Nog tien sterkedrankvergunningen en een regionaal woonwagenkamp Met de stille trom naar Nieuw Guinea Woonwagenkamp 25 ct. ii Sportcombinaties jongens- en heren pantalons In en om de stad VLAGGEN UIT! Gerard van Praag Roozenburg wint opnieuw van Laros BROEKEN Castricumse jeugdbende gebruikte vuurproef 7 Moorkoppen met aardbeien J. N. TROMP GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK WIL: Wandeldag van Fivoy op 26 mei Strijd om DCIJ-titel beslist Scholieren uit Beverwijk zien sportfilms door dr. R. van Egmond Politie doet goede slag Kleine promotiekans voor IJmond-dames VRIJDAG 20 MEI 1960 Een van de weinige dingen waarover de drie IJmondgemeenten het wèl eens zijn, is dat er een regionaal woonwagenkamp moet komen. Velsen heeft een woonwagen park, dat aanleiding tot moeilijkheden geeft en ook Beverwijk is niet erg blij met de bewoonde wagens die op een stukje grond staan dat bedoeld is voor iets anders. Heemskerk heeft geen woonwagenkamp, maar heeft loyaal toegezegd, evenals de twee andere partners in het IJmondad- viescollege, in eigen gemeente te zullen zoeken naar een goed plekje voor een woonwagenkamp dat dan gezamenlijk zou worden opgezet en beheerd. Geen van de drie is er binnen eigen grenzen in ge slaagd. Wat Velsen betreft, is dit niet zo verwonderlijk: het moet zo langzamer hand woekeren met z'n grond, want het raakt aardig volgebouwd. Dat Beverwijk liever industriebedrijven ziet op zijn in dustrieterrein dan de woonwagens die er nu op staan en die enkele kandidaten reeds zouden hebben afgeschrikt, is eveneens be grijpelijk. Beverwijk heeft, zoals men weet, grootse plannen en daarin heeft el ke meter grond z'n bestemming; een woonwagenkamp komt niet voor op de blauwdruk. De drie gemeenten hebben nu dicht bij Heemskerk een stukje grond ontdekt, dat zo niet ideaal, toch heel geschikt lijkt voor zo'n regionaal woonwagenkamp. Het is bij een fort gelegen. Nu gelooft in deze tijd niemand meer in een fort als bolwerk te gen een agressor. Ons ministerie van De fensie natuurlijk ook niet. Maar die „ben- teng" staat er nu eenmaal en het gaat toch niet aan dit ding ongebruikt te laten terwijl het nog goed dienst kan doen als munitie-opslagplaats? Defensie zei „neen" maar het is niet bekend, waarom het de partement bezwaar heeft tegen een woon wagenkamp in de buurt; het kan zijn, dat zo iets extra bewaking noodzakelijk maakt omdat kinderen nu eenmaal gek zijn op vuurwerk, maar het kan ook, dat men bang is voor de veiligheid van de woonwagenkampbewoners in geval niet- Nederlandse volwassenen de opgeslagen munitie tot explosie brengen. Daarom heb ben de drie partners het iets verderop ge zocht en is er opnieuw een brief naar Den Haag verzonden. Gezien de ervaringen met Defensie, als het gaat om een fort, is het voor de IJmondgemeenten en voor de woonwagen kampbewoners te hopen, dat het aange vraagde plekje buiten de gevarenradius van het bolwerk staat. Want nog verder opschuiven heeft geen zin, daar is ook el ke meter al bezet of voor iets anders be stemd. Intussen gaan de gemeenten voort met hun „lapwerk" aan de woonwagenkampen zoals een raadslid het gisteravond noem de in de Beverwijkse raadsvex-gadering. Een regionaal kamp is de oplossing. In Brabant is het bewijs geleverd. Als het plan in de IJmond doorgaat, dan gaat het een miljoen kosten; voor minder geld dan nu wordt uitgegeven zal in het belang van de woonwagenkampbewoners meer bereikt kunnen worden. Hoeveel huizen er gebouwd zouden kunnen wox'den voor 1.000.000 gulden? Wel vijftig, zei gister avond de wethouder. Maar, liet hij er di rect op volgen, „huizen kunnen geen op lossing brengen voor dit probleem, die wil len ze niet.." Toch hebben ze recht op een plaats onder de zon. Waar zal dit zijn? Het is al zo akelig vol in de IJmond, met mensen, huizen, opslagplaatsen voor allerlei enz. 'Advertentie Deze week als reklame; en rijk gevuld met slagroom BANKETBAKKERIJ Planetenweg 4 - Telef. 4008 De FIVOY (Federatie van Industrie volkshuizen in de IJmond) houdt op He melvaartsdag weer haar traditionele wan deldag voor de leden van het buurthuis „Kennemerstaten." Dit jaar echter nemen ook de leden van de „Brulboei" uit IJmui- den deel, evenzeer als de leden van het Groene Huis in Beverwijk. Bovendien is er een groep padvinders, die deze wandel dag meemaakt. Er worden naar gelang van de leeftij den van 8 jaar af tot boven 14 jaar af standen afgelegd van 10, 15, 20 en 25 km. in groepen van tenminste zes en ten hoog ste acht deelnemei-s. Alle deelnemers ontvangen voor deze tochten een mouwembleem. Bij het buurt huis Kennemerstaten aan de Nooi-deiiaan wordt 's morgens tussen negen uur en kwart voor tien gestart. Hoewel voor IJmuiden en Beverwijk de start bij de respectieve buurthuizen is, zullen alle deelnemers zich afmelden bij het Kenne- merstatenbuurthuis. Wanneer het morgen Vlaggetjesdag is in IJmuiden, is het feest. Er zal een luisterrijk programma worden uitge voerd, en er zullen hoge gasten komen, zoals de Minister voor de Visserij en de Commissaris van de Koningin. Het zal echter pas goed Vlaggetjes dag zijn, als men de naam letterlijk neemt. IJmuiden dient die dag een zee van vlaggen te zijn. Daarom roept het gemeentebestuur alle ingezetenen op de vlag uit te steken als teken van mede leven met dit feestelijke gebeuren. DE GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK heeft donderdagavond besloten in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, die onlangs een eis tot terugbetaling door de ontvanger van 25.000 registratierecht heeft afgewezen; medewerking te verlenen ten aanzien van de huurverlaging voor 26 bejaardenwoningen; de Kroon om nog tien vergunningen voor de verkoop van sterke drank te verzoeken; deel te nemen in de verhoging van het maatschappelijk kapitaal van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Vóór de behandeling van de agenda kreeg Burgemeester Bruinsma, als spor tieve afsluiting van de onlangs gehouden debatten over het hertenkamp, twee hert jes (een van chocolade en een van steen) aangeboden door mevrouw Allan-Schilthuis (V.V.D.). Hierna werden de heren F. J. Scholten en M. Spronsen als raadsleden geïnstal leerd ;eerstgenoemde is in de plaats van het P. v.d. A.-lid Romunde gekomen, laatstgenoemde in de plaats van het K.V.P.- lid Batenburg. Over het terug te vorderen registratie recht, dat door de gemeente betaald was over de koopsom van het voormalige fa briekscomplex van de n.v. Gebr. Docter aan de Koningstraat en de Meester van Lingelaan, voerden de heren D. Koger (Prot. Chr.), J. de Weijer (K.V.P.) en W. Alberda (P. v.d.A.) het woord Ofschoon niet allen even optimistisch waren als B. en W., deelden zij toch wel het standpunt van het college, dat het hier om een prin cipieel belang gaat en dat de strijd moet worden voortgezet. „Weg" Een beroepschrift van de heer J. J. N. Posch tegen het weigeren van een bouw- vex-gunning, de behandeling waarvan onge twijfeld langdurige debatten zou hebben opgeleverd, werd van de agenda gevoerd; de kwestie zal 3 juli aan de orde komen. Het gaat om een loods aan de Wijkex-meerweg, die volgens het college niet mag worden gebouwd omdat het terrein daar niet vol ledig is gelegen aan een weg. Nu verschil len B. en W. en de heer Posch van me ning over wat moet worden verstaan onder het begrip „weg". In deze tijd van huurverhogingen doet het goed te vernemen van huurverlaging, temeer als het woningen voor bejaarden geldt. De 26 woningen waarvoor gister avond de raad medewerking tot huurver laging toezegde, behoren tot het complex van 122 etagewoningen in het uitbreidings plan Meerestein. „Noodzakelijk kwaad" „Uitgex-ekend in deze „Blauwe Week" moeten we het hebben over nog meer ster ke drankvergunningen...." aldus opende het nieuwe raadslid de heer Scholten de debatten over het voorstel van B. en W. om tot de Kroon het verzoek te richten het maximum aantal vei'gunningen voor de verkoop van sterke drank per 1 januari 1961 te verhogen van 40 tot 50, of zoveel minder als de Kroon toelaatbaar zal achten De raad ging accoord met het voorstel van het college, maar niet voordat er over gestemd was. Drie x-aadsleden stemden te gen, namelijk de heren F. R. W. Kaebisch (P. v.d. A.), W. Swarts (C.P.N) en W Niesten (KV.P) Vijf jaar geleden kreeg de gemeente, die toen maals om vijf vergunningen meer vroeg, nul op haar rekest Haar argumen ten waren: toeneming van de bevolking, grote uitbreiding van de gemeente, veel meer toeristen en badgasten die naar Wijk aan Zee komen. Deze argumenten zijn, naar het college meent, thans nog sterker geworden. Het waren thans niet alleen de drie tegenstemmei's, die zich af vroegen, waarom zoals het college meent „één slijter-ij en tenminste één Burgemeester Bruinsma vergunningslokaliteit beslist niet mogen ontbreken, om een woonwijk bewoonbaar te maken". De heer Swarts noemde het aantal ge vallen van openbare dronkenschap van minderjarigen schrikbarend hoog. De heer Niesten zei, dat hij naast een gelegenheid tot het gebruiken van sterke drank woonde en dat dit niet zo leuk was. Meer vergun ningen leiden tot nog meer drankmisbruik. Verschillende leden waren het hiermede niet eens. De heer De Weijer betoogde, dat roken ook als een groot gevaar wordt gezien door zeer velen, maar hij betwijfel de het of er minder zou worden gerookt als er minder sigarettenwinkels waren. De heer Koger (Prot. Chr.) vond dit geen gelukkig voorbeeld; hij zei de zaak nuchter te bekijken en dan moet men toch reke ning houden met de belangen van de ge meente; hij is er dus niet tegen. De voorzitter begon met op te merken, dat het louter toeval was, dat deze kwestie juist in de „Blauwe Week" aan de orde werd gesteld; het was beslist niet de be doeling iemand te kwetsen. Voor de leden, die zich tegen het voorstel verklaarden, kon hij slechts respect hebben. Zonder ide alisme kan geen succesvolle strijd gele verd worden tegen drankmisbruik. B. en W. willen echter zeer zeker geen misbruik van sterke drank bevox-deren. Voor het maatschappelijk vex-keer is het nu eenmaal noodzakelijk dat er gelegenheden zijn waar men een borrel kan drinken. Zie het als een noodzakelijk kwaad. Ook fatsoenlijke mensen, waartoe spreker zich zelf ook re kent, drinken wel eens een glaasje in een café. Regionaal woonwagenkamp De raad verleende toestemming voor het gevraagde krediet voor de verbetering van het woonwagenkamp. Al werd, met name door de heer J. H. van der Schoor (Prot. Chr.) opgemerkt dat met 12.000 slechts lapwerk wordt verricht. Hij wilde, met de heren Langendijk (K.V.P.) en Al berda weten, hoe het stond met het plan voor een regionaal woonwagenkamp. Wethouder S. Coelingh deelde mede, dat Velsen, Beverwijk en Heemskerk dicht bij laatstgenoemde gemeente een geschikte plaats hadden gevonden. Het ministerie van Defensie had echter bezwaren omdat in de buurt een fort (Veldhuis) ligt; Maat schappelijk Werk vond het bovendien iet wat te ver van de bebouwde kom gelegen. Thans heeft men een stuk terrein, verder van het fort af gelegen, op het oog en opnieuw toestemming van Defensie ge vraagd. Als Defensie toestemt, zal het er van komen; de kosten zijn ongeveer 1.000.000. „Perfect" De heer Scholten, die niet tevreden was met de cijfers die hij onder ogen had gehad met betrekking tot het voorstel van het college om twee veegmachines aan te schaffen, kreeg een kanonnade van cal culaties, afgevuurd door wethouder W. J. Vessies, te verwerken, welke hem ervan overtuigde, dat de gemeente op den duur goedkoper af zou zijn met deze machines dan met mankracht. Het nieuwe lid kon geen antwoord geven op de vraag, wie de huidige straatvegex-s (twee van over de zestig en een van vierenzestig straks zou moeten vervangen. Want voor dit be roep bestaat geen liefhebberij meer. Dit is ook elders in Nederland het geval. De mankracht die nodig blijft, ook al heeft men de modernste machines in gebruik, denkt men uit Italië te laten komen. Waarom de „perfecte" vuilophaalwagens van de gemeente, die gevoed worden door „ferfecte" vuilnisemmers, toch nog straat vegers achter zich aan krijgen? Omdat de perfecte emmers niet worden gevuld door perfecte mensen Het voorstel inzake de stichting van twee openbare kleuterscholen werd goed gekeurd, evenals de overige voorstellen met betrekking tot het onderwijs. Verschillende leden gaven uiting aan hun waardering voor de geste van Hoogovens, die het mogelijk heeft gemaakt om in Oosterwijk twee broodnodige verenigings gebouwtjes te doen opzetten. Het vereni gingsleven in deze nieuwe wijk is zeer in tensief. De raad kon zich zonder meer vereni gen met het pre-advies van B. en W. in zake de deelneming van de gemeente in de verhoging van het maatschappelijk ka pitaal van de n.v. Bank van Nederlandse Gemeenten (waarover men in de IJ. C. van 13 mei bijzonderheden heeft kunnen lezen). Advertentie ENORME SORTERING in heren- en jongensmaten Kennemerlaan T00-106 Tel. 5501 Vraagt prijs Vraagt zichtzending In de kampioensafdeling van DCIJ te IJmuiden heeft Roozenburg door een over winning op H. Laros zijn voorsprong voor het winnen van de clubtitel van DCY op nieuw vergroot. De ex-wereldkampioen heeft nog twee partijen te spelen, tegen ir. M. Krijgsman en P. v.d. Berg. Uit deze twee partijen moet Roozenburg één punt behalen om de titel voor de vierde keer achtereen te winnen. Roozenburg speelde twee partijen remise tegen B. Dukel en won 12 partijen. De tweede plaats kan H. Laros niet meer ontgaan. Dukel is derde, en Tielrooy vierde. Dit resultaat heeft Theo Tielrooy te danken aan de remisepartij van deze week tegen P. v.d. Berg. Een oude bekende is weer in het D.C.Y. nest teruggekeerd. Leen Vooys zal opnieuw pogen zich in het eerste tiental te spelen. Hij speelde achtex-eenvolgens twee partijen remise te gen J. van Straten en Tommy Postma. Voor de komende Hemelvaartsdag en de clubavond staan kwartetwedstrijden op het programma. Ere-voorzitter K. de Jong heeft fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor het kwar tetten-toernooi, waaraan de sterke kwar tetten van Het Oosten, Residentie-Damge- nootschap, Constant en DCY deelnemen. Voor de jeugd op Hemelvaartsdag kwartet wedstrijden waar ook de nieuwe Neder landse jeugdkampioen Leen de Rooy aan deelneemt. Advertentie Elke week wat spaargeld is een voetbal in het jaar. STICHTING NUTSSPAAR- BANK in de gem. Velsen De atletiekvereniging „Suomi" heeft een groot aantal scholieren te Beverwijk in de gelegenheid gesteld iets meer te vernemen omtrent de trainingsmethoden voor ver schillende soorten van sport en daarbij zijn wijze lessen uitgedeeld. De zaal in de ulo school aan de Plantage was geheel gevuld en ook het hoofd van deze school, de heer J. A. H. de Klerk, was met enkele lera ren aanwezig. De nadruk werd speciaal ge legd op het grote nut van het beoefenen van de atletiek. Men moet het niet over drijven en de studie moet zeker vóór gaan, maar aan de andere kant zou het ook weer zó zijn, zo stelde men, dat de studie zelfs beter zou gaan als men aan atle tiek deed. Door het steeds oefenen wordt het lichaam fit en als men zich fit voelt zou het leren zeker beter gaan, was het standpunt. Zij die echter van mening zijn dat men na één of twee jaar training wel met di ploma's zal thuis komen, zou bedx-ogen uitkomen. Men moet het beoefenen om de sport zelf en men gaf het verschil aan tussen het trainen voor het voetbalspel, waar vrijwel iedere speler een andere taak heeft en de atletiek, waar allen het zelfde moeten doen. Tot slot kon de jeugd kennis nemen van het tx-ainingswerk van topfiguren uit deze wereld en enkele mo menten van de Olympische Spelen in Hel sinki, meestal vertraagde opnamen, waar bij de sierlijke, soepele bewegingen van het lichaam goed waren te volgen. Tot slot een zeer geestig tekenfilmpje, waarin al lerlei dieren bijeen waren in wedstrijd. BLOEMENVEILING OOK ZATERDAG In de steeds drukker wordende periode van irissen zal de bloemenveiling het Cen trum ook zaterdag gaan veilen. De veiling begint dan 's middags om 2 uur. Advertentie Het is dan zover gekomen dat er enige versterkingen naar Nieuw-Guinea gaan: de Karei Doorman, voor een be zoek, en voor het brengen van straaljagers en vei der bataljons landmacht Tegen deze maatregelen kan men als Nederlander op zichzelf, geloven wij, geen gegronde bezwaren hebben. Wij ver vullen op Nieuw-Guinea alsnog een taak, en een ondei'deel van die taak is om te zorgen voor een behoor lijke defensie. Wat nu precies een behoorlijke defensie is, is voor een leek onmogelijk uit te maken, maar wij wil len grif aannemen dat deze defensie tot dusverre onvol doende was, gezien vooral de dreigende toon die nu en dan wordt aangeslagen door Soe- karno en zijn legei-leiding. In hoeverre de wapenleveran ties aan Indonesië van Ame rika en Engeland bestemd zijn voor de bestrijding van „rebellen" op de verschillen de eilanden en in hoeverre men in Indonesië hoopt om die te kunnen aanwenden voor wat men daar de bevrij ding noemt van „West-Trian", weten wij al evenmin, al moeten wij wel geloven dat Amerika en Engeland, onze bondgenoten in de NATO, de mening zijn toegedaan dat die wapenen niet tegen ons zullen worden gebruikt. Ware het anders, dan ontbrak im mers bij onze bondgenoten in kwestie het meest elemen taire politieke fatsoen, en dat willen en kunnen wij niet aannemen. Intussen bestaat er hier een zekere incongru entie tussen de Amerikaanse en de Engelse opvatting en de officiële Nederlandse want de versterkingen van de defensie van Nieuw-Guinea worden van Nederlandse kant wel degelijk gemotiveerd met de vergroting van de In donesische strijdmacht. Het ware wenselijk dat de Neder landse regering met duide lijke nadruk informeerde in Washington en Londen welke toezeggingen men daar van Indonesië heeft ontvangen dat de wapens die inen levert of nog zal levex-en, niet tegen ons zullen worden gebruikt, en dat zij vei-volgens precies aan de Staten-Generaal en aan het Nederlandse volk deed weten, welke antwoor den zij op haar vraag had gekregen. Dat is ons eerste desidera tum, maar geenszins ons laat- ste. Wij weten wel, dat Indo nesië ook wapens ontvangt van de Russen, en dat men ons dus in Washington en Londen kan afschepèn met de boodschap: indien wij geen wapens hadden geleverd, dan waren er des te rneer bij de Russen besteld. Maar ook al is dit op zichzelf misschien juist alweer, wij weten het niet dan ontslaat dit toch niet Amerika en Engeland van de plicht om zich de toe zegging van Indonesië te ver zekeren dat het die wapenen uitsluitend wil gebruiken voor de bestrijding van ..x'e- bellen" binnen Indonesië, en in ieder geval niet voor een gewelddadige actie om zich in het bezit te stellen van Nieuw-Guinea. Enige opheldering van dit niet onbelangrijke punt heb ben wij gemist in de rege ringsverklaring en in de na dien gedane mededelingen aan de Tweede Kamer. Maar er is meer wat ons in die verklaring heeft getroffen, en in het debat dat erop is ge volgd. De regering toch heeft met stelligheid verzekerd dat deze versterkingen alleen zouden dienen om een eerste stoot te kunnen opvangen; daarna zouden wij hulp van onze bondgenoten kunnen verwachten. Hier nu wrijft men zich de ogen uit. Inderdaad hebben wij bondgenoten in een mogelijke strijd tegen de Rus sen. Dat bondgenootschap draagt de naam NATO, maar dat bondgenootschap strekt zich zeer bepaaldelijk niet uit over Nieuw-Guinea, noch bij voorbeeld over Suriname; het geldt West-Eux-opa. Er bestaat in Zuid-Oost Azië een ander bondgenootschap, waarvan de Verenigde Sta ten, Australië en de Philip- pijnen onder andere deel uit maken, doch wij niet. Ook dit pact kan ons dus van geen enkel nut zijn wanneer Indo nesië ons op Nieuw-Guinea mocht aanvallen. Maar welke bondgenoten kan de Neder landse regering dan op het oog hebben gehad? Het is ons een raadsel. Australië zeer zeker niet, want Australië is zelfs geen lid van de NATO en dus in geen enkel opzicht bondgenoot van Nederland. In de laatste jaren is de ver- houding tusen Nederland en Australië redelijk geweest en de tegenwoordige regering van dat land heeft misschien liever ons dan de Indonesiërs in Westelijk Nieuw-Guinea, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Laat ons bovendien niet vergeten, dat Australië onder de regering-Evatt de grootste kampioen van Indo nesië was en dat Indonesië dan ook aan Australië had vex-zocht om het in de UNCI (United Nations Commission for Indonesia, onzaliger na gedachtenis) te vertegenwoor digen. Wat Amerika betreft, dit land doet bij voortduring alles om in de pas te komen bij de zogenaamd neutrale landen zan Azië, waaronder Indonesië. Als Amerika al iets zou doen indien er een conflict uitbrak tussen Indonesië en ons over Nieuw-Guinea een ge wapend conflict, wel te ver staan dan zou dat zeker niet sijn om ons tegemoet te snellen axet troepen. Wij zouden in- iegendeel een krachtige Ame rikaanse druk kunnen ver wachten om maar toegeeflijk te zijn. Kwam de zaak in de Verenigde Naties, dan zou daar de Amerikaanse druk ook in die x-ichting gaan, evenals dat het geval was toen wij politie acties voerden in Indonesië. Of Amerika een republikeinse of een democratische president leeft, nog nooit heeft het open lijk partij willen kiezen voor een Europees land wanneer dat een politiek conflict had met een voormalig koloniaal gebied en dat zou zeker niet anders komen te liggen wanneer In donesië een strijd met de wa pens begon over Nieuw- Guinea. Verdere bondgenoten zijn er ook niet. Frankrijk en België hebben evenmin enige ver plichting om ons te hulp te snellen als wij om in Algerije of in de Kongo te vechten. In de Verenigde Naties zouden deze landen ons waarschijnlijk steunen op dezelfde loyale wijze als zij dit deden tijdens het conflict in Indonesië, doch ook toen kon ons dat uiteinde lijk in het minst niet baten en zo zou het weer gaan. Dit alles zo zijnde, moeten wij concluderen dat wij in Nieuw-Guinea ganselijk alleen staan, en dat het eenvoudig aiet waar is dat ons daar bond genoten te hulp zouden snellen. Maar als dit zo is, dan was er alle aanleiding geweest om Nieuw-Guinea's defensie op zo geruisloos mogelijke wijze te versterken, en niet zoals ge beurd is met de grootst mo gelijke ophef. Natuurlijk moes ten er schepen naar toe dat gebeurt al lang en vlieg tuigen, en, wanneer er niet voldoende mariniers beschik baar zijn, ook soldaten. Maar dan: met de stille trom. Men moet de Nedex'landse taak op Nieuw-Guinea zo snel mogelijk voltooien. Die taak wordt daar al vele jaren ver richt door mensen met een in het algemeen zeer grote en lof waardige toewijding. De de fensie moet er wox-den ver stekt, dit betwisten wij niet. Zij is een middel tot het grote doel: zo snel mogelijk een on afhankelijk Westelijk Nieuw- Guinea. Alleen wanneer wij dit doel duidelijk voor de ogen van de wex-eld stellen, zijn wij voor onszelf moreel gerecht vaardigd en kunnen wij enige hoop hebben om hier en daar in de wereld te worden be grepen. Natuurlijk heeft geen weldenkend Nederlander enige agressieve bedoeling tegenover Indonesië. Dat weten wij, maar elders in de wereld her innert men zich niet alleen de souvereiniteitsoverdracht, maar ook onze politie-acties. Niet alleen moet iedere provo catie van de Indonesiërs wor den vermeden, maar zelfs ook de schijn daarvan. Door hoog van de toren te blazen, bovendien een bevel hebber aan te wijzen die de leiding heeft gehad van de aanval van de parachutisten op Djokja in de tweede politie actie, heeft Nederland, zo vre zen wij, de schijn tegen zich. En ook dat is zeer te betreuren. De heer De Kadt, met wie wij overigens vaak hartelijk van mening verschillen, heeft ge sproken van een politieke blunder, die de regering heeft gemaakt. Ook in het buiten land, met name in Australië, zijn daarover harde noten ge kraakt. Terecht, menen ook wij. Hoe minder ruchtbaarheid er nu verder nog over de op zichzelf waarlijk niet impo nerende versterking van de defensie op Nieuw-Guinea wordt gemaakt, hoe beter dat voor Nederland zal zijn. ENORME SORTERING PLEIN 1945 no. 48 - TELEFOON 7349 Vraagt prijsopgave Vraagt zichtzending De groep Castricum van de Rijkspolitie heeft een jeugdige bende opgerold die, wat haar handel en wandel betreft, er typische gangstermethoden op na hield. Nieuwe le den moesten zelfs een proef doorstaan om aan te tonen dat zij wel werkelijk zwijg zaam en een goed lid konden zijn. Dit ge- beurde in het z.g. Krengebos aan de Be verwij kerstraatweg. De jongen werd dan vastgebonden aan een boom vanwaar op een geringe afstand wat hout in brand wei'd gestoken. De hitte van het vuur en ook de angst moesten het adspirant-lid dan niet van zijn plan kunnen afbrengen om toch lid te willen worden. Tijdens deze „ceremonie" lieten de ove rige bende-leden het slachtoffer alleen met de bx-andstapel om, nadat het vuur zo goed als gedoofd was, terug te keren. Met plechtige woorden werd dan gevraagd of de kandidaat het lidmaatschap wilde aan vaarden. Er zullen er wel gestruikeld zijn na een dergelijke proef, maar ook dezen hebben toch nimmer mededeling van de metho den gedaan. De jeugdige bende bestond thans uit zeven knapen compleet met leider die na tuurlijk op de één of andere wijze aan geld moesten komen. De laatste anderhalf jaar hebben zij hiervoor ook gezorgd want zij hadden verscheidene diefstalletjes en inbraakjes op hun naam staan. Ook de snoeperij werd niet vergeten want het vernielen van zeventien ruitjes van een automatiek, om de zich daarach ter bevindende lekkernijen te bemachti gen, stond op hun naam. Twee maal werd ingebi'oken in een schoolgebouw waar geld werd weggenomen uit de lessenaar terwijl ook geld werd weggenomen uit de jassen hangende aan kapstokken in de ULO school. Er werd geld gestolen uit een col lectebus in de Rooms Katholieke kerk en in de Nederlandse Hervox-mde kerk te Castricum en ze pleegden diefstallen van snoepgoed en fruit uit vrijwel alle in Castricum gevestigde winkels waarin de ze goederen worden verkocht. Er werden bloemen gestolen in tuinde rijen. Grafvazen werden vernield op de rooms katholieke begraafplaats. De zaak kwam aan het rollen toen en kele weken geleden enkele knapen met bloemen liepen te venten en de politie constateerde dat deze bloemen van dief stal afkomstig waren. De diefstalletjes gebeurden niet altijd gezamenlijk want de bendeleden gingen er ook wel afzonderlijk op uit al kwam men nadien toch weer tezamen om ver dere plannen te bespreken. De politie heeft nu allen een verhoor afgenomen, maar hen vanwege hun jeugdige leeftijd niet achter slot en grendel gezet. Toch zullen zij zich voor de kinderrech ter moeten verantwoorden die dan wel zal beslissen wat er met de „bende" gaat ge beuren. Met het oprollen van deze jeugdige die venbende is tevens een einde gekomen aan de geheimzinnige inbraakjes en dief stalletjes die de laatste tijd van hier en daar uit Castricum gemeld werden. Hoewel het eerste dameselftal van de handbalvereniging „IJmond" uit Velsen- Noord in de promotie-competitie voor de tweede klasse district West A weinig geluk heeft gehad door het verliezen met de on even goal van De Volewijckers en Unio, is er toch nog een geringe kans voor het Velsense team. Zondagmorgen om twaalf uur moeten de IJmond-dames de derde wedstrijd spelen tegen de winnaar van CSV (Castricum)— Con Brio (Alkmaar), welke wedstrijd gis teravond is gespeeld. Mocht IJmond deze wedstrijd winnen, dan is er nog een mogelijkheid tot een vervolg-competitie met drie teams. De IJmond I-dames komen uit met: W. Schoorl; L. Blom en J. Siebers; D. Bone kamp, W. Honig en R. Uitentuis; G. Slat man, D. Marckelbach, W. v. d. Kuil, A. Wolters en T. Schuit. Evenveel of nog meer spanning is er voor de IJmond 2-dames, nu IEV I en ADO 2 vorige week gelijk speelden en de stand aan de kop thans is: IEV 15 gespeeld 23 punten (uitgespeeld); IJmond 2 14—21 en ADO 2 14—21. Dit belooft dus zondagmiddag om één uxxr wat tussen IJmond 2 en ADO 2, waar bij IJmond 2 speelt met de dames: R. Wa genaar; G. Berghuis en T. van Tunen; R. van Buuren, H. Schaar en B. Comis; B. Vos, M. Sauer, G. Poelman, M. de Vries en R. Nijman. I.E.V. IN TWEE WEDSTRIJDEN. Het eerste elftal van de r.-k. sportver eniging „I.E.V." uit Velsen-Noord, dat in de competitie voor het Velsense voetbalkam pioenschap hoge ogen gooit, krijgt twee wedstrijden te spelen. Zondag om twaalf uur is er op „Rooswijk" de jubileumwed strijd tussen I.E.V. en Renova (Haarlem). Dinsdag 24 mei om zeven uur 's avonds is I.E.V. op „Watervliet" de gast van V.V.B., dat evenzeer kans op het Velsense kam pioenschap maakt. Zondag speelt I.E.V. met: J. Jansen; H. Vendel en H. de Reus; W. Buur, P. Persijn en P. Bakker; G. Metten, G. Bos, F. Kramer, J. de Reus en J. Bertalan. De opstellingen van V.V.B. en I.E.V. voor dinsdagavond zullen pas vóór de wedstrijd worden bekendgemaakt. SV.IJ. TEGEN VELSEN. S.V.IJ. speelt vanavond om zeven uur op het Waterloo-terrein tegen Velsen in de competitie om het kampioenschap van Velsen. De opstelling van S.V.IJ. luidt: H. Koekenbier; P. Kemper en H. de Jager; N. Schaap. N v. d. Zwet en J. Buding; J. Wisse, P. Spanjaard, N. Minneboo, P. v. Eerden en J. Schaap.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7