Geen Duits vredesverdrag voor de volgende topconferentie CITROEN Kroesjtsjev wil toestand beslist niet verscherpen HET WEER Omgekomen vissers herdacht COIFFURES DE VRIES f 3.495.- V B.M.W. Amerikaans vliegtuig in Oost-Duitsland geland Kennedy wint ook in Oregon Deelneming KNVB-toto aanzienlijk verruimd Minister Gromyko in New York Atlas kwam uit Florida in de Stille Oceaan terecht Meisje aangerand door Engelse soldaat Treinstel ontspoord op station Haarlem Drie ministers met De Hoop naar IJmuiden Limburgia-VSY J. Roüeveel's Verhuur zonder chauffeur Gebr. Van Bugnum en Zoon Borgward - Skoda ZUCHT VAN OPLUCHTING IN BERLIJN Geert Hoogeveen Onvast weer Negen inzittenden door de Rassen verhoord Eind august us Het woord is aan Man van dak op straat gevallen In de krant van heden: Baanvak Haarlem-Sant- poort-N oord was gestremd ejoreijou vuiji Automobielbedrijf DICK DE BACK GARAGE VERBEEK ZATERDAG 21 MEI 1960 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 16 7 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) OOST-BERLIJN, 21 mei. Met een zucht van opluchting, die een ieder mee mag slaken, heeft West-Berlijn gisteravond de volgende woorden van Nikita Kroesjtsjev gehoord: „De Sovjet-Unie heeft nu weliswaar het morele recht een vredesverdrag met Oost-Duitsland te ondertekenen, maar, ondanks het niet doorgaan van de topconferentie, willen wij geloven dat er over zes tot acht maanden een nieuwe topconferentie gehouden zal worden. Tot dan willen wij wachten met de oplossing van dit rijpe vraagstuk. Hoe langer wij wachten, hoe rijper het wordt. Laten wij dus geduld hebben. Het doet ons genoegen dat het Westen, in zijn afseheidscommuniqué, in feite akkoord is gegaan met ons voorstel over zes tot acht maanden een nieuwe topconferentie bijeen te roepen. Ik kan niet voor alle socialistische landen spreken, maar de politiek van de Sovjet-Unie en van de landen van het Warschau-pact (waartoe China niet behoort reisredac teur) is thans: niets doen dat de internationale toestand zal kunnen verscherpen en een terugkeer tot de koude oorlog zou kunnen betekenen. „Wij hebben vrede nodig' Kroesjtsjev sprak deze geruststellende woorden in een uiterst gematigde rede die hij gisteravond hield voor drieduizend par tijgangers van de S.E.D. in de Werner Seelenbinderhalle in Oost-Bcrlijn. Na an derhalve dag met de Oostduitse leiders te hebben geconfereerd, heeft de Russische leider met zoveel woorden verklaard dat de Sovjet-Unie (en het Westen wil niets liever) de openstaande problemen in de ijskast zal leggen tot het klimaat weer voor toponderhandelingen geschikt is, lees: tot er een nieuwe Amerikaanse president gekozen is. In de Werner Seelenbinderhalle hingen, voor het eerst sedert twee jaar, geen slag zinnen die het vredesverdrag en de demi litarisering van West-Berlijn eisten. Er was slechts één spandoek te zien dat het vol gende parool meegaf: „Het moet uit zijn met de provocaties van Eisenhower en Adenauer Voor algemene en volledige ont wapening". Dat spandoek gaf de toon aan van de gehele bijeenkomst, die begon met een daverende ovatie voor Kroesjtsjev, toen hij geflankeerd door partijsecretaris Ulbricht en premier Grotewohl, binnentrad. De Rus sische premier sprak slechts de begin- en de slotregels van zijn rede uit, die verder door een tolk werd voorgelezen. Hij be paalde zich voorts tot mee-applaudisseren, wanneer een bepaalde passage bij het pu bliek aansloeg. Dat publiek had Kroesjtsjevs bedoelin gen overigens slecht door. Van zijn toe spraak die in hoofdzaak over het incident met de U-2, de mislukte top, de Amerikaan se binnenlandse politieke verhoudingen en de ontwapening ging, werd de volgende passage het hardst toegejuicht: „Met een Duits vredesverdrag en een regeling van de kwestie Berlijn zullen wij niet te lang wachten". Dat lokte een stormachtige ovatie uit. Kroesjtsjevs opmerking: „Ik heb over deze kwestie lang en uitvoerig met de leiders van de D.D.R. gesproken en wij hebben 'n gemeenschappelijk stand punt bereikt", was ook goed voor daveren de bijval. Maar het publiek bleek de ver onderstellende wijs niet te kennen, toen 't begon te applaudisseren bij de zin: „Men zou kunnen zeggen dat het nu tijd wordt een vredesverdrag af te sluiten". O, bit tere ontgoocheling bij de anti-climax: „Wij geloven dat de steeds groeiende vredeswil tenslotte over de reactionaire krachten zal zegevieren. Laten wij dus geduld oe fenen tot de volgende top". Die zin bracht de S.E.D.- handen slechts moeizaam op el kaar. Pas later groeide de bijval weer. Het publjek, dat sinds jaren ingehamerd is dat het Duitse vredesverdrag naar Rus- sisch-recept er moet komen, verzoende zich met zijn nieuwe rol: het genereuze ter zijde leggen van eigen wensen ter wille van de lieve vrede en de toch ook pretti ge bijgedachte dat er geen crisis voor de deur staat. Kroesjtsjev herhaalde zijn inmiddels ruimschoots bekende visie op het misluk ken van de topconferentie. Hij zei dat het Pentagon de top wilde torpederen door het uitsturen van de U-2. „De Amerikaan se imperialisten hadden zich best kunnen excuseren, maar de woede maakte hen blind Als wij niet het been strak gehouden had den, zouden Eisenhower, Herter, Nixon en Allan Dulles gegrinnikt hebben en gezegd: Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornclisstraat 54 - Tel. 16270 - 15908 SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien. Vannacht hier en daar mist. Zwakke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee „Ja man, praat maar raak. Onze vlieg tuigen vliegen straffeloos door jullie lucht ruim". „Wij hebben Eisenhower met de rug tegen de muur gezet. Hij heeft dan ook half toegegeven, maar dat was niet genoeg. Akkoord gaan met die halve toe gift zou een gevaarlijk precedent gescha pen hebben". Over Eisenhower zei hij:: „De westelijke pers heeft vei-ondersteld dat bij onze ter mijn van zes tot acht maanden voor een nieuwe top de bedoeling voorzat zonder Eisenhower te onderhandelen. Nu, dat zou inderdaad praktischer zijn. Het Amerikaan se volk wil vrede. Het heeft al grote pre sidenten voortgebracht: Jefferson, Lincoln en Roosevelt. Er zal best weer een grote komen, al is het niet nu, dan toch een volgende keer. Zo lang willen wij overi gens niet met de oplossing van de Duitse kwestie wachten. Er is in Amerika een verborgen maar hevige strijd tussen po litieke groeperingen aan de gang. Reeds na mijn reis door Amerika gewaagde ik daarvan. Het is daarom voor Eisenhower moeilijker dan voor mij, want bij ons heerst volledige eenheid over binnen- en buitenlandse politiek Dat verklaart ook dat voor de top, toen terughoudendheid gebo den was, Herter. Dillon en Nixon met scher pe uitspraken kwamen, waar Eisenhower zich helaas bij aansloot. Over Adenauer en Willy Brandt veroor loofde Kroesjtsjev zich de enige werkelijke scherpe uitlating van zijn bedaarde rede: Adenauer is een revanchistische oorlogs hitser, Willy Brandt een schreeuwlelijk, wiens familienaam hem geen rust laat (een kennelijk door de Oostduitsers inge geven trap onder de gordel, die refereer de aan het overigens bekende feit dat de Westberlijnse burgemeester een buiten echtelijk kind is). Over de ontwapening zei Kroesjtsjev tenslotte: „Het moet iedereen duidelijk zijn dat er maar een werkelijk middel tot verbetering van de internationale toe stand is: volledige ontwapening. Nu draagt iedereen een pistool en als hij geritsel hoort grijpt hij ernaar. Wij zeggen: gooi dat pistool in zee, dan kan hij ten hoog ste naar een lege pistooltas grijpen en zal hij concluderen dat alleen verstandi ge onderhandelingen de oplossing kunnen brengen," Na Kroesjtsjev sprak Ulbricht. Hij sput terde nog wat na als troostprijs voor de „volkseigen" verontwaardiging over de boze imperialisten. Maar de buitenlandse pers luisterde al niet meer. Met stijgende opluchting had zij de worden genoteerd Twee oude getrouwen van het witte doekCharles Boy er en Maurice Che valier, ziel men hier in een vreemde uitmonstering, die zij zich hebben aan gemeten voor een Amerikaanse film naar Marcel Pagnol's Fanny" onder regie van Joshua Logan. Advertentie vanaf Inclusief verwarming en open dak. Benzine-verbruik 1 25. Wegenbelasting 48.— per jaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie: VAN I.OON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 3040. Bloemendaal Telefoon 02500 - 5.13.01 - 5.54.46 van de man die in Parijs haar tot ver bijstering had gewekt, niet door wat hij zei, maar door de manier waarop hij het zei.- Nu herkenden de journalisten, die Kroesjtsjev al zo lang volgen, de oude Nikita weer een beetje, al vernietigde zijn toespraak vrij wat van hun speculaties. Men zal een paar dagen afstand moeten nemen van de jongste gebeurtenissen om een zakelijker oordeel te vellen over de recente houding van de Russische premier die vanochtend naar Moskou is terugge keerd. (Van onze correspondent in Bonn) Een onbewapend, laag vliegend vlieg tuig van het type Dakota (C-47) van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Duits land heeft gisteren, tengevolge van slecht weer en technische moeilijkheden, een noodlanding moeten maken bij de plaats Brunshagen in Mecklenburg in Oost-Duits land. De negen inzittenden, onder wie een vrouw, bleven ongedeerd en werden gear resteerd. Naar de Volkspolizei meedeelde zullen de Amerikanen in Oost-Berlijn door Russi sche militaire instanties worden verhoord. Over hun verder lot liet men zich van Oostduitse zijde niet uit, daar de Russen zullen beslissen wat er nu gebeuren gaat. Dit tweede Amerikaanse luchtincident van de laatste tijd in een communistisch land werd gisteren door president Eisenhower bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten reeds bekend gemaakt. Uit Eisenhower's bekendmaking sprak vrees voor een nieu we Russische poging om ook deze zaak op te blazen tot een soort spionage-geval. Daarvan kan evenwel geen sprake zijn: de C-47, die op weg was van Kopenhagen naar Hamburg dient alleen voor trans portdoeleinden. Uit wat de Russen met de negen inzittenden zullen doen vrijlaten of verder vasthouden zal men kunnen opmaken, zo zegt men te Bonn, of de Sovjet-Unie van plan is ook verder een felle koude oorlog tegen de Amerikanen te voeren, dan wel de gematigde toon die Kroesjtsjev gisteren te Oost-Berlijn aan de dag legde, voort te zetten. De Sovjet- Unie en Oost-Duitsland kunnen proberen het nieuwe incident te gebruiken om te trachten de westelijke mogendheden te dwingen tot erkenning van de Duitse De mocratische Republiek. In juli 1958 stortte een helikopter van het Amerikaanse leger in Oost-Duitsland neer. De negen officieren werden pas na zes weken, als gevolg van onderhandelin gen tussen het Amerikaanse en het Oost duitse Rode Kruis, vrijgelaten. De Sovjet- Unie hield zich in deze zaak strikt afzijdig. PORTLAND (Reuter) Senator Ken nedy heeft bij de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Oregon voor het aan wijzen van de Democratische kandidaat voor het presidentschap een beslissende overwinning behaald op zijn medekandi daat, senator Wayne Morse, niettegen staande deze zelf een inwoner van Oregon is, terwijl Kennedy Massachusetss in de Senaat vertegenwoordigt. Alle zeventien kiesmannen, die Massa chusetts in juli op de partijconventie zullen vertegemvooi-digen, zullen op Ken nedy stemmen. Deze kan nu rekenen op 317 van de 761 stemmen, die op de con ventie op hem moeten worden uitgebracht, om hem tot Democratisch kandidaat voor de presidentsverkiezingen in november te maken. Senator Kennedy heeft in zes reeds ge houden voorverkiezingen een reeks suc cessen behaald, die er veel toe hebben bijgedragen de stemmen van hen, die zei den dat een rooms-katholieke Amerikaan niet als een ernstige kandidaat voor het presidentschap kon worden beschouwd, te doen verstommen. Het bestuur van de KNVB deelt ons mede, dat het gehoor wenst te geven aan de veelvuldige en dringende verzoeken van sportbonden en verenigingen om te kun nen deelnemen aan de organisatie van de KNVB-toto. Met ingang van het seizoen 1960-'61, dat 21 augustus begint, kunnen sportvereni gingen, die lid zijn van sportbonden, aan gesloten by de'Nederlandse Sport Federa tie, aan de organisatie deelnemen op de zelfde wyze en onder gelijke condities als voor de voetbalverenigingen zullen gelden, in het byzonder met betrekking tot het doen registreren van ondersteunende leden. Voor het seizoen 1960-'61 is een wijziging van het registratiesysteem in voorberei ding. In verband hiermee vordert het samenstellen van de voorwaarden en in structies nog enige tijd. In afwachting daarvan is aan de bon den verzocht reeds nu de bij hen aange sloten verenigingen van het door de KNVB geopende perspectief in kennis te stellen. Aan de vooravond van Vlaggetjesdag heeft IJmuiden de vissers die op zee het leven lieten herdacht, tijdens een sobere plechtigheid bij het vissersmonument op de kop van de Vissershaven. Velen stonden om het monument, toen omstreeks zeven uur deken C. F. Nieuwen- huyzen, pastoor van de oud-katholieke kerk te IJmuiden, een kort gedachtenis woord sprak. Spreker ging uit van Psalm 90, wijzend op Gods eeuwigheid en de ver gankelijkheid van de mens. De zee brengt onze gedachten op de eeuwigheid. De mens die op zee werkt, is vergankelijk. Velen zijn niet teruggekeerd van de ar beid op zee; in IJmuiden wachtten velen vergeefs op hun thuiskomst. De laatste tien jaar werden heel wat IJmuidense ge zinnen in rouw gedompeld. In de winter van 51-'52 verging met man en muis de [Jm 31 Alkmaar; tijdens de februariramp van '53 verdween in het zicht van de haven de IJm 60, waardoor zestien gezin nen getroffen werden; van de IJm 14 ging een man overboord; op de IJm 75 ver ongelukte een man; de UK 60 kwam zon der schipper thuis; de KW 85, de HD 8, de UK 174, zij verloren een of meer men sen. Deze mannen zijn niet meer bij hun dierbaren terugkomen. Mogen zij nu rust en vrede hebben. Loco-burgemeester H. de Boer legde, na mens het gemeentebestuur van Velsen, als Prof. J. Huizinga: Leidende mannen zijn slechts een blaadje of een takje op de eeuwige en onpeilbare stroom van het alzijdig ge beuren. eerste een grote krans aan de voet van het monument. Velen volgden hem hier in, onder andere namens de Stichting Ne derlandse Visserij, de Vlaggetjesdagcom missie, de Nederlandse Zeevisgroothandel- vereniging, het Staatsvissershavenbedrijf, de Personeelsvereniging de Samenwerking, de Vereniging van Schipper-eigenaren te Katwijk aan Zee, de Redersvereniging IJmuiden en Samenwerkende Vakorgani saties, de oud-schippers; vele dames en kinderen legden daarna eerbiedig knielend vaak, bloemen. De IJmuider Harmonie speelde toepasselijke muziek tijdens deze korte, indrukwekkende plechtigheid. NEW YORK (UPI) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken. Andrei Gx-omyko, is gisteravond uit Parijs aan gekomen in New York, waar hij maan dag de kwestie van het Amerikaanse spi- onage-vliegtuig aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. „Wij hopen dat de Veiligheidsraad de kwestie ernstig opneemt en dat een reso lutie zal worden aangenomen welke be antwoordt aan de belangen van de vrede en bijdraagt tot het doen beëindigen van de politiek van agressie en provocatie van de Verenigde Staten". Gromyko bevestigde dat ingeval de Veiligheidsraad geen be vrediging schenkt, de Sovjet-Unie zich tot de UNO-Assernblee zal wenden. WASHINGTON (UPI) Het State De partment heeft verklaard dat het nog een open vraag is of minister Herter op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad aan wezig zal zijn. De Britse en Franse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Couve de Murville zullen de zit ting in geen geval bijwonen. De secreta ris-generaal van de UNO, Dag Hammar- skjoeld, heeft verklaard dat naar zijn me ning het risico van oorlog niet is toege nomen door de mislukking van de top conferentie. Op een persconferentie deed Hammarskjoeld een beroep op de grote mogendheden de UNO-organisatie te ge bruiken voor „openbare diplomatie en voor conferentie-diplomatie op enigerlei niveau dat door regeringen gewenst wordt". Hamamrskjoeld. liet doorschemeren dat hij misschien een persoonlijk initiatief zal nemen om de nieuwe crisis te sussen, doch hij weigerde concrete mededelingen te doen. Vanmorgen om zeven uur is de 39jarige J. H. van 't Veldt uit Hilversum van het dak van een apotheek in de Kerkstraat aldaar gevallen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, doch overleed tijdens het vervoer in de zieken auto. vaa Weerrapporten 1, 2 Uit liet binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Op en om het Binnenhof4 Filatelie 4 Puzzel4 Taal-laria 4 Kerkdiensten 5 Films 5 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 Uit stad en omgeving 5, 7 111 Scheepsberichten 6 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Erbij11 tot 15 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbif CAPE CANAVERAL (U.P.I.) De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een initercontentaal Atlas-projectiel een vlucht van 14.500 kilometer (9.000 mijl) la ten maken, maar een plek nabij de zuid punt van Afrika in de Stille Oceaan lussen Zuid-Amerika en Afrika door over zee. Het ruim twintig meter lang projec tiel gebruikte 52 minuten voor deze tocht welke, als een koers meer naar het noord oosten was uitgezet, naar het hart van de Sovjet-Unie zou hebben geleid. Het projectiel had, behalve een imita- tie-oorlogskop, duizend pond aan instru menten aan boord. De neuskegel raakte het water even ten noorden van het Prince Edward-Eiland. Met deze proef is het lange-afstandsre- cord voor een projectielvlrucht gebroken dat door Rusland in Januari van dit jaar met een „super-raket" boven de Stille Oceaan op 7.767 mijl (12.500km was ge bracht. In het Huis van Bewaring te Roermond is een 23-jarige Engelse soldaat ingesloten wegens aanranding van een 18-jarig meisje uit Roermond. De man bood het meisje (dat hij kende) een lift aan naar haar werk (het meisje had de bus gemist), maar in plaats van rechtstreeks naar haar werk te rijden, reed hij met haar de bossen van Melick- Herkenbosch in, waar hij haar aanrandde. Later heeft het meisje, dat zich niet had durven verzetten, zich door de soldaat naar haar werk laten brengen, waar zij aangifte bij de politie deed. De soldaat heeft een bekentenis afgelegd. Omstreeks kwart voor zes vanmorgen is tijdens het voorrijden van een trein mate rieel op het station Haarlem een elektrisch treinstel op een wissel ontspoord. De trein raakte een seinpaal die op zijn beurt de elektrische bovenleiding beschadigde. Ten gevolge hiervan kwam een gedeelte van het elektrische treinennet enige tyd zonder spanning te staan waardoor het treinver keer tussen Haarlem en Santpoort-Noord werd gestremd. In allerijl begon men aan de herstel werkzaamheden, terwijl voorts op het tra ject HaarlemSantpoort-Noord twee ex tra-bussen werden ingelegd. Van Sant poort-Noord kon men normaal per trein naar Alkmaar en IJmuiden reizen. Omstreeks half acht konden vier van de acht sporen weer in gebruik genomen worden. De reizigers moesten daarbij ech ter wel rekening houden met een vertra ging van enkele minuten. In de namiddag hoopte men met de reparatie en met het opruimen van de seinpaal zover gevorderd te zijn, dat alle acht de sporen weer in ge bruik genomen zouden kunnen worden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 273596 DAMESPANTALONS De ministers Van Rooy, Zijlstra en Kort hals komen vandaag op vlaggetjesdag aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" van Scheveningen naar IJmuiden. De ministers willen hiermee getuigen van hun belangstelling voor het visserijbedrijf en voor het werk van „De Hoop". Tijdens de reis naar IJmuiden wordt in de kerk- zaal van „De Hoop" de nieuwe film over het werk van dit schip, waarvan vorige week in Amsterdam de première is gegaan, vertoond. Minister Marijnen komt „op ei gen gelegenheid" naar IJmuiden. Over het verloop van de voor Velsen zo belangrijke voetbalwedstrijd tussen Limburgia en VSV, die zondag in Bruns- sum wordt gespeeld, zullen op de publi- katieborden van de IJmuider Courant voortdurend mededelingen worden gedaan. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie Or. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal Tel.57.500-57.501 Advertentie MAASSTRAAT 9 TELEFOON 7539 Advertentie SOLEX zonder accessoires 575.- RAPv a. ƒ599.. PUCH v a. ƒ640.- OFF. DEALER Meervlictstr. 69 - Velsen-Zuid - Tel. 5701 Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1