Hoe de duiven vlogen Enthousiasme tijdens zangfestival In de vishal en op zee Stranding „Lieve Vrouwekerk" voor Raad voor de Scheepvaart Havenherichten Kapitein krijgt een berisping IJ muider Harmonie viert feest Antilliaans en Surinaams bezoek aan IJmond HRB won eerste prijs bij EHBO-wedstrijden Uw kinderen melkdrinkers NYLON ONDERJURKEN en JUPONS CAMISOLES en SLIPS 9 ZONWERING Kerkelijk Nieuws De zagende pijnen Kennemerstaten-instuif houdt slotfeest Mosselkwekers hadden goede campagne Vrouw vrijgesproken van dood door schuld Ven bij Lage Vuursche met ondergang bedreigd Kerk te Noordwelle wordt gerestaureerd Vrouw stal kandelaars uit kerken Weer 32 clandestiene zenders opgespoord Kort nieuws DINSDAG 24 MEI 1960 De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de stranding van de „Lieve Vrouwekerk". De Raad acht kapitein B. v. O. schuldig en heeft hem hiervoor be rispt. Op 18 januari 1960 vertrok het stoom schip „Lieve Vrouwekerk" van Hamburg met bestemming Antwerpen. Het schip had geen lading in, doch had aan gewicht ongeveer 1500 ton aan boord. Dit gewicht bestond voor 523 ton uit brandstofolie, voor 223 ton uit drinkwater en, behalve de inventaris, voor ongeveer 700 ton uit ballastwater, dat was ingenomen in de dieptank in ruim III. De kapitein had nog wel de dieptanks in ruim I kunnen vul len met totaal 700 ton, maar hij liet dit na, omdat hij verwachtte, dat daardoor de schroef nog meer boven water zou zijn geraakt dan thans reeds het geval was. Men had ook nog wel bijna 500 ton brand stofolie kunnen bergen, maar de kapitein wilde niet meer laden dan hij reeds bij vertrek van Hamburg aan boord had, om dat de kans bestond, dat het schip in de verschillende laadhavens zoveel zware la ding zou moeten innemen, dat het op zijn merk zou komen te liggen, en dan had de meer ingenomen brandstofolie weel moeten worden gelost. Men had voldoen de brandstofolie aan boord om de volgen de bunkerhaven, Gibraltar, te bereiken. De kapitein was geheel vrij om vanaf Elbe I de route te nemen, die hij ver koos. Hij besloot de route langs de Wad deneilanden te nemen. Deze route is on geveer 90 mijl korter dan de buitenroute en de kapitein meende geen aanleiding te moeten vinden in de aan boord ontvan gen weerberichten om niet de binnenrou- te te nemen. Enige uren nadat het vuurschip Ter- schellinger Bank was gepasseerd, is zeer plotseling een zware westerstorm opgesto ken, ten gevolge waarvan het schip spoe dig onbestuurbaar werd en het, ondanks het treffen van verschillende maatrege len om te trachten vrij van de wal te blijven, op de kust van Vlieland is ge strand. Het schip had bij vertrek vóór slechts een diepgang van bijna 8 voet en achter van goed 16 voet. Pas bij een ach terdiepgang van 19'06" is de schroef ge heel onder water. De raad begrijpt, dat de kapitein er niet toe is overgegaan om te Hamburg vaste ballast in te nemen. Indien 500 ton brandstofolie zou zijn ingenomen, zou de gemiddelde diepgang met ongeveer 10 duim zijn toegenomen. De kapitein meende, dat de weerberich ten niet ongunstig luidden en niet slechter weer voorspelden dan hij in januari al daar mocht verwachten. De barometer stond laag; het weerbericht van 19 januari 8.48 uur, dat hij ontving op een tijdstip dat hij nog een keuze uit de routes kon maken, wees op een naderende depressie en op winden van sterkte 6 tot 8. De raad is van mening, dat de kapitein de buitenroute had moeten nemen. De ka pitein meende weliswaar, dat de „Lieve Vrouwekerk" geballast oók bij wind van sterkte 7 nog goed bestuurbaar zou zijn, maar hij wist ook, dat dit bij sterker win den weieens minder goed kon zijn, en ook wist hij, dat een schip in de binnenroute zeer weinig ruimte had voor zijn manoeu vres, wanneer stormweer zou opkomen. Toen de kapitein na het passeren van Terschellinger Bank-vuurschip het weer bericht van 19 januari 18.48 uur ontving, een bericht, dat windkrachten van 9 tot 10 noemde, had hij, zodra het vaarwater hem de gelegenheid daartoe bood, dus ze ker te 1.07 uur, toen hij boei E.T. 6 pas seerde, uit de kust moeten sturen om zo ver mogelijk uit de lager wal te geraken. De kapitein liet dit na; hij vervolgde zijn reis in de E.T.-route totdat het schip bij de zeer zware bui, die te 2.30 uur inviel, onbestuurbaar bleek te zijn geworden. De kapitein besloot ten anker te gaan om op deze wijze een stranding op Vlie land te voorkomen. Hij heeft er niet aan gedacht om te trachten door achteruit draaien uit de wal te blijven. Vaak is ge bleken, dat een schip, dat dreigde op la ger wal te geraken, daarvan is gered dooi de machine achteruit te laten werken; het achterschip zal daarbij de richting van de wind zoeken. De ankers hebben niet ge- Advertentie SNELLE LEVERING PRIMA SERVICE Off. dealer MARKTPLEIN Maandag kwamen in IJmuiden aan: Hektos van Kotka, cellulose Papierfabriek; Nero, Vigo; Darm stadt, Bremen; Ardeas, Gothenburg; Oranje Nas sau, Port of Spain; Barling, Halden: Henriette B, Dagenham; Freo, Londen; Libertas, Lissabon; Sysla, Hamburg; Reinhold Krusemark, Hamina, Pido, Kopenhagen; Elsa Essberger, Bay ton: Fjor daas, Isle of Grain; Daniel, Gravesend: Rodsley. Prai, erts Hoogovens; Kuutsalo. Oulou, cellulose Papierfabriek; Thaletas, Rotterdam; Helny, Hal- stavilc; Nautic, Otterbacken. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Olhorn van Karlstad: Nobiskrug, Gent ledig Binnenhaven; Plato, La Pallice; Wormo. Norrköping. Maandag verlrokken van IJmuiden: Jan Kreu- n.er naar Nyköping, kunstmest van IJmuiden; Pacific, Basse Indre: Helene, Halden, paling; Canada, Gent, ledig van Zaandam; Zaanstroom, Dagenham; Lauwers, Stockholm; Hebe Nobel, Dagenham, van Hoogovens; Frey Malmö: Sagitta, Sagitta, Fleetwood; Rema, Delfzijl; Wexford, Ro chester, stijfsel van Wormerveer; Gretchen. Go thenburg, rijst van Zaandam: Araton, Norden ham, ledig van Hoogovens; Demosthenes, Hamp ton Roads; Saarland, Bremen; Notos, Gothenburg; Twente, Londen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bellatrix naar IJstad, kunstmest van IJmuiden; Nether lands Coast, Rotterdam: Clangula, Rotterdam; Holwierde, Rotterdam; Drenthe, Delfzijl; Wodan, Avonmouth; Hersilia, Antwerpen; Gertrud, Ko penhagen, ruw ijzer; Driebergen, Londen, wals- materiaal; River Afton, Pepel, ledig Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of laar Amsterdam is gegaan). houden, een sleepboot kon niet tijdig vast maken en ondanks verschillende pogingen om het schip weer in ruim water te bren gen, is het te 13.18 uur gestrand op de kust van Vlieland, waar het in een noord oostelijke koers vastraakte. De raad is van mening, dat de kapitein na het ontschepen van de loods had moe ten besluiten de buitenroute te volgen, ge let op de dalende barometer en de daar bij komende minder gunstige weerberich ten, mede in verband met het ongunstig geballast schip en het betrekkelijk zwak ke machinevermogen. Nu hij dit had nagelaten en bij Terschel linger Bank het weerbericht van 18.48 uur ontving, had hij zo spoedig mogelijk de ruimte moeten kiezen. De plotselinge toeneming van de storm tot orkaankracht in de vroege morgen van 20 januari was weliswaar zwaarder dan de kapitein uit de ontvangen weerbe richten had kunnen verwachten, maar in dien hij de hiervóór genoemde maatrege len had getroffen, zou het zeer waarschijn lijk mogelijk zijn geweest om ook bij de ze zware storm een stranding te voorko men. De raad heeft geen bezwaar tegen de maatregelen, die de kapitein na 4.15 uur heeft getroffen. De raad is van oordeel, dat de stranding van de „Lieve Vrouwekerk" te wijten is aan de schuld van de kapitein, en mits dien straft de raad kapitein B. v. O. door het uitspreken van een berisping. In het kader van de jubileumviering van de IJmuider Harmonie wordt er vanavond in de grote tent aan het Vel- serduinplein te IJmuiden een groot muziekfestival gehouden onder auspi ciën van de Velser Gemeenschap. Het jeugdorkest van de christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" zal de spits afbijten, gevolgd door de jonge collega's van de IJmuider Harmonie. Dan komen de groten aan de beurt. Achtereenvolgens „De Eendracht" uit Velsen-Noord, de „Hoogovenharmonie" te IJmuiden, de R.K. Harmonie „St. Caecilia" te Velsen-Noord, de R.-K. h'armonie „Soli Deo Gloria" te Drie huis, de christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" te IJmuiden, het fanfare korps „Wilhelmina" te Santpoort en tenslotte de IJmuider Harmonie zelf. Elk orkest speelt twee nummers. Woensdagavond begint dan om 20 uur een grote amusements- en showavond, die tot 2 uur zal duren. De show wordt aangeboden door de „Klavierschippers", met medewerking van Ann en Mary Stoker, zang, Dina Spieker, clavioline, Chris Boeree, saxophone, de elfjarige Eefje de Groot, zang en de radio-con ferencier Frans Eykhof. Na het show programma is er een groot bal. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Middelstum D. de Jong, kand. te Rotterdam. In het kader van de jubileumviering van de „IJmuider Harmonie" (15 jaar) heeft in de grote tent aan de Velserduinweg maandagavond een zangfestival plaats ge vonden. Het bestond hieruit dat koren uit de IJmond-gemeenten enkele liederen zongen of fragmenten uit bekende en minder bekende klassieke werken. De belang stelling was groot, dat wel, maar het aantal aanwezigen in de gezellige tent bestond helaas hoofdzakelijk uit de vele koorleden en niet zozeer uit inwoners van IJmuiden. Inderdaad kan men stellen dat een bal met muziek van een of ander pittig spelende jazzband meer aandacht trekt dan een zanguitvoering. Dit te zangfestival was uniek. Niet al vaak zijn immers zoveel koren uit ver schillende gemeenten bijeen! Omdat de ju bilerende IJmuider Harmonie voor dit unie ke zangfestijn heeft gezorgd, moet men haar dankbaar zijn. Er waren negen ko ren aanwezig en die hebben alle hun best gedaan een zo goed mogelijke indruk ach ter te laten. Daar zijn zij zonder één uit zondering in geslaagd. Onder weliswaar niet ideale omstandig heden (de akoestiek binnen een groot tentzeil is nu eenmaal niet denderend) hebben de leden van de verschillende ko ren (waaronder enkele kinderkoren uit Vel sen en Beverwijk) met enthousiasme ge zongen. Het applaus was al even geestdrif tig. Het programma werd veranderd in die zin, dat nog een kinderkoor kon zingen. Dat had niemand gedacht, zeker niet de dames van het Christelijke vrouwenkoor Vox Jubilante, onder wie verwarring ont stond toen niet zij, maar de kinderen wer den opgeroepen. „We worden toch niet ver geten?", vroeg een dame voor mij zich ontsteld af. Zuiver en gaaf „De Jonge Stem" uit IJmuiden zong on der leiding van B. Noyen verdienstelijk twee leuke kinderliedjes. Zeer zuiver klonk ook de zang van het Beverwijkse meis jeskoor „Zang en Vriendschap", dat on der leiding van Stephen Jansen enkele bui tenlandse liedjes zong. De uitspraak was perfect. Zeer goed was „Mon chez-nous", een Frans liedje met een springerige me lodie. De verrassing bestond uit het inlassen van de zang van het Hervormd Kinder koor onder leiding van Jeanne van Asselt. Na het (voor kinderen) wat zwaartillende liedje „Als in ons hart een lied weer klinkt", werd een heel toepasselijk lied gezongen over de harmonie die door de straten trekt. Met papieren toeters imi teerden de kinderen een korps, wat de le den van de IJmuider Harmonie een brede glimlach op het gezicht bracht. Gaaf was de vertolking van het Hirten-koor door Velsens Gemengd Koor onder leiding van E. van 't Kaar. Het Christelijke vrouwenkoor Vox Jubi lante zong onder meer stemmig „Avond rust" van H. W. de Wolff. Het mannen koor „De Vriendschap" uit Beverwijk zong onder andere op voortreffelijke wijze „Poor Lonesome cowboy" van Norman Luboff (de man van het bekende Norman Luboff Choir). Wat „zwaarder" werd de zang toen het Velser Operakoor „Bel Can to" onder leiding van H. Weimar het ,.Jeruzalem"-koor uit de opera I. Lombar- di van Verdi ten gehore bracht. Dit koor zong ook bijzonder goed. Een groep van Antilliaanse en Surinaam se regeringsleiders en politici heeft van daag een bezoek aan enkele industrieën in de IJmond gebracht. Vanmorgen om tien uur zijn twee groepen aangekomen, de ene bracht een bezoek aan de koninklijke papierfabriek van Van Gelder en zonen n.v. te Velsen-noord en de andere groep was gelijktijdig bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De Antilliaanse en Surinaamse gasten werden namens de directie van de papierfabriek in gebouw „Concordia" welkom geheten door de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder. Bij Hoogovens werden de gasten verwelkomd door een van de directeuren, de heer P. R. Bentz van den Berg. Na dit welkom volgde bij Hoogovens een rondleiding en een filmvertoning over het bedrijf. De be zoekers konden slechts kort in de IJmond blijven. Om twaalf uur vanmorgen waren zij reeds weer vertrokken. De gasten ver tegenwoordigen politieke partijen in Suri name en de Antillen. Onder hen bevonden zich de voorzitter van de Staten van Suri name, de heer J. S. P. Kraag, en van de Antillen, de heer Bikker. Aanvaring in Suez De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de gezagvoerder van het tankstoomschip „Naess Commander", ka pitein J. de W., vrijgesproken van iedere schuld aan de aanvaring, op de rede van Suez, met het Noorse motortankschip „Gil- da". Het ongeval gebeurde op 27 februari van het vorig jaar. Stephen Jansen stond andermaal op het podium, ditmaal om het Christelijk man nenkoor „IJmuiden" te dirigeren. Deze dirigent had wel het leeuwedeel van het zangfestival, want tot besluit daarvan di rigeerde hij nog het gemengd koor van „Zang en Vriendschap" uit Beverwijk, dat met het bekende „Brahma, divin Brah ma" uit de „Parelvissers" van Bizet voor een indrukwekkend einde van het geslaag de festival zorgde. Uit alles bleek dat de koren nijver had den gestudeerd. En het festival heeft tot slot aangetoond, dat de zangkunstbeoefe- ning een grote rol speelt in de vrije tijd van vele IJmondenaren. Advertentie van rhcumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren en is veilig voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95. 2.40 en 8.88. De Haarlemse Reddingsbrigade heeft zaterdag met succes deelgenomen aan de EHBO-wedstryden die door het district Noordwest van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden va'n Drenkelingen in Schoorl werden gehouden. In totaal namen zeven ploegen aan de wedstrijden deel. De Haarlemse Brigade kwam met twee ploe gen in de strijd. De eerste ploeg, bestaan de uit mej. Do Turkenburg en de heren Zandvoort en Bouckaert legde beslag op de eerste prijs. Aan mej. Turkenburg werd de leidersprys toegekend en aan de heer Zandvoort de prijs voor het op de juiste wijze toepassen van de kunstmatige adem haling. De gedetailleerde uitslagen van de wed strijden zijn: Ploegen; 1. Haarlem I 251 punten; 2. Haar lem II 222 pnt. 3. Heer Hugowaard 208 pnt. 4. IJmuiden 199 pnt. 5. Schoorl 199 pnt. 6. Heemskerk 184 pnt. 7. Akersloot 120 pnt. Leiders: 1. mej. Do Turkenburg (Haar lem) 26 pnt. 2. IJmuiden 21 pnt. 3. Haar lem II 20 pnt. 4. Heer Hugowaard 16 pnt. 5. Schoorl 16 pnt. 6. Heemskerk 12 pnt. 7. Akersloot 10 pnt. Beoordeling toepassing van de kunst matige ademhaling: 1. Haarlem I 140 pnt. 2. Heemskerk 117 pnt. 3. Schoorl 116 pnt. 4. Haarlem II 112 pnt. 5. Heer Hugowaard 102 pnt. 6. IJmuiden 98 pnt. 7. Akersloot 90 pnt. Met deze uitslag is Haarlem I aangewe zen om het district Noordwest van de KNBRD te vertegenwoordigen op de na tionale EHBO-wedstrijden die door de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen in Den Haag zullen wor den gehouden. Vanavond sluit de Haarlemse Reddings brigade het winterseizoen af. In de aula van de voormalige HBS A (ingang Raaks) houdt dokter D. Heymans, ere-voorzitter van de HRB en directeur van de gemeen telijke geneeskundige en gezondheidsdienst in Haarlem, een lezing. Advertentie Geef echte M-trui Kijk ze dan toch een van DELANA eens hoe uitzien stoer ze Zojuist ontvangen in alle maten tot 10 jaar af 6.95 Heden alleen in uw Speciaalzaken Gr. Houtstraat 116 Anegang 46 Het buurthuiswerk van de vereniging „Kennemerstaten" voor de jeugd van veer tien tot achttien jaar, dat voor deze groep zaterdagavond in gebouw „Concordia" zijn slot vond in een afscheidsfeest, zal voor de hoofdleidster mejuffrouw N. Swart en de stafleden mevrouw Joustra en de heer C. de Gelder nu enige maanden van betrekke lijke rust geven. Met deze avond werden de instuifavon- den in het buurthuis aan de Noorderlaan en het clubwerk afgesloten. Beide konden ondanks de veel verguisde temperament volle eigenschappen van de hedendaagse rijpere jeugd steeds in een prettige en ge zellige sfeer werden gehouden. Naar de aard van hun instelling hebben de meisjes en jongens het gehele voorbije seizoen week aan week in het buurthuis toch een grote vriendenkring kunnen vormen en in kern groepen hun activiteiten weten op te bren gen. Deze activiteiten worden echter in zoge naamde „buitendagen" voortgezet om de bestaande contacten te handhaven, hoewel deze zich nog meer uitstrekken tot de jongeren. Opvallend was in „Concordia" van deze rijpere jeugd de gewone liefheb berij in dansen in verschillende stijlen, waarin zij zich op muziek van „The Sun beams" prettig kon uitleven. Henk Out zorgde met zijn geslaagde Dorus-imitaties voor vrolijke afwisseling van het programma. Het buurthuis-instuif- werk, dat moeilijk regionaal te realiseren is, heeft met deze avond toch wel ge ïllustreerd, dat de jeugd hierin aangenaam wordt beziggehouden en door haar activi teiten zelf haar eigen belangen straks in de maatschappij bevorderen kan. De mosselkwekers hebben dit jaar een goede campagne gehad. De Zeeuwse mosselkwekersvloot is thans weer naar de Zeeuwse thuishaven gevaren, na een ver blijf van enkele maanden in de havens van Harlingen en Wieringen. Er bleek dit jaar voldoende zaad aan wezig om alle percelen in de Waddenzee te bezaaien. Op de thuisreis werd nog één vracht mosselzaad meegenomen om op de Zeeuwse platen uit te zaaien. Eén vracht is voor het Zeeuwse gebied niet voldoende. Het wachten is nu op de openstelling van het Groningse wad, waarvandaan de laatste jaren het mossel zaad kwam. Het zaad van het Friese wad blijft in de regel voor het noorden gere serveerd. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht mr. W. Moors, tegen de 34-jarige huis vrouw J. J. A. weduwe van de mijnwer ker A. W. te Kerkrade, anderhalf jaar gevangenisstraf voor het subsidiair aan deze vrouw ten laste gelegde: zware mis handeling van haar echtgenoot, de dood ten gevolge hebbend. De vrouw had aangevoerd, dat haar man een toevallige steek met een mes had ge kregen, toen zij tijdens een worsteling met hem het mes wilde afnemen. De man was met het scherpe mes in de borststreek ge raakt, waardoor de grote lichaamsslaga der bij het werd doorgesneden en een zware inwendige bloeding een spoedige dood ten gevolge had. De verdediger mr. M. Moszkovicz uit Maastricht, had vrijspraak bepleit omdat het ten last gelegde niet wettig en over tuigend bewezen zou zijn. De rechtbank heeft zich in haar uitspraak met deze me ning verenigd. Geen schuld aan vergiftiging De rechtbank in Maastricht heeft de 69-jarige H. M. uit St. Geertuid vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde opzet telijke poging tot vergiftiging van zijn me- dehuis-bewoner de bejaarde J. M. Essers. Verdacht heeft steeds volgehouden, dat de sublimaat-tabletten, welke in koffie wa ren gedaan, niet voor de heer Essers -be stemd waren, maar dat hij in een zwaar moedige bui zich zelf van het leven had willen beroven. Door een toevallige samen loop van omstandigheden had de heer Essers een slok koffie van de zwaar ver giftigde koffie genomen, maar het vocht wegens de bittere smaak onmiddellijk weer uitgespuwd. De officier van Justitie had drie jaar gevangenisstraf geeist. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging De IJmon den (zaterdagvliegerste IJmuiden namen dit weekeinde 90 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon af over een afstand van 340 km. De los sing van de duiven geschiedde om 12.00 uur. Een duif van Suurmond bereikte als eerste het hok om 17.52 uur. de laatste prijsduif om 21.03 uur. De duiven hadden onderweg met regen te kam pen. De uitslag was als volgt: Suurmond 1 2; De Vlugt. 3 6 9 13; Harms 4 5 16; Schriever 7; Bor- gart 8 10 16 17; Hovenkamp 12; Verduin 11 14. De Bonte Duif Van de postduivenhoudersvereniging De Bonte Duif te IJmuiden namen dit weekeinde 181 dui ven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 455 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 5.30 uur. Een duif van S. J. Heis bereikte als eerste het hok om 11.22.33 uur, de laatste prijsduif om 11.56.37 uur. Gelost met mooi weer, zuidwesten wind. De uitslag was als volgt: S. J. Heis 1 9 37; G. v. Zutphen 2 6 7 15 20 22 24; T. H. Dekker 3 33; P. Verschuren 4 11 26; A. Ullehake 5 17 18 31; E. Klinge 8 21; A. Donkersloot 10 12 13 28 32: J. v. Loon 14 34: P. Griekspoor 16 25; H. Verduin 19; A. Schaper 23 35 36; J. Minneboo 29 30 37. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen dit weekeinde 114 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 454 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.30 uur. Een duif van G. Godde bereikte als eerste het hok om 11.30 uur. de laat ste prijsduif om 12.06 uur. Vele liefhebbers ver rast door deze snelle vlucht. De uitslag was als volgt: G. Godde 1 J. Eelsing 2 3 12; P. Hoekstra 4 8 20 24; J. Exalto 5 7 28; J. Opbergen 6; J. Ol- dendorp 9 27; A. J. Waal 10 14 15 17; K. Inia 11 13 19 23 25; P. van Dongen 13; J. de Waard 16; W. Booy 21; W. Kaale 22 26. De Snelvlicger De duivensportvereniging De Snelvlieger te IJmuiden nam deel met 270 duiven van Corbeil af, 455 km, met matige z.w. wind. Als eerste op het hok meldde zich een duif van J. Anepool om 11.23.10. De uitslag was als volgt: J. Anepool 1 31; J. Koorn 2; E. de Boer 3 21 25 30 36 42 52; L. Otte 1 15 37 39 43 4.9 50; B. Glas 5 32 38 46 47; F. de Boer 6 7 13 17; C. Zwanenburg 8 26; O. Wezelman 9: W. Schelvis 10; J. H. Broek 11; T. Schotvanger 12 18; J. Lingen 14: S. Voet 16 22 45; J. Jong 19; Jac. Broek 20: J. Wijker 22 53; W. Remmers 24; A. J. Koster 28; Jac. Verver 29 33; J. v. d. Kam men 34 44; F. Reker 35 51; E. Reker 40 41; Joh. Broek 54. Aanvoer van maandag In IJmuiden werden maandag 9740 kis ten vis aangevoerd, waarvan 1220 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 15 tongschar en schartong, 1600 schol, 50 schar, 1425 haring, 2740 makreel, 315 schelvis, 695 wijting, 950 kabeljauw en gul, 30 leng, 145 haai, 15 wolf, 293 poon, 220 koolvis, 25 diversen. Prijzen van maandag Per kilo: heilbot 3.603, grote tong 3.502.90, grootmiddel tong 3.90 2.50, kleinmiddel tong 2.502.20. kleine tong 1 f 2.50f 2.20, kleine tong 2 f 2—f 1.80, tarbot 1 3.10—2.50, zalm 6—5. Per 50 kilo: tarbot 4 6750, tong schar 6867, kleine tongschar 48 44. kleinmiddel schol 4440, kleine schol 1 5045, kleine schol 2 448, schar 248, verse haring 2511, makreel 307, grote schelvis 49ƒ32. grootmiddel schelvis 5634, kleinmid del schelvis 5631. kleine schelvis 1 4831, kleine schelvis 2 4418. wijting 268, grote gul f 3525. middel gul 25—16. kleine gul 17—8 kleine haai 1711, kleine wolf 38, poontjes 168. kleine koolvis zwart 3020, kleine koolvis wit 4340, kleine rode poon 2 168. Per 125 kilo: grote kabeljauw 18473. grote koolvis zwart 8169, grote kool vis wit 110, grote leng 7065. Besommingen van maandag IJM 14 f 2980, KW 42 f 17.460, KW 81 13.060, KW 49 f 16.500, KW 175 3090. KW 46 f 3370, KW 59 f 2300, KW 17 f 2780. KW 91 f 3200, KW 129 f 2770, KW 107 2390, KW 114 f 2630, KW 64 f 2160, KW 19 2210, KW 161 f 2860, KW 89 f 2000. KW 26 f 2570, KW 166 f 2230, KW 51 2170, IJM 204 f 2500, IJM 209 f 4290, IJM 63 2750. IJM 62 f 3090, IJ M73 2740. IJM 61 f 2540, IJM 40 f 2140, IJM 221 f 1850, IJM 210 f 2830. IJM 78 f 2370, IJM 30 f 2280, IJM 60 f 2700, KW 34 f 2910, KW 164 f 3230. KW 63 f 2130, KW 165 3580. KW 68 f 1840, KW 132 f 2940, KW 96 f 2900. KW 118 f 2220. KW 84 f 2720. KW 134 f 2410. KW 66 f 2230, KW 160 2770, KW 142 f 2550. WR 25 f 3140. WR 7 3470, WR 33 f 2950, WR 58 f 3450, WR 56 2500. WR 34 f 3470. WR 51 f 3050, WR 49 3940, MO 1 f 2840. KW 24 f 3250. KW 108 2130, KW 10 f 2240. KW 156 f 2690, KW 164 f 1920, KW 155 'f 2550. RO 2 f 1560. IJM 208 2620, IJM 65 f 3380, IJM 66 3240, IJM 67 2550, I.TM 42 f 1940, KW 58 1950, KW 103 f 3040, KW 12 f 2120. KW 133 2920, KW 158 f 2270. KW 72 2370. Aanvoer van dinsdag Vier trawlers en een kotter voerden dinsdag in IJmuiden 2855 kisten vis aan, waarvan 210 schelvis, 15 radio, 195 wijting, 225 gul en kabeljauw, 105 koolvis, 120 haai. 335 haring, 1510 makreel, 15 schol, 65 varia, 520 stuks stijve kabeljauw, 220 kleine kis ten haring en 1500 kilo tong. IJM 28 Amsterdam (12 mei) 250 kleine kisten haring. 10 wijting, 50 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 70 haring, 270 makreel, 70 varia, 100 stuks stijve kabel jauw. SCH 117 Onderneming 3 (12 mei) 70 haai, 60 wijting, 35 schelvis, 60 gul en kabeljauw. 10 koolvis, 110 haring, 330 makreel, 25 varia. 100 stuks stijve kabeljauw. SCH 8 (11 mei) 50 haai, 40 wijting, 70 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 100 haring, 600 makreel, 20 varia, 150 stuks kabeljauw. 70 kleine kisten haring. VL 84 Jan Senior (12 mei) 85 wijting, 55 schelvis, 85 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 55 haring. 310 makreel, 10 varia, 170 stuks kabeljauw. Prijzen van dinsdag Export: grote regels kabeljauw 80— 110, kleine regels kabeljauw f 45f 50, kisten grote kabeljauw 102—f 80, kisten kleine kabeljauw 7580. Binnenland: zwarte koolvis f 74— f 80, koolvis 1 en 2 25—29, haaien f 8.50— 10. lengen 60—76, witte koolvis f 90 110. grote gul 27—34. middel gul 20—21, torren 13 f 16, grote en grootmiddel schelvis 33, kleinmiddel schelvis 33—45, pennen f 31—42, braad 33—37, wijting f 21—f 28, schol Het Pluismeer bij het dorp Lage Vuur sche, een regenwaterven in het noord westelijk deel van de Stichtse heuvelrug, dat behalve van landschappelijke waarde van grote betekenis is voor natuurhistorici, wordt met ondergang bedreigd. Er is een begin gemaakt met de uitvoering van een plan dat behelst zandwinning in de plas door middel van een zandzuiger en ver werking van het gewonnen zand samen met over de weg aan te voeren cement op een aangrenzend kaalgeslagen terrein tot cement-zandstenen door middel van een trilpers. De aanleg van een transportband voor het vervoer van de gevormde stenen van de reeds aangevoerde pers naar het droogveld is in volle gang. De eigenaresse van het terrein, jkvr. D. Bosch van Drakestein, wil op de werk zaamheden en plannen geen commentaar geven. „Het is mijn eigen grond. Het gaat nie mand wat aan", zegt zij. Verscheidene instanties houden zich met het project bezig, onder meer het ge meentebestuur van Baarn, in verband met de eventuele noodzaak van een bouwver gunning en het Provinciaal Bestuur in ver band met; de Provinciale Ontgrondingsver ordening. Deze verordening laat zand- zuigen tot een diepte van drie meter onder de waterspiegel vrij. De vraag is of dat voldoende zal zijn om de steenfabrikage lonend te maken, maar zeker zou het ge noeg zijn om de schoonheid en de hydro- biologische betekenis van het ven volledig te verwoesten. De uit 1271 daterende hervormde kerk van Noordwelle (Schouwen) zal worden gerestaureerd. Monumentenzorg had reeds op de noodzaak hiervan gewezen. Het deel van de herstellingskosten, dat de gemeen te zou moeten dragen bleek echter boven de krachten van deze kerkelijke ge meenschap te gaan. Thans heeft het Ram penfonds toegezegd het deel van de ge meente te zullen dragen. De gelden wor den geput uit de adoptiegelden van de ge meenten in de Noordoostpolder en uit IJselmuiden. De achttiende-eeuwse ban ken zullen blijven staan. Voor het overi ge zal de kerk in de toestand van voor 1751 gebracht worden. 3 26—27, schol 2 42—48, haring 13f 19, makreel f 1014, bonken 22—26. Besommingen van dinsdag IJM 28 Amsterdam 12.000, SCH 8 f 16.700, SCH 117 14.200, VL 121 12.200, VL 16 16.665. Op zee Er stond een bries met regen om de noord. De visserij was weer eens slecht, met vangsten van niet meer dan 60 tot 80 manden gul, schelvis en koolvis per etmaal. De Brittenburg ving in twee trekken 40 manden gul en toters. De Franciena en de Medan deden een trek van een pakje. De Nicolaas Senior, de Jacoba Geziena en de Thorina zijn naar zee vertrokken. Voor woensdag IJM 20 Johannes Polderman 130 schel vis, 50 haring, 300 makreel, 35 wijting, 50 gul en kabeljauw, 35 varia, 300 stuks kabel jauw. IJM 154 Protinus 20 schelvis, 75 ma kreel, 35 wijting, 60 gul en kabeljauw, 30 varia, 370 stuks stijve kabeljauw. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 700 makreel. 150 haring, 80 schelvis, 80 wijting, 10 koolvis, 900 stuks stijve kabeljauw, 20 kisten heilbot. Advertentie GROTE SORTERING in wit en in kleuren geel, lila, groen en bleu. Tevens bijpassende PLEIN 1945 TELEFOON 7541 Acht maanden geëist De officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht mr. W. Moors, heeft acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de 47-jarige Belgische vrouw H. M. J. A. A. L. uit Renken wegens diefstallen van an tieke koperen en bronzen kandelaars uit rooms-katholieke kerken te Gronsveld, Breust-Esijden en Maastricht. Verdachte gaf deze diefstallen toe, maar ze ontkende andere soortgelijke diefstallen in België te hebben gepleegd. De Belgi sche justitie is ervan overtuigd, dat zij wel in Belgisch Limburg in een groot aantal kerken dergelijke diefstallen pleegde. De in Nederland gestolen kandelaars konden bij antiquairs in Brussel dan wel op adres sen, waaraan de gestolen antieke stukken waren doorverkocht, opgespoord worden. De officier van Justitie zowel als de ver dediger mr. L. Kreemers uit Maastricht, wees op verzachtende omstandigheden bij de beoordeling van de ernst der fei ten. Na afdoening van de thans in Nederland lopende rechtszaak zal de vrouw waar schijnlijk nog in België moeten terecht staan. De driemans-equipe van de P.T.T.-op- sporingsdienst heeft zich in de eerste vier maanden van dit jaar duchtig geweerd tegen de clandestiene zenders, die voor namelijk in het noorden en oosten van het land opereren en die door hun onverant woordelijk optreden de radioverbindingen van schepen en vliegtuigen in de war stu ren. In samenwerking met de politie zijn reeds 32 zenders opgespoord. Dat betekent voor de eigenaren in vrijwel alle gevallen gevangenisstraf. Het opsporingsgetal is hoog, vergeleken bij dat van 1959. Toen werden in het hele jaar 71 clandestiene zenders opgespoord, welk getal als volgt was verdeeld: Groningen 11, Friesland 13, Drente 5, Overijsel 13, Gelderland 18. Noordbrabant 6, Noordholland 2 en Zuid- Holland 3. In de afgelopen tien jaren heeft de P.T.T. ongeveer 700 clandestiene apparaten in beslag genomen. Taptoe uitgesteld. De taptoe, die een aantal militaire korpsen zaterdagavond in het Olympische Stadion te Amsterdam zou geven, moest in verband met de weersom standigheden worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum in september. Korte Berichten Heden Prins in Argentinië. Prins Bernhard is vanochtend (dinsdag) op het vliegveld Ezei- za bij Buenos Aires aangekomen. Hij leidt de Nederlandse delegatie die de viering van het 150-jarig bestaan van een onaf hankelijk Argentinië bijwoont. Vanmiddag zou de Prins in de Nederlandse ambassade president Frondizi en leden van diens ka binet een maaltijd aanbieden. C.H.U. en mammoetwet. Het hoofd bestuur en de Unieraad van de Christelijk- Historische Unie hebben op een te Utrecht gehouden vergadering besloten tot instel ling van een commissie ter bestudering van een commissie ter bestudering van het ont werp van wet tot regeling van het voort gezet onderwijs (Mammoetwet), speciaal voor wat betreft de daarbij aan de orde komende onderwijs-technische problemen. Bunkers. De bunkers op de Westhoek, het westelijk deel van Schouwen, een ge bied dat steeds meer als strand in trek komt, zullen verdwijnen. De dijkgraaf, de heer A. M. Geluk, heeft op de deze week gehouden vergadering van het waterschap Schouwen-Duivelend (district 1) meege deeld, dat in de herfst begonnen zal wor den met de opruiming.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9