Ploegenarbeid minder kwalijk als vaak wordt gedacht Geen oplossing voor overschot in komende vijf jaar BENELUX MOET BEMIDDELEN IN EUROPA De beurs Duitse woningmarkt wordt vrij NOF neemt deel in Argentijnse theefabriek Record-omzet Dinteloord Grote toeneming van spaargelden bij Raiffeisenbank Goede positie banken SCHEEPVAARTBERICHTEN Vredestein Rubber 14 NED. INSTITUUT VOOR EFFICIENCY Huisvestingsbureaus verdwijnen Holl. Disc, mij 9 Japan verzoekt Benelux om tariefsverlagingen Springstoffenfabriek had hogere omzet Herstel bij Gerritsen en Van Kempen Afbetalingskredieten sterk gestegen Verslag Internationale Tarwe Raad DE WEEKSTAAT Besteding gezinsinkomen in K.S.G.-landen Tarakan Petroleum J 30,- De nieuwe O.EE.S. WOENSDAG 2 5 MEI I960 De algemeen gangbare opvatting, dat de ploegenarbeid in de industrie een noodzakelijk kwaad is noodzakelijk ter- wille van techniek en economie, maar een kwaad voor het persoonlijk cultureel, so ciaal, kerkelijk en gezinsleven van de man in ploegendienst werkzaam blijkt in vele opzichten bepaald niet juist. Deze conclusie werd door diverse sprekers ge trokken op een bijeenkomst van het Ne derlands Instituut voor Efficiency, waar men zich beraadde over de diverse aspec ten van dc ploegenarbeid. Het Nederlands Instituut voor Efficien cy heeft het probleem van de ploegenar beid doen onderzoeken door een commis sie onder leiding van prof. dr. W. Banning en de bevindingen van de studie laten vastleggen in een rapport. Gisteren werd het onderwerp besproken op de eerste van twee Voorjaarsefficiëncydagen in het Kur- haus. Dr. ir. J. R. de Jong sprak over de economische en organisatorische aspecten van de ploegenarbeid. Na hem besprak dr. F. H. Bonjer de medische, fysiologi sche en psychologische aspecten van deze arbeid. Tijdens een onderzoek is gebleken dat het biologisch ritme van de werker in ploegendienst over het geheel genomen nauwelijks verstoord wordt, hoewel er wel duidelijk verschillende curven bestaan voor het verloop van polsfrequentie, bloeddruk, temperatuur e.d. in de diverse ploegen. Voorts bleek, dat het vrije week end steeds leidde tot een directe terugscha keling in het normale dagpatroon en dat elke nieuwe nachtdienst een nieuwe aan passing vergde. Deze ontdekking sluit vol gens dr. Bonjer de fysiologische argumen ten uit om langere wachtperioden dan van een week in te voeren. De gunstigste wacht bleek steeds de tussenwacht te zijn. Hier kwam het min ste ziekteverzuim voor en de langste bed- rust. Het meeste ziekteverzuim kwam voor in de nacht of ochtendwacht. Bij vierploegenstelsel waren de verschillen duidelijker dan bij het drieploegenstelsel. In de middag sprak de bedrijfssocioloog G. H. Bast over de sociale aspecten van de ploegenarbeid. Het verslag van de heer Bast was gebasseerd op een onderzoek on der ruim 1400 arbeidersgezinnen. De op vatting, dat de man die in ploegendienst werkt daarvan nadeel ondervindt omdat hij niet mee kan doen met sociaal, kerke lijk en cultureel leven, veelal zelfs apart van zijn gezin leeft en voorts een zware last legt op de schouders van zijn echtge- (Van onze correspondent in Bonn Met het omstreeks eind augustus in werking treden van een wet, die de Bonds dag te Bonn gisteravond accepteerde, zal er in West-Duitsland een einde komen aan de dirigistische woningmarkt. Daarmee zullen reeds onmiddellijk de officiële huis vestingbureaus der gemeente kunnen ver dwijnen. In stee daarvan zullen bin nenkort voor de gehele Westduitsc woning markt alleen nog makelaars en woning bouwverenigingen de huurders als bemid delaars ter beschikking staan. Het plan Lücke beoogt ook de laatste economische sectoren in de Bondsrepu bliek, die nog dirigistische tendenties ver tonen bouwgrond en woningbouw in de zogenaamde vrije-markt-economie met een sociaal huurrecht onder te brengen. Sedert 15 december 1914 kent men in Duitsland de gereglementeerde woning markt, die na 1945 een uiterst gecompli ceerd karakter kreeg. Aan dit alles wil Lücke een eind maken. De bouwgrondmarkt wordt binnenkort ge heel vrij, de huren van woningen voor 1945 gebouwd (waarin 5 miljoen gezinnen wonen) zullen nog dit jaar in twee etap pes, van respectievelijk 15 en plus minus 20 percent en met maximaal 38 percent in totaal worden verhoogd. In vijf jaar tijd, uiterlijk per 31 december 1965 zal het gehele woningbouwdirigisme zijn verdwe nen. Het gevolg van de bijna revolutionaire toestand die binnenkort op de Westduitse woningmarkt zal ontstaan, zal zijn dat vele oude woningen eenvoudig weg afge broken zullen moeten worden omdat ze niet genoeg zullen kunnen opbrengen Aan de andere kant voorziet men hogere winsten voor bepaalde eigenaren van oude huizen, en moeilijkheden voor bepaalde huurders, van wie overigens een deel (wier huur 18 percent of meer van het inkomen uitmaakt) met staatsgelden geholpen zal worden: via het zogenaamde huurrecht. De Nederlandse Overzeese Financierings maatschappij n.v. (NOF) deelt mede dat overeenstemming is bereikt betreffende een deelneming ad 200.000 in het kapi taal van de „Te Monte Carlo Sociedad Anonima Commercial y Industrial", ge vestigd te Buenos Aires (Argentinië), die een theefabriek in aanbouw heeft en deze zal gaan exploiteren in de provincie Misio- nes in noordoost-Argentinië. In het totaal benodigde bedrag ad c.a. 1.190.000 zullen Argentijnse theeplanters, verenigd in een coöperatie, deelnemen voor het equivalent van c.a. 535.000. De resterende c.a. 655.000 wordt bijeenge bracht door de cultuur maatschappij Transatlantica n.v. en de NOF. Voor de in aanbouw zijnde theefabriek heeft de nieuwe maatschappij voor een bedrag van circa 350.000 aan bestellingen bij de Nederlandse industrie geplaatst. De fabriek zal in het najaar van 1960 gereed zijn en een capaciteit hebben van 500.000 kg droge thee per jaar. Naar verwacht wordt, zal de exploitatie reeds in het eer ste jaar sluitend kunnen zijn. Aangezien het in de bedoeling ligt de verkoop groten deels via de Nederlandse markt te leiden, kan deze investering de Nederlandse thee pakkers in staat stellen op andere wijze hun behoefte te dekken, aldus de mede deling van de NOF. De n.v. Hollandsche Disconteeringsmaat- schappij te Rotterdam stelt voor het divi dend over 't jaar 1959 te bepalen op negen percent en f 500.000,aan de algemene reserve toe te voegen. note, die in bepaalde mate met hem mee moet gaan in de wisselende diensten, bleek in zijn algemeenheid niet juist. De heer Bast betoogde, dat het veelal de weigering is om de ploegenarbeid als een apartheidsprobleem te aanvaarden, die oorzaak is dat er een min of meer nega tieve beoordeling bestaat van de ploegen arbeid. De Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken g.a. in Dinteloord hebben in het per 30 september 1959 afgesloten boekjaar 1958-'59, blijkens het verslag, voor het eerst een omzet van 100 miljoen behaald en (met 109,8 miljoen) zelfs ruim over schreden. Over 1958 beliep de omzet 72,6 miljoen. Niettegenstaande de droogte in 1959 Ijjkt het er op dat in het thans lopen de boekjaa'r het cyfer over 1958-'59 althans zal worden benaderd. De uitzaai der suikerbieten bereikte in 1958 in Nederland de recordoppervlakte van circa 81.000 ha tegen 64.511 ha in 1957. Daar bovendien de ha-opbrengst ongeveer vijftien percent boven gemiddeld uitviel, kreeg de Nederlandse suikerindustrie de ongekend grote hoeveelheid van 4 miljoen (v.j. ruim 2,7 miljoen) ton suikerbieten te verwerken. De hoeveelheid geproduceerde kristalsuiker beliep 528.000 ton tegen 357.000 ton in 1957. Zij ging c.a. 76.000 ton uit boven de Nederlandse consumptie mogelijkheid, die overigens zowel naar het verbruik per hoofd als door de bevolkings aanwas nog steeds stijgende is. Aan de VCS werd bijna 1,2 miljoen ton bieten ge leverd, waarvan in Dinteloord 689.602 ton werd verwerkt. De campagne van Dintel oord was de grootste ooit door een Neder landse suikerfabriek bereikt. De uitzaai voor oogst 1960 zal weinig verschillen van die van 1959. De oogst staat er thans behoorlijk voor. De wereid- suikerproduktie is de laatste jaren sterker gestegen dan het wereldsuikerverbruik. De laatste oogst heeft dit verschijnsel niet versterkt. Zo lag de produktie der E.E.G.- landen circa 18 percent lager dan in 1958. Het suikerverbruik in Nederland blijft zich gunstig ontwikkelen. Tijdens de openingsbijeenkomst van de handelsbesprekingen tussen Japan en de drie landen van Benelux, welke op het Ja panse ministerie van Buitenlandse Zaken worden gevoerd, heeft Japan gisteren de Benelux verzocht Japan algehele handels- en tariefsvoorrechten toe te kennen op grond van het G.A.T.T. Op Japan wordt voor Benelux de ontsnappingsclausule van het G.A.T.T. toegepast. Het land heeft de Benelux nu gevraagd het toepassen van deze clausule te beëindigen. De omzet van de Koninklijke Nederland- sche Springstoffenfabieken n.v. in Amster dam was over 1959 hoger dan die in het vorige boekjaar. De exploitatierekening sluit met een batig saldo van 586.838 (v.j. 281.795). De bijzondere baten brachten 13.138 145.293) op. Het totaal der af schrijvingen bedroeg 329.952 (f 180.907). Na aftrek van interest ad 12.911 (f 14.694) bedraagt 't saldo winst 257.113 231.487). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van achtenhalf percent. Verwacht wordt, dat beide fabrieken in 1960 zeer redelijk bezet zullen zijn en dat afleveringen de voorraad rpökzwak bus kruit wederom zullen doen verminderen. Het boekjaar 1959 van de n.v. Konink lijke Nederlandse Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en Van Kem pen in Zeist kenmerkte zich, in tegenstel ling tot het voorgaande jaar, door een ge stadig herstel. In de loop van het jaar viel een voortdurende stijging der verkoop cijfers te constateren. De uiteindelijke financiële resultaten waren teleurstellend. Het saldo bedrijfsrekening was 176.420 (v.j. 65.960). (Aan vrijgevallen belas tingverplichtingen kwam vorig jaar 120.000 beschikbaar). Na aftrek van inte rest ad 158.854 135.656) resteert een winstsaldo van 1.357 f 26.900). Voorge steld wordt op de gewone aandelen we derom geen dividend uit te keren en het saldo, na uitkering van zes percent (onv.) op de prioriteitsaandelen, over te bren gen op de rekening „onverdeeld saldo". In verband met de reeds eerder gepubli ceerde fusie met de n.v. Koninklijke Ne derlandse Edelmetaalbedrijven Van Kem pen, Begeer en Vos wordt voorgesteld aan aandeelhouders een uitkering in aandelen van vijf percent te doen, zulks ter verkrij ging van een juiste ruilwaardeverhouding tussen de aandelen van beide maat schappijen. Aan aandeelhouders zal op de aanstaande vergadering toestemming wor den gevraagd tot het sluiten van een obli gatielening groot 1.200.000 tegen zes per cent met een looptijd van vijf en twintig jaar. Het jaar 1959 heeft meer nog dan 1958 voor de boerenleenbanken-raiffeisenban- ken een ongekende toeneming der spaai-- gelden opgeleverd. Deze toeneming is niet alleen een gevolg van het gunstig spaar- klimaat, maar vooral ook resultaat van de energieke en moderne aanpak, waardoor de aangesloten banken het sparen aantrek kelijk maken. De sterke aanwas der spaargelden heeft het de banken, aange sloten bij de Utrechtse centrale bank mo gelijk gemaakt om in 1959 meer gelden in eigen kring uit te zetten dan in 1958. Dit werd meegedeeld in de redevoerin gen, welke de heren H. A. Wind en prof. dr. G. Minderhoud, voorzitter van de raad van toezicht en voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank in Utrecht vandaag op de algemene vergadering van deze instelling hebben ge houden. Prof. Minderhoud verwacht voor de toe komst een sterk toenemende vraag naar krediet, vooral van de zijde van het agra risch bedrijfsleven. De reserves van de boerenleenbanken hebben inmiddels een bedrag van meer dan 100 miljoen bereikt, terwijl het kapi taal vermeerderd met de open reserves van de Centrale Bank, omstreeks 40 mil joen beloopt. Ondanks deze respectabele bedragen brengt het feit dat de zaken van de boeren leenbanken zich gestadig uitbreiden de noodzaak mede dat ook in de komende ja ren op een verdergaande reservevorming wordt aangestuurd. Bij de centrale bank zijn 722 banken met 265.000 leden en 1.250.000 spaarders aangesloten. Uit de bij het verslag over de uitvoe ring van de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbetalingsovereen komsten gevoegde gegevens blijkt, dat het afbetalingskrediet en het consumptief krediet in het vierde kwartaal 1959 ten op zichte van het vierde kwartaal 1958 over het algemeen een belangrijke stijging te zien geven. De belangrijkste stijgingen vertonen de verkopen op afbetaling door postorderbedrijven nl. met ruim 29 per cent en de verstrekte kredieten door fi nancieringsmaatschappijen met bijna 24 percent. In de overige categorieën waren de stijgingspercentages: gemeentelijke volkskredietbanken 12,5, particuliere geld- schietbanken 5,7, betaalzegelkassen 9,8 en grootwinkelbedrijven 17,3. De verkopen op afbetaling van de groep „overige detail handelszaken inclusief afbetalingsmagazij nen" is bij vergelijking op nagenoeg het zelfde peil gebleven, bij vergelijking van het gehele jaar 1959 met 1958 bleef ook de kredietverstrekking door betaalzegel kassen vrij stationair. Einde 1959 beliepen de tarwevoorraden van de gehele wereld 53 miljoen metrieke ton en zy waren voldoende om de behoeften van de handel op het huidige niveau in de komende twee jaar te dekken, zo heeft de Internationale Tarwe Raad medegedeeld. De toestand van het ogenblik wordt gekenmerkt door een aanhoudend grotere pro duktie van de vraag. In vergelijking met 1930 is de produktie in 1959 gestegen van 118 miljoen ton tot meer dan 200 miljoen ton. Hier voegt de raad aan toe dat het grootste deel van de stijging moet worden toegeschreven aan Noord-Amerika, West- Europa, Azië en de Sovjet-Unie. Zowel het areaal van de wereld als de opbrengst per acre zijn groter geworden. Vooral de stijging van de opbrengst is se dert 1945 belangrijk geweest. De vergro ting van de produktie is het gevolg van de regeringspolitiek van prijssteun aan de boeren en van verbeterde methoden. Er zijn niet veel tekenen, die wijzen op een einde van deze opwaartse ontwikkeling. In de meer ontwikkelde landen daalt het verbruik van tarwe voortdurend, maar het verbruik kan nog sterk toenemen in de minder ontwikkelde landen. De raad De weekstaat van de Nedcrlandsche Bank per 23 mei geeft de toestand weer zoals die is aan het eind van de eerste dag van de kasreserveperiode mei/juni. Het percentage voor deze periode is op 7 percent gehand haafd, waardoor het saldo van de banken naar schatting gemiddeld 460 miljoen moet bedragen. De banken zijn de eerste dag met een saldo van 592 miljoen aan zienlijk boven het verplichte gemiddelde gebleven. Het saldo is 48 miljoen hoger dan dat op 16 mei ad 543 miljoen. Toch hebben de banken aan zware onttrekkin gen bloot gestaan. De chartale circulatie is namelijk met 72 miljoen gestegen van f 4.377 miljoen tot 4.449 miljoen. De opvragingen voor salarisbetalingen zijn deze maand waar schijnlijk vroeg begonnen. Anderzijds hebben de banken f 95 miljoen van het rijk uaoCpui zz uaipuaAoq ifiAuai 'uoSusaiuo deviezen uit het buitenland zijn terugge trokken. De terugkeer van genoemde deviezen moet gezien worden in verband met de transactie in Belgische schatkist- papier van 16 mei. De totale stand van het goud en deviezen tezamen is thans f 5.169 miljoen, waarvan onveranderd f 4.403 mil joen aan goud. De schatkist is door voor noemde betaling gedaald van f 422 miljoen tot 327 miljoen. De geldmarkt is onver anderd ruim gebleven en de daggeldrente werd op 1% percent gehandhaafd. geeft te kennen dat de grotere vraag van de in ontwikkeling zijnde landen geplaatst tegenóver de kleiner wordende vraag in an dere delen van de wereld waarschijnlijk niet zal leiden tot het verdwijnen van de thans bestaande onevenwichtige toestand in de loop van de komende vijf jaar en evenmin tot belangrijke vermindering van de bestaande overschotten. De tarwe-overschotten vormen een diep gaand probleem en voor de landen, die de overschotten hebben, zijn ze een grote last. Voor de wereldhandel in tarwe en bloem worden de regeringsprogramma's voor het afzetten van overschotten steeds belangrijker. Hoewel de raad het erover eens is dat overschotten op verstandige wijze werden gebruikt om tarwe aan te voeren in gebieden, waar dit nodig was, kon hij toch niet ontkennen dat deze han delwijze en zekere ruilprogramma's aan leiding geven tot bezorgdheid over de in vloed, die deze hebben op de normale uit voer. In 1956/57 is een onderzoek ingesteld naar de besteding van het gezinsinkomen door de arbeiders in de kolenindustrie en in de ijzer- en staalindustrie in de landen van de KSG. Uit de cijfers blijkt, dat in Nederland toen door de genoemde arbei ders 35,9 a 36,8 percent besteed werd aan voeding, en 20,7 a 22,6 percent aan huren. Bij een gemiddeld verbruik per gezin van vlees en vis van 150 kg per jaar in de Ge meenschap, bedroeg dit verbruik in Ne derland 105 kg. per jaar. Het verbruik van melk bedroeg in Italië 119 liter per gezin per jaar, en in Neder land 600 liter melk per jaar. Daarentegen lag het wijnverbruik in Frankrijk en Ita lië veel hoger dan in Duitsland. Het Fran se en Italiaanse wijnverbruik bedroeg 300 a 400 liter per gezin per jaar, het Duitse 6 a 8 liter. De n.v. Tarakan Petroleum Maatschap pij stelt voor het dividend over het boek jaar 1959 vast te stellen op onveranderd dertig gulden per aandeel. Abida 24 te Oslo. Acmaea 25 te Port Said. Adonis 25 te Madeira. Albireo 24 v. Port Sedan n. Aden- Alblasserdijk 24 800 m. z.o. Kp. Race n. Houston. Alca 24 800 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Alcor pass. 24 Finisterre n. Antwerpen. Aldabi 24 320 m. 7..z.w. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Algol 25 te Marseille verwacht. Algorab 24 165 m. z.z.o. Bahia n. Santos. Alioth 24 175 m. n. Kp. Guardafui n. Suez. Almdijk 24 350 m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Alnati 24 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki 24 v. Port Said n. Genua. Amalie B 24 te Bombay verwacht. Amerskerk 24 600 m. n.o. Sychelles n. Fremantle. Ammon 25 te Paramaribo verwacht. Ampcnan 24 450 m. w. Gibraltar n. Livorno. Amsteldiep 24 100 m. n.o. Flores n. Houston. Amstellaan 24 600 m. z.w. Yokohama n. Kawasaki. Amstelmeer 24 te Albany. Appingedijk 24 900 m. o.n.o. Bermuda n. Havana. Argos 24 te Patras. Asmidiske 24 470 m. z. Kp. Race n. Kampt. Roads. Artemis 24 310 n.o. Curacao n. Curacao. Asterope 24 130 m. z.o. Sable eil. n. Hampt. Roads. Astrid Naess 24 540 m. n. Azoren n. Kiel. Attis 23 v. Guanta n. Mobile. Atys 24 120 m. z.w. Dakar n. Kaapstad. Eaarn 24 430 m. z.w. Landsend n. Point a Pitre. Banggai 24 170 m. w. Gibraltar n. Augusta. Batjan 24 te Nasipit. Batu 24 v. Antwerpen n. Londen. Bengkalis 24 55 m. z.z.w. Finisterre n. Port Said. Beninkust 25 te IJmuiden. Bennekom 24 v. Curapao n. Puerto Ordaz. Bintang 25 te Tandjong Mani. Bcnita 25 v. Punta Barrios n. New Orleans. Calnmares 24 dw. Miami n. Bremerhaven. Caltex Arnhem 24 52 m. n.o. Oucssant n. Pt. Said. Caltex Delft 24 300 m. z.o. Albany n. Bahrein. Caltex Delfzijl 24 v. Cadixhead n. Rotterdam. Caltex Leiden 24 120 m. z.z.w. Ouess. n. Bahrein. Csltex Rotterdam 24 19 m. z. R. Fartak n. Perz. G. Caltex The Hague 25 te Port Elisabeth. Cnmitia 28 te Curapao verwacht. Carrillo 25 v. Los Angeles n. Puerto Armuelles. Castor 25 te Hamburg. Celebs 24 v. Port Said n. Genua. Charis 23 500 m. n.o. Guadeloupe n. Amsterdam. Cinulia 24 600 m. w.z.w. Walvisbaai n. Curacao. Ciavella 25 te Rotterdam verwacht. Cleodora 27 te Auckland verwacht. Colytto 24 90 m. o.z.o. Kp. Race n. Kp. Race Coriogkust 24 te Hamburg. Cradle of Lib 24 12 m. w. Finisterre n. Port Said. Crania 24 te Alexandrië. Dahomeykust 24 v. Freetown n. Monrovia. Daphnis 23 te Rotterdam n. Antwerpen. Delft 24 v. Maracaibo n. Punta Cardon. Diloma 26 te Curapao verwacht. Dlnteldijk 24 v. Cristobal n. Antwerpen. Dordrecht 24 73 m. o. Gibraltar n. Philadelphia. Dorestad 24 v. Shellhaven n. Curapao. Doris 25 v. New Yo-k n. Philadelphia. Eenhoorn 24 80 m. n.w. Malta n. Bougie. Eos 24 v. Istanbul n. Izmir. Esso Nederland 24 80 m. z.z.w. Finist. n. Fawley. Esso Rotterdam 23 v. Hoek v. Hol. n. Rastanura. Forest Hill 24 200 m. n.n.o. Saba n. Landsend. Fravizo 24 v. Leningrad n. Sundsvall. Friesland KRL 24 te N. York verw. v. Lissabon. Friesland SSM 24 v. Rotterdam n. Immingham. Gaasterkerk 24 35 m. z.z.w. Lissab. n. Antwerpen. Gaasterland 25 te Rio Grande verwacht. Garoet pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Het is de taak van de drie Benelux- Ianden de Europa's van de zes en de ze ven tot elkaar te brengen en klaarheid te scheppen in de huidige situatie, die ver troebeld wordt door waandenkbeelden, zo heeft baron J. Snoy et d'Oppuers, die als secretaris-generaal van het Belgische mi nisterie van Economische Zaken een gro te rol heeft gespeeld bij de ontwikkeling van de Benelux en dc E.E.G., gisteren verklaard op een lunchbijeenkomst van het Benclux-comité afdeling 's-Gravenha- ge. Baron Snoy verklaarde, dat de Bene- lux-landen ernstig teleurgesteld zijn door het uitblijven van een Europese oplos sing in groter verband dan dat van de zes. De schuld ligt verdeeld, doch Frank rijk draagt een groot deel ervan, terwijl de E.E.G. Executieve Commissie niet geheel vrijuit gaat, omdat zij zich tot op heden te veel naar het Franse standpunt heeft gericht. Daarom moet men onder andere, als men het gevaar van een door Frankrijk beheerste Europese Gemeen schap wil ontgaan, de onafhankelijkheid vergroten. Daarnaast moeten de kleine E.E.G.-landen vooral vasthouden aan de bepalingen van het E.E.G.-verdrag, die aansluiting of associatie van derde-landen of groepen van landen bij de Gemeen schap mogelijk maken. Vervolgens stelde hij, dat de ontwikke ling van de E.E.G. en de E.V.A. in grote trekken parallel zal lopen, ondanks het verschil in opzet en hij bestreed een aan tal waandenkbeelden, die volgens hem op dit gebied waren ontstaan. Wat de zes zelf betreft meende baron Snoy, dat de Benelux-landen bij hun stre ven naar een wijdere Europese samen werking vooral politieke taal zullen moe ten spreken. Ook dienen zij te wijzen op het feit, dat de E.E.G.-landen in de af gelopen jaren hebben bewezen een gezon de expansiekracht te bezitten, zodat zij niet bevreesd behoeven te zijn voor con currentie van buiten. Grootekerk 24 v. Port Swettenham n. Penang. Gyrotoma verm. 25 v. Newcastle n. Rotterdam. Haarlem 25 v. Antwerpen n. IJmuiden. Hathor 24 v. Malta n. Alexandrië. Hecuba 24 te Rotterdam. HeeJsum 25 90 m. w. Gibraltar n. Marseille. Heemskerk 24 v. Mombasa n. Aden. Helicon 24 400 m. z.w. Ouessant n. Londen. Hera 23 te Antiqua n. St. Kitts. Hersilia 24 v. Amsterdam n. Antwerpen. Hispania 24 100 m. z.w. Trondheim n. Archangel. Holendrecht 24 700 m. o. Bermuda n. Landsend. Houtman 24 720 m. w.n.w. Amsterd. eil. n. Auck.l Hydra 24 v. Kingston n. Curapao. Iltersum 24 v. Amsterdm n. Golf v. Mexico. Ivoorkust 25 te Abidjan verwacht. Jason 23 280 m. n.n.w. Mona Pass. n. La Guaira. Joh. Frans 24 55 m. z. Nth. Sydney n. Contrecoeur. Kabylia 30 te Curapao verwacht Kalinga 26 te Perth Amboy verwacht. Kalydon 25 te Curapao. Kara 24 te Rotterdam. Karimun 24 te Rotterdam. Kasimbar 25 te Merauke. Kelletia 24 v. Stanlow n. Hamble. Ke-llia 28 te Curapao verwacht. Kenia pas. 24 Stockholm n. Pernis. Kerkedijk 25 te New York. Kermia 24 150 m. n.o. Madura n. Sinagpore. Kinderdijk pass. 24 Bahama n. Antwerpen. Kopionella pass. 24 Curapao n. Spezia. Koratia 28 bij Hoek v. Holl. verw. n. Rotterdam. Korendijk 24 450 m. w. Scillys n. New York. Koren ia 24 120 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curapao. Korovina 26 te Buenos Aires verwacht. Kosicia 24 1300 m. o.n.o. Martinique n. Curapao. Krebsia 25 te Buenos Aires verwacht. Kreon 24 v. Cartagena n. Barranquilla. Kryptos verm. 25 te Earle n. Aalesund. Kylix 31 te Curapao verwacht. Laarderkerk pas. 24 Finisterre n. Rotterdam. Leiderkerk 24 v. Antwerpen n. Londen. Lekhaven 24 130 m. z.w. Oporto n. Hamburg. Lelykerk 24 v. Bahrein n. Khorramshahr. Lemsterkerk 25 te Dubai verwacht. Leopcldskerk 24 100 m. n.n.w. Perim n. Suez. Leuvekerk 24 470 m. o.n.o. Aden n. Aden. Lib. Bell 24 700 m. z.w. Kp. Verd. eil. n. Ph.delph. Limburg 25 to Suez verwacht. Lissekerk 24 500 m. z.o. Suez n Suez. Lombok 24 600 m. z.z.w. Ascension n. Kaapstad. Loosdrecht 24 90 m. z. Lissabon n. Emden. Loppersum pass. 24 Terschelling n. Antwerpen. Maas 25 te Amsterdam. Maasdam 24 v. Galway n. Southampton. Maashaven 24 15 m. o.n.o. Casquets n. Dakar. Maaslloyd 25 te Cebu verwacht. Mariekerk 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. Mataram 24 te Tandjong Mani aangekomen. Maureen 25 v. Londen n. Panamacity. Medon 25 te Charleston. Meliskerk 24 te Las Palmas. Mentor 24 v. Beyrouth n. Latakia. Merak N 250 m. n.o. Martinfaz n. Santos. Meres N 24 270 m. z. Kp. Verd. eil. n. L. Palmas. Merwelloyd 24 te Cebu. Mississippilloyd 24 780 m. o.n.o. Bermuda n. Gibr. Mitra 27 bij Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Modjokerto 24 v. Genua n. Rotterdam. Montferland 25 te Las Palmas. Moordrecht 24 150 m. o. Rastanura n. Suez. Munttoren 24 280 m. n.n.o. Demerara n. B. Aires. Musilloyd 25 ten anker Bittermeer. Mylady 24 v. Libreville n. Tabou. Naess Comm. 24 60 m. z.z.w. Oporto n. Fawley. Naess Lion 24 ten anker Abadan. Naess Tiger 24 360 m. w. Villano n. Pto. La Cruz. Nanusa 24 te Aden. Naranio 24 te Cardon verwacht. Navilella 1/6 te Rio de Janeiro verwacht. Neder-Elbe 24 45 m. n.n.w. Perim n. Perz. Golf. Neder-Weser 24 te Abadan v. Khorramshahr. Nias 23 v. New Orleans n. Baltimore. Nieuwe Tonge 24 75 m. z.o. Kp. Race n. Septiles. Noordwijk 24 200 m. n. Las Palmas n. IJmuiden. Notos 24 30 m. n.n.o. PIT-1 n. Gothenburg. Nijkerk 24 220 m. n.o. Port Sudan n. Akaba. Cldekerk 24 300 m. z.z.o. Bangkok n. Hongkong. Oranje 24 te Singapore. Oranjefont. 24 260 m. z.z.w. L. Palm. n. L. Palm. Oranjestad 24 210 m. z.w. Lissabon n. Madeira. Het Comité van de 21, dat tot taak heeft de hervorming van de O.E.E.S. voor te be reiden, heeft te Parijs zijn tweede zitting gehouden. De Amerikaanse afgevaardigde bleek een vrij soepele houding aan te nemen. Hij verklaarde de bevoegdheden op het gebied van de handel van de toekom stige organisatie niet te willen betwisten, mits deze bevoegdheden zouden worden uitgeoefend in overeenstemming met de beginselen van het G.A.T.T. en het Inter nationale Monetaire Fonds. Een soortgelijk standpunt werd door de Franse afgevaar digde ingenomen. De ministers van de 21 landen zullen tegen het einde van juli, waarschijnlijk 26 juli, bijeenkomen om deze conventie te bestuderen, zo kwam men overeen. Papendrecht 24 345 m. w.z.w. Tuapse n. Tuaose. Osiris 24 v. Georgetown n. Madeira. Overijsel 24 te Rotterdam. Parkhaven 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Pericles 25 te Valparaiso. FhUidora 24 100 m n.o. Bahrein n. Londen. Philme 24 20 m. n.w. Daedalus n. Mena. Philippia 24 175 m. n.w. Benghazi n. Gibraltar. Polyphemus 24 v. Aden n. Suez. Frins Alexander 24 8.0.m. n.w. Flores n. Lissabon. Prins der Nederlanden 25 te Port Au Prince. Prins Frederik Willem 24 480 m. n.n.o. Kp. Race naar Londen. Purmerend 24 400 m. z.o. Abadan n. Karachi. Radja 24 200 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Reza Shah The Great 24 45 m. o. Kp. Bon naar Eastham. Ridderkerk 24 v. Suez n. Aden. Riouw 24 v. Sydney n. Geelong. Roggeveen 24 260 m. n.n.w. Darwin n. Singapore. Rossum pass. 24 Wight n. Kotka. Salatiga 24 v. Singapore n. Biak. Saloum pass. 24 Finisterre n. Casablanca. Samarinda 25 te Dar Es Salaam. Sarangan 25 v. San Francisco n. Los Angeles. Schie 24 80 m. n.n.o Finisterre n Tripolis. Senegal 24 te Le Havre. Senegalkust 24 te Lagos. Silindoeng 24 50 m. o. Billiton n. Brisbane. Skadi 25 v. Bordeaux n. Casablanca. Slamat 24 ten anker rede Kuwait. Sloterdijk 24 400 m. n. Flores n. Antwerpen. Scestdijk 25 te New York. Stad Breda 25 te Dakar verwacht. Stad Delft 24 v. Wabana n. IJmuiden. Stad Dordrecht 24 42 m. n.o. Kp. Palos n. Ceuta. Stad Leiden 24 240 m. o.n.o. Madeira n. Dakar. Stad Maassluis 21 110 m. w. Lissabon n. Pepel. Stad Schiedam 24 60 m. w.z.w. Stadlandt. n. Gent. Stad Utrecht 24 510 m. w.n.w. Flores n. Vlaard. Stanvac Djirak 24 v. Sungeigerong n. Buatan. Stan vac Pcndopo 24 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Stanvac Talangakar 25 te Singapore verwacht. Statendam 24 v. Rotterdam, 25 te Le Havre. Statue of Liberty 24 500 m. z.o. St. Paulsrocks n. Philadelphia. Steven 24 120 m. z.w. Ouessant n. Waterford. Straat Johore 24 te Adelaide verw. v. Port Pirie Straat Lombok 24 v. Thevenard n. Fremantle. Straat Madura 25 v. Melbourne n. Sydney. Straat Magelhaen 26 te Bangkok verwacht. Straat Torres 24 200 m. z.w. Sabang n. Penang. Sunetta 26 ter hoogte Landsend verwacht. Tabian 23 v. Barcelona n. Casablanca. Talisse 24 170 m. o. Aden n. Cochin. Tamara 24 300 m. z.z.w. Flores n. Wilhelmshaven. Tamo 24 180 m. n. Dakar n. Antwerpen. 7 ara 25 te Rotterdam. Taria 24 v. Hongkong n. Singapore. Tawali 24 v. Singapore n. Tsamkong. Texel 24 v. port Said n. westkust Italië. Texelstroom 24 v. Amsterdam n. Huil. Thelidomus 24 1300 m. w.z.w. Fayal n. Landsend. Themis 25 ten anker Port of Spain. Tibia 25 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Tjikampek 24 v. Santos n. Buenos Aires Tjiluwah 24 60 m. n.o. Formosa n. Yokohama. Tjimanuk 24 v. Singapore n. Durban. Tjipondok 24 120 m. n.o. Singapore n. Manilla. Togokust 24 v. Casablanca n. Dakar. Van Neck 24 te Blaff verwacht. Van Noort 24 te Jesselton. Vivipara 24 te Curacao. Vasum 24 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Waal pass. 24 Gibraltar n. Antwerpen. W. A. Jones 24 770 m. n. Madagascar n. Ph.delph. Waingapoe 25 te Basrah. Weltevreden 24 v. Genua n. Port Said. Westerdam 24 300 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Wieldrecht 24 v. El Palito n. Cristobal. V illemstad 24 v. Barbados n. Madeira. Witmarsum 24 200 m. z. Bermuda n. Houston. Wcltersum 25 te Le Havre. IJssel 24 780 m. n.o. Puerto Rico n. San Juan. /'aankerk 24 te Antwerpen. Zaanland 24 te Amsterdam. Zeeland 24 te Londen. KLEINE VAART Admiralengracht 24 120 m. o. May Island n. Leith. Alcetas 24 te Cherbourg n. Rotterdam. Appingedam 23 v. Vigo te Antwerpen. Areas 23 te Genua n. Livorno. Boreas 23 te Lissabon n. Rotterdam. Flevo 24 20 m. z.w. Finisterre n. Malta. Inspecteur Mellema pass 22 Holtenau n. Sornaes. Julia Mary 24 35 m. w. Casquets n. Lissabon. Looiersgracht 24 v. Abö n. Amsterdam. Midas 23 v. Kalamata n. Gibraltar. Fhilidas 23 v. Valencia n. Cartagena. Plato 24 te Amsterdam n. Odense. Schippersgracht 24 Kiel gepass. n. Helsinki. Strabo 23 v. Hamburg n. Kopenhagen. Thaletas 23 te Amsterdam n. Wismar. Tilly pass. 24 JE-7 v. Kramfors n. Zaandam. SLEEPVAART Barentsz Zee 24 te Curapao. Blankenburg 23 8 m. w.z.w. Ushant n. Port Said. Clyde 23 te Honolulu n. Naagsaki. Elbe 22 510 m. z.z.w. Calcutta n. Calcutta. Gele Zee 23 v. Noordzee te Rotterdam. Humber 23 330 m. w. Madeira n. Cardiff. Loire 23 50 m. z.w. Ushant n. Sfax. Maas 23 v. Lissabon n. Amsterdam. Noordholland 23 dw. eil. Roepat n. Hongkong. Oceaan 23 180 m. w.n.w. Ferrol n. Bilbao. Poolzee 23 ter hooget van Vigo n. Montevideo. Rode Zee 23 70 m. n.o. Catania n. Cervia. Thames 23 900 m. z.z.o. Wake n. Hongkong. Tvne 22 te Recife n. Buenos Aires. Utrecht 21 410 m. w. Honolulu n. Hongkong. V/itte Zee 24 t.h.v. Hoek v. Holland n. Hamburg. Zeeland 23 110 m. o.z.o. Lagos. Zwarte Zee 21 te Trinidad v. Southampton. De n.v. Rubberfabriek Vredestein te 's-Gravenhage stelt voor het dividend over het boekjaar 1959 vast te stellen op onver anderd 14 percent in contanten over het van 7.425.000,— tot 12.751.700,— ver grote kapitaal. (In januari werd hiervan reeds 4 percent als interim dividend be taalbaar gesteld). Als dividend van de n.v. Nederlands- Amerikaanse autobandenfabriek Vrede stein over 1959 wordt onveranderd 12 per cent in contanten voorgesteld. Ook voor deze vennootschap werd in januari reeds een interim-dividend van 4 percent betaal baar gesteld. MARKT HIELD ZICH HEEL GOED De koersen die de hoofdfondsen gisteren te zien gaven verschilden slechts weinig bij die van het vorige slotpeil. De betere stem ming werd veroorzaakt door aankopen speciaal voor Zwitserse rekening. De Philips-papieren werden v/ederom door 't buitenland uit de Amsterdamse markt ge nomen. Philips steeg van 978 tot 983%. Unilever liep op van 821 tot 826. AKU circa 2 punten hoger op 470 en Kon. Olie rond het vorige slot doch boven pariteit New- York. Hoogovens noteerden 20 punten hoger op 650, na een opening op 633. In alle hoeken was een behoorlijke activiteit voor de internationale waarden. Scheepvaart fondsen kalm en nauwelijks prijshoudend. Cultuuraandelen doorelkaar aan de vaste kant. Staatsfondsen vrijwel onveranderd bij gisteren. Voor de 5 percent obligatie lening 1960 Ned. Antillen werd circa 99y£ geadviseerd. De uitgiftekoers was 99 per cent. Voor de introductie van aandelen n.v. Beleggingsmij voor Sociale Fondsen be stond een behoorlijke belangstelling bij een adviesprijs van circa f 142 per aandeel van f 50 nominaal. Aandelen V.M.F. een paar punten hoger geadviseerd. Tegen het slot liepen de koersen voor cfe hoofdfond-- sen een paar punten terug. (A.N.P.). Boeke Huidekoper van 151 y, op 150, Boom-Ruvgrok van 163 op 162. Figée van 180 op 183, Spaarnestad van 475 op 481. VERHANDFI DV FONDSEN 23 mei 24 mei Totaal 447 444 f^er 248 (55.5%) 194 (43.7%) "««r 108(24.2%) 136 (30.7%) 91(20.3%) 114(25.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot 471—474 gl 473% Kon. Olie f 141.50—141.70 ƒ141.50 985—999 gl 998 830—837 837 ïoogovens 645—666 666 VOORBEURS VAN HEDEN €lot A.K U 476—479 477% Kon. Olie f 141.50—142.00 f 141.70 Philips 1003—1011 1008 842—846 845 '"V-n'ovpn? 664—668 671 Yi Amsterd. Bank 333 Ned. Handel Mij. 255K Rotterd. Bank 280 Twentsche Bank. 260 A.K.U 469 Albert Heijn 419 Amstel Bier 411 Billiton Mij. II 348% Bols 541 Bührmann Papier 434 Deli Mij 173 Dortftsche Olie 651 Fokker 400 Heineken's 540 Hoogenbosch Sch. 236 Hoogovens 648 H.V.A 156 410 485 K.L.M 109.10 Kon. Ned. Zout 770 Kon. Olie 141.30 Müller Nat. Bezit 405 Nederl. Ford 409 Ned. Gist- en Sp. 326 Ned. Kabelfabr. 478% Philips Gem. Bez. 976 V, Philips Pref. 273 Vk A'dam Rubber 108% Sikkens Groep 649 Stokvis R.S 227 K Thomassen Dr. 702 Unilever 825 Van Berkel's Pat. 282 ex Van Gelder Pap. 263% Van der Heem 215K Ver. Machinefabr. 214 U Wessanen 266 K Wilton Feijenoord 188K Zwaner>berg-Org. 613 Tnterunie 196.50 218. TTnitas 484. Ver Bezit v. 1894 120. H.A.L 135% K N.S.M 170 V-i N. Scheepv. Unie 145 Ommeren v 269 Stoomv Mij. Ned. 151% Anaconda 52H Kennecott Copper 80% Aluminium Ltd.. 32% Refhlehem Steel.. 46^ U.S. Steel 81^ Republic Steel 62% American Motors 25 y. General Motors.. 45 Cities Service 42% Shell Oil 64 H Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK De aandelen stuitten gisteren tegen slui tingstijd op zware verkopen waarbij voor al de internationale handel in machine rieën in de belangstelling stond. Het kopen concentreerde zich op die aandelen, die doorgaans niet de gemiddelden uitmaken. Elektronische fondsen, patent-geneesmid delen. vliegtuigen en chemicaliën herstel den zich laat op de dag. IBM dat bijna 20 dollar steeg, eindigde met een winst van ongeveer 17 of meer. Elektronische aandelen kregen grote steun. De winsten in deze afdeling beliepen in Texas Instruments bijna 9 dollar, in Zenith meer dan 4. Texaco daalde bijna 3 en Jer sey Standard een dollar. Vliegtuigwaarden, die op de laatste twee beursdagen door zware verkopen waren getroffen, stegen Er werden ter beurze 3.240.000 aandelen verhandeld. Van de totaal 1.208 verhan delde waarden, stonden 483 hoger en 496 lager genoteerd. Het industriegemiddelde kwam van 623,66 op 621,39, dat van spoor wegen van 143,50 op 143,60 en dat van openbare nutsbedrijven van 89,11 op 89,17. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15