In komende drie jaar nog groter offers voor NAVO nodig Veiling collectie Straat vsv- Nieuwe schokken en erupties in Chili: meer dan duizend doden HET WEER Nieuwe Amerikaanse satelliet „Midas II" in baan 0111 aarde EDELVINYL DEFENSIENOTA VERSCHENEN Vervanging van conventionele wapens door raketten e.d. baart zorgen Volgend jaar nog geen diensttijdverkorting Treinbestuurder redde twee kleuters het leven Verklikker van raketlanceringen WOENSDAG 25 MEI 1960 45e JAARGANG NUMMER 170 In de krant van heden: Iets warmer Tekort aan mankracht Luchtmacht zorgen M ar inecompro mis Het woord is aan Geen radioverslag Ajax-Feijenoord Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 i "H TP 1 m "1 TP JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 11 [Tl g [1 ÊaadÊ f 1 f I f f|| Tl g Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. XXX v4Li X X XX X Vil XXX franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. S: DAGBLAD VOO. VELSEN -IJ MUIDEN, SANXPOOKX, DKIEHUIS, BEVEKWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 11 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5 Agenda van IJmond en Haarlem 4 Kerkdiensten 6 Langs sluizen en havens6' Uit stad en omgeving6, 7, 9 In de Vishal en op zee.9 Kunst 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hoge re temperaturen. Volledige weerrapportén op pagina twee. Morgen, donderdag 26 mei, zal onze krant in verband met Hemelvaartsdag niet verschij nen. Onze kantoren zullen die dag gesloten zijn. DE DIRECTIE (Van onze Haagse redacteur) De vandaag verschenen Defensienota van de regering kondigt een verzwaring aan van de inspanningen die het Nederlandse volk zich van 1961 tot en met 1963 ten behoeve van de verdediging van zijn democratische vrijheden zal moeten getroosten. Die inspanning zal van tweeërlei aard zijn. In de eerste plaats zullen meer jonge Nederlanders zich, zij het op vrijwillige basis, aan de krijgsdienst dienen te wijden, wil men enigermate het hoofd kunnen bieden aan het grote personeelstekort. Ten tweede zal de financiële last van de defensie niet onaan zienlijk zwaarder worden. Kon voor het lopende jaar op de rijksbegroting nog volstaan worden met een post van 1650 miljoen gulden voor de militaire uitgaven, in de komende drie jaren zal zeker 1850 miljoen voor dat doel worden gevraagd. In het algemeen kan men zeggen, dat de thans aangebroken periode gekenmerkt zal worden door de invoering van nieuwe verdedigingsmiddelen (raketten en gelei de wapenen) tezamen met de vervanging van verouderd traditioneel materieel. Juist dit samengaan van twee verschillen de ontwikkelingen zal de militaire deskun digen heel wat hoofdbrekens kosten. Uiteraard wordt in de Defensienota ook het vraagstuk van de diensttijdverkorting aangestipt. Evenals de commissie, die verleden jaar daarover heeft gerappor teerd, stelt de regering zich op het stand punt, dat het paard niet achter de wagen mag worden gespannen en dat niet tot enige verkorting van de diensttijd kan worden overgegaan voordat de werving van vrijwillige krachten werkelijk resul taat heeft opgeleverd. Dit betekent, dat men voor 1962 geen kortere militaire diensttijd behoeft te verwachten. De reorganisatie of de aanpassing van de drie onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht geschiedt op basis van de aanbevelingen van de jaarlijkse NAVO-re- vue: het is wellicht overbodig erop te wij zen. dat de Defensienota nogmaals Neder lands gehechtheid aan de gezamenlijke verdedigingsorganisatie van de westelijke wereld bevestigt. Zo werd in 1959 voor de Koninklijke Landmacht aanbevolen, het percentage beroeps- en vrijwillig dienend personeel te vergroten, een aantal raketeenheden te vormen, twee tankbataljons, een tweede verkenningsbataljon en twee afdelingen artillerie paraat te maken en de perso neelssterkte van de parate onderdelen te vergroten. Van deze wensen is eigenlijk alleen de vorming van raketafdelingen tot uitvoering gekomen. Binnenkort zal, zoals reeds bekend is, de eerste eenheid paraat zijn. Maar de uitbreiding van het con tingent dienstplichtigen is niet mogelijk, ook al door bezwaren van financiële en personele aard. Men zal daarom de man kracht in de opleidings- en vredessector gaan verminderen ten gunste van die in de parate eenheden. De Nederlandse divi sies zullen aangepast worden aan de or ganisatie welke de opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in Centraal-Europa voor ogen staat. Door wijzigingen in de bevelsstructuur zal men tot zelfstandiger gevechtsgroepen komen. Natuurlijk zal van de parate eenheden in de komende jaren veel verouderd en versleten materieel vervangen moeten worden en nieuw, modern materieel aan geschaft. Reeds is men begonnen met de aanschaffing van inl'rarood-apparatuur be schermend materieel met het oog op de atomische, bacteriologische en chemische oorlogsvoering en radar-vuurleidingmate- rieel. Voorts zijn nodig gemechaniseerde artillerie, gepantserde verkenningsauto's, zware helikopters en zo meer. Voorlopig zullen niet meer dan drie bataljons op die manier gemechaniseerd kunnen worden. Het aanschaffingsplan omvat bovendien geleide wapens en anti-tankwapens. Ver der ondergaat de logistieke verzorging (vervoer, bevoorrading, onderhoud) bij het leger een reorganisatie, waarvan men een doeltreffender werkwijze verwacht. Voor de intendancegoederen is die verandering welke onder meer het directoraat Ma terieel Landmacht betreft reeds aan de gang. Bij de Luchtmacht, die deel uitmaakt van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht („II ATAF"), schept vooral het dubbele vernieuwingsproces op organi satorisch en logistiek gebied grote proble men. Enerzijds immers is er de voortschrij dende invoering van geleide wapens, an derzijds is men bezig de drie typen ge vechtsvliegtuigen door de Starfighter te vervangen. Men verwacht, dat die modernise ring binnen vijf jaar haar beslag zal krijgen, maar het gebrek aan tech nisch hoogwaardig personeel baart veel zorg. Bovendien zal het moeilijk zijn enerzijds zoveel mogelijk ge- vcchtsklaar te blijven, terwijl ander zijds veel met het nieuwe vliegtuig zal moeten worden geoefend. Het soe pel invoegen zowel van de Starfighters als van de geleide wapens zal in de ko mende periode veel aandacht vergen. Gezien het feit dat de Koninklijke Ma rine zowel taken heeft te vervullen in Na- VO-verband als daarbuiten (Suriname, Antillen en Nieuw-Guinea) zou de vloot eigenlijk veel groter moeten zijn. Daar dat financieel niet mogelijk is, gaat men thans uit van een compromis, waarbij welbewust risico's worden aanvaard. Aan het opperbevel van de NAVO worden dan die strijdkrachten welke nodig zijn voor de vredestaak in Nieuw-Guinea en de An tillen onttrokken. gen en marinierseenheden voor Nieuw- Guinea en de Antillen en verdere inrich tingen aan de wal. De tanker-voorraad schepen zijn nieuw in dit lijstje. Zij zijn nodig geworden om de op de Atlantische Oceaan opererende schepen zo lang mo gelijk op zee te houden. Verder is de be hoefte gegroeid aan helikopters, nu dat vliegtuigtype uitstekend geschikt is geble ken voor duikbootbestrijding en mijnenve gen. Tijdens de jaarlijkse NAVO-schouw werd een tekort aan parate eenheden, van twee parate duikboten en een te hoge ouderdom van de fregatten geconstateerd. Evenals bij Leger en Luchtmacht, zal het slechts door middel van het MDAP (het wederzijdse bijstandsplan voor de verdediging), met andere woorden met Amerikaanse hulp, mogelijk zijn de volle dige modernisering en uitbreiding te ver wezenlijken. Omdat nog niet bekend is, hoe groot die bijstand zal worden, heeft men een ranglijst gemaakt waarop de vervanging van de vliegtuigen in Nieuw- Guinea bovenaan staat. Dan volgen de nieuwbouw van twee conventionele duik boten, een tanker-voorraadschip. de ver bouwing van een tweede kruiser met ge leide projectielen, de bouw van vier fre gatten en de aankoop van een klein squa dron van helikopters voor de jacht op duikboten. (Zie voorts pag. 2) Advertentie TWEKA BIKINI'S Dank zij een snelle reactie van de Rot terdamse treinbestuurder Jan van Rijs wijk, zijn een drie-jarig jongetje en een vierjarig meisje dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf van een wisse dood gered. De peuters zaten nabij Schiedam tussen de rails te spelen, toen de trein Maassluis- Rotterdam aan kwam razen. Treinbe stuurder Van Rijswijk zag de kinderen tijdig en remde uit alle macht. De trein- fluit durfde hij niet te laten gaan, omdat nij bang was, dat de kinderen dan naar het Chinees spreekwoord: Wetten moeten met grote strengheid worden gemaakt en met grote clemen tie worden toegepast. andere spoor zouden rennen en door een uit tegenovergestelde richting aankomen de trein gegrepen zouden worden. Hij wist de trein enkele meters voor de kinderen tot stilstand te brengen, stapte van de lo comotief af en zette beide peuters buiten de spoorbaan. CAPE CANAVERAL (TTPI) Van de raketbasis op Cape Canaveral is dinsdag per Atlas-Agena-raket een „Midas"-satel- Iiet gelanceerd, een gevaarte met een ge wicht van 2Vi ton, dat voorzien is van verschillende installaties, onder andere werkend met infra-rood fotografie, voor verzamelen van gegevens over raketten en satellieten. De „Midas" is korte tijd geleden al aangekondigd als de opvolger van het spionagevliegtuig U-2 en kan bij voorbeeld raketten ontdekken door zich te richten op de warmte van hun straalmo toren. De „Midas II", zoals de officiële naam van de satelliet luidt, maakt een omloop in 94.3 minuten. Zijn hoogste punt is 506 km en zijn laagste 351 km. Zijn baan brengt hem niet boven de Sovjet-Unie. De energie voor het instrumentarium wordt geleverd door chemische batterijen, die dire tot vier weken te leven hebben. De „Midas II" beschrijft een baan die over de polen loopt. De Amerikaanse luchtmacht zal het in strumentarium van de „spion in de lucht" beproeven door op Cape Canaveral ra ketlanceringen te verrichten en lancerin gen te simuleren. De satelliet seint voort durend naar de aarde zodat men spoedig zal weten of de waarnemingen zo be trouwbaar zijn als men hoopt. Dit alarmsysteem in de ruimte, dat elke seconde duizenden vierkante mijl kan be strijken, geeft de V.S. een half uur om zich op een komende projectiel voor te be reiden. Dit is ongeveer tweemaal zolang als met het huidige radar-systeem moge lijk is. Midas afkorting van „Missile Defen se Alarm System" is de eerste stap in een uiterst geheim militair plan om de V.S. de gelegenheid te geven elke cen timeter van het aardoppervlak te obser veren. Het nieuwe alannsysteem bestaat uit drie delen: Midassatellieten, die de lancering van vijandelijke projectielen onmiddellijk registreren, Samos-satellieten, die militai re installaties per televisie doorgeven en verbindingssatellieten, die de inlichtingen aan de Amerikaanse autoriteiten relaye- ï'en. Verwacht wordt dat binnen twee jaar Midas-satellieten in groepen van ongeveer een dozijn om de aarde zullen vliegen. De in strumenten van de Midas-satelliet zijn zo ontworpen, dat zij de hitte, die bij het lanceren van een raket op aarde ontstaat, registreren en onmiddellijk doorzenden naar luisterposten. De KNVB deelt mede dat géén toestem ming is verleend voor de uitzending van een ooggetuige radioverslag van de voet balwedstrijd Ajax—Feijenoord op .donder dag 26 mei. Advertentie dè moderne vloerbedekking. Slijt vrijwel niet, is uiterst simpel in onderhoud en billijk in prijs. Verkrijg baar in frisse kleuren, dik 1,6 of 2.5 mm. Kan los gelegd worden in banen. EDELVINYL, ook ideaal voor uw trap. Vrijblijvende voorlichting en advies aan de showroom. ZIJLSTR. 96 Tel. 20310 Haarlem Advertentie Donderdag (HEMELVAARTSDAG) 14.30 uur Loketten van 11 uur af geopend. Op verschillende pleinen in Amster dam zijn op last van de verkeerspolitie banen met gebroken gele lijnen aan gebracht om de fietsers te scheiden van het snelverkeer. Op dit fietspad zijn ook in geel op de grond afbeeldin gen van een fiets gezet. Een opname van het Weteringcircuit. Advertentie In Arti et Amicitiae te Amsterdam is gisteren de twee dagen durende veiling van de kunstverzameling van de Leeu wardense chirurg H. L. Straat begonnen. Deze collectie is door de makelaar Paul Brandt aangevuld met stukken uit andere Nederlandse en buitenlandse verzamelin gen, onder andere uit de collectie van burggraaf F. H. M. van der Maesen de Sombreff. De foto biedt een overzicht van de veilingzaal. In opdracht van een Amsterdamse kunst handel kocht makelaar Brandt voor f36.000 een klein bloemen stilleven van Ambrosius Bosschaert (collectie Straat); dit was het hoogste bod op de ochtendveiling. Een Nederlandse particulier liet voor f21.000 een dorpsfeest van Pieter Brueghel de Jonge aankopen. Een klein landschapje van Jan van Goyen bracht 18.000 op en twee andere kleine doeken van deze mees ter respectievelijk f 11.000 en f2.300; alle drie werden voor Nederlandse opdrachtge vers gekocht. Een schilderijtje van Abel Grimmer (gezicht op een dorp in de win ter) kwam voor f 9.000 in het bezit van een Parijse kunsthandel, die ook nog twee andere schilderijen kocht, één van Jan Davidsz de Heem voor f 2.100. De overige prijzen varieerden van f 150 tot f 9.000. Het hoogtepunt van de middagveiling, waarvoor aanmerkelijk meer belangstel ling bestond dan des ochtends, was een doek van Jan Steen (gesigneerd en geda teerd. 1668), een bijbels tafereel, voorstel lende Samson en Dalila, dat een Neder landse particulier voor f 65.000 kocht. Voor f 10.000 legde makelaar Brandt voor een Nederlandse opdrachtgever beslag op een aan Jan Steen toegeschreven schilderij. Het werd stil in de zaal toen de biedingen voor een op drie mille ingezet winterland- schapje van Isaac van Ostade opliepen tot f 14.500 eer de hamerslag viel. Advertentie Voor de handel: N.V. vfh GEBR. PETERS N.Z. Voorburgwal 2, Amsterdam-C Advertentie De Nederlandse marine dient, hiervan uitgaande, te zijn samengesteld uit een vliegkampschip, twee kruisers, twaalf on derzeebootjagers, twaalf grote fregatten, zeven kustescortevaartuigen, zes duikbo ten, achtenzestig mijnenvegers, zes pa trouillevaartuigen, twee tankervoorraad- schepen en een reeks kleinere vaartuigen, alsmede uil de nodige squadrons vliegtui- staan. Uit het gebied tussen Orsono en Valdivia ten zuiden van Concepcion wor den duizenden mensen in allerijl geëva cueerd. Zeven vulkanen stoten hier lava en rook uit, de meren zijn in heftige be roering en nieuwe aardschokken brengen nog meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd na tuurverschijnsel voor: een snelle daling van de temperatuur, gepaard gaande met een verkleuring van de lucht, die paars werd. Daarop ontstond een dichte mist, waardoor de reddingsoperaties in gevaar kwamen. In de getroffen gebieden zijn ten minste 40.000 mensen dakloos. Bij de aardver schuiving in Conaique in de buurt waar van de nieuwe vulkaan ontstond zijn 60 mensen om het leven gekomen bij een aardverschuiving. Het reeds twee keer door aardbevingen getroffen Concepcion kreeg dinsdag nog vijf schokken te verduren, die echter niet hevig zijn geweest. Op het verwoeste eiland Chiloe deden zich dinsdag om de tien minuten nieuwe schokken voor. TOKIO (UPI) De Japanse politie geeft thans deze cijfers betreffende de vloedgolven aan de Japanse kust, die door de aardbevingen in Chili waren opgewekt: 95 doden, 85 vermisten en 855 gewonden. Ongeveer 3.000 huizen werden vernield of spoelden weg en ruim 41.000 liepen onder. Bijna 148.000 personen werden dakloos. Helikopters van Japan en van de Ame rikaanse luchtmacht brengen voedsel, de kens en medicamenten naar de kustplaat sen. Duizenden vissers zijn op zoek naar hun weggespoelde boten. De Japanse parelindustrie, welke vorig jaar reeds zwaar is getroffen door wervel stormen, heeft grote schade geleden dooi de vloedgolven van dinsdag. De autoritei ten in de prefectuur Kotsjoei op het eiland Sjikokoe, schatten het verlies aan cultuurparels op 500 miljoen gulden. (Vervolg op pagina 5) SANTIAGO (Reuter en UPI) Terwijl op Hawaii, de Philippijnen, Formosa, Ja pan, Australië en Nieuw Guinea de schade wordt opgemaakt van de vloedgolven, die door de geweldige aardbeving van het af gelopen weekend bij Chili werden ontke tend, wordt Chili nog steeds door aard schokken geteisterd terwijl nieuwe vulka nen bezig zijn te ontstaan. Het gehele vul kanische systeem in de Zuidelijke Andes is actief, waarbij as wordt uitgeworpen over een gebied, waarvan een groot deel in de afgelopen dagen door aardbevingen en vloedgolven is geteisterd. De reddings operaties worden nu plotseling doorkruist door massale evacuaties. Het aantal slachtoffers is veel hoger, dan oorspron kelijk was gemeend: tot nu toe zijn er 374 doden geïdentificeerd, en van de 812 vermisten wordt gevreesd, dat zij om het leven gekomen zijn. Ruim vijfhonderd mensen zouden de dood hebben gevonden door de vloedgolf, die de zeehaven Caleta Quela (tussen Concepcion en Valdivia) nagenoeg van de aarde heeft weggevaagd. Doordat de verbindingen nauwelijks func tioneren, is het mogelijk, dat het aantal vermisten nog aanzienlijk hoger zal komen te liggen. Ongeveer 700 km ten zuiden van San tiago zou een nieuwe vulkaan zijn ont-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1