Werving van vrijwilligers begint nog dit jaar Weinig of geen regen NAAIMACHINES Laat Papoea-bataljon niet door mariniers opleiden 1 Minister De Pous kan prijs van aardgas niet verlagen Kort en bondig Salarissen en arbeidsvoorwaarden beroepspersoneel worden verbeterd Ambtenaar legde kind te vondeling Zware straffen voor infiltrant en helpers in Nieuw-Guinea Speciale verkennings instructie nodig @p fcdQCS lip! Tal van factoren spelen een rol Staafje kobalt nog steeds spoorloos WOENSDAG 25 MEI 1960 2 HET TEKORT AAN MILITAIREN NA VO-schild, zij meer dan schrikdraad President van „Junior Chamber International" de nieuwe gevulde vruchten-ulevellen FEJN FAAM FANTASTISCH Nieuw-Guinea Koeriervraagt: TWEEDE KAMER Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan Verf met gemak en... van Ceta Bever Overvallen wijkzuster liep hersenschudding op Compensatie voor vervallen halve vrije dag (Van onze Haagse redacteur) In de heden verschenen defensienota wordt niet alleen de toerusting van Leger, Luchtmacht en Marine uitvoerig behan deld, even grote aandacht wordt besteed aan de middelen om in de personeelste korten bij de drie wapens te voorzien. In de eerste plaats worden verbeterde bezoldigingsschalen aangekondigd die op 1 januari 1961 van kracht zullen worden. Verder worden de secundaire arbeids voorwaarden van het militaire personeel op tal van punten verbeterd, zal het ni veau van de officiersopleidingen worden verhoogd en wordt de mogelijkheid ge opend voor daartoe geschikte jonge on derofficieren om een opleiding aan de K.M.A. te volgen, terwijl ten slotte ook de bevorderingsmogelijkheden aantrekke lijker zullen worden gemaakt. In de nieuwe salarissen zal rekening wor den gehouden met de dienstverzwaren- de omstandigheden en de extra presta ties welke in de militaire dienst worden gevergd. Men zal daarbij een zeker even wicht dienen te scheppen tussen de voor uitzichten van de vrijwillige contractant en die van het beroepspersoneel, ook al om te voorkomen dat de potentiële be roepsmilitair de voorkeur gaat geven aan een verbintenis als contractant. De verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden omvat onder meer een ruimer toekenning van gratificaties, ver hoging van de verblijfsvergoedingen en vooral een grotere activiteit bij voor beeld door 't bouwen van rijkswoningen om de achterstand in woningen voor het beroepspersoneel weg te werken. De opleiding tot beroepsofficier, zowel aan de Koninklijke Militaire Academie als aan het Koninklijk Instituut voor de Marine, zal worden gereorganiseerd met het oog op de hogere vaktechnische eisen die aan het officiersberoep worden ge steld. Voor uitmuntende jonge onderofficieren zal de mogelijkheid worden geopend om te worden toegelaten tot het tweede stu diejaar van de K.M.A., maar zij moeten dan wel het diploma hbs of gymnasium bezitten. Is dat niet het geval dan zul len zij, na gunstig examen en intelligen tietest, in staat worden gesteld op rijks kosten dat diploma te verwerven. Daar toe krijgen zij drie jaar de tijd. Contractanten In het voetspoor van de „commissie werkelijke diensttijd dinstplichtigen" wordt in de Defensienota de werving van contractanten in uitzicht gesteld. Dat zijn vrijwillig dienenden, die niet of nog niet in militaire dienst zijn geweest en zich verbinden, gedurende zes jaar in en zich verbinden, gedurende zes jaar in militaire dienst te treden, maar niet over gaan in beroepsdienst. De minimumleef tijd is achttien jaar (in bijzondere geval len zeventien) en de maximum vierentwin tig (zo nodig achtentwintig jaar). Degenen van de contractanten, die overigens „kort- verbandvrijwilligers" zullen worden ge noemd, die voor een officiersfunctie in aanmerking willen komen, zullen het hbs- diploma dienen te bezitten bij de tech nische wapens hbs b of hts en de on derofficieren het ulo-diploma of een daar mee gelijk te stellen opleiding. Bij het verlaten van de dienst zullen de contractanten faciliteiten worden verleend om in de burgermaatschappij een nieuw bestaan op te bouwen. Deze regeling gaat ook op 1 januari 1961 in. De voorlichtings- en wervingscampag ne, met inschakeling van een public re- lationsbureau, begint nog dit jaar. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een 49-jarige technisch ambtenaar van de P.T.T. J. V. te Leeuwarden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De ambtenaar zou samen met de 46-jarige vertegenwoordiger J. P. te Leeuwarden in de nacht van 21 op 22 maart 1958 een baby te vondeling hebben gelegd. Op 21 maart kreeg de dochter van v. V. een baby, tengevolge van een buitenech telijke verhouding met de vertegenwoordi ger. Daar deze geboorte van invloed kon zijn op het verloop van de echtschei dingsprocedure, die in behandeling was tussen verdachte's dochter en haar man werd besloten het kind te laten verdwij nen. Per auto brachten de grootvader en de vader het kind naar Amsterdam, waar het in een portiek van de woning aan de Archimedesweg 52 werd gelegd. Het kind werd de volgende dag gevonden. Het werd toevertrouwd aan de voogdijraad en ver blijft inmiddels bij pleegouders. Destijds was v. V. door de rechtbank tot zes maanden met aftrek veroordeeld, maar de procureur-generaal stelde zijn eis op zes maanden, waarvan drie en een halve maand voorwaardelijk met aftrek, omdat uit een inmiddels uitgebracht psychia trisch rapport bleek, dat v. V. zo onder invloed van P. was geweest, dat hij nau welijks toerekeningsvatbaar was. P. werd destijds voor dit feit en een door hem gepleegde oplichting tot vijf jaar met af trek en ter beschikkingstelling van de re gering veroordeeld. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE C M n C I GROTE HOUTSTRAAT 181 CnUEiL TEL. 14444 Uitzending. De raad voor de zending van de Nederlands Hervormde Kerk zal in samenwerking met het Nederlands Bij belgenootschap ds. N. W. van de Bent, die laatstelijk in Medan werkzaam is geweest en thans met verlof in ons land vertoeft, uitzenden naar Nieuw-Guinea. Daar zal hij op Biak een centrum voor bijbel- en lec- tuurverspreiding stichten. (Van onze Haagse redacteur) In de algemene inleiding tot de Defen sienota 1960, waarin de grondslagen van het defensiebeleid, het doel van het NAVO-beleid en de strategische opvat ingen omtrent de gezamenlijke verdedi ging uiteen worden gezet, valt een nuanceverschil op met betrekking tot de „schild- en zwaardtheorie". Daar mee werd altijd bedoeld, dat de defen sieve krachten van de NAVO een be schermend schild vormden voor de gewestelijke mogendheden, welk schild echter vooral als een soort schrikdraad fungeerde. Zou het namelijk aangeval len worden, dan zou onmiddellijk het „zwaard" in actie komen om de aan vallende vijand zo mogelijk in het hart te treffen. In die gedachtengang werd dus een plaatselijke aanval op het schild gezien als de onmiddellijke aanleiding tot het ontketenen van een volstrekte atoom-oorlog. Van die gedachtengang blijkt thans te zijn teruggekomen. Aan beide zijden van de scheidslijn bestaat een zeker evenwicht in de kernbewapening. Dat die omstandigheid voor beide partijen verschrikkelijke gevolgen kan hebben, wordt algemeen ingezien. Maar dat be tekent ook, dat het inzicht is gegroeid, dat men op minder fatale manier op een agressie moet kunnen reageren. Men laat ruimte voor de mogelijkheid van een misrekening of een roeke loosheid welke tot erger heeft geleid dan in de bedoeling lag. In die op vatting wordt het schild meer dan een schrikdraad: het moet sterk genoeg zijn om een aanval in zijn eerste ont wikkeling te stuiten, opdat de vijand tot bezinning kan komen voordat „de weg terug" niet meer mogelijk is. Dat wil dus zeggen, dat het schild zo sterk moet zijn, dat het niet in korte tijd kan worden doorbroken. De uitrusting van de schildstrijdkrachten met tacti sche atoomwapens vloeit uit die op vatting voort. Die zijn namelijk bij zonder doeltreffend tegen concentra ties van strijdmiddelen, aanvoerwegen, vliegvelden en andere bases. Vandaag a.s. bezoekt de heer Milton Za pata uit Puerto Rico wereldpresident van Junior Chamber International de Neder landse Junior Kamers, die thans geves tigd zijn in Amsterdam, Kennemerland, Zaanstreek, Den Haag en Rotterdam. In Amsterdam zal hij door burgemeester Van Hall ontvangen worden. De Junior Kamer stelt zich ten doel het contact te bevorderen tussen jongeren die in het bedrijfsleven werkzaam zijn of een daaraan verwante functie bekleden. Zij be oogt, deze jongeren te stimuleren zich ver der te ontwikkelen en zich te interesseren voor de vraagstukken en behoeften van de samenleving, zowel in het economische als in het sociale vlak. Zij opent daar door de mogelijkheid tot vorming van hen die in de toekomst verantwoordelijkheid zullen dragen in de onderneming waaraan zij verbonden zijn. Junior Chamber International, waarvan het hoofdkwartier gevestigd is te Miami Florida, omvat thans 5000 lokale kamers in 65 landen met 250.000 leden. Als zoda nig is het in grootte de derde organisatie van de wereld. HOLLANDIA (ANP) De landrechter van Manokwari heeft een gevangenisstraf van 3'/ï jaar opgelegd aan de Indonesiër Inbrahim Lapandanga, die in februari van dit jaar nabij de districtshoofdplaats Ko- kas landde en daar met behulp van enkele Indonesische en inheemse ingezetenen een bende vormde. Deze bende stelde zich vol gens de aanklacht ten doel, Kokas en la ter Fak-Fak plat te branden en leeg te roven. De in Kokas geboren Lapandanga wist zonder veel moeite enkele jonge avon turiers om zich heen te verzamelen en was gul met het uitdelen van allerlei titels. Dank zij het doortastende optreden van de politie werd deze bende echter onscha delijk gemaakt voordat zij haar plannen ten uitvoer kon brengen. Zij was er toen reeds in geslaagd, bij wijze van oefening, een huis in brand te steken. De landi-echter, mr. C. A. Brandenburg, veroordeelde de leider tot 3*/ï jaar ge vangenisstraf, zijn drie „officieren" elk tot drie jaar, een ordonnans en een „ad viseur" elk tot twee jaar en acht maanden en Lapadanga's secretaris tot twee jaar, alles zonder aftrek van preventieve hech tenis. In dezelfde zitting werden voorts drie personen uit Kaimana, een Keiees en twee inheemsen, veroordeeld tot anderhalf jaar met aftrek. Zij hadden ongeveer ander half jaar geleden een mislukte poging on dernomen om van Kaimana uit naar In donesië over te steken. Op het uitwijken zelf staat geen straf, doch zij hadden zich voor het uitvoeren van hun plan weder rechtelijk een prauw met buitenboordmo tor toegeëigend. Advertentie HOLLANDIA (ANP) De „Nieuw- Guinea-koerier" van 14 mei schrijft in een beschouwing, getiteld: „Is de opleiding van het Papoea-bataljon bij het Korps Mari niers in goede handen?" onder meer: Dat de regering nu definitief besloten heeft tot de vorming van een Papoea strijdmacht, die in eerste aanleg enige honderden leden gaat tellen, heeft bij ve len grote voldoening gewekt. De schaarse berichten over de op te rich ten eenheid, vermelden echter bijzonderhe den die tot speculaties aanleiding geven. Overste Van der Heuvel van het Korps Mariniers is met de vorming van het Papoea-bataljon als militaire macht be last, en wij komen er voor uit dat dit ons niet verheugt. Het goed geleide Korps Mariniers zal er ongetwijfeld in slagen om de Papoea mi litairen tucht en korpsgeest bij te bren gen, maar wij maken ons bezorgd over de vraag of het eindresultaat van de op leiding niet zal zijn, dat de verdediging van Nieuw-Guinea zich verrijkt ziet met enige honderden „Papoea mariniers". In dat geval versterken we wel de be staande machtsmiddelen, doch voorzien niet in de huidige functionele leemte in ons verdedigingsstelsel, die alleen kan worden opgevuld door van de grote na tuurlijke terreinvaardigheid van de Pa poea gebruik te maken. Wat de verdediging van Nieuw-Guinea in eerste aanleg behoeft is een goed ge trainde, beweeglijke verkenningseenheid, die in staat is om zich door het moei lijkste terrein over lange afstanden te verplaatsen. Gezien de organisatie, opleiding en men taliteit van het Korps Mariniers moet het betwijfeld worden of dit tot de vorming van zo'n eenheid in staat is. De detachementen mariniers in Nieuw- Guinea dragen het stempel van het Ame rikaanse Korps Mariniers en zijn in casu geëindigd om met een overmatig gebruik van vuurkracht en materieel, amphibi- sche operaties uit te voeren en bruggen hoofden te vormen, waarna hun taak door andere eenheden wordt overgenomen. Ze treden op in gesloten formatie, met voort durende luchtsteun en hulp van scheeps- artillerie. Als we daarbij nog in aanmerking ne men dat het merendeel der mariniers in Nieuw-Guinea bestaat uit zeer jonge dienstplichtigen, dan is wel duidelijk, dat het Korps Mariniers niet geëigend is om in het oerwoud als verkenningseenheid te opereren op de wijze zoals de KNIL-bri- gades dit voor de oorlog in Indie hebben gedaan. Het is daarom bijzonder noodzakelijk dat onze toekomstige papoea militairen gevormd worden tot een eenheid, die pa trouillevaardigheid aan militaire organisa tie paart. Slechts dan zal het mogelijk zijn, dat eventuele gewapende Indonesische eenheden, die op enkele tientallen kilome ters van de wooncentra aan land worden gezet, door de Papoea-verkenningseenheid voortdurend tot gevecht en ontplooiing worden gedwongen. Slechts hierdoor zal het mogelijk zijn dat de detachementen mariniers op hun bases voortdurend in gelicht blijven over sterkte, moreel en be wapening van de vijandelijke eenheden. De conclusie is: het Papoeabataljon wacht een speciale taak en behoeft der halve een speciale opleiding, die niet door het Korps Mariniers hier te lande kan worden gegeven. Een oplossing is naar onze mening mogelijk, door een beroep te doen op de vele zeer bekwame en er varen KNIL-officieren en onderofficieren, die in Nederland bij de Kon. Landmacht dienen". Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1.- In 1825 werd in ons land in Amsterdam de eerste gasfabriek opgericht. Tot 1920, toen er 200 gasfabrieken waren, bleef de gasvoorziening een plaatselijke aangele genheid. Daarna verminderde het aantal gasfabrieken door het leveren over grote afstandenvan gas dat vrijkwam bij de produktie van cokes door de Staatsmijnen, de Hoogovens en de cokesfabriek te Sluis kil in Zeeland. Daarbij is de laatste tijd gekomen het aanbod van aardgas, dat thans 1.150.000 kubieke meter per etmaal bedraagt gegarandeerd voor 20 jaar en de gasproduktie van de olieraffinade rijen, die thans 350.000 kubieke meter per etmaal bedraagt. Van de totale produktie is thans 76 pet. afstandsgas, waarvan 31 pet. aardgas. Kan de prijs van het aard gas, dat toch eigenlijk niets kost, niet wor den verlaagd nu het aanbod ervan zo sterk is toegenomen? Algemeen werd gisteren in de Tweede Kamer deze vraag gesteld bij de bespreking van het nationale gas- beleid aan de hand van de Tweede Gas- nota. Minister de Pous (Economische Zaken) maakte er op attent dat het aardgas moet worden geléverd tegen een prijs die overal gelijk is, ongeacht de vindplaats. Het moet niet zo zijn dat slechts een bepaald deel van het land van de vondst van aardgas profiteert, want dat zou de concurrentie verhoudingen scheeftrekken. De prijs van het aardgas is daarom gekoppeld aan de prijs van gas uit kolen. Door de daling van de kolenprijs is ook de prijs van aard gas reeds verlaagd, waardoor het staats- gasbedrijf de geraamde winst van 2,6 mil joen gulden in 1959 (nog geen 2 pet. van het geïnvesteerde kapitaal) niet zal halen. „Kwestie van gemeentebeleid" Van de verlaging van de prijs van het aardgas zal men niet overal iets hebben gemerkt. Het is de minister gebleken dat vele gemeenten het wel eens aanlokkelijk vinden de lagere inkoopprijs niet door te geven aan de verbruikers, maar de grote re winst voor iets anders willen gebruiken. Omdat in ons staatsbestel de gemeenten nu eenmaal zelfstandig zijn, kan de minis ter daar weinig aan doen. Daardoor on dervindt hij wel eens moeilijkheden zijn prijsbeleid verwezenlijkt te krijgen. Overigens dient men te bedenken dat de distributiekosten bijna het dubbele bedra gen van de inkoopprijs. Als men dus de prijs voor de verbruiker wil verlagen, zal men moeten streven naar lagere distribu tiekosten door samenvoeging van kleine distributiebedrijven. De prijs van raffinaderijgas is lager dan van aardgas omdat de kwaliteit vrij sterk uiteen kan lopen. Bovendien is de levering De Australische minister voor de niet- autonome gebieden, Paul Hasluck, is in Den Haag met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering bespre kingen begonnen over Nieuw-Guinese bestuurskwesties van gemeenschappe lijk belang. Van links naar rechts op deze foto: staatssecretaris mr. Bot, minister mr. E. H. Toxopeus, de Australische ambassadeur, minister Nasluck en minister mr. J. M. A. H. Luns, die zijn gasten op bijzonderhe den van de conferentiezaal wijst. mmm van raffinaderijgas op de lange duur niet verzekerd, zodat de traditionele voorzie ningen moeten worden gehandhaafd. De levering van aardgas is in de afgesloten contracten voor 20 jaar gegarandeerd en de verwachting is dat die contracten nog met tien jaar kunnen worden verlengd. Indien nog grotere hoeveelheden aard gas zouden worden aangeboord en men die zou willen opruimen door een verla ging van de prijs, dient men te bedenken dat dit ten koste zou gaan van het cokes- ovengas, dat niet kan worden bewaard, terwijl aardgas in de bodem in reserve kan worden gehouden. Doordat de prijs van het aardgas reeds verlaagd is moeten worden, zal de winst van het staatsgasbedrijf in 1961 naar ra ming niet meer dan 83.000 gulden bedra gen nadat de afschrijvingstermijnen nog met vijf jaar zijn verlengd. Verdere ver lenging is niet verantwoord omdat Eura tom verwacht dat er in 1980 ongeveer 250 kernenergiecentrales zullen zijn. Geen koppeling van netten Aanvankelijk is het de bedoeling ge weest de gasproduktie in de verschillende delen van het land te koppelen op een enkel net teneinde eikaars tekorten te kun nen aanvullen. Door de nieuwe vondsten van aardgas zijn er echter geen tekorten meer. Dan is er vooralsnog geen behoefte meer aan koppeling, want het op de ver schillende plaatsen geproduceerde gas is niet van dezelfde samenstelling, zodat dure installaties zouden moeten worden gebouwd om de koppeling mogelijk te ma ken. Dat blijkt oneconomisch te zijn. Am sterdam voorziet bijvoorbeeld zelf in de gasvoorziening voor de pieken omdat dit goedkoper is dan een ander soort gas aan te trekken. Doordat dus de verschillende gebieden in ons land kunnen voorzien in hun eigen behoeften, is er geen behoefte aan uitwisseling van gasvoorraden. Het aantal gasfabrieken op kolenbasis neemt nog steeds af. Advertentie mms SUPERWHITE TANDPASTA Burgemeestersambt. De heer A. van Walsum, commies ter secretarie van de gemeente Ommen is met ingang van 16 juni benoemd tot burgemeester van Mijns- herenland en Westmaas. De heer Walsum is Ned. Hervormd en lid van de A.R. partij. Hij werd op 15 juli 1924 te Krimpen aan de IJsel geboren. Opperbrandmeester overleden. In het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen is op 55-jarige leeftijd overleden de heer A. Peters, opperbrandmeester bij de gemeen telijke brandweer. Enkele jaren geleden heeft hij bij een ernstige brand in de oude stad tevergeefs getracht een kindje te red den. Hij drong ondanks de hitte en de zware rook meermalen het huis binnen en liep hierbij een vergiftiging op, waardoor hij enige jaren lichamelijk en geestelijk zwaar geleden heeft. Kranslegging. Oorlogsinvaliden uit België, Nederland en Luxemburg hebben dinsdag kransen gelegd bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Zij deden dit namens de organisaties van oor logsinvaliden in hun land ter gelegenheid van de driedaagse Moveo-tocht (Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsinvaliden) door ons land. Rechtbank Maastricht. Aan mr. A. E. W. Hustinx is op zijn verzoek per 1 okto ber 1960 eervol ontslag verleend als presi dent van de rechtbank te Maastricht, on der dankbetuiging voor de vele en gewich tige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Dodelijk ongeval. Tijdens het afsteken van een grasstrook bij een bedrijf in Nieu we Niedorp is een tweehonderdvijftig kilo wegende bak van een dragline plotseling losgeraakt, met het noodlottige gevolg dat de bestuurder van de dragline, de 36-jarige T. H. K. van Winkel, daardoor op slag werd gedood. Advertentie Wijkzuster T. Poortinga in Appingedam, die zoals bekend, in haar slaapkamer in het Groene Kruisgebouw werd overvallen, zal enige tijd rust moeten houden. Zij blijkt door de slagen die de overvaller haar op het hoofd gaf, een hersenschud ding te hebben opgelopen. De groepscom mandant van de Rijkspolitie in Appin gedam heeft gisteren bekend gemaakt, dat men nog geen aanwijzigingen heeft over wie de daad gepleegd kan hebben. Het personeel in winkels, die normaal op woensdagmiddag gesloten zijn, mag deze week op die middag in verband met Hemelvaartdag werk verrichten, wanneer althans die winkels krachtens de gemeen telijke winkelsluitingsverordening geopend mogen zijn. Dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken vastgesteld in een be schikking, die in de Staatscourant is ge publiceerd. De vrije halve dag, die daar door voor het personeel vervalt, moet voor 15 juni met een extra vrije halve dag worden gecompenseerd. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van het staafje kobalt, dat sinds 10 mei verdwenen is uit de loden kluis van het Diaconessen- huis „De Wijk" in Gouda. In opdracht van de Geneeskundige Inspectie van de Volks gezondheid wordt het gehele ziekenhuis nogmaals onderworpen aan een onderzoek met detectoren. Mocht dit onderzoek geen resultaat opleveren, dan rest alleen nog het afgraven van de vuilnisbelten, waarin het staafje mogelijk met verband en ander materiaal via de vuilnisbakken van het ziekenhuis terecht kan zijn gekomen. Zulk een onderzoek zal zeker een paar duizend gulden vergen, terwijl het staafje zelf on geveer vijftien gulden waard is. DE BILT, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, dat gis teren nog boven Ierland lag, is in omvang toegenomen en verplaatste zich vannacht naar het Europese vasteland. Woensdag ochtend om zeven uur lag het middelpunt boven België met een luchtdruk van meer dan 1030 mb. Het naderbijkomen van het hogedrukgebied had tot gevolg dat de w:nd afnam waardoor 's nachts een aanzienlijke temperatuurdaling optrad. Er werden plaatselijk temperaturen van twee tot aiie graden gemeten op normale waarnemings hoogte. Aan de grond daalde het kwik hier en daar tot het vriespunt. Verwacht wordt dat het hogedrukgebied het komende etmaal naar Polen en de Bal kan zal trekken. Verder zal een waimte- front, dat bij Ierland enige regen veroor zaakte, over de Britse eilanden naderbij komen. Op Hemelvaartsdag vernachten we dan een tijdelijke toeneming van de bewolking maar geen regen van betekenis. Verder zal de wind uit zuidelijke tot zuidwestelijke richting iets toenemen. De temperaturen bereiken ongeveer dezelfde waarden als vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Donderdag 26 mei Zon op 4.32 uur, onder 20.42 uur. Maan op 5.38 uur, onder 21.20 uur. Vrijdag 27 mei Zon op 4.31 uur, onder 20.44 uur. Maan op 6.20 uur, onder 22.10 uur. Maanstanden 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 mei Hoog water 3.40 en 16.04 uur. Laag water 11.39 en uur. Donderdag 26 mei Hoog water 4.15 en 16.39 uur. Laag water 0.00 en 12.18 uur. Vrijdag 27 mei Hoog water 4.49 en 17.14 uur. Laag water 0.34 en 12.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eel de De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürjch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Lissabon Belgrado Athene Mallorca licht bew. zwaar bew. hall üew. licht bew. zwaai bew licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew half bew. half bew. half bew. zwaai bew half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. motregen zwaai uew onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew regen zwaar bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt «0 i .5 ■O- e. SS ïs 3 nnw 13 windst. 14 zzw 15 wnw 14 windst. 15 windst. 16 windst. 16 z 15 o 20 w 20 nno 12 w 15 windst. 12 windst. 18 windst. 14 n 15 no 15 windst. 18 windst. 21 nno 24 nnw wnw nnw nnw n 20 24 19 22 22 windst. 20 ono 24 nnw 21 windst. 25 windst. 26 ono 14 nno 26 zzw 23 n 30 windst. 28 2 1 1 8 4 5 7 10 0 2 0,1 6 0,6 0 2 7 8 7 1 1 0 4 13 6 9 6 0 1 5 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2