Kroesjt sjev wijzig beleid met maar paste zich aan de situatie aan Russen hielden Oostduitsers buiten het vliegtuigincident WERELDNIEUWS Geen Kremhn-astrologie bedrijven: kijk wat hij in feite doet en zegt 0/5 de Van dag tot dag SLOTSOM VAN INTERNATIONALE STAMTAFEL: ZO AV O-waarschu wing voor Peking-China WOENSDAG 25 MEI I960 3 r j HISTORIE Culturele arbeid van de WEU overgedragen aan de Raad van Europa Symbool vaft honderd jaren vakmanschap Minnelijke schikking verbaast Bonn en Berlijn Koel blij ven Politiek kunststuk Verloren interesse Publieke opinie <~Praatótoel Een van de grootste tragedies uit de ganse wereldgeschiedenis nadert het punt van haar ontknoping, nu Adolf Eichmann, massamoordenaar en oorlogsmisdadiger van de eerste rang, binnenkort berecht zal worden door en temidden van de leden van het volk, welks ondergang zijn le vensdoel is geweest. Vijftien jaar na de val van het barbaar se regime, dat twaalf jaar over Duitsland en vijf tot tien jaar over andere Europese landen had gehangen als een lijkwade, waaronder de Europese cultuur als een gestorvene rustte, is een van de diepst gezonken' politieke misdadigers van dat regime gegrepen. Hij zal een rechtvaardig proces en een rechtvaardig vonnis krij gen, doch zijn eventuele dood zal zelfs niet ook maar een fractie kunnen goed maken van de ellende, die hij over mil joenen mensen heeft gebracht. Het „oog om oog, tand om tand" zal nooit kunnen A-orden toegepast op de veroorzakers van de Joodse tragedie in het Europa van 1940- 1945, omdat zij onherstelbaar, onbetaal baar en onvergetelijk leed hebben te weeggebracht dat op geen enkele wijze kan worden gewroken. Het terechtstellen van een man als Eichmann zal zijn daden niet doen vergeten. Geen enkele Jood zal genoegdoening vinden in zijn dood of zich erdoor bevredigd voelen. Doch desondanks lijkt zijn bestraffing met de zwaarste straf een onontkoombaar gevolg van zijn misdaden, zelfs voor hen die afstand kun nen doen van de wraak en slechts het recht willen dienen. Dat intussen vijftien jaren verlopen zijn, kan moeilijk als een argument van bege nadiging gelden. Eichmann is niet alleen bruter en meedogenlozer, doch ook slim mer geweest dan de meeste van zijn tra wanten en heeft zich weten te redden toen de vuist van de geallieerden neerkwam op het smerige nest. van het addergebroed in het hart van Europa. Het Joodse volk heeft zelf vijftien jaar lang moeten zoeken, voordat de moordenaar van miljoenen on- schuldigen in zijn handen viel. -Thans spreekt dat volk zélf recht. Nie mand ter wereld heeft meer recht van spreken dan het Joodse volk, dat ternau wernood aan de vernietiging ontkwam en de ramp slechts overleefde omdat de klauwen van Eichmann nu eenmaal niet de hele wereld omspanden. Voor wie gevoel heeft voor de groots heid van het moment, is de berechting van Eichmann een historische gebeurte nis. Wie de dierlijkheid heeft gekend, waarmee Eichmann en zijn handlangers de argelozen en onschuldigen bijeendre- ven en afmaakten, niet honderden, niet duizenden doch miljoenen, miljoenen vrou wen en kinderen ook, al waren de man nen niet.minder onschuldig dan hun vrou wen en kinderen wie gedachten heeft gekoesterd in die donkere, bloedige jaren aan de mogelijkheid van straf, van ver oordeling': die kan op dit moment zich eerlijk verheugen in de gedachte, dat het lot der wereldgeschiedenis in vijftien jaar tijds de rollen heeft omgekeerd. Thans zijn' dé Joden aanklagers, rechters en be- straffers en staat de barbaarse volkenbeul machteloos en kwetsbaar alleen. Zich verheugen in de bestraffing van deze man is iets puur menselijks en be grijpelijks iets logisch zelfs, omdat het te maken heeft met een onuitroeibaar ver trouwen in de rechtvaardigheid, die altijd zegeviert. Het is bovendien iets dat uit gaat'boven lage instincten van revanche en wraak, omdat het een ontbrekend hoofd stuk is in de volkomen ondergang van het onbegrijpelijk onrechtvaardige van dc Hitlerperiode. In dezelfde zin kon de in wezen goedmoedige, burgerlijke, week hartige mens van 1945 zich verheugen in de meedogenloze slagen, die door de ge allieerden werden toegebracht aan de ves ting van het barbarisme, Duitsland, waar van de militaire ondergang een onmis baar element vormde van het vertrouwen op de glorie van het recht. De gebeurtenissen van 1940-1945 hebben aldus hun verlengstuk ook nog in onze da gen, nu de nieuwe generatie geen gevoel meer kan hebben voor de majesteit van het voltrokken gericht over Hitier en zijn bende. Doch die majesteit zal de sfeer van de rechtzaal in Israel, waar Eich mann zijn vonnis zal horen, opnieuw ver vullen, omdat daar de schimmen van mil- joènen doden zwijgend zullen wachten op het laatste woord. STRAATSBURG (ANP). De West- Europese Unie heeft, in Straatsburg haar culturele activiteit officieel overgedragen aan de Raad van Europa. De ministers van de Raad van Europa en de Westeuropese Unie hadden vorig jaar in het kader van een betere werkverdeling op het gebied der Europese samenwerking tot deze over dracht besloten. De overdracht geschiedde op een officiële plechtigheid die onder lei ding stond van de Nederlandse voorzitter van het culturele comité van de West europese Unie, dr. Reinink. De zeven WEU-landen (Nederland. Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, West-Duits land, Italië en Groot-Brittannië) zullen dit jaar en volgend jaar nog een deel van hun onderlinge culturele samenwerking voort zetten. Voor hun overige culturele activi teit zullen zij alle landen die de Europese culturele conventie hebben ondertekend tot deelneming uitnodigen. Advertentie v. Va allee tri nm r\e at inr al r m (Van onze correspondent in Bonn) Tot ieders verrassing te Bonn en Berlijn heeft de Russische bevelhebber in Oost- Duitsland generaal Jakoebovski gisteren aan de Amerikaanse bevelhebber in Euro pa generaal Eddleman drie zaken aange boden: ten eerste, een protest tegen de landing op 20 mei van het Amerikaanse transportvliegtuig C-47 in Oost-Duitsland, ten tweede teruggave van het vliegtuig, dat onbeschadigd is neergekomen, ten der de uitlevering van de uit vijf koppen be staande bemanning en de drie passagiers. Van enige hardheid in het Russische protest is geen sprake. Jakoebovski's brief aan Eddleman vermeldt alleen dat Russische straaljagers het Amerikaanse toestel hadden gemaand te landen toen het de Oostduitse grenzen schond. Toen de pi loot. van het Amerikaanse toestel dit wei gerde, dwongen de Russische jagers hem (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) De uitbarsting van de politieke vulkaan, die topconferentie moest heten, heeft ons correspondenten met dozijnen naar Berlijn geblazen. We zijn er overeind gekrabbeld, hebben voorzichtig onze beurse hoop op de toekomst betast en het stof van onze broeken geslagen. Maar nauwelijks stonden we overeind of we lagen alweer, want Nikita Kroesjtsjev herhaalde de touwtrek-grap, die al sinds eeuwen op ieder boerendorps feest gegarandeerde hilariteit oplevert. Net hadden wij, brave westelijken, hecht en eensgezind de handen aan het touw geslagen, vastbesloten om geen centimeter toe te geven, of daar liet Kroesjtsjev het on verhoeds los, zeggende: „Wij zullen niets doen dat de internationale toestand kan verscherpen". Die anti-climax kwam aan: ook voor de Amerikanen, die net zo'n fraaie militaire parade hadden georganiseerd om hun vaste wil tot ver dediging van West-Berlijn te manifesteren en die daar nu op Tempelhof glim mend gepoetst, maar een beetje verloren, rondmareheerden. niet ongelijk aan een tot het uiterste getraind voetbalteam, dat de grote match ziet afgelasten wegens niet opkomen van de tegenstander. Zij keken verbaasd naar drie glimlachende Russische officieren die hun ronde aangezichten weer op mooi weer hadden gezet, vriendelijk handen drukten en over GI's zeiden: „Nu. Ze marcheren keurig hoor". Die anti-climax prikte ten slotte een tot bezorgdheid over zijn positie? Kroesjt- aantal spelden in de ballonnen vol specu laties, veronderstellingen en onheilsprofe tieën, opgelaten door Kremlin-astrologen, westelijke diplomaten en ons journalisten, die in Parijs onverhoeds in een heksen ketel van onzekerheid, verbijstering en angst werden gesmeten. U herinnert zich die vragen: Begint de koude oorlog op nieuw? Is Malinovsky een waakhond? ïs de doctrinair Soeslov in opmars? Is Kroesjtsjev een tweede Hitler? Staat hij op vallen? Heeft Peking hem de voet dwars gezet? Die vragen die nu aan alle stamtafels van alle cafés in het Westen als zoutjes bij de borrel worden gepresenteerd, vie len zondag jongstleden ook aan een stam tafel in West-Berlijn. waarop het felle licht van televisielampen scheen: Werner Höfer presenteerde zijn populaire pro gramma „Internationale!- Frühschoppen" en vroeg er de mening van vijf journalis ten, Jean de Neuvecelle, jarenlang Mos- kou's correspondent van France-Soir, de Amerikaanse radio-reporter Bailey. Geor ge Vine van het liberale Britse blad News Chronicle, de Berlijnse chef-redacteur Drexel en uw reisredacteur. Drie kwartier lang hebben wij bij onze „Frtischoppen", een glas witte wijn, over deze vragen van mening verschild. Op een punt zijn wij het echter geducht eens geworden: het antwoord op deze vra gen mag dan voorlopig in het duister blij ven liggen, er bestaat wel een zakelijke methode om het te zoeken. Die is de proef ondervindelijke: dus géén Kremlin-astrolo- gie bedrijven, niet bij alles wat de Rus sen doen. denken: „Wat zit daar nu weer achter," geen overmatige waarde toeken nen aan symbolische verschijnselen, de zenuwen koel houden en onder alle opge laaide emotie eenvoudig blijven zoeken naar de vraag: „Wat zeggen ze werkelijk en voor al wat doen zij werkelijk". We werden het op nog een punt eens: hoe verleidelijk het mag zijn de figuur Kroesjtsjev naar voren te schuiven en te dramatiseren, het blijft raadzaam om hem zonder hem een reeks aangename en on aangename menselijke trekjes te ontzeg gen. in de eerste plaats te zien als de optelsom, of de resultante, van de krach ten en processen in de Sovjet-Unie en het socialistische blok. In die zin vertegen woordigt hij evenzeer de traditionele Rus sische hang naar vrede en de Tolstoiaan- se verbroederingsmissie, als de harde marxistische heilswetenschap evenzeer de begeerte naar ontspanning van de volken in de satellietlanden, als de beduchtheid van de stalinistische zetbazen, evenzeer de Russische neiging om met het in veel op zichten gelijksoortige Westen tot een ak koord te komen als de communistische doctrine, die het bondgenootschap tussen de Sovjet-Unie en China als hoeksteen van Moskou's beleid ziet. Natuurlijk blijft de resultante van al die vaak tegenstrijdige krachten constant in beweging, richt zij zich dan weer recht ser, dan weer linkser, zeker is het voor Kroesjtsjev persoonlijke noodzaak om op die resultante te blijven, zijn evenwicht te handhaven. Welnu, alweer proefonder vindelijk gezien, heeft Kroesjtsjev zich in zijn ganse carrière een bijzonder prak tisch politicus getoond, een equilibrist met een primitieve spreektrant, maar een fijn ver takt. gevoel voor komende ontwikke lingen en nieuwe tendenties. Is er nu reden sjev heeft bewezen aardig op zichzelf te kunnen passen. Slechts wanneer het- Wes ten het hem met een star terugwijzen onmogelijk zou maken op de gematigde krachten in het Russische blok te blijven steunen, dan zal hij vallen óf het politie ke kunststuk moeten volbrengen aan het hoofd te geraken van de pure orthodoxie. Zo ver lijkt het nog geenszins te zijn. Empirisch bezien heeft Kroesjtsjev niet zijn beleid of zijn doelen gewijzigd, noch in de aangename kwestie van internatio nale ontspanning, noch in de onaangena me kwestie-Berlijn. Het regeringsbeleid in de Sovjet-Unie slaat nu eenmaal veel min der spontaan om dan in het Westen. Er is geen enkele concrete aanwijzing, dat Kroesjtsjev meer heeft veranderd dan zijn toon. De joviale rol werd die van een dreigende krachtpatser, zijn middelen en de keuze van zijn moment. En waarom? De Amerikanen hebben het voor hem ten eerste veel minder interessant en daarna bijzonder moeilijk gemaakt met hen te onderhandelen. Om los van eigen wensen en eigen vormen de reden te vin den waarom Kroesjtsjev de top liet explo deren moet men teruggaan naar Camp David. Kroesjtsjev sprak daar een Eisenhower die hem te verstaan gaf, dat de Amerika nen bereid waren inzake Berlijn enige re gelingen te treffen, die zijn wensen een eindje tegemoet zouden komen. Die be reidheid zou bezegeld worden op een top conferentie in november vorig jaar door een Amerikaanse president die nog veer tien maanden in functie zou blijven. Toen kwam er vertraging in het schema: De Gaulle remde af, wenste eerst Kroesjt sjev op bezoek in Frankrijk te hebben, de top werd een half jaar uitgesteld. Kroesjt sjev moest er onderhandelen met een pre sident die slechts acht maanden voor de boeg had, waarvan men de laatste zes, vanwege de verkiezingscampagne, gevoe gelijk kan afschrijven. Minder interessant In de Veiligheidsraad is het debat over de ,,U-2", hel Amerikaanse spionage- vliegluig dat boven Rusland werd neergehaald, voortgezet. Op deze foto combinatie zien we links de Rus Gro- myko en rechts de Amerikaan Cabot Lodge, die beiden waarschuivend de vinger opsteken. (Telefoto). dus. De vertragingstermijn leverde een nieuwe ongunstige factor: de Amerikaan se onder-minister van Buitenlandse Zaken Dillon gaf te kennen dat het Westen in Berlijn geen stap terug zou doen. Kroesjt sjev, hevig verontrust, stuurde zijn mede werker Zjoekov naar de Verenigde Staten om opheldering te vragen, kreeg die niet. en even later werden Dillons verklaringen door Herter, Nixon en andere westelijke staatslieden in feite bevestigd. Voor Kroesjtsjev lagen zelfs geen symbolische concessies in het verschiet, een praktisch politicus komt ongaarne met lege handen terug, niet alleen de voornaamste ge sprekspartner, maar ook een belangrijk gespreksonderwerp'was oninteressant ge worden. Hoe kon hij zich met goed fatsoen van die oninteressante conversatie afmaken? Een geldiger excuus dan het U-2 incident is nauwelijks te bedenken. Om de geldig heid vast te stellen, hoeft men niet eens Walter Lippmann of James Reston te le zen of die Amerikaanse juristen te raad plegen die betogen dat niet zozeer spiona ge als wel openlijk bevestigde schending van het luchtruim in het volkenrecht ge vaarlijk dicht, bij agressie ligt. Het best voelt men dat aan, wanneer men zich voorstelt dat een Russisch spionagevlieg- tuig boven Pittsburgh zou zijn neergescho ten en Kroesjtsjev verklaard zou hebben, dat het zijn oogmerk was om met zulke vluchten door te gaan. Uit Russisch standpunt bezien lag de door Kroesjtsjev gevolgde handelwijze dus volkomen voor de hand: men hoeft er waarlijk niet zoveel achter te zoeken. Men hoeft de Russische premier ook niet uit te lachen als hij over zijn „pu blieke opinie" spreekt, want hij heeft er een, al is die beperkter dan bij ons. Kroesjtsjev is geen eenmans-dictator, geen Hitier. zelfs geen Stalin. Hij heeft rekening te houden en doet het met die groeperingen in de Sovjet-Unie en in de andere socialistische landen, die daad werkelijke invloed op zijn beleid kunnen uitoefenen.' in de eerste plaats de partij, in veel mindere mate het leger. Wat d laatste betreft: er is geen enkele aanw zing dat de veelbesproken Malinovski een waakhond zou zijn, al ziet hij er als een Deense dog uit. Niemand heeft bewezen dat Malinovsky meer is dan een soldaat met een trouwe partijcarrière, door Kroesjtsjev tot minister van Defensie be noemd om het leger aan de partijlijn te houden. Het leger, dat. zijn onderbewuste afkeer om in de kolchozen te gaan werken, zou kunnen rationaliseren door Kroesjt- sjevs demobilisatieplannen „voortijdig en gevaarlijk" te noemen. Zo moet men, totdat het tegendeel be wezen is, aannemen dat Kroesjtsjevs mili taire „spoetnik" (metgezel) Malinovsky niet een nieuwe beleidsfase symboliseerde maar deel uitmaakte van de nieuwe har dere toon, een antwoord op Eisenhowers onmacht om zich in eigen land te doen gelden, en een kleine tegemoetkoming aan de orthodoxie in het Russische blok. tot een landing op een vliegveld, aldus Jakoebovski. De generaal stelt de Ameri kanen volledig verantwoordelijk voor dit incident. Hij stelt hun tegelijkertijd voor om vliegtuig en inzittenden te komen ha len. Haastig spoedde zich gistermiddag nog een Amerikaanse militaire delegatie uit het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te Heidelberg naar Oost-Duitsland. Het toestel zou van daag van Grevesmühlen naar Wiesbaden in West-Duitsland vliegen. Opvallende feiten Twee kanten van dit Russisch-Ameri- kaanse vliegincident vallen wel in het bij zonder op: 1) De Russische militaire autoriteiten hebben uit Moskou niet het bevel gekre gen om vliegtuig en inzittenden aan de Oostduitse burgerlijke of militaire autori teiten uit te leveren. Was dat geschied dan hadden de Amerikanen zich kunnen voorbereiden op harde en langdurige on derhandelingen met de Oostduitsers, die in het recente verleden in soortgelijke ge vallen hebben laten blijken alles uit een vliegtuigincident te willen halen wat er in zit. Zij hadden de Amerikanen tot de grens van de Amerikaanse erkenning van Oost- Duitsland kunnen brengen. 2) De Russen waren er bijzonder snel bij om generaal Eddleman toestel en in zittenden aan te bieden. Daaruit kan men opmaken dat er Moskou na het incident met de U-2 en de Kroesjtsjev-vertoning te Parijs op dit ogenblik niets aan gelegen is om de verhouding tot het Westen nog meer te verscherpen. Integendeel, men kan uit de Russische houding inzake de C-47 besluiten dat zij wat prettiger in de diplomatieke omgang willen worden. Als of zij. nauwelijks een week na de debacle van Parijs al weer een aanvang willen maken met een actie voor een nieuwe top conferentie. WASHINGTON (Reuter) De Zuid- oostaziatische V erdragsorganisatie (ZOAVO) heeft maandag in haar jaarrap port verklaard, dat de expansiedreiging van de zijde der Chinese communisten een voortdurend gevaar blijft. Voorts wordt gezegd, dat de regering te Peking haar „oorlogszuchtige en agressieve rol" blijft spelen. Het hoogtepunt in deze actie vormde vorig jaar „de meedogenloze on derdrukking van de opstand in Tibet". Sindsdien waren er tekenen die erop we zen, dat landen in Zuidoost-Azië als gevolg hiervan voorzichtiger worden in hun hou ding ten opzichte van communistische lan den. Volgens het jaarrapport is het economi sche offensief van Peking in Zuidoost- Azië mislukt, grotendeels tengevolge van „binnenlandse economische moeilijkhe den" maar ook als gevolg van de voor zichtige houding die vele landen in het gebied innemen. .„Desalniettemin blijft de waarschijnlijk heid, dat Peking zijn-pogingen om de sta biliteit en onafhankelijkheid van vrije lan den door middel van economische, wapens te ondermijnen zal voortzetten, een zeer groot gevaar vormen", aldus het rapport van de ZOAVO. In Washington begint vandaag een confe rentie van de acht landen van de ZOAVO waar in het bijzonder aandacht zal wor den geschonken aan mogelijke agressieve stappen van communistisch China in het Verre Oosten. Leden van de organisatie zijn de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, de Philippijnen en Thailand. Gebarsten Heeft u wel eens van de heer Jean Thomé gehoord? De heer Thomé zingt. Er zijn duizenden mensen die zingen; daar om heeft, de grammofoonplatenfirma die de stem van de heer Thom- aan het joubliek tracht te slijten, danook gedacht: „Willen wij Jean goed verkopen, dan moeten wij de nadru kleggen op zijn specialiteit". En deze firma heeft de heer Thomé nu gelan ceerd als „de man met de gebarsten stem". De firma ziet de barst in de stem van Jean Thomé dus als een aanbeveling. Het is in ieder geval iets nieuws, al geloof ik er persoonlijk niet in. Maar voor mensen die graag zouden willen zingen, maar het niet kunnen, opent het verheugende pers pectieven. Zij kunnen zich beleefd in de aandacht van het publiek aanbevelen als ,.de man met het schorre pie pge- luid", „de vrouw met de hik" of zelfs „de man zonder s t e m". Maar waarom zou deze baanbrekende wijze van adverteren ook niet op andere kruisten toegepast kunnen worden? Op mij zou bijvoorbeeld onweerstaan baar werken een annonce als: „Heden avond uniek optreden van Anna Karama- zova ,de danseres met de verstuikte enkel". Een boekhandel, die in zijn étala ge de nieuwe roman heeft liggen van Wim. Wasbeer, „de schrijver die het alphabet slechts ge deeltel ijk kent", zou aan mij een goede klant hebben. En ongetwij feld kocht ik de hele zaak leeg, als de auteur ieder verkocht werk met zijn kruis je zou signeren. Het is trouwens helemaal niet nodig, dat alleen de kunsten van deze nieuwe, frisse reclnmemethode profiteren, Leest en over tuigt u: „Spot-pen, de vulpen die vlekken maakt!" „Al onze melkkokers hebben een gega randeerd lekke bodem. Ontevreden heidsbetuigingen ter inzage." En tot besluit knijpen we onze neus dicht en nemen allemaal een grote slok van „Hoest-a Proest, de hoestdrank waar in u zich verslik t!" Remco Campert Advertentie Vlees. De Zweedse gezondheidsautoritei ten hebben een commissie van deskun digen opdracht gegeven richtlijnen te ontwerpen voor de controle op voe dingsmiddelen. Aanleiding daartoe was onder meer de ontdekking van een groep veeartsen en andere deskundi gen dat vlees, luchtdicht in plastic zak ken verpakt, in bijzonder hoge mate met bacteriën besmet was. Voorgesteld is op de plastic zakken de datum van verpakking te doen vermelden. Lichtjes. De Deense kustbebakening gaat haar vierhonderdjarig bestaan vieren op 8 juni aanstaande. Bij deze gelegen heid wordt een speciale postzegel uitge geven en een boek over de geschiede- denis der Deense kustbakens. Vier eeuwen geleden proclameerde koning Frederik II de oprichting van de eerste vuurbakens „opdat de zeelieden de kust kunnen zien en ervoor oppassen". Om de kosten te bestrijden werd een baken belasting ingesteld voor de schepen, die door Oresund voeren. Het eerste baken werd in het voorjaar van 1561 ont stoken. Vakantie. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland komt vandaag in de Italiaanse plaats Cade.nabbia aan het Como-meer aan, voor een vakantie van ongeveer een maand. Het zal de vijfde keer in vier jaar zijn dat de Westduit- se regeringsleider zijn vakantie door brengt aan het Comomeer. Eens kijken. De Britse veldmaarschalk Montgomery is dinsdag voor een par ticulier bezoek in Peking aangekomen om „te kijken wat er in China gaande is", zoals iiij op het vliegveld verklaar de. Hij zei te verwachten, dat hij pre mier Tsjoe En-Lai en diens minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen- •Ji, zal kunnen ontmoeten. Zelfbestuur. In Tanganyika, een UNO-ge- bied, dat door Engeland wordt be stuurd, is dinsdag een einde gekomen aan de wetgeving door ambtenaren. De wetgevende raad is voor onbepaalde tijd verdaagd. In september zullen al gemene verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe raad, waarin gekozen inheemse afgevaardigden de meerder heid zullen vormen. Elk woord. Robert Boulay van het Parij- se dagblad Paris-Presse heeft vandaag gezegd dat hij instaat voor elk woord van zijn op 15 mei gepubliceerde inter view met de Amerikaanse democraat Adlai Stevenson. Uit dit interview had den de Amerikaanse republikeinen ge concludeerd dat Stevenson, in geval hij president of minister van Buitenlandse Zaken zou worden, een slappe houding tegenover premier Kroesjtsjev zou aan nemen. Absurd. Anastas Mikojan is op het ogen blik met vakantie aan de Zwarte-Zee- kust, aldus heeft een woordvoerder van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken dinsdag verklaard. Hij noemd de geruchten, volgens welke Mikojan in ongenade gevallen zou zijn „geheel absurd". Groep '39. De directeuren van de nieuws bureaus van Nederland, België, Dene marken, Finland, Noorwegen, Oosten rijk. Zweden en'Zwitserland (groep '39) houden in Wenen hun jaarvergadering, ditmaal onder leiding van de algemene directeur van hef Oostenrijkse persbu reau „APA", Carl Schiffleitner. De be sprekingen duren drie dagen. Suskleurcn. Het interieur van enkele af delingen van een Zweedse elektromoto- renfabriek heeft men in zachtere kleu ren laten schilderen omdat de arbeiders van deze afdelingen, waar spoelen wor den gewonden met rood draad, voortdu rend veel meer klachten over loon, ar beidsomstandigheden en dergelijke naar voren brachten dan hun collega's die met blauw en zwart draad werkten. De rust zou nu overal zijn terugge keerd. Verdediger. Albert Goldman, de advocaat die optrad als verdediger van Leon Trotzky tijdens diens berechting op be schuldiging van afwijking van de bolsje wistische principes, is maandag op 63- jarige leeftijd in Chicago overleden. Goldman vertegenwoordigde Trotzky in Mexico toen de Amerikaanse filosoof John Dewey een zitting voorzat, welke beschuldigingen van Stalin in 1937 on derzocht, dat Trotzky fascistische sym pathieën had. Overval. Volgens berichten uit de provin cie Kasai zijn 17 Afrikanen gedood bij botsingen tussen Loeloea's en Baloeba's. In Loeebo, 700 km oostelijk van Leo- poldstad, was een negerdorp door ne gers van een andere stam aangevallen. Toen een eenheid van het koloniale le ger uit Loeloeburg ter plaatse arriveer de stond er een aantal hutten in brand en er werden enkele verkoolde lijken tussen het puin gevonden. Gasbuizen. Volgens kringen van de olie industrie zijn deze week proefnemingen begonnen met het leggen van een buis leiding in de Middellandse Zee tussen Afrika en het Europese vasteland. Het doel is door deze leidingen aardgas uit het grote reservoir van Hassi Mes- saoud naar Spanje te vervoeren. De Franse wensen de buisleiding zo goed koop mogelijk te hebben om te kunnen concurreren met de buisleiding, die de Italianen van Kaap Bon in Tunesië naar Sicilië willen leggen voor het vervoer van aardgas uit de gasvelden in Libië.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3