Meer decentralisatie eist groter belastingaandeel Moordenaar vergiste zich in zijn slachtoffer CETALAC AMERIKAANSE STUDENTEN EEN MAAND „NEDERLANDER" Niemand de deur uit zonder een Brïnta-ontbijt! Eerste Kamer aanvaardt het individuele klachtrecht Notulen-incident" in Provinciale Staten fototip nr. 1 Nare dagen AKKERTJES Surinamer vrijgesproken van mishandeling Agenda voor Haarlem en de IJmond WOENSDAG 2 5 MEI 196 0 4 WENSEN DER GEMEENTEN Rede van mr. Kolfschoten op gemeentecongres Kerkelijk Nieuws Constatering van feit door voorzitter belangrijkst Minnedrama schept juridisch probleem Zware straf geeist tegen ernstig gestoorde dader maar zo! Rechtspositie van de enkeling versterkt Verf met gemak en... van Ceta Bever „Experiment in international living" zijn geen verloren dagen dank zij Akkertjes Amerikaan na klap overleden Gouverneur van Suriname in Nederland Beroepcommissie Tuindorp-Oostzaan geïnstalleerd Velsen-U muiden Beverwijk Heemskerk De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft dinsdag en woensdag in het concertgebouw „De Vereniging" te Nij megen haar algemene ledenvergade ring en congres gehouden. De vergade ring staat onder voorzitterschap van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gravenhage en wordt door ruim negenhonderd afgevaardigden bijgewoond. Mr. Kolfschoten herinnerde er in zijn openingsrede o.m. aan dat men in de ge meentelijke wereld met bijzonder veel be langstelling en ook met bijzondere hoop kennis had genomen van de passage uit de laatste Troonrede, waarin uitdrukkelijk voor de decentralisatie wordt gepleit. Hij betoogde, dat decentralisatie naast een vraagstuk van organisatie ook in belang rijke maté een zaak van mentaliteit is. De klacht van de gemeenten is niet, dat zij te weinig te doen hebben, maar dat hun vele dikwijls al te vele activi teiten door een niet ophoudende stroom van regelingen, voorschriften, voorwaar den en aanwijzingen van bovenaf en van buitenaf voortdurend worden ingeperkt en ingedamd. De spreker betoogde, dat op menig punt het accent zal moeten vallen op verbete ring van het samenspel tussen hogere en lagere organen. Hij wilde de regering ver zekeren, dat het bevorderen of laten voortbestaan van decentralisatie in wetge ving en bestuur en van gemeentelijke zelfstandigheid heus niet hoeft te beteke nen. dat er te grote onderlinge verschil len en niet te aanvaarden ongelijke toe standen ontstaan. Waar de aard van het belang dat eist groeit er wel degelijk de nodige uniformiteit van onderop. De financiële verhouding Het begrip voor de noodzaak tot sa menwerken en tot het vinden van gelijke normen neemt naar het oordeel van de voorzitter steeds toe. Mr. Kolfschoten memoreerde twee pun ten uit het adres dat de vereniging van Nederlandse gemeenten aan de Tweede Kamer heeft gericht over het ontwerp van wet, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten opnieuw zal moeten regelen. In de eerste plaats noemde hij de kwestie van het -aandelenpercentage waarmede het gemeentefonds deelt in de opbrengst van een aantal rijksbelastingen. In het door de regering voorgestelde per centage van 12.3 schuilt, naar de mening van mr. Kolfschoten, de kern van het ge meentelijke verzet omdat, naast andere bezwaren welke tegen het wetsontwerp kunnen worden aangevoerd, door deze wettelijke limitering een ontwikkeling als het ware wordt „afgebonden". De voor naamste gemeentelijke grief is dat men dit proces van gezondmaking niet moet aanvatten met een zo ingrijpend middel dat nu reeds symptomen van chronische bloedarmoede en daarmede gepaard gaan de lichaamsverzwakking te voorzien zijn. In ditzelfde vlak, aldus de voorzitter, liggen onze, vooralsnog gehandhaafde be zwaren tegen een raad voor de gemeente financiën-nieuwe stijl. Deze zou de ge meenten de medeverantwoordelijkheid op dragen voor dit twijfelachtige genezings proces zonder een waarlijk uitzicht op een reële en duurzame oplossing van het vraagstuk der financiële verhouding. Me dewerking aan deze raad heeft alleen dan Advertentie Zó uit het pak in de borden! bfinta -tarwe Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oudelande D. R. Jon ker, kand. te BerkelRodenrijs de be noeming tot bijstand in het pastoraat te Elden (Geld.) H. A. C. Hildering, emeritus- zendingspredikant te Oegsgeest. Benoemd tot predikant-directeur van het Wilheiminagasthuis te Nijmegen J. Spreij aldaar. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenmoer P. Koek koek, kand. te Zwijndrecht. Bedankt voor Scheveningen (vac. G. O. Donner) Joh. Lever te Vlaardingen. Aangenomen naar Dirkshorn T. P. Pen ning, kand. te Honselersdijk, die bedankte voor Eernewoude, Lekkerkerk en voor Oostvoorne. Examens. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren A. C. van Beek te Woerden, H. Eikelboom te Sleeuwijk, K. Kuiper te Daarle (cum laude) en H. Wijmans te Amsterdam voor het doctoraal examen theologie slaag de de heer H. W. Rassouw te Stellenbosch (Zuid-Afrika) (cum laude)- zin, indien die medewerking gestalte krijgt in een gemeentefonds dat de gemeentefi- nanciën metterdaad kan gezond maken en gezond houden. De voorzitter deed een ernstig beroep op de regering en op „de minister der gemeenten", alles in het werk te stellen opdat spoedig een regeling van de finan ciële verhouding tot stand komt welke de gemeenten de mogelijkheden en de mid delen schenkt haar taak voor het alge meen welzijn met inschakeling van eigen inzicht en oordeel te kunnen behartigen. De woningnood De voorzitter zeide voorts dat de situatie op het gebied van de volkshuisvesting nog altijd zorgvol is. In het westen van het land en vooral in de grote steden oefent de woningnood nog steeds een beklem mende druk uit op het levens- en gezins geluk van zeer velen. In andere delen van het land is de woninghoeveelheid wellicht iets meer toereikend. Daar is echter dik wijls de slechte kwaliteit van de woningen die spoedige maatregelen noodzakelijk maakt. Het is, zo zeide mr. Kolfschoten, een algemeen bekend en erkend feit dat de woningnood het grootste is in de lage huur- klassen. Er bestaat dus dringend behoefte aan goedkope woningen. De voorzitter wees er tenslotte nog eens op dat de gemeenten er geen behoefte aan hebben om door haar garanties de woning bouwverenigingen in staat te stellen met de particuliere ondernemers te concurre ren. „Wij achten het echter wel noodzake lijk dat de woningbouwverenigingen, voor- ai nu het contingent woningwetwoningen is verlaagd, de gelegenheid krijgen goed kope premiewoningen te bouwen, voorzo ver particulieren daartoe niet overgaan". In de dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordland is de vraag besproken of men zich dient te houden aan de notulen of aan een consta tering van een feit door de voorzitter. De Staten stemden in de vergadering van 15 maart over een voorstel van de heer W. den Broeder (Partij van de Arbeid) dat wijziging inhield in de verdeling van het percentage voor de spaarregeling der provinciale ambtenaren. Na de stemming constateerde de voorzitter als uitslag 21- 21, zodat een nieuwe stemming in de vol gende vergadering nodig was. Blijkens de notulan hadden tweeëntwintig met name genoemde leden tegen het voorstel van de heer Den Broeder' gestemd en twintig voor. In de notulen werd echter opge merkt, dat de uitslag 21-21 was. Bij de besprekingen over de notulen bracht prof. mr. P. J. V e r d a m (KVP) dit punt ter sprake cn hij vroeg zich af wat het belangrijkste was de vermelding der namen (20-22) of de constatering van de voorzitter (21-21). M r. J. J. C. R. v a n der Bilt (V.V.D.) was van mening, dat door de vermelding der namén aangenomen moest worden, dat het voorstel verworpen was, maar de heer Den Broeder vroeg zich af of de notulist zich niet vergist heeft. Mogelijk heeft hij een voorstemmer bij de tegenstemmers vermeld. M r. J. R o e 1 s e betoogde dat de constatering van de voorzitter de voorkeur verdient, zo dat herstemming noodzakelijk is. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, d r. M. J. P r i n s e n, was van mening dat het voorstel in de vorige ver gadering niet verwerpen is. De Griffier der Staten heeft aantekening gehouden van de stemming en hem de uitslag mee gedeeld. Toen spreker de uitslag (21-21) meedeelde, stemde de vergadering daar mee in. Dit hield in het nemen van een besluit. De vermelding van de namen in de notulen is betrekkelijk; zij zijn opge maakt door een notulist en mogelijk heeft hij een fout gemaakt. „Ik ga af op het geen de Griffier zegt"; aldus spreker. Het is nodig opnieuw te stemmen. Nadat mr. Van der Bilt zijn bezwaren had gehand haafd werden notulen vastgesteld met de stemmen van de leden der V.V.D. tegen. Het voorstel van de heer Den Broeder opnieuw in stemming gebracht is met 20 tegen 44 stemmen verworpen. Advertentie ristona AfW-253 RADOMA N.V. AMSTERDAM De officier bij de rechtbank in Den Haag heeft wegens opzettelijke levensbe roving met voorbedachte rade een gevan genisstraf van zes jaar met aftrek en ter beschikkingstelling geëist tegen de 52-jari- ge Haagse kelner J. C. de V., die in de nacht van 21 op 22 november van het vo rige jaar in het portaaltje van een pen sion aan de Jac. van der Doesstraat in Den Haag de 28-jarige loswerkman Hen drik de Vries met een mes heeft doodge stoken. De toedracht staat volkomen vast en wordt door de dader zonder meer toe gegeven. Toch zijn tijdens de behandeling van deze moordzaak juridische problemen gerezen wegens het feit dat de dader in feite een heel andere man had willen treffen. Zijn aanslag op de loswerkman berustte op een vergissing: de dader meende de vriend van zijn voormalige vrouw voor zich te hebben toen hij toe stak. De officier had moord tenlastegelegd: opzettelijke doodslag van een man, die later De Vries bleek te zijn, met voorbe dachte rade gericht tegen de vriend van verdachte's voormalige vrouw. Volgens de verdediger, mr. P. de Prez, maakt deze dagvaarding „kortsluiting" en moet ook de voorbedachte rade gericht zijn geweest tegen het feitelijke slachtoffer. Mr. De Prez bepleitte daarom vrijspraak van moord, betogende dat de dader alleen ver oordeeld kan worden wegens mishande ling, de dood ten gevolge hebbend. Mr. De Prez wees er overigens op dat zijn reeds herhaaldelijk psychiatrisch ver pleegde cliënt moet hebben gehandeld on der invloed van een psychose. Hij vroeg een nieuw psychiatrisch rapport. De officier eiste zes jaar, ondanks het feit dat de zwaar verminderd toereke ningsvatbaar geachte dader ook ter be schikking van de regering gesteld zal moe ten worden om in een gesticht te worden verpleegd. „De gewelddelicten nemen tegen woordig hand over hand toe. Nu is er weer iemand het slachtoffer gewor den, die niets met de dader of met diens motieven had uit te staan. Dit illustreert duidelijk de noodzaak de maatschappij te beveiligen, ook tegen figuren met wie wij diep medelijden hebben. De burgers in de maatschap- Advert.evtie Een landschap heek vóórgrond nodig 1 Dan krijgt U diepte en perspectief! Nóg een goede tip: Gebruik De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van de er kenning voor Nederland van het individue le klachtrecht, zoals voorzien in artikel 25 van net op 4 november 1950 te Rome gesloten Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de Mens en de Fundamen tele Vrijheden, met algemene instemming aanvaard. Nederland had al in 1954 de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens geratificeerd, maar daarvan toen uitdruk kelijk het individuele klachtrecht uitge sloten. Daarover is indertijd in beide Kamers der Staten-Generaal nogal wat te doen ge weest. Pas vier jaar later diende minister Luns een wetspntwerp tot goedkeuring van het erkenningsartikel in. Intussen was in beide Kamers telkenmale bij de be handeling van de begroting van Buiten landse Zaken op erkenning van het indi viduele klachtrecht aangedrongen. „Niet om te juichen" Nu het dan ter goedkeruing aan de Eer ste Kamer werd voorgelegd, behoefde het niet te verwonderen, dat er algemeen in stemming mee werd betuigd. Alleen prof. Diepenhorst (A.-R.) toonde zich hierbij enigszins terughoudend. Hij vroeg zich ook af of men nu wel zo juichen moet over deze uitbreiding van het internationale recht. Prof. dr. Beaufort (K.V.P.), zelf lid van de Europese Commissie voor de Rech ten van de Mens, beantwoordde deze vraag van prof. Diepenhorst met grote stellig heid bevestigend. Door het individuele klachtrecht wordt de rechtspositie van de individu aanmerkelijk verstevigd, meen de prof. Beaufort. Praktische bezwaren, nl. dat jan en alleman nu maar bij de Europese commissie met vermeende klachten zouden aankloppen, en waarvoor prof. Diepenhorst zich aanvankelijk wat beducht had betoond, zijn niet gebleken, verklaarde prof. Beaufort. Mr. Van Riel (V.V.D.) merkte op, dat een bezwaar slechts zou kunnen zijn de steeds toenemende gebondenheid van de staten, waardoor men bij internationale ge schillen steeds moeilijker kan manoeuvre ren. Mr. In 't Veld (P.v.d.A.) ten slotte ver weet de regering de vertraging, die de er kenning hier te lande heeft ondervonden, maar dit bezwaar meende minister Luns niet te kunnen aanvaarden. Het grootste dtel van de discussie tn de Eerste Kamer ging intussen over de parlementaire proce dure, welke voor de erkenning van het in dividuele klachtrecht was gevolgd. De Ka mer bleek het er over eens, dat de mi nister ten deze de veiligste weg, nl. die van de parlementaire goedkeuring had ge volgd, ofschoon de vorige regering aan vankelijk het standpunt had ingenomen, dat met „stilzwijgende goedkeuring", had kunnen worden volstaan. Zonder hoof delijke stemming heeft de Kamer ten slot te de erkenning van het individuele klacht recht aanvaard. pij mogen eisen, veilig en rustig te kunnen leven. Ook aan sterk vermin derd-toerekeningsvatbaren moeten wij bijbrengen: als ik een misdrijf pleeg, ben ik daarvoor zelf verantwoorde lijk" aldus de officier in zijn requisi toir. Tegenover de rechters ontkende ver dachte de vooropgezette bedoeling te heb ben gehad om te moorden. Doch tegen over de politie en ook bij de rechter-com- missaris had hij verklaard destijds tegen zichzelf te hebben geredeneerd: Hij heeft mij kapot gemaakt, nu zal ik hem kapot maken. En toen de deur openging in het portaaltje, waar hij op de vriend van zijn vrouw stond te wachten, had hij gedacht: „Dat is 'm. Wees nou niet laf". Daarop stak hij zijn (verkeerde) slachtoffer het scherpe schoenmakersmes in het hart. Het mes had hij een dag tevoren gekocht. De moordenaar was na zijn daad al gevlucht. De volgende zondag bleef hij thuis. Pas maandagmorgen wist de politie wie zij moest arresteren. Politie weigerde assistentie Dat kwam omdat verdachtes ex-vrouw, die deze inlichting had kunnen geven, niet thuis durfde te komen: Die zaterdagavond hadden zij en haar nieuwe vriend de ver dachte al in de Jac. van der Doesstraat zien x-ondlopen. De vrouw die al eens door haar ex-man in Duitsland ernstig was mis handeld met een bijl, werd zo bang, dat zij naar de politie ging, om assistentie te vragen. De politie meende echter dat het zo'n vaart niet zou lopen en weigerde tot actie over te gaan. Dit las de president van de rechtbank, mr. Prins, thans uit het dossier voor. Nadat de vrouw tevergeefs naar de po litie was gegaan, durfde zij niet meer naar huis te gaan. Zij bracht de nacht door bij kennissen. Zo snel vluchtte zij weg voor de verdachte, dat haar vriend haar uit het oog verloor-. Ook hij ont vluchtte de verdachte, die zich daarop met een loper toegang verschafte tot het pen sion in de Jacob van der Doesstraat, om zijn rivaal op te wachten, met het ge noemde gevolg. Trieste voorgeschiedenis In het psychiatrisch rapport wordt de dader beschreven als een man, die de speel bal is van zijn eigen gevoelens, waarop hij in het geheel geen vat heeft. De samen leving met zijn vrouw veroorzaakte in het verleden al tal van moeilijkheden. Ver dachte heeft al drie keer geprobeerd zich zelf van het leven te beroven en hij is in verschillende inrichtingen verpleegd ge weest. Op 9 november 1959 werd hij ont slagen uit het ziekenhuis, waar hij ver bleef om te genezen van de gevolgen van zijn laatste zelfmoordpoging. Hij leek toen evenwichtig. Maar dat duurde slechts tot hij zijn vrouw weer zag. „Geen proefverlof" Op het rapport inhakend, zei de officier nog: „Ik hoop dat de terbeschikkingstel ling van de regering zo wordt uitgevoerd, dat deze man niet meer met proefverlof wordt losgelaten. Hij mag alleen worden losgelaten wanneer buiten twijfel vast staat dat hij werkelijk genezen is". De rechtbank zal op 7 juni uitspraak doen. Advertentie Ieder jaar komt een aantal Amerikaan se groepen, bestaande uit studenten en scholieren, naar Nederland, waar zij onge veer een maand leven in een Nederlands gezin en zodoende het dagelijks leven hier van nabij meemaken. Dit jaar komen er zes groepen. Vijf van deze zes worden ondergebracht bij families in Groningen, Wassenaar, Arnhem, Wormerveer en Apel doorn; de „thuisstad" van de zesde groep wordt echter Haarlem en Oegstgeest en tot nu toe zijn er vijf families geweest, die zich bereid hebben verklaard een lid van de zesde groep Amerikanen voor een maand als huisgenoot in hun gezin op te nemen. Eventuele opgaven kunnen nog gedaan worden bij de heer C. v. Dam, leraar aan het Kennemer lyceum en de plaatselijke vertegenwoordiger van de stichting „The experiment in international living in Holland," welke stichting, even als de zusterorganisaties in vele andere landen, deze jaarlijkse groepsreizen orga niseert. De wereldomvattende stichting „The ex periment in international living" heeft in achtentwintig landen, gelegen in alle vijf werelddelen, afdelingen, die zich evenals de Nederlandse afdeling, bezighouden met de organisatie van jongerengroepsreizen, waardoor naar zij hoopt een internationaal begrip aangekweekt wordt, nationale grenzen worden doorbroken en de deelne mers aan dit „Experiment" in staat ge steld worden zich van vooroordelen te be vrijden en toegang te vinden tot de har ten van de mensen van andere volkeren. Of zoals de in drie talen Frans, Duits en Engels geschreven prospectus het stelt: „Elkaar leren met elkaar te leven." Om dit te verwezenlijken is het belang rijk, dat de jonge Amerikanen die naar Nederland komen in de families worden opgenomen, niet als een gast waarvoor men in het bijzonder te zorgen heeft, maar als een huisgenoot, die zich slechts dan op zijn plaats voelt als hij, evenals de andere gezinsleden, een vaste taak kan krijgen. De Amerikaanse studenten en scholie ren, die naar Haarlem en Oegstgeest ko men, staan onder leiding van Don Rid dering, leraar aan een high-school in De troit, die hen goed voorbereidt op hun ver blijf in Nederland. Don Riddering is ge trouwd met een Hollandse vrouw en spreekt vloeiend Nederlands. Ondanks zijn voorbereiding zal de student dankbaar zijn als gastvrouw of gastheer hem in aanra king brengt met typisch Nederlandse din gen. Een huiselijk gesprek met vrienden of kennissen geeft hem gelegenheid om meer oriëntatie op te doen en een juiste infor matie over ons land te verkrijgen. Als tegenprestatie voor zijn verblijf in de hui selijke kring, zal de Amerikaanse gast en kele leden van het gezin, tussen de zestien en vierentwintig jaar, uitnodigen om deel te nemen aan twee groepsreizen, die be staan uit een verblijf van een week in het studentenhuis te St. Anne ter Muiden in Zeeuws-Vlaanderen (van 8 tot 15 augus tus) en een tocht naar Goslar in de Harz waar men van 19 tot 27 augustus ver blijf houdt in een pension. Als het enigszins mogelijk is wordt de tocht zo ingedeeld, dat men voor het de finitieve einde van het programma terug is, zodat de „experimenters" nog afscheid kunnen nemen van de families waarbij zij in huis waren. De groepen komen op 8 juli in Rotterdam aan en het verblijf in de families duurt tot 8 augustus. In ongeveer dertig jaar hebben tiendui zenden jonge mensen over de hele wereld op deze manier het leven in een ander land leren kennen. Ook Nederlandse jon geren hebben zo een deel van de wereld gezien en de gelegenheid gehad van dicht bij andere levensgewoonten en gebruiken gade te slaan. Advertentie flitsen uw klachten weg De Rechtbank in Den Haag heeft de Surinamer H.G.B. vrijgesproken van mis handeling, de dood ten gevolge hebbend. De Officier van Justitie had veertien da gen geleden een half jaar gevangenisstraf geëist. B. heeft op 3 december van het vorige jaar op het Korte Voorhout in Den Haag de 52-jarige Amerikaanse ingenieur H. J. Kennedy een klap gegeven, waardoor deze viel en met het hoofd op de stoeprand sloeg. Het slachtoffer overleed op 12 de cember aan een schedelbreuk. De Recht bank achtte niet bewezen, dat de dood van de Amerikaan een gevolg is geweest van de klap van B. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg is dinsdagavond op Schip hol aangekomen voor een routine-bezoek aan ons land. Bij zijn aankomst verklaarde de heer van Tilburg, dat de economische ontwik keling van Suriname volgens hem goed vooruit gaat. In het kader van het Bro- kopondo-plan is thans een begin gemaat met de bovenbouw van een grote brug in het binnenland. Ook zal zeer binnenkort begonnen wor den met de transmigi-atie van de bosne gers, waarbij een geheel dorp van ruim 5000 inwoners verplaatst zal worden. De gouverneur van Suriname zal 4 a 5 weken in ons land verblijven. Het Nationaal Rampenfonds heeft ruim 75 percent der einduitkeringen in de per soonlijke sfeer vex-zonden aan de door de watex-snood gedupeerden in Tuindorp Oost- zaan. Het bestuur van dit fonds heeft gis- tex-en een beroepcommissie geïnstalleex-d, die de beroepen van hen die menen dat het totaal der toegekende bedragen hen niet in staat heeft kunnen stellen de no dige repax-aties te laten uitvoeren en de onherstelbare goederen door goederen van deugdelijke kwaliteit te vervangen, zullen beoordelen. Deze commissie is samengesteld uit mr. C. H. Plug, van de Sociale Raad en vice- president in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, voorzitter en W. C. van Beek namens de afdeling Noordholland van het C.N.V., H. J. Nipperus, notaris te Amsterdam, Th. B. Rossen namens de KAB te Amsterdam, P. Simonis namens de Amsterdamse Bestuurdersbond N.V.V. en baronesse W. W. J. Taets van Amereron- genBrouwer namens dé U.V.V. te Am sterdam. Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Toneelgroep Puck met „Pelikaaneiland". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De kinderrechter", 14 jaar. Vx-ijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Een meisje in duizend gevax-en", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De bloem uit de achterbuurt", 18 jaar. Vrijdag, zaterdag, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Du bist wundex'bar", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur en zondag tevens 16.15 uur: „Het mysterie van het zwarte museum", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Dwars door de hel", 14 jaar. Donderdag 10.30, 11.30 en 12.30 uur: „Het huwelijk van prin ses Margaret en Tony Armst.rong-Jones". Donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De goldx-ush", alle leeftijden. Vx-ijdag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uux-, zondag tevens 16.15 uur: „Barak 1-113", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Room at the top", 18 jaar. Donderdag 14 en 16.15 uur: „Fouten koppen", alle leef tijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. Vrijdag 20.15 uur en zaterdag 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 18 jaar. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: ..Sport staalt, spieren", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en dondex-dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „La Paloma", alle leeftijden. Vrijdag tut en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag tevens 16.15 uur: „Om het naakte leven'", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: ..De gevangene van Zenda". 14 jaar. Don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De rid ders van de ronde tafel", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „Vuux-gevecht in Dodge City", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en dondex-dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uurt „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Theater Monopolc (Zandvoox-t): Vandaag 20 uur: „Aparte tafels", 14 jaar. Donderdag 14.30 uur: „Douane Boem", alle leeftijden; 20 uur: „Ariane", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): tot 7 juni dagelijks van 1017 uux-, zondags van 14 17 uur: Expositie van wei-ken van Bloe- mendaalse beeldende kunstenaax-s. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van tekeningen van Wim v. d. Kerke. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41) Tot 7 juni dagelijks van 10.3017 uur, zondags van 1417 uur: Expositie van werk van Frans Verpoox-ten. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1-3) Tot 14 juni dagelijks van 917 uur: Expo sitie van beeldhouwwerk van Cor Kennedy en aquarellen en grafisch werk van Ton ter Linden. Vishal: Tot 29 mei dagelijks van 13.30 17.30 uur en zondag van 19.3022 uur: Architectuurtentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vx-ijdag 20 mei). WOENSDAG 25 MEI Thalia, 20 uur: „Het meisje met de katte- ogen". Rex, 20 uur: „Teenagermeloclie". Heidestraat, 1921 u.: Expositie Felxscn. Pietcr Vcrmeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Velserduinplein, 20 uur: IJmondshow- Klavierschippers. DONDERDAG 26 MEI Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Kluchtig en luchtig". Rex, 15 en 20 uur: Teenagei-melodie". Kennemerlaan, 13 uur: Marswedstrijd. Velserduinplein, 15 uur: Kox-psenfestival. Heidestraat, 1921 u.: Expositie Felxson. Velserduinplein, 20 uur: Down Town Jazz Band. Stratingplantsoen, 13 uur: Muziekcón- cours jeugddx-umbands. WOENSDAG 25 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jeugd in de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Een vrouw verdedigt zich". DONDERDAG 26 MEI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Het schot in de rug"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De man met de wassenbeelden". Luxor Theater, 14.30 uur: „Liane, het meisje uit het oerwoud"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Teenagermelodie". W.B. Theater, 14.30 u.: „32 Commanche": 16.30 en 20 uur: „Op de punt van de degen". HEMELVAARTSDAG Marquette-theater, 20 uur: „Bengaalse lanciers".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4