Agressie weegt te zwaar in Russische resolutie Franse communisten keren zich scherper tegen De Gaulle Gaitskells kernwapen-visie zegeviert in Labourpartij Proces tegen hoofdverdachten van instorting te Barletta Toedracht van Eichmanns arrestatie blijft geheim Adenauer: in goed wantrouwen verder onderhandelen Grote menigte verwelkomde de Prins in Argentinië Bonn zal niet vragen om uitlevering Bloedige botsingen in Belgisch Kongo Nieuwe erupties en schokken in Chili Polen kon geen overtuigend pleidooi stellen tegenover westelijke critiek Onderhandelingen over nieuw emigratieplan WOENSDAG 25 MEI 1960 5 De vraag is nu: volgt of dirigeert het Kremlin Rechtsbijstand zal niet worden verleend T tuinbouwtentoonstelling Zestien doden gevallen in Loeloeaburg In ondeugdelijk flatgebouw kwamen 59 mensen om De man die hem arresteerde had de gelofte afgelegd zijn volk te zullen wreken Deblacle uitsluitend aan Kroesjtsjev geweten Paraplu's voor Stevenson Huysmans en v. Cauwelaert 50 jaar in het parlement Aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland al 50.000 (Van onze correspondent in Parijs) Na zich twee dagen in de raadkamers te hebben teruggetrokken heeft het hoofd bestuur van de Franse communistische partij gisteren een langademig document wereldkundig gemaakt over de situatie in binnen- en buitenland, die na en door de mislukking van de topconferentie vorige week geschapen is. Dat in deze resolutie de Amerikanen in het algemeen en pre sident Eisenhower in het bijzonder, die „gangsterzeden huldigen" de volle laag werd gegeven, behoeft minder verwonde ring te baren dan de hardhandige wijze waarop ook generaal De Gaulle hier wordt aangepakt. Het Franse staatshoofd wordt er openlijk van beschuldigd geme ne zaak met de Amerikaanse imperalis- ten gemaakt te hebben. De generaal had er beter aan gedaan, zo tikt het commu nistische partijbestuur hem op de vingers, een onafhankelijke buitenlandse politiek te voeren, overeenkomstig de werkelijke belangen van Frankrijk. Deze aanvallen van de communisten op de Franse president hebben in Parijse po litieke kringen enige aandacht getrokken, omdat de houding van premier Kroesjt- sjev jegens De Gaulle altijd nogal verzoe ningsgezind is geweest. Kroesjtsjev had bij zijn afscheid De Gaulle nadrukkelijk bedankt voor zijn gastvrijheid en tot twee maal toe de opmerking gemaakt dat het Franse staatshoofd zich veel moeite heeft gegeven om het mislukken van de topcon ferentie te voorkomen. Hoe dit verschil in waardering tussen Kroesjtsjev en Thorez over het optreden van De Gaulle in Pa rijs te verklaren? De beide communisti sche leiders hebben vorige week op de Russische ambassade een halve middag met elkaar gesproken en daarbij zal ze ker ook de naam van De Gaulle wel ge vallen zijn. Ten aanzien van De Gaulle zijn er in de uitlatingen van communis tische zijde, naar gelang zij in Moskou of in Parijs werden gedaan, al wel eer der tamelijk opvallende verschillen te con stateren geweest. Nadat de politiek van het zelfbeschikkingsrecht voor de Algerij nen door de Franse communisten onmid- delijk als manoeuvre aan de kaak werd gesteld, liet het Kremlin enkele weken la ter weten, dat alleen langs deze weg het einde van de oorlog bereikt zou kunnen worden. Daarna werden de communisti sche bakens geleidelijk aan ook in Fx-ank- rijk zelf verzet. Na de doodgeboren topconfei'entie staan de belangen van de Russische en de Fran se communisten met betrekking tot de po litiek van De Gaulle echter veel scherper tegenover elkaar. Kroesjtsjev heeft altijd de indruk gegeven de fiere Franse gene raal, die niet gemakkelijk aan enige lei band loopt, te willen ontzien, omdat hij hem vermoedelijk nog wel eens als paard van Troje in het westelijke kamp hoopte te kunnen gebruiken, een hoop die klaar blijkelijk ook na de gebeux-tenissen rond de (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering is niet van plan van Israel de uitlevering van de voorma lige S.S.-leider Adolf Eichmann te vra gen, zo is officieel in Bonn bekend ge maakt. Men beschouwt de kwestie-Eich- mann als een binnenlandse aangelegen heid van Israel. Overigens had de West duitse minister van Justitie Schaffer gistei"- middag in de Bondsdag nog gezegd: „Ik zou graag zien dat Eichmann door een Duits gerecht veroordeeld zou kunnen woi-den". Maar enige kans op uitlevering leek uitgesloten en een Israëlische afwij zing van een Duits verzoek tot uitlevering van de ex-S.S.-beul zou wel eens verkeerd kunnen worden uitgelegd. Derhalve zo lijkt het is Bonn reeds zo wijs geweest Israel de vrije hand te laten. Overigens levert Israel alleen uit aan die landen waarmee het een daartoe strekkend ak koord heeft gesloten. Met Bonn is dit niet het geval. De Westduitse regering lijkt ook niet van plan te zijn de ex-S.S.-er enige rechts- beschei-ming te geven. Die wordt, aldus zegt men te Bonn, alleen verstrekt in mo reel verantwoorde gevallen. De regering is echter wel van plan Israel alle mogelijke rechtskundige en andere hulp te verschaf fen om het geval-Eichmann volkomen op te helderen. Inmiddels heeft de Westduitse socialisti sche partij de Israëlische regering geluk gewenst met de arrestatie van Eichmann. De partij heeft voorts aanbevolen Duitse waarnemers naar het proces te sturen dat, zoals hier bekend is geworden, overigens pas het volgende jaar zal beginnen. top door de Russische leider nog niet ge heel werd afgeschreven. De Franse com munisten daarentegen kunnen de komen de weken alleen maar politieke nadelen ondervinden van een nieuwe verscherping der West-Oost-tegenstellingen. Internatio nale ontspanning had voor de separatis ten, zoals de communisten vi-oeger door De Gaulle werden aangeduid, misschien nog de enige mogelijkheid geopend dat hun partij het isolement in Frankrijk zelf eindelijk zou kunnen doorbreken om zo misschien zelfs de basis voor een toe komstig „volksfront" met andere linkse elementen te leggen. Die kans is voorlopig wel weer verkeken en Maurice Thorez wenst generaal De Gaulle daarvoor dus, althans indirect, verantwoordelijk te stel len. Men wacht nu maar af, of de Franse communisten zich deze vrijheid van cri- tiek of tenminste interpretatie ten aan zien van de generaal van Moskou zullen mogen blijven veroorloven, of dat zij dit keer nu eens een koex-swijziging van het Kremlin hebben aangekondigd. Koningin Elizabeth II van Engeland, gefotografeerd op een grote tuinbouw tentoonstelling in Londen. De vorstin draagt hier een beigekleurige „duster- mantél" met een opmerkelijk hoedje van oranje voife met een zwarte band. BRUSSEL (ANP) In en rondom Loe loeaburg in Belgisch Kongo is het dinsdag opnieuw tot bloedige botsingen gekonxen tussen de elkaar bestrijdende Loeloea- en Baloeba-stammcn. Volgens uit Loeloeafburg in Brussel ontvangen berichten zijn daar bij zestien Kongolezen om het leven ge komen. Het waren dit keer de Baloeba, die een grootscheepse overval deden op de wijk van de Loeloea in Loeloeaburg. Tweehon derd huizen werden in brand gestoken, waaruit later de verkoolde lijken van tien Loeloea werden geborgen. Slechts enkele stenen huizen bleven in de wijk gespaard. Twee Baloeba verloren bij de aanval het leven. Er zijn 25 Kongolezen ernstig ge wond in ziekenhuizen opgenomen en ge vreesd wordt, dat het aantal doden nog zal stijgen. De Loeloea namen wraak door een aan val op dorpen van de Baloeba op een tien tal kilometers van Loeloeaburg. Hier ver loren echter de aanvallers vijf doden, ter wijl een Baloeba in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleed. De lijken van de Loeloea werden later deerlijk verminkt teruggevonden. De nieuwe uitbarsting tussen de twee stammen kwam niet geheel onverwacht. Reeds enige tijd waren er geruchten, dat in dit gebied nieuwe gewelddaden te ver wachten waren. Bij de verkiezingen in Kamina zijn zon dag vier Kongolezen gedood tijdens vecht partijen tussen politieke tegenstanders. Zij waren met hakmessen om het leven ge bracht. Drie bewoners van de stad werden zwaar en elf licht gewond. De Belgische rijkspolitie slaagde er in zonder gebruik van wapens de orde te hei-stellen. (Van onze correspondent in Londen) De belangrijkste kwestie op het komen de najaarscongres van de labourpartij is de nieuwe socialistische defensiepolitiek, welke zich thans duidelijk begint af te tekenen. Het is een zaak welke overigens het gehele Engelse volk op het ogenblik in steeds sterkere mate bezighoudt, vooi-al als gevolg van de mislukking van het topberaad. Gaitskell, de oppositieleider, heeft gisteren twee belangrijke overwin ningen geboekt voor zijn standpunt dat eenzijdig opgeven door Engeland van kern wapens, neerkomende op eenzijdige ont wapening, uit den boze is. In de eerste plaats heeft de bond van gemeentepersoneel, de in rangorde wat ledental betreft derde Britse vakbond, zich met grote meerderheid achter Gaitskell geschaard. Tegelijkertijd verwierp het bondscongres eveneens met grote meer derheid een voorstel tot uitbanning van de Britse h-bom. Gaitskell's politieke toe komst hing voor een groot deel van deze beslissing af. Maar hij is er nog niet om dat drie andere belangrijke vakbonden nog steeds eenzijdige afschaffing van kernwa pens propageren. Hietoe behoort de mach tige transportarbeidersunie. De mijnwer kers en de spoormannen, die hun houding nog moeten bepalen, zullen waarschijnlijk door het gisteren gevallen besluit woi-den beïnvloed. Het is nog altijd mogelijk, dat het labourcongres zich voor het onmid dellijk overboord gooien van kernwapens uitspreekt, hetgeen het einde zou beteke nen van Gaitskell's leiderschap. Gaitskell's positie is echter sterk omdat hij op het ogenblik de enige algemeen aanvaard bare leidersfiguur is die Labour bezit. Hij wordt bovendien gesteund door de enige man, die Gaitskell naar de kroon zou TRANI (UPI) In de Italiaanse stad Trani is het proces begonnen tegen de hoofdverdachten in de zaak van de op 16 september 1959 in Barletta ingestortte flatwoning waarbij 59 personen werden gedood en twaalf gewond. Het elegante, rosekleux-ige gebouw, dat pas was opgetrokken boven een garage, begon kort voor de instorting scheux-en in de muren te vertonen. Niettemin gaven architect en aannemer de vei-zekering dat geen gevaar bestond. Verscheidene honderden personen uit Barlette hadden de ruim twintig kilome ter naar Trani voor lief genomen om de eerste dag van het proces mee te maken. De politie had de verdachten drie uur voor de aanvang van de zitting van de ge vangenis naar de rechtszaal laten over brengen om eventuele moeilijkheden te voorkomen. De aanwezige familieleden van op 16 september omgekomen flatbe woners waren in het zwart gekleed. De hoofdverdachten in het proces zijn de architect Francesco Lombardi, de aanne- NEW YORK (Reuter) De man die Karl Adolf Eichmann, in de oorlog nazi commissaris voor de Joden, heeft gevan gengenomen, is geïdentificeerd als Tuvia Friedmann, directeur van het documenta tiecentrum te Haifa voor nazistische oor logsmisdaden. De identificatie geschiedde in een radio-interview te New York door Benjamin Epstein, directeur van de bond tegen laster van de B'nai B'rith. Volgens Epstein is Friedmann een voormalige agent van de Poolse geheime dienst, die wraak gezworen had tegen nazi-vervolgers van de Joden nadat hij uit een concen tratiekamp van de nazi's was ontsnapt, Eichmann was de 201ste nazistische oor logsmisdadiger die door toedoen van Friedman was gearresteerd. De tweehon derd voorgaande gearresteerden waren in de afgelopen jaren in West-Duitsland ver oordeeld. Friedmann kwam vorig jaar op het spoor van Eichmann, toen deze bij een Britse petroleummaatschappij in Koeweit wei'kte. In het begin van dit jaar vernam Friedmann, dat Eichmann een plastische operatie aan zijn gezicht had laten uitvoe ren en Israel was binnengekomen. De Is raëlische geheime politie kx-eeg hem toen eindelijk te pakken, aldus heeft Fried- (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft gister middag in de Bondsdag te Bonn verklaard dat zijn regering alles zal doen om, sa men met haar bondgenoten, te pogen op nieuw een internationaal gesprek over de lopende problemen tot stand te brengen. Hij waarschuwde echter dat men de be doelingen meer dan ooit moet wantrou wen. De gx-ijze kanselier liet er voor een vol parlement geen twijfel aan bestaan dat zijns inziens iedere aanval op de vrijheid van Berlijn beschouwd moet worden als een aanval op hen, die de bescherming van het stadsdeel op zich hebben geno men. Iedereen, zo zei hij, die over ont spanning spx-eekt en vex-der wil ondexTian- delen. moet weten dat daarbij de rechten van de Westberlijners niet in het geding mogen komen. Schrikbarend Adenauer gaf hoog op van de eensge zindheid tussen de westelijke partners en hij px-ees De Gaulle, Eisenhower en Mac- millan voor hun houding op de mislukte topconferentie. Hij stelde Ki'oesjtsjev uit sluitend vei-antwoox-delijk voor de Parijse mislukking. Met opzet, aldus de kanselier, is Kx-oesjtsjev naar Parijs gekomen om het overleg schipbreuk te laten lijden. Kroesjtsjev heeft, zo zei Adenauer voorts, in deze dagen een schrikbarend gebrek aan verantwoordelijkheid getoond. De spanning in de wereld heeft zich op on rustwekkende wijze vergx-oot. Adenauer wees in zijn „regex-ingsver- klaring" opnieuw op de juistheid van zijn tot dusver gevolgde buitenlandse politiek. Hij liet zonneklaar blijken dat alleen op de basis van deze politiek het samengaan op buitenlands politiek terx-ein met de op positie mogelijk is. De S.P.D.-leider Ollen- hauer, die Kx-oesjtsjev ook de schuld van de Parijse mislukking gaf, zei het te be treuren dat Adenauer deze mislukking als een bevestiging van zijn politiek be schouwt. Wij zullen hem op deze weg niet volgen, aldus Ollenhauex-, die aandrong op een politiek, die de instemming van alle politieke krachten in de Bondsrepubliek kan hebben. Alles duidt er evenwel op dat hiervan niets terecht zal koman. mann volgens Epstein meegedeeld. Fried mann had de gelofte afgelegd, de uit moording van zijn gehele gezin en de mas sale iTioox-d op het Europese jodendom te zullen wreken. Hij is een van de weinige overlevenden van het ghetto van Droho- witz in Galicië. Hij begon zijn werk in Wenen met het verzamelen van bewijzen tegen nationaal-socialistische oorlogsmis dadigers. JERUZALEM (UPI) De inspecteur- generaal van de Israëlische politie, Josef Nahmias heeft te Jeruzalem verklaard dat nimmer bekend zal worden gemaakt wan neer en hoe Eichmann gearresteerd is. De regering en de politie zullen dit geheim voor altijd bewaren, aldus Nahmias. Wel mag bekend worden dat de arrestatie ver- richt is door Israëlische agenten, zonder hulp van het buitenland, of van een bui tenlandse politiedienst. Eichmann wordt in een gevangenis on der constante observatie gehouden, om te voox-komen dat hij de uitweg kiest die zijn grote chefs Himmler en Hitier kozen toen voor hen de eindafrekening naderde. Eichmann heeft, toen hij gistex-en in Tel Aviv voorgeleid werd, ontkend verant woordelijk te zijn voor de moord op zes miljoen Poolse, Tsjechoslowaakse en Duit se Joden. Hij zei deze verklaring te kun nen en te zullen bewijzen. Eichmann zit niet in eenzame opsluiting en is niet geboeid. Hij is voorzien van een voorraad Duitse boeken en krijgt de gebruikelijke kosjere gevangeniskost. Hij doet zeer uit de hoogte. Nahmias vertelde dat de Israëlische po litie reeds talrijke aanbiedingen heeft ge kregen van Israëliërs en buitenlanders die tegen Eichmann willen getuigen. Ook ver schillende instanties in het buitenland en vooral in West-Duitsland hebben verklaringen over Eichmann aangeboden. De px-ocessen-verbaal van het Neuren- bergs oorlogsmisdadigersproces zullen, waar ze op Eichmann betrekking hebben, gebruikt worden. Nahmias zei te verwachten dat het pro ces maanden zal dux-en. Het is niet uit gesloten dat de geheime dienst zal ver zoeken gedeelten van het px-oces niet in het openbaar te voeren en zelfs is niet uitgesloten dat gevraagd zal worden het proces geheel achter gesloten deuren te voeren. Komt zulk een verzoek, aldus Nah mias, dan zal het worden ingewilligd. Abrahim Selinger, opperbevelhebber van het commando Noord-Israel, zal de dagvaarding tegen Eichmann opstellen en het bewijsmateriaal rangschikken. Selin ger is geboortig uit Leipzig. Nahmias zei geen enkele reden te zien waarom ex-nazi's geen immuniteit zouden krijgen als zij in het proces tegen Eich mann moeten worden gehoord. (Reuter-AFP) Drie Israëliërs hebben zich al gemeld om een eventueel doodvon nis over Eichmann te voltrekken. In Is rael bestaat de doodstraf te voltrekken door ophanging alleen nog voor oor logsmisdaden, maar zij is nog nooit toe gepast mer Scipione Del Cax-mine, de financier Eligio Turi en het hoofd van de gemeen telijke dienst die toestemming voor de bouw van de flat gaf Nicola Cafagna. Alle vier worden zij beschuldigd van doodslag, nalatigheid en toebrengen van lichame lijk letsel. Del Carmine, Turi, Cafagna en een tussenpersoon, Giuseppe Landucci, worden voorts beschuldigd van het afleg gen van valse verklaringen in het open baar, alsmede van omkoperij. Op de eerste zitting kwam vast te staan dat Cafagna de bouw van de flat goed keurde zonder dat hem gedetailleerde blauwdrukken en berekeningen waren voorgelegd. Del Carmine, Turi en Lan ducci zouden Cafagna met dertigduizend lire hebben omgekocht om na voltooiing van de flat officiële inspectie van het bouwwerk te laten vallen en de construc tie van een vijfde verdieping goed te keu ren hoewel maar voor vier toestemming was verkregen. Volgens ooggetuigen herscheen Lbmbar- di zelden op het werk. Hij liet het toe zicht over aan de aannemer, eeri gewezen metselaar. Volgens deskundigen waren bij de bouw de meest elementaire beginselen van veiligheid veronachtzaamd. CAMBRIDGE (UPI) Veertig Republi keinse studenten van de Harvard-universi- teit gingen gisteren in optocht naar een postkantoor om oude paraplu's te sturen aan Adlai Stevenson, de Democx-atische lei der die critiek heeft geleverd op de wijze waarop Eisenhower de Amerikaanse hou ding inzake het incident met het verken ningsvliegtuig U-2 heeft verdedigd. Mrs. Eleanor Roosevelt en de Democratische se nator Symington kunnen eerstdaags ook een partijtje paraplu's verwachten. Doel van de actie is „er aan te herinne- i-en dat de meerderheid der burgerij niets voelt voor de „theorie van sussen-maax-" van mogelijke kandidaten voor het presi dentschap, doch eensgezind achter de re- gering staat in dit kritieke uur". Waarom paraplu's? De paraplu werd een symbool van toegeven, toen de Britse pi-emier Ne ville Chamberlain er een meenam naar München in 1938, waar hij Hitier ont moette. kunnen steken, Aneurin Bevan, die lang zaam herstellende is en voorlopig is uit geschakeld. Gaitskell heeft inmiddels zijn zienswijze verduidelijkt. Hij zeide, dat indien in ok tober Labour de vei-kiezingen zou hebben gewonnen, een Labourregering zijn voor stel tot vorming van een internationaal landenblok zonder kernwapens aanhangig zou hebben gemaakt. Het doel ervan zou zijn de kernwapens voox'lopig te laten mo nopoliseren door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Dit blijft Gaitskell's be langrijkste doel omdat hij nog altijd de algemene verspx-eiding van de waterstof bom als het grootste gevaar beschouwt. Maar nu de Britse socialisten na het op geven door de regering van het lange af standsprojectiel Blue Streak niet langer meer kunnen vasthouden aan een onafhan kelijk h-bom-wapen van Brits fabrikaat, dat politieke medezeggenschap tegenover de Verenigde Staten verzekerde, willen zij Amerika op een andere manier binden namelijk door gemeenschappelijk door de Westelijke bondgenoten uit te oefenen po litieke controle van de kernwapens van de NAVO. Gaitskell betoogde gisteravond in een BBC-interview dat over het gebruik daarvan niet moet worden beslist door de generaals maar door de regex-ingen. Daar om zal de structuur van de NAVO dienen te worden herzien. De druk op de knop welke de h-bom-projectielen zal loslaten, zal tot het laatst mogelijke moment moe ten worden uitgesteld. Bij het keren van een agressie zal eex-st moeten worden ge steund op de conventionele strijdki-achten, aldus Gaitskell, die kennelijk een vijande lijke aanval met orthodoxe strijdmiddelen op het oog had. Het standpunt van labour is belangrijk omdat wat betreft de defensiepolitiek de oppositie vrijer is om hardop te denken dan de regering. Bovendien is er altijd kans dat Labour de Conservatieven zal af lossen. Premier Macmillan zeide in het Lagerhuis, dat hij aangemoedigd was door de steun van Labourzijde voor de rege- ringspolitiek. Hij zeide dat de les van Pa rijs is dat wij moeten doorgaan met de confex-entie over de kernproeven, welke niet slecht gaat, en later met de ontwa peningsconferentie. (Vervolg van pagina 1) Het aantal doden tengevolge van de vloedgolven, die Hilo, de grootste stad op Hawaiï, hebben getroffen, is tot 33 geste gen. Er worden nog 27 mensen vermist en er zijn ongeveer 200 gewonden. De scha de wordt op meer dan 50 miljoen dollar geschat. Ook Nieuw-Guinea HOLLANDIA (ANP) De vloedgolven tengevolge van de aardbevingen in Chili hebben ook Nederlands Nieuw-Guinea be reikt. Het dorp Enggros, dat tussen de Humboldtbaai en de Baai van Jautefa ligt, werd dinsdag door drie vloedgolven getx-offen. De tweede golf beschadigde ze ven huizen, de derde verzwolg er zes. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na de tweede golf werden 150 vrouwen en kinderen tijdelijk geëvacueerd, (Reuter) De vloedgolven hebben aan de Amerikaanse Westkust, tussen het na bij de Mexicaanse grens gelegen San Die- go en Crescent City, nabij Oregon, voor miljoenen dollars schade aangericht, pie ren werden weggeslagen en patrouillebo ten hadden druk werk met het in veilig heid brengen van hondex-den kleine vaar tuigen. BRUSSEL (ANP) De Belgische Kamer en Senaat hebben dinsdag te Brussel in verenigde zitting twee staatslieden gehul digd, die elk vijftig jaar lid zijn van het Belgische parlement: de 89-jarige Camille Huysmans en de 80-jarige Frans van Cau welaert. Beiden zijn thans minister van Staat, na in hun langdurige politieke loopbaan mi nister en voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers te zijn geweest. Na de oorlog was Huysmans ook eerste minister. Behalve een telegrafische gelukwens van koning Boudewijn waren er toespraken van leden van het kabinet en van de zijde van Kamer en Senaat. Ook van internatio nale organisaties ontvingen beide staats lieden gelukgewenst. (Van onze correspondent in de V.S.) Tijdens de Veiligheidsraadszitting van dinsdag bleek duidelijk hoezeer de Russen hun eigen zaak geschaad hebben door de resolutie vooral te baseren op het begrip agressie waaraan de Verenigde Staten zich schuldig zouden hebben gemaakt. De vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Argentinië en Italië hadden weinig moeite om aan te tonen dat er van agressie geen sprake is geweest en dat de resolutie reeds daarom alleen on aanvaardbaar is. Met uitzondering van een scheldrede, die een Formosaanse Chi nees afstak, stond de discussie op een hoog peil. Dit kan ook gezegd worden van het uitstekend juridisch betoog waarmede de vertegenwoordiger van Polen steun verleende aan de Russische resolutie. De resolutie zal waarschijnlijk nog deze week in stemming komen en men verwacht dat alleen de Sovjet-Unie en Polen zullen voor stemmen. De vertegenwoordiger van Frankrijk trok in twijfel of deze zaak zo urgent is nu Eisenhower heeft medegedeeld dat de verkenningsvluchten zijn gestaakt. Hij wenste de vlucht van het Amerikaanse vliegtuig niet als agressie te beschouwen. Zij behoort tot de categorie spionage, die helaas alle staten bedrijven. De dx-ang tot verkenning beschouwde hij niet als een oorzaak, doch als een gevolg. De oorzaak van dergelijke pi-aktijken is: het gevaar van een aanval. Alleen algemene ontwa pening zou de oorzaak kunnen aanpakken. Prins Bcrnhard is dinsdag om 01.15 plaatselijke tijd op de internationale lucht haven in Buenos Aires gearriveerd. Een ongewoon grote menigte was op de been om naar de Prins te wuiven en in de han den te klappen. By het paleis werd Prins Bernhard begroet door de diplomatieke chef de protocol Luis Lutti en de pre sidentiële chef de protocol Josemaria Pe- tenllo. Een dubbele rij grenadiers met op geheven sabels stond in de houding toen de Prins naar de appartementen van pre sident Frondizi werd geleid. Nadat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Diogenes Taboada, de Prins aan Frondizi had voorgesteld, volgde een gesprek van vijf minuten. De Prins was vergezeld van de Neder landse ambassadeur, J. van Beusekom en leden van de speciale delegatie uit Neder land, onder wie premier II. Jonckheer van de Nederlandse Antillen. De auto van de Prins werd op weg naar de Casa Rosa- da (het gouvernementsgebouw) geëscor teerd door bereden grenadiers in hun blauw-rood-gouden gala-uniform. Toen de Prins de Rivadavia Esplanada aan de noordzijde van het paleis opreed, begon een militaire kapel de Nederlandse en Argentijnse volksliederen te spelen, terwijl de soldaten het geweer presenteer den. Z.K.H. Prins Bcrnhard heeft dinsdag avond in het Plaza hotel te Buenos Aires de pers te woord gestaan. De Prins deel de mede, dat tussen Nederlandse en Ax-- gentijnse x-egeringsfunctionarissen onder handelingen gaande zijn over een nieuwe emigx-atieregeling. Toen gevraagd werd of Nedex'landse hulp mogelijk is voor het moderniseren van de Argentijnse spoorwegen, verklaar de Prins Bernhard dat daarvoor eerst diepgaande studies noodzakelijk zijn. Noch Holland noch Argentinië zijn in een posi tie om alleen de financiering van een gx-o- te vernieuwing van het spoorwegmaterieel op zich te nemen. Het aanstaand bezoek van president Frondizi aan Nederland zal, naar de Prins verklaarde, de weg effenen naar uitbx-eiding van de handel. „Belachelijk" Met betrekking tot het incident met de U-2 verklaarde Prins Bernhard. dat de wijze waarop premier Kroesjtsjev te Pa rijs is opgetreden, „belachelijk" is maar dat hij persoonlijk de overtuiging heeft dat er geen gewapend conflict uit zal voortvloeien. „De Russen hebben overal spionnen, vooral in Argentinië, zodat de kwestie van een ongewapend vliegtuig be lachelijk is." Voor zijn vertx*ek uit Moskou had Kroesjtsjev gezegd het incident niet te zullen aanwenden om de topconferentie te tox-pedex'en nochtans heeft de Russische px-emier dit gedaan. Maar door de indruk, die hij achterliet heeft de Westerse we reld winst gemaakt. In het algemeen ver wees de Prins naar het gezegde: „Indien gij vrede wenst, bex-eidt u ten oorlog". Bomaanslag (Reuter) In Buenos Aix-es is de fe derale politie gemobiliseerd in vex-band met bomaanslagen die in de afgelopen vierentwintig uur zijn gepleegd. Er is een bom ontploft in een officiersclub in de hoofdstad, waardoor gx-ote schade werd aangericht en voorts zijn in het stadscen trum twee niet-ontplofte bommen gevon den. Volgens de politie is dit het werk van aanhangers van oud-px-esident Peron, die van het bezoek van vele hoge buiten landse gasten gebx-uik wilden maken om een demonstratie van binnenlandse onrust te geven. Deze is temeer nodig, daar er spoedig ve le satellieten zullen rondcirkelen, die niet alleen foto's zullen maken, doch ook tot vernietigingsacties in staat zullen zijn. Piei'son Dixon, die Groot-Brittannië ver tegenwoordigt, gaf te kennen dat de Sov jet-Unie de topconferentie niet had mogen saboteren, ook al waren de gemoederen in Rusland opgewonden door het vliegtuigin cident. De Brit noemde twee factoren die deze crisis domineren: a. het gebrek aan vertrouwen tussen de grote machtsgroe pen in de wereld en b. de ontwikkeling van de wetenschap, die vernietigende ver rassing mogelijk maakt. Hij was het met Frankx-ijk eens, dat de Verenigde Staten geen agressie hebben gepleegd, doch slechts beveiliging zochten. Hij was ruim genoeg om ook de spionage, die de Rus sen bedrijven, te verklaren uit een drang naar veiligheid. Een remedie tegen de crisis zou alleen een vex-groting van het wederzijds vertrouwen kunnen zijn. Hij zei het te betreuren dat de Sovjet-Unie, die zulke grote vorderingen heeft gemaakt op het gebied van de wetenschap, niet meer vindingrijkheid heeft getoond ten aanzien van pogingen tot ontwapening en tot be scherming tegen vex-rassingsaanvallen, en zovoort. De woordvoerder van Argentinië had kennelijk geen bewondering voor de Ame rikaanse tactiek, doch, zo zeide hij, agres sie is dit niet. Hij eindigde zijn rede met het uitspreken van de hoop dat de terri toriale integriteit door alle landen geres pecteerd zou worden. Argentinië zou tegen de Russische resolutie stemmen. Toen de vertegenwoordiger van Formosaans Chi na aan het woord kwam, verliet de Rus sische minister Gromyko de zaal, doch de tweede man Sobolev bleef achter. De fel le rede van de Chinees bewees hoezeer men zich op Formosa verkneutert wan neer de betrekkingen tussen Oost en West slechter worden. Kwetsbaar De Poolse diplomaat Michalofski, de op een na laatste spreker, moet het wel be treurd hebben, dat de Russische resolutie zoveel nadi-uk legt op het begrip agressie. Daardoor werd de resolutie zeer kwets baar. Michalofski betoogde dat de leer, die Herter en Eisenhower hebben gefor muleerd, de schending van het internatio naal recht sanctioneerde. Hij noemde met name de conventie van Chicago van 1944, die Roosevelt getekend en het Con gres geratificeex-d heeft. Naar willekeur vliegen boven vreemd gebied werd daar bij verboden. Alle Amerikaanse regerin gen zijn verplicht zich aan een dergelijk intex-nationaal verdi-ag te houden. Zolang de Amerikaanse regering de overvliegtac- tiek niet veroordeelt, blijft, volgens de Pool, de orde van de internationale betrek kingen verstoord. Indien deze Pool de Russische resolutie had kunnen opstellen, zouden de Verenig de Staten en hun bondgenoten een heel wat zwaardere dobber hebben gehad dan in de strijd tegen de resolutie die Gromy- ko heeft ingediend. Door het gebruik van de zware term agx-essie Jxebben de Russen hun eigen, vrij sterke,' stelling onder mijnd. Gromyko deed overigens niets an ders dan nauwkeurig het extreme stand punt copiëren, dat Kroesjtsjev in Parijs heeft ingenomen. BERLIJN (UPI) Sinds 1 januari zijn meer dan vijftigduizend vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn gevluchl zo deelt het Westberlijnse stadsbestuur mede. Onder de 1377 Oostduitsers die dins dag in West-Berlijn politiek asiel vroegen, bevond zich de 50.000ste Oostduitser - die naar West-Berlijn vluchtte.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5