Geen straf voor kapitein van de „Westertoren" na aanvaring" LINCO LOENDERSLOOT Hoe de duiven vlogen De geschiedenis van „Nelly Maria" Haven berichten „Musketier" ontsnapte aan groot gevaar bij zware slagzij Medische verzorging op Hemelvaartsdag BRANDWIJK VVB wint met moeite van IEV (5-2) Schip viel scheef na uitvallen van motor Wel „mede schuldig" Kerkdiensten op Hemelvaartsdag 6 LANGS SLUIZEN EN HA VENS Oliekachel veroorzaakte brand in loggerruim Eindelijk het tapijt met garantie Ïenkalux^ï Wasmachines - Centrifuges LOENDERSLOOT Adelborsten krijgen opleiding op ,,De Bitter" en „Urania" Loodgieters- en Eleciricileiiswerkzaamheden P E R E PATENT super convector ƒ420.- OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY WOENSDAG 2 5 MEI 196 0 DE NIEUWE HARINGTEELT is aangevangen. Vandaar dat we deze week weer eens een haringlogger onder de loep nemen, een logger die voorheen IJmui- den als thuishaven had. Het is de Nelly Maria KW 70 waarvan hierbij een foto is afgedrukt. Oorspronkelijk was dit schip een Scheveningse logger en het eigen dom van Corn. Joh. van Leeuwen, welke reder in 1912 zijn eerste zeillogger in de vaart bracht, de Adelaar SCH 248, onder schipper Job van der Zwan. Dit vaartuig was van hout gebouwd en de eerste jaren werd met dit ene schip aan de haringvisserij deelgenomen. In 1915 kwam de stalen logger Zwaluw SCH. 169 er bij. Dit nieuwe schip werd door schipper Job van der Zwan uitgehaald en vlak daarna werd weer een nieuwe zeil logger besteld en wel in Waterhuizen bij de.werf van de Gebroeders Van Diepen, welke thans grote bekendheid geniet door de bouw van coasters. Die nieuwe logger kwam in 1916 gereed en onder de naam P. J. van Leeuwen SCH. 334 ging schipper Wouter Rog er voor het eerst mee ter ha ringvisserij. Slechts drie teelten heeft deze logger voor Corn. Joh. van Leeuwen gevaren, want in april van het jaar 1919 werd de P. J. van Leeuwen verkocht aan de n.v. Vereenigde Steenkolenhandel te IJmuiden. De naam bleef onveranderd, alleen het let terteken en 't nummer werden gewijzigd in IJM- 11 en M. Verheij werd er schipper op. De afdeling rederij van de Ver. Steen kolenhandel kwam toen in het bezit van vier haringloggers. De andere schepen wa* ren de Nelly IJM. 76, schipper M. van Duijn; de Grada I-TM. 277, schipper J. Haasnoot en de Nelly Maria IJM. 278, schipper H. Haasnoot. Tien jaren heeft de P. J. van Leeuwen te IJmuiden ingeschreven gestaan. Aan het einde van de jaren twintig brak een nieu we periode voor de haringvisserij aan. Vele schepen werden van een motor voox-zien, maar voor sommige was dat voorrecht niet weggelegd en deze schepen werden dan ook opgelegd en later te koop aange boden. Door reders in Duitsland en Scan dinavië werden er verschillende aange kocht om dienst, te doen in de vrachtvaart, na eerst van een motor te zijn voorzien. Maar ook zijn er verschillende in ons land gebleven die onder andere bij Katwijkse scbippers-eigenaren nieuw emplooi vonden als trawlschip; ook konden er enkele voor de haringvisserij worden behouden. Dit was ook het geval met de P. J. van Leeu wen IJM. 11, die in juli 1929 een nieuwe baas kreeg en wel de in Katwijk gevestig de reder Joh. Schoonenberg Azn, die de naam veranderde in Nelly Maria KW. 70. Meteen kreeg het schip een 100 pk Krom hout motor. De inhoud bedroeg toen 117 reg. ton bruto, bij een lengte van 2.42 m, breedte van 6,60 m en een holte van 3 m. Weer kon het schip tien jaren onafge broken aan de vissex-ij deelnemen. Daarna werd de vrede verstoord door de tweede wereldoorlog, waardoor de rederij Schoo nenberg haar Nelly Maria al heel spoedig kwijtraakte omdat de bezetter het schip wenste te gebruiken. Als mijnenveger M. 3416 kwam het als „oorlogsschip" in de vaart. De 100 pk motor werd spoedig ver vangen door een zware Deutz-motor, waarvoor een waterdicht schot ettelijke spanten naar voren verplaatst moest wor den. Toen de oorlog afgelopen was. heeft de Duitse bemanning het schip in IJmuiden afgeleverd en op 20 juli 1945 kwam het weer terug bij de rederij Schoonenberg als een der eerste visserijschepen, die aan de oorspronkelijke eigenaar werden terugge geven. Door het vergroten van de motor- kamer was er niet veel ruimte in het vis- ruim overgebleven, maar toch werd de Nelly Maria zo spoedig mogelijk klaarge- makt om weer ter visserij te gaan. Na dit. enige jaren gedaan te hebben, werd het schip in 1949 verlengd en de staat waarin IJMUIDEN Artsen: Donderdag 26 mei (Hemelvaarts dag): M. J. C. van Rij-Flury; Graham- straat 202. tel. 7500; P. J. W. van der Toorn, Frans Naereboutstr. 70, tel. 4084. Apotheken: Apotheek Kuylrnan, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: mejuffrouw Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker. Snelliusstraat 53, tel. 5053; me- juffroudw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT Artsen: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-station, tel. 8410. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid. VELSEN Wijkverpleging: zuster M. van Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378, Cud- IJmuiden, ten noorden van Kennemex- laan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Plein 1940'45; zuster C. E. Th. Man. IJselstraat 23, tel. 8028, ten zuiden Havenkade. Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-N., tel. K 2510-3936, ten oosten Zeeweg, Vel- serbeek, Velsen-Zuid, Velsen-Noord; zus ter G. Lammerts, Curaqaostraat 18, Sant poort, tel. K 2560-8756, Driehuis, Sant poort-dorp, Santpoort-station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van woensdagmiddag 12 uur tot Hemelvaartsdag 9 uur: A. Hommes, Plantage 156, tel. 6050; van Hemelvaarts dag 9 uur tot 's avonds 12 uur: M. A. de Ruyter, dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Apotheken: Hemelvaartsdag en nacht diensten: apotheek Donker, Breestraat61 tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van woensdagmiddag 12 uur tot Hemelvaartsdag 24 uur: J. F. Dikken- berg. Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512-240. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Macrelaan 48, tel. 490. CASTRICUM Arts: H. van Nievelt, Burgem. Lommen- straat 10, tel. 2354. Wijkverpleging: Zr. Boots, Kon. Juliana- straat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevr. Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, tel. 2500 is dagelijks van 86 uur en nadien en ook zondags voor spoedgevallen( ook des nachts) ge opend. het thans verkeert, dateert van 1956. toen de Deutz-motor werd vervangen door een 300 pk Kromhout-motor en meteen een nieuw dekhuis met brug geplaatst werd. De Nelly Maria meet thans 153 reg. ton bruto, heeft een lengte van 32.57 m, breed te 6,54 m en een holte van 2.99 m. Dank zij de vele verbouwingen heeft het vaartuig een modern aanzien gekregen. Er is niet veel meer overgebleven van de zeillogger P. J. van Leeuwen SCH. 334. die bijna 45 jaar geleden voor het eerst ter haringvis serij ging. Arie van cler Veer Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf brak brand uit in het ruim Aran de aan de kade van de Loggerstraat te IJmui den gemeerd liggende Katwijkse logger, de KW 99, „Maria Theresia". De vlammen kwamen zelfs bovendeks. Arbeiders waren in het visruim bezig dit droog te stoken, teneinde daarna de wan den en schotten te schilderen. Er werd daartoe een oliekachel gestookt, die door onbekende oorzaak vermoedelijk is iemand er tegenaangelopen omviel. De werklieden konden het vuur zelf niet blussen en alarmeerden de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Vieze rookwolken kolkten uit het. ruim. Met behulp van een nevelstraal gingen de brandweermannen het vuur te lijf, maar zij hadden spoedig meer water nodig en sloten een slang aan op een waterkraan op de wal. Nadat de kachel verwijderd was, werd een gedeelte van het door vuur aangetaste en verteerde ruim weggebroken. Voor de rederij Haas noot uit Katwijk aan Zee een strop. De logger lag al geruime tijd aan de wal voor een inwendige opknapbeurt. Advertentie ongeëvenaard mooi 6 modetinten. nieuw in alle opzichten Voordelige breedte van 1 20 cm. !v .-7.'i"5f.V-'4?:v.U:->r>p* ntrrmr INTERIEURVERZORGING MARKTPLEIN IJMUIDEN Advertentie Wij maken wasbare CEINTUURS KNOPEN en KNOOPSGATEN KENNEMERLAAN 155 „KUNST EN VRIENDSCHAP" De toneelvereniging Kunst en Vriend schap" uit IJmuiden, geeft zaterdag 28 mei in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg haar laatste toneelavond van dit seizoen. Opgevoerd wordt „De tante uit Argentinië", klucht in drie bedrijven door Joop Spit. Regisseur is de heer H. van Dokkum. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Zaanland van Recife: Tarzan, Swansea: Peregrine. Londen; Senator Poschei, Newport News; Wilmar. Rotter dam; Bullfinch. Londen: Karimun. Hamburg; Homeric, Londen: Rhein, Varberg; Arkadia, Ham burg; Royal Board. Sandrick: Wolanda, Londen; Henja. Londen; Olto, Hamburg: Deo Gratias. Shoreham; Emperor, Rotterdam: Maas. Hamburg; Pax, Middlesborough. ledig IJmuiden: Alfred. Hamburg; Acclivity. Bremerhaven. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Dagfrid vanDordrecht: Zaanstroom, Dagenham: Hasselo. Otterbacken, erts voor Hoogovens; Milo, Rotter dam, ledig IJmuiden; Hoogvliet, Kotka; Benin- ki'St. Freetown; Cantick Head, Sunderland; Goo- te, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Oosterdiep naar Odense: Barcarola, Londen: Louise Scliupp, Odda: Homerick. Antwerpen; Duurt. Marseille; Heluan, Aarhus. Timo, Berwick, kunstmest van IJmuiden; Fallowfield. Par; Belgia, Antwerpen; Olhorn. Rotterdam: Lizard, Londen; Eemstroom. Lcilh; Arkadia, Londen; Overijssel. Rotterdam; Clio, Rotterdam; Wormo, Rotterdam; Trito, Rot terdam; Henriette B, Londen, walsmateriaal van Ilmuiden: Ittersum Bremen; Gerd. Londen; Sys- lu-m. Ipswich; Joost. Delfzijl, ledig Zaandam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Texel- stroom naar Huil; Bloemgracht. Terneuzen; Wa- verstroom, Shoreham; Bullfinch, Londen; Rijn stroom. Londen; Helny, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-serviee LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden De wedstrijd tussen VVB en IEV. die dinsdagavond op „Rooswijk" te Velsen- Noord om het voetbalkampioenschap van Velsen is gespeeld, heeft VVB weliswaar het kampioenschap van de A-poule be zorgd, maar dit is niet zonder moeite ge beurd. Want, hoewel IEV in de verdediging wegens het ontbreken van spil Persijn ver zwakt was, heeft VVB voor de volle winst moeten vechten tegen het drie klassen lager spelende IEV. De IEV-ers begonnen na een eerste aanval van VVB dan ook enthousiast al waren de VVB-ers uiteraard technisch beter. Midvoor Kooimans van VVB werd goed bedwongen, doch aan de andere kant had de Breesaao-verdediging evenveel moeite met de IEV-aanvallers. die echter doelman v. d. Boogaard wel enige keren benaderden, maar geen resul taten boekten. Dit kwam na 24 minuten voor VVB toen de IEV-verdediging Kop pen vrij liet en deze kon voorzetten, waar bij Kooimans fraai, onhoudbaar inkopte (10). Acht minuten later misten zowel Kramer als De Reus op de VVB-doellijn dc gelijkmaker. Deze kwam na 38 minuten wegens een verdedigingsfout van VVB en de daaruit ontstane hoekschop toen Buur keurig inkopte (11). IEV had zelfs het genoegen een voor sprong te nemen, toen de hervatting twee minuten oud was en J. de Reus uit een terugspeelbal v. d. Bogaard passeerde (12). De vreugde was kort, want een minuut later schoof A. Luitjes de bal voor en rondde Kooimans de aanval af (22). Na een kwartier kon zich dezelfde situatie herhalen en werd Jansen geslagen (32). IEV hield moedig vol en de strijd bleef aantrekkelijk met aardige, soms gevaar lijke aanvallen. Langzaam moest IEV ter rein prijsgeven en het was pas in de laat ste tien minuten dat VVB doordrukken kon. Eerst was het. A. Luitjes, die na 37 minuten scoorde (4—2), waarna invaller Fris drie minuten voor het einde de stand op 52 bracht. Hr. Ms. fi-egat „De Bitter", onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse M. G. Zuidijk, zal gedurende de maanden juni en juli ter beschikking worden gesteld van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord (Den Helder) om dienst te doen als opleidingsschip voor adelborsten. De bemanning zal hoofdzakelijk bestaan uit tweede- en jongste jaars adelborsten. Teneinde ook in het zeilen en schieman nen de nodige ervaring op te doen zal een gedeelte van deze adelborsten bij toer beurt worden ingescheept op het zeilende school.schip Hr. Ms. Urania. Hr. Ms. De Bitter vertrekt eind mei uit Den Helder om in de periode van 4-7 juni, van 11-13 juni en van 24-27 juni respectie velijk Nice, Oporto (Portugal) en Rouaan te bezoeken. Na een kort verblijf in Den Helder (van 1-4 juli) vertrekt het naar Skandinavië, waar van 9-11 juli de Noorse hoofdstad Oslo en van 15-19 juli de Finse hoofdstad Helsinki zullen worden aange daan. Op 27 juli zal het schip in Den Helder terugkeren. Hr. Ms. Urania vertrekt even eens eind mei uit Den Helder om van 3-6 juni deel te nemen aan de Internationale Harwich-Hoek van Holland race. Daarna zal het schip via de Noordzee en het Ka naal van 10-13 juni een bezoek brengen aan Alderney (Engeland) en van 25-27 juni aan St. Malo (Frankrijk) om tussen tijds te Torquay (Engeland) van beman ning te wisselen, waartoe ook Hr. Ms. de Bitter deze laatstgenoemde havenstad zal aandoen. Na deelneming aan de z. g. aanlooprace tussen IJmuiden en Den Helder vertrekt Iir. Ms. Urania eveneens op 4 juli van Nieuwediep naar Oslo, welke stad van 8-16 juli zal worden bezocht en waar even eens van bemanning zal worden gewisseld. Plet schip zal gedurende deze bootjesreis onder bevel staan van kapitein-luitenant ter zee H. W. Kessom, leraar zeemanschap van het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Willemsoord. Het Nederlandse kustvaartuig „Muske tier", groot 384 brutoregisterton, viel op 15 mei 1958 nabij de westkust van Corn wall ter hoogte van Trevose Head bij stormweer scheef, waardoor het schip, de opvarenden en de lading ernstig gevaar hebben gelopen. De Raad voor dc Scheepvaart heeft, na onderzoek, vastgesteld, dat de gezagvoer der. kapitein J. J. d. L., onder moeilijke omstandigheden, de juiste maatregelen ge nomen heeft. Hierdoor is het ongeval goed afgelopen. Volgens de mededelingen van de kapi tein van de „Musketier" was deze met een lading van 334 ton huisbrandsteenkool op reis van Blyth naar Ilfracombe. Het voorruim was voor ongeveer tweederden gevuld, het achterruim voor circa een vierde gedeelte. De steenkool was droog en bestond uit gelijke stukken van onge veer 2" grootte; er was weinig stof bij en er waren geen grote brokken. De steen kolen waren dof en leken de kapitein toe vetkolen te zijn. Hij heeft dit soort lading reeds eerder zonder bezwaar vervoerd. Langsschotten worden daarbij niet ge bruikt, omdat dan niet met de grijper kan worden gelost. De lading was behoorlijk vlak getrimd. Op 15 mei 1958 werd te 20.000 uur Pen- deen op 5 mijl afstand gepasseerd. De koers was 40 graden r.w.; er werd volle kracht gevaren. De Z.W.-wind nam toe tot storm en ruimde naar N.W. De „Muske tier" had de zee van achter in. Te 23.20 brak een zware zee over het achterschip en deed de „Musketier" zwaar overhel len naar stuurboord, zodat het erop leek, dat zij plat kwam te liggen. De „Muske tier" hield vervolgens een slagzij van cir ca 25 graden over stuurboord, met het voorluik aan lij onder water. De motor sloeg af; de kapitein meent, dat door de grote helling van het schip lucht in de brandstofleiding is gekomen. Het schip kwam dwars op de zee te liggen. Later kon de motor weer worden aangeslagen; de „Musketier" werd toen met de kop op de zee gelegd. De volgende dag, 16 mei 1958, werd het weer beter. De dubbelebodemtank b.b. 3 werd gevuld en hierdoor verminderde de slagzij met ongeveer 7 graden. Vervolgens werd het luik van het achterruim ge opend. In dat ruim was de steenkool naar stuurboord-voor overgekomen; aan bak boord-achter was de buikdenning zicht baar. Er was geen water in het schip ge komen. De lading in het achterruim werd overgewerkt. De steenkolen rolden bij een zekere helling met gemak over elkaar. Door het rechtwerken van de lading in het achterruim verminderde de slagzij tot cir ca 10 graden. In de middag van 16 mei 1958 werden de te hulp gekomen schepen en de reddingboot bedankt en kon de „Musketier" de reis vervolgen. De lering, welke uit het scheefvallcn van de „Musketier" moet worden getrok ken, is, dat het zeer gevaarlijk is om met een lading van dergelijke gesorteerde huisbrandsteenkool bij stormweer vóór de zee te blijven varen, wanneer geen geve lingen zijn aangebracht. Een van achter inkomende zee kan de stabiliteit zwaar op de proef stellen en dan kan de lading licht overkomen. Het is dus zaak om tijdig vaart te min deren en bij te draaien en ervoor te zor- Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Installateur P.E.N. gen, dat men dan ook zonder bezwaar kan doen. Met het oog hierop zou het beter zijn geweest, indien de „Musketier" zich niet zo dicht onder de kust had bevonden, doch bij Lands End eerst meer noordelijk had gekoerst om de ruimte op te zoeken. De motor van de „Musketier" is op een kritiek ogenblik uitgevallen. De oorzaak daarvan staat niet geheel vast. De raad beschikt niet over gegevens omtrent de motorinstallatie en de brandstoftoevoer. De raad vraagt zich echter af of een en ander zodanig was aangebracht en ge construeerd, dat een voldoende mate van bedrijfszekerheid bestond, ook bij sclïeef- vallen van het schip; in zo'n geval kan het uitvallen van de motor fataal zijn. Het aan de „Musketier" overkomen on geval is goed afgelopen; na het scheef- vallen heeft de kapitein onder moeilijke omstandigheden de juiste maatregelen ge nomen. Advertentie Wilt u zuinig stoken Gaat u dan een „LINCO kopen De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmteverspreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is prettig te regelen. Op 7 september van het vorig jaar is het tankstoomschip „Westertoren" op de reis van Eastham naar Amsterdam in de Ierse Zee nabij Lynas Point in aanvaring gekomen met het Panamese stoomschip „Inca". De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft, na onderzoek, geen reden gevonden om de gezagvoerder van dc „Westertoren", kapitein W. J. B. enigerlei straf op te leggen. Op 7 september 1959 is de „Westertoren" in ballast vertrokken van Eastham naar Amstei-dam. Onder loodsaanwijzing werd de rivier de Mersey afgevaren. Men wil de bij Lynas Head de loodsboot opzoeken om de loods te ontschepen. Terwijl met een koers van 260 graden r.w. naar Lynas Head werd gevaren, liep de „Westertoren" te 17.17 uur in de mist. De kapitein heeft meegedeeld, dat terstond vaart is geminderd tot zeer langzaam en dat de reglementaire mistseinen werden gegeven, terwijl extra-uitkijkposten op de bak en de brug zijn geplaatst en de na- vigatielichten zijn ontstoken; de radar stond bij. Te 18.14 uur werd de koers naar bak boord verlegd tot 190 graden r.w. en om 18.16 uur meldde de 1ste stuurman, die,de radar bediende, een echo op 4 streken aan stuurboord vooruit; de afstond was 2,7 mijl. De kapitein liet de machine stoppen. Weliswaar stond de radar op een bereik van 10 mijl, doch het bewuste schip, dat later de „Inca" zou blijken te zijn,' is niet eerder opgemerkt. De kapitein heeft mee gedeeld dit niet te kunnen verklaren. Naar de mening van de raad is één van de oorzaken van de onderhavige aanva ring, dat de „Inca" niet eerder op het radarscherm is verkend. Hierdoor kwam de kapitein later in tijdnood. De kapitein heeft voorts verklaard, dat reeds enige tijd een schip op korte afstand 200 a 500 m aan bakboord achter de „Westertoren" voer, welke meeligger voortdurend op het radarscherm is geob serveerd. Terwijl hij anders achteruit zou hebben geslagen wegens de radarecho aan stuui-boordvooruit, durfde hij daar nu niet toe over te gaan, omdat dan de mogelijk heid bestond, dat dé meeligger op het achterschip van de „Westertoren" zou lo pen. De kapitein wilde naar bakboord draaien, ten einde de meeligger kwijt te raken, de „Inca" geheel achterlijk te krij gen en tegen de stroom te komen, waar door de „Westertoren" beter bestuurbaar zou zijn. Te 18.18'/2 uur werd dienovereenkomstig, na overleg met de loods, langzaam voor- uitgeslagen en hard b.b.-roer gegeven. De kapitein heeft geen bepaalde koers opge geven; hij was voornemens de „Wester, toren" niet verder naar bakboord te doen komen dan tot 132 graden, maar hij heeft verder niet op de koers gelet. Te 18.21 uur meldde de 1ste stuurman een tweede peiling van de „Inca"; de ka pitein zag de echo op het radarscherm aan stuurboord vooruit onder een hoek van 77 graden a 78 graden en op een afstand van 1,7 mijl. Hij heeft er nog wel aan gedacht om een plot te maken, maar dit is er niet van gekomen. Om 18.24 hoorde de kapitein aan stuur boord achterlijker dan dwars een mistsein en constateerde hij, dat de „Westertoren", die gestopt lag, 156 graden voorlag door dat de loods de beweging naar bakboord had laten afbreken. De kapitein liet hard b.b.-i-oer geven, langzaam vooruitslaan en vei-volgens de machine weer stoppen. De „Inca" kwam in zicht, van stuurboord achter invarend onder een hoek van 3 a 4 sti-eken. De „Inca" is nog iets naar stuurboord geweken en trof te 18.31 uur de s.b.-zij van de „Westertoren" onder een hoek van ongeveer 20 graden. Beide schepen liepen weinig vaart, circa 3 mijl. De kapitein heeft tijdig en in voldoende mate vaart laten verminderen en de nodi ge veiligheidsmaatregelen genomen, doch verzuimd zich een duidelijk beeld te vor men van de situatie door niet te plotten en nagelaten een door hem bevolen bak boordmanoeuvre te controleren, waardoor deze slechts ten dele werd uitgevoerd. Op grond van een en ander is de raad Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging Oran.ie Nassau te IJmuiden namen dit weekeinde 139 duiven deel aan een wedvlucht van Corbcil af, afstand 455 km. Door de slechte weersomstandig heden werden de vogels pas maandag om 5.30 in vrijheid gesteld. De eerste duif meldde zich bij de heer A. de Waard om 11 uur 18 min. 43 sec.. de laatste prijsvlicgende duif kwam om 11.58.29. De voorlopige uitslag is als volgt; A. de Waard I 16 21 22 24: J. Verburg 2; J. Dekker 3 23: B. Visser 4; A. Broek 5 6 9 13; D. Broek 7 10 11 27; J. v. Sikkelerus 8: C. Geyteman 12; E. Schreuder II 15; M. Rutte 17; A. Gravenmaker 18 19: P. Visser 20; E. Broek 25; A. Wassenaar 26; D. Man tel 28. Het Atoom Van de postduivenhoudersver. Het Atooom te Velsen-Noord namen dit weekeinde 119 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 455 km. De lossing van de duiven geschiedde maandagmorgen tijdens zuidwesten wind om 5.30 uur. Een duif van A. Veldt bereikte als eerste het hok om 11.19.54 uur, de laatste prijs- dtiif om 11.55 uur. Wegens het bijzonder slechte weer zijn de duiven pas maandag gelost, maar ook toen hadden de vogels erg veel last van re genbuien. De uitslag was als volgt: L. Veldt 1 22; H Winkel 2 6 12 16 19; K. Timmer 3: A. de Bot jr. 4 9 13 15 17 23: B. Schoo 5 7; A. F. de Roos 8 14; A. Kat 10; D. v. d. Linden 11; J. Schoo 18 20 24; J. Stijnman 21. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging Ons Ge noegen te Beverwijk namen dit weekeinde 153 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af ever een afstand van 456 km. De lossing van dc duiven geschiedde om 5.30 uur. Een duif van W. Reinders bereikte als eerste het hok om 11.16 uur, de laatste prijsduif om 11.49 uur. De uitslag was als volgt: W. Rijnders 1 4 9 28: W. v. Wijk 2 10 11 14 30; H Gaazenbeek 3 18 22; H. v. Dessel 5: A. v. Son 6; B. Schelvis 7 19; C. Baltus 8 12; T. van Leeuwen 15; R. Zoontjes 16: Th. Kuyer 17 20 31; A. Goderie 18 24; J. Scheffers 21 23; W. de Raadt 25; J. Kramers 26 29; S. Berlee 27. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging De Reis duif te Beverwijk namen dit weekeinde 294 dui den deel aan een wedvlucht van 457 km. De los sing van de duiven geschiedde om 5 30 uur. Een duif van T. Loogen bereikte als eerste het hok om 11.15 uur. de laatste prijsduif om 11.51 uur. Dc uitslag was als volgt: T. Loogen 1 25 48: J. Luntz 2 32: C. Castricum 3 26 31 42 45: C. Smit 4 27 28 52 54; C. Hoks 5 24: P. v. Vuurcn 6 30; H. Zillig 7 9; P. Dekker 8: C. G. J. Dekker 10 17: M. Mmneboo 11 13 49 50: S. Zoet 12; D. Stiemer 14 19 21 41; A. Six 15 35 37; S. Teeling 16; G. Visser 18: G. v. d. Winden 20 38 46 53: J. Penning 22 29: D. Philippi 23; E. Verschuren 33; H. Beentjes 34; M. Riebeek 36; G. Grapendaal 40 43; H. v. d. Kommer 44; W. Tuyn 47: T. Gravemaker 51 56; P. v. d. Outcnaar 55; W. Bras 57; G. de Graaf 58. Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging Vredes duif te Heemskerk namen dit weekeinde 137 dui ven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 460 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 5.30 uur. Een duif van J. Beentjes bereikte als eerste het hok om 11.21.13 uur de laatste priisduif om 12.03.32 uur. De uit slag was als volgt: J. Beentjes 1 C. Limmen 2; J. v. Vlaanderen 3 5 27; G. de Boer 4 25: G. Duin 6 20 34; J. Peekei 7 28; A. Nielen 8 9 13 22; J. Castricum 10 21: A. Cassee 11 14: H. v. Tunen 15: P. Adrichem 16; Th. Halff 17: Ch. Bey 18 19: J. Knap 28; J. Winter 29 32; A. Durge 30; J. Pirova- nc 31; R. de Kruif 33. van oordeel, dat de kapitein mede schuld heeft aan de aanvaring. Nu geen gegevens ter beschikking staan omtrent de vaarwijze en de manoeuvres van dc „Inca", houdt de raad rekening met dc mogelijkheid, dat ook de „Inca" niet vrij uit gaat. Ten aanzien van de vraag of een straf moet worden opgelegd, overweegt de raad het volgende: Uit alles blijkt, dat de kapitein voorzich tig heeft gevaren; mede daardoor zijn de gevolgen van de aanvaring niet ernstig geweest. De kapitein bevond zich in een onbehaaglijke situatie doordat hij niet al leen vooruit een schip had, maar ook ach ter zich, terwijl de beschikbare tijd 15 minuten gering was. Voorts neemt de raad in aanmerking, dat de doortastendheid van de betrekke lijk jonge kapitein, die pas gedurende en kele maanden als gezagvoerder voer, klaarblijkelijk en verklaarbaar heeft geleden door de aanwezigheid van een veel oudere en ervaren loods. Om deze redenen zal de raad aan de ka pitein van de „Westertoren" geen straf opleggen. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Peters. Ned. Herv. Kerk, Bethlenemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Petrakerk, 9.30 uur: ds. J. A. Tiemens. Rooms-Katholieke Kerk, H. Gregorius van Utrecht, Kanaalstraat 226. Eerste H. Communie van de kinderen. In de Pe- truskerk zijn de stille HH. Missen te 7 uur, 8.15 uur, 11 uur en 18 uur. (Geen Hoogmis te 9 uur). Onder de H. Mis van 8.15 uur in de Petruskerk eerste H. Com munie van de kinderen. In de Gregorius- kerk stille H. Mis te 8 uur en de Hoog mis te 10 uur. In de Petruskerk des mid dags te 4 uur Lof. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Rooms-Katholieke Kerk, H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg 100, H. H. Missen te 6, 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur; 18 uur Avondmis. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 9 uur: ds. L. Brink. Gereformeerde Kerk, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood. VELSEN-NOORD: Rooms-Katholieke Kerk, St. Joseph, Wij- kerstraatweg 55, 6.45, 8, 9.15 en 11 uur; 18 uur avondmis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. DRIEHUIS: Rooms-Katholieke Kerk, St. Engelmun- dus, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.30 uur. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. G. PI. Willenswaard. Gereformeerde Kerk, 9.30 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Gcref. Kerk. 10 uur: gecombineerde dienst in Haarlem-Noord. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan: geen dienst. Geref. Kerk, Moensplein, 9 uur: ds. C. Meyer. Rooms-Katholieke Kerken, St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoogmis) en 11.45 uur; 18 uur: Avondmis; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 uur; 19 uur Avondmis; Regina Caeli, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 19.30 uur: Avondmis; St. Jozef 8.30, 10 uur (Hoog mis). WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. 'J. A. Eekhof. Rooms-Katholieke Kerk, 7, 8.45 en 10 uur (Hoogmis); 18.30 uur Avondmis. HEEMSKERK Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgcnsterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9 uur: ds. Joh. Knol. Rooms-Katholieke Kerk, 6.30, 7.45, 9.15, 11 en 12 uur; 17.15 uur: avondmis. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9 uur: gez. dienst met Geref. Gem. BAKKUM: R.-K. Kerk: 6.45, 8, 9.30 en 11 uur. „ONDER ONS" MET EEN KLUCHT De toneelvereniging „Onder Ons" uit Heemstede-Bennebroek geeft zaterdag 28 mei een toneelavond in wijkgebouw „De Princehof" in De Glip. Opgevoerd wordt „Met hartelijke gelukwensen", blijspel in drie bedrijven door Dick van Maasland. Na afloop van de voorstelling is er een bal onder leiding van de heer Theo Don- kerlo. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Hip-Hap Boys" uit Amsterdam. Za terdag 4 juni wordt de opvoering herhaald in gebouw „Rehoboth" in Bennebroek. Deze voorstelling is echter zonder bal. Met deze opvoeringen besluit „Onder Ons" haar winterseizoen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6