In de vishal en op zee Schouwburgtumult in Brussel bij de première van Mulisch' „De Knop" Gehavende tanker naar het dok PVS wil alsnog rijkssteun bij bestrijding tulpenstengelaaltje Volleybal en basketbal voor middelbare scholieren Nederlandse inzendingen zijn bekroond Bibliotheekhouders voor de rechtbank Eisenhowers reis naar Japan niet afgelast Brits vrachtschip door twaalf sleepboten vlot getrokken Drie doden in het verkeer WOENSDAG 25 MEI 1960 9 Twee ongelukken op vissersschepen Brandje aan boord van KW 115 Kinderen speelden met oude sloopauto Evangelisatie-landdag in Velsen P.S.V. wint toernooi van „de Kennemers" Geen voorrang verleend Pakistan wijst in nota de verantwoordelijkheid af Bol met vijf bloemen Pornografische lectuur Internationale federatie van dagbladuitgevers protesteert bij VAR Prins Souphanouvong in Laos ontsnapt Koninklijk paar per vliegtuig naar België Europa scholen in Ispra en Mol Aanvoer van woensdag Drie trawlers en 23 kotters zorgden woensdag voor een aanvoer van 2450 kisten vis, waarvan 260 schelvis, 250 schol, 85 wij ting, 120 gul en kabeljauw, 430 kisten kleine haring, 810 makreel, 275 varia, 950 stuks kabeljauw en 25.000 kilo tong. IJM 20 Johannes Polderman (14 mei) 35 wijting, 130 schelvis, 25 gul en kabel jauw, 25 koolvis, 50 haring, 300 makreel, 35 varia en 350 stuks stijve kabeljauw. KW 121 Brittenburg (14 mei) 430 kisten kleine haring, 10 wijting, 40 schelvis, 5 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 70 haring, 335 makreel en 200 stuks kabeljauw. IJM 54 Protinus (13 mei) 40 wijting, 25 schelvis, 90 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 70 haring, 175 makreel, 15 varia, 380 stuks kabeljauw. Pryzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw f 76 tot f 140, kleine regels kabeljauw 40 tot f 70, kisten grote kabeljauw 130 tot 140, grote tong 3,10 tot f 3,30, grootmiddel tong f 2,60 tot 2,80, kleinmiddel tong f 2,20 tot 2,40, tong I 2,10 tot 2,30, slips f 1,70 tot 1,80, grote, middel, zetschol en schol I 40 tot 46. Binnenland: grote schelvis 38 tot 43, grootmiddel schelvis 42 tot f 57, klein middel schelvis f 43 tot 56, pennen 45 tot 60, braad 40 tot 45, wijting 33 tot 36, kisten kleine kabeljauw 108 tot 112, lengen 64 tot f 65, grote gul f 40, middel gul 29 tot 34, torren f 18 tot 22, zwarte koolvis 75 tot 80, schol II 35 tot 45, schol III f 16 tot 28, haring 11 tot 14, makreel f 10 tot f 19, grove makreel 32 tot 43. Op zee Het was slecht weer om de noord met windkracht 7. De visserij was nu nog min der dan gisteren, de trawlers zijn gaan steken. De vangsten liepen uiteen van 50 tot 80 manden hoops per etmaal. De KW 8 Deining deed een trek van 20 manden hoops, de Maria van Hattem een trek van tien manden hoops, de Medan een trek van een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen ook slecht. De vangsten liepen uiteen van 50 tot 100 kilo tong en van 6 tot 10 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de P-boei 11 vingen 10 tot 160 kilo tong en geen bij vis. De negenjarige Anneke de Mooy uit Kat wijk aan Zee heeft dinsdag de schrik van haar leven gehad. Ze wilde van de in de IJmuidense Haringhaven gemeerde kotter WR 50 stappen, maar kwam daarbij tussen wal en schip terecht. In haar val raakte ze met haar kin een horizontaal aan de kade bevestigde balk, waarna ze in het water kwam. Haar vader sprong haar direct na en wist zijn dochter veilig aan de wal te brengen. In het Anto- niusziekenhuis is de wond aan de kin ge hecht, waarna Anneke weer naar huis kon gaan. Ook een vijftienjarige inpakker uit Kat wijk aan Zee kwam er dinsdag goed af. Hij stond bij het afmeren van zijn logger op de voorplecht, maar hij hield zijn hand op de boeg van het schip en daardoor raakte deze bekneld tussen het schip en een duc- dalf van de Trawlerkade. Hij liep enkel een vleeswond aan de linker wijsvinger op. Vanmorgen tegen half tien is brand uit gebroken in de machinekamer van de KW 115 liggende in de Trawlerhaven. Het had niet veel te betekenen, desalniettemin heeft men de brandweer gealarmeerd, die met behulp van de nevelspuit het vuur spoedig kon doven. Aan boord van het schip wordt gewerkt. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: H. Geissler-Braas, z., Schulpweg 300, Velsen-Noord; B. van Or den-Blankenzee, z., Voorzorgstraat 40, Haarlem: A. J. de Jong-Ros, z„ Alexander Bellstraat 67, IJmuiden; A. J. Branger- Hubert, z., Jan Luykenstraat 63, Haarlem; A. Alofs-Zippro, z., Zeeweg 283, IJmuiden- Oost; A. Zorgdrager-Van Slooten, z., Waal straat 134, IJmuiden; M. Roessink-Finke. d.. Stratingplantsoen 8, Velsen-Noord; A. Scherer Jansen-Lagerveld, z., Muiderslot- weg 149, Haarlem; C. de Jong-Netten, d., Zeeweg 343, IJmuiden-Oost; T. G. Breur- Horsman, d., Willemsbeekweg 21, IJmui- den-Oost; J. A. Mulder-Jonkman, d., Schulpweg 218, Velsen-Noord. OVERLEDEN: T. A. Dudink, 57 j., echtg. van M. van der Kolk, Ruysdaelstraat 33. IJmuiden-Oost; A. J. Pancras, 53 j., echtg. van A. J. Harsveld, Van Valkenburgstraat 8, Velsen-Noord; C. S. Schoorl, 1 j., Hoofd straat 166rd., Santpoort. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Hendrik, z. van A. Settelaar en V. S. P. Burgering; Daniël J., z. van D. J. Bloemzaad en C. Noordhoek; Augusta J.. d. van L. Visscher en H. J. L. Toen; Yvon ne, d. van J. Bijl en W. Hagedoorn; Hein, z. van H. Wijbenga en A. de Vries; Paulus M., z. van J. P. Ignatius en M. F. van Op- dorp; Johan H., z. van H. J. Suntenmaar- tensdijk en N. Talsma; Johannes J. M., z. van T. W. Bartels en M. T. Pirovano; Wil- friedus G. T. M., z. van W. J. M. Vermeu len en M. J. Smit; Pamela, d. van J. van Heusden en J. G. Baas; Eelco, z. van F. Eijkhout en R. Klomp. GETROUWD: L. B. Schutter en E. C. B. Klingner, J. C. Groen en C. J. M. Vermeij. A. Wolfert en A. Danko; W. A. Aardenburg en M. M. de Sonneville; G. J. Weel en H. J. van de Straat; L. J. van Straalen en T. J. van Kamp. OVERLEDEN: M. Groot, wed. van P. Buur. 80 j. A. W. Hogenstijn, 80 j., geh. met J. Teunen; H. Bleeker. 87 j., wedn. van N Poortstra; P. Kee, 73 j„ wedn. van M. G van Ingen. WELKOM AAN NIEUWE INWONERS In Heemskerk worden maandag 30 mei des avonds om acht uur weer nieuwe in woners begroet. Aan deze avond zal het r.k. gemengd koor „Heemskerk" muzikale medewerking verlenen. De burgemeester de heer H. Nielen zal de nieuwe ingezete nen toespreken en na de pauze zal men vragen betreffende Heemskerk kunnen stellen. RUIM 950.— VOOR DE DRANK BESTRIJDING De opbrengst van de zogenaamde Blau we week-collecte ten bate van de drank bestrijding heeft in IJmuiden een bedrag van 954,43 opgebracht. De RO 53 Rirkje is weer naar zee ver trokken. Voor vrfjdag Vrijdag komt de SCH 261 Onderneming I met 25 schelvis, 150 haring, 425 makreel, 25 wijting, 35 gul en kabeljauw en 195 stuks stijve kabeljauw. Matroos naar huis Vannacht om half drie is de kotter KW 58 binnengelopen om een zieke matroos aan de wal te brengen. Het was S. L. van Leeuwen uit Katwijk aan Zee, die last had van een nierontsteking. Hij is naar huis gebracht. Vrydag zes uur In de zomermaanden zal de afslag in IJmuiden vrijdags im zes uur beginnen. Besommingen van woensdag IJM 20 Johannes Polderman 15.900, KW 121 Brittenburg f 15.800, IJM 154 Protinus 11.100, KW 58 300. Wat doet een kleine jongen, als hij geen zeepkist heeft om zich in te laten voort duwen? Dan neemt hij een auto. Deze practische oplossing vonden de jeugdige bewoners van de Jan Pietersz Coenstraat te IJmuiden. Het lag trouwens ook wel voor de hand, want in de straat stond al veertien dagen een oude personenauto, die dan ook prompt door de straten van de stad werd geduwd. De politie meende, dat dit spelletje zo wel voor de spelenden zelf als voor de voorbijgangers gevaar opleverde. De auto, die bij nader onderzoek een oude sloopauto bleek te zijn, is naar de binnenplaats van het hoofdbureau van politie overgebracht. Daar wacht de wagen op zijn nog onbe kende eigenaar. Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal dit jaar in Velsen op tweede pinkster dag een grote evangelisatie-landdag wor den gehouden en wel in het wandelpark Velserbeek. In een grote tent zullen om half elf, half drie en half zes bijeenkomsten worden gehouden, waarop zullen spreken: ds. Okke Jager, gereformeerd predikant te Haarlem; ds. G. Toornvliet en ds. J. Visser uit Am sterdam; de Canadese prediker rev. G. Brucks, directeur van de Europese evan gelische zending, en de evangelisten Th. Dikkes uit Leiden en J. Klein Haneveld uit Bodegraven. De commissie van vakleerkrachten in Velsen heeft hard gewerkt aan een pro gramma voor het school-basketball-en vol- leybaltournooi, dat op woensdag 1 en don derdag 2 juni in Velsen wordt gespeeld. Er is een wedstrijdprogramma voor jon gens en een voor meisjes. Bij goed weer spelen de jongens op de speelplaats van het Missiehuis te Driehuis en bij slecht weer in de gymnastiekzaal van het Gymnasium „Felisenum" in Vel- sen-Zuid en in de zaal van gymnasium „Paulinum" te Driehuis. De meisjes spe len bij droog weer op de speelplaats aan de Heidestraat en bij slecht weer in eer dergenoemde gymnastiekzaal. Het jon- genstournooi is op woensdag 1 juni, de meisjes spelen op donderdag 2 juni, zodat de jongens hen kunnen aanmoedigen. Aan de basketballwedstrijden nemen deel leerlingen van de volgende scholen: Joannes ULO, RHBS, gymnasium „Feli senum", W. de Zwijger ULO, Hugo de Grootschool. Aan de volleybalwedstrijden nemen deel leerlingen van de Creutzberg- school, de RHBS, „Felisenum", het Mar- nix van St Aldegonde-lyceum, gymnasium „Paulinum". Meijsjesteams van de W. de Zwijger ulo, de RHBS, de Joannes ULO, „Paulinum". Meisjesteams van de W. de lyceum nemen deel aan de basketballwed strijden op donderdag 2 juni. De meisjes spelen verder slechts een wedstrijd volley bal. Dit betreft een ontmoeting tussen de teams van gymnasium „Felisenum" en van de Creutzberg ULO. De jongens spe len steeds twee sets van 15 minuten vol leybal. Bij basketball moeten spelers die vier persoonlijke fouten hebben gemaakt, het veld verlaten. Na afloop van het tournooi vindt de prijsuitreiking plaats. Het gemeentebe stuur heeft voor basketbal twee permanen te wisselprijzen beschikbaar gesteld en voor volleybal twee medailles. Het door de vereniging „de Kennemers" georganiseerd volleybaltoernooi, dat dins dag te Beverwijk is gehouden, is gewonnen door het damesteam van P.S.V. Een groot aantal verenigingen nam aan het toernooi deel. In de finale versloeg, na spannende strijd, P.S.V. het team van „de Kenne mers". Op het kruispunt Jan Gijzenveltplant- soenWaalstraat te IJmuiden zijn dinsdag een vrachtauto en een motor tegen elkaar gebotst. De aanrijding ontstond doordat de 47-jarige bestuurder van de motor geen voorrang had verleend. Hij brak zijn lin kerenkel en is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. KARATSJI (Reuter) Pakistan heeft de Sovjet-Unie in een nota meegedeeld dat de Verenigde Staten de verzekering hebben gegeven, dat het incident met het U-2 spionagevliegtuig zich niet zal herhalen. Pakistan ontkent het bestaan van buiten landse militaire basis in het land. Na on derzoek is gebleken dat er van het vlieg veld Pesjawar geen vliegtuig is opgestegen in de richting van de Sovjet-Unie, aldus de nota. Zes sleepboten, de Franse Abeille 4 en 26 en de „Hector", „Stentor", „Simson" en „Assistent" van bureau Wijsmuller te IJmuiden, zijn woensdagmorgen in alle vroegte betrokken geweest bij het naar binnen brengen van de deerlijk gehavende Liberiaanse tanker „Bulkoil". De 15797 ton metende tanker heeft op weg naar de Perzische golf een explosie te verduren gehad, die drie mensenlevens eiste. Het schip werd naar Brest gebracht en daarna werd het naar IJmuiden gesleept. Om 2.25 uur kwam de loods aan boord en daarna assisteerden de „Stentor", „Nestor", „Simson" en de Abeille 4 de Abeille 26 had losgegooid het schip, dat een enorm gat aan bakboord ver toonde, de pieren in. De „Bulkoil", eigendom van de Universe Tankships Inc. Monrovia, en in 1949 gebouwd, bleek een moeilijk object. Hij moest achterstevoren worden ge sleept, en was slecht manoeuvreerbaar. Toen de „Assistent" de andere Abeille-sleper had afgelost, brachten de vier IJmuidense slepers de „Bulkoil" naar de Noordersluis. Oorspronkelijk was het de bedoeling de tanker eerst in de bijleggershaven te brengen voor nader onderzoek, maar havenmeester Hindriks, die op de brug van de tanker toezicht hield, in gezelschap van de heer Van 'der Merwe, chef havendienst van Wijsmuller, oordeelde dat het schip meteen door kon naar Amsterdam. De slepers knapten het karwei ook voorbij de sluizen op. Voorafgegaan door een politieboot brachten zij de tanker naar Amsterdam, waar het gat zal worden gedicht. Chelsea Flower Show De drie Nederlandse inzendingen op de beroemde Chelsea Flower Show, welke vandaag voor het publiek open gaat en tot eind van de week zal duren, werden alle bekroond. Het zijn die van de firma's Walter Blom en zoon uit Hillegom, welke voor haar tulpeninzending de gouden medaille ont ving, P. de Jager en zonen uit Heiloo, die de verguld zilveren Flora-medaille kreeg voor een eveneens prachtige tulpencollec tie en Konijnenburg en Mark uit Noord- wijk welke met dezelfde prijs onderschei den werd voor het vlammende kleurenspel van haar gladiolen. Deze jaarlijkse tuin bouwtentoonstelling in een park aan de oevers van de Theems vormt telkens weer het grote evenement van het Londense seizoen. Er is waarschijnlijk geen volk, dat zo'n grote hartstocht voor tuinieren bezit als het Engelse en dat zoveel geld en moeite over heeft om zijn tuinen tot in de puntjes en vaak artistiek te ver zorgen. De Chelsea Flower Show is enig in haar soort, omdat er dank zij bijzondere kweekmethoden tegelijkertijd voorjaars- zomer- en herfstbloemen pronken. Van tul pen tot dahlia's, begonia's en chrysanten. Nederlandse bollen behoeven hier nauwe lijks meer te worden aangeprezen aange zien ook de Engelsen grif erkennen dat hun kwaliteit ongeëvenaard is. Onze bol- lenexport naar Engeland krijgt thans nieuwe mogelijkheden door de afschaffing van de contingentering aan het begin van dit jaar. In de tuin van de heer D. Bol in Valken burg (Z.H.) bloeit een late tulp met niet minder dan vijf bloemen. Hoewel meer bloemen van één bol voorkomen, is vijf wel een uitzonderlijk aantal. Door de warmte vorig jaar hebben vele tulpebollen meer bloemen dan normaal „gemaakt". Voor de Arnhemse Rechtbank stonden gistermorgen terecht twee bibliotheekhou ders uit Nijmegen die ervan worden ver dacht pornografische boeken in voorraad te hebben gehad om te verspreiden. De officier van justitie, mr. F. O. Leusink, eiste tegen de eerste verdachte 125,- boete en tegen de tweede, gezien de gro tere omvang van zijn bibliotheek, 200,- boete. Het ging hier om een boek van de auteur H.C.A., uitgegeven te Den Haag, waarvan de inhoud volgens de officier aanstotelijk is voor de eerbaarheid. De inhoud is er kennelijk op gericht de zinnen te prikke len door gedetailleerde beschrijvingen van stuitende spelletjes door zeer jonge kinderen, aldus de officier. De president, mr. B. W. van Houten, stelde aan de ver dachten de vraag of zij zich wel ervan bewust waren dat zij voor de volksgezond heid zeer schadelijke lectuur hielpen ver spreiden. „De auteur beschrijft allerlei ontoelaat bare relaties tussen kinderen met onmis kenbare instemming en schijnt aan de ouders te kennen te willen geven dat zij in hun prille jeugd iets genietbaars hebben gemist. Ouders die ingrijpen worden ge kenschetst als huichelachtig en schijnhei lig". De verdachte zeide het „een merkwaar dig boek" te hebben gevonden. Hij had het alleen aan volwassenen ter leen gegeven. De andere verdachte had het ook niet uitgeleend aan minderjarigen. Hij had geen tijd gehad het uitvoerig te lezen. De president bracht verdachten onder ogen dat zij verantwoordelijkheid dragen voor de lectuur die zij verspreiden. Mr. A. K. H. S. Haitsma Muiier, raads man van de tweede verdachte, beriep zich er op dat de „Commissie tot Bestrijding van Pornografische Lectuur" sinds sep tember bezig is te onderzoeken of dit boek pornografisch is of niet. Pleiter zou er de voorkeur aan geven wanneer deze zaak zou worden aangehou den totdat deze commissie zich heeft uit gesproken over de kwaliteiten van het boek. Het is zijns inziens géén pornogra fie. Het is „te goor om de zinnen te prik kelen". Mr. Leusink bestreed de mening van de raadsman dat deze zaak dient te worden aangehouden. De commissie heeft wel een uitspraak gedaan', doch die doet hier niet ter zake. Het gaat er hier om hoe de rechtbank er over oordeelt. Met de raadsman is de officier het eens dat deze lectuur goor is. Zij kan echter voor be paalde sujetten zinneprikkelend werken. Uitspraak over 14 dagen. James C. Hagerty, perschef van het Witte Huis heeft gezegd dat president Eisen hower „voor zover hij weet" nog steeds van plan is volgende maand Tokio te bezoeken, niettegenstaande waarschuwingen van so cialistische zijde in Japan dat hij zou kun nen worden lastiggevallen. Hagerty zei dat hij niet van zins was elke dag opnieuw de journalisten voor te lichten over Eisen howers reis. ,,Als er wat te vertellen valt, dan hoort u het wel", zei hij. Volgens Hagerty heeft de president een uitnodiging van vrijwel elke Zuidoost- aziatische staat voor een bezoek. De af gezegde reis van Eisenhower naar Rusland heeft een leemte in het programma ge schapen, maar, aldus Hagerty, de president is niet verplicht dit op te vullen met reizen rond de wereld. In het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zou men graag zien dat Eisenhower zijn reis naar het Verre Oosten zou uitbreiden met bezoeken aan bondge noten van Amerika van het eerste uur, als nationalistisch China en de Philippijnen. Zijn prestige na de mislukte topconferentie Het bestuur van het Produkschap voor Siergewassen heeft dinsdagmiddag ge sproken over de afwijzing door de minis ter van Landbouw van een tegemoetko ming in de kosten bij de bestrijding van het tulpestengelaaltje. Deze bestrijding be staat uit de vernietiging van een gehele partij tulpen, als er een aangetaste plant is gevonden. De minister is van mening dat het rijk al bijdraagt in de kosten door het onder zoek, het opsporen van aantastingen, het treffen van maatregelen om uitbreiding te voorkomen en de voorlichting aan de kwe kers. In de Plantenziektenwet zit nog wel een mogelijkheid om bijdragen te geven, als een kweker schade lijdt, die oneven redig zwaar op zijn bedrijf drukt. Het ex portbelang moet in zo'n geval worden be schermd. Loopt de bedrijfsvoering van de kweker gevaar bij de maatregelen om uit breiding van de ziekte te voorkomen dan kan een tegemoetkoming worden gegeven. De minister heeft de kwekers aangeraden de handen ineen ie slaan en het bedrijfs risico gezamenlijk op te vangen. Hij spreekt van een normaal bedrijfsrisico. De bestuursleden spraken hun teleurstel ling over dit antwoord uit. De heer Braam zei dat er wel een tegemoetkoming zou zijn gegeven als het vak niet zo goed ge organiseerd zou zijn geweest. Hij en de andere sprekers beweerden dat men dit niet onder een normaal bedrijfsrisico kan rekenen. Hij en de heer Van Dam verzochten de voorzitter te trachten voor het volgend jaar toch een tegemoetkoming te verkrij gen. De heer Sterringa vond het antwoord van de minister beneden peil. De uitbrei ding van de ziekte is zeer gevaarlijk voor de export van 200 miljoen gulden aan bloembollen, de vernietiging van de partij is geen normaal bedrijfsrisico. Daarom verzocht hij de voorzitter om een wijziging van de zienswijze van de minister voor dit jaar te bewerkstelligen. De heer El frink meende, dat dit het best door een persoonlijk onderhoud met de minister kon gebeuren. Aldus werd besloten. Er zal worden getracht de minister van de juiste situatie op de hoogte te brengen. In Zwitserland werkt een commissie voor de propaganda van bloemen. Deze werd vroeger vanuit Nederland gesteund, doordat men op de uitvoer van tulpe- bloemen een heffing legde om het verschil tussen de teeltkosten hier en in Zwitser land weg te werken. Zwitserland heeft verleden jaar de invoerrechten verzesvou digd, zodat een heffing aan deze kant niet meer nodig was. Het antwoord aan deze Zwitserse commissie zal luiden; vraag het geld op die plaats waar het ook geïncas seerd wordt, dus bij uw eigen regering. NEW YORK (UPI) De internationale federatie van dagbladuitgevers heeft van daag gezegd de aandacht van de UNO te zullen vestigen op de nationalisatie in de Verenigde Arabische Republiek van toon aangevende dagbladen en tijdschriften. De secretaris-generaal van de federatie, Claude Bellanger, noemde de naasting een intolerante en waarlijk onverdragelijke schending van de persvrijheid waarvan wij het belang onder aandacht van de UNO willen brengen". Een resolutie in deze geest werd met algemene stemmen aangenomen. De president van het Egyptische pers syndicaat, Saleh Salem, heeft verklaard dat de nationalisering van de grote dag- en weekbladen „een bevestiging is van de werkelijke betekenis van de persvrijheid", en ertoe zal leiden, dat de pers in Egypte „eigendom wordt van het volk". Hierdoor is volgens Saleh Salem, de pers bevrijd van „de overheersing door kapita listen, adverteerders en individuele grillig heid". En „de laatste schakel in de keten van kapitalistische druk op de regering" is ermee vernietigd. „Een raad van beheer van de nationale unie zal voor elk overgenomen blad de lei ding op zich nemen. De journalisten zullen 50 percent van de winsten, welke hun kranten maken, in handen krijgen", aldus Saleh Salem. VIENTIANE (UPI) Prins Souphanou vong, de leider van de opstandige Pathet Lao-beweging, is dinsdag met vijftien van zijn volgelingen ontsnapt uit de gevangenis van Vientiane, die buiten de stad staat en onder zware bewaking is geplaatst door het leger. De prins en zijn aanhangers houden zich vermoedelijk schuil in de bergen. De regering vreest dat de Pathet Lao- rebellen thans opnieuw gecoördineerd zul len optreden tegen het leger van Laos. De vijftien man, die met prins Souphanouvong mee ontsnapten zijn de topfiguren van de opstandige beweging. In november vorig jaar waren zij gearresteerd tijdens een ge vecht tussen het leger en de Pathet Lao. Zij zouden als landverraders berecht worden maar het proces is voortdurend uitgesteld. De prins was met zijn aanhang in de illegaliteit gegaan nadat bij een pro-Ameri kaanse staatsgreep de regering, waarvan hij deel uitmaakte, was ontbonden. Dinsdagmiddag om twee uur is het Engelse 20.000 ton metende vrachtschip „Alexandre T Wood" geladen met graan op weg naar Antwerpen bij Borssele op de Schelde met volle kracht op de Suiker plaat omhoog gevaren. Omstreeks twee uur vannacht is de „Alexander T Wood" met behulp van niet minder dan twaalf sleepboten vlot gekomen. Onder die sleep boten waren de „Scaldis" en de „Gele Zee". Anti-slipschool. Zaterdag 28 mei wordt in Amsterdam-Oost op een terrein van het voormalige militaire kamp Zeeburg, op een eilandje in het IJ tussen de beide Schel- lingwouderbruggen, de anti-slipschool van de KNAC officieel geopend. De slipbaan is officieus reeds enige tijd in gebruik. Er worden sinds kort cursussen gegeven. In Papendrecht is de 28-jarige heer P. de Vries uit Sliedrecht bij een verkeers ongeluk omgekomen. Hij reed op zijn bromfiets over de Papendrechtsedijk toen hij in botsing kwam met een hem tegemoet komende autobus. Hij overleed kort na het ongeval. Op de Groene Kruisweg in Rotterdam is de 61-jarige metselaar A. Langendoen uit Brielle, die op zijn bromfiets op weg was naar zijn huis, aangereden door een auto. Ernstig gewond werd hij naar een zieken huis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De 20-jarige W. Kloosterziel uit Waar dei-, die vorige week woensdag bij een motorongeluk in Woerden o.m. een wervel- fractuur opliep, is in het ziekenhuis in Woerden aan zijn verwondingen overleden. Naar de Belgische ambassade mededeelt zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich maandag per vliegtuig naar België begeven voor het staatsiebezoek, dat zij aan België zullen brengen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de reis naar Brussel per trein zou worden gemaakt, doch er is thans een wijziging in het pro gramma gebracht. Het vliegtuig met de koninklijke gasten zal om 10.30 uur op Meisbroek aankomen. Waarschijnlijk zul len Koningin en Prins daarna per trein van het vliegveld naar het Centraal Sta tion van Brussel gaan, waar zij dan 11.00 uur zullen aankomen. TE GROTE EMOTIE Een bemanningslid van het slagschip Repulse, dat geholpen heeft de Bismarck tot zinken te brengen, is in de bioscoop bij het kijken naar de film over die actie, gestorven. Hij was een van de mannen die op de Repulse de torpedo's lanceerde, toen dit slagschip, samen met andere Britse oorlogsbodems, in 1941 de Bismarck tot zinken bracht. Terwijl de meer dan honderdste opvoering van „Principes" van Bahr door de Haagse Comedie gisteravond in de Brusselse Koninklijke Vlaamse Schouwburg tot een groot succes uit groeide en vele Brusselse Vlamingen met grote vreugde nogmaals het spel van de grote (Vlaamse) acteurs, het echtpaar Joris Diels en Ida Wasser man, bewonderden, spreekt de Brus selse pers schande over de opvoering van Nederlandse avant-garde toneel en speciaal over een stuk van Harry Mulisch „De Knop". In dit festival voor avant-garde toneel heeft de Ne derlandse groep „Test" door dit stuk van Mulisch een wel zeer slechte beurt gemaakt. „Het Huis" een eenakter van Sybren Polet noemt de critiek een kopie van „De Stoelen" van Iionesco en de „Sein paal" van Paul Rodenko, een dialoog tus sen een seinwachter en een vrouw van lichte zeden, bleek evenmin groot toneel te zijn. Maar het toppunt was wel „De Knop".... Zie hier wat de bekende Vlaamse toneelcriticus Andres Poppe in de „Nieuwe Gids" zegt over deze verto ning: „Het lag waarschijnlijk in de be doeling van de auteur om de waanzinnige atoombewapeningswedloop te ridiculise ren. In een niet genoemde staat wordt het apparaat dat een andere staat kan vernietigen bewaakt door twee maar schalken. Tijdens een dispuut tussen bei de mannen wordt achteloos op een knop gedrukt en de heleboel gaat onverwacht de lucht in. Mulisch heeft het echter bij het uitwerken van zijn gegeven zo bont gemaakt, dat zijn stuk de lucht in ging, nog voor op de fatale knop gedrukt kon worden. „Zelden aldus Andries Poppe zagen wij op het toneel een zo wan smakelijke uitstalling van vulgariteiten, en vieze weerzinwekkende platheden. Wij besparen onze lezers liefst meer details over dit onwaardig vertoon, dat als avant- garde aan de toeschouwers werd opgedron gen en dat aanleiding gaf tot incidenten die vrijwel uniek zijn in de annalen van het Brusselse schouwburgleven". Het spel was pas enkele minuten aan de gang toen reeds luidkeels in de zaal werd geprotesteerd. Enkele (Franstalige) toe schouwers eisten hun geld terug. Het ru moer groeide aan en lokte protest uit van een ander deel van het publiek. Steeds meer stemmen mengden zich in het koor: er werd gebruld en gescholden van jewel ste. En het bleef niet bij woorden: een paar heetgebakerden sprongen uit hun stoelen op en vlogen elkaar in de haren en er vielen duchtige klappen. De actie op het toneel was plotseling van geen belang meer: de acteurs hielden op, en stonden besluiteloos en zwijgend het spektakel in de zaal gade te slaan. Toen ging plotseling het licht aan en zakte het doek over deze „pijnlijke komedie". Een gedeelte van het publiek verliet de schouwburg, een ander gedeelte bleef geduldig op zijn plaats zit ten. Niemand wist hoe het nu verder moest met „De Knop". „Het schijnt aldus besluit Poppe dat men na een klein half uurtje heeft doorgespeeld, tot het bittere einde! Maar wij hebben dat einde van deze potsier lijke komedie niet. afgewacht". De officier bij de Amsterdamse recht bank, mr. R. L. Heukels, heeft acht maan den gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en aftrek van de voorlopige hech tenis gevraagd tegen de 35-jarige gevan- genenbewaarder F. J. van der V. uit Am sterdam. Deze bekende ter zitting in 1959 voor de in voorlopige hechtenis zittende 46-jarige koopman F. B. tegen betaling van totaal 220 brieven, sigaretten en pak jes etenswaren binnen het Huis van Be waring 1, waar Van der V. dienst deed als opzichter voor de arbeid, te hebben gesmokkeld. Tegen de koopman B. eiste de officier wegens het beloven van geldbedragen aan de opzichter-ambtenaar een gevangenis straf van vier maanden. Tegen de 22-jari- ge mej. Erica F., die in opdracht van de koopman, met wie zij samenwoonde, het geld aan Van der V. had uitbetaald, werd drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. De recht bank zal in deze zaken op 3 juni a.s. uit spraak doen. De verdachte Van der V. vertelde, dat hij als werkmeester toegang had tot alle cellen omdat hij werk moest brengen en ophalen. Tijdens een van deze bezoeken aan de koopman B. had deze een schrift laten zien waarin opgetekend stond hoe veel hij wel verdiende met handel in sou venirsjaaltjes. „Toen heb ik me laten ont vallen, dat wij het niet zo breed hebben. B. heeft daarop laten uitkomen, dat ik er wel wat kon bijverdienen", aldus van der V. De verdediger van Van der V., mr. H. J. Timmerman, noemde de salariëring van de bewaarders (zijn cliënt verdiende schoon ruim vier en zestig gulden per week) „een hongersalaris". Hij verzocht de rechtbank, zijn cliënt een straf gelijk aan het voorarrest op te leggen. LUXEMBURG (ANP) De hoge raad voor de Europese school te Luxemburg heeft besloten twee nieuwe Europese scholen te stichten, namelijk te Ispra in Italië en te Mol in België, waar de Eura- toom binnenkort centra voor kernonder zoek zal vestigen De scholen, bestemd voor de kinderen van de Europese ambtenaren, zullen op 15 september aanstaande worden gesticht, doch voor die te Ispra geldt het voorbehoud dat op die datum het akkoord van Euratoom met Italië over het onder zoekcentrum aldaar door het Italiaanse parlement moet zijn bekrachtigd De Nederlander Bal. die leraar is aan de Europese school te Luxemburg, is benoemd tot directeur van de school te Mol. De Fransman Decombis, directeur van de Europese school in Luxemburg, krijgt de leiding van de school in Ispra. Hij wordt in Luxemburg opgevolgd door een Duitser.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9