Uitgaan in Haarlem OP EN OM HE T BINNENHOF Arena met „Klucht van de Koe" als historisch wagenspel Veilig kopen! 538,- GARANTIE HENSEN Na twaalf jaren eindelijk behandeling van Dierenwet? „Veronica" gaat PTT dagvaarden Dronken Amsterdammer reed op agenten in Quadro Amsterdam opgericht B. en W. van Amsterdam over de operakwestie Catharina Valente te laat op Blokker-festival Siiper-ertscarrier in A msterdam verwacht m 1| WERKBROEKEN 11.15 COLBERTS va. 11.25 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 ..Mr Voor parelwitte tanden tandbederf Rechtbank verbiedt lood gieter verblijf in Amsterdam TONEEL BALLET AM ATEUR TONEEL DIVERSEN VRIJDAG 27 MEI 1960 WAAROM SPELEN wIJ NU nog toneel stukken van vroegere tijden? Omdat ze voor ons bepaalde levens waarden kunstzinnig vertegenwoordigen of omdat wij er ver wantschappen in her kennen. Maar het lijkt mij een gefor ceerd atavisme om met primitieve mid delen op een slepers- kar in voorjaar en zomer van 1960 door stad en land te trek ken om in parken en op pleinen de in 1612 geschreven Klucht van de koe" te ver tonen. Misschien moet mén deze nieuwe on derneming van Are nain de eerste plaats zien als een voort zetting van het be ginsel der dubbele cultuurspreidingmen treedt boeren en bur gers, jong en oud, op straat tegemoet. Het gezelschap, aldus wordt ons per circu laire meegedeeld, zal telkens zijn voorstel lingen voor toevalli ge voorbijgangers ge ven. Men kan daar mee laten wij de dingen nu ook maar eens idealistisch stel len twee dingen bereiken. Ten eerste wekt vermoedelijk nieuwsgierigheid hier en daar een belangstelling, waardoor het publiek (dat geen stap hoeft te verzetten) vermeerderd en met artistieke bedrijvigheid in aanraking gebracht wordt. Ten tweede zou men aldus aan werken van het histo rische repertoire een even tijdelijke popu lariteit kunnen hergeven. Overigens: als men een dergelijke doorbraak nastreeft, waarom neemt men dan geen vrachtauto (kermisexploitanten doen dal allang) en geen blijspel van deze eeuw? Men heeft de medewerking verkregen van enkele gemeentelijke instanties, die als uitkooporganisaties zullen fungeren, zodat nergens entree wordt geheven en de ver toningen de charme van de vroegere markt spelen behouden. Deze wordt nog verhoogd door het gekostumeerde toedoen van de minstreel Rob van der Bas met zijn draai lier. Verder zal „De klucht van de koe" in het volgende seizoen op het repertoire blij ven als onderdeel van een in overleg met het W.i.k.o.r. samengesteld instructief pro gramma, gecombineerd met middeleeuwse toneelfragmenten, poëzie en zang. De pre mière van Breêro's gedramatiseerde anek dote heeft woensdagavond plaatsgehad op het Binnenhof in Den Haag onder tamelijk gunstige weersomstandigheden en met wei nig storingen door het voor kunst onge voelige verkeer. Doordat de voorste toe schouwers tot op een neuslengte het po- Advertentie bij de erkende vakhandel met de volledige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkast I vanaf met TECHNISCHE UNIE- Op korte termijn zal „Radio Veronica" het staatsbedrijf van de P.T.T. dagvaar den, in verband met het nog steeds van kracht zijnde verbod, telefonisch contact te onderhouden met het voor Schevenin- gen liggende schip, waarop de zender van „Veronica" is geïnstalleerd. De P.T.T. stelt zich op het standpunt, dat zolang „Veronica" blijft uitzenden, zij andere, voor de scheepvaart van belang zijnde, uitzendingen stoort. Op grond daar van kan niet worden toegestaan, dat zij aan het normale telefoonverkeer deel neemt. „Veronica" betwist dit standpunt. De rechtbank te Amsterdam heeft de 19- jarige magazijnbediende D. V. A. uit Am sterdam wegens het in dronkenschap be sturen van een auto en poging een ander van het leven te beroven, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een proefijd van drie jaar, met daarnaast een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, eveneens met een proeftijd van drie jaar. Toen verdachte in oktober verleden jaar ver na middernacht een perceel in de Von delstraat, waar hij flink had gedronken, verliet, had A. geen gevolg gegeven aan de sommatie van een agent om te stoppen Een andere agent, die langszij de auto sprong en zich aan hel portier vastklemde, moest ijlings loslaten omdat hij anders tussen de auto en een volksbusje bekneld zou zijn geraakt. Op zijn wilde tocht door de stad moesten nog enkele agenten dooi tijdig opzij te springen, het vege lijf red den. Joop imn der Donk en Peter van der Linden in „Klucht van de Koe". dium kunnen naderen, is er gelukkig geen geluidsversterking noodzakelijk. De aan kleding door Leonticn van Beurden is ge heel in stijl, compleet met rafels en scheu ren. Het spel is ingestudeerd onder leiding van Fred Engelen, regisseur van het Na tionaal Toneel van België, die zich zeer intensief heeft beziggehouden met het tot nieuw leven brengen van de Oudneder landse toneeltraditie. In het komende Hol land Festival zal men zijn wedervertonin- gen van „De Spieghel der Minne" kunnen bewonderen. Hij heeft met de leden van „Arena" een levendig, aantrekkelijk resul taat weten te bereiken. Wie de gebruikte tekst thans leest, kan het nauwelijks een bladzij lang zonder verklarende voetnoten en kanttekeningen stellen. Maar als men ernaar gaat luisteren, zal men bemerken er niet de minste moeite mee te hebben, integendeel, dankzij de kernachtige taai- plastiek. De komische verbeelding van ta- frelen uit het volksbestaan wordt met alle kleuren en geuren van het zintuiglijk rea lisme overgebracht. „Boertigh en amou reus" als in zijn liederen spreekt de dich ter uit de bloeitijd van onze litteratuur tot het nageslacht, dat is verwend met de meest geraffineerde middelen der ver maaksindustrie en zich desondanks „aen- dachtigh" in de profane zin betoont. Men wordt uitgenodigd genoegen te ne men met de aanvankelijke breedsprakig heid door de vermakelijk rake typeringen. Men zal bemerken dat men er nog vaak genoeg smakelijk om lachen kan, niet het minst dankzij de mannelijke directheid en verrassend oorspronkelijk aandoende on dubbelzinnigheid. Al even verrassend vond ik de olijke domme boer van Joop van der Donk, een schilderachtige figuur (levens groot weggelopen uit een genrestuk van weleer) met kostelijk ingewerkte details. De schelmentraditie werd door Peter van der Linden als door de wol geverfde gauw dief monter en slagvaardig verdedigd. Kitty van Wijk en Kees Waterbeek droe gen er het hunne toe bij om in de slotscène van het drievoudige bedx-og de uitbundige vrolijkheid te laten triomferen. En zo is al met al dit toneel in de buitenlucht een ge zonde ervaring. David Koning Frans Brüggen (fluit), Jaap Schroder (viool), Anner Bijlsma (violoncel en Gustav Leonhardt (clavecimbel) hebben zich ver enigd onder de naam Quadro Amsterdam. Dit ensemble legt zich toe op het uitvoeren van werken tot en met die uit de achttien de eeuw. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad thans een kort overzicht gegeven „betreffende in de pers behandel de kwesties" bij de Nederlandse Opera. Het raadslid de heer N. Luirink (C.P.N.) had B. en W. gevraagd de raad „een in zicht te verschaffen over de situatie bij de opera, aan de hand waarvan de raad dan in staat is zijn opvattingen kenbaar te maken". In het overzicht van B. en W. wordt uitvoerig gereleveerd, wat de intendant van de Nederlandse Opera, mr. Evert Cor nells, onlangs op een persconferentie heeft uiteengezet, aangevuld met enkele ontwik kelingen sedertdien. Zo wordt meegedeeld, dat Gré Brouwenstijn een contract heeft om in september zes voorstellingen van „Aida" bij de Nederlandse Opera te zin gen. Anny Delorie. die sinds jaren een gastcontract heeft, wil dit gastcontract ver lengen. Zij voelt er nog niet voor een vaste verbintenis aan te gaan. Mimi Aar den heeft reeds acht voorstellingen van „Carmen" bij de Nederlandse Opera vast gelegd. Guus Hoekman onderhandelt over voortzetting van zijn gastcontract. Hij schreef op 12 mei aan de directie, dat hij er niet aan dacht zich af te wenden van de Nederlandse Opera. Hij heeft ver klaard het engagement bij de Opera te Düsseldorf uitsluitend op artistieke gron den té hebben aangegaan. Donderdag is het vierdaagse Blokker- festival ingezet met het optreden van Ca tharina Valente en het orkest van Eddie de Latte. De Duitse ster zou om kwart voor zeven aan de grens van het dorp door burgemeester Essing, wiens zoon het festival organiseert, worden verwelkomd, daarna zou zij, in optocht, met de K..LM.- harmonie voorop in een open sportwagen door het dorp worden gereden. De intocht werd precies twee uur vertraagd aange zien Catharina Valente bij haar vertrek van de Avro-landdag in Apeldoorn, waar zij donderdagmiddag zong, langdurig op onthoud had gekregen. In de Blokkerse veilinghal, der traditie getrouw gemeubi leerd met behulp van fruitkistjes, kortte men zich de tijd met de Zaanse band, de „Micro-solisten". Omstreeks tien uur verscheen het orkest van Eddie de Latte op het podium en een half uur later klonk het eerste liedje van Catharina Valente. Vandaag wordt in Amsterdam verwacht de erts-carrier „Ore Transport", die ruim 60.000 ton meet en het grootste droge- ladingschip zal zijn dat ooit de hoofdstede lijke haven binnenliep. Advertentie KATOENEN - JEANS pantalons. Sterk en kleurecht - SANFOR BLAUW on KHAKI Bijpassende jasjes. Met pantalons een practische dracht voor zomerse dagen Voor sterke kleding Advertentie De rechtbank te Amsterdam heeft de 34-jarige loodgieter C. G. uit Amsterdam wegens diefstal en valsheid in geschrifte veroordeeld tot twaalf maanden gevange nisstraf (met aftrek van het voorarrest), waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, plus on dertoezichtstelling van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme. Daarnaast werd bepaald dat G. het grondgebied van Amsterdam zal moeten verlaten en dit niet meer mag betreden zonder toestem ming van genoemd bureau. De officier van Justitie had veertien da gen geleden twaalf maanden gevangenis- straaf met aftrek geeist. De 23-jarige kok F. H. uit Amsterdam, tegen wie de officier wegens opzettelijke heling zes maanden gevangenisstraf met aftrek had geëist, werd vrijgesprkoen om dat het hem ten laste gelegde niet bewe zen werd geacht. Bij de behandeling van de zaak had de verdedigster van H. voor haar cliënt, die reeds drie maanden waa gedetineerd, onmiddellijke invrijheidstel ling gevraagd, welk verzoek door de recht bank toen werd ingewilligd. De twee Amsterdammers waren er van beschuldigd, dat zij in januari van de in Amsterdam logerende Japanse professoi H. Kayano uit Tokio 23 travellerchequea ter waarde van 276 pond sterling hadden gestolen respectievelijk geheeld. De loodgieter had tijdens zijn verhoor de rechtbank verzocht hem het verblijf in Amsterdam te verbieden, omdat naar hij zei Amsterdam funest voor hem was. Vrjjdag 27 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" speelt „Mama San", een blijspel van Leonard Spigel- gass, onder regie van Cruys Voorbergh. Medewerkenden zijn onder anderen Enny Molsde Leeuwe, Rita Veth, Bernhard Droog en Cruys Voorbergh. Zaterdag 28 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Ensemble" geeft een op voering van „Kent u de Melkweg", van Karl Wittlinger, onder regie van Mieke Verstraete. Medewerking verlenen onder anderen Kees Brusse en Lo van Hens- bergen. Zondag 29 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Ensemble" speelt nogmaals „Kent u de Melkweg", onder regie van Mieke Verstraete. Maandag 30 mei, Minerva theater, 20.15 u.: In haar laatste voorstelling van het sei zoen 1959-1960 speelt de Haagse Comedie „Jaloezie" van Sacha Guitry, onder regie van Bob de Lange. Medewerkenden zijn onder anderen Myra Ward, Kitty Kluppel, Annet Nieuwenhuyzen, Bob de Lange, Coen Flink en Frans Vorstman. Maandag 30 mei, Minerva hteater, 20.15 u.: Het toneelgezelschap „.Johan Kaart" speelt „Hoera, een 'jongen", een blijspel van Arnold en Bach, onder regie van Johan Kaart Medewerkenden zijn onder anderen Tilly Perin Bouwmeester. Johan Boskamp, Ton van Otterloo, Wilma van Klaveren, Rudi West en Johan Kaart. Dinsdag 31 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt „Wie het eerst lacht....", van Lionel Hale, ondér regie van Pim Dikkers. Medewerkenden zijn onder anderen Enny Meunier, Ann Hasekamp. Trins Snijders. André van den Heuvel, Adolf Rijken en John Lanting. MUZIEK Vrijdag 27 mei, Tuinzaal Concertgebouw. 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van het Haarlems muziekinstituut. Dagelijks in 't Goede Uur, tot 30 mei, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Haydn en Mozart. Van 30 mei tot 6 juni werk van Schubert. Zondag 12 uur: Goldberg- variaties van Bach. Woensdag 1 juni. Stadsschouwburg. 20 u.: Leerlingenuitvoering van de balletschool Mw. v. d. Ree. Donderdag 2 juni, Stadsschouwburg, 20 uurr De geheelonthouderstoneelver eniging „Nieuw Leven" speelt „Bekente nis" onder regie van Henk Ni'obelink. Vrijdag 27 mei, Gebouw Raamsingel, 16.20 uur: Bijeenkomst van de Haarlemse jazz-societeit, met medewerking van The Beale street seven, The Wanderers, The Midgetown jazzband en het Boogie-woo gie quartet van Rob Hoeke. Zaterdag 28 mei, Concertgebouw, 20.30 u.: Feestavond van de eerste hulpvereniging „Snelvei'band". Zaterdag 28 mei, Concertgebouw, 14 uur: Wedstrijden van de eerste hulpvereni ging „Snelverband". Zondag 29 mei, Krelagehuis, 20 uur: Feest avond van de katholieke jongeren uit de middengroepen. Maandag 30 mei, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Dr. A. Saalborn houdt onder auspiciën van de vereniging „Haerlem" een lezing, getiteld: „Maat schappij en dichterschap bij Frederik van Eeden". Dinsdag 31 mei, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de Nederlandse christe lijke bond van werknemers in de Hout en Bouwnijverheid. Donderdag 2 juni, Hotel Lion d'Or, 20 uur: Bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vrijgezellenbond. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand, van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur; zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit 'de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 10—17 uur, des zondags van 1317 uur. Tot 23 mei avondopenstelling van 20.30 tot 22.30 u. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofddorp: Dagelijks geopend van 9— 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zon dags van 10—12.30 uur en van 14—17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de maand mei expositie van tekeningen van de Amsterdamse tekenaar Wim van de Kerke. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Vishal, Grote Markt: tot 29 mei. Archi tectuurtentoonstelling onder auspiciën van de kring Haarlem van de Koninklij ke maatschappij tot bevordering der bouwkunst bond van Nederlandse archi tecten. Dagelijks geopend van 'lS-SO tot 17.30 uur. Des zondags van 19.30 tot 22 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41. Tot 7 juni tentoonstelling van werk van Frans Verpoorten. Dagelijks geopend van 10.30 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1—3. Tot 4 juni tentoonstelling van beeldhouwwerk van Cor Kennedy en aquarellen en grafisch werk van Ton ter Linden. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Museum Het Huis Van Looy: Tot 26 juni tentoonstelling van diverse uitgaven, foto's, brieven en andere documenten en bezittingen van Frederik van Eeden. Deze tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de gemeente Haar lem, de stichting het Huis Van Looy, de vereniging Haarlem en de sociëteit „Teisterbant". Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Overveen: Tot 6 juni tentoonstelling van werken van Bloemendaalse kunstenaars. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Dr. Mr. W. Hugenholtz, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot Bescher ming van Dieren, heeft hedenmorgen in Apeldoorn de 97ste algemene jaarvergade ring van deze vereniging geopend. Na de aanwezigen onder wie zich de burgemeester van Apeldoorn bevond, te hebben welkom geheten, bracht dr. mr. Hïigenholtz hulde aan de beschermvrouwe der vereniging, Koningin Juliana. Vervol- Eind goed, al goed Zeven jaar geleden trad de Europese conventie voor de rechten van de mens in werking. Art. 25 daarvan maakt het mogelijk, dat bij die conventie aangeslo ten landen (waartoe Nederland behoort) het recht van individuen erkennen om we gens handelingen die volgens hen in strijd met de verdragsbepalingen zijn, een klacht aanhangig te maken. De algemene opzet der conventie is, dat alleen de staten, die het verdrag hebben aange gaan, kunnen klagen. In de volkenrechte lijke verhoudingen geldt namelijk nog steeds de regel, dat tegen verdragsschen ding slechts staten kunnen opkomen en niet individuele personen; ook niet, al mo ge een verdragsschending juist aantasting van te hunnen behoeve in zulk een ver drag omschreven rechten betreffen. Maar nu is in genoemde conventie de deur ge opend voor een modernisering. Te weten in die zin, dat tegenover staten, welke be reid zijn het individuele klachtrecht te er kennen, zoals dat in art. 25 is omschre ven. ook individuen een klacht aanhangig kunnen maken en zij dus niet behoeven af te wachten of de staat waartoe zij be horen, het voor hen wil opnemen. Aanvankelijk heeft het hier te lande niet aan stromingen ontbroken, zowel binnen de regering als bij verschillende partijen, die niets voor een dergelijke nieuwigheid voelden. Ten slotte bleek echter een meer derheid er vóór te zijn, dat Nederland het voorbeeld van een negental andere bij de conventie aangesloten staten zou volgen door tot erkenning van het individuele klachtrecht over te gaan. Zonder hoofde lijke stemming heeft nu ook de Eerste Ka mer het wetsontwerp ter goedkeuring hier van aanvaard. Dit valt m.i. verheugend te noemen. Zelfs al moge hiervan waar schijnlijk nog niet terstond in de praktijk veel vruchten van waarde te plukken val len, bestaat er toch reden voor ingeno menheid met dit gebeuren. Terecht wees immers prof. Beaufort (K.V.P.) op de principiële betekenis van het verdrag, aan gezien het middelen schept ter waarbor ging van geestelijke en staatkundige vrij heidsrechten tegenover strevingen van autoritaire aard, en er juist met behulp van art. 25 een stap vooruit is onderno men ten gunste van de door het individu in het volkenrecht in te nemen plaats. Prioriteiten en de Lauwerszee Men zal zich herinneren, dat indertijd de sterke aandrang in de Tweede Kamer om vastgelegd te krijgen dat tot afsluiting van de Lauwerszee zal worden overgegaan bovenal afgestuit is op de stelling van de regering, dat zij eerst haar eigen stand punt moest bepalen omtrent de zogenaam de prioriteiten, wat betreft uit de schat kist te bekostigen uitgaven. Het ging vol gens het kabinet niet aan, de kwestie' van de Lauwerszee als een op zichzelf staande •aangelegenheid te willen beschouwen en te behandelen. Daar was in de eerste plaats het vraagstuk van de gelden, die er no dig zouden zijn met het oog op Nederlands aandeel in de NATO-defensie. Daar waren verder nog tal van andere, vele miljoenen vergende, eventueel door de staat te on dernemen taken en werkzaamheden. En nu was het zaak. even rustig als nauw keurig na te gaan, wat. van dat alles voor rang zou moeten genieten. Kortom, het kabinet verzocht de Kamer, zo goed te wil len zijn om de ministerraad gelegenheid te verschaffen een lijstje van prioriteiten op te stellen. Thans is het tenminste zover, dat de volksvertegenwoordiging kennis heeft kun nen nemen van hetgeen in de ogen van de regering aan militaire uitgaven gebo den zal zijn. Dat is allemaal voorgere kend nu ja, meer in heel grote lijnen dan in onderdelen in de Defensienota en de Kamer zal deze op 21 juni gaan bespreken. Wonderlijk genoeg echter doen geruch ten de ronde, dat het aanvankelijk in 't vooruitzicht gestelde prioriteitenlijstje niet meer voor het zomerreces het licht zal zien. Het heel zelfs, dat het als zodanig helemaal niet zal worden geopenbaard, maar dat uit de op de derde dinsdag van september in te dienen Rijksbegroting wel zal blijken, waaraan de regering met be trekking tot te verrichten uitgaven de voorkeur wil geven. Wel zou zij voor het aanbreken van de parlementaire zomerva kantie nog mededeling omtrent haar standpunt inzake de Lauwerszee doen, waarop dan de volksvertegenwoordigers natuurlijk'nog in staat zullen moeten wor den gesteld daarover het hunne in het midden te brengen. Aan nakoming van deze door het' kabinet uitdrukkelijk ge dane belofte valt niet te ontkomen. Intus sen heet het, dat alleen zou worden mee gedeeld dat, in verband met alle verdere onontbeerlijk te achten uitgaven, slechts voor verhoging van de desbetreffende dij ken gelden zullen worden uitgetrokken: de aanmerkelijk kostbaarder onderneming van afsluiting der Lauwerszee zou dan achterwege dienen te blijven. Indien ech ter de door de regering to* de Kamer te richten mededeling zich hiertoe zou bepa len en inderdaad zou worden afgezien van het aanvankelijk gekoesterde voornemen om met het hele prioriteitenlijstje voor de dag te komen, zou men op het Binnenhof terecht kunnen klagen al te zeer in het duister te moeten tasten. En tevens zou er alle reden bestaan om wederom de rege ring voor de voeten te werpen, dat er aan de standvastigheid van haar beleid toch wel een en ander ontbreekt. Kamer en Sociaal-Economische Raad Bij het wetsontwerp, dat beoogde de loongrens voor de sociale verzekering voortaan automatisch te wijzigen (met be hulp van een algemene maatregel van bestuur, die eens per jaar, namelijk met 1 januari, de loongrens kan veranderen op grondslag van op 31 juli en op 1 augustus aan de hand van loonindex, respectievelijk prijzenindex te berekenen gegeven) deed er zich een merkwaardige botsing voor. De regeringsgezinde fracties zonder de liberalen, maar met de Partij van de Ar beid, stelden een amendement voor. En wel ten einde op grond van een bijzon dere aanleiding de loongrens bovendien nog tussentijds via een algemene maatre gel van bestuur te kunnen doen wijzigen. Staatssecretaris Roolvink beschouwde het amendement aanvankelijk als dynamiet onder het wetsontwerp: er zou dan niets meer van het automatisme overblijven. Nadat de heer De Kort (K.V.P.) het door de voorstanders van het amendement gesteunde initiatief had ondernomen om toch maar vast te houden aan de datum van 1 januari, bleek daarmee althans aan het allergrootste bezwaar van de staats secretaris voldoende te zijn tegemoet ge komen. Toch bleef zijn voorkeur bepaald uitgaan naar ongewijzigde aanvaarding van het door de regering voorgestelde. Niettemin ging het amendement, er glad door, want alleen de liberalen wilden er niets van weten. Bovenal belangwekkend nu was in de over deze aangelegenheid gevoerde strijd, dat de heer Roolvink het met de meerderheid aan de stok kreeg wegens zijn pleidooi om het ontwerp, zo als het ter tafel was gekomen, te aanvaar den, omdat het berustte op.een eenstem mig advies van de Sociaal-Economische Raad. Met deze „argumentatie" moest de staatssecretaris bespeuren wel uit een heel verkeerd vaatje te hebben getapt. Tenslot te maakt het parlement, uit. wat een wet zal inhouden en niet het overigens nog zo eerbiedwaardige college, dat alleen tot taak heeft te adviseren. Aldus kort samengevat, de opvatting, welke de Kamer bij deze gelegenheid in woord en daad op de voorgrond plaatste Deze aan de staatssecretaris gegeven les was duidelijk en geenszins overbodig. Dr. E. van Raalte gens wenste hij de afdeling Apeldoorn der vereniging geluk met haar 50-jarig be staan. De voorzitter memoreerde met dank baarheid de hulp die ontvangen was bij de voor mensen en dieren zo noodlottige overstroming van Tuindorp Oostzaan. In dit verband noemde hij de namen van de afdelingssecretaris, de heer W. A. Nieu- wenhuizen en van twee inspecteurs van de afdeling Amsterdam, de heren Feller en Zweedijk, die zich met de heer Van Balen bijzonder hebben onderscheiden. Hiervoor is aan de heer Nieuwenhuizen de gouden erepenning der vereniging uitge reikt en aan de drie anderen de medaille. Na eraan herinnerd te hebben, dat het op 31 augustus tien jaar geleden is, dat hij de wereldfederatie tot bescherming van dieren mocht oprichten, wijdde dr. mr. Hugenholtz nog enkele woorden aan het ontwerp - dierenbeschermingswet. Bescherming Dit ontwerp werd 14 februari 1955 door de toemalige regering bij de Staten-Ge- neraal ingediend en het kwam voor ze ventig percent tegemoet aan het ontwerp, dat de vereniging zelf had gemaakt. Op 22 februari 1956 verscheen het voor lopig verslag van de leden der Tweede Kamer, dat over het algemeen gesproken gunstig was. Op 7 mei 1956 zond de vereniging een zeer uitvoerig memorandum aan regering en Staten-Generaal, waarin de desideratg nog eens duidelijk werden uiteengezet. In de Memorie van Antwoord van 7 juni 1958 gaf de toenmalige regering we derom blijk een open oog te hebben voor de noden van het dier in Nederland, maar handhaafde haar ontwerp, dat op sommige punten nog werd aangevuld en verbeterd. Er verscheen toen een gewijzigd ontwerp van wet. Reeds bijna twee jaar wachten wij nu echter op het verslag van de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, na welke verslag de. zaak rijp is voor directe behandeling in de Tweede Kamer. Na de teleurstelling van de vereniging over dit lange wachten te hebben uitge drukt, zeide de voorzitter in het begin van deze week uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat de commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer haar bespre kingen, ook met de desbetreffende minis ters, had beëindigd en dat het verslag van die commissie binnenkort zal verschijnen. Er is dus alle kans dat de behandeling vai. het ontwerp in de Tweede Kamer na september dus nog dit jaar, kan plaats hebben.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15