Ajax landskampioen na onverwacht grote overwinning op Feijenoord Amsterdammers zetten 0—1 achterstand om in 5—1 zege DE UITSLAGEN RCH in beslissingscompetitie met De Graafschap en ploeg van RBC VSV-ers vlak voor tijd door gelijkwaardig NOAD geklopt Meer-club" heeft rijke geschiedenis Ajax recordhouder Zilveren medaille van Amsterdam voor Ajax Zeventien voetballers naar de West Nanai schoot de „strafschop van het jaar" onberispelijk in Limburgia-doel Geen wedstrijden tussen Spanje en Rusland HVC voorlopig uit de moeilijkheden Velser aanvallers treuzelden te lang 21 Penalty na hands De snikkende Henk Blauw Wit degradeert Vier winnaars in de KNVB-toto Voorlopige schorsing van Vitesse-speler opgeheven Toernooi om Amerikaanse voetbalbeker begonnen Wijzigingen in Engels competitiebestel? Hillegom zakte een plaats in promotiecompetitie VRIJDAG 27 MEI 1960 Ajax is zondagmiddag in het uitverkochte Olympisch stadion in Amsterdam lands kampioen I960 geworden. Dat gebeurde in een wedstrijd waarover zonder enige twijfel nog jarenlang gesproken zal worden. En in die verhalen komt dan vast en zeker herhaaldelijk de naam van Wim BIcijcnberg voor; de man, die het afgelopen seizoen slechts sporadisch in Ajax' eerste mocht meedoen, maar die door trainer Vic Buckingham was uitverkoren om in de beslissingswedstrijd tegen Feijenoord Cees Groot op de midvoorplaats te vervangen. Voor de rust vroeg een ieder zich af of dat nu wel een verstandige keus was geweest. Maar in de tweede helft gaf Bleijenberg zelf op afdoende wijze het antwoord. Hij draafde dartel over het veld, gaf uitstekende passes en had met drie doelpunten uiteraard een niet te onderschatten aandeel in de forse en volkomen verdiende 51 zege, die de Amsterdammers op een voluit spelend Feijenoord behaalden. De jeugd wax niet te houden gister middag in het Olympisch stadion toen Ajax geheel onverwacht een steeds groter voorsprong op Feijenoord ging behalen. De jongetjes kwamen zelfs het veld op om hun favorieten te be jubelen. Op de foto ziet men zo'n mo ment. Scheidsrechter Beltman is er logisch genoeg niet zo heel erg mee in z'n nopjes. Bleijenberg was dan ook de man die in de kleedkamer de meeste schouderklappen en vreugdestompen-in-de-zij moest incasseren. Alleen Henk Groot deed daar niet aan mee. Die stond omstandig zijn tranen te drogen. „Begrijp je dat nou van Wim?", vroeg hij ons snikkend. „Nee", zeiden wij. Want we begrepen het niet. In de Feijenoord-kleedkamer vroeg aanvoerder Kerkum ons: „Had je dat nou gedacht?" En weer zeiden we: „Nee". Want we hadden het niet gedacht. Niemand van de ongeveer 55.000 toeschouwers zal trouwens hebben vermoed, dat Ajax zo glorieus uit de strijd tevoorschijn zou komen. Vooral niet na de eerste helft van deze wedstrijd, die Feijenoord met een 01 voordelige score afsloot. Niet helemaal verdiend misschien, want de aanvallen van de aanvankelijk wat trage Amsterdamse voorhoede waren toen al gevaarlijker. Schoten van de voortreffelijk spelende rechts buiten Swart, van de zwoegende Henk Groot en van de attente Bleijenberg wezen er op, dat de Rotterdamse verdediging het niet gemakkelijk zou krijgen. Maar Pieters Graafland kon het gevaar steeds op tijd bezweren en bovendien hadden de Amster dammers het enigszins te kwaad met het maatgevoel, waardoor de ballenjongetjes het voor-al na een half uur bepaald druk kregen. Aan de andere kant vlotte het een ietsje beter. Moulijn en Van der Gijp waren hun directe tegenstanders, Van Mourik en Anderiesen, herhaaldelijk te snel af, maar toch duurde het tot vijf minuten voor het einde van de eerste helft voordat de grote Feijenoord-aanhang gelegenheid kreeg het eerste doelpunt luidkeels te begroeten. By een tik-tak-spelletje tussen Van der Gyp en Ryvcrs onderschepte Muller name lijk de bal met zijn handen en er was geen Ajacied, die eraan dacht te protesteren toen scheidsrechter Beltman naar de penalty-stip wees. Kreijermaat mocht de bal langs Hoogerman schieten. En hy deed dat opvallend kalm. (01) Even later lag de bal opnieuw achter de Amsterdamse keeper, na een schot van Moulijn, maar tot grote opluchting van de Amsterdammers keurde scheidsrechter Beltman dit doelpunt wegens hands af na apelleren van Anderiessen en na vlaggen van de grensrechter. Of andersom. Het was begrijpelijk, dat Feijenoord in de tweede helft heel wat rustiger van start ging dan de Ajacieden. Schouten en Bennaars pingelden lustig door de Ajax-defensie, Van der Gijp loste een paar gevaarlijke schoten en Moulijn draafde onbezorgd langs Van Mourik Maar toen gebeurde het. In de 12de minuut gaf Kerkum een corner weg. Feldmann prikte de bal voor het Feijenoord-doel, Henk Groot maakte de bal „dood" en Bleijen berg loste zo'n verbluffend hard schot, dat er voor Pieters Graafland geen eer aan te behalen was (11). Even bleef Feijenoord nog overeind. Iedereen ging wat rechter zitten omdat het nu wel zou komen". En het kwam. Iets anders dan Feijenoord gedacht en gehoopt had. In de 20ste minuut. Bleijenberg gaf een uitstekende pass door het midden naar Groot, die Pieters Graafland kansloos liet (21). En daarna plofte Feijenoord ineen. Twee minuten later maakte Swart daar dankbaar gebruik van. Hij pikte de bal op bij de middenlijn, rende langs Klaassens, langs Veldhoen, langs Walhout, nog een keer langs Veldhoen en schoof de bal tenslotte langs de verblufte Pieters Graafland (31). En weer twee minuten later kraakten de tribunes opnieuw onheilspellend toen Bleijenberg de bal na een verre pass van Swart ontving, om Walhout heendraaidc en voor 41 zorgde. Scheidsrechter Beltman werd er zelfs wat nerveus van. Even later floot hij namelijk voor buitenspel toen Bleijenberg nog zeker vier meter op eigen helft stond. Maar Bleijenberg kon zich daar niet eens kwaad meer over maken. Hij speelde lustig door, zette met al zijn ploegmaten een serie aantrekkelijke aanvallen op en bekroonde al zijn inspanningen in de 32ste minuut door weer langs Walhout te snellen (51). De jongetjes, die het .veld oprenden, moesten nog dertien minuten wachten. Maar om precies veertien voor vier mochten ze dan. Toen konden ze hun favorieten op de schouders nemen. En toen ook konden zij zien hoe Henk Groot snikkend naar de tribunes zwaaide. Ajax was landskampioen. En na de wedstrijd van gisteren kunnen we oprecht zeggen, dat de Amsterdammers deze titel in alle opzichten verdienen. Voor de volledigheid vermelden we nog, dat we deze middag 132 rood-wit geverfde parapluies geteld hebben. 64 met als opschrift „Hup Feijenoord" en 64 met „Hup Ajax". Er waren 698 toeters, 357 bellen, 28 ratels, 2850 vlaggetjes, 44 portretten van Coen Moulijn en 38.211 rood-witte speldjes. Tenslotte nog dit. Na afloop vlogen er in opdracht van een limonadefabriek twee reclamevliegluigjes over Amsterdam waar op stond te lezen: (merk van de limonade) feliciteerd Ajax". Maar dat in deze gelukwens een kapitale spellingsfout over de hoofdstad vloog zullen de volop feestvierende Ajacieden nauwelijks gemerkt hebben. In het Feycnoord stadion is de beslissingswedstrijd Blauw WitElinkwijk ge ëindigd in een 10 zege van de Utrechters. Deze stand was reeds by rust verkregen door een doelpunt van linksbuiten De Jong. Door dit resultaat degradeert Blauw Wit naar de eerste divisie betaald voetbal. Het spel van Blauw Wit was in deze wedstrijd, die door 20.000 toeschouwers werd bijgewoond, technisch ongetwijfeld beter dan dat van Elinkwijk. Maar het miste door gaans te zeer snelheid en verrassing om het de Utrechtse defensie met Mijnals aan bet hoofd erg moeilijk te maken. En toen deze defensie dekkingsfouten maakte en de Amsterdamse linksbinnen Degenaar twee maal een goede kans kreeg gingen deze kansen door naast schieten verloren. Ook daarna miste men, bij een volgend Amsterdams offensief, doortastendheid om de kroon op het werk te zetten. Elinkwijks tactiek, gebaseerd op een versterkte verdediging en snelle uitvallen, bleek juist want er dreigde herhaaldelijk gevaar voor het doel van Blauw Wit en uit een van die snelle tegenstoten scoorde linksbuiten De Jong in de 18de minuut van de eerste helft het enige en beslissende doelpunt. Mijnals behoorde tot de beste spelers in de ploeg van Elinkwijk, maar hij bleef toch vrij ver beneden zijn topvorm. 11 Ajax, de nieuwe kampioen van Neder land, werd op 18 maart 1900 opgericht in de befaamde „Melkinrichting van Jonk- hart" bij het Willemspark, het eerste „veld" van de sterke Amsterdamse club. De eerste bestuursvergadringen werden gehouden ineen cel van de gevan genis aan de Amstelveenseweg, eenvoudig omdat de vader van een der bestuurders daar een functie had en begrip toonde voor de financiële problemen van de jongens. Reeds in 1903 werd Ajax het speelde toen aan de Middenweg toegelaten tot de toenmalige N.V.B. en na een fusie met Holland (1908) promoveerde het in 1911 naar de eerste klasse; Ajax was toen al onbetwist de hoofdstedelijke top-club. In 1914 degradeerde de „Meer-club", maar na drie achtereenvolgende kampioen schappen in de tweede klasse van de nood- competitie, werd haar in 1917 door de al gemene vergadering der N.V.B. promotie- bij-keuze toegekend. Een wijze beslissing die Ajax reeds het volgende jaar honoreer de door de landstitel te behalen. In 1919 werd Ajax opnieuw kampioen van Neder land, ditmaal ongeslagen. In dat jaar stond de befaamde ploeg met Fons en Joop Pelser, Hordijk, De Natris, Van Dort, Broekman, Van Delsen en Gupfert in 15 van de 22 competitiewedstrijden zelfs geen tegen-doelpunt toe. Na dit prachtige seizoen, toen de wed strijden al werden bijgewoond door enkele tienduizenden toeschouwers, werd Ajax nog acht keer kampioen van Nederland (1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957 en 1960) en daarmee recordhouder in ons na tionale voetbal. Ajax heeft, ook internationaal, een grote faam door het veelal zeer attractieve, in telligente spel, dat gebaseerd is op een voortreffelijke techniek. De opleiding was vrijwel voortdurend in handen van zeer bekwame Engelse oefenmeesters (Rey nolds!) en vooral dank zij hen hebben vele Ajacieden na de eerste generatie onder meer Van Kol, Blomvliet, Anderiesen sr., Schubert, Volkers, Drager, Van der Lin den. Pötharst, Stoffelen in het Neder lands elftal gespeeld. Aan dat goede spel was het ook te danken dat Ajax, als een der weinige clubs in het land, door de blijvende belangstelling van het publiek in staat was voor zichzelf een stadion te la ten bouwen. Dat werd in 1934 in gebruik genomen. Ajax werd in de loop der jaren geleid door voortreffelijke bestuurders, met voor uitstrevende gedachten en begrip voor de realiteit. Dat vooral heeft de club, waarin ook de honkbal- en cricketsport wordt be oefend, groot gemaakt. Het kampioenschap van Nederland werd dit seizoen voor de zestigste keer betwist. Vier en twintig clubs behaalden de titel. Ajax is met tien nationale kampioenschap pen recordhouder. De lijst-der-kampioenen is: Ajax 10 HVV 8 Sparta 5 Go Ahead en Feijenoord 4 HBS, PSV en Willem II 3 ADO, Heracles, RAP en RCH 2 Be Quick (Gr.), BW, DOS, Eind hoven, Enschede, Haarlem, Limbur- gia, Quick (H), NAC, Rapid, SVV en Volewijckers 1 Feijenoord werd voorts in 1939/'40 win naar van de noodcompetitie en daarmee officieus kampioen van Nederland. In dit overzicht zijn niet opgenomen de amateur-kampioenen van Nederland sedert de invoering van het betaalde voetbal. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de stad Amsterdam heeft een voetbal vereniging de medaille in zilver van de stad gekregen. De wethouder voor sport zaken, mr. A. de Roos, reikte het kleinood gisteravond uit aan het Ajax- bestuur, dat recipieerde in Krasnapolsky ter gelegenheid van het zo juist behaalde kampioenschap van Nederland. De heer A. H. Martens van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. was een der vele sprekers, die het bestuur com plimenteerden. Hij zei dat tot zijn vreugde de beste ploeg kampioen is geworden en noemde Ajax „een parel aan de kroon van het Nederlands voetbal". De Amsterdam se Voetbalbond toonde zich evenzeer ver heugd over het feit, dat het Amsterdamse voetbal weer aan de top van deze natio nale sport staat en dat juist nu Blauw wit moet degraderen. De voorzitter van deze vereniging, Van Asselt, sprak even eens gelukwensen tot Ajax. Hij zei te ho pen. dat zijn vereniging spoedig kampioen zal worden, opdat zij opnieuw tegenstan der wordt van de plaatselijke vereniging. De heer Jansen sprak namens DWS-A. Ook afgevaardigden van Amsterdamse amateurverenigingen, zoals OVVO en JOS voerden het woord. Er waren tal van bloemstukken bezorgd waaronder een fraaie tuil anjers met een lint in de rood- witte-kleuren van Feijenoord. Eredivisie, Beslissingswedstrijd: Ajax Feijenoord (Olympisch Stadion) 5I. Beslissingswedstrijd: Blauw Wit Elinkwijk 0—1 (Blauw Wit degradeert). Prom. comp. eredivisie: VSVNOAD 1—2, DFC—Vitesse 4—0. Eerste divisie B: RCHLimburgia (rest. 5 minuten, stand 22) 32. Beslissingscompetitie tweede divisie: RhedenONA 21, VelocitasZwolse Boys 0—0, Baronie—Zwartemeer 23, Xerxes—UVS 1—0. Kamp. van Ned. amateurs: Gouda Wilhelmina 21. West II, Promotie 4e/3e klasse: Fore- holteHillegom 31, Kranenburg Oudewater 21 Voor de reis van het Nederlandse elf tal naar de West, waar het wedstrijden zal spelen tegen Mexico op 26 juni, tegen de Nederlandse Antillen op 29 juni te Wil lemstad en tegen Suriname op 3 juli te Paramaribo, zijn de volgende zeventien spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veldhoen, Klaassens, Rijvers en Cor van der Gijp, allen Feijenoord; Van der Hart, Wilkes en Notermans. allen Fortuna; Mul ler, Henk Groot en Swart, allen Ajax; Jongbloed (DWS); Mijnals (Elinkwijk); Wiersma (PSV); Kuys (NAC); Kerkhoffs (Enschede) en Van der Linden (DOS). Het gezelschap vertrekt op 23 juni van Schiphol. Vier deelnemers aan de K.N.V.B.-toto van zondag delen de eerste prijs van 113.338,-. De tweede prijs van 56.669,- gaat naar 117 deelnemers met 14 punten. Het aantal winnaars van de derde prijs van eveneens 56.669,- bedroeg bij het sluiten van de controle 1596. Deze deel nemers behaalden 13 punten. Vierduizend paar ogen keken donder dagochtend in het Heemsteedse sportpark naar RCH's Nanai voor wiens voeten een gloednieuwe voetbal lag op een keurig ge kalkte penaltystip. Uiterlijk volkomen rus tig, ja zelfs bijna verlegen stond de Hon gaarse vluchteling te wachten op het fluit signaal van scheidsrechter Van Male. Toen dat signaal kwam deed Nanai enkele pas sen voorwaarts en dirigeerde de bal toen met een simpele voetbeweging naar het door de reservedoelman van Limburgia, Franken, verdedigde doel. Op schouder hoogte, een decimeter binnen de rechter paal trof het leer daarop ver buiten bereik van Frankens grijpgrage handen het zijnet.RCH had nu de overwin ning voor het grijpen omdat deze goal een 3-2 stand betekende in de destijds bij de stand 2-2 gestaakte wedstrijd tegen de Limburgers. RCH's midvoor werd op z'n Zuidameri kaans gehuldigd door zijn uiterst verheug de teamgenoten, die voor geen geld in Na- nai's schoenen hadden willen staan. Maar RCH was er nog niet, want er restten nog vijf minuten spelen. Maar in die periode deelde RCH zeer duidelijk de lakens uit en het scheelde maar een haartje of Na nai had andermaal gescoord. Nu echter was doelman Franken nog net op tijd in de bedreigde hoek. Toen de match definitief ten einde was, was de vreugde groot en was uiteraard Nanai het middelpunt van de belangstel ling. De jeugd tilde hem op de ranke schoudertjes en van de tribunes klonk een klaterend applaus op van niet minder dan vierduizend toeschouwers die alle bewon dering hadden voor die feilloze strafschop. De Limburgers, die donderdagochtend om zeven uur uit Brunssem waren vertrokken voor die vijf minuten voetbal, vertrokken in alle haast weer naar Limbui-g omdat zij des middags om half drie een wed strijd hadden, zij het een vriendschappe lijke. Zoals men weet is RCH nu in de com petitie gelijk gekomen met Graafschap en RBC en deze drie clubs moeten nu in een halve competitie gaan uitmaken welke vereniging naar de tweede divisie moet degraderen. De beslissingscompetitie be- Beslissing kan verstrekkende sportieve gevolgen hebben De geruchten zijn bevestigd: Spanje zal niet tegen Rusland spelen. Onder druk van de Spaanse regering, die de verbonden heid van Spanje met de westelijke wereld wil demonstreren, is donderdag beslist dat het Spaanse voetbalelftal niet naar Mos kou zal reizen om daar zondag tegen Rus land uit te komen voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voet balbeker voor landenteams. Uiteraard zal ook de tweede wedstrijd tussen beide landen, die 9 juni in Madrid zou worden gespeeld, niet doorgaan. Zelfs een interventie van de Europese Voetbal unie heeft niet kunnen voorkomen dat dit voor de Spaanse sport teleurstellende be sluit is genomen. In sportkringen wordt het besluit vooral betreurd omdat men sport en politiek niet heeft weten te schei den. De genomen beslissing kan voor Spanje zeer verstrekkende sportieve gevol gen hebben. Zowel de Europese Voetbal unie als de FIFA (Int. Voetbal Federatie) hebben het recht de Spaanse voetbalbond sancties op te leggen. Zo bestaat de mo gelijkheid dat elftallen van de Spaanse bond voor de duur van één iaar wordt verboden in internationale wedstrijden uit te komen. Het is voorts zeer de vraag of Spanje zal kunnen deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap, waarvan de eindronden in 1962 in Chili worden ge speeld. In de voorronden speelt Spanje na melijk onder meer tegen de winnaar van de groep die gevormd wordt door de Ver enigde Arabische Republiek, Soedan, Tu nesië, Nigeria, Marokko en Ghana. Als de winnaar van deze groep te zijner tijd pro test aantekent bij de FIFA tegen de han delwijze van Spanje is de kans zeer groot dat Spanje zijn inschrijving zal moeten te rugnemen. Piet Beekman, de stopperspil van Vites se, die naar aanleiding van een incident in de wedstrijd BVV-Vitesse door zijn club voorlopig geschorst was. zal in de promotiecompetitie om een plaats in de eredivisie toch voor zijn vereniging kun nen uitkomen. Vitesse heeft de voorlopige schorsing, hangende het onderzoek naar het gebeurde, opgeheven. gint pas maandag (tweede pinksterdag) 6 juni. In die competitie overigens heeft de Ra cing een uitstekende kans. Eindigen na melijk twee of drie ploegen weer gelijk en dat ligt voor de hand met voor In een oud honkbal-stadion in New- York is woensdagavond een internationaal voetbaltoernooi begonnen dat beschouwd kan worden als de eerste serieuze poging om voetbal tot een van de top-sporten in Amerika te maken. De inzet is een nieu we trofee, de Amerikaanse beker, en het toernooi wordt gehouden onder de auspi ciën van de onlangs gevormde internatio nale voetbal league, waartoe een aantal Europese verenigingen is toegetreden. Er wordt gespeeld in twee afdelingen. Tot de eerste behoren de Schotse ploeg Kilmarnock, Bayern München, Burnley, de Engelse kampioensploeg, de Ierse kampioen Glenavon. Nice F. C. (Frank rijk) en de New York Americans, een on langs gestichte club waarin verscheidene nationaliteiten vertegenwoordig zijn. In de tweede afdeling zijn ondergebracht Rapid (Oostenrijk), Bangu (Brazillië), Sampdo- ria (Italië) Sporting Club Lissabon (Por tugal), Norrköping (Zweden) en Rode Ster (Joegoslavië). Tien van de wedstrij den zullen in het gebied van New York op de t.v.-schermen te zien zijn. In de eerste afdeling heeft Kilmarnock woensdagavond met 3-1 van Bayern Mün chen gewonnen, na bij rust met 0-1 te hebben achtergestaan. De wedstrijden in de tweede afdeling beginnen pas op 2 juli. De winnaars van de afdelingen komen te gen elkaar uit in de finale. In de afdelin gen wordt een halve competitie gespeeld. Het Engelse competitiebestel wordt mo gelijk ingrijpend gewijzigd. Op de jaarlijk se vergadering van de League, die op za terdag 28 mei wordt gehouden, komt al thans een voorstel ter sprake, dat beoogt de eerste drie divisies te splitsen in een noordelijke en een zuidelijke afdeling, beide eveneens van 20 clubs. Dit laatste zou kunnen worden bereikt door acht non league clubs tot de league toe te laten. Het totaal league-clubs zou daardoor 100 worden. Enkele maanden geleden reeds wei-den de clubs verzocht commentaar te geven op de voorstellen, die verder een viervou dig competitie-programma (twee thuis- en uitwedstrijden tegen elke tegenstander) en voor het komende jaar uiteraard ook versterkte degradatie inhouden. Het zou de belangrijkste wijziging in het competitiebestel sedert 40 jaar worden. Verlegen over zo veel belangstelling wordt Nanai na afloop van de slechts vijf minuten durende match tegen Limburgia door jeugdige bewonde raars op de schoudertjes genomen. iedere club slechts twee wedstrijden dan is het doelgemiddelde van de gewone competitie beslissend. En dat doelgemid delde is van RCH verreweg het beste. Twee punten zijn in wezen al voldoende! Eindstand eerste divisie B Alkmaar 32 18 7 7 43 68—47 DFC 32 17 8 7 42 71—46 VSV 32 19 4 9 42 64—47 Heracles 32 17 6 9 40 66—52 DHC 32 16 7 9 39 67—52 Leeuwarden 32 16 3 13 35 80—67 SHS 32 14 6 12 34 64—69 ZFC 32 14 5 13 33 63—49 AGOVV 32 15 2 15 32 71—61 Go Ahead 32 13 6 13 32 62—62 Hermes DVS 32 13 4 15 30 44—47 Eindhoven 32 10 7 15 27 58—64 Helmondia 32 8 8 16 24 43—64 Limburgia 32 9 7 16 23 52—62 RCH 32 7 8 17 22 57—76 RBC 32 9 4 19 22 43—67 Graafschap 32 6 10 16 22 42—83 Het Amersfoortse HVC heeft in het af gelopen jaar een zware crisis doorge maakt. Er was in de vereniging een op positie ontstaan, die het aftreden van het bestuur eiste. Tijdens een enige maanden geleden gehouden uiterst bewogen verga dering werd het bestuur weggestemd met een meerderheid van slechts 3 stemmen voor de oppositie-groep. Nadien zijn vele pogingen ondernomen om een nieuw bestuur te vormen. De laatste poging ondernam de heer Welle, voorzitter van de afdeling Utrecht van de KNVB. Vorige week gaf hij zijn opdracht terug: hij had gefaald. Dinsdagavond kwa men de HVC-leden in de Amersfoortse Markthal in buitengewone vergadering bij een om een nieuw bestuur te kiezen. Er waren twee lijsten met complete bestuurs- formaties ingediend. De groep van de heer N. L. F. Hovius werd gekozen met 122 stemmen, de andere groep, onder aan voering van de heer A. van Weezel.Er- rens, kreeg 96 stemmen. De nieuwe voorzitter, de heer Hovius, is kandidaat-deurwaarder en rechtskundige in Amersfoort. Als voorzitter van de sec tie betaald voetbal zal optreden de heer J. J. Boers, die voorheen lid was in de sectie van het oude bestuur. Een van de afgetreden bestuursleden, de heer A. Mosterd, die in de afgelopen kwart eeuw belangrijk werk heeft gedaan voor de KNVB in zijn kwaliteit van bonds- afgevaardigde en bestuurslid van de af deling Utrecht, werd door de KNVB on derscheiden met de gouden bondsspeld, die hem werd uitgereikt door de heer Martens, vice-voorzitter van de KNVB. In de promotiecompetitie naar de derde klasse heeft Hillegom gisteren een neder laag geleden tegen Foreholte en zakte daardoor naar de derde plaats. De wed strijden van zondag zijn beslissend voor promotie: HillegomKranenburg en Oude water—Foreholte. De stand is: 1. Kranen burg 58, 2. Foreholte 55, 3. Hillegom 53 en 4. Oudewater 52. NOAD, voor de tweede maal in korte tijd in IJmuiden op bezoek, kon ook ditkeer Schoonenberg opgewekt verlaten. Want weer legden de Tilburgers in een voor hen belangrijke ontmoeting beslag op bei de punten. Bepaald onverdiend zouden we de 1-2 zege die zij behaalden niet willen noemen, maar met een gelijkspel hadden we ons ook zeer wel kunnen verenigen. Van een veldmeerderheid der bezoekers is namelijk zeer zeker geen sprake geweest en dat de Tilburgers zich meer en betere kansen hebben kunnen scheppen zouden we ook niet graag beweren. Alleen is het wel een feit, dat de NOAD-spelers voor de rust hun aanvallen beter opbouwden dan de VSV-ers. Maar dit sorteerde door het goede ingrijpen van de Velsense defensie en door het te korte aanvalsspel in het IJmuidense strafschopgebied niet veel ef fect. Na de rust zijn er perioden geweest waarin VSV duidelijk sterker was, maar de kansen die de voorhoedespelers kregen waren door te lang treuzelen op de vin gers van een hand te tellen. Het begon anders zo goed voor VSV. Van de aftrap af forceerden de rood-wit- ten een hoekschop, die door Malesteijn in eens werd ingeschoten. Doelman Huisman stond echter op de juiste plaats. Een twee de kans ontstond al spoedig. Een Tilburg- se verdediger miste de bal finaal, maar toen stond doelman Huisman het schot van Van Dolder in de weg. NOAD begreep dat het de zaken anders moest gaan aanpakken. Maar de aanval len werden te veel door het centrum ge leid en hier stond Spaans zijn mannetje. Toch leek NOAD de leiding te gaan ne men toen de actieve Farenhorst bij een poging zijn verdediging bij te staan zijn eigen doel op de korrel nam en zeker „succes" zou hebben gehad als de paal niet in de weg had gestaan. In de 38-ste minuut kreeg Van der Heij den de kans van de dag, maar hij faalde. Twee minuten later nam NOAD de lei ding. Van der Velden en Wilborts zetten toen een snelle aanval op. die linksbinnen De Bruin met een fraaie kopbal met een doelpunt afrondde. Ook na de rust werd er door beide ploe gen weer enthousiast gespeeld, maar niet altijd even oordeelkundig. Zo hielden in de aanval van VSV de spelers de bal veel te lang bij zich. Vooral Van Dolder. Toch slaagde VSV erin in de twintigste minuut gelijk te maken. Juist nadat Wilborts aan de andere kant tegen de lat had gescho ten, trok Van der Heijden er alleen tus senuit. Huisman hield weliswaar zijn schot, maar kon de bal niet klemvast krij gen en Farenhorst zorgde voor de gelijk maker. De spanning nam hierna zienderogen toe. Zoals bij voorbeeld het moment dat de overigens goed leidende scheidsrechter Van Leeuwen NOAD-midvocr Van Osch er tussenuit liet trekken, maar Geerlofs stop te het harde schot. Ook Uniken kreeg nog een mooie kans, maar hij knalde naast. Een minuut later drie minuten voor tijd werd VSV's vonnis geveld. Toen kopte Van Osch de bal naar de vrijstaan de Wilborts en deze gaf Geerlofs met een ferm schot geen kans (1-2).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 21