PUZZEL NUMMER 33 FILATELIE MET PASEN ZAT MAAR 10 PCT. VAN ALLE BRITTEN IN DE KERK Nederlandse exporteurs importeren Japanse tulpen in Amerika een meubelmaker ALER: MEN LATE SCHIP HOL NIET VERZANDEN Kerkelijk Leven Nieuwe haven in 1963 opleveren Jachtpartij kostte tuinder een oog Wegens tekort aan bloembollen kan verkoop niet worden opgevoerd ZATERDAG 28 MEI 1960 4 Nu is er... hèt middel tegen afwashanden Moordaanslag in Utrecht verijdeld MAAGKLACHTEN? Schutter vrijgesproken van grove schuld" Prof. dr.D. K. de Jongh benoemd in Amsterdam Wij zoeken Kynoloog P. M. C. Toepoel overleden Spoorwegbeveiliging wordt uitgebreid Van een recente enquête van de Engelse kerk, die ook voor ons land leerzaam is, laten wij enkele passages volgen. De grootste zorg geldt de ontkerstening, het materialisme, de grote onverschilligheid en apathie tegenover de kerk in Engeland ivfen schat, dat niet meer dan tien percent van de Engelsen de kerkdiensten op paas zondag hebben bijgewoond. Voor tachtlig percent van de bevolking schijnt bijvoor beeld Pasen niet in de eerste plaats een godsdienstig-kerkelijk feest meer te zijn. Aan de andere kant is er echter reden voor nieuwe hoop en verwachting. Het kerkelijk verval, dat begon met de oorlog van 1914-1918 en dat zich voortzette tot 1950 is tot stilstand gekomen. In de af gelopen tien jaar heeft de Anglicaanse Kerk evenveel aan invloed gewonnen als zij in de voorgaande tien jaar had verlo ren. Er zijn tekenen van een opleving in het kerkbezoek en het kerkelijk medele ven. Maar er bestaat een enorme kloof tussen wat het volk ten aanzien van de kerk denkt en voelt en wat het er uiterlijk aan doet. Want terwijl slechts achttien percent van de doopleden van de Angli caanse Kerk 's zondags regelmatig naar de kerk gaat, zijn vrijwel allen het er over eens dat het voortbestaan van de kerk van wezenlijk belang is. Dit alles blijkt uit een enquête, die het Engelse dagblad „Daily Mail" in de we ken voor Pasen heeft gehouden in samen werking met het nationale instituut voor opinie-onderzoek in Engeland. Het was een zeer omvangrijke enquête, die alle lagen der bevolking omvatte en allerlei aspecten van het leven en de leer der kerk behelsde. Ook voor de Nederlandse kerken zijn de resultaten van deze enquête zeker de be langstelling waard, niet alleen, omdat de Anglicaanse Kerk een belangrijke rol vervult in de oecumenische beweging, maar met name ook, omdat de ontwikke ling in Engeland vele parallellen vertoont met die op het vasteland van Europa, ook in Nederland. De kerken in het Westen worden veelal bedreigd door dezelfde geestelijke gevaren en hebben vaak met dezelfde problemen te kampen. Het kan de kerken in Nederland mis schien iets zeggen, dat in Engeland meer dan de helft van de ondervraagde doop leden hun kerk ouderwets vonden en meer geschikt achtten voor vrouwen, ouden' van dagen en gegoede standen; dat van de honderd 59 het saai in de kerk vonden; dat meer dan de helft dacht, dat men meer mensen in de kerk zou krijgen door de diensten wat „op te fleuren", maar dat daarentegen 64 percent tegen het gebrui ken van jazz voor dat doel was; dat bijna veertig percent van oordeel was, dat de kerken meer mensen zouden trekken als de predikanten met een natuurlijker stem zouden preken; dat 38 percent eerlijk ge zegd een hekel aan de preek in de ere dienst had en dat men het meest hield van het zingen van „hymns". Uit de enquête bleek verder, dat er in Engeland tweemaal zoveel vrouwen als mannen naar de kerk gaan en dat bijna tachtig percent van de kerkgangers boven de 35 jaar zijn. Men vindt voorts verreweg de meeste kerkgangers in de middenklas se en de hogere klassen. Deze voelen zich ook het beste thuis in de kerk en kunnen de huidige vormen van de eredienst nog wel volgen en in zekere mate waarderen. De regelmatige kerkgangers zijn evenwel lang niet zonder kritiek op de kerk. Zij nemen ook lang niet allemaal voetstoots aan wat de predikant zegt. Zo kwam men tot de verrassende ontdekking, dat onder de regelmatige kerkgangers één op de vier ondervraagden er niet van overtuigd was, dat er een hiernamaals is. Het bleek ook, dat men bedroefd weinig af wist van de eigen kerk. Eén op de tien kon de naam van de aartsbisschop van Canterbury niet noemen en twee op de drie wisten de naam van de aartsbisschop van York niet te vertellen. Er kwam ook aan het licht dat de uiterlijke zondagse activiteiten van kerkgangers en niet-kerk- gangers maar weinig van elkaar verschil den: men verricht zijn huiselijke bezighe den, werkt in de tuin, bezoekt familie en kennissen, kijkt naar de televisie en leest de zondagsbladen. Eén van de grootste zorgen van de Kerk van Engeland is de daling van het aantal priesters, juist in een tijd, dat men meer dan ooit geestelijken nodig heeft en de veroudering van het priesterkorps juist nu de kerk nieuw fris bloed nodig heeft. Advertentie De Utrechtse recherche heeft de 47- jarige Utrechter T. gearresteerd wegens poging tot moord. De man reed donderdag middag omstreeks kwart over vijf naar de Marconistraat te Utrecht om wraak te nemen op de 45-jarige autohandelaar H. J. van L., die met de gewezen vrouw van T. samenleefde. Van L. zag de man aankomen en zag ook dat hij een ploertendoder en een mes in zijn handen had. Hij had van anderen vernomen dat de man met moord plannen rondliep en riep de hulp in van zijn 47-jarige broer M. van L. Deze pro beerde T. tot bezinning te brengen, doch deze ging in zijn woede nu de broer te lijf. Hierop rende H. J. van L. met een traproe naderbij en sloeg daarmee de aanvaller op zijn hoofd. Hij raakte 't oog van T., waar door deze buiten gevecht werd gesteld. T. liep ernstige verwondingen op en zal zijn oog moeten missen. Hij werd aanvankelijk naar het politiebureau overgebracht, maar toen men daar zag dat de verwondingen ernstig waren, werd de man naar het zie kenhuis vervoerd. Hij zal wegens poging tot moord' worden vervolgd. De pastorale zorg schiet door het veel te geringe aantal geestelijken schromelijk te kort. Van de honderd ondervraagde leden van de kerk zeiden 53, dat hun predikant hen nog nooit thuis bezocht had. Vooral de arbeiders krijgen weinig of geen huis bezoek. De allerarmsten en de mensen uit de hoogste klassen kunnen het meest op pastoraal bezoek rekenen. Slechts 57 van de honderd waren van oordeel, dat de Engelse geestelijkheid on derbetaald werd. hoewel het in Engeland toch vrij algemeen bekend is, dat de pre dikanten er een hongerloon verdienen. De helft was van oordeel, dat zij wel even veel konden verdienen als onderwijzers. Tien percent vond, dat zij met minder toe konden dan buschauffeurs en postbodes, en slechts twee percent was van mening, dat zij méér moesten hebben dan dokto ren. Negen van de tien waren voor ge huwde predikanten. Er bleek ook een groeiend begrip te zijn voor de wenselijkheid om zogenaam de part-time predikanten aan te stellen, geestelijken dus, die het predikambt uit oefenen naast een ander beroep. De gees telijken bleken over het algemeen een goede naam te hebben onder de midden- en hogere klassen, maar in veel mindere mate onder de arbeiders-klasse. Terwijl de bevolking de laatste decennia sterk is gestegen, is het aantal priesters na de An glicaanse kerk van 21000 in de jaren dertig gedaald tot 16.000 nu. De jonge pre dikanten komen nog steeds van de gym nasia en hebben de neiging zich alleen in hun eigen klasse op hun gemak te voelen. Steeds minder jonge mensen kiezen het ambt van geestelijke vanwege de lage be taling. Daardoor veroudert het predikan tenkorps schrikbarend snel. De gemiddel de leeftijd van de geestelijkheid in de Anglicaanse Kerk is thans 55 jaar. Advertentie AFGELOPEN! Zuurbranden en heftige oprispingen I AFGELOPEN I door VENTROLETTEN De» speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig heid op; ook dat nare zeurende-vermoei- ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust ia het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes} prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Yalkhoff's pharmaceutlsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor; Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum ADVERTENTIE „Het zou verschrikkelijk zyn, als men de luchthaven Schiphol zou laten verzanden. Dat zou speciaal voor onze maatschappij, die Schiphol als thuishaven heeft, funest zijn. Vyftig percent van onze passagiers reist met de vliegtuigen van de K.L.M. via Schiphol, om vandaar, zonder Nederland te bezoeken, verder te vliegen. Deze vijftig percent zou, indien de modernisering van Schiphol niet tijdig gereed komt, via andere luchthavens in West-Europa bijvoorbeeld via Brussel, Frankfort, Parijs of Kopenhagen zijn bestemming kunnen bereiken". Aldus de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, in antwoord op een hem gistermiddag tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. gestelde vraag. Schiphol heeft thans één baan gereed voor de grote straalverkeersvliegtuigen. De noodzaak tot verdere modernisering van Schiphol wordt door de K.L.M. zeer sterk gevoeld. Men zal merken dat er op dit ogenblik aan de semi-permanente ge bouwen op Schiphol uitbreidingswerkzaam heden worden verricht en die zullen, ook tijdens het verwachte drukke zomerseizoen nog voortgang vinden, aldus de heer Aler. Wij dringen sterk aan op het besluit, zo zei hij verder o.m„ om het moderne Schiphol aan de andere kant van het hui dige Schiphol nu spoedig uit de grond te laten verrijzen. Als het goed is zou dit nieuwe Schiphol in 1963 gereed moeten zijn, naar de mening van de K.L.M., hooguit in 1964. De heer Aler zei dat de indruk bestaat dat het bespreken van de plannen voor dit nieuwe Schiphol en het heen en weer schuiven van die plannen langer duurt dan de K.L.M. met het oog op de snelle groei van de maatschappij wenselijk acht. De heer Aler deed ten slot te een ernstig en dringend beroep op de verantwoordelijke minister en op de di rectie van de n.v. Luchthaven Schiphol om de door de K.L.M. onontbeerlijk geachte modernisering van Schiphol tijdig uit te voeren. DC-8 goed bezet Sinds de K.L.M. Douglas DC-8 straal vliegtuigen heeft ingezet op de lijn Am sterdam-New York v.v., is de belangstel ling van de passagiers voor reizen met dit type vliegtuig groot. Van het begin af aan hebben de toestellen, die in totaal met de huidige kajuitindeling honderdze ventien passagiers kunnen vervoeren, ge middeld elk honderd passagiers op elke vlucht overgebracht, zo vernemen wij. De heer Aler, president-directeur der K.L.M. heeft nog medegedeeld dat het vervoer per DC-8 van de K.L.M. van de Verenigde Staten uit op dit ogenblik iets meer is dan van Nederland uit naar de V.S.. omdat het reisseizoen aan de over kant van de Atlantische Oceaan al min of meer is begonnen. De heer Aler heeft verder o.a. medege deeld, dat over samenwerking met een of meer buiten-Europese luchtvaartmaat- Horizontaal: 1) Dit geluid kan men horen bij de behandeling die in 12 wordt om schreven (8); 5) Een oud vrouwtje zit achter de vis aan, je kunt ze samen op eten (6); 10) De meningen over het lekkers zetten tweemaal de puntjes op de i (7); 11) Mama zong een lied. hoe vindt u het wijsje? (7); 12) Nu dit woord er ontbreekt wordt het kledingsstuk een misdrijf (10); 13) Als je onder zeil gaat kun je hier over gaan (4); 15) De openbare vervoermiddelen rijden hier achteruit, ik zie het met leed wezen (5); 16) Ba, lees die krant, het is een kromme (8); 19) Drommels, maak het begin wat scherper, dan hoor je geluidt (8); 21) Als je a hebt gezegd blijkt dat deze plant in juni bloeit (5); 25) Deze plaats wekt de indruk dat men door moét gaan (4); 26) Een spel van rollen, vallen en opzetten (10); 28) Dit ongunstige type is voor het leed, maar hij kan niet spellen (7); 29) (HOR). Deze plaats bevat geen boeken, maar wel iets geestrijks (7); 30) Smeer 'm wat melk aan, dan heeft hij deze nodig om het weg te dragen (6); 31) Een dwaas met een ratel doet aan een waterval denken (8). Verticaal: 1) Een dove met een noot, dat is een treurige combinatie (6); 2) Zo ben je niet als je de aandelen Koninklijke vast houdt (7); 3) Bij het zwemmen een ramp (10); 4) De Sont m.i. zit er in, maar ver standig is anders (6); 6) Wat tot stof wederkeert komt hier terecht (4); 7) Een een mooie rand in de tuin (7); 8) Ze groeien in uw tuin, maar niet als ze zout zijn (8) 9) Als ik dit met de zaak doe, kan ik deze van de andere kant bekijken (7); 14) Bij dit spel gaat het met krabben en bijten (10); 17) Hij deed dit met de haas nadat hij dit met hem deed (8); 18) Met zijn pet over de oren trok hij de slee voort (7); 20) Hij verblijft niet waar je zou denken en als je zo kijkt kun je beter opkrassen (7); 22) Ido is een kunsttaal, ik ben er verrukt van (7); 23) De commandant hiervan kan dit als regel niet verrichten (6); 24) Als een sier zo is dan is 't stoer hem te geleiden (6); 27) Als dit om zichzelf zit vallen er klappen (4). Inzenden voor donderdagochtend uit sluitend per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL 32 Horizontaal: 1. alhambra. 9. aar, 10. mot, 11. ob, 13. mes, 15 .e.a., 16. nes, 18. set, 20. teen, 22. nis, 24. riek, 26. lid, 29. nurk, 31. ko. 32. in, 34. saai, 36. puf, 37. brak. Verticaal: 2. la, 3. ham, 4. ares, 5. b.m., 6. roe, 7. atap, 8. pont, 12. beer, 14. sen, 17. sein, 19. til, 21. neus, 23. sik ,25. krab, 27. dog, 28. pip, 30. kar, 33. nu, 35. ia. Prijswinnaars: H. v. d. Aar, Venneper- weg 1197, Nieuw-Vennep, 7,50; K. Toeset, Kluyskenslaan 19, Santpoort-Station, 5; D. Smit, Houtmarkt 43 rd, Haarlem, f 2,50. schappijen wel eens is gedacht. Hij deel de verder mede dat de mogelijkheid van sa menwerking met Amerikaanse luchtvaart maatschappijen in principe niet wordt verworpen. Het ziet er op het ogenblik evenwel niet naar uit dat deze in de naas te toekomst een van de concrete mogelijk heden is. De vergadering keurde bij acclamatie die jaarstukken goed; zij benoemde bij acclamatie, overeenkomstig de voordracht van houders van prioriteitsaandelen mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, wederom tot lid van de raad van com missarissen. De heer Gieben_ trad perio diek af. De vergadering van'aandeelhou ders benoemde bij acclamatie tot leden der directie van de K.L.M. de heren J. C. van der Kloot, bedrijfsdirecteur ver koop en vervoer der maatschappij, en mr. L. de Block, directeur-generaal voor de industrialisatie en energievoorziening van het ministerie van Economische Za ken. De Haagse rechtbank heeft een vrij sprekend vonnis gewezen in de zaak te gen de 58-jarige veehouder M. P. V. uit Leidschendam, aan wie grove schuld aan het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel was tenlastegelegd. De Officier had veertien dagen geleden tegen de veehouder een boete van honderd gulden geëist., omcfet de verdachte tijdens een jachtpartij in de Plaspoelpolder op hoogst roekeloze en onverantwoorde wij ze op een koppel patrijzen geschoten zou hebben in de richting van een zijner jacht genoten, de 60-jarige Rijswijkse tuinder van der Lans, die door een hagelkorrel in een oog werd getroffen. De heer van dei- Lans heeft dit oog moeten missen. Verdachtes verdediger, mr. P. C. Klomp uit Den Haag, had aangevoerd dat de gebezigde jachtmethode weliswaar zeer gevaarlijk, maar desondanks volko men gebruikelijk was. Het slachtoffer heeft zich willens en wetens aan een groot risico blootgesteld (hij liep in het schoots veld van zijn medejagers) en het feit dat hij getroffen werd kan dus niet geweten worden aan een bijzondere roekeloosheid van de verdachte. De rechtbank heeft dit argument blijkens haar vonnis steekhou dend bevonden. Ter zitting al had de pre sident van de rechtbank als zijn mening te kennen gegeven de gebezigde jachtme thode gevaarlijk te vinden. Zeven jagers liepen naast elkaar in een lange rij, terwijl de achtste (het slachtof fer) geheel links ongeveer 80 meter voor uit liep, om zo nodig een dwarsschot te kunnen lossen. Hij werd getroffen door de verdachte, die midden in de rij achter hem liep, toen een koppel patrijzen plotse ling naar links vloog. De gemeenteraad van Amsterdam heeft op 25 mei prof. dr. D. K. de Jongh uit Heemstede benoemd tot hoogleraar in de geneeskunde aan de Gemeente-universiteit in Amsterdam. Prof. De Jongh is thans buitengewoon hoogleraar in de diergenees kunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. De heer Jac. van Zijverden, voorzitter van groep 1 (de Amerikaanse) van de Bond van Bloembollenhandclaren zei vrij dagmiddag in de vergadering van deze groep dat de export van zomer artikelen vorige jaar naar de V.S. t.o.v. 1958 met slechts 900.000 gulden is toegenomen. De verkoop van gladiolen daarentegen is zeer sterk gestegen, zodat er van 1 juli 1959 tot 14 mei 1960 47.134.000 werd verkocht. Dit is bijna vier miljoen gulden meer. Ei genaardig is de stijging van de import van Japanse tulpen in de V.S. Er werden daar 10.261.000 tulpen geïmporteerd. Dat is twee miljoen stuks meer dan verleden jaar. Die twee miljoen zijn echter in ok tober binnengekomen, zodat het vermoe den bestaat, dat Nederlandse exporteurs Japanse tulpen hebben gekocht om hun Amerikaanse klanten toch te kunnen leve- Advertentie voor direkt wiens taak het zal zijn alle meubels na te kijken, slaapkamerkasten bij cliën ten op te zetten, eenvoudige reparaties te verrichten enz. Leeftijd speelt geen rol, wèl vakbe kwaamheid en liefde voor het meu belvak, MARKTPLEIN 29 In Eemnes is op 78-jarige leeftijd over leden de heer P M C. Toepoel, een onzer bekendste kynologen. Niet alleen nationaal, maar ook internationaal gold hij als een groot kenner van honden, ook van de minder bekende rassen. Veel heeft de heer Toepoel in zijn leven over de hond gepu bliceerd. Ondermeer als medewerker aan diverse grote bladen. Het belangrijkste werk dat van zijn hand is verschenen is de „Hondenencyclopedie", die nog steeds als een standaardwerk in de kynologie geldt. Zijn internationale vermaardheid blijkt wel uit het feit dat hij vele keren is uitge nodigd om als keurmeester op te treden op de jaarlijkse Cruft-tentoonstellingen in Engeland, een der allergrootste kynologi- sche manifestaties. Er waren maar weinig kynologen die zoveel over de rassen wisten als de heer Toepoel. Zijn kennis gold voor al de terrier, de windhond en de Ierse wolfshond. Veel heeft hij ook geijverd voor de introductie van deze rassen. Na de oor log heeft hij veel gedaan voor de restau ratie van de Nederlandse schapendoes. De Nederlandse kynologie benoemde hem tot lid van verdienste. Voor de oorlog was de heer Toepoel ook bekend als leider van een Haagse boksschool. Tijdens de oorlog heeft hij aan belangrijk verzetswerk medege werkt. De heer Van Zijverden gaf een uitvoe rig overzicht van het werk, dat het kan toor in New Yox-k heeft verzet. De voor delen van dit kantoor zijn groot, doordat de heer Springer overal dichtbij zit en onmiddellijk bericht kan zenden als er on aangename maatregelen in het verschiet liggen. Speciaal op liet gebied vap. invoer rechten en verlading in New-York kon nogal eens worden ingegrepen. De heer Springer was op deze vergade ring aanwezig, evenals de heer Gottlieb, de public-relations-man van het centraal Bloembollencomité. Zij hoorden net als de leden, dat het Amerikaanse marktrapport, dat een week of zes geleden uitkwam, bij zonder interessant is. De heer Springer, die wel Nederlands verstaat maar niet spreekt, haalde een aantal gegevens uit dit rapport aan zonder enige triomf overigens, hoewel hij al lang had beweerd dat de prijzen niet van doorslaggevende beteke nis zijn bij de verkoop. De wijze van ver kopen, de hulp aan de wederverkopers zijn veel belangrijker. Men zal volgens hem niet overgaan tot een zeer intensieve sa menwerking tussen de ondernemingen. Hij adviseerde de aanbevelingen in het rap port over samenwerking op die punten waar het mogelijk is te realiseren. De secretaris van de groep, de heer Neder- veen, fungeerde als spreekbuis van het bestuur, dat zich zeer positief achter dit rapport heeft gesteld. Het zal trachten de daarvoor in aanmerking komende onder delen nader uit te werken met een com missie van deskundigen. Het bestuur meende de verkooptechniek toch niet te moeten laten behandelen door vreemden, zoals was aanbevolen. Het bestuur is echter van mening, dat het de verkoopstimulerende activiteiten nog enige tijd zal moeten laten rusten, om dat er geen bloembollen zijn. Zo lang de situatie niet verandert op de binnenlandse markt, is het niet verantwoord veel in die richting te doen! Wel zal men reeds kunnen beginnen met het verzamelen van de gegevens over de markt. Deze moeten er wel zijn, maar niemand stelt ze ten dienst van de groep in haar geheel. De bond zal advies uit brengen aan het bestuur van het Produkt- schap voor Siergewassen, en zijn beleid verder voeren zonder de onafhankelijk heid van de ondernemingen aan te tasten. Het in de vorige vergadering aanvaarde systeem om zelf het reclamemateriaal te verzenden in plaats van dit op te dragen aan het kantoor New York dreef na één seizoen mensen naar elkaar toe die een protestbrief aan het bestuur richtten. Zij wilden het oude systeem weer terug heb ben. De meer reële klachten zal het be stuur onderzoeken, maar de vrij indrin gend spx-ekende heer Springer adviseerde de heren om het eens een paar jaar te px-obex-en. In de najaax-svex-gadering komt men er weer op terug. De Amerikaanse „Keukenhof", Sterling Foi'est Gax'dens, heeft voor het eei'st ge bloeid. De bloemen zijn voortreffelijk voor de dag gekomen, bijna niet minder dan op „Keukenhof", maar aan de ox-ganisa- tie mankeerde wel iets. Het is alleen de laatste zondag goed weer geweest, maar toen was het pax-keerterrein, goed voor 1800 auto's vol, waren de loketten te klein, de verkoopstertjes nerveus, toeschouwers klommen onder en over de hekken, jonge tjes schoten met geweertjes op dure een den, andex-en stonden naar forellen te vis sen, meisjes plukten de bloemen, enfin, zei de heer A. Warnaax-, het was een com plete kermis. De bloemen hebben de leden zelf kunnen beoox-delen aan de hand van de kleurendia's van de tuinarchitect, de heer Carl van Empelen. Het klimaat is er vrij gunstig en dus is een gx-ote zorg van de schouders van de organisatoren ge vallen. De rest komt ook wel in orde. Deze tuin zal de verkoop van bollen be slist stimuleren. Veel mensen hebben na men van bloemen genoteex-d en daar zal men rekening mee moeten gaan houden. ZWITSERLAND. Op 1 juni a.s. zul len de jaarlijkse vijf Pro Patria-zegels in circulalie worden gebracht. De waarden zijn: 5 5 rp., rookkwarts feen soort, kwarts, licht- tot donker bruin gekleurd, veel in de Alpen voor komend); 10 10 rp., orthoklaas (een soort veldspaat20 10 rp. gryphaea (een van de allergewoonste uitgestor ven schelpdieren uit het Jura- en Krijt- tijdperk, een venvant van onze oester); 30 10 rp., azuriet of koperlazuur (een donkerblauw mineraal, gebruikt voor de bereiding van kopersulfaat, soms als siersteén geslepen); 50 10 rp. symbolen van verschillende beroeps- takken. Op de 5, 10 en 30 rappen zijn mineralen afgebeeld in de natuurlijke kleuren, op de 20 rp. een fossiel (ver stening). BELG1E. De Belgische posterijen hebben twee postzegels het licht doen QklWGUf. zien ter herinnering aan het feit, dat vijfenzeventig jaar geleden de Bel gische Socialistische Partij werd opge richt.. Op de zegels van 40 c. en 3 fr. is de arbeid symbolisch voorgesteld. i A C»J K De ontwerpen zijn ontleend aan wer ken van de Belgische beeldhouwer en schilder Constantin Meunier (1831 1905). UNIE VAN ZUID-AFRIKA. Vijftig jaar geleden werd de Unie van Zuid- Afrika gesticht, hetgeen is herdacht met een serie van vier waarden, n.l. 4 d., 6 d., 1 sh. en 1 sh. 6 d. Afgebeeld ,zijn respectievelijk de vlag van de Unie en de eerste noten van het Zuid- ifrikaanse volkslied „Die stem van 5uid-Afrika, de wapens van de Unie en de vier provincies, een wagenwiel en het festival embleem met het op schrift „Eenheid Union". OOST-DUITSLAND. Een postzegel van 20 pf. (rood) is in circulatie ge bracht ter gelegenheid van de vijftien de verjaardag van de bevrijding van het fascisme. Een soldaat van het Rode Leger en een bevrijde anti-fascist ko men er op voor. Het ontwerp is van Rudolf Skribelka uit Berlijn. VERENIGDE STATEN. Op 4 juli, Onafhankelijkheidsdag, verschijnt een postzegel van 4 cent (rood, wit en blauw), waarop de nieuwe Amerikaan se vlag met vijftig sterren is afgebeeld. De zegel is ontworpen door Steven Dohanos, die ook de verleden jaar uit gegeven vlag-zegel met 49 sterren heeft getekend. TSJECHOSLOW AKIJE. Ook de Tsjechische posterijen hebben een post zegel uitgegeven ter herdenking van de negentigste geboortedag van Wla- dimir Lenin, de grondlegger van het Sowjet-regime in Rusland. De zeg'el heeft een waarde van 60 h. (zwart) en vertoont Lenins portret. Hij is ont worpen door prof. K. Svolinsky. HONGARIJE. Ter gelegenheid van de Dag va.n de postzegel 1960 is een postzegel van 2 forint in omloop ge bracht. De zegel is voorzien van een z.g. tab ter waarde van 4 forint. Op de zegel zijn een ganzeveer en een bloem afgebeeld en op de tab het nieuwe ge bouw van de Hongaarse Filatelisten- bond. Maandag 30 mei om 10 uur zal bij de spoorwegovergang Butaanweg (spoorlijn Waalhaven Zuid-Pernis te Rotterdam) een automatische knippex-lichtinstallatie wox-- den aangebx-acht. De beveiliging is uitge- rust met dx-ie rode en een geel waar- schuwingslicht. Op dezelfde lijn zal bij de Pex-nisseweg een automatische knipper- lichtinstallatie worden aangebx-acht met vijf rode en een geel waarschuwingslicht.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4