De Prins heeft longontsteking Koningin hartelijk en Prinses onthaal in genieten Brussel Neo-Kemalistische periode in Turkije verwacht HET WEER EDELV9NYL EDELH0UT Zweefvliegtuig viel te pletter Prinses Beatrix vergezelt nu haar moeder bij bezoek aan België Drie doden in het verkeer Koning Boudewijn en Prins Albert begroetten hen op Meisbroek De honderdduizend op no. 3417 C.A.O.-nevenbedrijven bouwbedrijf Opnieuw 51 miljoen gevraagd Na vloedgolf tyfoon over Philippijnen, meer dan 100 doden Malinovsky waarschuwt: direct represailles MAANDAG 30 MEI 1960 45e JAARGANG NUMMER 173 - na botsing in wolk - Bestuurder verongelukt In de krant van heden Weinig wind Rotterdam s métro Het woord is aan Loggerhulpje redt Schotse jongen van verdrinkingsdood Kantoor. Lange Isieuwstraat 427, IJmuiden. ij g W *H zgpJl jlllw ss »g» ha J" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I j T I g| Jawel JT f| g f Ij ff M g Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. ill U X %JL \*f> X \mJ KJ kJL X KJL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Haarlem: hoofdred en'aHe afdTdeT 15295 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. aiu. icici. ±a±ao. Advertentietaneven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Honderden toeschouwers die zaterdag middag op en om het zweefvliegcentrum Teriet de prestaties gadesloegen van ver schillende zweefvliegtuigen op Teriet wordt momenteel een vakantiekamp ge houden zagen tegen halfzes tot hun grote ontzetting een toestel uit het wol kendek vallen. Het kwam met een hevige slag op de Koningsweg terecht en werd vrijwel volkomen vernield. Van de cock pit was niets meer over. De bestuurder van het eenmansvliegtuigje, de 28-jarige Arnhemse sergeant-radiomonteur T. van der Wal van de Koninklijke Luchtmacht kwam om het leven. De sergeant die lid is van de „Stich ting Zweefvliegen Deelen" (Koninklijke Luchtmacht) wilde een j/lucht onderne men met een Grunau Baby-zweefvliegtuig, dat eigendom is van de Koninklijke Ver eniging voor Luchtvaart en werd per ka bel de lucht ingetrokken. Waarschijnlijk is het vliegtuig op een hoogte van ongeveer 1000 meter door de termiek in een wolk terecht gekomen, waardoor Van der Wal geen enkel zicht meer had. Wat er verder precies is gebeurd weet men niet, maar plotseling botste de Grunau Baby tegen een K.A.-8-prestatievlieg- tuig, bestuurd door kapitein Levuleger van de Luchtmacht. De K.A.-machine kreeg een zware beschadiging aan een der vleugels, maar bleef gelukkig be stuurbaar doordat het hoogteroer nog intact was. De Grunau Baby, waar van een vleugel afknapte, schoot als een steen naar beneden en viel te plet ter. De kapitein van de K.A.-machine slaag de er met grote tegenwoordigheid van geest in zijn machine veilig aan de grond te krijgen. Sei'geant Van der Wal was gehuwd. Hij had geen kinderen. De teraardebestelling vindt woensdag plaats. Prins Bernhard heeft longontsteking en kan de Koningin niet vergezellen bij het officiële bezoek aan België, dat van daag begint. Prinses Beatrix zal nu haar vader vervangen. De Prins was na zijn bezoek aan Ar gentinië naar Luzern gegaan, waar hij de Bilderbergconferentie zou presideren. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Prins vrij hoge koorts gekregen. In verband hiermede is de Koningin, verge zeld van prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de chirurgie, en prof. dr. F. L. J. Jor dan, hoogleraraar in de interne genees kunde, beiden verbonden aan de rijksuni versiteit te Utrecht, per vliegtuig naar Zwitserland gegaan. Het vliegtuig kwam zondagmorgen in Zürich aan. Per auto re den de vorstin en de beide hoogleraren naar het landgoed Biirgenstock aan het meer van Luzern, waar de Bilderbergcon ferentie was gehouden. De hoogleraren hebben daar de Prins onderzocht. Beslo ten werd de patient per vliegtuig naar Nederland over te brengen. Zondagavond is de Prins, vergezeld van Koningin Ju liana en de twee hoogleraren, per auto naar het vliegveld van Zürich gegaan, waar het vliegtuig gereed stond. Nadat het ge zelschap was ingestapt, vertrok het naar Soesterberg, waar het in de afgelopen nacht omstreeks kwart over twaalf aan kwam. De Prins is daarna overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Utrecht De Rijksvoorlichtingsdienst heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd: „Hare Majesteit de Koningin is he dennacht om 12.10 uur op het vliegveld Soesterberg geland. Z.K.H. de Prins dei- Nederlanden is met dit vliegtuig eveneens in Nederland aangekomen en daarna op genomen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De hoogleraren Nu- De natuurrampen in Chili: Een vul kaan b\i Puyehue in Chili braakt dik kekolkende rookwolken, vermengd met as en lava uit. pag. Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 Agenda van IJmond en Haarlem 7 Kunst 7, 9 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beurs 11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's In Den Haag is de 69-jarige mevrouw M. H. Jonker-Kuyper, die de Laan van Meerdervoort wilde oversteken, aangere den door een bestelauto. Zij was op slag dood. In Delft liep een vierjarig jongetje plot seling de autoweg Den Haag-Rotterdam op. De kleine werd aangereden door een met een snelheid van ongeveer honderd kilometer rijdende auto en was onmiddel lijk dood. De automobilist remde zo krachtig, dat een kettingbotsing ontstond, waarbij drie auto's waren betrokken. In de nacht van zaterdag op zondag -om kwart over vier is een auto bestuurd dooi de 22-jarige L. P. uit Alkmaar,*op de Duin weg te Schoorl uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Een van de mede inzittenden, de 19-jarige P. M. uit Amstel veen, werd zo ernstig gewond dat hij kort na het ongeluk overleed. De 18-jarige P. S. uit Heiloo kreeg een hersenschudding. Het 16-jarige meisje I. L. uit Heemstede en de bestuurder bleven ongedeerd. De jongelui hadden een fuifje gehad en kort voor het ongeluk een in Schoorl wonende vriend thuisgebracht. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 - LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM Tf-L 223596- REGEN- EN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ho gere. Volledige weerrapport-en op pagina twee. BRUSSEL, (ANP). - Koningin Juliana en Prinses Beatrix zijn heden ochtend per vliegtuig in Brussel aangekomen voor een officieel bezoek, dat vier dagen zal duren, Het toestel, waarmede de Koningin en Prinses Beatrix, die Prins Bernhard tijdens dit bezoek vervangt, de reis heeft ge maakt, landde om 10.27 uur op de nationale Brusselse luchthaven. Het was om 9.43 van Soesterberg vertrokken. Het aanvankelijke voornemen van het koninklijke paar om per trein naar België te reizen werd enkele dagen geleden al afgelast, waardoor een begroeting in Essen kwam te vervallen, zeer tot de spijt van de bevolking van deze Belgische grensplaats, die zich reeds wekenlang op de aankomst van de koninklijke trein had verheugd. De Belgische spoor wegen zouden de Belgische koninklijke trein naar Utrecht sturen om de Nederlandse koninklijke gasten af te halen. Besloten werd echter, dat de Nederlandse koninklijke gasten met een regerings-dakota van Soester berg af naar de Brusselse luchthaven zouden reizen. Daar was het dan ook waar vanochtend 51 saluutschoten ter begroeting weerklonken. De militaire muziekkapel speelde het Wilhelmus, toen de Koningin en Prinses Beatrix uit het vliegtuig stapten. Koning Boudewijn van België begroette zijn gasten, samen met zijn broer Prins Albert. Prinses De Merode Westerloo, die gedu rende het bezoek van Koningin Juliana aan haar gevolg is toegevoegd, bood de vorstin en de prinses roze orchideeën aan. Bij het gevolg had zich ook de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gevoegd. Een grote kring van autoriteiten werd vervolgens aan onze vorstin en de prinses voorgesteld. Koning Boudewijn vroeg di rect naar de gezondheid van prins Bern hard. Koningin Juliana onderhield zich geruime tijd met hem en vertelde over het transport van de Prins naar Neder land. „Ik ben zo blij dat pappie weer in Nederland is. Mammie heeft hem zélf ge haald en vanmorgen was zijn toestand best." Dit vertelde Prinses Beatrix aan prins Albert, die eveneens ter begroeting aanwezig was en onmiddellijk de zijde koos van onze Prinses, die gekleed was in een lichtgrijze zomermantel met een blauw hoedje. Koningin Juliana droeg een turquoise zomermantel met een zwart hoedje. Twee charmante meisjes, een dochtertje van de havenmeester van de luchthaven en een leerlinge van een der scholen bij Meis broek, verrasten de beide koninklijke gas ten met weelderige orchideeën en een boeket geurende witte stefanotus. „Dat is erg lief van jullie," zeiden Ko ningin en Prinses tegelijk. De meisjes werden "er verlegen van, toen Prinses Beatrix haar elk op de schouder klopte. Koningin Juliana en Prinses Beatrix in specteerden hierna samen met Koning Boudewijn en Prins Albert twee detache menten van het 64ste bataljon artillerie. Langs een erehaag van met Belgische en Nederlandse vlaggetjes zwaaiende kinde ren begaf het gezelschap zich vervolgens naar een aparte trein, waarmee het naar Brussel vertrok. De ontvangst op het vliegveld droeg een In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de 100.000 gevallen op num mer 3417. De serie A is verkocht in Am sterdam; de serie B in Poeldijk, de serie C in Den Haag, de serie D in Leeuwarden en in Zwolle, de serie E in Bergen op Zoom en de serie F in Rotterdam. vrij sober karakter. Slechts één Neder landse en één Belgische vlag sierden het in aanbouw zijnde stationsgebouw van de luchthaven. Op de terrassen waren op het moment van aankomst evenwel vele hon derden Belgen en Nederlanders, die de gasten enthousiast toezwaaiden. Voor Prinses Beatrix, die Prins Bern hard vervangt bij het Belgisch staatsbe zoek van Koningin Juliana wordt een spe ciaal programma ontworpen. Er was ook voor Prins Bernhard een aantal speciale bezoeken bedacht, onder meer een visite aan de beroemde Luikse wapenfabrieken, waar de motoren van de Starfighter voor de Belgische en Nederlandse luchtmacht worden vervaardigd. Aan de Koningin zal bij haar bezoek aan het Belgische kerncentrum te Mol in de Kempen een geschenk worden aange boden. De heer Louis de Heem, een Gents ingenieur, directeur-generaal van het een trum van Mol en zijn staf hebben hier over uitvoerig beraadslaagd. In Mol wor den momenteel twee nieuwe reactoren ge bouwd. In Brussel Meisbroek heeft sinds enkele jaren een prachtige directe ti-einverbinding met het centrum van Brussel en langs die weg maakten Koningin Juliana en Prinses Bea- hun trix met hun vorstelijke gastheren entree in de Belgische hoofdstad. Toen zij het stationsgebouw in Brussel uitkwamen, waartegenover een ereboog met de wapenschilden van het Huis van Oranje is opgericht, verstomde het geraas op het drukke Stationsplein terwijl de militaire muziekkapel het volkslied speelde. Dit plechtige moment werd gevolgd door een inspectie van een eredetachement van leerling-officieren van de Koninklijke Militaire School. Nauwelijks hadden de koninklijke gasten de inspectie beëindigd, of de stilte maakte plaats voor het gejuich van de duizenden toeschouwers. School kinderen zwaaiden met hun rood-wit- blauwe en zwart-geel-rode vlaggetjes. Links en rechts groetend, Koning Boude wijn saluerend, namen de vorstelijke per sonen plaats in de auto's om zich naar het Paleis van Brussel te begeven. Inmiddels begon de batterij houwitsers in het Park van Brussel de 51 schoten te lossen, waar mee de Belgische hoofdstad de koninklijke gasten uit Nederland begroette. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor een zestal nevenbedrijven van de bouwnijver heid. De C.A.O.'s hebben resp. betrekking op: de stukadoors, de terrazzo-werkers, de buizenleggers, de schilders, de steenhou wers en de leidekkers. Evenals in het hoofdbedrijf zijn in deze nevenbedrijven de lonen met ongeveer 5 percent ver hoogd. boer en Jordan, die in het verleden meer malen leden van de Koninklijke Familie hebben behandeld, hebben bij hun onder zoek geconstateerd, dat de Prins een vi rus-longontsteking heeft, in verband waarmede opname in het ziekenhuis nood zakelijk werd geacht. De omstandighe den in aanmerking genomen is er geen reden tot verontrusting." Een woordvoerder van het Belgische hof heeft er zondagavond zijn bijzondere spijt over uitgesproken, dat Prins Bernhard door ziekte verhinderd zal zijn Koningin Juliana bij het bezoek aan België te ver gezellen. Anderzijds sprak hij er zijn bui tengewone vreugde over uit, dat Prinses Beatrix haar vader heeft willen vervan gen. De woordvoerder deelde voorts me de, dat het programma van het bezoek niet zou worden gewijzigd. Hedenmorgen hebben de behandelende geneesheren van Prins Bernhard meege deeld, dat de Prins een rustige nacht heeft gehad. De temperatuur is gedaald. Kort na het begin van de bouw van het riviergedeelte van de métrotunnel (waar voor de gemeenteraad van Rotterdam vo rig jaar reeds een krediet van 31.300.000 heeft gevoteerd), zal, eveneens moeten worden begonnen met de aanleg van het ondergrondse tracé op de rechter Maas oever, zo schrijven B. en W. van Rot terdam in een voorstel aan de gemeente raad om voor de uitvoering van deze werkzaamheden een crediet te voteren van 51.050.000. Hiervan is 22.100.000 gul den nodig voor het maken van 1350 meter tunnel, 8.250.000 voor de bouw van het cnetraal station (met inbegrip van voor zieningen ten behoeve van een latere uit breiding), 5.000.000 gulden voor het sta tion Stadhuis, 5.300.000 gulden voor het station Beurs, 4.400.000, gulden voor het station Leuvehaven en 6.000.000 gulden voor de bijkomende werken, waarbij on dermeer het maken van ondergrondse ver bindingen met het stadhuis en het gebouw van de Geneeskundige Dienst (ten behoe ve van de bedrijfszelfbescherming), van ondergrondse toiletten in drie stations, en beurs en van een voetgangers- en rijwiel tunnel onder de Coolsingel ter hoogte van het Beursplein. De bedragen hebben slechts betrekking op de civieltechnische werkzaamheden. De kosten van de specifiek elektrotechni sche en werktuigbouwkundige voorzienin gen (o.a. transformatoren, gelijkrichters, rails en signaleringsinstallatie) zijn daar in niet begrepen. Daarvoor zullen t.zt na dere voorstellen bij de raad worden in gediend. Lazarus; Weelde is het dure voedsel, dat men lan de afgunst van anderen te eten geeft. MANILLA (Reuter) In Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, zijn zater dag 115 mensen om het leven gekomen door overstromingen die het gevolg wa ren van een wervelstorm en een onge kend zware regenval. Er worden nog 46 mensen vermist en men vreest dat het aantal slachtoffers nog hoger zal blijken te zijn als de gestoorde verbindingen met de omgeving van de stad hersteld zijn. De meeste slachtoffers zijn kinderen van armen, die leven in hutten aan de oever van de rivier de Pasig, die dwars door de stad stroomt. ABERDEEN (UPI) De veertienjari ge Scheveningse kajuitsjongen Peter Dui- venboden van de Nederlandse haringlog- ger Adriana Johanna, heeft zaterdag een tienjarige Schotse jongen in Aberdeen van de verdrinkingsdood gered. De Nederland se logger was eerder op de dag in Aber deen voor anker gegaan. De Schotse jon gen, die niet kon zwemmen, viel van de oever waarop hij speelde, in het diepe ha venkanaal. Peter dook hem zonder dralen van zijn schip na en bracht de drenkeling veilig aan wal Getuigen zeiden dat de Schotse jongen zeker zou zijn verdronken zonder het snelle ingrijpen van Peter Dui- venboden. Beide jongens werden door de politie van droge kleren voorzien. De Schotse jongen werd naar huis gezonden, Peter ging naar de bioscoop. Hij had zijn maats niets van de redding verteld. Een ander bemanningslid hoorde het verhaal van de politie. 'Advertentie dè moderne vloerbedekking. Slijt vrijwel niet. is uiterst simpel in onderhoud en billijk in prijs. Verkrijg baar in frisse kleuren, dik 1,6 of 2,5 mm. Kan los gelegd worden in banen. EDELVINYL, ook ideaal voor uw trap. Vrijblijvende voorlichting en advies aan de showroom. ZIJLSTR. 96 Tel. 20340 Haarlem MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Defensie, maarschalk Rodion Malinovski, heeft maandag te Moskou ver klaard dat het Russische leger in staat is vergeldingsmaatregelen te nemen tegen „elke vazalstaat en iedere staatsman, on geacht achter welke oceaan zij verscholen liggen". „Dit is geen bedreiging, maar een waarschuwing". Hij zei dat het besluit om te laten schie ten op elk vliegtuig, dat het Russische luchtruim zou schenden, „gewettigd is. waar men nooit kan weten, wat een der gelijk toestel aan boord heeft". „Het zou een waterstofbom kunnen zijn", voegde hij hieraan toe. Malinovski zei dat hij de be velhebber der Russische raket-eenheden opdracht had gegeven te schieten op elke basis „vanwaar een vliegtuig zou opstijgen en het Russische luchtruim schenden". (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma ANKARA, 30 mei. Turkije heeft een nieuwe regering: onder het presidium van generaal Gursel, de leider van de blitz- staatsgreep van vorige week, vormen thans vijftien civiele technici en drie ge neraals een voorlopig kabinet, dat regeert in afwachting van een nieuwe grondwet en vrije verkiezingen. Met militaire voort varendheid kondigde Gursel met een variant op Ataturks naam, Kemal Pasja Jeeds, Kemal Papa genoemd aan dat een constitutioneel comité reeds is begon nen aan de voorbereiding van een ont- werpgrondwet, waarmee men binnen an derhalve maand hoopt klaar te zijn. De verkiezingen zouden dan omstreeks drie maanden later kunnen volgen. „Volkomen vrije verkiezingen," zei Gursel, die tevens aankondigde dat expremier Menderes en zijn medeleiders van de Democratische partij in hechtenis zullen blijven tot een volgende regering een proces tegen hen aanbindt. Gewezen op de tegenstrijdigheid tussen die verklaringen, zei de grijze, massieve generaal knipogend „de Demo craten hebben rust nodig." Turkije, dat overigens nooit een democratie heeft ge kend, blijft er dus blijkbaar ook voorlopig nog van buiten, hoewel algemeen wordt aangenomen dat Gursel geen Nasser of Naguib is en inderdaad bereid lykt tot terugtreden. Het. staat voorts wel vast, dat Ismet Inö- rius' Republikeinse partij die wegens haar dictatoriale neigingen tien jaar ge leden door Menderes werd afgezet ,de verkiezingen zal winnen. Nu zijn de rollen dus weer omgekeerd en Turkije's vicieuze cirkel is dan ook nog niet doorbroken. Na de bewogen dagen van de staatsgreep, waarin Ankara de militairen en vooral de revolutionaire voorhoede der kadetten, die het spits afbeten, bejubelde, vond de Turk se hoofdstad zondag zijn bedaarde ge zicht terug. De tussen de kale Anatolische heuvels gelegen stad vlagde nog, maar haar inwoners speelden alweer koffiedrin kend „trictrac" onder het wakend oog van tanks en militaire patrouilles. Open koffer deksels Een merkwaardige maatregel tegen smokkel van wapens en ter vereenvoudi ging van de opsporing van gezochte poli tici, gebood alle automobilisten met open kofferdeksel te rijden een probleem voor VolkswagenrijdersDe Turken wisselen daarbij anecdotes uit over Menderes, wiens auto door straalja gers op de weg tot stoppen zou zijn ge dwongen en die bij zijn arrestatie zei: „Wat, zelfs ik?" Menderes is met zijn ministers, volks vertegenwoordigers en partijleiders tweehonderd in totaal zei Gursel nu gedetineerd in het hospitaal van de krijgs school en op dieet van rijst en water ge zet. Daar peinst de man, die als liberaal begon cn als megalomaan eindigde, over het ongelukig besluit van het leger zich in de politiek te mengen, nadat het was Zwaar gewapende Turkse soldaten op wacht bij het huis van de militaire gouverneur en burgemeester van Istan~ boel, generaal Refik Tulga. ingezet tegen de manifesterende studen ten. De kadetten, solidair met de studen ten, bleken de „missing link" tussen leger en oppositie: zij trokken vrijdagochtend, toen de zon boven Ankara opging, in de lucht schietend en vrijheidsliederen zin gend, voorop toen over de boulevards ga lopperende cavalerie en ratelende tanks de operatie schoonmaak tegen Menderes' regieme inzette. Die operatie, waarvan tweeduizend hoofdofficieren reeds weken wisten, bracht de grijze, corpulente gene raal Gursel aan het bewind, die zaterdag met zijn autoritaire rust indruk maakte op de toegesnelde internationale pers. Militaire bezoekers Gursel onderstreepte weer de door hem voorgenomen handhaving van alle Turkse internationale verplichtingen, alsmede het bondgenootschap met het Westen. De ge neraal, wiens vriendelijkheid wordt ge compenseerd door zijn felle bruine ogen, presideerde vanmorgen reeds de eerste zitting van het voorlopig zakenkabinet dat de toestand snel wenst te normaliseren. De eerste opgave voor de in het leger populaire nieuwe Turkse leider, die zeven entwintig miljoen Turken een burgeroor log bespaarde, is het leger weer uit de politiek te loodsen. Samenwerking met Ataturks opvolger Inönu, zelf ex-generaal, wordt daartoe onontbeerlijk geacht. Inönu, die met voorbeeldige tact buiten de staats greep bleef, houdt zich verre van de pers en op de achtergrond, maar is desondanks de enige resterende kandidaat. Tekenend is, dat hij een gestage stroom van mili taire bezoekers ontvangt. (Vervolg op pagina 7)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1