Morgen begint de grote „neuzenteller ij Nederlands transito verkeer door Duitsland bedreigd Groei van West-Nederland mag niet afgeremd worden (^Kort en bondig Geringe regenkansen Fiscus en justitie hebben geen toegang tot de gegevens van de volkstelling Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh overleden Artsencongres gaat „Anti-oorlogsinstituut" oprichten Moeilijkheden bij bollenveiling niet opgelost Hoofd R.L.S. legt zijn functie neer Seebohm pessimistisch over verder overleg De middenstands voorlichting Vermiste Rotterdamse jongen is verdronken Studie over koopcentra MAANDAG 30 MEI 1960 2 KOSTEN: EEN GULDEN PER INWONER Drankbestrijding heeft fusieplannen Meer waardering gevraagd voor reserve-officieren Nieuwe vereniging van meisjesstudenten Bollenveiling „West-Fries land" doet goede zaken TWIST OM LENGTE VRACHTWAGENS Nieuwe voorstellen PROF. THURLINGS WAARSCHUWT: K.V.P.-conferentie over ruimtelijke ordening en welvaartsspreiding Inbraak bij Sociale Zaken in Nijmegen C.H.-journalisten bijeen f! ei Morgen wordt overal in ons land een begin gemaakt met het tellen der neuzen. Dat gebeurt dit jaar niet alleen in Ne derland, maar ook in nog 25 andere Euro pese landen en in 75 niet-Europese. Volks tellingen zijn ouder dan de christelijke jaaretelling, maar toch is het pas voor de dertiende keer, dat tal van gegevens van alle bewoners binnen het rijk in Europa genoteerd en vastgelegd zullen worden. Alle persoonlijke gegevens die de tel lers verzamelen, zullen voor buren, huis vesting, belastingdienst, politie, justitie, werkgevers, enzovoorts volkomen geheim gehouden worden. Daarom worden de tel lingsformulieren uitsluitend aan door ambtseed gebonden personen toever trouwd. Deze waarborg is geschapen om zo zuiver-mogelijke gegevens over gans ons volk te kunnen verzamelen. Nu is het weliswaar zo, dat men via de burgelijke standen en het Centraal Be volkingsregister drommels goed weet hoe veel mensen er in ons land leven en waar ze wonen, doch tal van gegevens, die kun nen bijdragen tot een „richtig beleid" van de overheden zijn verouderd. Via de volkstelling komt men de leef tijdsopbouw, de samenstelling van gezin nen, de opleiding en samenstelling van de beroepsbevolking, enzovoorts aan de weet. Uit deze gegevens word lering getrok ken ten opzichte van het te volgen land bouwbeleid, de arbeidsvoorzieningen, het vestigen van industrieën, de aanleg van wegen, het bouwen van stadwijken, het treffen van onderwijsvoorzieningen en het nemen van maatregelen ter bevordering van de gezondheid. En daarmee is het gebruik van de door een volkstelling ver zamelde gegevens nog niet uitgeput. Het gaat er dus om, een beeld te krij gen vaq ons economisch, sociaal en maat schappelijk leven, zowel nationaal als re gionaal. Daaruit kan men concluderen of men op de goede weg is of niet en zo neen, het beleid een wending ten goede geven. Verwerking vergt 2 jaar De gegevens van de kleinste eenheden van ons volk, de gezinnen, worden dus verzameld op uniforme wijze en tegelij kertijd. Uit de administratieve verwer king van deze vele tientallen miljoenen Advertentie Te 's Gravenhage is op tweeënzeventig- jarige leeftijd overleden mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, oud-vice-president van het gerechtshof te 's Gravenhage, die enkele jaren rechter is geweest in de Haarlemse rechtbank. De thans overledene is op 9 januari 1888 in Batavia geboren en heeft het gym nasium in Nijmegen bezocht. Van 1906 tot 1909 studeerde hij notariaat en nadat hij geslaagd was voor kandidaat-notaris ging de heer Van Vrijberghe de Coningh rech ten studeren in Leiden. Intussen leidde hij anderen op tot notaris en was hij als re petitor in het privaatrecht aan de univer siteit te Leiden verbonden. In 1919 pro moveerde de thans overledene tot doctor in de rechtswetenschappen en vestigde zich als advocaat en procureur te Leiden. Na tien jaar advocaat te zijn geweest werd mr. Van Vrijberghe de Coningh be noemd tot rechter in de Haarlemse recht bank en in 1933 werd hij rechter in Den Haag. In 1942 volgde de benoeming tot raadsheer in het gerechtshof aldaar en van 1954 tot 1958, toen hij wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd de rechterlijke macht verliet, trad hij op als vice-president. Voorts was mr. Van Vrij berghe de Coningh voorzitter van de raad van beroep voor de directe belastingen te 's Gravenhage en lid van de Staatscom missie voor de herziening van het burger lijk recht. De verdiensten van de thans overledene zijn erkend door de benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie is bepaald op woensdagmid dag na aankomst van trein 15.31 uur. In Leeuwarden is de jaarvergadering ge houden van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Met algemene stemmen is besloten mede werking te verlenen aan de vorming van een commissie uit de vier algemene drank- bestrijdingsorganisaties in Nederland, die uiterlijk 1 maart 1961 een rapport moeten indienen over de mogelijkheden tot een fu sie tussen de vier organisaties. Het betreft hier de Nederlandse Vereniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende dranken met 13.000 leden en de Algemene Neder landse Geheelonthoudersbond, de Interna tionale Orde van Goede Tempelieren en de Snelverkeer-onthoudersvereniging, te zamen met 7.000 leden. De heer K. Leye- naar te Amsterdam, voorzitter van de Nederlandse vereniging, wees er in een rede op dat het drankgebruik in Neder land onrustbarend toeneemt en momen teel het peil heeft bereikt van 1920. Verwacht wordt dat het drankgebruik nog groter zal worden. Hoewel het ledental ook in 1959 weer daalde, zijn er onder de nieuwe leden veel jongeren. Het ideaal van de drankbestrijding leeft dus onder de Nederlandse jeugd en dit achtte de heer Leyenaar een hoopvol verschijnsel. gegevens kunnen lokale, dus gemeentelij ke behoeften berekend worden, zoals het scheppen van woongelegenheid, de nood zaak van uitbreidingsplannen en de daar mee samenhangende financiële vraag stukken. Voorts wordt een beeld gevormd van de werkgelegenheid binnen de ge meenten en kunnen vergelijkingen tussen gemeenten en streken getroffen worden. Verschillen in welvaart en ontplooiings mogelijkheden zullen aan het licht komen. Ieder geteld gezin wordt dan ook een deeltje van de grote som, die ten slotte op het Centraal Bureau voor de Statistiek zal worden uitgerekend. Ook kunnen (en zullen verschuivingen ten opzichte van 1947 geconstateerd worden. Twee lijsten Bij de dinsdag beginnende volkstelling zullen aan de burgerij twee vragenlijsten door ongeveer 50.000 tellers worden voor gelegd. Vervolgens wordt een lijst voorge legd aan iedere man of vrouw, die een beroep uitoefent. Gevraagd zal bij voor beeld worden naar alle vormen van geno ten onderwijs en opleiding en voorts naar de categorie van het inkomen, waartoe men behoort, bij voorbeeld 12.000 gulden of meer. Deze laatste vraag blijft tot loon- en salaristrekkenden beperkt. De voornaamste gegevens zullen in 1961 uit de machines der rekenmeesters van het C.B.S. rollen. In 1962 hoopt men het ganse telwerk gereed te hebben en ter be schikking van de overheden te stellen. De kosten van deze telling zijn ongeveer een gulden per inwoner ofwel elf miljoen gulden. Het in Noordwijk gehouden internatio naal artsencongres ter voorkoming van oorlog heeft zaterdag besloten, een coör dinerend instituut op te richten dat op wetenschappelijke wijze het verschijnsel oorlog moet onderzoeken en de resultaten van zijn onderzoekingen openbaar zal ma ken. Een resolutie van deze strekking, in gediend door de heer J. Fieyra (Neder land) werd met algemene stemmen aan vaard. Dr. Hugh Sconfield uit Engeland diende tenslotte een slotresolutie in, die ook met algemene stemmen werd aanvaard. Hierin wordt o.m. opgemerkt, dat „het interna tionaal congres voor oorlogsprofylaxis zal trachten, een weg te vinden waardoor oor- log in de toekomst kan worden verhinderd, dit in nauwe samenwerking met reeds be staande organisaties, zoals de Medische organisatie ter voorkoming van oorlog, de Wereldfederalisten; de' WérèTdbü'rgërè' é.d:' Op het congres is gebleken dat reeds on derzoekingen zijn' vërficht óp bacfériolo- gisch, psychologisch, opvoedkundig, kli matologisch, voedselkundig, sociologisch, genetisch en anthropologisch gebied, maar dat er nog vele wegen openstaan voor ver dere studie. Deze studie is van groot be lang voor het voortbestaan van de mens heid", aldus deze resolutie. Het congres is zaterdagavond gesloten. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reserveofficieren heeft in Apeldoorn zaterdag haar jaarvergadering gehouden. De vergadering stond onder voorzitter schap van reserve-luitenant-kolonel dei- artillerie, mr. J. H. P. van Haitsma Mu iier. Deze pleitte onder andere voor de instelling van een bureau voor het reser vekader, dat nauw zou moeten samenwer ken met overeenkomstige bureaus van de partementen van Defensie van de andere NAVO-landen, zodat kan worden voortge bouwd aan de uniformering van de oplei ding en voortgezette training van de reser ve-officier. Voorts stelde hij de vraag, of er niet te veel reserve-officieren worden „aangemaakt", waarvan uiteindelijk de consequentie is, dat vele reserve-officie ren na hun eerste diensttijd (nog) geen mobilïsatiebestemming hebben, hetgeen afbreuk doet aan het enthousiasme, waar mede deze jongeren na hun eerste dienst tijd de strijdkrachten hebben verlaten. De vereniging telde per 31 december jl. 3.665 leden. De heer Van Haitsma Muiier wees er nog op, dat de maatschappelijke status van de reserve-officieren in ver schillende landen zo sterk uiteenloopt. „Terwijl in de Verenigde Staten zelfs in de burgerwerkkring reserve-officieren worden aangesproken met hun militaire rang, bekleedt de reserve-officier in ons land in de ogen van de burgermaatschap pij een weinig verheven functie. Nog steeds wordt door velen de vrijwillige re serve-officier beschouwd als een overdre ven enthousiasteling," aldus de heer Van Haitsma Muiier. De periodiek aftredende bestuursleden, mr. M. J. Koolhaas, tweede secretaris en de heer P. J. Bettink, voorzitter van de Kring Luchtmacht werden bij acclamatie herkozen. Aan de Koningin werd een tele gram gezonden, waarin de leden hun trouw en aanhankelijkheid aan het ko ninklijk huis tot uitdrukking brengen. In vex-band met het steeds toenemend aantal studenten en gezien het feit, dat met ingang van 1 september 1960 geen M. O.-studerenden tot de Utrechtsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging meer zullen worden toegelaten, heeft het bestuur der U.V.S.V. in overleg met en gesteund door het college van curatoren, de academische senaat en de rector mag nificus besloten tot het oprichten van een geheel zelfstandige nieuwe vereniging voor meisjesstudenten te Utrecht. Deze vereniging staat open voor alle meisjesstudenten aan de rijksuniversiteit te Utrecht en voor haar die een M.O.-op- leiding volgen en voor ten minste vier uur per week als toehoorster aan de universi teit zijn ingeschreven. Het voorlopig be stuur van de nieuwe vereniging is geves tigd p. a. clubgebouw van de U.V.S.V. Drift 19, Utrecht. Enige maanden geleden is in een bui tengewone ledenvergadering van de bloembollenveiling West-Friesland te Bo- venkarspel de kwestie behandeld van het door drie bestuursleden geopperd wan trouwen jegens de voorzitter, de heer P. Koster. Van fraude was toen niets geble ken. Wel werden enige minder gelukkige handtekeningen van de voorzitter aan kri tiek onderworpen. Een oplossing van de kwestie werd toen niet verkregen. In de zaterdag gehouden algemene le denvergadering kwam bij de bestuux-svex-- kiezing een en ander opnieuw aan de or- de. Door een commissie van goede diens ten onder voox-zitterschap van bux-gemees- ter J. Elders van Bovenkarspel zijn na uitvoerige horen en wederhoren enige sug gesties gedaan. Bij de behandeling van deze suggesties in de laatste bestuursvergadering ver- klaai'den de drie opposanten in het be stuur zich hiermede volledig akkoord, de tien overigen konden zich daarmede niet verenigen, wat voor de eex-stgenoemde drie aanleiding was hun bestuurslidmaat schap neer te leggen. Op de agenda der vergadering van za terdag kwam echter behandeling van het rapport der commissie van goede diensten niet voor. Hierom dienden ca. 120 leden een motie in dit punt aan de agenda toe te voegen en voor de bestuursverkiezing te behandelen. De voorzitter weigerde deze toevoeging en stond alleen toe de motie bij de rond vraag te bespreken. Dit gaf aanleiding tot een rumoex-ig debat dat enige ui-en in be slag nam. Plet gevolg was dat een der kandidaten voor het bestuur zich terug- ti-ok en later een der benoemden zijn functie niet aanvaardde. Wel deed de voorzitter de toezegging de suggesties van de commissie van goede diensten nader in een bestuursvex-gadex-ing te zullen bespreken en op de eerstvolgen de vergadering de leden in de gelegen heid te stellen zich nader uit te spreken. De bloembollenveiling „West-Friesland" te Bovenkarspel kan terugzien op een uit stekend jaar, met een record-omzet. De tulpenoogst was goed, met hoge prijzen, de lelies waren buitengewoon hoog in prijs, terwijl ook de krokussen een redelijke op brengst hadden. Irissen daax-entegen wa ren ten gevolge van de zeer grote oogst laag in prijs, terwijl de gladiolen oogst niet lonend was. In de periode 1 april 1959 31 decem ber 1959 werd in totaal geveild voor f 7.731.350, terwijl over het in- en verkoop bureau voor 8.867.075 werd verkocht, to taal dus 16.598.425, (V.J. in 12 maanden f 15.693.303). De beste veiling was die van 29 juli, toen in één dag voor 1.307.558 werd om gezet, iets dat nog niet eex-der was voor gekomen. De vooruitzichten voor 1960 zij goed. s s Het batig saldo der exploitatie-rekening bedroeg f 307.716 (V.J. 263.908) van welk bedrag 190.961 werd besteed voor 'af-' schrijvingen en 107.942 aan de leden werd géi'estitueehd op het dbor hén betaalde max-ktgeld. Naar wij vernemen heeft de heer K. J. A. Meester de leiding van de op het vlieg veld Eelde gevestigde rijksluchtvaart school neex-gelegd. Dit is door het ministe- rie van Verkeer en Waterstaat bevestigd. Bijzonderheden over de redenen die de heer Meester hebben genoopt zijn functie neer te leggen, hebben we noch van de zijde van het ministerie, noch van de heer Meester mogen vernemen. De heer Mees ter is thans met ziekteverlof. (Van onze correspondent in Bonn) Wanneer er in Den Haag op 3 juni aan staande door de plaatsvervangers van de Europese ministers van Verkeer geen overeenstemming wordt bereikt over de afmetingen en gewichten van vrachtwa gens, zal het kunnen gebeuren dat YVest- Duitsland met Frankrijk en andere lan den een eigen weg zal gaan. Als de Bondsdag in juli aanstaande de huidige plannen goedkeurt, zullen vrachtwagens met bepaalde afmetingen niet meer door de Bondsrepubliek mogen rijden ook niet in transitovervoer. Dit verklaarde de Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, op een persconfe rentie te Bonn. Indien deze verwachtin gen gerealiseerd zullen worden, zal het betekenen dat het voor ons land zo uiterst belangrijke transitovervoer per vracht wagen van Rotterdam en Amsterdam door de Bondsrepubliek naar een reeks andere Europese landen aan banden zal worden gelegd. Minister Seebohm bracht op deze pers conferentie vex-slag uit over de conferentie Het Centrum voor Staatkundige Vor ming geeft thans bekendheid aan een rap port, dat in september '59 is uitgebracht door een voor de coördinatie van midden standsvoorlichting ingestelde commissie. De commissie spreekt haar voorkeur uit voor: i. Een centraal voorlichtingsorgaan voor het hele midden- en kleinbedrijf, ge dragen door de centale organisaties van het middenstandsbedrijfsleven gezamen lijk of b. Centrale voorlichtingsorganen voor de verschillende functionele sectoren in het midden- en kleinbedrijf (handel, ambacht, horeca en vervoer) gedragen door de ge zamenlijke centrale organisaties van het bedrijfsleven. Voorts moet de mogelijkheid bestaan bij branches, die naar hun omvang daar voor in aanmerking komen, eigen voor lichtingsapparaten te handhaven of op te zetten. Bij de opzet van het centx-aal or gaan dient ook aandacht besteed te wor den aan regionale spreiding. De voox-lich- ting door dit centraal o'x-gaan (centrale oi1- ganen) dient gegeven te worden aan geor- ganiseerden zowel als aan ongeox-ganiseei1- den. Voorzover het de technische en bedrijfs economische voorlichting betreft acht de commissie het verantwoox-d dat deze voor lichting .gegeven woi-dt door een orgaan» dat „fox'meel althans" niet naar levensbe schouwelijke beginselen is opgebouwd. Zondagmiddag is in de Delfshavensche Schie te Rottex-dam het stoffelijk over schot gevonden van de achtjax-ige Matthijs van Dijk uit de Allard Piersonstraat al daar. De jongen werd sinds woensdag ver mist. Het laatst was hij gezien toen hij stond te kijken naar het verbranden van takken op de Aelbrechtskadc. Vermoede lijk is hij spelenderwijs te water geraakt. Een groot aantal politiemannen had sinds donderdag naar de jongen gezocht. Het waren echter burgex-s die zijn stoffelijk overschot in de Schie zagen drijven. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings en ir. J. P. J. Margry hebben tijdens een conferen tie in Berg en Dal bij) Nijmegen over „ruimtelijke ordening en welvaartssprei ding" gesproken. Zeven discussiegroepen hebben zich na lezingen en stellingen over dit vraagstuk beraden. Prof Thurlings is voorstander van een evenwichtige economische gx-oei als alge mene doelstelling van economisch beleid. Ofschoon een niet-hax-monische ontwikke ling sociale onevenwichtigheid in de hand werkt, acht hij afremming van de groei in het westen des lands toch verkeerd. Het is volgens hem beter te stx-even naar een frontverbreding van het westen naast openlegging (door wegenaanleg e.d.) en hulp bij de ontwikkeling van andere ge bieden. „Niet de kernen alleen" Daarbij moet volgens prof. Thurlings een zekere mate van concentratie bij re gionale industrialisatie in acht genomen worden. De „sociale begeleiding" dient echter niet tot aangewezen kernen beperkt te blijven. Een uitgebalanceerde evenwichtige groei betekent een voortdurende aanpas sing van de ene bedrijfstak ten opzichte van alle andere. Het regeringsbeleid was er sinds 1951 op gericht om in gemeenten of streken met structurele werkloosheid industrie vestiging te bevorderen. Men is echter gaan inzien, dat niet alleen plaatselijke, maar juist ook een ruimtelijke evenwich tige groei bevorderd moet worden. Een breed geschakeei'de arbeidsmarkt is voor werknemers en werkgevers een ze gen. De conjuncturele kwetsbaarheid van een gemeente of streek wordt ex-door ver minderd. Daarom acht prof Thurlings het juist, dat thans gestreefd wordt naar wat grotere concentraties in kerngemeenten. Werk- en woongemeente behoeven niet sa men te vallen. Mede denkende aan de ves tigingswetgeving zeide deze hooglex-aar, dat belemmeringen van wetgevende aard, die de flexibiliteit van de bedrijfsvormen in de weg staan, verwijderd moeten wor den. Ir. Margry stelde de onderlinge afhan kelijkheid van ruimtelijke planning en al le andere factoren van de samenleving aan het licht. Zwaartepunt op de provincie Deelbelangen dienen te worden gecoör dineerd als ze betrekking hebben op, of consequenties voor het gebruik van de ruimte in ons dichtbevolkte land. Het zwaartepunt ligt op provinciaal niveau. Met het opstellen van niet te gedetailleer de streekplannen kunndn de px-ovincies harmonische ontwikkelingen bevorderen. De wettelijke organen voor opstellen en uitvoeren van regionale, bovengemeente- lijke ontwikkelingsplannen ontbreken ech ter. De wet op de gemeenschappelijke x-e- gelingen acht ir. Margry onvoldoende om volgens hoofdlijnen van px-ovinciaal ruim telijk beleid een gewestelijk of regionaal structuurplan te entameren en uit te voe ren. Spreker constateerde bij vele ge meenten een te gering besef, dat zij deel uitmaken van een groter geheel. Intensie ve samenwerking tussen gemeenten ter ontwikkeling van een streek met functio nele opbouw van woon- en werkgemeenten acht hij noodzakelijk. Daarbij komt aan het sociaal en cultureel „leefbaar maken" van het platteland een belangrijke plaats toe. In de plenaire zitting werd uitvoerig ge sproken over een „frontverbreding van het Westen" door middel van het betrek ken van Rozenburg, Sloe en West-Brabant (Kreekrakplan) in deze economische een heid. Het Westen des lands heeft een ty pische functie, die niet door andere ge bieden, meer landinwaarts kan worden overgenomen. Ontwikkelingen elders die nen gestimuleerd te worden omwille van die ontwikklingen zelf. Het veroorzaken van een vertrekoverschot uit het westen is niet te verwezenlijken. Evenmin kan naar veler oordeel het vestigen van voor het Westen niet-essentiële bedrijven geweigerd worden. Men kan de natuurlijke economi sche groei niet verwringen. van zeventien Europese ministex-s van Verkeer, die op 24 inei te Pax-ijs is ge houden en waarbij de problemen van de afmetingen en gewichten van de vracht wagens ter spx-ake zijn gekomen. Volgens Seebohm zijn de tegenstellingen over de ze problemen bijna onoverbrugbaar1. Zo staan ten aanzien van het voox-stel om het maximum-gewicht van de aandx-ijfas der vx-achtwagens op tien ton te stellen ze ven landen tegenover zeven andere landen. Bij het vx-aagstuk van het totaalgewicht, van vrachtwagens staan over het voorstel 32 ton zeven tegenover acht landen. Bij het bijzonder omstreden probleem van de lengte der vx-achtwagens wensen Nedex1- land, Oostenrijk, Zwitsex-land, Italië, De- nemax-ken en Noox-wegen tenminste acht tien irxeter, de andere minder dan acht tien meter. Seebohm is met de Fransen bereid te gaan tot 16,50 meter, maar geen centimeter meer; hij is het meest gepor teerd voor 15,50 meter1. Contra Korthals Enigex-lei compx-omis is te Parijs niet uit de bus gekomen. En volgens Seebohm zit het er in het bijzonder waar het de lengte betx-eft ook niet in op 3 juni aan staande in Den Haag. Hij uitte bijzonder veel critiek op het standpunt van ons land, welks minister van Verkeer Korthals te Pax-ijs als president was opgetx-eden. See bohm betx-eux-de het daarbij dat de Neder landse minister het te Parijs niet tot een stemming wilde laten komen over de lengte der vx-achtwagens, omdat Neder land daarbij het onderspit zou hebben ge dolven. Seebohm geloofde verder dat wan neer Frankrijk en West-Duitsland ten de ze tot een gemeenschappelijke oplossing zullen komen, ook de meeste andex-e Euro pese landen wel mee zullen gaan met uitzondering van Nedexiand! Wat thans dx-eigt, is dat de Bondsdag te Bonn binnenkort het besluit zal nemen dat vx-achtwagens die langer dan 16,50 me ter zullen zijn Seebohm wil zelf de maximumlengte als gezegd op 15,50 me ter gesteld zien na een bepaalde over gangstijd van circa drie jaar niet meer op de Westduitse wegen mogen x-ijden. Seebohm en de zijnen baseren dit op de beschei-ming van het vex-keer. Zij wijzen er voorts op dat Nederland in eigen land het vervoer door vrachtwagens boven 18 meter en met 10 tons aandrijfassen niet toelaat, maar wel dit vervoer van Nedei1- landse steden naar het buitenland. See bohm meende ten slotte dat Nedex-land te gen Westduitse eenzijdige beslissingen in deze niet via de Europese Economische Gemeenschap kan protestex-en. Zaterdagmiddag ontdekte een werkster dat er inbraak was gepleegd in het ge bouw voor Sociale Zaken aan de Kx-onen- burgersingel te Nijmegen. Men vond bij de brandkast inbreekwerktuigen, een snij brander en enige fléssen met zuux-stof. De pogingen om de brandkast te openen wa ren mislukt. De inbx-ekers konden wel een klein bx-andkastje opbreken dat echter geen geld bevatte. Twee jaar geleden hebben inbx-ekex-s hun slag geslagen in dit gebouw voor Sociale Zaken. De daders van deze inbi-aak zitten echter nog steeds in de ge vangenis. De rechex-che heeft de indruk dat hier een bende ervaren „bx-andkastkrakex-s" aan het werk is geweest. De werkgroep van Christelijk Histori sche journalisten" heeft zaterdag in Utx-echt een eerste bijeenkomst gehouden, om over de doelstellingen van gedachten te wisselen. De werkgroep wil in nauw overleg met het dagelijks bestuur van de C.H.U. na gaan welke methoden kunnen worden ge bruikt om de christelijk-histoi'ische staat kundige gedachten door middel van pers en andere publiciteitsmiddelen te propageren, adviezen te geven over pex-s- en publici- teitsvraagstukken in het kader van de Chr. Hist. Unie en het onderling contact tussen C.H.-joux-nalisten te bevorderen. Mr. H. K. J. Beernink. voorzitter en r. J. van Gelder, secretaris van de C.H.U. woonden deze eerste samenkomst bij. De tweede vex-gadering van de werk groep zal in september worden gehouden. Jongen omgekomen. De achtjarige Hendrik Postma uit Aanjum is vanmorgen van een rijdende wagen met gras gevallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn nek bx-ak. Hij overleed voordat hulp geboden kon worden. Nieuwe hoogleraar. Aan de Vrije Uni versiteit te Amstei-dam is genoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der rechts wetenschap om ondex-wijs te geven in de politicologie als opvolger van prof. dr. J. J. de Jong, dr. G. Kuypex-s te Naax-den. De nieuwe hoogleraar werd in 1921 te Am sterdam geboren. Van 1945 tot 1954 was hij wex-kzaam als redacteur Buitenland aan het dagblad „Trouw". Sedertdien is hij verbonden aan de Hollandse Sociëteit voor Levensvex-zekering. Hij geldt voor een uitstekend kenner van de modex-ne Russi sche problemen waaraan hij, naast zijn dissertatie, verschillende studies heeft ge wijd. Dodelijke val. De 54-jarige heer S. Greijdanus, zakkenstopper bij een jute- industrie in de Grote Bickerstraat te Am sterdam is aldaar van een hoogte van zes meter op een stenen buitenplaats gevallen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer stond tegen een zogenaamde schriklat geleund. Deze schoot los waardoor de man het even wicht verloor en door een luik voorover op de binnenplaats terecht kwam. Pastoor Adenauer. Pastoor Paul Adenauer, zoon van de Bondskanselier, is door Paus Joannes tot geheim kamerheer benoemd, waai-door hij recht heeft op de titel monseigneux-. Mgr. Adenauer is pas toor in Unkel en leraar aan het r.-k. in stituut voor sociale wetenschappen in Bad Honnef. Verstekeling. Het is buiten twijfel, zo zegt minister Beerman in antwoord op schriftelijke vx-agen van het P.v.d.A.-Twee- de-Kamerlid Scheps, dat Th. R. Ferdinan- dus, die op 20 maax-t 1958 als verstekeling uit Indonesië in Italië aankwam en die zich nu in het kamp La Franchette bij Rome be vindt, het Nederlanderschap niet bezit. De minister acht het ook thans ongewenst om tot toelating van deze man in Nederland te besluiten. Aanpassing pensioenen. De regering wil het Buitengewoon Pensioen Zeelieden oorlogsslachtoffers in de geest, zoals ook is vooi-gesteld voor de Buitengewone Pen sioenen 1940-1945, verhogen met 20 per cent van de A.W.W.-uitkex-ing. Een wets ontwerp met deze strekking is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Verbinding met Moskou. Zondag wordt een spoor-zeevex-binding tussen Moskou en Londen, via Hoek van Holland, geopend, zo is officieel in de Russische hoofdstad meegedeeld. Op dezelfde dag wordt een rechtstreekse spoorwegverbin ding MoskouParijs in gebruik genomen. Advertentie De Nedex-landse delegatie die in Stock holm de intex-nationale voorlichtingsbij eenkomst over de bouw' van' winkelcentra heeft bijgewoond is in ons land terugge keerd. Bij deze delegatie bevonden zich de dix-ecteur-genex-aal van de volkshuisves ting, ir. M. H. Buskens, de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, enige deskundigen op het gebied van ste- debouw en een aantal afgevaardigden van het Nederlandse bedrijfsleven. Men is tot de conclusie gekomen dat de wijze waax-op in de Verenigde Staten koop centra zijn en worden ingericht, in Europa niet moet worden nagevolgd. Algemeen was men van ooi-deel dat de belangrijkste punten voor een Nederlands koopcentrum zijn: de aanwezigheid van een grote par keerruimte en vestiging van zowel groot winkelbedrijven als gespecialiseerde mid- denstandsbedrijven. Gedurende het weekeinde trok een groot hogedrukgebied van de oceaan via de Britse eilanden naar het zeegebied bij Noord-Noorwegen. Langs de flank hieiwan stx-oomde bij tamelijk krachtige noox-delij- ke winden koude lucht over de Noordzee naar ons land. In deze lucht kwam veel bewolking voor, maar slechts op enkele plaatsen viel een paar millimeter regen. Inmiddels breidde een oceaandepressie, waarvan het centrum bij de zuidpunt van Groenland ligt, zich langzaam naar het oosten uit, hetgeen tot gevolg had dat de luchtdi'uk boven de Britse eilanden weer wat lager werd en de nooi'delijke winden bij ons zwakker werden. Vlakke, uit West- Rusland afkomstige storingen, bewogen in noordwestelijke i'ichting naar Zweden en waren mede ooi-zaak van het verzwakken van het hogedrukgebied boven het noor delijk deel van de Noordzee. Ons land zal zich komende 24 uur in een gebied met geringe luchtdrukverschillen bevinden, waarbij echter de aanvoer van lucht van de Noordzee, waarin zich nog steeds veel bewolking bevindt, nog blijft aanhouden. De kans op x-egen van enige betekenis blijft klein. De temperatui-en worden iets minder laag. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur 60 SC eo ~S Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven regenbui n 12 regenbui n 13 zwaar bew. n 13 zwaar bew. windst. 12 zwaar bew. nnw 12 regenbui windst. 11 13 13 mist n zwaar bew. no zwaar bew. wnw zwaar bew. n geheel bew. no onbewolkt nno onbewolkt no Dinsdag 31 mei Zon op 4.27 uur, onder 20.49 uur. Maan op 9.55 uur, onder 0.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 mei Hoog water 6.32 en 18.54 uur. Laag water 2.10 en 14.27 uur. Dinsdag 31 mei Hoog water 7.07 en 19.32 uur. Laag water 2.43 en 15.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. zwaar bew. nnw Zd Limbux-g zwaar bew. nno Helsinki onbewolkt o Stockholm geheel bew. ozo Oslo regen n Kopenhagen onbewolkt nno Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Boi-deaux Gx-enoble Nice Berlijn Frankfort München Züi-ich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon 24 13 20 17 14 18 13 15 13 16 24 zwaar bew. windst. 22 half bew. nno 22 geheel bew. o 21 regen nno 17 zwaar bew. windst. 19 geheel bew. n 15 zwaar bew. ono 20 onbewolkt nnw 19 regen nw 20 licht bew. w 22 onbewolkt w 24 geheel bew w 25 licht bew. ono 25 onbewolkt licht bew. geheel bew. n windst. 30 nnw 28 23 0,1 0,1 0 0 0 0,6 0 0 0 12 0,1 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,2 0 0,1 0,4 4 0 2 3 1 0 0,6 0 0 0 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2