Culturele samenwerking lijkt niet te willen vlotten in de Benelux GARANTIE WERELDNIEUWS Unie-gedachte wordt overheerst door de financieel-economische belangen Veilig kopen! r 388,- Matige opkomst bij kantonnale verkiezingen in Algerije Brixon Costuums 3 Eerlijke beschouwingen bij koninklijk bezoek MfirafflA volkomen geruisloos I Pierre Poujade treedt af Sophia Loren bestolen Mevrouw Lagailfardé met grote meerderheid gekozen HET WEER? Marokkanen kozen voor het eerst gemeenteraden Op de ^^raatótcel MAANDAG 30 MEI 1960 (Van onze correspondent in Brussel) HET STAATSBEZOEK van Koningin Juliana en Prins Berrfhard aan België doet als vanzelf de vraag rijzen hoe de Belgisch-Nederlandse betrekkingen zich in het nieuwe Europa gaan ontwikkelen. De drie parlementen van de Benelux hebben het verdrag der Economische Unie met een overweldigende meerderheid goedgekeurd, en na de ratificatie zal het verdrag dus van kracht worden. Er is naar aanleiding van deze historische gebeurtenis die de breuk van 1830 op het economisch vlak grotendeels ongedaan maakt geen vreugdevuur ontstoken, geen geestdriftige manifestaties hebben de Unie voor het voetlicht der openbare mening in de drie landen geplaatst. Er hangt over de Benekixsamen- werking een loomheid die ervaren waarnemers niet is onf- gaaan. Op het veertiende economische Beneluxcongres te Gent, op 29 en 30 april, verklaarde dr. Frans van Cauwe- laert, staatsminister v.an België en eerste voorzitter van de Interparlementaire Beneluxraad dat er op veel gebieden onder meer op het gebied der culturele samenwerking- in de afgelopen jaren geen vorderingen zijn gemaakt, en dat de regeringen en de openbare mening in de drie landen klaarblijkelijk „moeten worden wakker geschud". De cultu rele Benelux samenwerking gaat niet verder en is niet om vangrijker dan de culturele samenwerking welke de drie regeringen met andere landen bevorderen. Ofschoon talrijke vooraanstaande Belgen, Luxemburgers en Nederlanders het vraagstuk van de samenwerking reeds vanuit een algemeen Benelux-standpunt kunnen bekijken, reageert de Belg in het algemeen anders op die „Benelux-loomheid". De Vlaamse voorman Van Cauwelaert vroeg zich af of niet het oude fatum boven de lage landen hangt, dat op de beslissende momenten van de geschiedenis het samengaan heeft ver hinderd. Hij weigerde zulks te geloven, nu de toestanden zo grondig zijn gewijzigd en de drie landen in Europa als het ware worden gedwongen tot een nauwe samenwerking op ieder gebied. De Belgische autoriteiten die zich met de Benelux hebben bezig gehouden, hadden het model van de Belgisch-Luxemburgse monetaire en economische Unie voor ogen. De Unie werkt sedert 1921 over het algemeen perfect, maar evenmin als in de Benelux werden er de landbouw- moeilijkheden door opgelost. De samenwerking gaat zo ver dat de Luxemburgers bijvoorbeeld in Kongo ambtenaar kon den worden, met gelijke rechten als de Belgen. De Belgisch administratie verdedigt in internationale onderhandelingen de Luxemburgse belangen, wanneer, zoals vaak gebeurt. Luxemburg niet over deskundige ambtenaren beschikt. Een ..geruisloos werkende Unie" was ook het doel dat vele Be! gische ambtenaren met Nederland op het oog hadden. Wc'' gaf men er zich rekenschap van hoe verschillend de karakters zijn, hoe uiteenlopend soms de belangen, maar is de douane- unie niet de technische basis, die de economische integratie automatisch, ofschoon zeer geleidelijk mogelijk maakt? Mei ^§j Luxemburg was zulks inderdaad het geval. De Belgische en Luxemburgse staalindustrie zijn in feite een industrieel complex geworden, voor namelijk op basis van technische samen werking en wederzijdse financiële deel neming, de Belgische grote banken hebben belangrijke financiële participaites in de Luxemburgse banken, even zo de verzeke ringsmaatschappijen. Desondanks moesten heel wat moeilijkheden verholpen worden. Een van de grootste moeilijkheden werd opgelost door de huidige president van het Luxemburgse parlement, de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Bech, na melijk de omzetting van de Luxemburgse wijnbouw van wijnen die slechts werden gebruikt als mengwijnen voor de Rijnwijn tot een kwaliteitswijn die op de Belgische markt afgezet zou kunnen worden. Dit ex periment slaagde boven verwachting, en Luxemburg heeft door de Benelux ook in Nederland een groot afzetgebied voor zijn Moezelwijnen gevonden. Het is duidelijk dat die Belgisch-Luxemburgse benadering van Benelux een vrijwel uitsluitend indus triële of commerciële visie niet past in de verhouding tot Nederland. De Benelux douane-unie is nu twaalf jaren oud, maar de samenwerking tussen de grote Bel gische en Nederlandse bedrijven, de ban ken en de handel is „bilateraal" gebleven. De voorbeelden van werkelijke fusies van belangen zijn zo zeldzaam dat zij sterk de aandacht trekken, zo bijvoorbeeld de oprichting op fifly-fifty basis van dc Gale ries Modernes Nederland door de Galeries Modernes en de Grand Bazar van Ant werpen. Belgische en Nederlandse bedrij ven beschouwen de Benelux in de eerste plaats als een middel om de eigen binnen landse markt Ie vergroten. De Nederlandse Philips richtte in België drie grote nieuwe fabrieken op, en de Belgen bouwen in Tiel een glasfabriek. Belgische waarnemers zijn van oordeel dat het on die manier wel ge leidelijk tot werkelijke fusies van Belgische en Nederlandse ondernemingen en tot an dere vormen van belangengemeenschappen zal komen, maar het moet allemaal zijn tijd hebben. En, aldus deze Belgische visie, er kan slechts van samenwerking sprake zijn. wanneer er een duurzaam gemeen schappelijk belang mee gemoeid is. Kunst matig bevorderen van een industriale samenwerking zou alleen maar op ont goochelingen uitlopen. In Belgische industriële kringen loont men een groot geduld en een vrij groot vertrouwen te hebben in de toekomst van de Benelux, die volgens haar opvatting steeds zal worden beheerst- door de econo mie en door financiële belangen. De poli tieke en intellectuele kringen hebben een geheel andere visie op de toekomst van de Belgisch-Nederlandse betrekkingen. In die kringen is het verschil tussen de Vlaamse en Waalse opvattingen opvallend groot. In het verleden hadden de Vlaamse intellectuelen een emotioneel „complex" ten opzichte van Nederland, de gemeen schappelijke taal en de historische banden. Die sentimentaliteit is grotendeels verdwe nen c-n de Vlamingen beseffen dat zij in het Belgische staatsverband een belangrij ke plaats hebben veroverd „zonder de Hol landers". Het sentiment is. vervangen door een gevoel van evenwaardigheid. Dat Marnix Gijsen, bij vergissing overigens, eens op een Amsterdamse boekenbeurs bij de Nederlandse auteurs was onderge bracht, ontlokte in Vlaamse intellectuele kringen geen kreten van bëwóndereing, noch van verontwaardiging, alleen een iro nische opmerking. Dat het Rotterdams to neel een stuk van Lampo in Brussel brengt, op uitnodiging van de Vlaamse journalistenclub van Brussel, wordt als volkomen normaal beschouwd. Het onder wijs in Vlaanderen wordt steeds grondiger „vernederlandst", en de kennis van het Frans gaat er achteruit. In de kringen van Franssprekende Brus selse en Waalse intellectuelen is Neder land. de Nederlandse cultuur en de Neder landse mens, nog steeds het buitenland. Ook hier zijn er „tekenen des tijds" die ongemerkt voorbijgaan, maar die men zich voor de tweede wereldoorlog niet goed had kunnen voorstellen. Frappant toch is het feit dat Johan de Meester in de Brusselse Muntschouwburg een opera van Strawinsky regisseerde. Door onbe grip en gebrek aan contact leeft in die Belgische Franssprekende kringen nog vaak-hel-gevoel dat Nederland op het ge bied van de cultuur weinig presteert dat werkelijk de moeite loont en internatio naal niveau heeft verworven. In die krin gen leeft ook het wantrouwen, daar men door de tweederangs Belgische industrië len en handelaars steeds wordt „voorge licht" over de handige, maar nauwelijks eerlijke Nederlandse handel. De Frans sprekende Belg, die doordrongen is van Franse cultuur in Brussel wordt in de leidende kringen Frans gesproken ver zet zich tegen tweetaligheid. Waarom zou hij Nederlands leren wanneer men in het bedrijfsleven in België met Frans alleen terecht kan. terrwijl het Vlaams of het Nederlands toch geen internationale talen zijn? Men hoort het zo vaak: De betere lui spreken Frans en de meeste intellec tuele Vlamingen, voornamelijk die van dc r?i het kerncentrum, te Mol, in de Bel gische Kempen, iccrkt reeds een dui zendtal academisch gevormden. Konin gin Juliana z\ l her hier afgebeelde gebouw voor de chemische atoom research bezoeken. Gendarmerie in de oude uniformen, met zwarte beremuts, zal de Konink lijke bezoekers vergezellen. Koningin Juliana en Prins Bernhard krijgen dit prachtige escorte wanneer zij in Brussel zijn. oude generatie, beheersen de taal van Ra cine perfect. Bij de adel, die, voorname lijk wanneer hij met de industrie is ge lieerd, nog een grote invloed heeft, groeit echter steeds meer het besef van de nood zakelijke solidariteit tussen België en Nederland. Men is in die kringen grondig genezen van de Franse gezindheid tusset de beide wereldoorlogen. Er is thans wel opnieuw bewondering, voornamelijk voor De Gaulie, maar men ziet het Franse pre sidentiële bewind eer als een gevaar dan als een steun voor België. Voor die op vatting echter is doorgedrongen 'tot de rië: leidende Franssprekende intellectuelen, gaat er heel wat tijd verloren. De tijd werkt in het voordeel van de toenadering, ook van Franssprekend België tot Neder land. De jonge Brusselaars en Walen zijn bedaarder dan hun fel anti-Vlaamse ouders. Het examen voor de diplomatieke carrière en het officiers-examen Neder lands in het iege<- zijn geen grapje meer. Ieder jaar verblijven tientallen Frans sprekende jonge Belgen in Nederland om zich op die examens in het Nederlands voor te bereiden. De toekomst van de Bel gisch-Nederlandse samenwerking is reeds, en wordt, in de komende jaren meer en meer beheerst door de positie der beide landen in de Europese Economische Ge meenschap. Wanneer de E.E.G. mocht uit groeien tot. een politieke gemeenschap met een op grond van algemeen stemrecht ver kozen Europees parlement, worden de drie kleine landen bijkans automatisch tot el kaar gedreven. Dat argument, zo zeide professor Dehousse, een voormalig anti- Vlaamse politicus, heeft mij er toe ge bracht Nederlands te leren en het belang in te zien van de politieke Benelux-samen- werking in het nieuwe Europa. Immers, wie garandeert ons dat de Duitse politiek steeds door Adenauer zal worden geleid? Wat wordt Frankrijk na De Gaulle? De loomheid, die zo karakteristiek is voor de huidige Benelux-ontwikkeling, vloeit, volgens de meeste Belgische Bene lux voorstanders ook voort uit een gebrek aan verbeelding om nieuwe vormen van samenwerking te ontwerpen en tot stand te brengen. Er is veel gedaan: de E.E.G. doet tien jaren over de douane-unie, welke op 1 januari 1948 door Benelux in één dag werd tot stand gebracht. Er is vrij kapi taalverkeer, de grenskaart voor arbeiders is afgeschaft, de passencontrole wordt naar de buitengrenzen verlegd, gemeen schappelijke handelsdelegaties sluiten Benelux-handelsakkoorden af, er zijn ge meenschappelijke grenskantoren, verdra gen over sociale verzekeringen en nog meer. Maar sedert jaren wordt er gepraat over de landbouw, het verkeer, de Sehelde- Rijnverbinding, de conjunctuurpolitiek, de unificatie van accijnzen en omzetbelasting, terwijl de technische commissie van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord sedert jaren geen enkele opzienbarende, lot de volksverbeelding sprekende mani festatie heeft laten zien. En juist in de culturele samenwerking kunnen tientallen nieuwe initiatieven worden genomen. Men mag die zaak niet langer toevertrouwen aan een commissie van ambtenaren, die in feite de adviseurs zouden moeten zijn van een grote culturele commissie van cul tuurdragers uit noord en zuid. Institutioneel is de toekomst van de Bel gisch-Luxemburgse Unie en van de Bene lux, in de E.E.G. veilig gesteld. Een spe ciaal artikel (233) zegt dat de Benelux kan worden voltooid wanneer hij in de richting van de Europese integratie verder gaat dan de Europese instellingen zelve. Daar hebben de drie regeringen zich dus in feite verbonden tot een nauwere samenwerking, daar zij steeds voorloper moeten zijn en meer moeten doen dan de zes. Alleen wan neer die voorwaarde is vervuld mogen de Bencluxregeringcn in het verband der zes verder gaan met aparte Benelux afspraak jes. Maar met: de. twee grote landen Frank rijk en West-Duitsland op de achtergrond is er steeds het gevaar dat Nederland en België uit elkaar gaan om het nu eens met West-Duitsland, dan weer met Frank rijk te wagen. In de Gemeenschap voor Kolen en Staal is de Benelux samenwer- Advertentie bij de erkends vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. met TECHNISCHE UNIE- (Van onze correspondent in Parijs) Op een congres van zijn partij van boe ren en kleine neringdoenden heeft Pierre Poujade, die een paar jaar geleden een luidruchtige hoofrol speelde in de Franse binnenlandse politiek aangekondigd dat hij definitief als voorzitter zal aftreden. Zijn beweging was de laatste tijd sterk ineen geschrompeld ten gevolge van de concur rentie van andere fascistische demagogen die de óntevredenheid, onder de boeren vooral, met meer succes wisten uit te buiten. Of Poujade het in de politiek nog eens op een andere wijze zal proberen, of dat hij zijn oude plaats maar weer wil innemen achter de toonbank van zijn winkeltje in potloden en schrijfbehoeften in het provinciestadje Saint Céré, vanwaar hij zijn geruchtmakende carrière als dic- tator-in-spe begon, is nog niet bekend. LONDEN Uit de Londense woning van de Italiaanse filmster Sophia Loren zijn zaterdagavond juwelen ter waarde van ruim twee miljoen gulden gestolen. Onbekenden zijn, terwijl zij afwezig was om haar man, Carlo Ponti, van het Lon dense vliegveld af te halen, de woning binnen gedrongen en hebben een lederen tas met juwelen ontvreemd. De juwelen zouden verzekerd zijn. (Van onze correspondent in Parijs) De verkiezingen voor de kantons of pro vincies, die van vrijdag tot en met giste ren in Algerije zijn gehouden, zouden, volgens de officiële bronnen, een behoor lijke opkomst van ongeveer zestig per cent van het electoraat hebben opgeleverd. Die hoge cijfers worden door alle dagblad correspondenten ter plaatse echter niet volledig bevestigd. Van hun zijde werd ge meld dat naar schatting slechts de helft van de Algerijnse bevolking, Europeanen en moslems, heeft deelgenomen aan dc verkiezingen. In de grote steden kwam slechts een minderheid naar de stemloka len. Enkele terreurdaden van de rebellen (in Mostaganem, Philippeville, Algiers en Oran werden Moslem-kandidaten neerge schoten en in enkele stemlokalen in het gebied van Constantine werden granaten tot ontploffing gebracht) hebben daaraan waarschijnlijk meegewerkt. Bovendien waren vele moslems van mening dat het geen zin had deel te nemen aan verkie zingen die door de Europeanen voor een groot deei geboycot werden. Vele Euro peanen bleven weg in overeenstemming met de wens van extremistische organisa ties, en een deel ook, omdat zij liever naar het strand gingen. De Franse auto riteiten hadden de verkiezingen geadver teerd als een middel voor de gematigden in beide kanten om een „derde macht" te vormen. Het schijnt dat deze gedachte niet veel weerklank heeft gevonden. Het absenteïsme was zelfs hoger dan bij de gemeenteraadsverkiezingen in april 1959. De Franse burgerlijke en militaire auto riteiten in Algerije hebben zich in ieder geval veel moeite gegeven de opkomst zo massaal mogelijk te doen zijn. Militaire vrachtwagens haalden de Algerijnen van uit de verste uithoeken van het land naar de stemlokalen en in welke mate de democratische vrijheden daarbij scrupu leus geëerbiedigd werden laat zich van een afstand slechts raden. De Algerijnse nationalisten, of rebellen zoals ze in officiële Franse termen nog altijd heten, hadden bij monde van hun „premier" Ferhat Abbas de laatste dagen hun parolen van afzijdigheid met verhoog de kracht herhaald. De Franse activisten waren verdeeld. De felste tegenstanders van het zelfbeschikkingsrecht der Algerij nen ageerden tegen iedere deelneming aan deze verkiezingen. De vrouw van Pierre LagaiHarde, een der twee leiders van de mislukte rebellie van eind januari in Algiers, was in plaats van haar man, die in Parijs nog altijd op beschuldiging van hoogverraad gevangen zit. daarentegen als kandidaat in de stad Algiers uitgekomen, waar ze oek gekozen Advert entib Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meter).Direct na de weerberichten. PLASTIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht king niet goed, in de E.E.G. en Euratoom voelt men Benelux evenmin. In die orga nisaties zitten nu honderden Belgische en Nederlandse ambtenaren naast elkaar en zij doen als of Benelux nooit heeft be staanVolgens de meeste Belgische waarnemers zijn Belgen en Nederlanders elkaar als mensen niet genoeg nader ge komen. Oude hardnekkige vooroordelen leiden nog een taai leventje. Nu de Bene lux van de ambtelijke sfeer moet afdalen in het gewone volksleven, is de openbare mening niet voorbereid. Wordt, wat België betreft, de lang nawerkende invloed onder schat van oude veten, zoals de sluiting der Schelde, de revolutie van 1830, de Nederlandse houding tijdens de eerste we reldoorlog (sommige Nederlandse kranten waren toen flagrant pro-Duits en anti-Bel gisch), de talrijke mislukte besprekingen over de Schelde-Rijnverbinding? Wanneer de nood aan de man is zullen Den Haag en Brussel wel vanzelf tot el kaar komen, wanneer zij zich door de gro te landen politiek bedreigd voelen. De vraag rijst waarom de beide landen niet meer-doen. De balans van het verleden kan indrukwekkend zijn, zij is indrukwek kend, maar wie balans zegt, zegt verle den, en de volken vergeten gauw. De pri- vé-comité's van Benelux-samenwerking, de Interparlementaire Raad, de Vlaams- Nederlandse verenigingen zoals het Alge meen Nederlands Verbond, het Genoot- schap de Nederlanden in Europa, en zove le andere verdienstelijke organisaties, zou den zich ieder op hun geb'cd dienen te bezinnen over de toekomst der Benelux- gedachte. werd met een overweldigende meerder heid. Haar kandidatuur werd door ultra rechtse politici uit Parijs, als oud-premier Georges Bidault en de afgezette minister van de Sahara, Jacques Soustelle, actief ondersteund. Afgeschreven Ook zonder de namen der gekozenen on der de 1200 kandidaten nog te kennen, mag men nu al wel betwijfelen of met deze nieuwe verkiezingen in Algerije de plan nen van generaal De Gaulle een grote stap voorwaarts kunnen hebben gemaakt. Onder de moslem-kandidaten was het Algerijnse bevrijdingsfront, het F.L.N., uiteraard niet vertegenwoordigd, terwijl onder de Franse lijsten de linkse en libe rale groepen bijna geheel verstek hadden laten gaan. De Gaulle had oorspronkelijk gehoopt dat uit de nieuwe leden van de kantons gesprekspartners voor een toe komstige rondetafelconferentie over de re organisatie van Algerije gerecruteerd zou den kunnen worden. Dat do generaal die hoop echter tijdig had afgeschreven meent men in politieke kringen te Parijs te mo gen afleiden uit het feit dat de radio-op roep. die het staatshoofd voor de verkie zingen tot de Algerijnen zou richten, uit eindelijk achterwege is gebleven. RABAT (Reuter) In de Marokkaanse steden en bergdorpen zijn zondag voor het eerst gemeenteraadsverkiezingen gehou den. Volgens de eerste berichten was de opkomst van de kiezers goed en hebben zich geen incidenten voorgedaan. Ongeveer een kwart van de vier-en-een- half miljoen kiezers bestond uit vrouwen. Met het oog op de analfabeten hadden de kandidaten in elk kiesdistrict bepaalde kleuren en een nummer toegewezen ge kregen. Men verwacht van de uitslagen een aan wijzing van de manier waarop het volk het recente besluit van de koning om zelf de leiding van de regering te nemen, met kroonprins Moelai Hassan als vice-premier beoordeelt. De strijd ging voornamelijk tussen kandidaten van de linkse Nationa le Volksunie en de rechtse Istiklalpartij, die door de kroonprins wordt gesteund. Mocder's rol Onderzoekingen hebben aangetoond dat de kleren van de meeste mannen uitge kozen worden door de vrouw (de eigen vrouw wel te verstaan). Nadat een man de leeftijd van 35 heeft bereikt, aldus mel den de wetenschappelijke navorsers, volgt hij steeds meer het advies van vrouwtje. Natuurlijk staat dat in verband met het feit, dat steeds meer vrouwen de leiding verwerven (of verkrijgen uit gemakzucht) over de kas. Dat was vroeger anders, mensen! Toen had de heer des huizes de duiten en moeder kon er, tot op zekere hoogte, naar fluiten. Grootvader zweeg als een mof over wat zijn inkomsten wa ren en grootmoeder wist op geen stukken na wat hij wel verdiende of bezat; dat was eenvoudig iets d.at vrouwen niet mocht interesseren. Zij kreeg haar huishoudgeld, haar speldegeld en daarmee was haar (gebreide) kous af. Voorbij zijn die dagen: moeder heeft de beurs. En dat verklaart dan ook dat meer dan tweederde aller gehuwde mannen hun ondergoed door hun vrouw laten inkopen. En wat doen, vraagt gij benieuwd en ook wel bezorgd, de vrij gezellen? Wel. die haasten zich, zodra zij een nieuw onderbroekje behoeven, naar moeder of zuster en laten haar de keuze maken; de helft aller vrijgezellen handelt op die wijze. De andere helft koopt zelf in of draagt eenvoudig geen ondergoed. Dat laatste dient men ook wel eens even te overwegen bij het onderzoek in die richting. Sokken worden door moeder ge kocht. Of door moeder-de-vrouw. Eén man op de drie koopt zijn eigen sokken. Hij is een sokken-buitenbeen als hij voor de eigen sokkeyi de winkel binnengaat; dan houdt het personeel de adem in en de mare gaat door het ganse bedrijfspand, dat er een sokkenkoper binnengekomen is. Soms weent de directie. Soms slaat zij aan het drinken. Pyama's? Zeer, zeer weinig gehuwde mannen kopen de eigen pyama's; zij laten dat doen. Doen zij het zelf, aldus is onze ervaring, dan kopen zij altijd te frivole en altijd te nauwe. Wel licht heeft dat te maken met onbewuste prestige-gevoelens tegenover de jonge juf frouw die ze hem heeft verkocht. Hij barst er na drie dagen in de naden uit. Het ding stremt de bloedtoevoer in de oksels en hij ligt nachten achtereen met slapen de vingers en doffe armen. Zeven van de tien mannen laten het over aan Haar. En hoe is het omgekeerd? Bontjassen koopt een vrouw bijna uitsluitend in gezelschap van haar (een) man. De rest kan zij zelf heel goed af. Wie koopt de scheercrême de tandenborstels, de scheerkwasten, de scheermesjes? Raad eens! Juist: ook me vrouw doet in dat opzicht de meeste in kopen. Zijn dassen koopt zij zelden alléén; zij vindt het wel nodig als hij erbij is. Maar zij adviseert. En haar advies wordt gevraagd en gewaardeerd. Zo, lieve lezer, verandert de wereld. De man sterft uit, kan men rustig zeggen. Hij wordt, als in de V.S., meer en meer vervangen door de vrouw. Steeds groter wordt haar in vloed, haar macht. Pas toch op! Koop toch zelf uw sokken! Uw scheermesjes. Duif Advertentie Bent u morgenmiddag vrij Kom dan eens kijken "4iaar onze prachtige collectie Gen. Cronjéstraat 40-44 Telefoon 54679 Haarlem Verboden. Volgens de in Cairo verschij nende „Al Gomhouria" heeft de rege ring van Saoedi Arabië een decreet uit gevaardigd waarbij het buitenlandse vrouwen verboden wordt zich onge sluierd op straat te begeven. Ncebroer. De president van Argentinië, Arturo Frondizi, heeft de trozkislisch- communistische beweging van zijn broer dr. Silvio Frondizi, verboden. Alle kan toren van de „movimiento de izquierda revolucionaria", beter bekend als de „Praxis" zijn gesloten. Navolging. In het hart van de wilde en ongezonde „Selva" (woud) van Peru, wordt vandaag een oerwoud-ziekenhuis geopend, dat het ziekenhuis van dr. Al bert. Schweitzer in Lambarene ten voor beeld heeft. Het is door de oprichter, de genaturaliseerde Duitser dr. Theodo re Binder „Albert Schweitzer Amazone ziekenhuis" gedoopt. Realistisch. Vorige week woensdag zijn in de bioscoop „Rava" te Padang op West- Sumatra. vier mensen om het leven ge komen, toen terroristen tijdens een film voorstelling een granaat tot ontploffing brachten. Zo is zondag door het leger in Djakarta meegedeeld. Roeping. Steven Rockefeller, 24, de twee de zoon van de Newyorkse gouverneur Nelson A. Rockefeller, die getrouwd is met Annemarie Rasmussen, begint in het komend najaar een theologische stu die om te beslissen of hij dominee zal worden. Steven heeft verteld dat hij er veel voor voelt dominee te worden, „maar dat hij eerst meer over het ge loof te weten wil komen." Eigen manier. Een Londense rechter heeft het verzoek om echtscheiding afgewe zen van een vrouw, die hem vertelde, dat haar echtgenoot in negen jaar niet tegen haar gesproken had. Rechter Phillimore gaf echter toe, dat de man, George Lusher, „geneigd is om zich in zichzelf terug te trekken, wanneer hij geïrriteerd is." Hij voegde daar echter 'aan toe. dat de echtelieden „nog altijd van elkaar houden, zij het dan op hun eigen manier." Wasfiguur. In het Panopticum van me vrouw Tussaud in Londen zal een was figuur van de onlangs terechtgestelde Caryl Chessman worden geplaatst. Hij zal worden getoond zittend op een stoei in de gaskamer van San Quentin, waar hij terechtgesteld is. Tuttut. De streng gereformeerde „Vrije kerk van Schotland" heeft op een al gemeen synodale vergadering met twee stemmen meerderheid een motie aangenomen, waarin de leden van het Britse koninklijk huis worden becriti- secrd vanwege hun activiteiten op zon dag. De kerk maakt voornamelijk be zwaar tegen het polo-spelen van prins Philip op zondagen en het feit, dat de andere leden van de koninklijke familie dan daarnaar komen kijken. Terugkeer. In een klooster in Montreal (Canada) is zondag bij een schietpar tij een monnik ernstig gewond. De da der, een vroegere monnik, meldde zich enige minuten later bij de politie. De reden van zijn aanslag is nog niet be kend. De vroegere monnik, die 17 jaar in het klooster heeft vertoefd, was zon dagochtend vroeg het gebouw binnenge gaan, waar hij acht revolverschoten af vuurde op pater Elphege Richard. De ze moest in ernstige toestand naar een ziekenhuis worden overgebracht. Avondblad. Het blad van de Russische re gering „Izwestia" wordt met ingang van 1 juni een avondblad. Hoofdredacteur is een schoonzoon van Kroesjtsjev, Adz- hoebei, die sedert zijn bezoek van vorig jaar aan de Verenigde Staten de krant een nieuw aanzien heeft gegeven. Het officiële partijblad de „Pravda" zal een ochtendblad blijven. „Izwestia" heeft een oplage van anderhalf miljoen. Meelezers. Een brief van Paus Joannes aan kardinaal Wyszynski, die onlangs door de Poolse douane in beslag was genomen, is naar verluidt door de Pool se autoriteiten met verontschuldigingen voor het in beslag nemen aan de Pool se kerkelijke autoriteiten overhandigd. De brief werd met een aantal kerkboe ken in beslag genomen toen de Poolse douane in het begin van de maand te Zebrzydowice de bagage controleerde van bisschop Kazmierz Kowalsky van Chelmno, die een bezoek aan Rome had gebracht. Verschijning Dr. Hendrik Verwoerd, de Zuidafrikaanse premier, is zaterdag in Bloemfontein aangekomen voor het bij wonen van de feestelijkheden ter gele genheid van het vijftigjarige bestaan van de Unie van Zuid-Afrika. Het was ziin eerste verschijnen in het openbaar sedert hij op 9 april bij een moord aanslag werd gewond.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3