Een nieuwe lichting acteurs en actrices van Nederlands drie toneelscholen Kroesjtsjev wil China en India bij topoverleg halen Mariene Dietrich zong in Amsterdam en Den Haag Russische spionageschepen bij geheime Britse raketbasis Agenda voor Haarlem en de IJmond Amerikaan •Malcolm Frager winnaar van Con cours Reine Elisabeth TOPBERAAD IN WASHINGTON Pottenbakker Nienhuis te Amsterdam overleden Koele reacties uit V.S. maar instemmende pers in Engeland Syngman Rhee „neemt rust" op Hawaii Neo-Kemalistische periode in Turkije els en-U mui d en President Eisenhower zou ook Formosa bezoeken De Mol sr. bij Veronica Radarstoring zou duidelijk waarneembaar zijn „Onbekende onderzeeboot" was een oud scheepswrak KLM vliegt weer op Turkije MAANDAG 30 MEI 1960 VOOR DE TWEEDE KEER hebben de drie toneelscholen, waarover Neder land meent te moeten beschikken, een nieuwe lichting acteurs en actrices af geleverd. In de loop van de vorige week hebben deze jonge krachten zien in de vestigingsplaatsen aan het publiek voorgesteld. In Amsterdam trekt deze daar reeds lang ingeburgerde ge woonte verreweg de meeste belangstel ling, ook uit vakkringen. De zogeheten openbare demonstraties naar aanleiding van het eindexamen worden in enige andere steden herhaald. Haarlemse to neelliefhebbers kunnen op 2 juni in de schouwburg de door selectie en training rijp voor prestaties gemaakte talenten begroeten. Zaterdagmiddag traden ze in de hoofd stad voor het voetlicht om in een keuze programma hun persoonlijke aanleg en tijdens de driejarige opleiding verworven middelen van expressie te doen blijken. Van de zes kandidaten, die bij deze pre sentatie overigens veel medewerking van leerlingen uit lagere klassen ondervinden, behoren er maar liefst vijf tot het man nelijk geslacht. Dat men er niettemin in geslaagd is dit spectacle coupé bij alle gewenste veelzijdigheid evenwichtig en aantrekkelijk te maken, verdient speciale waardering. Uitzonderlijke beloften wor den er deze keer niet gedaan. In de leer school der praktijk van het leven en de kunst, die nu volgt, kunnen nog sluime rende vermogens tot ontwikkeling komen. En omgekeerd moet men bedenken dat geenszins alle der bij vorige gelegenheden gewekte verwachtingen in vervulling zijn gegaan. Men moet voorzichtig zijn met het trekken van conclusies. Men heeft de indruk, dat de zojuist afgestudeerden met gelijke kansen voor de jacht op succes zijn toegerust. Het lijkt dan ook een wijs be sluit, op grond waarvan aan hen gezamen lijk de ter aanmoediging ingestelde Top Naeffprijs is toegekend. Voor de pauze is een keuze gedaan uit wat men voor het gemak het klassieke repertoire noemt: het tweede bedrijf uit „Lucifer" van Joost van den Vondel, een scène uit „De Storm" van Shakespeare en de middeleeuwse klucht „Nu noch" (ge speeld volgens de beginselen van de com media dell'arte). De lessen in behande ling van het dramatische vers door Ton Lutz hebben zeer gelukkige, hoopgevende resultaten opgeleverd. Deze zijn te meer opmerkelijk, omdat over het algemeen de stemkwaliteiten van deze klasse niet bij zonder sterk zijn. Naar aanleiding van het bijzonder komische gooi-en-smijtnummer, waarvoor Erik Vos als docent de verant woordelijkheid draagt, heb ik van deskun dige zijde de aanmerking horen maken dat dit „dressuur" zou zijn. Dit moge tot op zekere hoogte waar zijn, ik kan dat onmogelijk als een bezwaar beschouwen, integendeel. Het is hier niet de plaats en de gelegenheid voor theoretische discus sie en daarom volsta ik met het signale ren van de verrassing: het jongleren in de ruimste zin van het woord, dat wil zeggen een acrobatische lenigheid van plastiek, behoort vanouds tot de kunst vaardigheid van de komediant. Het kan niet jong genoeg worden geleerd. Het Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Hoe- rah, een jongen". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: De Haagse Comedie met „Jaloezie". Dinsdag 20 uur: Het Rotterdams Toneel met „Wie het eerst lacht BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Een meisje in duizend gevaren", 14 jaar. Frans Halsthea'ter: Vandaag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur en dins dag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?". 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot. en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het myste rie van het zwarte museum", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Barak I- 113". alle leeftijden. Minerva Theater: Dinsdag en woensdag 20.15 uur: „Whiskey als water", alle leef tijden. Woensdag 14.30 uur: „Sport staalt spieren", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Om het naakte leven", 14 jaar. Roxy Thea'ter: Vandaag tot. en met don derdag 14.30, 19 en 3,1.15 uur: „Opstand der sexen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wun- derkinder". alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „Inspecteur Calaghan". 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal)Tot 7 juni dagelijks van 1017 uur, zondags van 14— 17 uur: Expositie van werken van Bloe- mendaalse beeldende kunstenaars. In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10—22 uur: Expo sitie van tekeningen van Wim v. d. Kerke. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 7 juni dagelijks van 10.3017 uur, zondags van 1417 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1-3) Tot 14 juni dagelijks van 917 uur: Expo sitie van beeldhouwwerk van Cor Kenne dy en aquarellen en grafisch werk van Ton ter Linden. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks 10—12.30 en 13.3017 uur, zondags 1417 uur: Expo sitie van uitgaven, foto's, brieven en be zittingen van Frederik van Eeden. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 27 mei.) MAAND/. G 30 MEI Thalia, 20 uur: „Java 1940". Rex, 20 uur: „Slaapkamergeheimpjes". DTNSDAG 31 MEI Thalia 20 uur: „Java 1940". Hervormd Jeugdggebouw, 20 uur: De Plankeniers met „Ketty jokt nooit". samengaan van fantasie en discipline is trouwens van onmisbare waarde, zulks temeer naarmate het objectivisme in het theater terugkeert. Naar mijn mening kan aan de fysieke kant van het toneelspelen voorlopig trouwens niet genoeg aandacht worden besteed. Twee proeven van hedendaagse vertol kingen vullen het gedeelte na de pauze: de bewogen uiteenzetting van een filoso fisch thema in het grensgebied van het bestaan in het eerste bedrijf van „Doden zonder graf" van Jean Paul Sartre (met gevoelige registraties van nerveuze span ningen, gecontroleerd door de docente Willy Haak) en vlotte typeringen in de eigenlijk als éénakter amusant aanvaard bare openingsscène van het blijspel „Zo juist verschenen" van Edouard Bourdet (fijngeestig onder leiding van Ferd. Ster- neberg ingestudeerd). Na afloop maakte directeur W. Ph. Pos de engagementen bekend: Nel Kars en Jules Hamel gaan naar Ensemble, tot Theater is Henk van Efferen toegetreden, bij het Rotterdams Toneel gaan Jacques Commandeur, Gui- do de Moor en Willem Nijholt hun car rière beginnen. Merkwaardig is in vergelijking daarmee de bestemming, die de afgestudeerden van de Arnhemse Toneelschool hebben ge vonden: vandaar gaan er twee (Kitty Cour- bois en de zich vroeger reeds als ontwer per van decors en kostuums artistiek ge manifesteerd hebbende Herman van Elte- ren) naar de Nederlandse Comedie, blij ven er evenzoveel (namelijk Carola Gijs- bers van Wijk en Jacques Luyer) in de Gelderse hoofdstad en gaat er één (Cocki Boonstra) naar de toneelgroep Studio in de vrije sector. Zo vindt het beginsel der cultuurspreiding een toepassing, die mis schien niet helemaal in de bedoeling bij de oprichting van dit instituut onder di- recite van Ben Groenier heeft gelegen, doch daar evenmin mee in strijd is. In enkele gevallen kan er van een dankbaar aangegrepen herkansing sprake zijn ge weest. Maar hoe dan ook: wat komt er in de praktijk terecht van de aanvanke lijk geopperde mogelijkheid tot een zoge naamde stage bij het Arnhemse gezel schap? En verwacht men iets dergelijks van het zuidelijke Ensemble wat betreft de in Maastricht gediplomeerden? Het is gemakkelijker zulke regelingen te beden ken dan uit te voeren. Gaat men letten op de bestaande vacatures en behoeften, dan zou men eigenlijk nog een aparte cur sus voor gegadigden van boven de veer tig in het leven moeten roepen Bijna vier uur duurde het programma, waarmee verleden week de eindexaminan- di in Arnhem eerste indrukken van hun capaciteiten en particuliere eigenaardig heden hebben gegeven. Vergelijkingen met de Amsterdamse klasse hebben wei nig zin. De waarde van het genoten on derwijs, dat immers slechts een basis van vakbekwaamheid legt, kan pas blijken op een langere duur. De opgaven vertoonden een ruime variatie: fragmenten uit stuk ken van Shakespeare. Goethe, Shaw, Drzic en Tennessee Williams, benevens een suggestief gedeelte uit „De Kauka- sische krijtkring" van Bertoit Brecht en De Amerikaanse pianist Malcolm Fra ger heeft beslag gelegd op de grote in ternationale prijs van het Concours Reine Elisabeth, waaraan een medaille en geld prijs van 150.000 Belg. fr. (ongeveer 12.000 gulden) Is verbonden. De prijs van de Belgische regering (medaille en 100.000 fr.) ging naar de Canadese Ronald Turini. De derde prijs was voor de Amerikaan Lee Luvisi en de vierde voor de Russin Alice Mitsjenko. De Amerikaanse pianist Malcolm Fra ger zal de solist zijn op een galaconcert dat woensdagavond in Brussel wordt ge geven en waarvan koningin Juliana tijdens haar bezoek aan België het tweede deel zal bijwonen. De winnaar van het Concours Reine Elisabeth, de jeugdige Amerikaanse pianist Malcolm Frager. Het internationale pianoconcours 1960 is de afgelopen weken in Brussel onder auspi ciën van koningin Elisabeth gehouden. De Russische pianist Jouri Airapetian, wiens kansen als winnaar van het concours aan vankelijk hoog werden gewaardeerd ein digde als achtste. In de jury hadden onder anderen zitting Eduardo del Puvo, Rudolf Firkusny, Emil Gikels, Nikita Magaloff en Francis Pou- lenc. De wedstrij^ is begin mei met tweeën zestig deelnemers begonnen. Er waren geen Nederlanders onder hen. Na de eer ste uitvoeringen in het Paleis voor Scho ne Kunsten in Brussel bleven vierentwin tig kandidaten over, van wie er twaalf werden uitgekozen om begin vorige week deel te nemen aan de finale. Onder hen waren niet minder dan zes pianisten uit de Verenigde Staten er waren dit jaar in totaal negentien Amerikaanse deelne mers twee Russische en een deelne mer uit Spanje, Hongarije, Oostenrijk en Canada. Op het concert van woensdag avond zal Koningin Juliana met ko ning Boudewijn de gast zijn van de 84- jarige koningin Elisabeth, die alle uitvoe ringen tijdens de wedstrijd heeft bijge woond. een zeer knap genuanceerde éénakter van André Maurois, in de vertaling van spel leraar Ferd. Sterneberg getiteld „Zalig zijn de onschuldigen". De overige scènes werden ingestudeerd onder leiding van Loudi Nijhoff, Richard Flink, Johan Wal- hain en Bernhard Droog. Het is bijzonder hachelijk om uit de eindexamens conclusies voor de toekomst te trekken. Een enkele keer ziet men een onmiddellijke bestemming: een eerste jonge rol, een ingénue, een typische sou brette. Maar uit Maastricht waar de afgestudeerden zich presenteerden met wat op het affiche een „grote show" werd ge noemd heeft men wel heel weinig po sitieve gegevens mee naar huis genomen. Op zichzelf behoeft dat niet ernstig te zijn. Laten we niet vergeten dat ook een stel lig zeer begaafde actrice als Mia Goos- sen in de Limbui-gse hoofdstad de eerste regels van het toneelspel heeft geleerd. Op merkelijk in de prestaties was vooral, dat hier veel sterker dan elders de invloed van de leerkrachten met name Elise Hoomans, Johan Schmitz en Luc Lutz te zien en te beluisteren bleef. In „De Honden" van Tone Brulin en vooral in de passage uit ..Onze Stad" van Thornton Wilder kreeg men zo iets als een eigen geluid te horen. Merkwaardig is voorts, dat twee van de vier afgestudeerden niet uit het zuiden maar uit Den Haag af komstig zijn. Op het moment van deze publikatie zijn over de eventuele engage menten van de geslaagden Edmond Classen. Cees Coolen, Eric Schneider en Dolf de Vries nog geen gegevens bin nen. Vier actrices en elf acteurs heeft het Nederlandse toneel erbij gekregen, voor al kwantitatief een grote oogst. De vraag is: hebben wij aan twee scholen niet voldoende? David Koning LONDEN (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van de westelijke Gro te Drie komen deze week in Washington bijeen om de huidige politieke situatie te bespreken, aldus is van officiële zijde in Londen vernomen. Selwyn Lloyd (Enge land) en Couve de Murville (Frankrijk) vliegen naar Washinton voor de conferen tie van de Z.O.A.V.O. (Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie). Zij zullen dan de gelegenheid te baat nemen om buiten de conferentie om besprekingen te voeren met hun Amerikaanse ambtgenoot Herter. Aan de conferentie die dinsdag begint, nemen ook deel de premiers van Austra lië en Nieuw Zeeland, en de ministers van Buitenlandse Zaken van Pakistan, de Phi- lippijnen, Thailand en de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse vice-president Nixon zal de openingstoespraak uitspreken. De Britse minister van Defensie, Wat- kinson, zal de komende week in Canada en de Verenigde Staten besprekingen voe ren over de gezamenlijke defensiepolitiek. GETTYSBURG (UPI) Uit de omge ving van president' Eisenhower wordt ver nomen, dat de Amerikaanse president vol gende maand behalve Japan en Zuid-Ko- rea ook de Philippijnen en Formosa zal bezoeken. Andere landen in het verre oos ten zal hij tijdens deze reis niet aandoen, aldus de zegslieden. Naar verluidt had hij onder meer een uitnodiging ontvangen van Indonesië. Aanvankelijk zou hij naar Ja pan gegaan zijn na het bezoek aan Rus land. De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen heeft gezegd, dat Eisenhower naar zijn mening niet naar Japan moet gaan, als hij niet zeker is van een passend wel kom. Dierenpark Wassenaar kreeg zondag middag hoog bezoek: Mariene Dietrich speelde er cc glansrol in samen met Keesje, de tweejarige chimpansee. Keesje overhandigde Mariene een fraaie doos bloemen en mocht toen een tijdens deze plechtigheid omgerold vaasje lêegdrinken. Zowel in Amsterdam in Tuschinsky als in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag heeft Mariene Diet rich, omgeven door een groot orkest van strijkers en blazers alsmede een jazzbal- let, haar Nederlandse publiek in de ban van haar zang en voordracht gebracht. De dertig jaren sinds „De Blauwe Engel" verdwenen. Haar grote gamma van stem en voordracht manifesteerde zich opnieuw. Het tedere „Mein blondes baby", de beroemde oude liedjes „Peter", „Johnny", en „Lola" naast de nieuwere „Las Vegas", „Making Whoopy", „You are the cream in my coffee", „The laziest gal in town" weerklonken, telkenmale onderbroken door een donderend, ovationeel applaus en ge roep om meer. En dat meer kwam met „La Vie en Rose", „Frag nicht warum", „Oké, you win", „Allein in einer Gros- stadt" en tot slot het wereldberoemde ,,Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe einge- stellt". Deze voorstellingen moeten Mariene Dietrich grote inspanning gekost hebben. Zij liet echter geen pijn merken, hoewel zij bij de liedjes die zij in avondtoilet en de beroemde witte slepende bontcape zong, de linker arm tegen het lichaam gebonden droeg. Haar linker schouder is ernstig ge kwetst. Later optredende in rok en hoge hoed, kon zij haar hand in haar broek zak houden. Mariene werkte haar pro gramma vlot af, en tenslotte danste ze ook nog in de rij van danseresjes de ouder wetse hoge revuepassen mee. De accordeonist John de Mol sr. is met ingang van 1 juni benoemd tot programma leider van de zender „Veronica". Hij zal regelmatig enige series reclameprogram ma's verzorgen. Compositie-opdrachten. De Stichting Vrienden van het Brabants Orkest heeft aan de jonge Nederlandse componisten Hans Kox en Otto Ketting, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Genoot schap van Nederlandse Componisten, een compositie-opdracht verstrekt voor het schrijven van een kort symfonisch werk voor het Brabants Orkest. Pas nu is bekend geworden dat op 86- jarige leeftijd te Amsterdam op Hemel vaartsdag is overleden de pottenbakker Bert Nienhuis. De begrafenis zal geschie den op dinsdagochtend 31 mei op de be graafplaats „Rustoord" te Diemen. Lambertus Nienhuis, op 14 november 1873 te Groningen geboren, kreeg zijn op leiding aan de tekenacademie in zijn ge boortestad en ging in 1895 naar de Rijks school voor Kunstnijverheid te Amsterdam Na een studie van vier jaar debuteerde hij als aardewerkschilder en ontwerper bij de plateelfabriek „De Distel". Een jaar later richtte hij een eigen tegelbakkerij op, die na vier jaar werd opgenomen in „De Distel", waarvan Nienhuis chef werd. Zijn werk had succes en het verwierf di verse bekroningen op tentoonstellingen. De eerste was een medaille in Arnhem, daar na volgden gouden en zilveren medailles en erediploma's te Parijs, Chicago, Turijn, Rome en Brussel. Toen Nienhuis genoeg had van het fabrieksprodukt werd hij le raar aan de kunstnijverheidsschool te Haarlem. Met zijn ontwerpen voor bijou- MOSKOU, (Reuter). - Nikita Kroesjtsjev heeft zaterdag in Moskou verklaard, dat aan de volgende top conferentie, die naar hij hoopte over zes tot acht maanden zou worden ge houden, ook China, India, Indonesië en mogelijk nog andere landen zou den moeten deelnemen. Hij achtte de tijd gekomen, dat de Westelijke mo gendheden beseffen dat de leiders van de grote Aziatische landen moe ten worden uitgenodigd. Als overi gens over zes maanden de tijd nog niet rijp zou zijn voor een nieuwe conferentie zou de Sovjet-Unie kun nen wachten. Wij hebben geduld ge noeg, zo verklaarde hij. Kroesjtsjev gaf als zijn overtuiging te kennen, dat Eisenhower niet van de spio- nagevlucht geweten heeft. Het was echter wat moeilijk voor hem om dit toe te ge ven. Wat zou de wereld denken van een president, die niet weet wat er in zijn land gebeurt. Kroesjtsjev vervolgde: „Misschien is hij het er niet mee eens, maar de hele wereld weet dat de president twee functies heeft golf spelen en het uitoefenen van zijn presidentele functies, waarbij de laatste taak de ondergeschikte is". Kroesjtsjev zei, dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad geen nederlaag heef gele den, omdat het de bedoeling was de spio- nagekwestie ter kennis van de wereld te brengen. De zaak zou nu voor de algeme ne vergadering van de UNO worden ge bracht. Vroeger konden spionagevliegtuigen niet worden neergeschoten omdat zij te hoog vlogen. Met de nieuwe Russische raket was het mogelijk geworden. Hij raadde de Amerikanen aan hun ge heime dienst, „die geleid wordt door zo'n stomme vent als Alan Dulles is en die hen misleidt" op te heffen. Voorts deelde hij nog mede dat de produktie van raket ten is afgeremd, omdat er niet meer dan een bepaald aantal nodig is om agressie af te slaan. Tegenover het Westelijk vermoeden dat er in het Kremlin meningsverschil heerste over de ontspanning stelde Kroesjtsjev, dat er volgens hem in de Verenigde Staten een strijd is ontbrand over de toekomstige richting van de Amerikaanse politiek en dat die strijd zich op velerlei gebied open baart. Na het neerschieten van het Amerikaan se vliegtuig op 1 mei had de Russische regering besloten niets te doen, dat de Amerikaanse president zou kunnen belet ten uit zijn onaangename toestand te ko men. Eisenhower maakte echter geen ge bruik van deze gelegenheid en verklaarde, dat de spionagevluchten met zijn voorken nis waren ondernomen. „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat hij niets van de vluchten wist", aldus Kroesjtsjev, doch de Amerikaanse president vond het kennelijk onaangenaam om te moeten toegeven dat hij niet wist wat er in zijn eigen land gaande was. WASHINGTON (Reuter) De suggestie van Kroesjtsjev om onder meer commu nistisch China. India cn Indonesië aan de volgende topconferentie te laten deelne men, is in Washington over het algemeen koel ontvangen. Te oordelen naar de com mentaren, onder meer van senatoren, zou het waarschijnlijk aanzienlijke tijd duren voordat zelfs een nieuwe conferentie van slechts de Grote Vier zal worden gehouden. (Reuter) Verscheidene Britse bladen, waaronder de liberale Guardian, de socia listische Daily Herald en onafhankelijke Scotsman, hebben vandaag een krachtig pleidooi gehouden voor deelneming van communistisch China aan besprekingen over wereldproblemen. HONOLOELOE (UPI) Ex-president Syngman Rhee van Zuid-Korea is zondag met zijn vrouw met een speciaal vliegtuig aangekomen op Hawaii'. De 85-jarige, die twaalf jaar lang de sterke man is geweest van Zuid-Korea, werd op het vliegveld verwelkomd door de Zuidkoreaanse con sul in Honoloeloe. Deze buitenlandse reis van Rhee, ver zorgd door de Zuidkoreaanse regering in het belang van het „herstel" van de tot aftreden gedwongen ex-president, wordt over het algemeen beschouwd als vrijwil lige ballingschap. John Tsjang, leider van de democrati sche partij en voormalig vice-president, verklaarde zeer verbaasd te zijn. „Rhee's ontsnapping is een zeer onrechtmatige daad. Hij moet zich nog verantwoorden voor misdaden van de afgelopen twaalf jaar." De Rhees reisden op een diplomatieke pas en hadden een bezoekersvisum van drie maanden voor de V.S. Zij namen slechts zes stuks bagage mee. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse kustcommando van de Royal Air Force heeft in de nabijheid van de Hebridcn aan de noordwestkust van Schotland Russische spionageschepen waargenomen, welke zich in de afgelopen twee weken hebben geconcentreerd rond de geheime Britse rakettenbasis op het eiland South Uist. De schepen zagen er uit als treilers of patrouilleboten. Zij waren voorzien van een uitgebreid radarsysteem, waarmee het afvuren van een Corporal- raket van South Uist naar het eilandje St. Kilda werd vastgelegd. Vandaag zal de Britse militaire inlich tingendienst het bewijsmateriaal over de ze spionage aan het departement van Bui tenlandse Zaken overhandigen. Verwacht wordt dat de Britse regering een protest- nota naar Moskou zal sturen, waarin de Sovjet-Unie schending van het internatio nale recht zal worden verweten. De Britten zijn verbaasd over de bra voure van de Russen, die, zoals uit het storen van de radar blijkt, niet getracht hebben hun activiteit te verbergen. De treilers kwamen even voor het begin van de zomeroefeningen met raketten voor de kust van Soth Uist aan. De Britse ver kenningsvliegtuigen zagen de schepen ronddobberen, doende alsof zij visten, hoe wel er op deze plek geen visgronden zijn. Vooral op St. Kilda, een onbewoond eiland, dat het Britse leger als waarne mingspost voor het volgen van de proef- raketten gebruikt., ondervond men hinder van de radarstoringen. Groot-Brittannië heeft destijds meege deeld dat het gebied tussen South Uist en St. Kilda voor het afvuren van raketten is bestemd en men heeft de scheepvaart ver zocht dit te mijden. De Russische treilers worden door een bevoorradingsschip, dat bij Shetland ligt, van het nodige voorzien. Aangezien de Russische spionagevloot zich buiten de territoriale wateren bevindt, kan er niets tegen worden gedaan. Het is niets nieuws dat de Russische treilers rond de KEY WEST (AFP) De Amerikaanse marine heeft zich de afgelopen dagen voor niets zorgen gemaakt over een ge heimzinnige onderzeeboot die was gepeild voor de kust van Florida. Een nader on derzoek heeft aan het licht gebracht dat het geen onderzeeboot is, doch het wrak van een kort na de oorlog gezonken Ame rikaans schip, dat 140 meter diep ligt. Zes oorlogsbodems die waren uitgezonden om jacht op de onderzeeboot te maken, zijn naar hun basis teruggekeerd. terieën verwierf hij in 1910 te Brussel een gouden medaille. Daarna ging de kunste naar naar Duitsland waar hij een potten bakkerij in Hagen (Westfalen) had en les gaf aan de Kunstgewerbe Schule. Zijn werk stond onder invloed van prof. Berdel van de Keramische Fachschule in Höhr. In 1917 keerde Nienhuis naar Amsterdam te rug waar hij leraar voor pottenbakkers kunst aan de Quellinusschool werd en in 1925 aan het instituur voor kunstnijver heidsonderwijs. In 1953 werd Nienhuis bij zijn tachtigste verjaardag in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehuldigd. Britse kusten opduiken, maar fotografisch bewijs van hun radaruitrusting en hun sto ren zou voldoende zijn om de Russen te beschuldigen van inbreuk op het nationale recht door inmenging in Britse binnen landse aangelegenheden. De Londense Daily Express meent dat de Russen in het bijzonder belangstelling hebben voor geheime apparaten voor het identificeren van eigen vliegtuigen op ver re afstand. Dergelijke Russische schepen zouden ook bij de kust van Noord-Amerika opereren. (Vervolg op pagina 1) Hoe Menderes' steunpunten, vierender tigduizend dorpen in het binnenland, op de staatsgreep reageren, is overigens nog onbekend, maar de steden zijn, evenals Ankara, verheugd. Men trapte de ramen van Democratische partijgebouwen in, smeet dossiers op straat en trekt lange neuzen tegen de gehate, nu goeddeels van straat verdwenen, politie. Men schikt zich tenslotte gewillig in de scherpe con troles van een waakzaam leger en in de avondklok en kijkt verzaligd naar de enor me portretten van Kemal Ataturk, wiens naam zozeer op ieders lippen is, dat een neo-Kemalistische periode waarschijnlijk lijkt. (Reuter) Desgevraagd zei generaal Gursel waarschijnlijk geen tijd te zullen hebben om naar Moskou te gaan, zoals Menderes van plan was geweest. Studen ten en journalisten die onder de regering van Menderes wegens oppositie waren ge vangen gezet, zijn zaterdag vrijgelaten. Het luchtverkeer binnen Turkije is hervat. Internationaal luchtverkeer is ook toege staan, doch niet voor Turken. Vandaag zijn de banken heropend. Voor donderdag moeten alle wapens en munitie bij de militaire autoriteiten wor den ingeleverd. Hij zei dat gepensioneerde officieren hun zwaarden uit de eerste we reldoorlog zullen mogen behouden. Vol gens onofficiële berichten zullen oud-pre sident Bayar en ex-premier Menderes met de leden van zijn kabinet worden overge bracht naar het eiland Jassiada, een ma rinebasis in de Zee van Marmora. Britse erkenning Verwacht wordt, dat Groot-Brittannië vandaag de nieuwe Turkse regering zal erkennen, zo meldt onze correspondent uit Londen. Turkije heeft gisteravond om de ze stap verzocht, welke volgde op de for mele kennisgeving door het nieuwe regime dat het zijn verplichtingen volgens de Noordatlantische en Centrale Verdragsor ganisaties zal nakomen. Pakistan heeft de nieuwe Turkse regering reeds erkend. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat haar vliegtuigen weer gebruik kunnen ma ken van de vliegvelden bij Istanboel en bij Ankara. De diensten op Turkije wa ren tijdelijk onderbroken met het oog op de situatie in dat land. De enige restrictie die de K.L.M. en an dere luchtvaartmaatschappijen opgelegd hebben gekregen, is dat voor het ogen blik geen Turkse luchtreizigers uit Tur kije mogen worden vervoerd. Het is wel toegestaan Turkse passagiers naar Tur kije te vervoeren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7