Halve beslissingscompetitie op de velden van HBS, HVC en BW Lute na solorit etappewinnaar en drager van de leiderstrui Het zal moeilijk zijn hem in laatste rit van Olympia's Toer te onttronen Hoevenaers handhaafde zich op eerste plaats Olympia de Marchi en Koos de Jong Programma begint met RCH-RBC op Houtrust Dames van Hellas in hoofdklasse Atletiekploegen tegen West-Duitsland Amerikaan Rathman won mijlenrace Indianapolis Tribune ingestort Internationale draverij zeer goed bezet Oost- of West-Duitsland naar Olympische Spelen? Het Oosten promoveert naar tweede klasse Donner leidt nog Van Scheltinga op tweede plaats DINSDAG 31 MEI 1960 15 De Ronde van Italië Jesse Owens krijgt zijn medailles terug Quick-Gouda in Arnhem Hengelaarsbond treedt uit de C.I.P.S. Olmedo won twee keer in Cleveland Grote Prijs van V.S. niet op Sebring Hairos II versterkte zijn positie in Kopenhagen Het softbalprogramma In een magistrale solorit heeft de 19- jarige groentenhandelaar Kees Lute uit Castricum maandag de oranjetrui van de schouders van Gerrit Wesseling genomen. Met een voorsprong van 26 seconden ging Lute tijdens een van de vele stortbuien op de vijfde dag van Olympia's toer als win naar van de 225 km lange etappe, die in Heerlerheide was begonnen, in de grens plaats Winterswijk over de finishlijn. Het belangrijkste voor Lute was echter de mi nuut bonificatie, waarmee hij reeds zijn achterstand op Wesseling geheel over brugde. Gezien de vorm die Lute in de etappe naar Winterswijk demonstreerde, zal het Wesseling niet gemakkelijk vallen in de laatste etappe naar Amsterdam de achterstand van 26 seconden weer goed te ma'ken. Terecht kreeg de man uit Castri cum voor zijn moedige aanval maandag ook de prestatieprijs. Wielrennen Moedig was die aanval inderdaad. Want in het begin van dit seizoen had Lute in de „klassieke" Ronde van Friesland uit een groot peloton de spurtzege gegrepen en daarna was hij als 18de in de wedstrijd PraagWarschauBerlijn weliswaar de bestgeplaatste Nederlander, maar een krachttoer als die van maandag had Lute nog niet vertoond. Toen de gretige jager naar de oranjetrui zich 50 km voor Win terswijk realiseerde dat zijn strijdmakkers in de kopgroep, die na 80 km tussen Lomm en Wellerloo was ontstaan, niet tegen de machten in het peloton opgewassen waren, keerde hij hem de rug toe. Zijn visie was juist. Want de renners die hem gedurende 100 km hadden geholpen met het opbouwen van een voorsprong van bijna twee minuten op de drager van de oranjetrui, werden ver voor Winterswijk door het peloton overvleugeld. Bijna nog zou Lute's opzet mislukt zijn. Want drie kilometer voor Winterswijk de marreerde Jan Hugens uit de hoofdmacht en snelde naar voren met de bedoeling Lute in zijn plannen te dwarsbomen. De Limburger, die pas enkele dagen uit mili taire dienst is en nog niet zijn oude vorm heeft teruggevonden, had zijn tegenzet juist iets telaat gedaan. Twee seconden kwam Hugens te kort Gerrit Wesseling en zijn ploegmakkers hadden het in deze etape bijzonder zwaar. Want al dadelijk na de start in Heerler heide werden de aanvallen op de oranje- trui gelanceerd. Eerst door Van der Klun- dert, daarna door een groep met Steuten en Brunenberg als gevaarlijkste concur renten. De vlucht van Balvert in het gezel schap van Schuling en Rijkwers veront rustte Wesseling daarna niet. Want hij wist, dat Balvert in Venlo alleen uit was op de punten voor het sprintklassement. De beslissende slag viel echter na 80 km toen een groep van acht renners zich uit het peloton losmaakte. Van hen waren Lute met een achterstand van een minuut en Brunenberg (2 min. 35 sec.) dé bestge plaatsten. Ondanks de pogingen van de geelzwarte kameraden van Wesseling om deze vlucht in de kiem te smoren, liepen de acht geleidelijk uit. In Gennep (105 km) hadden zij een voor sprong van een minuut, terwijl op de glooiende hellingen van het Groesbeekse kampioensparkoers de hoofdmacht nog eens 45 seconden verloor. De weinige toe schouwers op de Waalbrug bij Nijmegen zagen Lute en zijn makkers met een voor sprong van 45 seconden op Rademakers doorkomen, die in Groesbeek was gede marreerd. Het peloton liet weer een minuut Het heeft .Tos Hoevenaers betrekkelijk weinig moeite gekost om in de veertiende rit van de Ronde van Italië zyn leiderstrui te behouden. Wel was er een scheiding waar te nemen tussen de sterken en de zwakken, hetgeen het best geïllustreerd wordt door het feit dat de renners die de eerste vyf plaatsen in de etappe bezetten, tot de eerste tien in het algemeen klasse ment behoren, maar de Belg toonde weer eens duidelijk aan, dat hij momenteel tot de allersterkste behoort. Aangezien de finish van deze rit op een hoogte van ruim 2000 meter was, lag een aanval van de Luxemburger Gaul op de drager van de rose trui in de lijn der ver wachtingen. Een handicap voor Gaul was echter, dat de klim tweemaal onderbroken werd door een vlak stuk van ongeveer 3 kilometer. Tijdens het eerste deel van de bestijging nam hij weliswaar een voor sprong op zijn concurrenten, maar op het volgende vlakke gedeelte raakte hij deze weer kwijt. Waarschijnlijk met het idee, dat het de tweede maal weer zo zou gaan, gaf de Luxemburger daarna zijn hoop op een solovlucht op. Zo arriveerden alle „groten" gezamen lijk aan de finish met. een achterstand van bijna vier minuten op de dappere Italiaan Kazianka, die reeds op de helft van de rit ontvlucht was uit de hoofdmacht en die er ondanks de achter zijn rug plaatsvindende schermutselingen in slaagde zich aan de kop te handhaven. De uitslag was: 1. Kazianka (It.) 5 uur 04 min. 50 sec.; 2. Nencini (It.) 5.08.37; 3. An- quetil (Fr.) z.t.; 4. Massignan (It.) z.t.; 5. Hoevenaers (België) z.t.; 6. Gaul (Lux.) z.t.; 7. Carlesi (It.) 5.09.48; 8. Delberghe (Fr.) z.t.; 17. Van Looy (België) 5.11.37; 23. Stolker (Ned.) 5.12.03. Wim van Est bezette in de veertiende etappe de zestigste plaats met een tijd van 5 uur 16 min. 48 sec. De Belg Vlayen staakte de strijd. In het alg. klassement is Van Est 36ste (55 u. 19.14), Stolker is 57ste (55 u. 48.37). Het algemeen klassement ziet er na deze rit als volgt uti: 1. Hoevenaers 54.50.11; 2. Masignan op 1 min. 27 sec.; 3. Nencini op 2 min.; 4. Delberghe op 2 min. 2 sec.; 5. An- quetil op 2 min. 46 sec.; 6. Gaul op 3 min. 28 sec.; 7. Pambianco op 4 min. 47 sec.; 8. Carlesi op 4 min. 56 sec. In het bergklassement leidt de Italiaan Gismondi met 180 punten voor zijn landge noot Nencini (160 pnt.) en de Fransman Anquetil (130 pnt.) Charley Gaul bezet met 100 punten ex aequo de vijfde plaats. op zich wachten. In Arnhem had Radema kers zich bij de leiders gevoegd. Maar toen in de belommerde lanen van de Graafschap bleek, dat de voorsprong verloren dreigde te gaan, besloot Lute tot zijn succesvolle solo. De overwinning in Winterswijk en het veroveren van de oranjetrui hebben Lute en zijn ploegmakkers dubbel zoet ge smaakt. Want maandagochtend bleek me canicien Gerrit Spenkelink, die gecontrac teerd was om tijdens de gehele toer de ploeg bij te staan, een aanlokkelijk aanbod van Klaas Buchly voor de Dauphiné Libéré te hebben geprefereerd. Hij had zondag avond laat zijn koffer nog gepakt. Ploegleider Cor Bakker, die voor een tiental jaren zelf nog een succesvol renner was, had geen keus en besloot de laatste twee dagen naast zijn ploegleiderschap ook de technische verzorging van zijn renners op zich te nemen. De Zaankanter behoefde zijn kwaliteiten op dit gebied maandag echter niet te demonstreren, want zijn rijders bleven van pech gespaard. De uitslag was: 1. Lute, 5 uur 30 min. 18 sec. (met bonificatie 5.29.18); 2. Hugens 5.30.20 (met bonificatie 5.29.50); 3. Hoekstra 5.30.44 (met bonificatie 5.30.29); 4. Visser 5.30.44; 5. Sluis z.t.; 6. Janssens 5.30.44; 7. Sebregts, 8. Van Schil (B), 9. Stevens, 10. Hermans, 11. Lotz, 12. Jongejan, 13. Roks, 14. Snijder, 15. Hopman, allen in dezelfde tijd. De renners Aanraad en Van Geel gaven opi. Het algemeen sprintklassement na vijf dagen luidt als volgt: 1. Balvert 12 pnt. 2. Knops 6 pnt. 3 en 4. R. van Snirren en Steuten, beiden 4 pnt. Het punt.ijklassement na vijf etapes luidt: 1. Sebregts 41 pnt. 2. Groeneweg 57 pnt. 3. Wesseling 59 pnt. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Lute 21.26.24, 2. Wesseling 21.26.50, 3. Walravens 21.27.42, 4. Lotz 21.28.23, 5. Steuten 21.28.26, 6. Brunenberg 21.29.25, 7. Groeneweg 21.29.51, 8. Sebregts 21.29.56, 9. Hoekstra 21.30.01, 10. Snijder 21.30.12, 11. Janssen 21.30.16, 12. Coehorst z.t., 13. Van der Klundert 21.30.22, 14. Knops 21.30.55, 15. Hugens 21.31.23. Atletiek Na 24 jaar krijgt Jesse Owens nu toch de vier gouden medailles die hij op de Olympische Spelen in Berlijn in 1936 won. De Olympische kampioen op de 100 en 200 meter, vèrspringen en 4 x 100 meter esta fette had indertijd zijn eremetaal voor een tentoonstelling ter beschikking gesteld van het Amerikaanse Olympische Comité. Daar werden de vier gouden plakken gestolen. Nooit is men er achter kunnen komen waar 'e gebleven zijn. Op verzoek van de voorzitter van het DOK tDuits Olympisch Comité) "dr. Ritter Karl von Halt zullen de vier medailles nu opnieuw worden geslagen en binnenkort aan Jesse Owens ter hand gesteld wor den. Het Koninklijk Nederlands Verbond van Watersportverenigingen heeft op de weige- rina van de Finiolzeiler Koos de Jona om aan de selectiewedstrijden in Torquay mee te doen kil het antwoord gegeven: van de kandidatenlijst voor Napels ge schrapt. Daarmee werd lakoniek een streep gezet onder een 20-jarige zeilcar- rière, met als hoogtepunten een bronzen medaille in 1948, een vierde plaats in 1952 en nog vorig jaar het Europees kampioen schap. Koos de Jong heeft allerlei bezwaren op gesomd tegen het meedoen aan deze se lectiewedstrijden. Geld en tijd speelden hierin een rol, maarwaren niet de voornaamste. Het conflict zat dieper. Koos de Jong 48 jaar oud en met een grootse zeilcarrière was in zijn trots geraakt dat hij niet zonder meer, zoals zijn grote concurrenten de Belg André Nelis en de Deen Paul Elfström voor Napels werd aangewezen en zich zoals zij daarop kon voorbereiden. Daar wij in de sport zuinig moeten zijn met onze kans hebbers voor Olympische medailles vra gen we ons in gemoede af waarom hier niet een soepeler oplossing mogelijk was geweest enmisschien ligt er nog een taak voor het NOC om zo'n oplossing als nog na te streven. Het Koninklijk Nederlands Verbond van Watersportverenigingen moge zich in dit verband spiegelen aan Italië. In Rotterdam werkt al jaren lang als firmant in een sportschool een Italiaan, Secondo de Marchi. Hij is gehuwd met de dochter van de bekende Rotterdamse sportleraar Teun Schilperoord en heeft zich in deze stad een eigen plaats ver overd. Maar zijn hart bleef bij het land van de zon. Men ziet het aan zijn kinde ren, die Italiaanse namen kregen. Zo noemde hij zijn oudste dochter Genoveva Olympia. Men lette vooral op de tweede naam. Want toen de baby Olympia werd genoemd moet Secondo al gedacht hebben aan de toekomst Dat hij de naam Olympia koos is niet zo vreemd, omdat Secondo in 1936 in Ber lijn zelf als bokser voor de Olympische Spelen is uitgekomen. Hij was toen zwaar gewicht kampioen van Italië en werd in de kwart finales uitgeschakeld. Dochter Olympia was dus haast bij voorbaat een sportcarrière toebestemd. Ze is gaan zwemmen en heeft zich onder leiding van Dries Peute ontwikkeld, zonder echter hier in Nederland aan de top te komen. Maar voor Italië, dat minder ge zegend is met goede zwemsters, is zij zeer attractief, hetgeen wel blijkt uit het feit dat zij thans reeds naar dit land is ver trokken om zich op de komende Olympi sche wedstrijden voor te bereiden. De Nederlandse waterpoloploeg heeft bij de wedstrijden in Milaan reeds van haar diensten als tolk geprofiteerd. Secondo de Marchi vertelde ons wat de Italianen alle maal doen om het zijn „Olympiatje" zoals hij haar teder noemt naar de zin te maken. En dat is niet gering. Wan neer zij gewild had, had zij Dries Peute mee kunnen nemen naar Italië. Zij had ook alles per vliegtuig op en neer kunnen gaan tussen Nederland en Italië. Haar ganse verblijf wordt daar betaald, met ruime vergoedingen en extra toesla gen voor „krachtvoedsel". Kortom: de Italianen sparen kosten noch moeite om zieh van de diensten van Olympia de Mar chi in het zwembad te verzekeren. En daar steekt het geval Koos de Jong toch wel schril bij af In Utrecht zijn gisteren de vertegen woordigers van RCH, Graafschap, RBC deze verenigingen moeten nog gaan uit vechten wie in de eerste divisie mogen blijven spelen en welke club naar de twee de divisie moet degraderen met de ver tegenwoordigers van de KNVB bijeen ge weest voor het bespreken van en „hoe en waar" van de beslissingscompetitie. Men besloot een halve competitie te spe len op neutraal terrein: voor de wed strijd tussen RCH en RBC is dat Houtrust (HBS) in Den Haag, voor die tussen RCH en Graafschap is dat Birkhoven (HVC) in Amersfoort en die tussen Graaf schap en RBC De Vliert (BW) in Den Bosch. De wedstrijden op Houtrust en De Vliert beginnen om twee uur, die op Birk hoven om halfdrie. Voor maandag aanstaande tweede pink sterdag, is vastgesteld RCH-RBC (op Houtrust in Den Haag dus). De winnaar van deze wedstrijd speelt zondag 12 juni tegen Graafschap. Is dat RCH dan ge beurt dat op Birkhoven, is het RBC dan op De Vliert. Ook bij een gelijkspel speelt RCH tegen Graafschap. Zondag 19 juni volgt dan de laatste match. Dat wordt dus de verliezer van RCHRBC tegen Graafschap. Is dat RCH dan wordt de wedstrijd op Birkhoven ge speeld, is dat RBC dan op De Vliert. Er zullen in deze halve beslissingscom petitie geen protesten mogelijk zijn. De wedstrijden zullen worden geleid door scheidsrechters uit de eredivisie. Eindigen aan het einde van de halve competitie twee of meer ploegen met een gelijk aantal punten, dan wij schreven het reeds is het doclgemiddelde van de gewone competitie van doorslaggevende Handbal De damesploeg van het Haagse Hellas promoveert naar de handbal-hoofdklasse, de Haagse dames versloegen na een span nende strijd Vlug en Lenig met 2-1 en stelden zich buiten bereik van het Sticht- se Athleta. De nog resterende wedstrij den zijn van geen belang meer en zullen uiteraard niet gespeeld worden. Men is nu geëindigd op de stand; Hellas 5-10, Athleta 5-8, Actief 3-2, VI. en L. 4-2, VI. en K. 4-2 en EBH V3-0. Het Amsterdamse De Volewijckers bleef de Alkmaarse kampioene Con Brio met 2-0 de baas en promoveert naar de dis trictstweedeklasse. Hier rest nog Unio-Con Brio met een districtsplaats als inzet. Het is zeker dat zaterdag 18 juni op het terrein van EDO een wedstrijd plaats zal vinden als onderdeel van de strijd om het wereldkampioenschap dames-handbal. De inzet zal vormen de vijfde plaats. Als voorwedstrijd speelt de jeugd van het dis trict west A (Noordholland en Utrecht) te gen west B (Zuidholland). betekenis. Aangezien van de drie clubs RCH het beste doclgemiddelde heeft, start de Haarlemse ploeg met een niet gering voordeel. Twee punten uit twee wedstrij den zijn namelijk voldoende om de plaats in de eerste divisie te behouden. De supportersvereniging van RCH gaat alles in het werk stellen om zo veel mo gelijk aanhang bij de wedstrijden te krij gen. De belangstellenden voor de wed strijd van maandag kunnen hun kaarten donderdagavond van halfnegen tot tien uur- afhalen bij hotel Hof van Holland aan de Grote Markt in Haarlem. Voetbal De beslissingswedstrijd tussen Quick (N) en Gouda om het kampioenschap van Ne derland (amateurs) wordt op tweede pinK- sterdag (maandag 6 juni) in Arnhem op het terrein van Vitesse gespeeld. Op de zondag in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Algemene I-Ienge- laarsbond heeft de waterverontreiniging een belangrijk onderwerp van bespreking uitgemaakt. Voorzitter L. Bode deelde mee, dat een nieuw ernstig geval van wa tervervuiling in Overijsel het bondsbe- stuur aanleiding heeft gegeven, een pro test-telegram tot de minister van Water staat te richten. Aan de op stapel staande nieuwe Visserijwet zal te zijner tijd een apart congres worden gewijd. Het leden tal van de bond bedraagt momenteel 103.000. Beloten werd om met ingang van 1961 jaarlijks een kampioenschap van Neder land, individueel zowel als voor ploegen, te houden. Voorts werd een permanente commissie benoemd voor de zeehengel sport. Gezien de geringe activiteit dezer organisatie werd besloten uit de Interna tionale Hengelaarsbond, de C.I.P.S. te treden. T ennis Alex Olmedo heeft maandag een tweevou dige overwinning behaald in een tennis toernooi voor professionals in Cleveland. In het herenenkelspel versloeg hij in de finale Tony Trabert met 75, 64 en in het herendubbelspcl zegevierde hij met Ashlay Cooper als partner in de eindstrijd met 63. 64 over Tony Trabert en Pan- cho Segura. Ook Althéa Gibson won tweemaal. In de finale damesenkelspel ging haar tegen standster Pauline Betz Addie in drie sets (75, 26, 75) ten onder en in de eind strijd damesdubbelspéi was zij met Karol Fageros te sterk voor Pauline Betz Addie en Valerie Scott (62, 63). De Nederlands atletiekploegen, die op zondag 12 juni zullen aantreden voor de strijd in Freschen tegen de dames- en herenploeg van West-Duitsland, zijn als volgt samengesteld: Heren: 100 meter: H. Smit (V. en L.), J. Smit (Rapiditas, Gron.), B. Vos (PSV). 200 meter: H. Smit (V. en L.), J. Smit (Rapiditas, Gron.), W. Bruin (Olympia). 400 meter: F. Moerman (Pro Patria), R. van der Knaap (DOS), L. Hooftman (AV '23). 800 meter: J. van Uden (Schaesberg), W. Essajas (AAC), A. Stijlen (Shell). 1500 meter: H. Heida (AV '23), M. Blan- kenstein (Trekvogels), J. Delnoye (Kim- bria). 5000 meter: H. Cujé (Dynamo), F. Kunen (Sprint), J. Keesom (AV '23). 110 meter horden: E. Kamerbeek (PSV), P. Nederhand (ALO), M. Bos (V. en L.). 400 meter horden: J. Parlevliet (V. en L.), E. van Praagh (DOS), M. Bos (V. en L.). Vèrspringen: G. Weisscher (Estafette), A. Hofstede (AAC), Th. Beelen (PSV). Hoogspringen: R. Pommee (Holland), A. van der Velde (Emeloord), W. Nummer dor (Olympic). Polsstokhoog: S. Wijsen (Kimbria), E. van Praagh (DOS), J. Hofstede (AAC). Speerwerpen: J. Fikkert (SISU), E. Ka merbeek (PSV), J. Doornbos (Haarlem). Discus: K. Koch (PP), E. Kamerbeek (PSV), H. Timme (Kimbria) of J. Fikkert (SISU). Kogelstoten: K. Koch (PP), K. van Wees (AAC), H. Timme (Kimbria). 4 x 100 meter: H. Smit, J. Smit, B. Vos, W. Bruin. 4 x 400 meter: Moerman, Van der Knaap, Hooftman, H. Haus (PSV). Dames: 100 meter: J. Bi.jleveld (Celebes), W. Spierenburg (Memphis). 200 meter: E. Ort (Atmodes), N. Haase (LDA). 400 meter: I. ter Laak (RKEAV), E. Nieuwpoort (Ada). 800 meter: G. Kraan (Bataven), J. Knaap (Beemster). 80 meter horden: T. Mutter (Memphis), H. Faber (Marathon). Vèrspringen: J. Bijleveld, N. Spieren burg. Hoogspringen: D. Hobers (GAC), M. Kort (Hollandia). Speerwerpen: W. van Montfoort (OSS Volo), B. van der Groep (Sagitta). Discus: Cor Huygen (Hollandia), L. Bo ling (Sagitta). Kogel: C. van Wijk (DEM), C. van der Bosch (Taxandria). 4 x 100 meter: keuze uit J. Bijleveld, Spierenburg, Haase, Ter Laak en E. Ort. Automobilisme De Amerikaanse coureur Jim Rathman heeft maandag de 500 mijlenrace van In dianapolis gewonnen. Het is de vierde wed strijd in de competitie om het wereld kampioenschap der coureurs. De uitslag was: 1. Jim Rathman (V.S.); 2. Rodger Ward (V.S.); 3. Paul Goldsmith (V.S.); 4. Don Branson (V.S.); 5. Johnny Thompson (V.S.). Na de grote prijzen van Argentinië en Monaco en de 500 mijlenrace van India napolis is de stand in de competitie om het werldkampioenschap der coureurs: 1. Bruce McLaren (Nw. Zeeland) 14 pnt.; 2. ex aequo: Stirling Moss en Jim Rathman (V.S.) beiden 8 pnt.; 4. ex aequo: Cliff Al lison (G.B.) en Rodger Ward (V.S.) beiden 6 pnt.; 6. ex aequo: Phil Hill (V.S.) en Paul Goldsmith (V.S.) beiden 4 pnt. De vierde wedstrijd voor het wereld kampioenschap is de Grote Prijs van Ne derland, die maandag 6 juni (tweede pink sterdag) op het circuit van Zandvoort wordt gehouden. Het is een enerverend gevecht geworden tussen Rodger Ward, de winnaar van vorig jaar, en Jim Rathman, die in 1959 met de tweede plaats genoegen heeft moeten nemen. De eerste 75 ronden de race ging over 200 ronden van 4023 meter was het Ward die het veld aanvoerde. Toen zette Rathman zijn eerste grote aanval in. Na een duel dat ronden duurde passeerde Rathman zijn tegenstander. De posities bleven voortdurend wisselen en pas in de laatste fase van de strijd viel de beslissing. Vier ronden voor het einde, nadat alle records verbeterd waren, zag Rathman eindelijk kans zijn tegenstander los te rijden. Tenminste twee personen zijn om het le ven gekomen toen maandagavond bij de start van de 500 mijlenrace van Indiana polis een aluminium hulptribune, die bijna tien meter hoog was, instortte. Vol gens de eerste berichten zijn tenminste 50 toeschouwers gewond, 37 van hen moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. Enkele particuliere handelaren hadden de tribune, die op het middenterrein was opgericht, laten bouwen. Zij verhuurden zitplaatsen tegen prijzen varierende van 5 tot 10 dollar. De Grote Prijs van de Verenigde Staten voor formule 1 wagens zal dit jaar niet in Sebring worden gehouden. Dit vanwege het grote dificit dat de race vorig jaar er waren toen slechts 15.000 toeschouwers heeft opgeleverd. „Waar de Grand Prix 1960 nu verreden wordt weten we nog niet," aldus de organisator Alex Ullman. In december en in Californië, maar welke stad is nog onbekend. Riverside dicht bij Los Angeles wordt als een van de moge lijke plaatsen voor de Grote Prijs van 1960 genoemd. Paardesport De Nederlandse favoriet Hairos II, ge reden door W. H. Geersen, heeft zondag in Kopenhagen het championnat internatio nal over 1600 meter gewonnen, de vyfde koers, die meetelt voor het Europees kam pioenschap draven. Hairos II versterkte door deze zege zijn leidende positie in het klassement voor dit kampioenschap. De race in Kopenhagen was gedoteerd met 35.000 Deense kronen (ongeveer 19.250 gul den). Hairos II liet in de finale de Zweedse paarden Wilburn en Adept achter zich. Icare IV (Italië) stelde met een vierde plaats enigszins teleur. Hairos II heeft nu met grote voorsprong de leiding in het klassement voor het Euro pees kampioenschap draven. De hengst heeft na vijf van de elf races negen pun ten. De uitslagen waren: Eerste heat (1600 meter): 1. Hairos II (Ned.), rijder W. H. Geersen, km.tijd 1.17.6. 2. Lep Hanover (Zweden) 1.17.9. 3. Adept (Zweden) 1.17.9. 4. Ruder Konge (Dene marken) 1.17.9. Tweede heat (1600 meter): 1. Icare IV (Italië) km.tijd 1.18.3. 2. Willburn (Zwedsn) 1.18.3. 3. Kalise (Frankrijk) 1.19.5. 4. Never Lost (België) 1.22.0. Finale (1600 meter): 1. Hairos II km.tijd 1.17.1. 2. Willburn 1.17.6. 3. Adept 1.17.6. 4. Icare IV 1.17.8. Sport in het kort VOETBAL. De voetbalwedstrijd tus sen Tsjechoslowakije en Roemenië in Pressburg gespeeld is door de Tsjechen met 30 gewonnen. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Koersen op Duindigt In tegenstelling tot de internationale draverijen in de afgelopen maanden is die van woensdagmiddag op Duindigt met 16 paarden zeer goed bezet. Er is dan ook een volkomen open strijd te verwachten, die tenslotte op de laatste honderden meters uitsluitend zal gaan tussen Vlieger D, Way Jewel, Uranus en Vanadis. Daar Vanadis van dit kwartet de scherpste eindspurt be zit, zal hij op het nippertje kunnen winnen van Way Jewel. In het leerlingennummer moet bijna als steeds de winnaar worden gezocht bij de paarden met de meeste betrouwbaarheid. Daar Tea loopt met de regelmatigheid van een klok zal de merrie opnieuw in het voorste gelid te vinden zijn, doch zij zal vermoedelijk juist te weinig snelheid heb ben om Wise Guy te kunnen kloppen. Out siders zijn Vera Hollandia en Wordly Han over. In de King Spencer-prijs kan Victor Maire zijn zegetocht voortzetten, daar geen enkele van zijn tegenstanders is opgewas sen tegen dit compleet „herboren" paard. Van II en Wilma Dear kunnen de plaatsen bezetten. Een wellicht sterk verbeterde Wanda van Gonny zou kunnen verrassen. In de overige nummers zullen de jonge paarden weer overheersen. Ybe van Pa- penhoef kan Winnie H verslaan, waarbij de 3-jarige echter nog moet oppassen voor zijn jaargenoot Ylinotte, die de kunst van het draven eveneens zeer goed verstaat. Na twee mislukte pogingen krijgt Xandor thans de gelegenheid zijn grote vorderin gen in een overwinning om te zetten. Voor de plaatsen komen in aanmerking Xanno Hanover en Yankee Erebus. Grote belangstelling zal ongetwijfeld be staan voor het debuut van de 2-jarige dra vers. Geersen is met drie paarden hierin zeer sterk vertegenwoordigd, zodat zijn keuze aanbeveling verdient. Over verschei dene paarden lopen goede geruchten, doch wel de meest lovende over Zamboni. Bij de rennen wordt het nummer voor de leerlingjockeys een wandeling voor de oude crack Swashbuckler. In de Massine- prijs gaat de voorkeur naar stal Marja (Remus, Leone). Outsider is Kilo Moto II. In de laatste ren wordt een zege verwacht van Kobette. voor Country Girl en Petina. GYMNASTIEK. In het kader van het jeugdbondsfeest van het KNGV in Win terswijk zal op eerste pinksterdag een landenwedstrijd tussen de jeugdploegen van Nederland en Rijnland worden ge houden. Waterpolo Het is nog lang niet zeker dat het Westduitse waterpolo-zevental Rome zal zien. Wel is Duitsland gezien de presta ties van het Westelijke zevental direct ge plaatst voor de Olympische Spelen, maar evenals bij het hockey dreigt Oost-Duits- land roet in het eten te gooien. Op verzoek van Oost-Duitsland worden namelijk kwalificatie-wedstójden gespeeld om uit te maken, welke van de twee de len Duitsland mag vertegenwoordigen. Bij het hockey is de stand na drie ontmoe tingen gelijk, bij het waterpolo zal het zelfs nodig zijn een vijfde wedstrijd te spe len,, omdat na vier ontmoetingen nog geen beslissing is gevallen. West-Duitsland won de twee eerste wedstrijden in Wuppertal en Oost-Duitsland zegevierde zaterdag en zondag jl. tweemaal, resp. met 5-4 en 6-4. Oost-Duitsland wil nu nog eens vier wedstrijden vaststellen, maar het is ook mogelijk, dat een vijfde ontmoeting op neutraal terx-ein d.w.z. in het buiten land de beslissing zal moeten brengen. Schaken De jubilei-ende Haarlemse schaakclub Het Oosten promoveert met het eerste tiental naar de tweede klasse van de K.N.S.B. De Haarlemmers danken deze gebeurtenis aan de eigen 6V23'/2 over winning op de schaakclub Zeist en de grote 2-8 overwinning van het Amsterdamse VAS 3 op Zeist. Hoewel Het Oosten des tijds de eerste ontmoeting tegen VAS 3 heeft verloren, kan promotie niet uitblij ven, daar twee van de drie vei-enigingen voor deze bevordering worden uitverkoren. In de ovei-gangsklasse van de Noordhol landse Schaakbond zal het 25-jarige Het Oosten volgend seizoen dus niet aanwezig zijn. Inplaats van verenigingen als Heem stede. Kijk Uit, Pat Mat e.a. zal Het Oosten nu spelen tegen De Pion (Amsterdam), BSG 2 (Bussum) en divei-se andere ver enigingen. Bij deze clubs zal ook VHS zijn, zodat komend seizoen een belangwekken de derby zal plaats hebben. Het resultaat van de belangrijke ont moeting Het OostenZeist luidde als volgt: 1. C. HovinghH. Hamex-s (z.w.) 0-1, 2. A. HerfstJ. Dekker 1-0, 3. R. Faase A. G. B. Bisschoff 0-1, 4. J. Wolff—G. van Gendei-en remise, 5. C. KosterE. B. v. d. Ende remise, 6. C. HooglandH. Schouten 1-0, 7. H. C. HonsbeekG. J. Hooijkaas 1-0, 8. S. HerfstH. van Lent remise. 9. J. van PeltM. de Dreu 1-0, 10. L. Kensen H. J. Smitskamp 1-0. Totaal 6>/j—3'A. De eindrangschikking ziet er als volgt uit: I. VAS 3 (A'dam) 2 2 - - 4 M'A- 5'A 2. Het Oosten (Hrl.) 2 1 - 1 2 10 -10 3. Zeist- 2 - - 20 5V2-I4V2 Donner heeft nog steeds de leiding in het eerste zoneschaaktoernooi in Madrid. Zijn wedstrijd in de achtste ronde tegen de Belg O'Kelly eindigde na 15 zetten in remise. Donner heeft nu 6V2 pnt. De uitslagen van de achtste ronde waren: Reilly (Ierl.)—Attard (Malta) 1-0, O'Kelly (Belg)Donner (Ned.) V2-V2, Neykirch (Buig.)Murao (Port.) 1-0, Pietzsch (O.- Dld.)Pomar (Sp.) afgebr., Giustolisi (It.) Walyher (Zwits.) 1-0, Portisch (Hong.) Pachman (Tsj.Sl.) 'A-Va, Lehmann (W.- Dld.)Heidenfeld (Z.Afr.) afgebr., Penrose (Eng.)Gligoric (J.S1.) afgebr. Maandagavond zijn in Madrid de afge broken partijen uit de achtste ronde uit gespeeld. De resultaten waren: Pietsch Pomar 01; Lehman—Heidenfeld 10; Peni-oseGligoric 01. Na de achtste ronde is de stand: 1. Don ner (Ned.) 6'/2 pnt; 2, 3 en 4. Portisch (Hong.), Pachman (Tsj.slow.) en Pomar (Spanje) allen 5V2 pnt.; 5, 6 en 7. Guistolizi (Italië). Lehman (W.-Dld) en Gligoric (Joe goslavië) allen 5 pnt.; 8, 9 en 10. Penrose (G.B.), Neikirch (Buig.) en O Kelly de Gal- way (België) allen 4l/z pnt.; 11. Walther (Zwitserl.) 3li pnt.; 12. Pietsch (O.-Did) 3 pnt.; 13. Heidenfeld (Zuid-Afr.) 2V2 pnt.; 14. Reilly (Ierland) IV2 pnt.; 15 en 16. Durao (Portugal) en Attard (Malta) beiden 1 pnt. Door de afgebroken partij tegen Kozma uit de laatste ronde in winst om te zetten, heeft onze landgenoot Van Scheltinga, zich verzekerd van de gedeelde tweede plaats in het eindklassement van het derde FIDE zonetoernooi, da*t in Boedapest is gehouden. Van Scheltinga behield hiermede zijn kans zich te plaatsen voor het interzonale toer nooi de volgende hindernis op de weg naar het wereldkampioenschap dat het volgend jaar zal worden gehouden. Van Scheltinga had het verreweg het moeilijkst. Hij moest het opnemen tegen de Tsjech Kozma, die evenals onze landge noot 9 punten had vei-overd. De Neder landse meester buitte het voordeel, dat hij bij het afbreken reeds had gecreëerd, be kwaam uit. De eindstand luidt: 1. Barcza (Hong.) IOV2 pnt. 2 t.m. 5. Ber- tok en Matanovic (beiden Joegaslavië), Van Scheltinga (Ned.) en Kozma (Tsj.Sl.) 10 pnt. 6. Bilik (Hong.) 9 pnt. 7 en 8. Mititelu (Roem) en Prameshuber (Oostenrijk) bei den 8V2 pnt. 9 tot en met 11. Clarke (G.B.), Yjtelki (Tsj.Sl.) en Tröger (W.-Dld.) allen 7 pnt. 12 en 13. Popov (Buig.) en Golz (O.- Dld.) beiden 5'A pnt. 14. Kostro (Polen) 4'A pnt. 15. Raeisae (Finl.) 4 pnt. 16. Ah- man (Zweden) 3 pnt. 31 mei Eerste klasse: HHC—TYBB. Tweede klasse: DIO—HHC 2. tierde klasse: DSS 2—Rooswijk 2. 1 juni Tweede klasse: Pinguins 2-HCK 3, HCK 2— SC Haarlem. Vierde klasse: Schoten 2—OVVO 2. 2 juni Tweede kl.: DCG Schoten, DSS-Pinguins 3. Derde klasse EDO 3—Shell. BloemendaalEHS, RCH 2Bloemendaal 2. Vierde klasse: Meteoor 2—DSS 3. ra 3 juni v Eerste klasse: Catchers—RCH, OVVO—Pinguins Rooswijk—HCK. Tweede klasse: VVGA—EDO. Derde klasse: Lijnden—Terrasvogels. Vierde klasse: OG 2—THB 2.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15