Koninklijke gasten bezoeken vandaag de Sinjorenstad SPOORWEGSTAKING VAN 24 UUR IN FRANKRIJK HET WEER Evert Vermeer, voorzitter van Partij van de Arbeid, overleden Ziekte van de Prins verloopt gunstig MORRlS^?^ êmj! Zij krijgen grote aandacht in de Nederlands- en Franstalige pers Verkeer in Parijs volkomen ontwricht Australië vraagt matiging van Den Haag en Djakarta Minister Visser op de „Karei Doorman" Burgemeester Kwint nam afscheid van politie en BB Eén dode in het verkeer In de krant van heden: Rustig weer PASTERNAK OVERLEDEN Het woord is aan Nederland trekt zijn kandidatuur voor Veiligheidsraad in DINSDAG 31 MEI 1960 45e JAARGANG NUMMER 174 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Ij jf ®P ®!j^ m "8® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I 1 |j 1 T Sssm. li f J I 1 Tj jj ip I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437. chef bezorging tot 7 u. 7519. JL «Es JL JL JL crs «fe <L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389. na kam— 5080. DAGBLAD V O O R V E I. S E N - Ij M U I D F. N, S A N T P O O R T. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ^rekentag IJmuider Courant na.l»m Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Naar de behandelende geneesheren mede delen heeft Prins Bernhard opnieuw een goede nacht gehad. Het verloop van de ziekte is gunstig. Gistermiddag om kwart over een arri veerde prinses Irene bij het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Nadat zij bijna een uur met haar vader, die zij sinds zijn vertrek naar Argentinië niet meer had gezien, gepraat had, verliet prinses Irene het ziekenhuis. Om halfvier bracht de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard, een be zoek aan haar zoon. Na haar vertrek arri veerde dr. A. de Graaff, particulier secre taris van de Prins. Korte tijd later reed een hofauto voor met prinses Marijke. Zij bracht een enorme bos bloemen voor haar vader mee. Nadat prinses Marijke ver trokken was even over vijven kwam de ambassadeur van Argentinië bij het ziekenhuis aan. Hij ontmoette dr. De Graaff bij de uitgang en informeerde be langstellend naar de gezondheidstoestand van de Prins. Dr. De Graaff vertelde, dat deze goed vooruil gaan. De temperatuur was gedaald en de Prins had aandachtig de televisie-uitzending van het bezoek van Koningin Juliana en Prinses Beatrix in België gevolgd. Ook vanmorgen heeft Prinses Irene haar vader een bezoek gebracht. Zij bleef on geveer anderhalf uur. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT '(Bli KÓfjlMGSPLUNrAMSTERpA><| TEL./223596 - TWEKA BIKINI'S Voor het galadiner in het koninklijk paleis te Brussel werd deze statiefoto genomen. Van links naar rechts Prins Albert, Prinses Paolo, Prinses Beatrix, Koningin Juliana en Koning Boude- wijn. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 Kunst V 5 Uit stad en omgeving 7, 9 In da Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Horen en Zien 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Boekenhoekje 11 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's BRUSSEL, (ANP). - De Belgische pers wijdt vandaag zeer grote aan dacht aan het officiële bezoek van Koningin Juliana en Prinses Beatrix en in vrijwel alle Nederlands- en Franstalige bladen nemen de versla gen cn foto's daarover de grootste plaats in op de voorpagina's. „De eerste dag van het bezoek is uitgegroeid tot een geestdriftige hulde van de hoofdstedelingen aan de vor stin van Nederland, die samen met haar oudste dochter - de steeds breed- glimlachende Prinses Beatrix - overal waar zij verschenen op uitbundige toejuichingen werden onthaald", schrijft de „Gazet van Antwerpen", die daaraan toevoegt: „vandaag zal het de Scbeldestad zijn, die de hoge Nederlandse gasten binnen haar mu- (Van onze correspondent in Parijs) De Franse spoorwegstaking breidt zich als een inktvlek, waarvan Parijs het cen trum vormt, steeds verder uit over de rest van het land. Vanmorgen werd in Pa rijs iedereen, die niet met dringende nood zaak een treinreis moest ondernemen, ern stig aangeraden vandaag thuis te blijven of uit te zien naar een ander middel van vervoer. De verrassingsstakingen hadden giste ren weer een andere sector van de gor del rond Parijs lam gelegd en zo hadden dit keer de forensen uit het westen die bij Montparnasse de hoofdstad hoopten binnen te komen veel moeite om hun doel te bereiken. Maar vandaag werd het spoorwegverkeer in het hele land bij de staking betrokken. Bij het overleg tussen de regering en de vier grote vakcentrales leek gisteren niettemin een akkoord bijna verwezenlijkt te zijn. De regering stelde voor dat in de komende maanden tot zomer volgend jaar de lonen van het spoorwegpersoneel geleidelijk aan met zestien percent zou den worden verhoogd. In een nieuwe ver gadering maakte de (communistische) C.G.T. echter ernstige bezwaren tegen de te lange periode waarin die salarisverho ging zou worden versplinterd. De autono me vakvereniging en de socialistische „Force Ouvrière" volgden de communis ten in hun verzet en toen was tot een 24-uursstaking over het gehele land' al Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen en weinig wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. gauw besloten. Alleen de rooms-katholieke vakbondsleiders zeiden zich afzijdig te zul len houden, doch hun betrekkelijk geringe aanhang onder de spoorwegarbeiders zou vermoedelijk maar een licht gewicht in de weegschaal werpen. Op de Parijse stations is de staking volledig. In de provincie lag het verkeer stil, bij voorbeeld in Clermont-Ferrand. Bordeaux en in het zuid-oosten. In steden als Lyon, Dijon en Mujhouse werd nog ge werkt. In de vroege ochtend stroomden parti culiere auto's en bussen Parijs binnen en er ontstonden spoedig verkeersopstoppin gen. De Parijse ondergrondse treinen rij den, uitgezonderd drie trajecten, normaal. De bussen in de hoofdstad onderhouden eveneens de dagelijkse dienst, op een en kele uitzondering na. „Gestrande" arbei ders werden met legerauto's naar Parijs vervoerd. Het Franse ministerie van Ver voer deed een beroep op particuliere bus ondernemingen, al hun voertuigen te la ten rijden. De meeste treinen op de lange trajecten zetten de reis naar de bestem mingen voort, ondanks instructies om te middernacht te stoppen. De stationschef te Vaise, bij Lyon, werd door woedende pas sagiers aangevallen toen de trein uit Pa rijs daar te middernacht stopte en niet naar Lyon doorreed. De man sloot zich in zijn kantoor op en de politie herstelde de orde. De „Mistral" uit Parijs is in Nice een half uur voor middernacht gestopt en niet doorgereden naar de Italiaanse grens. In het gebied van Bordeaux rijden in het geheel geen treinen. In de provinciale steden heerst een chaos. Er zijn vanmorgen in Parijs slechts vier treinen aangekomen, die afkomstig waren uit Engeland, België en Nederland, Noor wegen en Denemarken en uit Rijssel. Er zijn ook vier treinen vertrokken, onder meer-naar Groot-Brittannië en naar België en Nederland. Vertraging De Nederlandse spoorwegen delen me de, dat de Franse spoorwegen ondanks de staking zullen proberen het internationale reizigersvervoer te laten doorgaan. Wel zal met enige vertraging rekening gehou den moeten worden. ren zal begroeten. Ook de Sinjoren, wellicht meer nog dan de hoofdstede lingen, zullen er een punt van eer van maken de Koningin der Neder landen en de Kroonprinses op harte lijke wijze te onthalen, daarmee met een bewijzend hoezeer het Belgische volk zich verbonden gevoelt met dat der Nederlanden". ANTWERPEN (ANP) Reeds om negen uur vanochtend vertrokken Konin gin Juliana en Prinses Beatrix in gezel schap van Koning Boudewijn en Prins Al- bert van België uit het koninklijk paleis in Brussel naar Antwerpen. Matineuze Brusselaars ontwaarden vanmorgen reeds vroeg het koninklijk escorte motorrijders op hun hemelsblauwe, ronkende motoren. Een lange stoet van auto's, waarin het gevolg van de bezoekende vorstin en de ontvangende vorst, sloot zich achter de hofauto's aan. In snelle vaart werd via Vilvoorde en Mechelen naar de Gevaerts fabrieken in Mortsel gereden. De voorzit ter van de raad van beheer van deze fa brieken, Ridder Oscar de Schaetzen, en de directeur-generaal Henri Cappuyns stel den hier de leden van de raad van beheer en van de directie aan de koninklijke be zoekers voor. Tevoren hadden de gouver neur van de provincie Antwerpen en de burgemeester van de gemeente Mortsel hun opwachting gemaakt. Geschenken Nadat de panoramatische maquette van het fabriekscomplex was bekeken werden de hoge gsten toegesproken door de voor zitter van de raad van beheer, die een aantal geschenken aanbood: voor Prins Bernhard was er het nieuwste snufje op fotogebied, een kleinbeeldcamera met een Zoomar-lens. Prinses Beatrix kreeg een filmcamera, terwijl Koningin Juliana werd verrast mot een tafelkleed van Vlaams kantwerk. Tevoren had een der fabrieks meisjes de Koningin een boeket orchideeën cn de Prinses een tuil witte rozen aan geboden. Koningin en Prinses keken in de ont vangsthal met belangstelling naar enorm grote kleurenfoto's, die in de afgelopen jaren van de Nederlandse koninklijke fa milie waren gemaakt en in de hal waren geëxposeerd. Hierna werd de fabriek be zichtigd. De uitgestrektheid van de fa briekscomplexen maakte het noodzakelijk, dat men plaatsnam in open wagens, die door de straten van de fabriek reden. Af en toe werd gestopt om enkele sectoren van het bedrijf van fotoprodukten in ogen schouw te nemen. Het bezoek viel bij de gasten bijzonder in de smaak en men liet zich uitvoerig voorlichten over de produktie van het be drijf, waar bijna achtduizend mensen wer ken. Men berekende voor de gasten de enorme uitvoer van de Gevaert-industrie, waarvan Nederland 6,31 percent voor zijn rekening neemt. Opmerkelijk was het dat de fotografen en filmoperaterus, anders zo actief bij elke handeling van de koninklij ke personen, thans hun aandacht richtten op het materiaal, waarmee zij dagelijks werken en langer dan normaal luisterden en keken naar hetgeen hier verteld en vertoond werd over het fotomateriaal. Bijna een uur vertoefde men in het zeer moderne Belgische bedrijf, waarvan de voorzitter en directeur ter gelegenheid van het koninklijk bezoek werden benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Uitgestoken hand Daarna vertrok men naar het Antwerp se stadhuis, waar burgemeester Lode Craeybeckx, omringd door honderden enthousiaste Antwerpenaren, met uitge stoken hand de Koningin tegemoet trad. Het was een bijzonder spontane ontvangst, daar op het Stadhuis van Antwerpen. Een spontaneïteit, die de Nederlandse ko ninklijke bezoekers ook al ten deel viel toen men door de straten van het Ant werpse reed, waar tienduizenden de Ne derlandse koninklijke gasten toewuifden. Antwerpen had overigens meer in petto voor Koningin Juliana en haar dochter: een militaire kapel speelde het Nederland se volkslied en een artillerie-batterij loste 51 saluutschoten. Samen met koning Bou dewijn inspecteerde onze vorstin en deprin- ses een ere-det.achement, waarna het stad huis werd bezichtigd. Bij die gelegenheid werd tevens een groot aantal autoriteiten aan Koningin Juliana en haar dochter voorgesteld. Antwerpen heeft vandaag nog meer dan Brussel getoond hoe zeer men dit koninklijk bezoek op prijs stelt. (Men zie voorts pagina 5) CANBERRA (AFP) De spanning tus sen Nederland en Indonesië over de toe komst van Westelijk Nieuw-Guinea wordt door de Australische regering nauwlettend gadegeslagen. Dit heeft de waarnemende Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, heden in het Australische parlement verklaard. Hij zei- de, dat er langs diplomatieke weg in Dja karta en in Den Haag stappen zijn onder nomen om beide regeringen te wijzen op het belang van het betrachten van zelf beperking. Smaldeel V van de Koninklijke Marine is vertrokken voor zijn omstreden vlagvertoon-reis naar het Verre Oos ten. Het vlaggeschip „Karei Doorman" verliet reeds gisteravond (zie foto) de haven van Rotterdam om voor de kust voor anker te gaan. Daar voegden zich de jagers Limburg en Groningen bij het. vliegkampschip. Vanmiddag is de formatie gestart voor haar lange reis. Als smaldeelcommandant treedt op commandeur A. P. Ferwerda. Aan boord van de „Karei Doorman" be vinden zich Seahawk straaljagers en Avenger-vliegtuigen, welke laatste dienen voor onder zeeboot bestrijding. In totaal omvat het smaldeel circa 1700 De Russische schrijver Boris Pas ternak is op zeventigjarige leeftijd in zijn landhuis te Peredelkino, in de omgeving van Moskou, overleden. Drie weken geleden kreeg hij een hartaanval. In de berichten werd toen ook gesproken van een lever kwaal. Enkele dagen geleden werd gemeld, dat hij longkanker had. Zijn toestand was zo ernstig, dat over brenging naar Moskou voor het on dergaan van een operatie te riskant werd geacht. Pasternaks vrouw Zi- naida Nikolaefna, zijn zoons Leonid en Stanislas, zijn broer. Aleksander, die architect is in Moskou en andere Mme. de Stael: Standvastige genegenheid is onover winlijk, waar heftige liefde verslagen zou worden. familieleden bevonden zich aan zijn sterfbed. Zinaida Nikolaefna Nie- haus was de tweede vrouw van de schrijver. Zijn eerste vrouw, Eugenia, was een Italiaanse van wie hij in 1931 scheidde. Twee zusters van Pasternak wonen in Oxford in Enge land. De begrafenis zal in stilte plaats vinden. (Men zie voorts pagina 5) In het Diaconessenhuis te Naarden is gisteravond om halfacht overleden de heer Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid. De heer Vermeer is 49 jaar geworden. Hij onderging op 2 mei een maagoperatie. Op 14 mei werd zijn toestand slechter. Gisteren, na een herhaalde maagbloeding, is hij over leden. De heer Evert Aart Vermeer werd op 20 november 1010 in Nijmegen geboren. Hij bezocht de mulo en bekwaamde zich door zelfstudie in economie en staatkunde. Hij was tot 1930 als kantoorbediende in Tiel werkzaam. Ten gevolge van de crisis was hij enige tijd werkloos. Hij was één van de oprichters van het nieuwsblad „De Tiele- naar". De heer Vermeer, die hier de jour nalistiek leerde kennen, werd enige tijd later aangesteld als correspondent van hei „Volksblad voor Gelderland". In 1931 trad hij loe tot de S.D.A.P. Drie jaar later kwam hij in dienst van deze partij en was hij als propagandist werkzaam. Van 1934 tot 1939 was hij ook werkzaam voor het N.V.V. Tijdens de oorlog met Duitsland streed hij bij de Grebbeberg. Na korte tijd bij de zo genoemde „opbouwdienst" te hebben ge diend, nam hij deel aan het verzet. Hij schreef in illegale bladen en was vooral werkzaam bij het in veiligheid brengen van geallieerde piloten. Later werd 'nij lid van de grote adviescommissie der illegali teit. In 1946 nam hij voor de P.v.d.A. zit ting in de Tweede Kamer. In de P.v.d.A. behoorde hij tot de humanistische vleugel. Hij was voorzitter van het Humanistisch Thuisfront. Aanvankelijk was hij bestuurs lid van de P.v.d.A. In 1949 werd hij secre taris en zes jaar later, op 23 februari 1955, werd hij tot voorzitter gekozen als .op volger van Koos Vorrink. De heer Vermeer was ook lid van de gemeenteraad van Naarden. In zijn functie van lid van de Tweede Kamer maakte hij ook deel uit van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken en van de Defensiecommissie. Ook was hij hoofdbestuurslid van de Neder landse Raad van de Europese Beweging en lid van de Interparlementaire Benelux- raad. In 1959 werd hij gekozen tot voorzitter De minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser, is vanmorgen om negen uur per heli kopter aan boord gegaan van het buiten Katwijk voor anker liggende vliegdekschip „Karei Doorman". De minister was in ge zelschap van de plaatsvervangend chef marine-staf, commandeur A. N. baron De Vos van Steenwijk. Hij heeft de beman ning van de „Doorman" geïnspecteerd en een afscheidstoespraak gehouden. De mi nister heeft voorts het landen van de van Valkenburg opgestegen Seahawks gade geslagen. opvarenden: 1200 aan boord van de „Doorman" en 500 op de beide jagers. Tijdens de reis zullen verschillende havens worden aangedaan. Bij Nieuw- Guinea zullen oefeningen worden ge houden met de daar dl aanwezige oorlogsbodems. Eind juli rekent men de Baai van Hollandia binnen te lopen. Volgens de smaldeelcommandant heb ben de schepen een reis van 70.000 km in het voortuitzicht. Verder heeft hij gezegd waakzaam te zullen zijn, doch niets te zullen doen wat van Indone sische zijde als provocerend zou kun nen worden beschouwd. De „Karei Doorman" zal half december in ons land terugkeren. Evert Vermeer van het Europees Socialistisch Verbin dingsbureau. Eind maart 1959 werd hij voor het ondergaan van een rustkuur in het ziekenhuis opgenomen. Op 1 augustus van dat jaar hervatte hij het werk voor de P.v.d.A. Op 16 april 1960 moest hij opnieuw worden opgenomen, nu voor het ondergaan van een maagoperatie. De heer Vermeer was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het stoffelijk overschot van de heer Evert Vermeer zal vrijdag te Westerveld worden gecremeerd na aankomst van de trein van 14.03 op het station Driehuis- Westerveld. Vrijdagochtend zal de over ledene worden opgebaard in het Concert gebouw in Amsterdam, waar om 11 uur een herdenkingsbijeenkomst zal worden gehouden. Nederland heeft tijdens een bijeenkomst van de Europese landen, die lid zijn van de UNO, zijn kandidatuur voor de Euro pese groep bij de verkiezingen voor de Veiligheidsraad in Oktober ingetrokken. Enige maanden geleden stelden Nederland en Portugal zich nagenoeg gelijktijdig kan didaat voor de verkiezingen voor de Vei ligheidsraad, die in oktober aanstaande in New York zullen plaatsvinden. De beide kandidaturen golden dezelfde zetel, te we ten de plaats, die tot het eind van dit jaar door Italië bezet is. Teneinde nu te voorkomen dat tezijner- tijd twee Europese landen, die tevens bondgenoten zijn in de NAVO, bij de ver kiezing voor dezelfde zetel zouden concur reren heeft Nederland zich bereid ver klaard zijn kandidatuur in te trekken, in dien Nederland de kandidaat der Europe se groep zou worden bij de verkiezingen, die in 1962 voor dezelfde zetel zullen wor den gehouden. Het Nederlandse voorstel heeft ruime ondersteuning gekregen. Een zó groot aan tal Europese landen heeft thans verklaard Nederland als kandidaat in 1962 te zullen steunen, dat. de kandidatuur, die voor dit jaar was gesteld, thans door Nederland ten gunste van Portugal is ingetrokken. Burgemeester mr. M. M. Kwint, die morgen zijn ambt als burgemeester van Velsen neerlegt, heeft hedenmorgen op het hoofdbureau van politie aan het Tiberius- plein te IJmuiden afscheid genomen van de plaatselijke politie. Het korps, voorzo ver niet door dienst verhinderd, was aan getreden op de binnenplaats. Commissaris W. Sepp memoreerde dat burgemeester Kwint als hoofd van de po litie steeds op de brés heeft gestaan voor de materiële en geestelijke belangen van de Velser politie. Aan hem en aan de voormalige commissai'is Weyburg is het te danken dat de Velser politie kon uit groeien tot wat het korps neden is. Het politiepersoneel heeft spontaan bijgedra gen voor een cadeau, dat hedenmorgen het hoofd van de politie werd aangeboden. Het was een paardedeken (men weet, dat mr. Kwint een enthousiast ruiter is). Gistermiddag heeft burgemeester Kwint in Driehuis afscheid genomen van kring- raad en personeel van de Dienst Bescher ming Bevolking. Maandagmiddag is de veertienjarige scholiere A. C. Vincent op de Hoofddorp- weg in Amsterdam onder een der achter wielen van een autobus van lijn F geraakt en aan de opgelopen verwondingen over leden. Het meisje en haar vriendin fietsten naast elkaar. Vermoedelijk doordat de sturen van de fietsen elkaar raakten, vielen de meisjes, juist op het moment dat de bus wilde passeren. Het vriendinnetje liep bij de val slechts lichte verwondingen op.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1