Welke president hebben de Verenigde Staten nodig? 6uit 25 „QUEEN MARY" ZOU OYER VIER JAAR WORDEN VERVANGEN Lagaillarde blijft voorlopig gevangen Vier doden in het verkeer Rockefeller en Stevenson verdienen voorkeur, maar komen zij aan bod Dura over arbitrage in bouwbedrijf Onderaannemers spoor loos met lonen van arbeiders Jongelui gooiden ruiten van politiebureau in Boter niet goedkoper ondanks grote voorraad DONDERDAG 2 JUNI 1960 11 Britse regering zou lening moeten verstrekken v. DUIVENBODEN Kamer geeft de regering flinke meerderheid Indonesië ontzegt rechten aan twee Chinese consuls Honderd tunnelsupporters in Brits parlement 8.35 PER HELE LITER GENEVEE Kind verdronken Relletjes in Den Haag Amsterdam verkoopt geen grond voor kerkbouw Kerkelijk Nieuws (Van onze correspondent in Londen) Het is hoogst waarschijnlijk dat het be roemde 81.237 ton metende Cunard-oceaan schip Queen Mary" een opvolger zal krij gen. Een regeringscommissie heeft aanbe volen dc „Queen Mary" te vervangen door een schip van 75.000 ton. met behulp van een rcgeringslening tot een maximum van 180 miljoen gulden tegen 4,5 percent ren te over 25 jaar. Een regeringslening voor dit doel stuit velen tegen de borst, maar het is slechts een klein bedrag en het is onvermijdelijk willen de Britten hun aan zien op zee behouden. Gedurende de vier jaar dat de bouw van het schip zal duren, zou de lening rente vrij moeten zijn. Er is ook gedacht aan versnelde terugbetaling, indien de winsten een gemiddelde van zeven percent te bo ven gaan. De bouwkosten worden geschat tussen de 250 en 280 miljoen gulden en zullen niet hoger mogen worden dan 300 miljoen gulden. Voorgesteld wordt een speciale maatschappij op te richten voor de exploitatie van het nieuwe schip, waar bij de Cunard Line voor de normale uit voering van de diensten zal zorgen. Er wordt nog altijd lang en breed over gepraat of in de tegenwoordige tijd van steeds sneller luchtvervoer en toenemende eenvoud in dé scheepvaart het wel ver antwoord is een nieuw luxueus zee-kasteel te bouwen. Het zal niet zo heel lang meer duren dat men in anderhalf of twee uur van Londen naar New York zal kunnen vliegen. Zonder regeringshulp zou de bouw van het schip niet mogelijk zijn, maar de Brit se regering die nog geen definitief besluit heeft genomen, helt over naar de mening dat Engeland's prestige met de vervan ging van de „Queen Mary" is gediend. Ook Engeland's concurrenten, zo wordt beweerd, kunnen hun reuzeschepen alleen door staatssubsidies of leningen op stapel zetten. Er wordt dan ook verwacht dat de regering het plan zal goedkeuren. Het zusterschip van de „Queen Mary", de Queen Elizabeth (83.673 ton), het groot ste aller Britse passagiersschepen, kan' nog tien jaar mee. Tegen die tijd zal er Advertentie aluminium laloesleün De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarleir. Telefoon 17165 (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl algemeen storm gevreesd werd, heeft de Franse Nationale Vergadering gistermiddag in voorbeeldige kalmte het voorstel van het ultrarechtse kamerlid Le Pen behandeld om zijn geestverwant Pierre Lagaillarde uit de gevangenis te doen ont slaan. Lagaillarde zit sinds eind januari van dit jaar in Parijs achter de tralies van wege de hoofdrol die hij speelde op de barricade van de stad Algiers die toen, uit protest tegen de liberale politiek van generaal De Gaulle, waren opgeworpen. Le Pen betoogde dat zijn vriend zich he lemaal niet aan de gerechterlijke vervol ging wil onttrekken, die tegen hem aan hangig is gemaakt, maar het parlement, aldus Le Pen, dient zich achter deze col lega te stellen die immers evengoed bui ten de gevangenis op zijn proces zou kun nen wachten. Met deze mening bleek de minister van Oorlog Messmer moeilijk te kunnen instemmen. Lagaillarde, zo bracht hij de Kamer in herinnering heeft publiekelijk en daadwerkelijk erkend dat hij de weg van de legaliteit verlaten had. Hij was daarom moreel aansprakelijk voor de veertien doden die eind januari onder de politie en het leger in Algiers waren gevallen. In Algerije zou het, volgens de minister, daarom een slechte indruk ma ken wanneer Parijs nu de schijn aannam door die misdaad een streep te willen halen. Messmer kondigde tenslotte aan dat Lagaillarde zich in de loop van deze zomer voor zijn militaire rechters zal kun nen verantwoorden. Met een flinke meerderheid volgde de Kamer de minister en werd het voorstel van Le Pen verworpen. De leden van de gaullistisch U.N.R., waartoe Lagaillarde vroeger behoorde, hadden van hun frac tieleider vrijheid van stemmen gekregen, maar schaarden zich eveneens unaniem achter de minister. Vóór de stemming had, zo wist men in de wandelgangen van het Palais Bourbon te vertellen, een discrete boodschapper van generaal De Gaulle verscheidene weifelmoedige Kamer leden toevertrouwd dat het staatshoof zich verplicht zou zien een eventuele uitspraak ten gunste van Lagaillarde als een per soonlijke belediging aan zijn adres op te vatten. In De Lier is de 80-jarige heer A. Her- bert om het leven gekomen. Bij het over steken van een verkeersweg aarzelde hij, waardoor hij door een militaire auto werd aangereden. Hij was op slag dood. In Eindhoven werd de 19-jariige wielrijd- ster E. Kemps aangereden door een vracht auto. Zij werd zo ernstig gewond dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Een tweejarig jongetje uit Benschop stak plotseling de weg tussen Benschop en IJsselstein over. De bestuurder van een auto, een chirurg uit IJsselstein, kon het kind niet meer ontwijken. De kleine kwam bij de aanrijding om het leven. In een ziekenhuis te Rotterdam is over leden het 17-jarige meisje A. A. Nieuwen- dijk, dat enkele dagen geleden erntsig ge wond werd toen de motorfiets, waarop zij als duopassagiere meereed, door een auto werd aangereden. misschien algemene toepassing zijn van voortstuwing door middel van kernreac tors. De commissie acht deze kwestie ech ter voorbarig. Hoewel de scheepswerven hevig met elkaar zullen concurreren om de order voor het nieuwe schip te bemach tigen, mag worden aangenomen dat de werf van John Brown in Glasgow, die ook de beide Queens" heeft gebouwd, de op dracht zal krijgen. De directeur van deze werf verklaarde enige tijd geleden dat hij er zeker van is. DJAKARTA (Reuter) Een woordvoer der van het Indonesische departement van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat de Indonesische regering de diplomatieke rechten heeft ingetrokken van de consuls van communistisch China te Medan en Bandjermasin. De Indonesi sche regering had aan de regering te Pe king om ontheffing van deze beide func tionarissen van hun posten verzocht, om dat zij geen gehoor hadden gegeven aan de wens van de Indonesische autoriteiten, zich niet te mengen in de repatriëring van Chinezen uit Indonesië. De regering te Peking had aan het Indonesische ver zoek om ontheffing echter geen gevolg gegeven. LONDEN (Reuter) Een honderdtal leden van alle partijen in het Britse parle ment heeft zich ten doel gesteld de bouw van een tunnel onder het kanaal te be spoedigen. Advertentie Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct. Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur In de handige kneepfles WF|de geheide gebeide van Wynand Fockink - Anno 1679 (Van onze correspondent in de V.S.) De Amerikaanse verkiezingsstrijd is thans in volle gang; voorverkiezingen ver anderen de onofficiële ranglijst der kan didaten; schokkende internationale gebeur tenissen brengen voordeel voor de ene- en nadeel voor de andere partij. En de vraag, die men zich behoort te stellen, is: aan welke man en welke partij heeft Amerika het meest behoefte. De vraag die zich echter meestal naar voren dringt, wanneer men die wisselende kansen van een verkiezingsjaar volgt is: Wie wordt het? In Amerika is het vinden van de beste man voor het presidentschap eigenlijk be langrijker dan het kiezen'van de ene of de andere partij. Zeker, er zijn nuance verschillen tussen Republikeinen en De mocraten. maar het onderscheid is niet zo groot, dat een onpartijdig waarnemer in deze periode met recht zou kunnen bewe ren, dat alleen een Republikein of alleen een Democraat Amerika de juiste leiding zou kunnen geven. Het is waar, dat bij de Republikeinen het accent wat sterker zal vallen op ondernemersvrijheid en bij de Democraten wat meer op sociale voor zieningen, maar een waarlijk groot presi dent zou ongeacht zijn partij-lidmaat- schap voor Amerika de harmonie kun nen bevorderen tussen vrijheid en sociale rechtvaardigheid. Rest dus do vraag: Wie is de man, aan wie Amerika in deze tijd behoefte heeft? Wie is het die in de kritieke periode die op komst is, een inspirerend leider voor het Amerikaanse volk en voor de wereld zal kunnen zijn? Onder de weinige Republikeinse aspiran ten en onder de veie Democratische stre- vers naar het presidentschap zijn er ei genlijk slechts twee figuren, die in diep gaande studies en rapporten conclusies hebben bereikt omtrent het beleid dat Amerika in de toekomst behoeft: die figu ren zijn Nelson Rockefeller en Adlai Ste venson. Ook andere kandidaten hebben hun mening wel gegeven over wat in diverse sectoren van de Amerikaanse politiek wen selijk zou zijn, maar bij geen van hen ligt aan die meningen zulk een klare filo sofie en zulk een diepgaande studie ten grondslag als bij Rockefeller en Stevenson. De eerste is Republikein, de tweede De mocraat. Geen van beiden is op dit ogen blik favoriet. Vice-president Nixon heefl nog altijd de beste kansen om kandidaat voor de Republikeinen te worden en Ken nedy staat er het beste voor bij de De mocraten. Maar juist omdat tot dusverre geen der andere kandidaten, de indruk maakt waarlijk een groot man te zijn krijgt de onpartijdige waarnemer het ge voel: „Het zou eenvoudig onverantwoorde lijk zijn, indien Amerika in de komende verkiezingen geen beslag zou weten te leg gen op de capaciteiten of van Rockefeller of van Stevenson". Juist omdat noch Stevenson noch Rocke feller op dit moment een al te grote kans maakt Amerika's volgende president te worden, moet men de vraag, die boven dit artikel staat misschien veranderen. De vraag kan, om praktische redenen mis schien beter luiden: welke man heeft Ame rika nodig in deze tijd? Er zou ons in ziens namelijk voor Amerika reeds veel gewonnen zijn indien of Stevenson of Rockefeller in de volgende regering een post van betekenis kon innemen. Een politieke accommodatie is altijd mo gelijk, maar op dit ogenblik ziet het er niet naar uit dat Rockefeller bereid zal zijn een inferieure post onder president Nixon te bezetten, maar Stevenson is, naar het zich laat aanzien, beschikbaar om, bij voorbeeld onder het presidentschap van Kennedy, Amerika's minister van Buiten landse Zaken te worden. Amerika en de wereld zouden er wel bij kunnen varen indien na 20 januari 1961 óf Rockefeller óf Stevenson hun stem deden horen in de zittingen van het Ame rikaanse kabinet. (Reuter) Stevenson heeft woensdag in Chicago voor een bijeenkomst van de vakbond van textielarbeiders een program ma ontvouwd, waardoor, zo zeide hij, het initiatief in de koude oorlog zal worden herwonnen en het vertrouwen in het Ame rikaanse leiderschap zal worden hersteld. Stevenson somde zijn programma in een vijftal hoofdpunten op: 1. De opbouw van een afschrikkingsmacht en een beperkt ver mogen tot oorlogvoering tezamen met onze NAVO-bondgenotcn, dat niet afhankelijk zal zijn van de begrotingsbureaucraten. 2. Versterking van het westerse bondge nootschap door het opbouwen van een krachtiger politieke en economische ge meenschap in de vrije wereld, en de in stelling van een Atlantische raad, die een gemeenschappelijke politiek van de NAVO- landen zou moeten vaststellen. 3. Een sa mengaan van de Verenigde Staten met hun Westerse bondgenoten in een hulppro gramma op lange termijn voor de onder ontwikkelde landen. 4. De Verenigde^ Sta ten dienen duidelijk te maken dat algehele ontwapening onder internationaal toezicht nogdzakelijk is. 5. Betere voorzieningen op het gebied van onderwijs, wetenschap pelijk onderzoek, gezondheidszorg en wo ningbouw. Stevenson betoogde, dat de Amerikaanse regering verdeeld is op het punt van ont wapening en dat de president de be staande conflicten niet tot oplossing heeft gebracht, evenmin als hij een duidelijke politiek heeft gevolgd, in het bijzonder wat betreft het nastreven van algehele ontwa pening en het beëindigen van de kern proeven. In beide gevallen namen dc Rus sen hett initiatief en gingen zij met de eer strijken, aldus Stevenson. Hij wees op de noodzaak van instelling van een speciale afdeling onder de minis ter van Buitenlandse Zaken, die belast zal moeten worden mei de grote, ingewik kelde en verwaarloosde taak van vrede en ontwapening, die een symbool zal zijn van Amerika's vastberadenheid om de we reld van de waanzin weg te leiden. Stevenson voegde hieraan toe, dat de westelijke bondgenoten een grote bijdrage zouden kunnen leveren voor de gemeen schappelijke militaire kracht. De heer Dura Jzn., voorzitter van de Nederlandse Aannemers en Patroonsbond voor de Bouwnijverheid in Nederland, N.A.P.B., heeft tijdens de jaarvergadering in het Scheveningse Kurhaus gesproken over arbitragekwesties en de gevolgen van de nieuwe C.A.O. De heer Dura besprak eerst de historie van de arbitrage, die in december 1959 eindigde met zodanige bepalingen in de bestekken van Rijkswaterstaat, dat het recht van de aannemers om door arbi trage of bindend advies een geschil tot oplossing te brengen in rook vervloog. Na een verbod aan de leden om in te schrijven nam Rijkswaterstaat een nieuwe bepaling op, dat „bindend adviseurs niet bevoegd zijn het tussen partijen overeen- gekomene te wijzigen". Naar de mening van de heer Dura heeft de overheid met deze geamendeerde clausule tot uitdruk king willen brengen, dat overeenkomsten partijen tot wet strekken en dat derden daarin onder geen voorwaarde wijziging mogen brengen Hetgeen hem grote vol doening gaf. Overtreders van het verbod tot inschrijven werden voor de erecode ge daagd en zijn met grote boetes gestraft door het eigen tuchtcollege, aldus deelde de heer Dura mede. Het aantal overtre dingen. was echter gering. Vervolgens ging hij de affaire van de ntet-doorberekeningsclausule bij het aan gaan van de nieuwe bouw-C.A.O. na. On danks de staking en langdurig onderhan delen, juist ook met de werknemersorga nisaties, werd toch veel bereikt. Na de teleurstellende uitspraak in het aangespan nen korte geding kwam de prijzenbeschik- king. Daarbij werd niet langer de eis ge steld, dat voor toepassing van de C.A.O. op onderhanden zijnde werken een nadere overeenkomst tussen aannemer en op drachtgever zou moeten worden gesloten, waarbij de aannemer afstand zou moeten doen van zijn recht op verrekening van de hogere lonen en sociale lasten op grond van de risicoregeling. „Wij hebben ons als werkgevers voorts alle rechten voor behouden", aldus de heer Dura. Overdracht. Op het marinevliegkamp Valkenburg heeft schout-bij-nacht J. M. van Olm zijn functie van vlagofficier ma rineluchtvaartdienst overgedragen aan commandeur-vlieger J. L. den Hollander, die tot commandeur is benoemd. Schout bij-nacht Van Olm, die sedert 30 juli 1954 vlagofficier M.L.D. is geweest, verlaat de dienst met pensioen. Advertentie tip, rijdt topkwaliteit hoofdagent U Till rayon Haarlem ww OVERVEEN TEL. K 2500 - 18997 - 55602 - 11125 Het Tweede-Kamerlid de heer N. van der Veen (P.S.P.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende vragen gesteld: „Is het de minister bekend, dat Neder landse arbeiders in het bouwbedrijf, door onderaannemers aangenomen voor bouw- objecten in Duitsland, zeer ernstig zijn ge dupeerd doordat die onderaannemers na enkele weken spoorloos verdwenen met de uit te betalen lonen van die arbeiders? Is het juist, dat tegen dergelijke onder aannemers geen andere stappen genomen kunnen worden dan door middel van een civielrechtelijke procedure? De heer Van der Veen verzoekt de mi nister maatregelen te nemen, opdat dit kwaad wordt beteugeld, b.v. door onder aannemers te verplichten zich te laten in schrijven bij een Kamer van Koophandel en een bedrijfsvereniging en hen te ver plichten een van het aantal betrokken ar beiders afhankelijke waarborgsom te stor ten, opdat althans voor enige tijd de lonen kunnen worden uitbetaald, wanneer de on deraannemer zich aan zijn verplichtingen onttrekt. Ook vraagt hij of de minister bereid en in staat is hulp te verlenen aan de reeds gedupeerde arbeiders bij een ci- viel-rechtelijke procedure. Leeuw voor Ede. De heideweek in Ede zal dit jaar met vele festiviteiten ge paard gaan. Het is de 25ste heideweek, die van 13 tot 20 augustus gehouden wordt. Er is een feestprogramma met tal van evenementen samengesteld. Op 17 augus tus is er een militaire dag waarop het ge meentebestuur van Rotterdam één van de vier leeuwen van de Rotterdamse Leeu- wenbrug aan het in Ede gelegen regiment verbindingstroepen zal overdragen. Woensdagmiddag is in een zij-arm van de Laak in Den Haag het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie De Haas door verdrinking om het leven gekomen. Het meisje moet omstreeks vijf uur bij het spelen te water zijn geraakt. Toen de ouders het kind misten, is het gezin op zoek gegaan. Omstreeks zes uur zag een zusje het kind in het water drijven dicht bij het botenhuis van de roeivereniging „De Laak". Een arts heeft nog getracht, de levensgeesten weer op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. In Den Haag is het woensdagavond tot langdurige ongeregeldheden gekomen. De onrust begon omstreeks half negen op het Kaapseplein. Hier stonden, aldus de lezing van een der betrokkenen, zes a zeven jongens met elkaar te praten, toen zij door een surveillerende agent gesommeerd werden door te lopen. Een der knapen gaf aan dit verzoek geen gevolg, waarop de agent hem verbaliseerde en meenam naar het politiebureau aan de Van der Venne- straat. De vrienden van de jongen protes teerden en braken later zelfs stenen uit de straat om er het politiebureau mee te be kogelen. Dit was het sein voor deze toch al verre van rustige buurt, tot een grote volksoploop. In een oogwenk liepen tiental len bewoners, meest opgeschoten jonge lui, te hoop in de Van der Vennestraat voor het politiebureau. Het gerucht ging al spoedig, dat de jongelui daar waren samengestroomd om enkele van hun ka meraden te „ontzetten". In allerijl werden ettelijke gemotoriseer de politiepatrouilles via de mobilofoonin stallatie naar deze wijk, waarin het tijdens de jongste jaarwisseling ook al tot ernstige botsingen tussen de bevolking en de politie kwam, gedirigeerd. Een ongeveer zestien jarige jongen, die met zijn bromfiets rich ting Hobbemaplein reed, deelde mee, dat hij eens naar de oploop wilde gaan kijken. Net toen hij de rel genaderd was, stopte er een politiejeep naast hem. Met een gummiknuppel kreeg hij, aldus nog steeds deze jongen, van een uit de jeep komende agent er zodanig van langs, dat hij door de G.G.D. naar een zieken huis moest worden overgebracht. Hier werden röntgenfoto's van zijn hoofd ge maakt, maar na onderzoek kon hij naar huis terugkeren. Aanvankelijk weigerde de politie iedere inlichting over de gebeurtenissen te ver strekken, doch later deelde zij mede, vier a vijf „nozems", op het politiebureau te hebben vastgehouden. Deze jongens kon den echter allen door hun ouders afge haald worden. Tot laat in de avond is het in deze wijk zeer onrustig gebleven. Door het uitvoeren van herhaalde charges wist, de politie wel de samengelopen menigte uiteen te drij ven, maar er bleven zich kleine groepjes mensen vormen. Behalve enkele vensters van het politiebureau zijn ook in de tussen liggende straten verscheidene ruiten ge sneuveld. De politie heeft niet het water kanon gebruikt dat van zoveel nut is ge weest bij de bestrijding van de relletjes in de oudejaarsnacht. Op een verzoek van gedelegeerden der Amsterdamse kerken aan B. en W. van de hoofdstad om te bevorderen dat voor kerkbouw benodigde gemeentegrond tegen een minimaal bedrag in koop wordt af gestaan, heeft het college geantwoord van oordeel te zijn dat het gemeentebestuur zich in dit stadium van activiteiten dient te onthouden. Het kabinet zal binnenkort zijn standpunt over de subsidiëring van de kerkbouw bepalen op grond van het rapport-Sassen en derhalve ligt hier in het algemeen geen taak meer voor de lagere publiekrechtelijke lichamen, al dus B. en W. Mocht blijken dat de re gering niet van plan is tot subsidiëring van Rijkswege over te gaan, dan zul len B. en W. hun houding opnieuw be palen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Groningen (vac. D. van Dijk) M. J. C. Blok te Utrecht-Noordwest en J. Verkade te Voorburg. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Grand-Rapids ('Michi gan, U.S.A.) (Old Chr. Ref. Church): J. Tamminga te Toronto, (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church). Bedankt voor Zaamslag: E. Venema te Zwijndrecht. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Musselkanaal: C. Zijlstra te Franeker. Volgende week vrijdag gaat de nieuwe lettertoto ,Rolot" van start met een prijzenpot voor de eerste week van tien duizend gulden. Hiernaast: het „vi sitekaartje" met de spelregels, waar mee deze wekelijk se prijsvraag zich zandient. (Zie ook vagina één). Zal zij zen ernstige con- zurrent van de voetbaltoto wor den? 50 CENT A B C D E F G H 1 J K L M N O P Q R S T U V W IJ Z ROLOT n A B c D E F G H 1 J K L M N O P Q R S T U V W IJ Z Zet 6 kruisjes en win de ROLOT'pot 11 ROLOT WEDSTRIJD-REGLEMENT 1- dienen elke dinsdag vóór 18 uur In het bezit Is zijn vsn ROLOT-Amsterdem, om een de (rekking ven die week te kunnen meedoen. Inzendingen die ne dit tl/ditlp binnenkomen doen mee een de trek- king van de volgande week. 2. Elke woensdag worden door nolerls Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam de 6 voor die week prijsbepalende letters getrokken. <1e trekking 15 Juni 1960) 3. De deelnemer, die op rijn ROLOT de 6 prijsbepalende letters heelt eange- krulsl, wint het voor die week vastgestelde en In de dagbladpers bekend- gemaakte prijzenbedrag. 4. Bij meerdere goede Inzendingen wordt het prijzenbedrag onder de winnaars verdeeld. 5. Jndlen geen goede Inzendingen In een bepaalde week worden ontvangen blijlt het prijzenbedrag staan voor de volgende week. 6. Da prijs wordt uitsluitend In waardebonnen uitgekeerd. (1a rende f. 10.000, -) La vSm/aS? WS""*9 ""'"i dN' djL "•5-"60 ZAL DE NEDERLANDSE ROLOT F. 2S.OOO.OOO VOOR DE LIEFDADIGE INSTELLINGEN GAAN OPLEVEREN? Het echtpaar P. van der Sar uit 's-Gra- venzande, dat onlangs vijftig jaar ge trouwd was, heeft van zijn elf kinderen als gouden huwelijksgeschenk een vliegreis naar Toronto in Canada ge kregen, waarheen het enige lid van het elftal jaren geleden geëmigreerd is. Woensdagochtend heeft het gouden paar de verre reis aanvaard, uitgeleide gedaan door hun negen zoons en enige dochter. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft geantwoord op vra gen van het C.P.N.-Tweede-Kamerlid Borst over de botervoorraad in ons land. De heer Borst vroeg o.a. of deze voor raad zes miljoen kilo bedroeg en of de minister wilde adviseren tot een aanmer kelijke verlaging van de boterprijs. Rekening houdende met de meest re cente opgaven betreffende de hoeveelheid boter, opgeslagen in koelhuizen door het Voedselvoorzieningsin- en verkoopbureau en door particulieren, zal' per 21 mei de totale voorraad boter naar schatting 12.000 ton hebben bedragen, zo zegt de minister. Het moet als een normaal seizoenver schijnsel worden beschouwd, dat in de pe riode, waarin de melkaanvoer het grootst is, een gedeelte van de geproduceerde bo ter in het koelhuis wordt opgeslagen. De ze boter wordt dan in de wintermaanden, wanneer de melkaanvoer relatief gering is, weer op de markt gebracht. Een der-, gelijke gedragslijn werkt een stabilisatie van de boterprijs in de hand, waardoor een gelijkmatige boterconsumptie ten zeerste wordt bevorderd. Bij deze markt- politiek is de vorming van een bepaalde buffervoorraad onontbeerlijk. Uiteraard moet. voorkomen worden, dat deze voor raad abnormale afmetingen aanneemt. De minister meent, dat dit thans nog niet het geval is. Bij de beoordeling van de huidige si tuatie dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat het huidige prijsniveau van boter niet onbelangrijk la ger ligt dan voor de drastische prijsver laging in april 1958. Een prijsverlaging op dit moment acht de minister niet op portuun. De minister bevestigt, dat hij toestem ming aan het Produktschap Zuivel heeft verleend een toeslag van 60 cent per kilo gram boter te verlenen op de export van boter naar landen buiten het Euromarkt gebied.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11