Horen en zien Raadsel voor Toneelgroep Studio breidt uit Alplienaar zo E (AKKERS 1 3EI (Al N( i PANDA EN DE LIJFWACHTERS Bad- en Strandkleding Badjasjes Vakantiekïeding GfrETHA DE BRUIJN Jeugdfestival Velp 1960 Vreemde dingen in het kabouter dorp Schilderijenveiling in Amsterdam 13 mmM AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Zat, niet zot De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Drie premières in voorbereiding Grotere taak als spreidingsgezelschap ió Ixet r~ BAARD GROEI Nieuwe engagementen bij Residentie-orkest Jess Walters in Traviata bij Nederlandse Opera Vervolgverhaal door M. G. Eberhart 't Silver Stoepke DONDERDAG 2 JUNI 1960 6. „De verbinding werd verbroken!" riep Panda opgewonden. „Kom mee!" Er is vast iets ergs met. die arme miljonair gebeurd!" „Wat is gebroken?" vroeg Jut, de lijfwacht. Zonder te antwoorden trok Panda hem, mee naar zijn auto'tje. Hij wilde nu geen tijd verliezen met nutte loos geschreeuw in de oren van de dove lijfwacht, toen zij met grote vaart over de weg raasden. „Naar Palmer!" schreeuw de Panda. „Hij werd juist door rovers overvallen, toen ik hem. opbelde. We moe ten hem helpen, al begrijp ik niet, waarom hij de politie niet wilde waar schuiven!" „Watte?" vroeg Jut. „Ik begrijp niet, waar om hij een lijfwacht wil hebben en geen politiebrulde Panda. „Dat vind ik een onaardige opmerking," zei Jut. „De poli tie neemt toch al teveel werk van me af, dat ik nauwelijks mijn brood als lijfwacht kan verdienen. Ik ben zelfs gedwongen, me als baby-sitter te verhuren. Ik, de meesterlijfxviacht, als oppas voor schreeu wend grut! Van de week nog heb ik de avond moeten doorbrengen bij een dreu mes, die me doof heeft geschreeuwd!" „Nu ja, ik bedoel er niets onaardigs mee," zei Panda, „maar als rovers op je loeren, moet je de politie erbij halen voor het te laat is!" Het scheen al te laat te zijn, toen zij bij het grote, maar slecht onder houden huis van Palmer aankwamen. De deuren waren verbrijzeld en er hing een onheilspellende stilte Het „Wiegelied" voer grote mensen in het AVRO-programma van woensdag avond is uitgelopen op een one-man show van Joop Doderer, welke sterk de indruk wekte dat de acteur, misschien wel door een misplaatste grap, niet meer beschikte over het noodzakelijke concentratievermo gen voor zijn werk. Het werd een zatte, en geen zotte geschiedenis, een belediging van de kijkers, die toch mogen rekenen op verantwoorde uitzendingen. Wij zouden het op prijs hebben gesteld, wanneer de regisseur of de programmaleider de „Klaas Vaak-scene", die Doderer met Greetje Kaufeld speelde abrupt had af gebroken en aan het improviseren was ge gaan. Wat er nu op het beeldscherm kwam was niet leuk meer. Op het toneel valt het doek over zoiets. Overigens maakten de teksten van Pi Verris evenmin een sterke indruk. Aleen de liedjes konden er mee door. Voor samensteller Van der Mo len een debacle, waarover het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn. We kunnen ons namelijk niet voorstellen, dat' de uitvoering van dit programma werke lijk als een zinnige aangelegenheid moet worden opgevat. Aardige 'programmapunten waren de blik, die men wierp op onze landmacht, een heel gevarieerde „troepenschouw", die vooral het werk van de Welzijnszorg in een duidelijk licht stelde en dat zien we nog altijd liever dan tanks en ka nonnen mitsgaders het interview dat Willem O. Duys de auteur Havank afnam. Grappig was het moment waarop door een verspreking bleek dat de heren het goed hadden doorgepraat, maar het was na tuurlijk en interessant en dat doet dan weer deugd. Het sportpanorama bleek een stijve en weinig fantasierijke aaneenscha keling van filmpjes en praatjes met een prijsuitreiking voor hengelaars aan het slot. Een flinke storing deed er ook al niet veel goed aan. Die was in het begin niet van de lucht. Later kwam Ageeth ons ver tellen, dat de Italiaanse televisie de schuld was, maar over de oorzaak werden de kijkers niet ingelicht. Beeld-schermer HILVERSUM I. 402 m. 7.0O—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord vc-or de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Piano recital. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en omr.koor. 15.05 Gram. 15.15 Voor dracht. 15.35 Lichte muz. 16.00 Vocaal-ensemble. 16.20 Gram. 16.55 Pianorecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Karmonie-ork. 18.20 Gevar.progr. 18.50 Rege ringsuitz.: Sociale actualiteiten, door J. C. Vis ser, Hoofd Afd. voorlichting v. It. Ministerie v. Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nieuws, en weerber. 19.10 Kuismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Fra Diavolo, komische opera, tin de pauze: kunstrubriek). 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstrubriek. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing. 10.50 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fagot en piano. 11.42 Orgelspel. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.Uitz.' voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.25 Boekbespr. 14.45 Saxo- foonmuz. 15.05 Gevar.progr. VARA: 16.00 Gre pen uit de muziekgeschiedenis muzikale lezing.. 10.30 Voor de zieken. 17.00 Jazzmuz. 17.25 Voor de tourist.cn. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu. gesprek. 19.45 VF-RO-nws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrub. 20.20 Finse volkszang. 20.35 Ontmoeting met het Oosten klankb. 20.50 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann. Nederlands perma nent vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties. VARA: 21.00 Veertiendaags vrijdagavond- retour. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc.nws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Lezing. 12.45 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Orgclmuz. 14.000 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Ork.conc. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Gram. 17.20 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.45 Kron. v. d.. Bond. der Grote Gezinnen. 20.00 Ork. conc. en kunstkaleidoskoop. 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmbespreking. 20.^0 Wat- iedere vrouw wel weet. TV-spel. 22.10 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG. NTS: 20.00 Weekovz. VARA: 20.30 Act. 20.45 Interview. 21.25 Liedjes progr. Na zes succesvolle speelseizoenen heeft de toneelgroep Studio, die zich met hard werken een plaats heeft verworven tussen de overige gezelschappen, besloten tot uitbreiding over te gaan. De groep die het afgelopen seizoen negen acteurs en actrices telde, heeft vier nieuwe krachten aangetrokken: Ingeborg Uijt den Bo gaard, Cocki Boonstra, Ad xmn Gessel en Ad Noyons. Voorts zijn er onderhandelin gen gaande om nog een of twee actexxrs te engageren. Studio, dat als spredixxgs- gezelschap een vast publiek heeft verwor ven in de meest afgelegen plaatsen van ons land, heeft zich bovendien tot taak gesteld voor oktober drie premières vit te brengen een grote opgave als xxien bdeexxkt dat het groepje in dit lopende seizoen reeds 206 voorstellingen heeft ge speeld. Eind juli zal onder regie van Johan Walhain de première plaatshebben van „Martine" een toneelspel van Jean Jacques Bernard, waarin de jeugdige Cocki Boonstra de hoofdrol zal spelen. Ir. die zelfde maand beginnen de repetities van een kostuumblijspel van Marivaux „Spel van Liefde en Toeval" dat wordt geregisseerd door Peter Oosthoek. Eline Verkade is thans bezig met de Neder landse bewerking van „Voor negers geen toegang" een toneelspel van Robert Yale Libott, naar de beroemde Zuidafrikaanse roman van Alan Paton „Too late the Pha- larope".'De regie is opgedragen aan Ste fan Felsenthal, die tot dusver slechts als regie-assistent werkzaam was en hierme de zijn grote kans krijgt. Het staat nu al vast dat het niet bij deze drie premières zal blijven. Er zal nog een keus worden gedaan uit: „De familie Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Conway" van J. B. Priestley, „Les trois Coups de Minuit" van André Obey, „Een simpel Feit" van Wynyard Browne en „Ten mjnutes Alibi" van Antony Arm strong. Ten slotte is aan de Nederlandse auteur Jan Staal opdracht gegeven een stuk speciaal voor Studio te schrijven. Studio's directeur Hans Surink is opti mistisch over de toekomst, maar onder schat de grote concurrentie niet van ama teur- en semi-amateurgezelschappen, die tegen lagere prijzen kunnen werken. Een amateurgezelschap uit Twente heeft zelfs voorstellingen in Zeeland gegeven en een Goois gezelschap haalde met een stuk zelfs 120 voorstellingen. Naast deze door het land trekkende amateurs is er de steeds meer aandacht opeisende televisie, die leden onttrekt aan verenigingen die op hun beurt zo arm worden dat zij niet meer in staat zijn toneelgroepen als Stu dio aan te trekken. De heer Surink zag echter aan de an dere kant een zich nog steeds uitbreidend arbeidsterrein, vooral nu de grote gezel schappen zich tot het bespelen van de be langrijke plaatsen beperken. Studio heeft zijn erkenning gevonden in een aantal sub sidies van steden en provincies. Friesland en Noordholland geven een rechtstreekse subsidie, Drente cn Overijsel beperken zich tot het verstrekken van een subsidie per voorstelling. Groningen en Noord-Bra bant subsidiëren via uitkoopverenigingen en Zuid-Holland geeft subsidie per voor stelling, voorzover het gemeenten met een inwonertal lager dan 50.000 betreft. Het volgende seizoen zal ook Gelderland sub sidiëren. Overigens zou enige uniformiteit in de subsidieverdeling het de gezelschap pen wel wat gemakkelijker maken.... Voor het seizoen 19601961 bestaat de vaste kern van Studio uit: Benita Groe- nier, Dore Smit, Ingeborg Uijt den Bo gaard, Cocki Boonstra, Ad van Gessel. Ad Noyons, Jaap Hoogstra, Anselm van Melis, Erik Plooyer, Stefan Felsenthal, Frans Zuidinga, Peter van Rooij en Han Surink. Voorts ligt het in de bedoeling enkele bekende acteurs als gast aan te trekken. Als regisseurs treden onder ande re op: Elise Hoomans, Johan Walhain, Ton Lensink en Peter Oosthoek. „De Kluis" van Agatha Christie, „Ma joor Frans" in een bewerking van Eline Verkade, „Een meisje om te stelen" van Jack Popplewel. „Droom der Gevange nen" van Christopher Fry, „Oranjeho- tel" van Eduard Velerman en „Philokte- tes" van Sofokles blijven op het reper toire. OLD SHATTERHAND, de held uit vele boeken van Karl May, droeg als mijn gehexigen me niet bedriegt een baard. En in ieder geval was Old Firehand daar- xnee getooid. De iUxxstrator van deze In dianenboeken kon trouwexis niet axxders dan baarddragexxde westerlingen te voor- schijn brengen, ivant de gelegenheid om zich te scheren ontbrak in de Amerikaaxise wildernis destijds volkomen. Een scherp mes kon beter gebrxxikt worden om de tegenstander te scalperexi, dan om zichzelf van het verwarde 'laargroeisel aan wangen en kin te ontdoen. En voor het iroogscheerapparaat was de tijd nog niet rijp, omdat in de Llana Estacado, noch in de wouden van het Rotsgebergte zen stopcontact te vinden was. (Van de laatste mogelijkheid om dit appa raat met een zakbatterijtje te voeden, zien we gemakshalve maar even af). Maar goed, tegen de behaarde gezichten der blanken staken de gladde xvangen van de Indianen toch eigenlijk wel gunstig af. Als jongen is ons destijds niet zo opge vallen oxndat. het scheren nog geen pro bleem was, maar het merkxvaardige ver schil in beharing txissen Europeanen, of afstammelingen daarvan, en Indianen is er niet minder belangwekkend om. Staan de Europide rassen bekend om hun sterke beharing, in het bijzonder ook wat kin en wangen van de man betreft, bij Indianen is hoegenaamd geen sprake van enige baardgroei. Een Indiaan behoeft zich dan ook nooit te scheren. Zeker, het zal wel eens voorkomen dat een enkel dons haartje, zoals we die bijna overal op de huid kunnen aantreffen, bij een Indiaan op de kin eens wat langer xiitvalt dan nor maal, maar daar behoeft geen scheermes aan te pas te komen, omdat uittrekken van deze ontsiering een afdoexide oplos sing biedt. Oxilbreekt bij Indianen de baardgroei dus zo goed als geheel, hun hoofdhaar vertoont vele aaxitreldcelijke eigenschappen, waardoor het zich boven dat van Europide rassen verheft. De hoofdharen van Indianen kunnen om te beginnen een veel grotere lengte bereiken dan de haren van Europeanen. Worden deze laatste ongeveer 60 tot SO cm lang (inderdaad, er zijn uitzonderingsgevallen, waarin ook bij Exiropeanen de haren langer worden!) bij Indianen kan het loshangende hoofd haar tot in de knieholte en zelfs nog daaronder reiken. Maar dat is niet het enige van het Indiaanse haar. Het later uit, of, laten we het voordeel valt ook minder elegant xiitdrxikken door te zeg gen, dat kaalhoofdigheid bij Indiaanse volken veel later optreedt daxi bij ons, waaraan we direct weer toevoegen, dat onze mannen daar veel eerder last vaxi hebben, dan de daxnes. (En voor wie het interesseert: kaalhoofdigheid komt bij korte gedrongen mensen van Europide rassen eerder voor dan bij lange, slaxike typen). Nu we zo diepzinnig xxaar de harexx van Indianen hebben gestaard, kunnen we het scalperen welhaast niet bxiiten beschou- wing laten. Vooral xxiet, omdat de gewel dige verbreiding van deze gruwelijke ge- gewoonte voor een belangrijk deel is te wijten aande beschaafde blaxiken! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie GROOTMOEDER ZOU RAAR OPKIJKEN als zij eens een kijkje kon nemen bij Bakker's Behang in de Cronjéstraat. Het is tegenwoordig heel wat anders dan al die bloemetjes van vroeger. Wij beschikken over 60C dessins, direct uit voor raad leverbaar. Vraag onze stalenboeken of kom eens in onze zaak kijken, u zult ver steld staan van de vele mo gelijkheden. Daar komt nog bij, dat wij onze klanten een uitgebreide service bieden. Ga liever rechtstreeks naar Gen. Cron.iéstr. 135 - Haarlem Telefoon 55432 Advertentie o.a. Heinzelmann - Tweka Lahco - Marina del Mar o.a. shorts - pantalons - blouses weekenders - jacks en pulls SPORTM AG AZIJN Twijndcrslaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 100 n/o SERVICE Uw auto parkeert u voor de deur CULTURELE UITWISSELING De docent in de toneelkunst aan het Vassar College Norris Hoghton, die tevens als gastregisseur optreedt van het aan dit college verbonden avant garde toneel, zal eind van deze zomer naar Moskou gaan. Ongeveer te zelfder tijd komt de Russi sche acteur Yuri Zavadski naar de Vere nigde Staten. Zavadski is al eens als re gisseur van „de Kersentuin" in de Ver enigde Staten geweest. Houghton zal zes weken worden ingedeeld bij 't „Mossoviet" gezelschap, daarna zal hij een reis van vier maanden door de Sowjet Unie maken, waarvoor hij van de Guggenheim Stichting een beurs heeft ontvangen. KUNSTCENTRUM „DE ARK". Op zondag 5 juni opent drs. J. J. M. Visser in kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 13 te Haarlem, een tentoon stelling van werken van Paula Geraedts. De expositie blijft dan geopend tot 18 juni, dagelijks van 9 tot 17 uur. Voor het seizoen 1960-'61 zijn door het Residentie-orkest de volgende gastdirigen- ten en solisten geëngageerd. In de serie A: gastdirigenten Karl Böhm, Dean Dixon en Antal Dorati; pianosolisten: Cor de Groot, Hans Richter-Haaser, Nikita Magaloff, en Daniël Wayenberg; violisten: Zino Fran- cescatti, Theo Oiof en Wolfgang Schneider- han; de cellist Antonio Janigro; de zanger Gerard Souzay. In serie B gastdirigenten: Karl Böhm, Dean Dixon en Antal Dorati: pianisten: Shura Cherkassky en Moura Lympany; de violisten: Zino Francescatti en Herman Krebbers en de sopraan Consuelo Rubio. Jess Walters, een bekende bariton van Covent Garden, zal zondagavond bij de Nederlandse Opera een gastrol vervullen. Hij zal dan de rol van Germont in „Tra viata" van Verdi zingen. Van 22 tot 27 augustus zal in Velp het jeugdfestival worden gehouden. Het zal dan voor de tweede keer zijn, dat deze manifestatie daar plaats heeft. Het be lang er van is in het algemeen de be vordering der integratie van de kunstzin nige vorming van de jeugd in opvoeding en onderwijs en in het bijzonder ook de persoonlijke ontmoeting tussen de jeugd en de kunstenaar en zijn kunst. De gedachte aan een eigen festival voor de jeugd ontstond indertijd uit een con tact tussen de secretaris van het WIKOR (Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste «van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd) en de leiding van de to neelgroep „Theater", na afloop en naar aanleiding van een bijzondere jeugdvoor stelling door genoemde toneelgroep in het Velpse openluchttheater. De daar gebo ren ideeën namen later vastere vormen aan en toen de financiële basis, dank zij de subsidies van het rijk, het Prins Bern- hardfonds en enkele provinciale overheden was gelegd. Het jeugdfestival, speciaal bedoeld voor de leerlingen van de op één na hoogste klasse van de scholen voor V.H.M.O. en het eerste leerjaar van de tweede leer- kring der kweekscholen omvatte de eer- ste keer onder meer inleidingen over de verschillende kunstuitingen, toneelvoor stellingen en 'n concert, bezoeken aan mu sea en groepsdiscussies. Dit eerste jeugd festival werd een geslaagd evenement en ook ditmaal rekent het stichtingsbestuur daarop. Vijfhonderd van de er voor in aan merking komende leerlingen kunnen er weer aan meedoen en een nieuw element vormt er thans ook in dat de deelneming ook is opengesteld voor vijftig Belgische studerende jongeren. 45. Als het werk 's avonds achter de rxig was, kwamen alle kaboxiters xiaar hxiis. Dan hadden de kaboxitersvroxiwtjes het eten klaar en de tafel gedekt. Na het etexi staken de kabouterxxianxxetjes dan 'n pijpje op en ze gingexi een Ixxchtje scheppen; dan lexixxden ze op huxi hek en maakten een praatje met buxmnan. Even later kwaxxien hxin vrouwtjes dan zeggen, dat de koffie klaar xvas; en dat smaakte best! 16) „Nou-nou, Dodie.." begon hij en sloeg zijn hand voor zijn mond. Zijn ogen glinsterden vrolijk. „Als tante Judith hoorde dat ik „Dodie" zei, zou ze me villen." Hij maakte een soort buiginkje en zei: „Juffrouw Do rothea." Dodie lachte. „Kom mee naar de keuken, Cayce. Je hebt Judith nog niet gezien. Jij bent ook een van haar kinderen, net zo goed als Midge en ik." Ze keek Sam aan: „De sheriff is er." Sams glimlach verdween: „Dat is een afschuwelijk geval met de rechter. Het is ellendig dat jij toevallig net gisteren terugkwam, Cayce." Natuurlijk wist hij er alles van. Iedereen in het dis trict was nu op de hoogte. „Ik heb ruzie met hem gehad, Sam, maar daarna ben ik vertrokken." Sam zei: „Luister eens Cayce, ik heb ook ruzie met hem gehad, een paar weken geleden. Je moet er maar eens naar kijken." „Belasting?" Sam knikte. „De rechter vroeg me eens te komen praten. Hij zei dat hij me wilde opdragen zijn be lastingen in orde te maken. Maar ze klopten niet. Ik heb een tijdlang met de cijfers die hij me gaf gewerkt en toen begon, ik te begrijpen wat hij me wilde laten doen. Ik bracht hem de hele stapel rekeningen terug en zei, dat dat niet in mijn lijn lag." „Dus," zei Cayce langzaam, „dat zal ik ook in orde moeten maken?" „Ik weet het niet," zei Sam. „Misschien heeft hij de vorige jaren niet geknoeid. Misschien dacht hij dat ik zo verguld zou zijn dat ik de belastingen van rech ter Moore mocht verzorgen, dat ik me'voor zijn kar retje zou laten spannen. Maar ik zit niet om werk verlegen." Dodie zei: „De rechter-zal wel woest geweest zijn." „Hij vond het niet leuk," zei Sam. „Kijk zijn opga ven maar eens na, Cayce. Er zullen nogal wat puzzles zijn, en als het in zijn voordeel is geweest, kan het je flink wat kosten. Vertel de belastinginspecteur maar precies de waarheid, dat wil zeggen als hij in de af gelopen jaren frauduleuze bedragen heeft overge maakt. Misschien heeft hij het ook niet gedaan, dat zou ik niet kunnen zeggen. Tot ziens, Cayce." Hij ging naar de bibliotheek en Dodie ging Cayce voor, door de provisiekamer naar een grote heldere keuken, waar op een vaste plank altijd een grote stop fles vol zelfgebakken koekjes stond, die op de een of andere geheimzinnige manier altijd tot de rand toe vol was, hoe vaak ook begerige handen erin doken. Judith was in de keuken, Cayce dacht .altijd aan haar als „oude Judith", maar nu zag hij dat ze onge veer even oud was als Blanche; hoogstens vijftig jaar. Ze was slank: ze had glanzend-zwart haar en haar hoge rug, de scherpe neus, de dunne lippen en de diepe ligging van haar ogen, verrieden dat ze Spaans bloed in de aderen had. Cayce omhelsde haar en haar hand op zijn schouder was nog altijd even zacht en moederlijk als vroeger, wanneer ze zijn sneden en schrammen verbond of zijn builen wegwreef met een stuk ijs in een servet. Zij was in de ware zin des woords de enige moeder geweest die hij, Midge en Dodge ooit hadden gekend. „Zo," zei Judith met een goedkeurende klank in haar stem en een warme glans in haar zwarte ogen. „Zo, nu ben je voorgoed thuisgekomen." „Ja," zei Cayce. Een gerinkel in de provisiekamer trof Judiths scher pe oren. „Wat doet u juffrouw Dorothea?" riep ze. Cayce grinnikte inwendig. Dodie en Midge waren nu volwassen, dus zou Judith liever sterven dan iets an ders zeggen dan „juffrouw Dorothea" of „juffrouw Margareta". „Ik haal wat te drinken," antwoordde Dodie. Judith schoot door de keuken naar de provisieka mer. „Drinken op dit uur van de dag!" „Het is in orde, Judith," zei Dodie. „De sheriff is hier en vader vroeg ons iets te drinken voor hem te halen." „Denk erom, dat jij en juffrouw Margareta niets drinken. Ik wil het niet hebben, versta je?" „Ja, Judith," zei Dodie gehoorzaam en pakte een paar glazen. „Pers jij de citroenen uit, Cayce, wil je?" „Bovendien zou het jullie teint bederven," ging Ju dith verder. „Ik heb geen teint om te bederven." „Jij gaat ook altijd uit zonder hoed." Judith met haar handige vingers, had het uitpersen van de ci troenen overgenomen. Jammer alleen dat ze het blad met het ijs ook overnam en resoluut door de hal naai de voordeur liep, zodat er geen kans meer was om met Dodie alleen te praten. Bij de deur treuzelde Ju dith en keek naar Cayce. „Pas op dat ze je er niet in laten lopen en je iets laten zeggen. Denk om wat ik je zeg." Er lag een zeker gezag in haar strenge stem en tot zijn eigen verbazing zei Cayce even ge- hoorzaam als Dodie had gedaan: „Ja, Judith." Hij deed de deur voor haar open en ze liep naar het terras. Toen Dodie op het punt stond achter haar aan te gaan, greep hij haar arm. „Wacht even Dodie. Je wist gisteravond iets van die voetstappen af. Je zei dat ik niemand iets van dit litteken aan mijn voet moest vertellen. Waarom zei je dat?" Ze keek hem aan met een verwarde uitdrukking in haar blauwe ogen. Hij kon het gesprek op het terras verstaan. Ze hadden het over Blootvoet Deeler. Luke Weller zei „geen familie voor zover iemand weet. Het gevangenispersoneel weet ook niet waar hij heen ge gaan is. In de buurt van Val Roja is hij gisteren niet gezien." „Ik heb die voetsporen gezien, Cavce. Je kon zien dat de voet een litteken had. Toen dacht ik aan dat litteken van jou. Daarom heb ik alle voetsporen die ik zag, van het pad afgewist, fluisterde- Dodie. Cayce staarde haar aan. „Maar, dan heb jij.." Ze knikte. „Ik heb de rechter gevonden voordat John hem vond.." Ze zweeg plotseling. Cayce volgde haar blik. Midge en Roddy zaten naast elkaar op de ba lustrade, recht tegenover hen en sloegen hen gade. Niemand ter wereld zou kunnen beweren dat Midge en Roddy op elkaar leken, de kleine blonde Midge met haar rozen-gezichtje en de grote, donkere en ge sloten Roddy. Maar toch leken ze op dat ogenblik op elkaar, want hun ogen hadden dezelfde uitdrukking van brandende nieuwsgierigheid. „Ik zal het je later vertellen," fluisterde Dodie en ze liepen naar het terras, waar de mannen nu over revolvers spraken. HOOFDSTUK VII „Het was een ruwe kogel en hij kwam uit een 38 mm," zei Luke. „We hebben vanmorgen het rapport ontvangen." Cayce voelde dat Midge en Roddy zijn bewegingen volgden, terwijl hij naast de sheriff ging zitten. Judith duwde tegen het dienblad, verzette het een centime ter, om een excuus te hebben om nog even te tal men en mee te luisteren. Luke nipte aan zijn glas en zei: „Dank je Dodie. het smaakt best. Maar na tuurlijk drink ik niet, wanneer ik in functie ben." „Dat weten we allemaal," zei Henry glimlachend en leunde wat voorover in zijn wagentje. „Zei je een 38? Maar dat maakt een hels lawaai. Luke Weller knikte. „Dat dacht ik ook, toen ik het hoorde. Het is merkwaardig dat geen van jullie het schot heeft gehoord. „Hij zette zijn glas neer, nadat hij er misschien tien druppels uit had gedronken. Luke was allerminst een dwaas, dacht Cayce, al dat gepraat over niet drinken in functie; dan toch met veel ophef een glas aannemen en dan in werkelijk heid helemaal niet drinken. Het was een weloverwogen, ontwapenend gebaar, maar het joeg Cayce toch weer een koude rilling over de rug. Waren al die schijnbaar vriendelijke, openhar tige woorden van Luke alleen maar een dekmantel, waaronder hij op het een of andere welomlijnde doel afging? Hij had Luke Weller altijd gemogen, maar nu kreeg hij het gevoel dat hij voor hem op zijn hoede moest zijn. Luke zei: „Ik denk dat ik alle wapens in de om geving zal moeten controleren. Ik geloof dat dat de aangewezen weg is. „Henry zei: „Mijn wapens liggen in een kast in de bibliotheek. Het zijn een paar ge weren en één revolver. Dat is een 45 mm. en ik weet niet wanneer hij het laatst gebruikt is." (Wordt vervolgd) Advertentie GEFELICITEERD STUDENT! met het behaalde diploma. Gefeliciteerd ouders, met uw knappe zoon of dochter I En nu het beloofde ca deau, een mooi en goed horloge. Onze collecties Certina's I Indus - Pris ma - Union en lunghans zijn zeldzaam mooi. Reeds vanaf 35.50 heeft u een goed JUNGHANS-horloge BIJ VINDT U HET Gr. Houtstr. 49, tel. 20049 het huis met het carillon Op de eerste der zes dagen durende vei ling bij Kunstveilingen S. J. Mak van Waay te Amsterdam zijn dinsdagmiddag zesen twintig schilderijen en aquax-ellen uit de verzameling van wijlen dr. A. C. van Hees uit Reeuwijk onder dc hamer gekomen. Voor de veiling van deze collectie bestond zeer grote belangstelling. Een Amsterdam se kunsthandel kocht voor f 48.000 een schilderijtje, „Ijsvermaak" van Hendriek Avercamp, dat was ingezet voor 15.000. Een doek van Arent Arentsz, genaamd Ca- bel, „De Waarzegster" bracht 37.000 op; „Driekoningenfeest" van Jan Steen 13.000, een schilderijtje van Jan van Goyen, „Ijsvermaak op een bevroren meer" 7.000, en een klein schilderij van Michiel Sweerts 5.000. Totaal bracht deze collectie, waarvan de overige prijzen varieerden van 52 tot 4.000, 126.060 op. Een groot schilderij van Jan van Goyen, „Rivierlandschap met Boerde rijen" (uit ander bezit) bracht 18.000 op en een klein doek van Fantin-Latour ..Witte Druiventrossen op een Schotel" 15.000, en een aan J. de Heem toegeschre ven stilleven f 10.000.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13