hamol weer vandaag! HET WEER Koningin en Prinses ontvingen 1400 landgenoten in Brussel 1 RR IS 'Seforeyou (my! Oproer in een Poolse stad Franse ambtenaren staken op 10 juni Paniek onder de Belgen in Kongo Nieuw Russisch ontwapeningsplan DONDERDAG 2 JUNI 1960 45e JAARGANG NUMMER 176 Laatste dag van Nederlands koninklijk bezoek geldt Luik Opnieuw iets warmer Aan het strand Toestand van de Prins opnieuw verbeterd Eerste prijs in toto valt in vier delen uiteen Koninklijke geste Persconferentie in het Kremlin aangekondigd Had Kroesjtsjev wel niet Eisenhower willen praten? Té lang gevist Storingen op korte golf door zon-explosies Uittocht in volle gang Superslagerij DE IJM0ND 88 ct Het woord is aan Toto, Sportnota en Lauwerszee nog voor reces in de Kamer „Rolot"-toto start volgende week Zal zij de voetbalpool terugdringen Ln de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana en Prinses Beatrix hebben gisteren weer een reeks van be zoeken afgelegd, zonder dat de snelle opeenvolging van mensen en indrukken hun aandacht deed verflauwen. In het gevolg uit men zijn respect voor dit uit houdingsvermogen vooral van de Koningin, die geen spoor van vermoeidheid heeft getoond, ofschoon toch ook de spanning over de toestand van Prins Bem- hard bij het begin van het bezoek wel iets van haar moet hebben gevergd. Het werd een dag vol variatie: bezoeken aan de Koningin Julianaschool, waarover wij gisteren reeds hebben bericht, aan de Europese school in Brussel, aan het re searchcentrum voor de Belgische levensmiddelenindustrie en opleidingscentrum in Anderlecht, aan het kasteel van Gaasbeek en het Erasmushuis in Anderlecht, een receptie in Brussel en een galaconcert in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel, waar de gasten het weergaloze pianospel van Malcolm Frager hoorden. En vanmorgen zijn de Koningin en de Prinses in gezelschap van JConing Boude- wijn met de Belgische koninklijke trein uit Brussel naar Luik vertrokken voor de laatste dag van het staatsbezoek. Op de Europese school, ver buiten het centrum van da stad Brussel, volstond de Koningin niet met .het inwinnen van in lichtingen alleen. Neen, de Koningin, die grote steun ontvangt van haar dochter, wilde zelf het onderricht in een der klas sen bijwonen. Tussen de leerlingen nam zij in een bank plaats. Ook Koning Boudewijn „schoof in" en begon al direct een dispuut met een van de jongens over een taal kundige kwestie. Aan de beurt was „De vindplaatsen van delfstoffen in de wereld". De leraar, be heerster dan zijn leerlingen, behandelde de stof op normale wijze. Hij deed dat zo grondig en zo interessant, dat de Konin gin na de les ongeveer twintig minuten te hebben bijgewoond, buiten tegen haar dochter zei: „Ik wou dat ik dat vroeger zo had geleerd. Zo intensief hebben ze het mij nooit verteld." Trouwens niet alleen de Koningin, maar ook Prinses Beatrix was enthousiast over dit onderwijscen trum, waar ernstig wordt gepoogd jonge mensen van meet af aan vertrouwd te maken met internationale vraagstukken. Een van de kleurigste momenten van het bezoek was de ontvangst der konink lijke gasten op het historische kasteel van Gaasbeek met zijn Italiaanse binnenhof vol genodigden uit het corps diplomatique. In dit kasteel, dat in roerige eeuwen een bol werk van de strijd om de vrijheid van de menselijke geest is geweest, gebruikten de koninklijke bezoekers de lunch in de rid derzaal. In dit kasteel heeft de graaf van Egmond gewoond en verder de Van Ab- coude's en vele generaties Van Hoorne. Advertentie Verwachting lot morgenavond: Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen. In de ko mende nacht zwakke wind en hier en daar mist. Morgen zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ploge drukgebied blijft in de buurt en brengt ook morgen mooi en zonnig strandweer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. In de middag 18 tot 20 graden C. Zeewater 12 graden C. Vooruitzichten: mooi strandweer en iets warmer. Het evenement voor de Nederlanders in België was vanzelfsprekend de ont vangst. Het werd een feest van niet te miskennen Nederlands karakter. Meer dan een uur vertoefden Vorstin en Prinses on der hun gasten van wie velen hun ont roering moeilijk konden verbergen. Zowel de Koningin, gekleed in een licht groen toilet, als Prinses Beatrix, die een pauw-blauwe jurk droeg, onderhielden zich met velen, die de kans kregen om in de naaste omgeving te staan. Belangstellend werd geïnformeerd naar de levensomstan digheden van die landgenoten en speciaal ging de interesse uit naar hen die een functie bekleden bij een der Europese ge meenschappen. Toen de Nederlandse am bassadeur, jhr. Teixeira de Mattos, de aan dacht had gevraagd voor onze Koningin, viel er een stilte in alle zalen. Nadat zij de Nederlanders in België goede ambas sadeurs had genoemd, zei zij: „Het spijt mijn man en mij, dat hij hier niet aan wezig heeft kunnen zijn. Een longontste king verhinderde hem op het laatste ogen blik de reis te maken. Onze dochter heeft hem nu vervangen en ik kan u zeggen, dat zij het buitengewoon prettig heeft ge vonden om mee te gaan. Mijn man laat u hartelijk groeten. U allen wens ik hel allerbeste toe!" Toen ineens schalde het door de zaal „Leve de Koningin", een kreet, die door allen werd overgenomen. Spontaan zette vervolgens een der aanwezigen het Wil helmus in. Na deze ontvangst volgde een galadiner op de Nederlandse ambassade. Concert Het pianoconcert van het „Concours In ternational Reine Elisabeth" gespeeld door de 25-jarige winnaar van het con cours de in Saint Louis geboren Ameri kaan Malcolm Frager zal zeker voor de Koningin en de Prinses een van de mooi ste herinneringen blijven uit het Belgisch staatsbezoek. Door een 2000 a 3000 mu ziekliefhebbers wei-den Koningin Juliana, Prinses Beatrix, Koning Boudewijn, Prins Albert, Prinses Paola en ook de hoge be schermvrouwe van het concours, de 86- jarige Koningin Elisabeth van België, bui tengewoon hartelijk en uitbundig toege juicht. Er heerste in de grote zaal van het Paleis voor Schone Kunsten in Brus sel een fantastische sfeer. De 25-jarige prijswinnaar voerde twee pianoconcerten uit, een van Mozart en een van Prokofief. Het ovationale applaus, dat ook uit de koninklijke loge klonk, noopte de jonge kunstenaar tot een toegift. Het galaconcert werd besloten met het Wilhel mus en de Brabangonne. Prins Bernhard heeft een bijzonder goede nacht gehad. De behandelende geneesheren zijn zeer tevreden over het verloop van het ziekteproces, dat duidelijk op zijn retour is. De Prins kreeg gistermiddag in het academisch ziekenhuis te Utrecht bezoek van zijn moeder, prinses Armgard, en van prinses Margriet. Tijdens de derde dag van het statie- bezoek van de Koningin aan België brachten de vorstelijke personen een bezoek aan de Europese school. De Koningin, Prinses Beatrix en Koning Boudewijn volgden een les in de schoolbanken. Vier deelnemers aan de KNVB-toto van j-1. zondag delen de eerste prijs van 79275. De gelukkigen wonen in Arnhem, Amstel veen, Schiedam en Vlaardingen. Zij behaal den 13 punten. Vijfenveertig deelnemers met 12 punten delen de tweede prijs van eveneens f 79275. De laatste Caritas-toto van dit voetbal seizoen heeft drie eerste-prijswinnaars op geleverd. Dit trio, dat 11 punten behaalde, deelt 5079 gulden. De tweede prijs van 2734 gulden wordt verdeeld tussen 50 leden met 10 punten. Een geste, die in brede kring bijzon der is geapprecieerd is de onderschei ding, die Koningin Juliana aan de vijf tien motorrijders, die haar escorte vor men, in deze dagen heeft verleend. Dit gemotoriseerde detachement van de Rijkswacht, dat steeds de stoet met de vorstelijke personen opent en sluit, heeft voor het eerst dienst gedaan op 28 april toen de Groothertogin en de Prins van Luxemburg een bezoek aan de Belgische hoofdstad brachten. Na dien hebben zij alleen nog maar de Sjah van Perzïé op zijn tochten door België begeleid. De met witte helm, waarop de koningskroon is aangebracht, getooide Rijkswachters hebben zich tij dens het bezoek van onze Koningin en Kroonprinses zo uitstekend van hun taak gekweten, dat de Vorstin spontaan de politiemannen de zilveren medaille van de Huisorde van Oranje Nassau heeft toegekend. Fier droegen zij giste ren deze onderscheiding op de leren jassen. MOSKOU (Reuter) De journalisten in Moskou hebben een uitnodiging ontvan gen, morgenochtend om negen uur in het Kremlin een persconferentie bij te wonen. Wie zal spreken of waarover gesproken zal worden is niet meegedeeld. Men ver moedt evenwel, dat premier Kroesjtsjev het woord zal voeren en dan zal ingaan op de rede die president De Gaulle dins dag heeft gehouden. Kroesjtjsjev heeft in een verklaring in het regeringsorgaan Izvestia gezegd dat hij bereid was geweest president Eisenhower privé in Parijs te ontmoeten vóór de top conferentie zou beginnen, maar dat Eisen hower geen belangstelling voor een der gelijke ontmoeting had getoond. Kroesj tsjev zegt dat hij tegen Macmillan had ge zegd Eisenhower te willen ontmoeten in dien deze daar belangstelling voor zou tonen. LONDEN (UPI) Het Foreign Office heeft verklaard dat het „geen commen taar" had op de verklaring van Kroesj tsjev dat deze bereid zou zijn geweest Eisenhower voor de aanvang van de top conferentie te Parijs privé te ontmoeten. Ondanks dit officiële „geen commen taar", zegt men in betrouwbare kringen dat de Britse regering de verklaring van Kroesjtsjev als „absolute nonsens" be schouwt. MM P - sï-«a De schipper van de VD. 1, een Volen- damse garnalenvisser, heeft woensdag morgen té lang dicht onder de kust gevist. Toen het water namelijk begon te zakken bleek het scheepje tussen de zandbanken vast te zitten. De gehele dag moest de bemanning haar ziel in lijdzaamheid bezitten, alvorens het scheepje tegen zessen bij hoog water vlot kon komen en weer het ruime sop kon kiezen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN LONDEN (Reuter/AFP) Zonnevlek ken hebben dinsdagochtend voor de tijd van bijna twee uuc alle korte-golfradiouitzen- dingen en telegraafnetten in de wereld ge stoord. In Engeland begon de storing plot seling omstreeks 09.40 en en om 11.15 werden de eerste uitzendingen, met name uit het Verre Oosten, weer ontvangen. In het begin van de middag was de ontvangst van alle zenders weer normaal. Aangenomen wordt dat lange-afstands- verbindingen ook in de komende agden weer gestoord zullen kunnen worden tengevol ge van zonnevlekken. Het zonneobservatorium op de Wendel- stein, een berg in Beieren, heeft dins dag meegedeeld dat sedert maandag 35 zonnevlekken, een ongewoon aantal, zijn geteld. Er zijn reusachtige ontploffingen op de zon waargenomen. PARIJS (UPI) De ambtenaren, brief bestellers en onderwijzers van Frankrijk hebben, met steun van de drie grote vak centrales, besloten op 10 juni een staking van 24 uur te houden, tegen „de vertra gingstactiek" welke de Franse regering voert ten aanzien van door hen gestelde looneisen. Dit besluit tot gezamenlijk op treden van ongeveer 1.300.000 functionaris sen is een nieuw en ernstig protest tegen de soberheidspolitiek van president De Gaulle. De metaalarbeiders hebben meegedeeld van 6 tot en met 12 juni in staking te gaan. De leden van de socialistische en communistische spoorwegbonden hebben te verstaan gegeven dat een nieuwe sta king zal worden overwogen als de rege ring niet op de voorstellen van hun bonden ingaat. In alle gevallen is de klacht dat de com promisregelingen die de regering tegen de looneisen heeft opgesteld, volkomen on toereikend zijn. Door de versobering die De Gaulle heeft uitgevoerd is er slechts zeer weinig ruimte voor loonsverhogingen en daar lijden alle werknemers onder. Er heerst een uitgebreide arbeidsonrust. De Gaulle en de regeringsgezinde kranten streven er kennelijk naar zo weinig mo gelijk ruchtbaarheid te geven aan de toe nemende ontevredenheid. LEOPOLDSTAD (UPI) Het nieuws van de eerste moord op een blanke in Belgisch Kongo heeft onder de Europea nen in de kolonie zodanige bezorgdheid gewekt, dat zij hun vrouw en kinderen zo spoedig mogelijk naar België willen te rugsturen. Dinsdag werd een Griekse planter door een van zijn werknemers vermoord in het district Maniema. Hoewel honderden Afri kanen gedood en verscheidene Europea nen gewond werden sinds het uitbreken van ongeregeldheden in Kongo in januari 1959, waren nog geen blanken om het le ven gekomen. Reisbureaus en luchtvaartmaatschappij en zijn voor de komende twee maanden volgeboekt. De Sabena heeft vliegtuigen van andere maatschappijen gecharterd en daardoor het aantal vluchten uit Belgisch Kongo kunnen verdubbelen. De Belgen grijpen alle vervoersmoge lijkheden aan om uit de binnenkort onaf hankelijk wordende kolonie weg te komen. Sommigen gaan per auto naar de omrin gende mandaatgebieden, anderen vertrek ken met vrachtschepen naar Europa of andere gebieden van Afrika. De meeste Belgen hadden reeds lang de voorzorg genomen om hun spaarcenten over te schrijven op banken in het moe derland, maar toch zijn er nog families die in Brussel aankomen met geen ander bezit dan wat zij dragen. Naar mate meer verkiezingsuitslagen bekend worden blijkt dat de radicaal-nationalistische partijen een overwinning hebben behaald. Resume rend beschikken de radicale partijen met 46 zetels weliswaar niet over een meerder heid voldoende om een regering te vor men, doch als blok zijn zij groter dan enig andere groep. WARSCHAU (A.F.P.) Maandagmid dag hebben in de Westpoolse stad Zielona Gora ernstige botsingen plaats gehad tus sen de politie en een deel der bevolking. Aanleiding hiertoe was een besluit van het gemeentebestuur om een parochiehuis te verbouwen tot een gemeenschapsgebouw. Toen de hiermee belaste arbeiders met hun werk wilden beginnen, werden zij daar in verhinderd door vrouwen, die zich in steeds groter wordend aantal bij het pa rochiehuis verzamelden. Tenslotte moesten de arbeiders het veld ruimen. De plaatse lijke politie wilde ingrijpen, doch de vrou wen kregen versterking van de kant van het manlijk deel der bevolking, zodat ook de politie zich na enige schermutselingen moest terugtrekken. Hierna trok de opgewonden menigte naar het centrale commissariaat, waar voor zij een demonstratie hield onder het uiten van scheldwoorden. Er werden ste nen gegooid en ruiten vernield. Tenslotte werd de menigte verspreid door vanuit het ongeveer 120 km verder gelegen Poznan te hulp geroepen politieversterkingen. waarbij gebruik werd gemaakt van traan gas echter niet voordat vrij ernstige gevechten waren geleverd en twee politie auto's in brand waren gestoken. Verscheidene personen werden gewond en een aantal demonstranten werd in ar rest gesteld. Naar werd vernomen zouden tussen de plaatselijke autoriteiten en de geestelijke autoriteiten besprekingen worden gevoerd over de verbouwing van het parochiehuis in een gemeenschapsgebouw, doch men schijnt nog geen overeenstemming te heb ben bereikt. Advertentie Wilt u verzekerd zijn van een prima PINKSTERROLLADE? Het juiste adres Speciale aanbieding voor de boterham 200 gram sappig PEKELVLEES 100 gram MAGERE HAM en 100 gram ONTBIJTSPEK QÖ samen Cl P L E I N 1 945 No. 55 ATTENTIE Onze zaak is wegens VA KANTIE GESLOTEN van 6 t/m 19 juni. Confucius: Het leven van de mens is geen straf, noch een weldaad; het is een voorwaar de voor de volmaking zijner persoon lijkheid, die zijn menszijn uitmaakt. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gisteravond bij het sluiten van de vergadering meegedeeld dat hij voorne mens is tussen 21 juni en 7 juli aan de orde te stellen het wetsontwerp inzake de voetbaltoto, de sportnota, de nieuwe wet op de dierenbescherming, de nieuwe bos- wet, de goedkeuring van de internationa le suikerovereenkomst, de wijziging van de grenzen van Dordrecht en Dubbeldam en de gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen, terwijl verder kan wor den verwacht dat ook een beslissing over de Lauwerszee aan het oordeel van de Kamer zal worden onderworpen. Op 21 juni wordt allereerst de Defensie-nota be handeld. De dagen van 4 en 5 juli zijn gereserveerd voor een speciaal „Euro pees" debat. Van het voornemen ook de kwestie der commerciële televisie nog vóór het Kamer- recès te behandelen is dus blijkbaar af gezien. MOSKOU (AFP) De Sovjetrussische regering heeft een nieuw plan voor alge mene ontwapening voorgesteld. De tekst van dit plan is donderdagochtend door de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot- Brittannië en India, die hij achtereenvol gens ontving, ter hand gesteld. (Van onze Amsterdamse redacteur) Bij 780 verenigingen die werkzaam zijn op gebieden van maatschappelijk werk, volksgezondheid en cultuur, wordt van daag per post een brochure bezorgd, waar in de besturen wordt verzocht, adhesie te betuigen met de instelling van de „rolot- toto" ten bate van de liefdadigheid. De rolot is zoals maandag gemeld werd een kansspel dat vrijwel overeenkomt met de in Duitsland zo populaire Lotto. Deze adhesie-betuigingen zijn nodig om de minister van Justitie te bewegen een vergunning af te geven voor een na tionale toto voor de liefdadigheid, die een plaats zal moeten krijgen naast de KNVB- toto, welke laatste dan zijn gehele op brengst ten behoeve van de sport kan blij ven aanwenden. In principe gaat de minister akkoord met het kansspel Rolot. Het spel start namelijk met ministeriële vergunning op vrijdag 10 juni, maar de opbrengst is uitsluitend bestemd voor de Ned. Ver. voor maatschappelijk werk „Humanitas." Er is voorlopig voor 20 weken vergunning verleend. De man die de rolot introduceert is de heer Laurens A. V. Daane, eigenaar van een puzzle-service-bureau te Amsterdam, Hij verwacht een enorm succes van zijn Rolot „De mensen zijn die rebussen van de liefdadigheidsloterijen beu. In Duitsland wordt gemiddeld l'A mark per gezin aan de lotto besteed. Als in Nederland 25 pc. van de gezinnen zou meedoen voor gemid deld f 1,20 per week, betekent dat een in leg van negen ton, dat wil zeggen dat er 25 miljoen gulden per jaar aan de lief dadigheid kan worden afgedragen". Of de rolot de KNVB-toto zal verdrin gen? De heer Daane gelooft er niet in. Hij geeft echter toe dat in Duitsland de opbrengst van de „Lotto" tien maal hoger is dan die van de voetbaltoto in dat land. En het is dus wel duidelijk van welke kant de rolot in de komende tijden de felste oppositie kan verwachten. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Agenda van IJmond en Haarlem 7 ln de Vishal en op zee9 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Toch Is Het Zo13 Kunst 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1