Vier Holland Festival-uitvoeringen in Bloemendaals Openluchttheater Dr. A. I. M. Kat met stijlvol concert herdacht Velen namen op Westerveld afscheid van Evert Vermeer Dag Amsterdam Boeiend programma voor nieuw seizoen Arena opent aanstaande donderdag het seizoen met „Midzomernachtdroom Acteursstaking in New York Haarlemmers exposeren in het buitenland Prenten van Daumier en Gavarni Oproep van het Comité Zuid-Afrika Boeiende nieuwe compo sitie van Luctor Ponse Aankomst van Sukarno in anti-Nederlandse sfeer Grote smokkelpartij in beslag genomen ZATERDAG 4 JUNI 1960 18 Deze zomer weer Engels cabaret in Amsterdam In 't Goede Uur Jacob Hartog'prijs 1960 Bij Katwijk se vissers De grote fototentoonstelling over Am sterdam, die volgend, voorjaar in het Stedelijk Museum aldaar gehouden wordt, heeft een naam. Niet Ponem van Mokum" of „Rondom de Westertoren", zoals grap penmakers geopperd hebben, maar simpel „Dag Amsterdam", een idee van de Asser dominee Blok, die daarvoor gisteravond uit handen van de directeur der hoofd stedelijke gemeentemusea, de heer Sand- b erg, een „enveloppe zonder inhoud" mocht ontvangen, „De inhoud komt later wel", beloofde de heer Sandberg, die voorts tijdens zijn persconferentie in het Stedelijk Museum onthulde, dat de jury reeds enkele duizenden foto's voor de komende tentoon stelling ontvangen en (voorlopig) beoor deeld heeft. Overigens kan men nog tot 1 december foto's inzenden. „Hoe meer hoe liever", beaamde de heer H. Hoekstra, die uitverkoren is om het scenario voor de expositie te maken. Een scenario, inder daad, want deze tentoonstelling zal, in de gedachten van de organisatoren, een soort film-in-foto's moeten worden, hetgeen men wil bereiken door de afzonderlijke foto's (ongeveer .150 in totaal) zo te rangschikken dat zij, voor de „mij-associërende" be schouwer, als het ware één samenhangend beeldverhaal vormen. Als die opzet lukt het lijkt ons geen geringe opgaaf voor de heer Hoekstra dan kan „Dag Amster dam" inderdaad een unieke fototentoon stelling worden; een show van fotogra fische gedachten-sprongen die zijn dynami sche onderwerp, leven en streven van oud en nieuw Amsterdam alle recht doet we dervaren, De expositie is gepland van 24 maart tot 8 mei 1961. Eén voorproefje gaat hierbij een sfeervolle opnarhe van twee Amsterdamse hoogleraren temid den van d.e portretten van hun illustere voorgangers (foto Maria Austria). Tijdens de traditionele persconferentie aan het begin van het seizoen, heeft de voorzitter van de stichting Het Bloemen daals Openluchttheater, de heer A. van Geluk, meegedeeld dat het Des tuur er in is geslaagd een der mooiste program ma's van de laatste jaren samen te stellen. Hij gewaagde en ook dat is traditioneel van de moeilijkheid om buiten landse gezelschappen aan te trekken tegen de in Nederland geldende, honoreringsnormen. „Wat de engagementen aan gaat zijn we dit jaar dan misschien ook wel enigszins hoven onze financiële draagkracht gegaan, maar met het program ma zijn we dan ook erg gelukkig". De exploitatie van vorig jaar heeft een niet al te groot verlies opgeleverd. De voor zitter wees met nadruk op het prachtige duinwandelgebied, waar dus sinds enige tijd het gebied van Caprera bij is ge komen; de verkoop van wandelkaarten is dit jaar al weer aardig op gang. De schitterende natuur en verkwikkende rust van het gebied bieden een recreatiemogelijkheid, die niet hoog genoeg geschat kan worden. Voorzitter Van Geluk sprak er zijn voldoening over uit dat ook in het vorige seizoen weer door vele genootschappen en verenigingen gebruik is gemaakt van het Openluchttheater, waarbij hij vooral het geslaagde Koninginnefeest memoreerde. Het be stuur heeft voor het theater een nieuwe geluidsinstallatie aan geschaft, die aan de modernste eisen voldoet. De heer Van Geluk hekelde de methode van vele buitenlandse gezel schappen. om de duur van onderhandeling zo lang te rekken, tot men zekerheid heeft elders niet voor meer geld te kunnen optreden. „We stellen nu een termijn van twee weken en daarna accepteren we geen enkel aanbod van de desbe treffende groep meer", zei hij, De heer C. de Jong maakte vervolgens bet programma bekend. Het seizoen wordt op 9 juni, aanstaande donderdag, geopend met een opvoering door de toneelgroep Theater van .Shakespeare's „Midzomer nachtdroom". Voorts is er in de sector Toneel een optreden in het kader van het Holland Festival van het Nationale Toneel van België, dat het middeleeuwse spel „De Spiegel der Minnen" van Colijn van Rijssele opvoert, in een bewerking van regisseur Fred Engelen. De toneelgroep Arena komt met „Het spel der Vergissin gen" van Shakespeare en de toneelgroep Het Masker met „De Barbier van Sevil- la". Ook in de balletsector is er een Holland Festivaluitvoering, het Nederlands Ballet geeft op 11 .iuli een voorstelling van het programma waarmee het ballet onlangs in Parijs, en thans in Barcelona, triomfen viert. Het programma bevat twee ballet ten van George Balanchine. namelijk Se renade (op de serenade voor strijkers van Tsjaikofski) en Four Temperaments (op de gelijknamige muziek van Paul Hinde- mith). Beide balletten zijn ingestudeerd door Vida Brown, balletmeesteres van het New York City Ballet. Evenals in Parijs zal in Bloemendaal het Nederlands ka merorkest onder leiding van Anton Kers jes de muzikale begeleiding verzorgen, een unicum voor het Openluchttheater. Wegens schenking van deze balletten door Balanchine aan het Nederlands Ballet zijn voor deze opvoeringen geen auteursrech ten verschuldigd. Voorts brengt het Ne derlands Ballet „Largo en allegro" van Badings-Gaskell en „Etudes Choreografi- Tweeëntwintig theaters op New York's Broadway houden sinds vrijdagavond hun deuren gesloten als gevolg van een con flict tussen de acteurs en de theaterex ploitanten over pensioen- en salariseisen van de medewerkenden aan de toneel- en revuevoorstellingen. Dit is dan de eerste maal sinds eenenveertig jaar en sommige theaterdirecties vrezen zelfs, dat de deu ren niet voor het najaar zullen kunnen worden heropend. Er bestaat nog slechts een vleugje hoop op een regeling van het conflict, doch alles wijst er op dat een spoedige overeenstemming onwaar schijnlijk is. De acteurs en actrices eisen een mini mum salaris van 103.5 tot 115 dollar per week, terwijl de theaterdirecties een mi nimum van 110 dollar per week hebben aangeboden. Voorts stellen de acteurs ho gere pensioeneisen dan de directies wil len inwilligen. De burgemeester van New York, Wag ner, heeft in de toestand aanleiding ge zien te overwegen een commissie van on derzoek in te stellen, een idee waartegen de directies bezwaar maken. Niettemin zei burgemeester Wagner te menen dat dit de enige mogelijkheid voor het vinden van een snelle oplossing zal zijn. 11 ques" van Lifar op de Symfonische Etu des van Robert Schumann. Voorts treden in de balletsector op het Nederlands Danstheater en het Amster dams Ballet, zodat de theaterbezoekers de drie Nederlandse gezelschappen dit jaar in één seizoen in het Openluchttheater kan zien. Dans In de sector Dans zijn er eveneens Hol land Festival-voorstellingen, namelijk op 3 juli, als het Spaans Ballet van Pilar Lo pez optreedt, en op 30 juni als de Little Ballet Troupe from Bombay de Pancha- tantra vertoont. Deze troep komt voor net eerst naar Nederland en werd in de vijf tiger jaren opgericht door de Indiase dan ser Shanti Bardhan, die in 1954 is overle den. Het ballet is te vergelijken met het Europese pantomimische ballet en is een avondvullend stuk. Wij zullen er later nog op terugkomen. Voorts treedt in het Open luchttheater het beroemde Spaanse dans paar Susana en José op. Een bijzonder boeiende voorstelling belooft die van het Hongaars Danstheater ..Budapest" te worden, welk gezelschap op het ogenblik bijzonder veel internationale publiciteit heeft. In de sector Dans heeft het bestuur ook een Russische dansgroep geëngageerd, aan welke leden van hetBölsh'ói Baliét meewerken. Operette Wat de operettesector betreft heeft de directie de Hoofdstad Operette geënga geerd voor een opvoering van „Sissi" en de Zuidnederiandse Opera uit Maastricht voor een opvoering van „Die Fleder- maus Het theater is voorts weer verhuurd voor diverse kindervoorstellingen, kerke lijke bijeenkomsten en personeelsvereni gingen. Er is dit. jaar wéér geen amateur toneel. Ook is er een optreden geprojec teerd van de Deense „Pappa Bues Jazz band „The Vikings". Omdat het programma nog niet volle dig vaststaat wat de data betreft, werden tijdens de persconferentie alleen de data verstrekt die vast staan. Deze zijn: 9 juni „Midzomernachtsdroom" door Theater; 19 juni: Nederlands Dans Theater; 25 ju ni; „De Spiegel der Minnen" door het Na tionale Toneel van België; 30 juni; Pan- chatantra door de Little Ballet Troupe from Bombay; 3 juli: het Spaans Ballet van Pilar Lopez; 11 juli: Het Nederlands Ballet. Tijdens de persconferentie, die onder andere werd bijgewoond door het Bloe- mendaalse raadslid mevrouw G. Polak- Bredenhorst, gaven mevrouw Lenstra en de heer Gilbert toelichtingen op respectie velijk het optreden van het Nederlands Ballet en dat van de Indiase dansgroep. Pilar Lopez en het Nationale Toneel van België. De Haarlemse beeldhouwer Kees vanheel goed aansluit op de Italiaanse school. den Bergh, die enkele jaren aan de Kunst academie te Milaan gewerkt heeft onder leiding van de wereldberoemde Italiaanse beeldhouwer Luciano Minguzzi exposeert thans voor het eerst in Italië. In de Galle- ria delle Ore aan de Via Fiori Chiari in Milaan is onlangs een expositie van zijn werk geopend die tot het einde van deze maand zal duren. Zijn werk verraadt heel duidelijk de Italiaanse leerschool die hij heeft doorlopen. De criticus Franco Rus- soli prijst het geduld dat de Nederlander heeft gehad om niet eerder dan nu tot een expositie over te gaan. Hij heeft veel lof voor de natuurlijke intuïtie en in de werkelijkheid wortelende emotionalitei van de kunstenaar, wiens verbeeldings kracht en evenwichtige vormgeving een typisch noordelijke inslag heeft, welke „Going madly Dutch" Gedurende deze zomer zal wederom in het kleine „Bellevue"-theater in de Mar- nixstraat te Amsterdam een Engelse groep opvoeringen geven van de show „Going madly Dutch". De gala-première van dit programma, dat door Amerikaanse en Engelse schrijvers voor een groot gedeelte speciaal voor Amsterdam geschreven is, wordt op vrijdag 24 juni in bovengenoemd theater gehouden. Behalve zondagavond wordt de show iedere avond twee maal uitgevoerd. In ok tober gaat de groep een toernee door Nederland maken. Vorig jaar bracht deze groep het programma „Going Dutch" dat veel succes oogstte. In Londen, in de New Vision Centre op Seymore Place (Marble Arch), exposeert de Haarlemse abstracte schilder, lid van de Liga Nieuw Beelden, Wim de Haan schilderijen en gouaches. Werk van Wim de Haan werd begin april geëxposeerd in het Stedelijk Museum te Amsterdam in de tentoonstelling „Op zoek naar nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden". De herdenking van dr. A. J. M. Kat, de op 27 juni 1958 overleden oprichter en directeur van de Koorschool van de kathedrale basiliek van Haarlem, welke her denking vrijdagmorgen begonnen was met de onthulling en inzegering van een monument op het graf van de overledene op het kerkhof te Overveen, werd aan de avond van die dag voortgezet met een herdenkingsuitvoering van liturgische muziek in de Haarlemse gemeentelijke Concertzaal. Het leerlingenkoor van de Koorschool werkte onder leiding van de tegenwoordige directeur der school, Kees Bornewasser, aan de avond mede en ook het kathedrale koor „Cantemus Domino", dat eveneens Bornewasser als dirigent heeft, had zich beschikbaar gesteld. Het vocale gedeelte van het programma gaf uitdrukking aan het ideaal, dat dr. Kat bezielde en dat gericht was op de vervolmaking van de liturgische zang tot meerdere luister van de ei-edienst. „Judo" van de thans in Milaan woon achtige Haarlemmer Kees van den Bergh. Het Gregoriaanse Offertorium „Jubilate Deo" was het eerste liturgische gezang, dat in deze zin door „Cantemus Domino" tot uitvoering werd gebracht met knappe be heersing van de breed-gewelfde melis- matiek, maar overigens met een zeer in getogen voordracht. Om de herdenking kon men deze interpretatie aanvaarden, maar toch vond dit, „Jubilate" in de Concertzaal en losgemaakt van de liturgische hande lingseenheid niet het medium, waarin het geheel tot ontplooiing kon komen. Uiter aard was dit met de fragmenten van de zo genaamde „Studentenmesse" van Antonio Lotti, die door „Cantemus Domino" in samenwerking met het jongenskoor van de Koorschool eveneens het geval, want hier was ook weer sprake van dienende muziek, die tot een zelfstandigheid werd gemaakt. Deze onvermijdelijke uitvoeringomstandig heid daargelaten, kon de vertolking van het Kyrie. Gloria, Sanctus, Benedi.ct.us en Ag nus Dei de vele toehoorders in contact brengen met schone, melodisch rijke mu ziek, gekenmerkt door een verheffende soberheid en door eenvoud van expressie. Voor de klankmogelijkheden van de jon gensstemmen lag het toonpeil, waarop ge zongen werd, te laag. De anders zo stra lende jongenssopranen moesten zich voort durend aanpassen aan een alten-niveau en dit deden zij inderdaad loffelijk. Zij konden zich echter pas goed laten gelden bij de uitvoering van het „Maria Mater Gratiae" van Gabriel Fauré en ook bij het met eer lijke behoudendheid geschreven „Laudate Dominum" van Kees Bornewasser zelve. Met, de jongensstemmen ontwikkelden de ingeschakelde stemmen van „Cantemus Do mino", de orgelbegeleiding van de organist J. Schouten en het violen-accompagnement van acht leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest een harmonische klank van bijzondere warmte en daarvoor was het auditorium de uitvoerenden zeer dankbaar. Ook voor de begeleiding van Lotti's Mis vervulden de organist en de strijkersgroep hun taak prijzenswaardig. Een ander reflex van de Italiaanse mu- ziekgeest, waarmede ook dr. Kat zich zo gaarne vereenzelvigde, kwam er op deze avond met de uitvoering van de Suite in e voor orgel van de componist Domenico Scarlatti door de organist Albert de Klerk. Uit de register-dispositie van het Franse orgel van de Concertzaal selecteerde hij de klare barak-timbres voor de snelle delen, de voorname en rustige kleuren voor het grave en de meditatieve, innerlijke klanken voor het expressieve Adagio en zij werden dienstbaar gemaakt aan een uitnemend op gebouwde transparante structuur. Met muziek heeft men de betreurde di recteur van de Koorschool geëerd. Maar ook toespraken getuigden van de warme waardering, die men voor dr. Kat heeft behouden. Het hartelijk gestemde ope ningswoord door pastoor W. Chr. Wester hoven liet hierover geen twijfel bestaan en ook het slotwoord door Ad Heerkens, die dankte voor alle medewerking en steun voor het doen ontwikkelen van de Koor school, kenmerkte zich door grote sympa thie en respect voor dr. Kat. De grote her- „In 't Goede Uur" is deze maand een expositie te zien van prenten en facsimile's naar tekeningen van Daumier (1808-1879) en Gavarni (1804-1866), uit de collectie van drs. H. L. Prenen, die de tentoonstelling aanvulde met een plezierig getekend por tret van zijn hand naar de bewonderde meester Daumier. Men mag beide namen als bekend veronderstellen. Zij komen in iedere kunstgeschiedenis voor. Daumiers schilderijen reiken ver over hun tijd van ontstaan heen, zullen voor ons altijd levend hlijven. Zijn gelithografeerde prenten zjjn in ieder geval voor Prenen een levend be zit, een bezit waar ik hem om kan benij den. Donderdagavond, 9 juni om 9 uur, zal hij „In 't Goede Uur" een lezing over beide figuren houden. Het is ondanks de grote bekendheid van deze figuren toch wel van belang een expositie als deze soms te maken. Want men vraagt zich af hoe een jongere generatie tegenover dit werk staat. Ik kan moeilijk in deze iets veronderstellen. Daumier tekende zijn karikaturen in een tijd, die niet de onze is. Maar lang werkte die tijd door en Daumier was van grote invloed op latere figuren, die velen onzer nog meemaakten. De politieke prent heeft in deze tijd een ander karakter gekregen, mist meestal dat felle partij kiezen. Met mensen wordt ook anders gespot door onze cartoonisten. De vraag is nu of jongere mensen zonder de geschiedenis goed te kennen toch Dau miers prenten volop weten te genieten. Mij vergaat het in ieder geval al zo dat ik Daumier toch vooral waardeer om zijn schilderijen en tekeningen in de geest van de hier vertoonde facsimile's. Ik prefereer zelfs de hier geëxposeerde litho's van Ga varni, die overigens te luttel in aantal zijn om met zekerheid een algemener voor keur vast te stellen. De prenten van Ga varni zijn mij meer een eenheid. In som mige prenten van Daumier blijft de omge ving van de figuren decor. Niet in alle dus. Want in de reeks „Les comédiens du société" is die eenheid er wel. Gavarni's tekeningen hebben voorts iets van de vroege tekeningen van de later ge komen Van Gogh en dat maakt dat zij mij nader staan. Op afstand blijven zij sterker werken. Nogmaals, men zou meer moeten zien van Gavarni, die ook mode tekeningen maakte. Gavarni werd in zijn tijd meer gewaardeerd dan Daumier. Nu is dat anders, zegt ons Prenen, en ik heb geen reden hem tegen te spreken. Een ten toonstelling als deze is dan toch ook in teressant. omdat er een mogelijkheid tot herwaardering mee geschonken wordt. Bob Buys denkingsrede door prof. dr. Jos Smits van Waesberghe belichtte de figuur van dr. Kat als mens, kunstenaar en als promotor van de Koorschool, waarin hij een middel zag zijn ideaal: de liturgische muziek te vervolmaken tot grotere luister van de eredienst, te verwerkelijken. De Haarlemse Koorschool zal een unieke instelling voor Nederland blijven en onafscheidelijk is de naam van dr. Kat daaraan verbonden. Prof. Van Waesberghe hoopte, dat allen, die de school willen steunen, in welke vorm dan ook. zich daarbij zullen laten leiden door het ideaal, dat dr. Kat bezielde en op grond waarvan hij tien jaar lang kon blijven werken aan de oprichtingsmogelijkheid van zijn school. Liefde voor de liturgische mu ziek moet de opvolgers van dr. Kat blij ven leiden bij hun werk. F. Zwaanswijk In het gebouw van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio aan het Lange Voorhout in Den Haag is hedenmiddag de Jacob Hartog-prijs 1960 uitgereikt. Met deze onderscheiding werd in de eerste plaats bekroond het werk „El Fayum" van Hub. Hierck en ten tweede „Vrouw met poes" van Nora van der Flier. Ook de premier van communistisch China Tsjoe En Lai heeft „in principe" toegezegd Cuba dit jaar te zullen bezoeken. Uit ingelichte bron wordt vernomen dat Tsjoe een uitnodiging heeft geaccepteerd die door William Galvez Rodriguez, inspec teur-generaal van het Cubaanse leger, is overgebracht tijdens een recent bezoek aan Peking. Partijleider Ma Tse Toeng voelt zich te oud voor zulk een reis. Het „Comité Zuid-Afrika" richt de vol gende oproep tot het Nederlandse volk: „De gebeurtenissen in Zuid-Afrika heb ben ook in Nedei-land grote verontrusting gewekt. Het gevolg van de apartheidspolitiek is. dat enkele duizenden Zuidafrikaanse staatsburgers voor onbepaalde tijd gedeti neerd worden, terwijl vele anderen naar afgelegen oorden woi-den verbannen. De historische verbondenheid van Neder land met Zuid-Afrika vraagt van ons, Nederlanders, in de eei;ste plaats daad werkelijke solidariteit met alle Zuid afrikaanse staatsbur'gërs. die door de apartheidspolitiek getroffen worden. Steun aan gedetineerden, gearresteerden, veroordeelden en hun families, steun ook aan fondsen en instellingen in Zuid-Afrika, welke de apartheid en de ras-discriminatie bestrijden, dient geboden te worden. Het protest van het Nederlandse volk tegen ras-discriminatie moet zich ook uiten in een bijdrage voor deze steun. Het in Nederland opgerichte Comité Zuid- Afrika verzoekt u uw bijdrage te storten bij de Amsterdamsche Bank (postgiro 8050) onder vermelding rekening nummer 226860 ten name van dr. J. J. Buskes, „Comité Zuid-Afrika". w.g. Prof. Mr. N. E. H. van Esveld, Prof. Mr. W. F. de Gaay Fortmèn Prof. Dr. J. de Graaf, Prof Dr. F. J. Th. Rutten, Pater S. Jelsma, H. Oosterhuis, Mr. J. In 't Veld, H. M. van Randwijk, A. Roland Holst. Kunstmaand Amsterdam In de programma's van de Kunst maand Amsterdam wordt steeds be trekkelijk veel aandacht geschonken aan de muziek van eigen bodem. In het kader van deze opzet heeft men ook thans weer een opdracht verleend aan een Nederlands componist tot het schrij ven van een werk voor het Kunstmaand- orkest. Het resultaat kon men vrijdag avond beluisteren tijdens een concert van dit ensemble in de Bachzaal te Am sterdam. Het betreffende werk, de Sinfo- nietta II opus 29 van Luctor Ponse is een nieuw bewijs dat deze componist over een levendige inventie beschikt die hem in staat stelt een stuk van lange adem te schrijven de Sinfonietta duurt ongeveer vijfentwintig minuten zonder te vervallen in uitweidingen die er met de haren bij gesleept zijn. Het is vooral de ritmische veerkracht die aan de op zichzelf zeer geserreerde verwer kingstechniek een vitale charme geeft. Ponse is van Frans-Zwitserse afkomst en men treft bij hem dan ook niet de mis moedige preektoon die de muziek van onze lage landen nog wel eens kenmerkt. Mis schien dat dit ook de nabijheid van twee Zwitserse componisten verklaart, hetgeen meer ter kenschetsing vermeld wordt dan als een aanwijzing van epigonisme; zonder invloeden vaart niemand wel, zeker niet op creatief terrein. In het lento espressivo (deel II) is in de langzame accoordverschui- vingen binnen een herhaalde formule dui delijk het typische chroma van Frank Mar tin te herkennen. Eveneens is aan de op bouw van brede climaxen in het laatste deel, ostinate snelle figuren doorschoten met lugubere en martiale flarden in de blazers, de stijl van Honegger niet vreemd, Het belang van dergelijke verwantschap pen is echter uitsluitend gelegen in het feit dat de componist ze heeft weten op te nemen in een boeiend en organisch gewor den geheel. Uit dit nieuwe orkestwerk blijkt opnieuw dat Ponse een van de muzi kaalste koppen van ons land is. De uitvoering liet helaas veel te wensen over. De leiding die Hans van den Hom- bergh aan het orkest gaf was veel te week om de spirituele en felle aspecten van deze partituur recht te doen. En in de elegische passages werd de lijn voortdurend ver brokkeld en ontbrak het aan een bindende spanning. Men had waarschijnlijk beter ge daan een ervaren dirigent met de instu dering en uitvoering van dit niet eenvou dige, maar dankbare werk te belasten. Er werd nu bepaald te veel aan de fantasie en het reconstructievermogen van de hoor der overgelaten. Inmiddels is het te hopen dat ook het Haarlemse publiek eens in de gelegenheid zal zijn orn van- dit boeiende orkestwerk kennis te nemen. Sas Bunge DJAKARTA (Reuter) Het garnizoens commando in Djakarta heeft de bevolking opgeroepen president Sukarno bij zijn te rugkeer van zijn wereldreis zaterdag har telijk te verwelkomen. Aan de organisaties die op het vliegveld bijeen zullen zijn, zullen goedgekeurde leu zen worden uitgereikt. Daartoe behoren: „Wij zijn gereed en wachten op het be vel van de opperbevelhebber", „De Neder landse versterkingsmaatregelen in West- Irian zijn een uitdaging voor het Indone sische volk", „West Irian is onze onvoor waardelijke nationale aanspraak", „Indo nesische vrouwen veroordelen Nederlandse uitdagingen en intimidatie-actes", „Indo nesische jongeren zijn niet bang van de Nederlandse uitdaging", Het nationale front voor de bevrijding van West-Irian is bereid zijn taak uit te voeren". Op het dragen van leuzen, waaraan geen goedkeuring is gehecht, staat een jaar ge- vangnisstraf of een boete van 50.000 rupi- ahs. Ruim duizend mensen volgden gister middag op Westerveld de baar met het stoffelijk overschot van de overleden voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer. De aula kon alle be langstellenden niet bevatten; luidsprekers zorgden ervoor dat ook de honderden men sen buiten de toespraken konden volgen. Behalve vele leden van de Eerste en Tweede Kamer bevonden zich onder aan wezigen onder meer de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, en kele leden van de Raad van State, de mi nisters Korthals en Klompé, generaal-ma- joor Koning namens het ministerie van Defensie, de gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg en vele burgemeesters, raadsleden en functionarissen van socia listische organisaties. De heer D. Roemers nam namens het N.V.V. afscheid van de heer Vermeer. „Hij was niet alleen een bijzonder knap spreker en politicus, maar hij stond ook altijd in de bres voor de medemens en de menselijke persoonlijkheid." Burgemeester N. J. C. Cramer van Naarden schetste de verdiensten die de heer Vermeer als raadslid heeft gehad voor de plaatselijke gemeenschap. Steeds stond hij in de bres voor de gemeente lijke zelfstandigheid en was hij actief in het bevorderen van de burgerzin, zei de burgemeester. „Je was een vriend van Israel en als zodanig zal mijn volk je nimmer verge ten," zei de ambassadeur van Israel, de heer H. C. Cidor. Hij verklaarde altijd diep onder de indruk te zijn gekomen van de wijze waarop de heer Vermeer zijn taak opvatte. Dr. W. Drees merkte op dat de heer Vermeer in de weinige jaren die na het heengaan van Koos Vorrink zijn verstreken zich voor honderd percent als partijvoorzitter heeft gegeven. „Ver meer heeft respect afgedwongen, liefde en sympathie van duizenden verworven." Dr. Drees zei dat Vermeers heengaan ook buiten de socialistische beweging als een verlies wordt gevoeld. Ten slotte schetste ds. L. H. Ruitenberg, lid van het P.v.d.A.-bestuur, de betekenis die de heer Vermeer heeft gehad voor de interne kracht van de socialistische bewe ging. „Hij koos voor het humanisme, niet als maatschappelijk stelsel, maar om de mens, hoewel hij zich de laatste jaren steeds intenser is gaan bezighouden met het nut van het denken aan het bestaan van het kenbare. Hij zocht naar de gees telijke werkelijkheid die alle leven en oor delen draagt." Terwijl Wanda Reumer declameerde en de omfloerste partijvlag neeg, daalde de kist, waarna Johan Jong op het orgel „Aan de Strijders" speelde. De heer A. Vermeer sprak namens de familie een dankwoord. De douane heeft een grote partij sterke drank, sigaretten en suiker in beslag ge nomen aan boord van Katwijkse kotters, die waren binnengelopen in IJmuiden, na te hebben gevist in de buurt van Helgo land. Na het vissen op tong zijn de beman ningsleden van de Katwijkse kotters een paar dagen aan wal geweest, alwaar zij sigaretten, sterke dranken en suiker in sloegen. Nadat de vissersschepen in IJmui den hadden afgemeerd, kwam de douane, die er de lucht van had gekregen, a<.n boord. De ambtenaren namen duizenden sigaretten, meer dan honderd lieter sterke drank en een aantal balen suker in be slag. Tegen de overtreders is proces-ver baal opgemaakt. Bij de in beslag geno men partij sterke drank is Hollandse je never, die in Sylt accijnsvrij en dus be langrijk goedkoper is.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 18