Rivière in de aanval in etappe met vier lastige cols Grimmige strijd in zeventiende etappe: Darrigade winnaar Invitatietoernooi van de HLTC zeer sterk bezet Sport tijdens de Pinksterdagen Nederlanders weer verder terug Dr. Simon naar W est-Duitsland Dames verloren in eerste wedstrijd Record aantal zeilers in Kieler Woche Ook Maris en v. d. Weg zijn van de partij Maris en Van Eysden naar Wimbledon Sambo favoriet op Derby-dag Vrijdag kan boven de 20 mille komen ZATERDAG 4 JUNI 1960 Om de Europese titel DE RONDE VAN ITALIË Twee overwinningen voor ploegen van HPG Stroker naar 't Gooi Gunstiger perspectieven voor HVG Het Nederlands damesteam tegen Duitsland Nederlandse amateurs tegen Duitsland Michel Bernard liep de 2 mijl in 8 min. 37 sec. Franse triomf in Oaks Grote belangstelling voor races in Tubbergen Scholentoernooi van Haarlemse Cricketbond Nog een schorsing voor Sugar Ray Robinson I De rit van Aix-les-Bains naar Cluses was de tweede Alpenetappe in de Dauphi- né Libéré en de renners hebben het dan ook weer zwaar te verduren gehad. De grootste problemen vormden uiteraard vooral voor de Nederlanders, die weer de primerende achterstanden kregen de vier lastig te beklimmen cols: de Col du Frène, de Col des Saisies, de Col des Ara- vis en de Col du Saxonnex. De laatste moest worden genomen tijdens een hevi ge regenbui. Roger Rivière De strijd werd in deze rit gekarakteri seerd door een grote aanval van Roger Rivière op de hoogst geklasseerden. Een aanval, die hij deed met de steun van zijn ploeggenoot Luis Otano. De Span jaard'leidde na 50 km.'het gevecht in en óp zijn initiatief vormde zich een kop groep, waarvan zich uiteindelijk slechts 7 renners handhaafden: Rivière, Dotto, Pou- lidor en Karmany, die allen donderdag ook al bij de beslissende aanval waren betrokken, en voorts Otano, Pavard en Mastrotto. Vooral bewonderenswaardig waren de prestaties van Karmany, Mastrotto en Dotto. De eerste twee kregen elk drie lek ke banden en Dotto putte zich lange tijd uit in een (vergeefse ontsnapping. In de slotfase mocht de eveneens opmerkelijk ijverige Otano ten slotte weg van zijn baas en hij finishte met 49 seconden voor sprong. De grote verliezers waren Milesi, Wal- kowiak en Busto. Milesi en Walko waren al kansloos bij de beklimming van de Col des Saisies en beiden arriveerden ruim 6 minuten na de jonge onafhankelijke An- toine Abate, de nieuwe leider in de alge mene rangschikking. Busto heeft zich nog lange tijd fel verdedigd, maar ook hij kon zich niet handhaven. De uitslag was: 1. Otanao (Sp.) 178 km in 5.41.41; 2. Rivière (Fr.) op 49 sec.; 3. Karmany (Sp.) op 50 sec.; 4. Poulidor (Fr.) Basketbal z.t.; 5. Pavard (Fr.) op 1 min. 4 sec.; 6. Dot to. (Fr.) op 1.06; 7. Mastrotto (Fr.) op 2.31, 8. Cazala (Fr.) op 3.09; 9. Queheille (Fr.) z.t.; 10. Quilez (Sp.) z.t. De Nederlander Zilverberg behoorde vrijdag tot de zes uitvallers. De andere vijf waren Belgen, o.a. Declercq en Hermans. De klassering der Nederlanders (dag klassement) was: 48. Van der Borst op 20.13 52. Marinus op 25.41; 53. Kool op 26.59; 62. Enthoven op 36.13; 67. Verhoef op 41.39. Het algemeen klassement na de vierde etappe is: 1. Abate (Fr.) 25.06.13; 2. Busto Wielrennen (Fr.) op 3.22; 3. Milesi (Fr.) op 3.27; 4. Pou lidor (Fr.) op 4.08; 5. Walkowiak (Fr.) op 4.48; 6. Pavord (Fr.) op 5.52; 7. Karmany (Sp.) z.t.; 8. Queheille (Fr.) op 6.04; 9. Dot to (Fr.) op 6.12; 10. Rivière (Fr.) op 7.55. De posities der Nederlanders in het al gemeen klassement zijn: 41. Enthoven op 44.37; 53. Kool op 1.08.33; 58. Van der Horst op 1.32.11; 59. Verhoef op 1.33.51; 61. Mari nus op 1.34.44. Tafeltennis De bondscoach van de Nederlandse Ta- feltennisbond, de uitgeweken Hongaar dr. Simon, zal binnenkort ontslag nemen uit die functie. Dr. Simon is tijdens de Euro pese kampioenschappen in Zagreb bena derd om trainer te worden van de West- duitse Tafeltennisbond. De financiële as pecten van deze aanbieding waren zoda nig, dat dr. Simon het niet verantwoord acht het Duitse aanbod naast zich neer te leggen. Hij zal in Duitsland onder meer worden belast met de training van de na tionale selectie-teams. Het besluit van dr. Simon betekent, dat Nederland niet alleen een voortreffelijke ta- feltennisdeskundige verliest, maar ook zijn enige internationale top-speelster. Want de echtgenote van dr. Simon, Agnes Simon- Almasi, zal uiteraard haar man vergezel len. Ze zal in Duitsland uitkomen voor de nationale kampioensploeg, Kaiserberg. In Sofia is vrijdagavond een begin ge maakt met de strijd om het Europese basketbalkampioenschap vcor dames. De Nederlandse dames verloren de eerste wedstrijd. In de ontmoeting met Bulga rije, houder van de Europese titel, ging de zege met 87-39 naar de gastvrouwen, die bij de rust met 53-19 de leiding had den. De uitslagen waren verder: Roemenië Hongarije 55-46 (ruststand 27-18), Rus land—Joegoslavië 78-35 (28-18). Tsjecho- slowakijePolen 64-49. Aan het toernooi nemen tien landen deel. Deze zijn inge deeld in twee poules. Nederland zit in een groep met Bulgarije, Tsjechoslowa- kije, Polen en Italië. Groep B wordt ge vormd door Rusland, Joegoslavië, Honga rije, België en Roemenië. De drie hoogst- geplaatste teams van beide groepen zul len overgaan naar de finale-poule. De re sultaten die in de eerste ronde zijn bereikt gelden ook voor de finale-poule. De Nederlandse ploeg heeft weinig kan sen gehad tegen de sterke Bulgaarse for matie, vooral in de eerste helft was het krachtsverschil groot. Reeds na drie mi nuten hadden de Bulgaarse dames door trefzekere afstandschoten een 8-0 voor sprong Nederland scoorde toen de eer ste tegenpunten. Onze landgenotes slaag den er nog even in het verschil beperkt te houden (stand na tien minuten: 30-15). maar in de tweede periode van tien mi nuten waren zij volkomen zonder ver weer: 53-19. Na de rust zette de Bulgaarse coach zijn basis-ploeg niet meer in. Nederland profiteerde daarvan aanvankelijk goed en was gedurende korte tijd zelfs iets pro- duktiever, maar uiteindelijk bleek toch ook de Bulgaarse tweede keus te sterk voor onze dames: 87-39. De strijd was grimmig in de 17de etappe van de Ronde van Italië, ondanks de ver moeienissen van de tijdrit van donderdag. Vrijwel voortdurend werden de renners betrokken bij uitlooppogingen en la'nge, hardnekkige jachten, waarbij vooral An- quetil, Nencini, Elliott, Deilberghe en hun ploeggenoten bijzonder veel van de krach ten vergden. Het tempo was dan ook hoog: gemiddeld bijna 44 km per uur. Vooral interessant was cle situatie hal verwege de koers. Toen namelijk werd het peloton gesplitst in vier groepjes en ont wikkelde zich een bijzonder enerverend duel. Anquetil, Nencini en Elliott zaten in de eerste groep, Ronchini, Van Looy en Gaul in de tweede, Carlesi en Poblet in de derde en I-Ioevenaers zelfs in de vierde. Pas na ruim 30 km kwam er een totale hergroepering. De beslissing werd tenslotte 21 km voor de finish ingeleid met een ontsnapping van de Belg Edgar Sorgeloos en vier minder bekende Italiaanse coureurs: Liviero, Cos- talunga, Fontana en Massignan. Wereld kampioen André Darrigade reageerde on middellijk en kreeg aansluiting. Hoeve- naers demarreerde juist iets te laat. De Fransman won uiteraard de eindsprint in Verona het was zijn eerste triomf in deze ronde. De uitslag was: 1. Darrigade (Fr.) 150 km in 3.25.16 (moyenne 43.485 km/uur); 2. Sorgeloos (B.) z.t.; 3. Liviero (It.) z.t.; 4. Costalunga (It.) z.t.; 5. Fontana (It.) z.t.; 6. Massignan (It.) z.t.; 7. Uliana (It.) op 20 seconden;. 8. Van Meenen (B.). z.t,; 9..Ac- cordi (It.), z.t.; 10. Benedetti (It.) op .25 sec; Benedetti won de sprint van het peloton. Michel Stolker (Ned.) werd 20ste (ex aequo) geklasseerd. Enkele renners hadden een iets grotere achterstand op Darrigade, o.a. de Zwitser Rügg en Ercole Baldini (beiden op 45 sec.), alsmede Wim van Est (Ned.), die 94ste werd op 2 min. en 45 sec. Het algemeen klassement na de 17de etappe is: 1. Anquetil (Fr.) 65.49.05; 2. Nen cini (It.) op 3.40; 3. Hoevenaers (B.) op 4.19; 4. Ronchini (It.) op 5.49; 5. Gaul (Lux.) op 7.32; 6. Massignan (It.) op 7.33; 7. Delber- ghe (Fr.) op 8.26; 8. Carlesi (It.) op 8.28; 9. W at er pol o De wedstrijd HPCdie Haghe werd vrij dagavond voor de derdeklasse dames KNZB in zwemvijver Groenendaal in Heemstede gespeeld. HPC verscheen met enige invalsters. Hennie Vlaanderen open de voor HPC de score, waarna E. Verbrug- gen gelijk maakte. In de tweede helft miste HPC enkele kansen, maar Marina v. d. Hoeven zorgde uiteindelijk toch voor de zege. HPC (heren) heeft voor de tweedeklasse in Vlaardingen gespeeld tegen Vlaardin- gen. Met een boogbal van Prins nam HPC de leiding. Wiers en Dumee vergrootten de voorsprong tot 30. Nog voor het ingaan van de rust scoorde Vlaardingen tegen. Na de hervatting verschenen de Heemstede naren wederom regelmatig voor het Vlaar- dingen-doel. Wiers en Prins deden HPC tot 51 utilopen, waarna er een doelpunt van de gastheren volgde. Wiers maakte er 26 van en tenslotte braken de Vlaardingers door de HPC-verdediging heen (36). Voetbal De trainer van de eredivisie-vereniging Volendam, de Amsterdammer Ger Stroker, heeft met de Amersfoortse eerste-divisie- voetbalclub HVC een trainerscontract af gesloten. Stroker vervangt de ex-Gooi- speler Evert Sterk. De perspectieven schijnen gunstiger te worden voor HVC. Spelers als Heitman, Van Maarschalkerweerd, Maas en Wes- seling, die oorspronkelijk onder het ou de bestuur nog bedankt hadden zullen toch voor HVC blijven spelen. Ook Slee king en Van de Biezenbos zullen volgend seizoen voor de semi-profclub uit Amers foort uitkomen. Wout Heinen zal, zoals overigens reeds bekend was, terugkeren naar het zaterdagvoetbal. Brand zal voorts, in verband met het aanvaarden van een andere werkkring niet meer voor HVC kunnen spelen. Zeer binnenkort zal een nieuwe trainer worden aangesteld als opvolger van Evert Sterk. Pambianco (It.) op 8.41; 10. Adriaenssens (B.) op -11.51; 11. Van Looy (B.) op 12.19. Wim van Est 28ste op 35 minuten en 22 seconden. Michel Stolker staat als 55ste geklasseerd op 1.09.17. Handbal Het Nederlands handbalelftal, dat zon dag 12 juni in de eerste wedstrijd van het toernooi om de dames-wereldtitel op het terrein van ADO in Den Haag tegen Duits land uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Gien van Maanen (Athleta); achter: Mien de Neef (Hygiea) en Jeanne Over bruggen (WLC); midden: Marjolein Das (Hygiea), Willy Walraven (WLC) en Ada Melse (Hellas); voor: lesje v. d. Velden (Athene), Nel van Hooff (WLC), Henny de Jong (Hygiea), Tjits de Groot (Sparta, Groningen) en Ria Gaken (PSV). Reserves: Lidy Jansen (Athene) en Lidy Hoven (Actief, Paterswolde). Zeilen Voor de „Kieler Woche", die van 18 tot 26 juni wordt gehouden, hebben 502 zei lers een recordaantal uit 18 landen ingeschreven. Uiteraard levert West- Duitsland het grootste contingent. Aan de ze wedstrijden zullen 396 Duitse combina ties deelnemen. Elf Nederlandse boten hebben voorts voor de „Kieler Woche" in geschreven. De wedstrijden zijn niet alleen kwan titatief sterk bezet, ook kwalitatief is het zeilersveld ditmaal bijzonder sterk. De be kendste deelnemers zijn wel Agostino Stra lino, de veelvoudige wereldkampioen in de Star-klasse, en Paul Elvstroem, de Olympische Finnjollenkampioen van 1948 1952 en 1956. Voor de vijf Olympische klassen zijn de volgende aantallen boten ingeschreven Flying Dutchman-klasse 43, Finnjollen- klasse 40, Drakenklasse 35, Star-klasse 31 en 5,5, meter-klasse 8. Vandaag en de beide pinksterdagen houdt de Haarlemsclie L»wn Tennis Club op haar banen aan de Spanjaardslaan, ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan een jubileuminvitatietoernooi dat de volle be langstelling verdiend. De sterkste HLTC'ers die hun plaatsing in een vooraf gehouden onderling toernooi verdiend hebben, zullen hun krachten meten met gasten uit België, Duitsland en Engeland en een aantal na tionale „cracks" waaronder Willem Maris en Hans v. d. Weg. T ennis Het is verheugend dat een aantal speel sters en spelers van ranglijst-sterkte hun invitatie hebben aanvaard en de tennis- liefhebbers in het kwalitatief arme Haar lem een buitenkansje bieden. Willem Ma- ris, Hans v. d. Weg met zijn broer Rob en de sterke DDV'er M. Dulac de Fugères zul len met de dubbelspelers I. Rinkel en H. Rhodius, de Belgen Mereier en Paternos ter, de Duitser Wenztel en de Engelsman Kermer, tot de gasten behoren, die zonder twijfel in staat zullen blijken om met tennis van „klasse" de sportieve viering van het achtenswaardige jubileum vol komen te doen slagen. De HLTC wordt vertegenwoordigd door: H. Reus, T. den Hartog, J. v. d. Maesen, J. van Welie, T. Okker, H. Steffelaar, K. Weidema en F. Schlatmann. Niet minder sterk is de bezetting van het damestoernooi. Een select gezelschap Op 11 juni zal een Nederlandse ama- teurploeg in het kader van de voorbe reiding voor de Olympische Spelen onder leiding van Arie van Vliet in Keulen een landenwedstrijd rijden tegen Duitsland. De Nederlandse ploeg is hiervoor als volgt samengesteld: Ploegachtervolging Van der Lans, Oudkerk, Schuuring en Legrand, sprint: Gerritsen en De Graaf; kilome- tertijdrace: Van der Touw en Paul. Atletiek Tijdens atletiekwedstrijden in Rennes is de Fransman Michel Bernard er in ge slaagd het Franse record op de 2 mijl te verbeteren tot 8 min. 37 sec. Het oude record stond met 8.46.4 op naam van Mi chel Jazy. Het wereldrecord op deze af stand staat met 8.32.- op naam van de Australiër Albert Thomas en het Euro pees record met 8.33.4 op naam van de Hongaar Sandor Iharos en de Pool Yerzy Chromik. In Helsinski won de .Zweed Dean Waern, wereldrecordhouder op de 1000 meter, de 1500 meter in 3 min. 44 sec. voor de Finnen Salsola en Vurisalo, die respectievelk 3.47.8 en 3.47.9 lieten af drukken. Paardesport De favoriet gestarte Franse merrie Never Too Late (6-5) heeft in Epsom met een hoofdlengte de Oaks gewonnen vóór Paim- pont (4-1), eveneens een Frans paard. Op twee lengten finishte als derde de Franse merrie Imberline (6-1). De paarden, die de eerste twee plaatsen bezetten, zijn beide in Amerikaans bezit, namelijk van mevrouw Howell Jackson (Never too Late) en van mevrouw Ralph Beaver Straassburger. Eigenaar van Im berline is baron Guy de Rothschild. VOETBAL Voor VSV en RCH nog steeds in voet balzaken betrokken wordt het maandag een belangrijke dag. VSV trekt voor de promotiecompetitie naar de eredivisie naar Dordrecht om DFC strijd te leveren. De Velsenaren zullen het niet gemakkelijk hebben, maar een overwinning zit er toch wel weer in. De opstelling van VSV is ongewijzigd: Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Brom; Van Dolder, Brederveld, Farenhorst, Van Deursen en Van der Heij den. In de beslissingscompetitie van de eer ste divisie speelt RCH maandag op Hout- rust in Den Haag de eerste wedstrijd tegen RBC. De winnaar van deze match blijft in de eerste divisie, want zoals men weet is bij het gelijk eindigen van ploegen hetdoel- gemiddelde van de gewone competitie door slaggevend. Dat doelgemiddelde is het best van RCH, gevolgd door RBC en dan pas Graafschap. Het wordt voor de Racing geen eenvoudige opgave, maar tot een punten verdeling moeten de Haarlemmers toch wel kunnen komen dunkt ons. RCH komt maandag uit met: Huyer; Honout en v. d. Brink; Liefhebber, Rooders en Biesbrouck sr; Peper, Brouwer, Nanai, Biesbrouck jr en Kruyer. CRICKET In de cricketcompetitie is er maandag in Haarlem een topwedstrijd. Aan de Span jaardslaan namelijk komen Rood en Wit en Haarlem tegen elkaar uit. Zo ogenschijnlijk is Rood en Wit sterker, maar het is niet uitgesloten dat Haarlem voor een uit schieter zorgt. Zondag speelt R. en W. II voor de tweede klasse A legen SCI-IC en heeft verreweg de beste kansen. Verder zijn maandag nog vastgesteld: UnionR. en W. Ill (2B), Con cordiaCVHW en Haarlem IIR. en W. IV (2E). HONKBAL Gedurende het weekeinde zullen de honkballiefhebbers het zonder hoofdklasse wedstrijden moeten doen. De interlandont moeting tegen België, die op eerste pink sterdag in Antwerpen zal worden gespeeld, onttrekt vele topspelers uit hun vereni gingen, zodat geen enkele topwedstrijd zal worden gespeeld. In de eerste klasse zijn echter drie wed strijden. Alleen EDO heeft uitstel gekregen, omdat Terneuzen en De Nieuwe in Ant werpen moeten spelen. Vanmiddag speelt HCK op het honkbalterrein tegen Kenne- merland. Beide ploegen zijn niet al te over tuigend gestart, maar een Kinheim-zege is het waarschijnlijkste resultaat. Zondagmid dag trekt SC Haarlem naar het Amster damse honkbalveld om tegen Ajax te spe len. Vooral als de Sportclub iets meer zelf vertrouwen bezit dan in voorgaande wed strijden, bestaat er een goede kans op de overwinning. De interlandwedstrijd BelgiëNederland wordt weer een Nederlandse zege. De enige interessante vraag in deze wedstrijd is, of de Belgische coach werper Vaerendonk, die in Haarlem de Nederlandse slagploeg zo kranig weerstand bood, nu zal inzetten als starting-pitcher. AUTOMOBILISME Zondag en maandag zal het circuit van Zandvoort beheerst worden door de strijd om de Grote Prijs van Nederland 1960. Het programma luidt als volgt: Training: zondag 5 juni: 13.0015.00 uur sportwagens; 15.30—17.30 uur Grand Prix- wagens. Wedstrijddag: maandag 6 juni: 13.00 uur eerste sportwagenrace; 14.00 uur tweede sportwagenrace; 15.15 uur Grand Prix; 17.15 uur einde van de wedstrijden. De voorbeschouwing van deze wedstrij den namen wij op in de krant van gisteren. HANDBAL Het Duitse „Borussia" uit München- Gladbach is met de pinksterdagen de gast van Concordia. Op het terrein van EDO zullen de Concordianen zondag om halfvier duelleren met hun sterke Duitse gasten. Concordia ondervindt steun van de Rapi- dianen H. Teunissen en Kuyer en Deen van De Blinkert. met vier speelsters behorend tot de eerste tien van ons nationale tennis, namelijk Henriëtte Ruinen, Madeleine Weurman en de Rotterdammers mej. J. Seven en mevr. E. Reus. Voorts mevr. G. en mej. D. Blais- se uit de hoofdstad, mej. C. van Dongen en de Leimonias-leden mevr. en mej. E. Rinkel. Van de HLTC nemen hier deel Kea Okker, Yvonne Harms, Els Randag en mevrouw Steffelaar. Naar wens van de districtsjaarvergade ring beschikt het district Haarlem nu over een districtsvlag, waarop voorkomen de wapens van de plaatsen die tot het district behoren. Vanmiddag zou de voorzitter van het district, de heer T. Rogmans, op de banen van de HLTC de vlag voor het eerst hijsen. Het bestuur van de KNLTB heeft twee spelers officieel ingeschreven voor Wim bledon: Willem Maris en Piet van Eysden. Er zullen geen Nederlandse da mes worden afgevaardigd. Zo goed als zeker zullen Maris en Van Eysden, zonder het „schiftingstournooi" te spelen, worden toegelaten. Voorts zullen Hans van Dalsum en Henk Goris op eigen gelegenheid naar Wimble don gaan. Vermoedelijk zullen zij wel aan het schiftingstournooi moeten deelnemen. Motorsport Voor de internationale motorraces, die tweede pinksterdag (maandag 6 juni) op het circuit van Tubbergen worden gehou den, bestaat vooral van de zijde van de Nederlandse renners grote belangstelling. Ook een aantal prominente buitenlandse rijders heeft voor deze race ingeschreven. Zo zullen ondermeer de Duitse kampioen Willy Scheidhauser (125 cc-klasse), Horst Kassner (250 en 350 cc-klasse) en Ernst Hiller (500 cc-klasse) tweede pinksterdag starten. In de zware klasse zijn Hiller, de Brit Peter Ferbrache en de Canadees Frank Perris de grote favorieten. Het „Neder landse duel" zal hier wel gaan tussen An ton Elbersen en Joop Vogelzang. Ook in de 350 cc-klasse zal het gevecht om de eerste plaats wel voornamelijk tus sen Perris en Ferbrache gaan. Bij de kwart liters staan de kansen van de Duitse NSU- rijders Schneider en Kassner hoog geno teerd, al is hier stellig de Oostenrijker Thalhammer niet bij vooi'baat kansloos. In de lichte klasse wordt een heftig duel ver-wacht tussen Scheidhauser en Ferbx-a- che. De Nederlanders Swart, Leenheer en Streefland kunnen met hun snelle Ducati's mogelijk hier in het voorste gelid aan het gevecht deelnemen. Cricket De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden voor het Haarlemse cricket toernooi voor scholieren waren als volgt: Poule B: Triniteits lyc. verliest van Lou rens Coster lyc. Triniteits lyc. 25 (De Graaf 511, Van Son 51), L.C. lyc. 93 voor 8 (Van Son 49, Koenders 5—25, N.N. 2—20). Poule C: Tx-initeits lyc. wint van het Kennemer lyc. Ti-initeits lyc. 70 voor 5 (Van Buchem 26, Van Liemt 17, Rooymans 22 n.o., Brongersma 132, Cats 2—26), Kennemer lyc. 30 (Brongersma 13, Van Buchem 66 en Rooymans 14). Poule D: Chr. MULO Bloemendaal wint van het Chr lyc. Chr. MULO 57 voor (Van Ooyen i4 n.o., Stoi-m 30 n.o., Naujoks 2—11, Voogelaar 5—22), Chr. lyc. 18 (Van der Sloot 55 en Van Ooyen 411). Het door de Haarlemse Cricket Bond ge organiseerde toernooi voor scholieren wordt dinsdag besloten met de volgende wedstrijden: Terrein B.M.H.C. (Aalbex-tsbergweg Bloemendaal): 10.0012.30 uur: 1ste gepl.2de gepl poule D; 12.3015.00 uur: Kennemer Lyceum Coornhert Lyceum (poule C). Terrein Haarlem (Donkere laan, Bloe mendaal): 10.0012.30 uur: Triniteits Lyceum Coornhert Lyceum (poule C); 12.3015.00: Tx-initeits LyceumJac. P Thijsse Lyceum (poule C). Terrein Rood Wit (Spanjaardslaan Haaxiem) 10.00—12.30 uur: 3de gepl. poule A—3de gepl. poule B; 12.30—15.00 uur: 1ste gepl. poule A—lste gepl. poule B en gepl. poule B en 2de gepl. poule A2de gepl. poule B. Na afloop der wedstrijden zal de prijs uitreiking plaats vinden, opgeluisterd door een film en kleuren-dia's over cricket, in restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem. De pi-ijsuitreiking, alsmede de vertoning der film en dia's is gx-atis toe gankelijk voor alle deelnemex-s en sup poi-ters. Boksen Nog een schorsing voor Sugar Ray Ook de atletiek Commissie van New Yox-k heeft Sugar Ray Robinson, de oud- wereldkampioen middengewicht, ge wicht, geschorst. De schox-sing werd opge legd omdat Robinson 16 mei j.l. niet in Baltimore verschenen is voor een wed strijd tegen Pedro Gonzales, een niet-ge- klasseerde bokser. Eerder had de boks- commissie van Maryland Robinson al ge schorst. Een woordvoerder van de bokscommis- sie van Massachusetts deelde later mee, dat dit besluit van de New Yorkse atle- tiekcommissie het titelgevecht dat de Amerikaan 10 juni tegen wei-eldkampioen Paul Pender zal leveren niet in gevaar brengt. Koersen op Duindigt Het gebeurt niet veel dat op de renbaan Duindigt de hoofdrollen worden vervuld door de volbloeds en de dravers op dit al oude strijdtoneel van het paard tot figura tie zijn gedoemd. Maar zondag is dat dan toch het geval. En met recht, want in de annalen van de Derby is het nog niet voor gekomen, dat zestien paarden voor deze klassieker zijn gehandhaafd; een record aantal, dat niet alleen voor een kleurrijk, maar bovenal spectaculair schouwspel zal zorgen. Spectaculair ook, omdat in tegenstelling met andere jaren geen uitgesproken favo riet aan de start komt, zoals bijvoorbeeld vorig jaar Jolly Peter, die met overmacht won. Weliswaar wordt de crack uit de Noordwijkse stal Frowein, de driejarige voshengst Sambo, als de vermoedelijke winnaar gedoodverfd, doch de vaste en zekere overtuiging bestaat hierover irx ren- kringen nog niet. Zou deze ren namelijk enige weken geleden gelopen zijn, dan zou Sambo geen grote moeite hebben gehad om te winnen, doch sinds Spoetnik onder de bekwame mount van Frangois Delbrassinne in sterk opgaande vorm heeft gelopen en ook gewonnen. Mister Benbow en Mystic Boly hebben bewezen de 2400 m lange af stand niet te vrezen, heeft de 32ste Derby een meer open karakter gekregen. Boven dien komt daarbij dat 't voor de favorieten door het grote aantal deelnemers uitermate moeilijk zal zijn hun positie in het veld te zoeken. De start zal vermoedelijk al van een doorslaggevende betekenis zijn, temeer daar hij vlak voor de bocht gegeven zal worden. Daar Sambo al op tweejarige leeftijd en bij zijn recente overwinningen heeft be wezen een paard van internationale allure te zijn, mag worden aangenomen dat hij in de eindstrijd de baas zal blijven en aan de heer Frowein zijn vijfde Derby-zege zal schenken. Een andere bijzondere attractie op deze dag is de Grote Prijs der Amateurs, een ren voor het internationale kampioenschap van de amateurs. Ook hierin gaat een groot veld van maar liefst zestien paarden van start, waaronder volbloeds uit Zwitser land, België, Duitsland en Frankrijk. Alle leidende amateurrijders uit Spanje, Italië en Engeland zijn eveneens van de partij. Met acht nationaliteiten in één ren plaatst de nog immer bescheiden rensport in ons land zich in het middelpunt der belang stelling. Dit enorme succes is voornamelijk te danken aan de 63-jarige Max Lips, die kris kras door Europa is getx-okken om zijn sportvrienden te bewegen naar Duindigt te komen. Zelf zal hij in deze ren zijn paard Staatsgeheim rijden, doch hij zal weinig kans hebben om te winnen. Op de vraag wie dan zal zegevieren, zegt deze renama- teur, die het geheim van de eeuwige jeugd schijnt te bezitten: „Ik weet het niet, maar dat doet er niet toe. Ze komen allemaal en dat is voor mij al een persoonlijke over winning en een machtig stuk propaganda voor de rensport". Het aantal volbloeds in ons land is nog niet groot genoeg om een gehele meeting aan de rensport te wijden, zodat op de Derby-dag of zondag de dravers moeten zorgen voor de omlijsting van het renpro- gramma. Het hoogtepunt zal zijn het W. J. Jochems Memoriaal, waarin de crack Theo Messidor als groot favoriet zal starten. Slechts indien Sorento in grootse vorm zou steken is het mogelijk dat hij de eerste heat zal winnen. De trouwe Typhoon zal in de definitieve klassering de tweede plaats kunnen bezetten. In de Grote Pinkster-prijs krijgt de goe de Xuthus T het thans zwaar te verduren, doch indien de hengst zich weer opnieuw zo trouw gedraagt als de vorige keren, dan kunnen Walküre en Vainqueur hem niet kloppen. Oudsider is Way Jewel. Het stayersnummer kan een prooi wor den voor Vera Hollandia, die daartoe vóór Volann Erebus en William Z moet blijven. Het openingsnummer kan X Erebus zijn eerste zege bezorgen vóór Yankee Erebus en Young Lady Mac. Het slotnummer brengt de sterk verbe terde Wilschot als de favoriet aan de start, welke eer hij zal moeten verdedigen tegen Xuthus Hollandia en Va ja Con Dios. Out sider is Taky Erebus. Tenslotte verdient in de ren om de Prijs van Duindigt Le Faquin de meeste aanbeveling. Koersen in Alkmaar Op tweede pinksterdag heeft Alkmaar een uitgebreid drafprogramma, waarin de stallen uit de kop van Noordholland in vele nummers weer favoriet zullen zijn. Groot zal de belangstelling zijn voor de Amazone-pi-ijs, waarin de crack Vrijdag een voorgift moet geven van 40 meter. Al gemeen wox-dt aan deze jonge hengst een goede kans toegedacht in de Grote Prijs der Lage Landen, doch hij is hierin pas start- gerechtigd als hij zijn winsom in Alkmaar boven de f 20.000 weet te brengen. Nottel- man moet du., winnen en hij kan dat ook, tenzij onvoorziene omstandigheden op een kleine baan als Alkmaar altijd moge lijk hem dit verhinderen. Het tweede kanspaard is Victor van Oranje, gevolgd door Tabor Harvester D. Indien Theo Messidor op eerste pink sterdag niet te veel van zijn ki-achten heeft gevergd, zal hij het internationale nummer kunnen winnen van Seigneur Bascom, waarmee zijn totaal gewonnen bedrag dan de 100.000 is gepasserd. Een prestatie, die vóór hem slechts werd geleverd door Mac Kinley. Daar Nottelman zijn paarden weer in grote vorm heeft, is het eveneens te ver wachten, dat hij met Victor Emanuel de Jam-px-ijs zal winnen van Vaja Con Dios. Zijn streekgenoten zullen in de Dutch Evern-prijs de successenreeks kunnen voortzetten met Xavero, die Xenocraat en Union wel kan kloppen. Bij de 3-jarigen geniet Youthful Nora het meeste vertrouwen, daar de Snelle Yboya Hollandia nog wel eens een kostbare fout wil maken. Outsider is Ylinotte. In het eerste onderdeel van het Amateur kampioenschap moet Xema S met Richard Bosma een eerste kans hebben, gevolgd door X Mieke Hollandia en Vera M. Ten slotte wordt in de Elephant-prijs de lang verwachte zege tegemoet gezien van Wan da Axkit, die Vaut Mieux en Vrijbuiter de baas kan. Valmiki is de outsider.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19