Turks leger zette zijn hak in het mierennest van regime-Mendères Vier landen verlaten de Frans- Afrikaanse Gemeenschap Mevrouw Eichmann uit Buenos Aires vertrokken WERELDNIEUWS Wie zal het hete hangijzer der macht uiteindelijk in handen krijgen? Hitiers econoom Funk overleden Regering-Mendères van gruwelen verdacht Kroesjtsjev aanvaardt invitatie van Castro ZATERDAG 4 JUNI 1960 3 Jeugdbewegingen vragen bestand in Algerije Zelfbedrog Troostprijzen Bodemloze put Pseudo-democratie Zij werd gehaald door Duitssprekende mannen &p de <~Pra.citótoel v. DUIVENBODEN (Van onze correspondent in Parijs) Vier Afrikaanse landen, de Ivoorkust, Nigeria, Dahomey en de Haute-VoIga-re- publiek hebben bij monde van hun eerste ministers gisteren, na een bezoek aan ge neraal De Gaulle, in Parijs bekend ge maakt dat ze uit de Franse gemeenschap zijn getreden. Hun uittreden, waardoor ze gelijktijdig volledige onafhankelijkheid verwierven,moet worden beschouwd als een protest tegen de nieuwe ontwikkeling die nog geen twaalf uur tevoren in de geschiedenis van de Frans-Afrikaanse Ge meenschap bekrachtigd werd. Met 205 tegen 8 stemmen werd toen be sloten de grondwet van de Gemeenschap te herzien om, op verzoek van de zo ge heten Mali-landen voor de leden de gele genheid te scheppen als onafhankelijke na tie in de Gemeenschap te blijven. Tot dus ver hadden de Afrikaanse landen met een statuut van binnenlands zelfbestuur genoe gen willen nemen. De vooruitzichten van de Gemeenschap, waarin het vroegere Franse imperium in Afrika twee jaar geleden werd opgelost en die nu wel heel luidruchtig in haar voegen kraakt, ziet er nu niet erg rooskleurig meer uit. De Gaulle heeft in een korte toespraak die hij gisteren tot de leden van de Senaat der hervormde Gemeenschap richtte, weliswaar zijn vertrouwen uitge sproken dat ook op de nieuwe basis de vriendschapsbanden tussen Afrika en Frankrijk onveranderd bestendigd zouden kunnen blijven. Het is niettemin een bij zonder veeg teken dat juist Frankrijk's trouwste vrienden onder de Afrikaanse staatslieden, als de premier van de Ivoor kust Houphouet-Boigny nu de laatste orga nische banden vrijwillig verbroken heeft. Van hun zijde werd nog meegedeeld dat ze alleen vertrouwen hebben in een wer kelijke federatie, doch dat de Gemeen schap nu in een facade van schijnheilig heid herschapen was. Onder die omstan digheden verkozen Houphouet-Boigny en de drie overige premiers, die samen de „entente" vormden, liever open kaart spe len en hun toekomstig lot geheel in eigen handen te nemen. Deze voormalige kolo niën verklaren zich bij monde van hun minister-presidenten echter wel bereid, in navolging van landen als Tunesië en Ma rokko, bilaterale verdragen met Frankrijk té sluiten. Beroep op De Gaulle Terwijl in Centraal-Afrika de banden met Frankrijk zo steeds losser en zelfs verbroken worden, beginnen steeds meer Fransen zich met toenemende ongerust heid af te vragen met welk doel de oorlog (Van onze correspondent in Bonn) .Te Dusseldorp is woensdag op zeventig jarige leeftijd de ex-naziminister Walter Funk overleden. Hij was in 1947 door het internationaal militair tribunaal te Neu renberg tot levenslang veroordeeld. Men ontsloeg hem in 1957 uit de gevangenis van Spandau met het oog op zijn gezond heidstoestand. Funk was een nazi van het eerste uur. Reeds als jong jurist en journalist sloot hij zich aan bij Hitlers N.S.D.A.P. Na de machtsoverneming door de nazi's in 1933 werd hij de rechterhand van Goebbels,. Hitiers minister van Propaganda. Binnen enkele jaren werkte Funk zich op tot eco nomisch deskundige. Als „Hitiers eco noom" werd hij in 1938, als opvolger van Schacht, benoemd tot minister van Eco nomische Zaken en in 1939 tot president van de Reichsbank, de centrale bank te Berlijn. In deze beide functies perste hij zonder enige schroom iedere cent uit de begrotingen voor Hitiers oorlogsavonturen. In de laatste jaren van de oorlog daalde zijn aanzien toen de organisator van de bewapening Albert Speer naar voren kwam. Te Neurenberg behoorde hij tot de 21 nazi-prominenten, die als oorlogsmisdadi ger terecht moesten staan. Funk. die tij dens dit proces de rol van „argeloze eco noom" trachtte te spelen betoogde in zijn „laatste woord" dat hij nooit geweten had dat miljoenen Joden in concentratiekam pen waren vermoord. Wel bekende hij te hebben geweten dat de bij „zijn Reichs bank" ingeleverde goud- en deviezenvoor raden afkomstig waren uit de concentra tiekampen. Had ik geweten, zo betoogde Funk toen, dat. al dit goud door de S.S. van de lijken van vermoorde Joden was geroofd, dan zou „mijn Reichsbank" het nimmer hebben aangenomen.... Maar al werd Funk door niemand geloofd, toch slaagde hij er in als „onwetende" finan- cieel-economisch deskundige aan de galg te ontsnappen. In december 1958 werd hij door een denazificatierechtbank in West- Berlijn veroordeeld tot een boete van 10.900 mark wegens zijn actieve steun aan het nazi-regime. 'ANKARA (Reuter-UPI) Turkije's voorlopige premier, generaal Djemal Gur- sel, heeft vrijdag tegenover stafofficieren verklaard, dat het vorige bewind van plan was geweest alle 1.500 kadetten van de krijgsschool te Ankara te vermoorden, toen deze tegen de regering-Mcndères had den gedemonstreerd. Generaal Gursel noemde de afgezette leiders, onder wie oud-president Bayar, ex-premier Mendè- res en de voormalige minister van Bin nenlandse Zaken Namik Gedik „schuldige mannen, zoals wij die nooit eerder in on ze geschiedenis hebben meegemaakt. Het Turkse comité voor nationale een heid, de voorlopige regering, heeft een officiële verklaring uitgegeven waarin het regime-Mendères wordt beschuldigd van moord op talrijke demonstranten. De po litie van Mendères heeft zich schuldig ge maakt aan misdaden die ongekend zijn in de geschiedenis van Turkije. De lijken van gedode demonstranten zouden als beesten voer zijn vermalen. Ook zijn lijken op onbekende plaatsen begraven, in put ten geworpen of in koelkasten opgeslagen. Soldaten hebben vrijdag lijken opgegra ven op begraafplaatsen te Istanboel om te zoeken naar vermiste studenten. De autoriteiten zijn slechts op de hoogte van de ligplaats van twee van de studenten die bij betogingen tegen Mendères zijn ge dood. in Algerije nu maar voor onbeperkte tijd zou moeten worden voortgezet. Een nieuwe, en bijzonder krachtige, oproep om een politieke oplossing te bespoedigen en onderhandelingen over een wapenstilstand te openen werd gisteren gelanceerd uit naam van 53 verschillende jeugdbewegin gen op merendeels onpolitieke grondslag, waartoe ook de neutrale confessionele pad vindersorganisaties behoren. In de oproep, die over het hoofd van de regering in feite tot De Gaulle werd gericht, wordt gewe zen op de desastreuze ecohfomische gevol gen van de oorlog, maar sterker nog op de onafzienbare morele gevaren waar door de Franse jeugd in haar lange dienst tijd van 28 maanden in Algerije wordt be dreigd. Het is voor het eerst dat uit zo'n brede kring van de Franse jeugd openlijk stelling wordt genomen tegen de Algerijn se oorlog, die geen enkele politieke uit komst meer schijnt te bieden en voor het ogenblik mag men slechts hopen dat dat de 53 organisaties niet voor dovemans oren gesproken hebben. MOSKOU (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft een uitnodiging van premier Fidel Castro, een bezoek aan Cuba te brengen, aanvaard, aldus bericht het Russische persagentschap Tass. De datum van het bezoek zal later worden vastgesteld. De uitnodiging werd overgebracht door Anto nio Nunez Jimenez, directeur van het Cu baanse landhervormingsinstituut, die als hoofd van een economische missie vrijdag in Moskou door de Russische minister-pre sident werd ontvangen. Kroesjtsjev aan vaardde de uitnodiging „met dankbaar heid" en wenste het Cubaanse volk alle geluk in zijn strijd voor vrijheid en on afhankelijkheid. De eerste Russische vice-premier Miko- jan heeft in februari een bezoek aan Cu ba gebracht en toen een handelsovereen komst van Castro getekend. Zuivering HAVANA (UPI) Het regime van Cas tro is een grootscheepse zuivering van de Cubaanse strijdkrachten begonnen. Ten minste vijftig man luchtmachtpersoneel, onder wie twaalf vliegers, zijn gearres teerd. De voormalige majoor Hubert Ma- tos, die verklaard heeft dat het regime van Castro geïnfiltreerd is door de com munisten, is gearresteerd samen met „zeer veel" andere militairen. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ANKARA Het parool was ,,6..6..T". Tweeduizend zwijgzame Turkse kolonels, oversten en majoors wisten al twee maanden lang wat het betekende: „6 juni is geheel Turkije ons". Premier Adnan Mendères wist het niet, geen wonder, want de chef van de geheime dienst, méé in het komplot, rapporteerde dat het leger als een blok achter de regering stond. Dat deed het ook, alléén. het had de vinger aan de trekker. Zó gerust voelde de kleine, gladde premier zich, dat hij op propagandatoer mee naar het binnenland ging en zes Franse journa listen uitnodigde om getuige te zijn van zijn geweldige populariteit. Mendères verhaastte met zijn tournee de executie. Een wat corpulente, grijze generaal, met stekende bruine ogeri. Djemal Gursel geheten, spoedde zich uit Izmir naar de grauwe hoofdstad Ankara, ongemakkelijk gebied in de stenige heuvels van Anatoliës hoogvlakte waarover stoffige, schrale winden suizen. Daar werden de Franse journalisten, tevreden in slaap gevallen nadat zij hun artikelen over de populaire Mendères hadden doorgebeld, vrijdagochtend om vier uur wakker door de vuurstoten van rnitralleurs. Het parool was gewijzigd tot „27 5 T". In Parijs veegden opmaakredacteuren het zetsel van die dure artikelen in de prullenbak. Het Turkse leger, bij traditie neutraal werktuig van ijzeren gehoorzaamheid, had zijn traditie gebroken en zijn hak gezet in het mierennest van het regime-Mendères. Zonder moeite grepen de Turkse offi cieren, onder hun onafzienbare, met-goud draad bestikte, pannekoekpetten, alles wat uit het krioelende nest een heenkomen zocht: Mendères zelf, vluchtend naar zijn moeder op een eiland voor de kust, de minister van Financiën, wiens schatkist leeg was, maar in.wiens portefeuille zestig duizend dollar zat, de minister van Bui tenlandse Zaken Zorloe, wiens zakken uit puilden van reischequcs en waardepapie ren en wiens vrouw inderhaast vierhon derdduizend dollar aan juwelen probeerde te verstoppen. Een smadelijk einde: de vrije wereld, die zich blind had gestaard op het half miljoen schildwachten dat Tur kije tegen het bolsjewisme onder de wape nen bracht, Mendères en Zorloe aan óe conferentietafels der Noordatlantische Ver dragsorganisatie tot kampioenen der vrij heid had uitgeroepen, herinnerde zich in eens zijn neus, die de uit Turkije opslaan de stank toch al eerder had geroken. Vandaag is dat zelfbedrog afgelopen. Na Irak, Pakistan. Zuid-Korea, in afwachting van Japan en Spanje, is in Turkije de wek ker afgegaan voor diegenen, die de kracht van de vrije wereld afmeten naar het aan tal geweren, raketten en kernbommenwer pers dat op Moskou gericht is. Onder het harde schild van de militaire paraatheid blijkt er iets te rotten in de peripheric van de vrije wereld, de pseudo-democratieën, de feodale dictaturen, de veiligheidsgordel van Dulles, waarin nóch politiek, nóch sociaal-economisch, aan de verplichtingen van de edele woorden „vrije wereld" is voldaan. Misschien treuren nu ook Mendères en zijn marionetten-ministers daarover in hun sobere kamertjes of bij de gezamenlijke maaltijd in de krijgsschool van Ankara. Voor hun militaire bewakers buiten klin ken in de luidsprekers om beurten nasale Turkse zangeressen en Bill Haley's „Rock and Roll", de N.A.V.O. omvat moeilijk ver- mengbare culturen. Turken op straat, die vrolijk elkaar toeroepen: „Mendères katyl" en er het bijpassende gebaar met de vinger- langs de keel bijmaken, beweren dat men het plan heeft de donkere premier en president Celal Bayar naar het. honden eiland in de zee van Marmora te sturen. Naar die stenen rots verscheepte men vroeger de honden van Istanboel, die, om dat er niets te eten viel, elkaar dan maar soldaat maakten. Zachtmoedigheid is nooit een opvallende eigenschap van de afstam melingen van Djenghis Khan en Timoer- lenk geweest. Mendères peinst achter de ramen, waar door zijn minister van Binnenlandse Za ken Gidek zich al in arren moede te plet ter liet vallen, mogelijk ook over de kwade afloop van zijn goedbedoelde begin: hij doorbrak het keurslijf der Kemalistische economie, waagde een begin van land bouwhervorming, gaf de boeren weliswaar geen onderwijs maar wel wat religieuze troostprijzen. Maar al snel begon hij zijn eigen ongeduld voor een door Allah ge geven missie te verslijten en kreeg last van grootheidswaanzin. Hij bouwde als een Romeinse keizer, smeet miljarden weg aan de vernieuwing van Istanboel (de afbraak slaagde, de vernieuwing niet, Istanboel ziet er nu uit als een gebombardeerde stad) en ruïneerde de economie. Daartegen had hij slechts één remedie: hij verklaarde ge bruik van het woord „inflatie" straf baai- als landverraad. Hij knechtte pers en par lement. duldde geen tegenspraak en ging tenslotte over de Turkse schreef toen hij van woede huilende officieren opdracht liet geven op manifesterende studenten te schieten. Exit Mendères derhalve. Wie betreden nu het toneel? De Democratische partij heeft een nieuwe leider, Sidki Yircali. maar hoewel de nieuwe regering de vol ledige persvrijheid heeft aangekondigd, heeft de krant van de Democratische partij „Zafer" (victorie) al het loodje gelegd. Er zijn moeilijkheden met de papierleverantie en de arbeiders staken. Nu zullen alle andere kranten één redacteur afstaan en het blad zal voortaan „Ordnun Zaferi" heten, de „Victorie van het Leger". Die naam is voorshands tekenender voor de situatie dan de regeringsverklaring dat alle democratische vrijheden weder inge voerd zullen worden. Aangezien die demo cratische vrijheden in Turkije nóóit be staan hebben, valt er ook niet veel aan weer in te voeren. In afwachting van wat men eerlijke ver kiezingen wil blijven noemen, regeert het leger via twee organen: de officieren-junta, die „Nationaal eenheidscomité'' heet en generaal Gursels voorlopig kabinet, waar in slechts drie generaals door vijftien bur gers, economen, juristen en technici wor den bijgestaan. Zij vergaderen nu dage lijks en kijken enigszins ontzet naar de torenhoge financieel-economische proble men, waaraan zij voorlopig weinig meer kunnen doen dan te zeggen, dat „alles spoedig in orde zal komen en dat Turkije zonnige dagen tegemoet gaat". Die zon zal dan toch uit het buitenland moeten komen, dat voor de zoveelste maal kan hopen, dat Turkije niet weer een bodemloze put zal blijken. Over die hoop zal misschien voorname lijk het constitutionele comité beslissen, dat koortsachtig bezig is een nieuwe grond wet op te stellen. Voorzitter professor Onar, deken van de juridische faculteit in Istanboel, die zelf door de politie bont en blauw geslagen werd, denkt, zijn blauwe plekken betastend, in de richting van een parlement met twee kamers en vooral aan verankerde waarborgen, die moeten voor komen dat de verliezende politieke partij niet automatisch door de winnaars van de verkiezingen ter slachtbank wordt geleid tegelijk met de offerschapen, die men bij zulke gelegenheden in Turkije de keel pleegt af te snijden. Bij die verkiezingen zal waarschijnlijk dan de oude, dove Ismet Inönu, opvolger van Ataturk, zijn rentree maken. Inönu zei tot voor kort: „Wij zijn als revolutionairen begonnen, maar moeten als democraten eindigen. Als wij „putschen", vernietigen wij veertig jaar ontwikkeling". Toch heeft hij zijn stilzwijgende toestemming aan de staatsgreep moeten geven. Hij houdt zich nu bescheiden op de achtergrond, identifi ceert zich niét met de revolutionaire offi cieren, die naar men zegt, hem op handen dragen. De oude Ismet Pascha, zelf gene raal, weet hoe moeilijk het is een leger, dat in een drang naar zuivering de macht heeft gegrepen, weer tot terugtreden te be wegen. En het leger zelf? Het heeft die macht in handen alsof het een gloeiend stuk ijzer is, beweert niets liever te willen dan het zo snel mogelijk aan vuurvastere handen terug te geven. De kenners van Turkije geloven daarin, wijzen op het ongelofe lijk ontzag dat het Turkse leger voor auto riteit, rang en leeftijd bezit. Hier zijn geen kwade jongemannen als Nasser en Kas- sem aan het werk zeggen zij. De officieren weten dat het in Turkije beminde leger het énige bindmiddel is in dit land, dat ge scheiden is door een gapende sociaal-eco nomische kloof tussen stad en land, tus sen de heersende effendi-klasse, ambte naren, officieren en grondbezitters ener zijds en de analfabetische verpauperiseer- de boerenbevolking (tachtig percent van het volk). Als een officieren-regering zou falen, valt dat bindmiddel weg en doemen er sociale botsingen aan de horizon. Deze these klinkt logisch. Zij wordt be streden door anderen die in Egypte, Soe dan, Pakistan, Irak officieren hebben ge zien, die merkten dat het hete ijzer van de macht wel afkoelt als men het maar in handen houdt. De komende maanden zul len leren of Turkije een militaire dictatuur of een pseudo-democratie zal worden. De komende decennia zullen pas uitwijzen of het ooit een échte democratie zal kunnen worden. BUENOS AIRES (UPI) MèVrouw Eichmann, de echtgenote van de man die in Israel terecht zal stdah voor de moord op miljoenen Joden door de Nazi's gedurende de oorlog, is met haar twee kinderen, door een groep Duits sprekende mannen afgehaald uit haar woning in San Fernando, een arbeidersvoorstad van Buenos Aires, zo vertellen haar buren. Mevrouw Vera Eichmann woonde daar on der de naam Catalina de Klement, in een half voltooide woning in een armoedige buurt. Volgens de buren reed donderdagavond een vrachtauto voor en een aantal dure personenwagens. Snel werden de bezittin gen van mevrouw Eichmann ingeladen en het gezelschap verdween. De buren zei den dat zij weinig van de Eichmanns wis ten, die slechts vijf maanden in San Fer- nondo gewoond hebben, 's Zondags ging het echtpaar naar een rooms-katholieke kerk. Af en toe kreeg de familie bezoek van Duits sprekende mensen. Ook de oudste zoon, Klaus, die in Olivos woont, kwam soms op zijn scooter. Het nationalistische Argentijnse orgaan. „Azul y Blanco" vindt de persoon en het verleden van Eichmann volkomen on belangrijk tegen de achtergrond van „de grove schending van de Argentijnse soeve reiniteit". TEL AVIV (UPI) Eichmann geeft zijn volle medewerking aan het onderzoek naar zijn verleden, zo heeft de politie functionaris die met het. onderzoek belast is, medegedeeld. Commander Abraham Se- linger, hoofd van de politieafdeling, die inlichtingen en bewkzen verzamelt voor het proces tegen Eichmann, spreekt per dag gemiddeld twee uur met Eichmann over diens verleden. Wanneer er duistere De Zweeds-Amerikaanse ingenieur Carl Olsson is met zijn eenmotorig Piper-Commanche sportvliegtuig op het Bromma-vliegveld bij Stockholm ge land na een vlucht van 42 uur tiit Wil mington in de V.S. via de Bermuda's, de Azoren, Genève, Bazel en Kopen hagen. De vlucht is prima verlopen, alleen had Olsson slecht weer gehad boven de Atlantische Oceaan tussen de Azoren en Lissabon. Olsson wordt hier op Bromma begroet door de directeur van de luchthaven. punten zijn in hetgeen Eichmann over zijn levensloop heeft geschreven, is hij onmid dellijk bereid daarover opheldering te ge ven, wanneer hem daarom gevraagd wordt, zei Selinger. Selinger vertelde op een persconferentie dat de voormalige SS-kolonel potlood en papier op eigen verzoek had gekregen om zijn levensloop neer te schrijven. Het chronologische overzicht bestrijkt reeds de eerste jaren van de oorlog toen de moorden op Joden en „andere ongewenste personen" reeds in volle werking waren,. Behalve Israëlische dossiers moet zijn bureau zich worstelen door procesversla gen van Neurenberg en verslagen van in Polen en Tsjechoslowakije gevoerde pro cessen tegen oorlogsmisdadigers. Werk aan de winkel Wat gaat u met Pinksteren doen? Jon gens, dat is het maar weer zó en het wordt langzamerhand wel tijd, dat u het weet. Twee-en-een-halve dag, of misschien zelfs wel drie volle dagen helemaal voor u zélf; dat is geen kleinigheid en daar moet u wel een heel feestje van maken. Ik laat het helemaal aan u over. Ik kom niet eens met goede raad. U bent een vrij man. En bovendien kun je in zulke dingen, zelfs met de beste bedoelingen, niet generaliseren. Iedereen heeft zijn eigen aard. Er zijn berm- en bergtoeris- ten, er zijn hardrijders en langzaamlo- pers, strandmensen en bosjesmannen. En fin, u ziet maar ivat u doet. Ik weet niet of het u interesseert, maar ik blijf binnenslands. Het buitenland kan nog wel even wachten. En hier is nog een heleboel dat ik nooit gezien heb. Meer wel dan niet. Van de ruim duizend Ne derlandse gemeenten heb ik er op z'n minst achthonderd nooit bezocht. Ik heb er altijd gewetenswroeging van. dat ik wel in Nieuw York en nooit in Hulst ge weest ben; wel in Casablanca, maar ik moet mijn eerste stap in Schagen nog doen. Parijs en Londen ken ik op mijn duimpje, maar in Assen en Almelo zou ik de weg moeten vragen. Wel in Tivoli in Kopenhagen, maar nooit op de kermis in Bergen-op-Zoom. Ik vind dit onvaderlands lievend en ik wil mijn leven beteren. Ro me en Barcelona kunnen nog wel even wachten op Appingedam en Oldenzaal. Dat zal het voor mij dus worden met Pinksteren. En misschien dat ik een folkloristisch graantje mee-pik met Pinksteren óók nog. U weet, dat dat een zwak van mij is. Het rookworstzwengelen van Boertange; het saucijsjesduiken van Onstwedde en het hoedjewisselen van Kropswolde dat zijn allemaal dingen, waar ik wel alles over heb gelezen, maar die ik nog nooit heb bijgewoond. Maar er is nog zo'n hoop te doen; zó veel, dat zelfs tienmaal drie vrije dagen daarvoor geen tijd genoeg bieden. Er zijn nog op z'n minst twintig mu sea in den lande waar ik nooit een voet gezet heb. En nog wel honderd vogelsoorten, die ik moet bestuderen: van het Oosterwoldse kuifkarekietje tot de Meijerijse manne tjesputters. Honderden bloemen en grasjes, die ik nooit gedetermineerd heb. Te veel om op te noemen. Verder moet ik nog 2614 boeken bij- lezen, van Dantes Inferno tot Het Stenen Bruidsbed van Mulisch. En dan zijn er nog allerlei mensen, die ik, in de loop der jaren beloofd heb eens te zullen bezoeken. U ziet, er is genoeg werk aan de win kel en daar zijn de pinksterdagen nu echt geschikt voor. Misschien blijf ik ook wel thuis. Wat al die jaren gewacht heeft, kan er nog wel een jaartje bij verdragen. Er zijn overal wel een hoop klokjes, die ik nooit heb horen tikken, maar zoals het thuis tikt. Floris Flaneur Advertentie aluminium laloeziefin De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 Afmars. De politie van Johannesburg heeft Wolvenplaag. De afgelegen Poolse provin- vrijdag tweehonderd studenten van de universiteit van Witwatersrand uiteen gedreven tijdens een mars naar het „fort" (de gevangenis) van de stad. Zes blanke studenten, onder wie drie meisjes, werden gearresteerd. De stu denten droegen spandoeken bij zich met leüzen als „berecht hen of laat hen vrij" „bevrijdt de gedetineerden" en „vrij heid". Driehonderd Afrikaans spreken collega's juichten hun Engels-sprekende medestudenten toe vanaf de andere zij de van de straat. Gift. De Westduitse Evangelisch-lutherse kerk heeft 300,000 mark ter beschikking gesteld van de Lutherse kerk van Chi li voor hulp aan de slachtoffers van de recente natuurrampen. Ongewenst. De Britse ambassade te Ha vana heeft meegedeeld dat de Nieuw- zeelandse journalist Edward Scott reeds drie dagen wordt vastgehouden door de Cubaanse militaire autoriteiten en dat de Britse journalist, Logan Fourlay, woensdag gedeporteerd is. Scott woont al zes jaar in Havana, schreef voor een plaatselijke krant en verzorgde radio praatjes voor de National Broadcasting Company in Nieuw-Zeeland. Fourlay werd dinsdagavond in zijn hotel bezocht door twee mannen die zich uitgaven voor leden van de geheime dienst. Zij maakten hem een bedrag aan geld af handig en bevalen hem Cuba te ver laten. Bezoek. Buckingham Palace heeft mede gedeeld dat koningin Elizabeth en prins Philip volgend jaar India en Pakistan zullen bezoeken. Er werd geen datum genoemd, maar vernomen wordt dat het koninklijk paar in februari zal ver trekken. Bezoek. Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco zullen op 25 juni in Dublin aankomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Noord-Ierland. Promotie. Professor Pontecervo, een Britse kerngeleerde, die enkele jaren geleden naar de Sovjet-Unie is uitgewe ken. is voorgedragen voor het lidmaat schap van de Sovjet-academie van We tenschappen. r.rcccccccccct&yx30&yy>yyx>ttc£cocccoxxx>xx*xcccccccocco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CCCCOOXCOS»»5»KCCOXCCOCCOCOMCCCCCCO?CC<»XCCCCCCCÖ cie Rzezow wordt geplaagd door een troep van honderden hongerige, rond zwervende wolven die reeds een man ge dood hebben, zo meldt het Poolse pers bureau PAP. Rzezow is een bergachtig, onontwikkeld gebied aan de Tsjechi sche en Russische grenzen in het zuid oosten des langs is gelegen. Massagraf. Bij Tettenborn, in het Oostduitse Harzgebergte, is een massagraf met de lijken van 26 Russische krijgsgevange nen ontdekt. Zij hebben waarschijnlijk deel uitgemaakt van een transport van duizend gevangenen, dat in april 1945 uit Oost-Pruisen op weg was naar een concentratiekamp. Van de duizend man werden er vijfhonderd door de S.S. ver moord of stierven van uitputting vol gens het Oostduitse persbureau. Agadir. Enkele hevige aardschokken heb ben donderdag de verwoeste stad Aga dir geteisterd. Zij veroorzaakten nog meer schade aan de enkele nog overein- de staande huizen. Agadir dat op 29 februari door een aardbeving van drie seconden werd verwoest, wordt thans herbouwd. Familiekwaal. De negentienjarige dochter van een ex-echtegenote van de Ameri kaanse miljonair Cornelius Vanderbilt jr., Nanette Wallace, is van plan te huwen met een sergeant van het Ame rikaanse leger, Lockamy. Mejuffrouw Wallace was vorige week zaterdag uit een hotel te Cannes verdwenen, waar zij met haar moeder, mevrouw Patri cia Vanderbilt, een vakantie doorbracht. Hete thee. Boris Kkoezovlev, opvarende van een der Russische treilers die in de omgeving van de Shetlands vissen, is op het eilandje Fetlar van de Shet- landgroep aan wal geklommen en heeft om politiek asiel gevraagd. Een vrouw- die de druipnatte Rus op haar huis zag afkomen onthaalde hem op hete thee. Slangenbezweerder. Kenneth Earnest, een 22-jarige slangenhandelaar diezeventien dagen geleden door de beet van een tijgerslang verlamd werd, is uit het algemeen ziekenhuis van Los Angeles ontslagen. Hij zei te trappelen van on geduld om terug naar zijn slangen te kunnen gaan. Volgens de artsen hield het hart van Earnest op met kloppen en voelden zij geen pols meer tenmin ste eenmaal tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis. De patiënt verbleef meesten tijds in een ijzeren long. Hij heeft een kleine verlamming aan oog- en en kele gelaatsspieren overgehouden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3