II PUZZEL NUMMER 34 OP EN OM HE T BINNENHOF FILATELIE Achtjarige jongen twee weken zonder eten in wildernis Vrijspraak van Hitler-generaal in hoger beroep bevestigd laat-twiia Overlevende van vliegongeluk in Canada door wonder ontdekt Malvestiti laat lezing in Madrid niet lopen ZATERDAG 4 JUNI 1960 4 I Gelei Excellent voorhuiden handen Bormann met Nederlands paspoort in Peru? Vroegere Sudetenduitsers beginnen zich te roeren VAR waarschuwt V.S. tegen bezoek van Golda Meir lllF Hij liet in mei 1945 een officier fusilleren Afrikaanse landen wenden zich tot Internationaal Hof inzake Z.W.-Afrika Nieuwzeelandse oppositie tegen autonoom N.-Guinea 0 Vei'/g kopen Kerkelijk Nieuws FLIN FLON, MANITOBA (UPI) De stoere bewoners van het noorden van Ca nada, pioniers van „The Northlands" heb ben versteld gestaan bij het vernemen van de avonturen van Walter Sedor. Walter is een jongen van acht jaar, de enige over levende van een vliegtuigongeluk. Het toe stel, waarin hij reisde was in het noor den van de staat Manitoba, waar de wil dernis heerst, neergestort. Twee weken lang heeft Walter zich in het leven gehou den. Twee weken voordat Walter gevonden werd had zijn vader Steve Sedor, oud 39 jaar, mijnwerker de jongen meege nomen in het vliegtuigje van Kenneth Harrison, 32 jaar en mijnopzichter, dat door Harrison bestuurd werd. Het vlieg tuig is neergestort en verbrand. Walters vader en diens vriend kwamen in de brand om het leven. Het vliegtuig was tegen een heuvel ge schoten. Op het moment van de botsing werd Walter door het glazen cockpitdak naar buiten geschoten. Dat weet men thans. Maar verder? De piloot van een „Norseman" van de maatschappij Transair, die van Flin Flon onderweg was naar Pukatawagen zat don derdag met zijn passagier te praten over de vermissing van Harrison en vader en zoon Sedor. In het noorden van Canada, waar weinig mensen een zeer uitgestrekt gebied bewonen kent iedereen iedereen. „Juist toen we erover spraken realiseerde ik me dat wij boven het gebied vlogen waar het vliegtuigje vermist werd. Ik keek naar beneden en, het was een wonder, daar zag ik de jongen. Hij stond te wui ven en te springen bij een der vleugels van het verongelukte vliegtuig. Het was een wonder dat ik hem zag." Een half uur later hing een helikopter van de Canadese luchtmacht, een van de toestellen, die voor reddingswerk in de wildernis altijd gereed staan, boven de plek. Een dokter liet zich aan een lier Advertentie Crème I Fl.25 j l!l l=W 95ct Het is de Hamamelis die het'm doet zakken, want ruimte om te landen was er niet. Hij bekeek Walter eens en liet hem toen ophijsen. Noodrantsoen onaangebroken Later zijn mensen van de luchtmacht met een andere helikopter bij het wrak gaan kijken. Zij vonden een doos met noodrantsoenen voor 24 dagen verplicht voor elk vliegtuig dat de noordelijke rou tes vliegt onaangebroken. Wat had de jongen gegeten? Niemand wist het. Gedronken had hij waarschijnlijk uit een moeras dicht in de nabijheid. En hoe weerstond hij het winterweer? Hij droeg een lange broek en een trui, maar schuilen voor de regen kon hij niet en de temperatuur moet steeds onder het nulpunt zijn geweest. Bovendien hebben er beren in de omgeving gezworven, zoals ze altijd doen in deze maanden van het jaar. Tijdens de vlucht in de helikopter heeft Walter weinig gesproken en toen de artsen hem in het ziekenhuis hadden on derzocht lieten ze alleen zijn moeder toe. Hij wordt nu in het ziekenhuis van Flin Flon beetje bij beetje van voedsel voor zien, tot hij weer als een normaal jonge tje kan eten. Voorlopig doen de dokters heel voorzich tig en mag niemand anders dan zijn moe der hem bezoeken. De artsen begrijpen niet, dat een jongen op die leeftijd het twee weken heeft kunnen uithouden in guur weer, temidden van de beren, zon der eten en met een klein beetje drinken. LIMA (UPI) Volgens de in Lima ver schijnende „La Prensa" verblijft de vroe gere plaatsvervanger van Hitier, Martin Bormann, in de Zuidamerikaanse staat Peru op een Nederlands paspoort. Agen ten van de Israëlische geheime dienst zou den nasporingen naar Bormann doen. De chef van de Peruaanse politie, Augusto Ro driguez, heeft verklaard dat Israëlische agenten zullen worden gearresteerd wan neer zij proberen Bormann te ontvoeren. Wanneer de Peruviaanse politie Bormann vindt zal zij hem aan Interpol uitleveren. De ambassadeur van Israel in Lima, Mi chael Simon, heeft verklaard niets te we ten over activiteiten van geheime agenten in Peru. MUNCHEN (UPI) Vrijdag is in München het jaarlijkse congres van de „Sudetendeutschen Landsmannschaft", een organisatie van verdreven Sudeten- Duitsers begonnen. In deze „Landsmannschaft" bekleedt de Westduitse minister van Verkeer, Hans Christoph Seebohm, een belangrijke func tie. Seebohm was gedurende de bezetting van Tsjechoslowakije belast met het toe zicht op de Tsjechoslowaakse staalindus trie. Hij heeft reeds op vorige congres sen geëist dat de drie miljoen Duitsers, die na de bevrijding van Tsjechoslowakije uit het Sudentenland werden gedepor teerd, in staat worden gesteld terug te keren. CAIRO (Reuter) De minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Arabische Republiek, Mahmoed Fawzi, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Reinhardt, donderdag een waar schuwing gegeven met het oog op het be zoek dat de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, aan de Verenigde Staten zal brengen. Dit is vrijdag gemeld door het persbureau voor het Nabije Oosten. Mevrouw Meir gaat voor de presidents verkiezingen naar de Verenigde Staten en dergelijke bezoeken hebben altijd invloed op de verkiezingen, aldus heeft Fawzi Reinhardt meegedeeld. Ze leiden steeds tot Israëlische samenzweringen tegen en voorbereidingen voor aanvallen op de Arabieren. Fawzi had Reinhardt op het ministerie ontboden om te spreken over een ver klaring, die zou zijn afgelegd door de Amerikaanse republikeinse senator Kuchel en volgens welke de Russische ambassa de te Cairo een spionagecentrum voor Afrika is. LUXEMBURG (ANP) Piero Mal vestiti, voorzitter vari de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, heeft besloten zijn plannen voor een bezoek aan Madrid, waar hij op 10 juni een lezing zal houden, niet te wij zigen, ondanks een vraag van de Neder landse vice-vöorzitter van de commissie voor politieke zaken van het parlement der zes. Jhr. M. van der Goes van Naters had gesteld dat nauwere betrekkingen met het huidige Spanje ernstige bezwaren zou den doen rijzen in de Gemeenschap en in het bijzonder in het Europese parlement. De Hoge Autoriteit antwoordt dat Mal vestiti naar Madrid gaat op uitnodiging van de Spaanse Vereniging voor economi sche samenwerking, een particuliere orga nisatie die zich een voorlichtingstaak in de geest van de Europese beweging tot doel heeft gesteld. Hij had de uitnodiging aanvaard en er tegelijk de nadruk op ge legd dat hij zijn voordracht als econoom en niet als voorzitter van de Hoge Auto riteit zou houden. Malvestiti houdt een le zing van academische aard over het on derwerp „De grote economische ruimten". De voorzitter van de Hoge Autoriteit is van mening dat elke gelegenheid moet worden aangegrepen om de Europese vol ken in te lichten omtrent de Europese opbouw welke de zes landen ter hand heb ben genomen. ^jllllccccoao^* xccoeooe&xc DEMONSTRATIE MILJOENEN „De weerzin van de N.C.R.V. tegen een operette als Die Fledermaus van Richard Strauss, was voor namelijk een lachwekkende de monstratie van onkunde", schreef De Telegraaf. En wa't voor demonstratie van wat is de verwarring van Richard Strauss met Johann Strauss door De Tele graaf? FABRIEK In de Echo van het Zuiden wordt een modeleur gevraagd door een „modern ingerichte schoenfabriek, gespecialiseerd in de fabricage van teenagers". Schoenmaker, houdt u bij uw leest! 5 ZIN? Op de deur van een drogisterij te Zundert, een papiertje: „Hier kan een winkeljuffrouw ge plaatst worden. Wie heeft er zin in?" Daarop kan ik pas antwoorden als ik haar gezien heb. In de Barneveldse Courant een advertentie: „Bent u reeds lid van de Begrafe nisvereniging „Barneveld en Om streken"? Doe het nu. Laagste pre mie. Voordeligste voorwaarden. Keurige bediening. Duizenden gingen u voor." Duizenden? Honderdduizenden! Mil joenen gingen ons voor. Miljoenen zullen ons volgen. SCHITTEREND Ik hoorde dokter Van Swol op de beeldbuis zeggen, gedurende een verslag van een rugby-wedstrijd: „Schitterend! Hij loopt er als boter doorheen. Jammer, maar het is voor Huil niet meer bol te wer ken." Afgezien dat ik „als boter ergens doorheen lopen" niet zo'n schitteren de beeldspraak vindik werk bol, jij werkt bol, hij werkt bol, wij wer ken bol. Talarius ^llll o«»ccoooooocooccoocoa>sco; Mocoec«5ooooasooooocooooccococccooocoxx3occcoooococ< Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Te Traunstein, in Zuid-Duitsland is gisteren voor de derde maal een vonnis geveld in het proces tegen de thans vijf tig-jarige ex-generaal Theodor Tolsdorff. Dit maal werd de „dolle generaal", zoals zijn bijnaam luidde, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Tolsdorff, die van gewoon soldaat in de Hitler-legers in elf jaar tijds opklom tot generaal op zijn 35ste jaar, was ervan beschuldigd „zonder een moordenaar te zijn een mens te hebben gedood". Op 3 mei 1945, vijf dagen voor de Dui'tse ca pitulatie, trok hij als commandant van het 82ste Duitse legerkorps met zijn staf het stadje Traunstein binnen. Hier was een noodziekenhuis ingericht voor honderd zie ken uit München. Daar de Amerikaanse troepen in dit gebied snel oprukten besloot de leiding van het ziekenhuis bij- de toe gangswegen tot het stadje borden te plaat sen met de woorden: „niet schieten, zie kenhuis". Een timmerman vond het blijk baar te uitgebreid en maakte borden met een simpel i-ood kruis. De toen zestig-jarige kapitein Holzhey, met bijzonder verlof thuis te Traunstein, was zo vriendelijk een van deze borden aan de grens van het stadje te plaatsen. Een gunst Dat werd hem noodlottig. Holzhey, een beroepsofficier, werd opgepakt door een officier van Tolsdorffs staf, die hem voor een deserteur hield. De „dolle generaal" toen 35 jaar oud, liet Holzhey niet voor een militair tribunaal komen, dat overi gens vlakbij werkte, maar beval meteen „doodschieten". In de tuin van een school werd de kapitein daarop gefusilleerd, waar bij Tolsdorff Holzhey als „gunst" toestond dat het eerste het beste schot van het executiepeloton dodelijk zou zijn.. Op 6 mei, drie dagen later, capituleerde de ge neraal zonder tegenstand in Oostenrijk. In 1954 werd Tolsdorff voor dit geval tot drie en een half jaar veroordeeld. Het West duitse opperste gerechtshof verklaarde het vonnis daarop voor nietig. In 1958 volgde Horizontaal: 1. gelukwens, afk., 3. Russ. lengtemaat, 7. in 't genoemde werk (Lat. afk.), 9. getal, 11. gummi, 14. beslag, 16. em ballage, 18. Nederl. dichter vorige eeuw, 20. niet mager, 22. bep. dierentuin, 24. klein kamertje, 25. Joods godsd. boek, 28. ver voeging w.w. eten, 29. bijwoord, 31. omge slagen bovenrand, 33. ter herinnering, afk., 34. snelle roeiboot, 36. meisjesnaam, 39. blaasinstrument, 40. verstikken, 42. even wel, immers, 44. vuur, 46. element, afk., 48. smeren, 51. broeder, 52. soort papegaai, 54. slimmer dan anderen, 56. vlaag, luim, 57. door gevangenen geroeide boot, 59. pluk, 60. schoenm. gereedschap, 62. wortel, 64. kaartspel, 65. verhoogd terrein, 67. kleding, 68. deel v. d. bijbel, afk., 69. kleur, 70. laatstleden. Verticaal: 1. universiteitsbode, 2. roof- diertje, 3. spie, 4. landbouwwerktuig, 5. senior, afk., 6. soort steen, 7. hoofdkelner, 8. laatste, 10. proef, 12. deel v. e. boom of plant, 13. gezwel, 15. snelheid, 17. overge- voeligh. ziekte, 19. hulde, 20. dessert, 21. gesloten, 23. boom, 26. verboden v. auto rijders, 27. bestanddeel, 30. wild rund, 32. weldra, 34. zwarte agaat, 35. enzovoort, afk., 37. plezier (spreektaal), 38. Jap. munt, 41. langzame, 43. één der Soenda-eilanden, 45. drietal, 47. weldra, 49. lidmaat, 50. be woner van Estland, 51. trommel, 53. geb. in Zwitserland, 54. opschik, 55. iedere, 56. plant, gebr. v. sirihpruim, 58. brengt hulde, 61. Eng. graaf, 63. vochtig, 64. groente, 66. element, afk., 67. element, afk. Inzenden vóór donderdagochtend uitslui tend per briefkaart. Oplossing puzzel no. 33 Horizontaal: 1. doodsgil, 5. aalbes, 10. opinies, 11. melodie, 12. vadermoord, 13. stag, 15. smart, 16. parabool, 19. trommels, 21. ajuin, 25. oord, 26. kegelsport, 28. pro leet, 29. tapkast, 30. emmers, 31. geklater. Verticaal: 1. droeve, 2. oliedom, 3. spier kramp, 4. instom, 6. asla, 7. bedstro, 8. stengels, 9. omdraai, 14. katjesspel, 17. stroopte, 18. sleepte, 20. oordworm, 22. ido laat, 23. sectie, 24. stoter, 27. leer. PRIJSWINNAARS 7,50: E. C. Janse-Koevoets, Anslijn- straat 51, Haarlem. 5.mej. T. de Beurs, Lijsterlaan 21, IJmuiden. 2.50: N. Duits, Nagtzaamplein 24, Haarlem. een tweede vonnis, dat op vrijspraak neer kwam. Bij het derde proces, na hoger beroep van de officier van justitie tegen de eerste vrijspraak, is deze vrijspraak thans bevestigd. Tolsdorff heeft zich steeds weer beroe pen op Hitiers zogenaamde vlaggenbevel dat iemand die zich met witte vlaggen of anderzins tot capitulatie bereid toonde meteen moest worden doodgeschoten. Ster ker nog: van een huis waaruit een witte vlag wapperde moesten alle mannelijke in woners worden gefusilleerd. Tolsdorff had tot de laatste oorlogsdagen geloofd in een wonder waardoor Duitsland de oorlog toch nog zou winnen. NEW YORK (Reuter) - Het hoofd van de vertegenwoordiging van Ghana bij de UNO, Quaison-Sackey, heeft donderdag meegedeeld dat de negen onafhankelijke Afrikaanse landen van plan zijn het In ternationale Gerechtshof in Den Haag te verzoeken om een uitspraak over de wij- Zuidwest-Afrika kan worden beëindigd. Quaison-Sackey zei op een persconferentie te New York, dat de tijd is gekomen dat ze waarop Zuid-Afrika's mandaat over Zuidwest-Afrika door een ander land be stuurd wordt dan Zuid-Afrika. Verder zei hij, dat indien de aanstaan de reis van de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, naar Zuid-Afrika er niet toe leidt, dat er een wijziging komt in de rassenpolitiek van dat land, er een ernstige toestand in Zuid-West-Afrika zal ontstaan voor welk gebied de UNO de hoogste verantwoordelijkheid draagt. De minister-president van Ghana, Nkroemah, heeft donderdag te Accra ge zegd dat zijn land, samen met alle Afri kaanse landen, moeten gaan denken over een sociale, diplomatieke en economische boycot van Zuid-Afrika indien de Zuidafri- kaanse regering bij haar huidig beleid blijft. WELLINGTON, NIEUW ZEELAND (Reuter) De leider van de oppositie in het parlement van Nieuw Zeeland, Keith Holyoake, heeft in een verklaring vrijdag scherpe critiek uitgeoefend op de Nieuwzeelandse premier Walter Nash we gens diens suggestie, dat Nederlands Nieuw Guinea en het Australische deel van het eiland onafhankelijk zullen moe ten worden. Volgens de heer Holyoake zal er onher stelbare schade worden aangericht als aan genoemde gebieden overhaast zelfbestuur wordt toegekend. Australië voert in Nieuw Guinea een verlichte politiek en heeft vrij willig een ingewikkeld programma aan vaard van voortgezette uitgaven en ver antwoordelijkheid voor het gebied. Waar, aldus Holyoake, Nieuw Zeeland ten nauw ste is betrokken bij de verdediging van Australië, kan het zich niet veroorloven afzijdig te blijven ten aanzien van over haaste veranderingen in de status van Nieuw Guinea. Advertentie bij de erkende vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. Een lege plaats in de Kamer. Het heengaan op slechts 49-jarige leef tijd van Evert Vermeer betekent niet slechts voor de Partij van de Arbeid, wier onvermoeid strijdende voorzitter hij was, en voor de Tweede Kamer-fractie zijner partij, maar tevens voor onze volksverte genwoordiging als zodanig een groot ver lies. Op treffende wijze heeft voorzitter Kortenhorst uiting gegeven aan de gevoe lens, die het onstaan van deze lege plaats in de Kamer heeft opgewekt. Met een breedheid van inzicht, die hem eerde, heeft de voorzitter, wiens politieke instel ling in zovele opzichten van die van de overledene verschilde, de figuur van Ver meer geschetst. Terecht deed hij daarbij tot uiting komen, dat hoezeer zowel bin nen als buiten 's lands vergaderzaal de helaas zo vroeg aan de Nederlandse ge meenschap ontvallene zich een vurig strij der kon tonen, zijn innerlijk beheerst werd door diepe menselijkheid. Zeker, menig een zag in hem een vechtersnatuur. Doch in werkelijkheid had hij een vriendelijke aard en zeker viel ook zijn sportieve geest te loven. Hij was geenszins een veel-spre- kei\ maar wat hij te zeggen had, placht door een heldere wijze van uitdrukken, te vens door klar-e formulering en kennis van zaken uit te munten. Gans zijn optreden werd beheerst door de kracht van zijn eerlijke en warme overtuiging. Zo diende hij de zaak. die hij voorstond met een toe wijding, die hem sierde en zo behoorde hij tot de beste elementen in ons open bare leven. Prins Bernhard. De Kamervoorzitter deed jl. dinsdag bij de aanvang van de openbare vergadering nog mededeling van een namens de Ka mer aan Prins Bernhard gezonden telegram, dat beoogde hem een spoedig herstel toe te wensen. Uit de aard der zaak was al dus het onder meer ook door de Kamer leden, mét de gehele bevolking gekoester de gevoelen weergegeven. Juist nu het gelukkig de patiënt goed gaat, is het, naar aanleiding van wat hem overkwam, op zijn plaats te gewagen van een meer en meer in brede kring heer sende zienswijze. Te weten, dat de Prins er verstandig aan zou doen zich eens wat meer in acht te nemen. Zeker, ook wie een heel wat minder vermoeiend leven lijdt dan hij, kan een ongesteldheid over komen, als die, welke hem het eind van de vorige week overviel. Niettemin is het buiten kijf, dat onze „vorstelijke ambas sadeur in buitengewone dienst" wel bij zonder veel van zijn eigen krachten vergt door een in menig opzicht gedurende een groot deel van het jaar uitermate zwaar werkprogramma. Soms onderneemt hij met nauwelijks enige rustpauze van bete kenis, verschillende inspannende reizen achtereen. De kans op geringere weer stand tegen aantasting van de gezondheid neemt daardoor begrijpelijkerwijze toe. Oprechte waardering en bewondering voor wat Prins Bernhard zo al in het belang van ons land doet, maken het tot plicht van elkeen, die doordrongen is van de betekenis van al die arbeid, ronduit de raad te geven, dat hij er zich voor hoede niet al te veel hooi op zijn vork te nemen. Koninklijke plicht. Toen aan de vooravond van het door Koningin Juliana en Prins Bernhard te brengen bezoek aan België het bericht bekend werd van zijn ziekte en van het feit, dat die zondagmiddag de Ko ningin zich vergezeld van twee hooglera ren per vliegtuig naar Zwitserland had be geven ten einde daar haar man op te zoe ken en om nog 's avonds heel laat terug te keren, waarop de vorstin dan de vol gende ochtend, vergezeld door onze kroon prinses, naar België zou gaan wegens het nu eenmaal lang te voren vastgestelde be zoek aan dat bevriende buurland, kreeg men weer eens te beseffen, hoe zwaar toch koninklijke plicht kan zijn. Immers, datgene wat niet meer dan natuurlijk en dan gewoon menselijk geweest zou zijn, meende het staatshoof zich niet te kun nen noch te mogen veroorloven. Voor de Koningin kwam in haar opvatting van de door haar te vervullen taak, niet in aan merking de voorgenomen reis naar Bel gië uit te stellen. Hoezeer zij ook met haar gevoelens bij de zieke patiënt, bij haar man zal hebben vertoeft, zij achtte het haar roeping om zo opgewekt als maar kon, het op zichzelf toch reeds ver moeiende vorstelijke bezoek aan België te ondernemen. En zij deed dit ook op zeer geslaagde wijze, daarbij voortreffe lijk bijgestaan door haar oudste dochter. Ik maak mij sterk, dat velen onder ons in die dagen toch wel eens even ook in het bijzonder zullen hebben beseft, hoe zwaar, juist' ook van een gewoon mense lijk standpunt uit bezien, de lasten kun nen zijn, die op koninklijke schouders drukken. Nieuwe vooruitgang inzake Benelux. Overigens stemt het ongetwijfeld alles zins tot voldoening, dat onze Belgische vrienden op meer dan een manier heb ben kunnen waarnemen, welk een plaats van betekenis de Beneluxgedachte mede bij het Nederlandse staatshoofd inneemt. Daaraan toch heeft onze Koningin tijdens haar verblijf in het land onzer zuidelijke buren in tal van opzichten uiting gegeven. Op het Binnenhof viel inmiddels een nieuwe vooruitgang inzake Benelux te boe ken. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Tweede Kamer zich namelijk met het wetsontwerp ter goedkeuring van de Bene- luxovereenkomst van 11 april 1960, die het mogelijk maakt, met ingang van 1 juli, zonder pas naar België of naar Luxem burg te reizen, al zal men voorlopig, in België vertoevende, eventueel nog wel een stuk bij zich moeten hebben, waarmee men zijn identiteit kan bewijzen. Op zich zelf betekent de overeenkomst toch weer een stapje vooruit. Intussen bleek bij het vrij korte debat over het goedkeuringsont- werp, dat er zich, in samenhang met de tot stand gebrachte verdragsregeling, be paalde verwikkelingen ingeval van uitlei ding en uitwijzing van ongewenste vreem delingen kunnen voordoen. Met name kan een door de minister van Justitie onge wenst verklaarde vreemdeling van die mi nisteriële beslissing geen beroep op de Kroon doen, terwijl, als die mogelijkheid wel bestond, in zulk een geval de minis ter zijn standpunt nog eens zou hebben te beschouwen in het licht van een door de Raad van State uit te brengen advies. Met mejuffrouw mr. Schilthuis (P.v.d.A.) achtten prof. Oud (V.V.D.) en mr. Van Doorn (K.V.P.) dit een leemte in de wet. Doch toen minister Beerman vanwege het met de Beneluxgenoten overeengekomene, bezwaar maakte tegen een amendement om zulk een beroepsmogelijkheid te schep pen. maar wel beloofde de zaak nog eens met zijn collegae in Brussel en in Luxem burg te zullen bekijken, verdween het amendement onder de tafel. De Tweede Kamer geniet thans tot 21 juni van een niet zo korte pinkstervakantie. Als die echter voorbij is, wacht haar nog be langrijk werk. Ik noem slechts een Euro pees debat, behandeling van de Defensie nota, gedachtenwisseling over de Lauwers- zee thans heet het, dat het wel tot in dijking, doch nog niet tot inpoldering zal komen en, niet te vergeten de voetbaltoto. Ronduit gezegd, komt het me op het ogenblik te gewaagd voor tot een gokje over te gaan met betrekking tot de de vraag, wat er bij de strijd over de Lote- rijwet zal gebeuren, al komt het me niet te gedurfd voor, te voorspellen, dat het Kabi net vermoedelijk wel een beetje water in zijn wijn zal doen. Dr. E. van Raalte FRANKRIJK. De Franse posterijen geven op 30 mei een nieuwe frankeer zegel van 0,50 fr. (geelbruin, groen en rood) uit, die een gezicht geeft op de badplaats La Bourboule. Het ontwerp en de gravure staan op naam van Com- bet. FINLAND. De 200ste geboortedag van de Finse chemicus Johan Gadolin zal onder meer worden herdacht met een postzegel van 30 mk. met zijn portret. De zegel is ontworpen door Olavi Vep- salainen en gegraveerd door R. Achrén. De oplage bedraagt twee miljoen exem plaren. De zegel zal op 4 juni voor het eerst in circulatie worden gebracht. LUXEMBURG. Als propaganda voor de tweede nationale ambachtstentoon stelling, die van 9 tot 18 juli a.s. in Luxemburg-Limpertsberg wordt gehou den, zal op 14 juni een veelkleurige postzegel van 2,50 fr in circulatie wor den gebracht. Op de zegel zijn een hamer, een knijptang en een Engelse sleutel af gebeeld. Het ontwerp is van de Luxem- brger Lex Weyer. Voorts zullen, even eens op 14 juni de eerste vijf waarden van een nieuwe serie frankeerzegels met het portret van groothertogin Char lotte worden uitgegeven. De waarden zijn: 30 c. (bruinachtig olijf), 1 fr. (rood achtig blauw), 1,50 fr. (karmijnrood, 2,50 fr. (violet) en 5 fr. (bruin). FRANSE GEMEENSCHAP. Ter her innering aan de stichting van de Com missie voor technische samenwerking in Afrika ten zuiden van de Sahara tien jaar geleden, hebben de volgende Afri kaanse republieken binnen de Franse gemeenschap een postzegel met een ge meenschappelijk ontwerp het licht doen zien. Afgebeeld zijn een kaart van Afrika in een groot tandrad, waarom heen vier kleine tandraderen, elk met een letter van de afkorting C.C.T.A. (Commission de cooperation technique en Afrique au sud du Sahara). Voor Madagaskar een 25 fr., voor Kameroen een 50 fr., voor de Centraalafrïkaanse Republiek een 50 fr., voor Kongo een 50 fr., Ivoorkust 25 fr., Dahomey 5 fr., Opper-Volta 25 fr., Gaboon 50 fr., Mali Federatie 25 fr., Mauritanië 25 fr., Niger 25 fr. en Tsjaad 50 fr. NORFOLK EILAND. Verzamelaars van de „flora op postzegels" kunnen hun collectie aanvullen met twee post zegels, waarop inheemse bloemen zijn afgebeeld. De zegels zullen op 20 juni a.s. verschijnen in de waarden 5 d. violetmet de lantana en 8 d. (rood) met de rode hibiscus. ZWEDEN. Honderd jaar geleden werd de vrijivillige schuttersorganisatie in Zweden gesticht. Ter herinnering hier aan zal op 30 juni a.s. een serie post zegels van twee waarden, 15 öre (rood) en 90 öre (blauwgroen) in circulatie worden gebracht. Op de 15 öre ziet men schutters bezig met schietoefeningen en op de 90 öre een schuttersoptocht. De ontwerpen zijn van Sven Ljungberg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam J. van Doorn te Tholen. Beroepen te Sint Thomas (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) G. Bilkes te Amsterdam-Zuid. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Meppel C. Zijlstra te Fra- neker.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4