Uitbreiding Haarlems telefoonkantoor wordt in het najaar aanbesteed WEG EN WIEL Expositie in Heemskerk van werk van Mari Andriessen Toren voor straalzender veertig meter boven begane grond VERKEER IN DE TOEKOMST MISBRUIK VAN DE STRAAT VERWIJDER SILICONEN-AANSLAG ZATERDAG 4 JUNI 1960 6 GEBOUW VAN BIJNA 30.000 KUBIEKE METER Korte Zijlstraat overwelfd Gelede gevel Watervoorziening gestoord Gebakjesregen Kort nieiavs Fietsstuur brak Hoofdagent redt kind van verdrinkingsdood .(t 41 oom at it LiLw, (Van onze Haagse redacteur) In dit najaar zal de 26.300 kubieke meter grote uitbreiding van het telefoon kantoor aan de Raaks te Haarlem worden aanbesteed. Na anderhalf jaar hoopt men zover te zijn, dat in de reeds voltooide ruimten kan worden begonnen met de installatie van de apparatuur, waarmee op zijn minst een jaar is gemoeid. De capaciteit van de centrale voor Haarlem-Centrum kan dan van twaalfduizend tót twintigduizend aansluitingen worden vergroot, die van de districtscentrale, welke de interlokale verbindingen in het grootste deel van Noordholland en de bollen streek tot stand brengt, tot een veelvoud van dat getal. Bovendien zal het com plex worden uitgebreid met een toren voor straalverbindingen ten behoeve van de telegraafdienst. Het hoogste punt van deze stalen toren met een doorsnee van anderhalve meter, van hetzelfde type als voor televisiezenders gebruikelijk is, komt veertig meter boven de begane grond. Het bouwwerk brengt tevens een paar verschuivingen in de huisvesting van sommige afdelingen van het telefoon district met zich. De bedrijfsarts, wiens houten keet aan de Korte Zijlstraat moet worden afgebroken, gaat naar het pand Kenaupark 19 en de daarin gevestigde de Rijk de vroegere wediouder Roodenburg op de hoek van Van Eedenstraat en Tempe- afdelingen verhuizen naar het door de Rijksgebouwendienst aangekochte huis van liersstraat. Bouw en inrichting van de nieuwe vleugel van het telefoonkantoor zullen vele miljoenen vergen. De uitbreiding werd ontworpen door ar chitect ir. G. Versteeg van de Rijksgebou wendienst in nauwe samenwerking met de heer D. G. Th. Habraken van de af deling Gebouwen van de Centrale direc tie van P.T.T. in Den Haag. Hoewel zijn ontwerp uiteraard een eigentijds karakter draagt, is ir. Versteeg erin geslaagd de gevel goed te laten aansluiten op die van het bestaande gebouw, dat uit de twinti ger jaren dateert en een typerend voor beeld vormt van de bouwtrant der Amster damse school. De vergroting van het telefoonkantoor bestaat uit drie delen: een korte vleugel langs de oostzijde van de Korte Zijlstraat, een lange vleugel bijna veertig meter langs de Raaks, welke onmiddellijk aan sluit op het bestaande gebouw, zodat de Korte Zijlstraat overwelfd wordt, en een korte vleugel langs de oostkant van de Bakkumstraat. In de voorlopig verre toekomst zal het P.T.T.-complex worden afgerond door doortrekking van de beide korte vleugels naar de Zijlstraat, waar langs dan weer een lange vleugel zal ont staan. De lange vleugel aan de Raaks zal op de begane grond de afdeling aansluitin gen huisvesten. Dat is het enige deel van het gebouw waar als regel het publiek zal komen. Aan de westkant van de vleugel komt daartoe een hoofdingang met tour niquetdeuren, waarachter zich een grote hal bevindt, die via een trappen- en lift- hüis, tevens toegang geeft tot de vleugel langs de Bakkumstraat. De eerste verdieping is bestemd voor ongeveer twintig kantoorvertrekken, waar onder de kamers voor de directie van het district. De tweede verdieping is ge heel bestemd voor de uitbreiding van de districtscentrale en sluit op gelijk niveau aan op de bestaande zaal van de districts centrale in het bestaande gebouw. De der de verdieping is bestemd voor de uitbrei ding van de plaatselijke centrale voor Haarlem-centrum. In het souterrain van de vleugel langs de Raaks komen machi ne- en accuzalen. De vleugel langs de Korte Zijlstraat om vat een kelder, waarin een verwarmingsin stallatie voor het gehele complex wordt ondergebracht, op de begane grond teken zalen en kantoorruimten, op de eerste verdieping het projectenbureau voor de nettenbouw in de provincie, op de tweede verdieping voorlopig kantoorruimte en la ter apparatuurruimte en op de derde ver dieping een zaal voor de telegraafautomaat. De vleugel aan de Bakkumstraat huis vest in de kelder archief en vertrekken voor de schoonmaakdienst, op de begane grond de afdeling incasso en de adres seer- en andere boekhoudmachines, op de eerste en tweede étage eveneens kantoor- vertrekken en op de derde een kantine met terras. De personeelsingang bevindt zich aan een binnenplein aan de westkant van de Korte Zijlstraat. Dat plein wordt onder- kelderd voor een fietsenstalling met meer dan tweehonderd plaatsen, welke tevens dienst kan doen als schuilkelder. Boven gronds komt een aparte stalling voor bromfietsen. Het plein zelf dient natuur lijk ook als parkeerplaats voor auto's. Uit een oogpunt van constructie is de uitbreiding van het Haarlemse telefoon kantoor vooral interessant door de eis, dat de beide apparatuurzalen op de twee de en de derde verdieping voor de districts- en de lokale telefoonnetten niet door ko lommen mochten worden verdeeld. Dit betekent, dat de gevels vrij sterk moesten worden geleed en dat de vloer tussen tweede en derde verdieping en het dak een geheel vrije overspanning van veertien meter uit voorgespannen beton moesten worden. De dragende kolommen in de gevel worden bijna veertig centi meter breed en staan op afstanden van bijna viereneenhalve meter. Aan de meandervormige (een aaneen schakeling van T-vormige balken) beton nen vloer moesten niet alleen zware eisen worden gesteld door de vrije overspanning van 14 meter, vaar vooral door het feit dat de telefooncentrale daarop een zeer zware belasting zal vormen. De toegesta ne nuttige belasting zal niet minder dan achthonderd kilogram per vierkante me ter bedragen. De vloer mag maximaal twee centimeter doorbuigen. Daar de ge hele apparatuur niet tegelijk wordt gemon teerd, wordt zij op een staalconstructie ge plaatst welke verstelbaar is om de door buiging te regelen. Tussen de betonnen kolommen komt op de benedenverdieping een teakhouten pui, op de eerste een borstwering van Noorse leisteen onder hoge ramen voor de kan toorvertrekken. Op de tweede en derde verdieping (de technische zalen) zullen de traveëen geheel bestaan uit vierkante rui ten van tachtig bij tachtig centimeter in aluminiumpanelen. Deze afmetingen zijn een gevolg van veiligheidseisen en klimaat beheersing. Het dak wordt een vouwdak dat de veertien meter hoge vleugel langs de Raaks tezamen met de gevarieerde gevelbehandeling een aantrekkelijk, niet massaal of monotoon aspect zal verlenen. De gevel van het ontworpen gebouw voor het telefoondistrict Haarlem van de P.T.T. aan de zijde van de Raaks. Vertraging. Ten gevolge van een de fect. is een der boten van de Texelse Eigen Stoomboot Onderneming, die de veerdienst tussen Texel en Den Helder onderhoudt, uitgevallen. Aangezien de uitgevallen veer- boo teen capaciteit heeft voor veertig auto's zullen automobilisten gedurende de pink sterdagen met ernstige vertraging bij het overzetten rekening moeten houden. Zuinigheid is geboden Als gevolg van de droogte en het stijgen de waterverbruik in de gemeente Velsen, is vrijdag de watervoorziening van het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-oost ge stoord. Op de bovenste verdieping kon men door een te lage druk geen water meer krijgen. Dit ernstige voorval is voor de directie van het Velsense waterleidingbedrijf aan leiding geweest de inwoners van deze ge meente te verzoeken het waterverbruik binnen redelijke proporties te houden. „Anders raakt de watervoorziening in de knoei", zo zei de directeur, de heer P. J. de Klerk, vanmorgen. Zowel hij als het gemeentebestuur maakt zich ernstig zor gen. „Op zo'n dag als gisteren stijgt het waterverbruik met 2000 tot 3000 kubieke meter per etmaal, dat is twee tot drie miljoen liter water", zo verklaarde hij. Het grote verbruik is vooral te wijten aan het sproeien van tuintjes. De directeur verzoekt een ieder zo zuinig mogelijk met water om te gaan. „Wanneer dat niet het geval mocht zijn, dan zullen op korte ter mijn door het gemeentebestuur maatrege len worden genomen", zei de heer De Klerk. Een IJmuidense huisvrouw keek vrij dag wel heel erg vreemd op toen er ge beld werd en een banketbakkersknecht voor de deur stond met een doos inhou dende 35 gebakjes, een zak bonbons en een zak koek. Zij probeerde zich te herinne ren wie er die dag in haar gezin of fa milie jarig was, maar mevrouw kon geen jarige aanwijzen. Zij accepteerde de gro te bestelling dus niet. Later op de dag werd alweer gebeld en het was weer een banketbakker met gebak, bonbons en koek. De huisbel rinkelde zelfs ten derde male en weer was er een bakker met gebak. Dat werd te gek, dacht mevrouw en zij belde de politie. Deze stelt nu een uit gebreid onderzoek in. Weinig kruisbessen. In Zeeland spreekt men van een vrijwel volkomen mis lukken van de kruisbessenoogst. De pluk is nu reeds twee weken aan de gang, maar de kwantums blijven bijzonder klein en gemiddeld bedraagt de oogst hoogstens 25 percent van een normale oogst. De mees te kwekers kunnen zich niet herinneren ooit zulk een slechte oogst meegemaakt te hebben. Er hingen reeds weinig bessen aan de struiken toen de zware nachtvorst begin mei zware schade toebracht. Veel aardbeien. Op de Zuidbevelandse aardbeienveiling in Kapelle-Biezelinge was er vrijdag een flinke toeneming van dc aanvoer van aardbeien van de koude grond. De meeste kwekers hadden reeds enkele kratten met dit produkt aan de markt. Er werden hoge prijzen betaald, want voor goede kwaliteit werd 70 tot 80 cent per doosje van 250 gram genoteerd. De beste partijen lagen zelfs rond 85 cent per doosje. In het gebouw Bloemlust te Heems kerk aan de G. van Assendelftstraat 23 is tot 12 juni een expo sitie van werken van Mari Andriessen te zien. De expositie is iedere dag open tus- ;en 14 en 17 uur en op werkdagen ook nog tussen 19 en 21 uur. Hoewel ik al veel van Andriessen zag, ont moette ik hier voor mij toch nog onbe kende zaken. Waar die kans ook voor an deren wel zal bestaan heeft deze expositie zin voor meer mensen ook dan alleen de in woners van Heems kerk. Mij was bij voorbeeld nieuw een schets voor het mo nument te Nijmegen, een zwevende engel, een prachtig plastiek- je natuurlijk. Nieuw waren voor mij een meisje op een ponnie, een plaquette met een meisjeskop en een jong ens figuurtje in brons. Voor het eerst zag ik ook het figuur tje van de zaaier, dat 4.ndriessen op twaalf jarige leeftijd maak te. Hij was al net zo veelbelovend als een Kees Verwey. Over Andriessen kan ik eigenlijk wei- rig anders zeggen dan dat ik hem bewonder en de belangrijkste beeldhouwer van ons land vind door de gemakkelijke ver staanbaarheid van zijn werk, dat van een kwaliteit is, die men durft te vergelijken met die van inter nationaal méér bekende beeldhouwers. Waar geen kritiek bestaat valt er immers niet veel meer te doen dan een herhaald bewonderen uit te spreken? Andriessens werk behoeft niet verklaard te worden. Zijn oorlogsmonumenten, waarvan we hier enkele schetsen en foto's ontmoeten, zijn daarom ook de meest welsprekende, die ik ontmoette. Naast bewondering voelt men ook zo veel genegenheid voor dit werk, dat van zo open karakter is. Andriessens mensen staan zo dicht bij ons. Dit voor zover wij in de buurt van zijn modellen kunnen komen. Ik denk nu aan Andriessens portret van Lodewijk van Deyssel, die ook Verwey tot een van zijn grootste werken inspireerde. Andriessens monumentale kop zou men willen vergelijken met Balzac- studies van Rodin. Andere portretten, als het hier geëxposeerde van een jonge vrouw, zou men willen plaatsen naast werk van de grote Franse beeldhouwer Despiau. Men vermoedt dat Andriessens werk het dan uit zal houden. Maar even zeer vermoed ik dat men een vergelijken direct vergeet door het zo direct mense lijke contact dat men met Andriessens werk heeft. Om ons als oplettend beschouwer van Andriessens werk te doen gelden, zouden we misschen enige zaken moeten vergelij ken met noordelijke plastieken uit de late middeleeuwen. Andriessen zal daarvan wel veel bewonderd hebben. Maar zijn werk is door een intens beleven van gewone menselijkheid toch zo geheel eigen en ver gelijkbaar met alles, dat we als groot leer den zien, zoals bijvoorbeeld Rembrandts verbeeldingen van mensfiguren. De catalogus doorkijkende bemerk ik meer van het geëxposeerde voorheen niet gezien te hebben. Was dat al belangrijk voor me, het weerzien van de Mozart- figuurtjes was dat evenzeer. Ook voor niet- Heemskerkers zal deze expositie meer bie den dan de verrassing van het weerzien. Bob Buys „De 33 miljoen West-Europese automobielen in 1965, zullen in het jaar 1971 tot 66 miljoen zijn aangegroeid". Dit was één van de conclusies aan het einde van een internationaal congres voor automobieltechniek, dat één dezer dagen in ons land gehdüden werd. Nieuwe materialen voor de bouw van motoren, wellicht ook een vervolmaking van de kleine, krachtige roterende explosiemotor van Wankel, natsst verbetering van luchtveringsystemen, automatische transmissies en koets werken zullen samen met toepassing v«n schijfremmen de auto van de naaste toekomst veiliger maken. Door het gebruik van nieuwe materialen en technische verfijning bij de automobielbouw zal de normale levensduur van een automobiel tot 200.000 kilometer kunnen worden opgevoerd, vooral als ook corrosievraag- stukken volledig tot een oplossing komen. Over veertig jaar zo parkeren? Over veertig jaar zal het wegverkeer een totaal ander beeld te zien geven. In de toekomst zullen andere krachtbronnen de plaats van benzine innemen. De motoren zullen lichter zijn door toepassing van nieuwe materialen en op het gebied van plastics kunnen grote verwachtingen voor de automobielbouw gekoes terd worden. Bijzondere batterijen, nu nog in laboratorium-stadium, zullen lichte electromotoren op de wielen der voertuigen aandrijven. De gezinnen zullen naast kleine auto's voor stadsgebruik, intercontinentale „snel-weg-kruisers" gebruiken. Het openbare vervoer tussen steden zal met snelheden van 300 tot 800 kilometer per uur kunnen geschieden via grote, lichte voertuigen op railgeleiding, „drijvend" en op „luchtkussens", „voortgestuwd" door krachtige, betrouwbare en weinig brandstof gebruikende motoren. Dergelijke wrakken kan men in vele steden dikwijls weken- en maandenlang op de openbare weg zien staan. Zij behoren op de autokerkhoven. Tegenwoordig is het voor de gemeentebesturen mogelijk ertegen op te treden, maar te weinig nog wordt van deze, vorig jaar door de rijkswetgever geopende, mogelijkheid gebruik gemaakt. Siliconen hebben zich doen kennen als voortreffelijke beschermers van de auto- lak, maar aan de andere kant zijn zij een ware plaag op de autoruiten, waar zij zich manifesteren als een blauw-witte waas, die de bestuurder vooral bij vochtig weer het uitzicht belemmert. De ruitenwisser veegt, als het regent, niet al het water op de ruit weg, ook niet op een siliconenvrije ruit, maar hij trekt een uiterst dun waterhuidje over het glas. Op een met siliconen besmette ruit breekt dit waterhuidje echter direct weer stuk en vormt kleine druppeltjes. Hoe komen sili conen op de voorruit? Een zeer voor de hand liggende oorzaak is, dat men met eenzelfde doek het koetswerk en de ruiten wast. Men kan dan de siliconen, die de lak beschermen overbrengen op het glas. Als men zijn eigen wagen niet met sili conen heeft bewerkt, kan men toch zo'n aanslag op de ruit verkrijgen, doordat een pompbediende uw ruiten heeft gereinigd met een door siliconen besmette lap. Soms kan men met keukenvim wel eens resultaat bereiken. Een andere methode is wrijven met natte tabak. Daartoe doet men wat shag of wat sigarettenpeukjes in een nat lapje en wrijft daarmede de ruit in, die dan een keer met water flink moet worden nagespoeld en daarna gedroogd met een schone (siliconenvrye) lap of handdoekenpapier. Lukt het hiermede echter ook niet dan kan men het eens met soda proberen. Men moet met soda echter uiterst voorzichtig zyn en er vooral op letten, dat dit niet met de lak in aanraking komt, want dan ontstaan hierop vlekken. Het beste kan men een klein beetje soda in een vochtig doekje doen, zodat men er een prop van kan maken en hiermee de ruit inwrijven. Zorg er vooral voor dat het lapje niet te nat is. De siliconenlaag wordt door deze bewerking op gelost, doch vervolgens moet men de soda-oplossing met veel water wegwassen, anders gaat de soda uitkristalliseren op de ruit en daar witte vlekken veroorzaken! In al deze gevallen moet men echter niet vergeten ook de ruitenwissers in dit reinigingsproces te betrekken, want siliconen nestelen zich ook graag in de poriën der wisserbladen. Soms kan het zelfs aanbeveling verdienen de ruitenwissers maar van nieuwe veegbladen te voorzien. Metselaar kreeg hoofdwond Een metselaar die vrijdag bezig was op een bouwwerk aan de Oranjestraat te IJmuiden, kreeg een steen op het hoofd, die door een kier van een steiger boven hem was gevallen. Met een flinke hoofd wonde werd het slachtoffer naar het An toniusziekenhuis overgebracht. Op de Wenckebachstraat te Velsen-Noord fietste een IJmuidenaar. Plotseling brak het stuur, waardoor de bestuurder viel Na aanvankelijk te zijn verbonden door personeel van de bewakingsdienst van Hoogovens, moest het slachtoffer later toch naar het Rode-Kruis-ziekenhuis in Bever wijk, omdat hij een hersenschudding had opgelopen. Vrijdagmorgen hoorde een hoofdagent van de Velsense politie op het terrein aan de Wijkermeerweg te Velsen-noord het doordringend gegil van een kind. De politieman ging op onderzoek uit en zag tot zijn ontsteltenis een jongetje met het hoofd voorover boven een sloot hangen, met de benen in de hoogte en hangend over een plank. De hoofdagent trok het kind, dat onherroepelijk zou zijn verdronken, wanneer de agent het niet had opgemerkt, uit, de sloot, waai-na het jongetje van schrik begon te huilen. Het was een zoon tje van een familie aan de Geelvinckstraat te Velsen-noord.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6