ZONNEBRILLEN IMh.Qfdwty lhól 06$e* Ml 1 r Ervaringen van een volkstelster A „Wat wacht nou niet op Rijksgoedkeuring" IJmond gemeenten met Uitgeest in één keuringskring In de vishal en op zee BELLEN EN TELLEN Behoefte aan ziekenhuis is groot in Heemskerk Agenda voor IJmond en Haarlem Enorme aanvoeren van bloemen Drie doden in het verkeer Directeur-generaal als V.V.V.-informateur Bouwwerk stortte in: een dode ZATERDAG 4 JUNI 1960 7 Burgemeester Nielen verzucht: Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Haarlem Castricum haalt 20ste priester feestelijk in Luilak Slachthuis IJmond krijgt nieuwe vorm De „Schelde" helpt Engels schip in Perzische Golf G. VAN TELGEN Kerkelijk Nieuws Afscheidsdiner Voor PINKSTEREN en VADERDAG ELEGANT VAN VORM PRIMA PASVORM VERANTWOORDE GLAZEN De gemeenteraad van Heemskerk heeft vrijdagavond in het openbaar vergaderd. In het laatste kwartiertje ging de raad in comité, voor de behandeling van een voor stel tot vaststelling van een onteigeningsplan. Zonder discussie werden vele voor stellen goedgekeurd. Tamelijk veel tijd nam echter de behandeling van een voorstel tot garantiestelling voor betaling van rente en aflossing van een aan de r.-k. zieken- vcrpleeginrichting te Heemskerk te verstrekken geldlening. Het P.v.d.A.-raadslid R. W. A. Muyen stelde enkele vragen over de garantiestel ling. Hij wilde weten of de gemeente ook medezeggenschap krijgt in het bestuur van het rooms-katholieke ziekenhuis te ZATERDAG 4 JUNI Thalia, 19 en 21.30 uur: „Inspecteur Har- desty, F.B.I." Rex, 20 uur: „Zonder moeder". Pieter Vermuelenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. ZONDAG 5 JUNI Thalia, 15 u.: „Stormloop der bedoeinen"; 20 uur: „Inspecteur Hardesty, F.B.I." Rex, 15 en 20 uur: „Zonder moeder". MAANDAG 6 JUNI Thalia, 15 u.: „De boksende kangoeroe"; 20 uur: „Die beine von Dolores". Rex, 15 en 20 uur: „De verstrooide pro fessor". Velserbcek, 10.30 u.: Evangelisatie-land- dag. DINSDAG 7 JUNI Thalia, 20 uur: „Die beine von Dolores". ZATERDAG 4 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De verloren zoon". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La Pa loma". W.B. Theater, 20 uur :„Revolverdamp in Tuscon". ZONDAG 5 JUNI en MAANDAG 6 JUNI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Osgeola"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamerge heimpjes". Luxor Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur: „La Paloma"; Mat. 16.30 uur: „Fluitende kogels". W.B. Theater „Tarzan en de Ivoordie- ven"; 16.30 en 20 uur: „De dictator dei- onderwereld, Al Capone". ZATERDAG 4 JUNI Marquette-theater, 20 uur: „Paspoort der schande". EERSTE PINKSTERDAG Marquette-theater, 14.30 uur: „Teenager melodie"; 20 uur: „Paspoort der schande". TWEEDE PINKSTERDAG Marquette-theater, 14.30 en 20 uur: „Teenager-melodie". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Het koninkrijk der humor", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Kop op, kiezen op elkaar", alle leeftijden. Vandaag 23.30 uur: „Port Afrique", 18 jaar. Maandag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leef tijden. Luxor Theater: Vandaag en maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag en maandag tevens 16.15 uur: „Konin gin Zenobia, dc ontembare", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag tot en met maandag 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Zondag en maandag 14 en 16.15 uur: „Teenager melodie", alle leef tijden. Dinsdag en woeasdag 14.15, 16, 19.30, 20.30 en 21.30 uur: „Huwelijk prinses Mar garet en Antony Armstrong Jones. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Der Czardas König", alle leeftijden. Maandag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 urn en zondag 14, 16.15 19 en 21.15 uur: „Het teken van Don Marcos", 14 jaar. Maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en dinsdag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Pi- ratenbloed", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en dinsdag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Maandag 11 uur: „Het geheimzinnige le ven van dr. Faust". Theater Monopole (Zandvöort): Vandaag en zondag 20 uur: „Inspecteur Hardesy F.B.I.". 14 jaar. Zondag en maandag 14.30 uur: „Ali Baba en de 40 rovers", alle leef tijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Riffifi onder de vrouwen", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Blocmenheuvel (Bloemendaal): Tot 7 juni dagelijks van 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie van prenten van Daumier en Gavarni. Galerie Uiltenhout (Kleine Iioutstr. 41) Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 18 juni dagelijks 917 uur expositie van werken van Paula Geraedts Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brie ven en bezittingen van Frederik van Eeden DIVERSEN Terrein Haarlemmerhout: Tot 9 juni dagelijks 20 uur, zondag, maandag en woensdag tevens 14.30 uur: Circus Tony Boltini. Heemskerk. Het college meende, dat zulks niet gebruikelijk is. In Heemskerk komt een semi-permanent r.k. ziekenhuis met 120 bedden. De heer Muyen was bezorgd, dat dat ziekenhuis met een financieel te kort komt te zitten en indien dat het ge val zou zijn, wilde hij graag weten of ook andere gemeenten dan steun zullen verle nen, omdat het een streekziekenhuis wordt. Dat er niet nu al een volwaardig ziekenhuis wordt gebouwd, hangt samen met de ontwikkeling in de IJmond-Noord. Burgemeester H. Nielen deelde mede, dat men nu reeds bezig is de plannen voor een definitief r.k. ziekenhuis in Heems kerk uit te werken. De voorzitter zei, dat mocht dit ziekenhuis een tekort hebben, zeker ook andere gemeenten dan Heems kerk om steun zal worden gevraagd. „Maar dat is een zaak van het zieken huisbestuur". Overigens praatte de raad over een zaak die er nog niet is, want men heeft nog steeds geen rijksgoedkeu ring voor de bouw van het semi-perma- nente ziekenhuis ontvangen. „Wat wacht nou niet op rijksgoedkeuring!" verzuchtte burgemeester Nielen. Zuilenziekenhuis Zowel de heer Muyen als het (gisteren juist vijfenzestig jaar geworden) raadslid R. Beentjes (K.V.P.) vroeg het ge meentebestuur bij de discussie toch wel aandacht voor een neutraal ziekenhuis. Rooms katholieke raadsleden zeiden, dat het wel logisch is dat er een r.k. zieken huis komt. Slechts de heer Beentjes pre fereerde een „zuilenziekenhuis" en de heer Muyen vroeg zich af, of andersden kenden zich niet tekort gedaan zullen voe len. Nadat de voorzitter de situatie van de ziekenhuizen in de IJmond had uiteen gezet, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Vreugdevolle geluiden lieten de raads leden horen over het voorstel de jeugd- sportverenigingen subsidie te verlenen tot vijftig percent van de subsidiabele uitga ven der verschillende verenigingen. Er zijn in ons land slechts weinig gemeenten, waar een dergelijke subsidieregeling thans bestaat. Wethouder De Ruyter zette bij de be handeling van het voorstel tot verkoop van grond aan de stichting „Eigen Woningbe- zit Heemskerk", die vier complexen een gezinswoningen in „Oosterwijk" wil bou wen (totaal 56), uiteen, dat de bouw door het gemeentebestuur wordt toegejuicht, omdat daarmee mogelijk een eenzijdige bevolkingsstructuur in „Oosterwijk" voor komen wordt. „Dat moeten we toch wel in de gaten houden," zo zei hij, verder van mening zijnde dat iedere gelegenheid om differentiatie aan te brengen moet worden aangegrepen. De heer Beentjes (K.V.P.) geloofde niet- dat er mensen in de 56 huizen komen te wonen, die de be volkingsopbouw gedifferentieerder zullen doen zijn. Voorstellen tot het verstrekken van gel den ten behoeve van verbeteringen aan en in schoolgebouwen in de gemeente, wer den alle goedgekeurd zonder enige discus sie. Uit de gedane voorstellen blijkt, dat verschillende scholen nog niet zijn voor zien van brandblusapparaten en evenmin zijn aangesloten op het telefoonnet. Aan deze ongewenste toestand is dan thans door de raadsbesluiten een einde geko men. De bloemenveiling te Beverwijk heeft deze week een aanvoer van bloemen, be leefd, die zij lange, lange tijd niet heeft meegemaakt. Het zijn grotendeels irissen die aan de markt komen, duizenden bos sen. De prijzen waren laag, meest tussen de 8 en 15 cent per bos, met voor zware partijen tot 30 cent per bos. Naast de iris sen ziet men nog papavers, korenbloemen, ixia's, anjers, pioenrozen en duizend schonen. Voor de „bijgoed"-artikelen wa ren de prijzen beter dan voor de irissen, al speelde het warme weer ook hier nog een rol Sinds 1903 heeft de St. Pancratius-paro- chie te Castricum al 19 priesterzonen in gehaald. Zaterdag 11 juni is de twintigste aan de beurt: het is pater Jan Veldt (o.p.) die op deze dag in de St. Bavo te Haarlem door mgr. P. Huibers tot priester zal wor den gewijd en op zondag 12 juni d.a.v. in de Pancratiuskerk zijn eerste H. Mis zal opdragen. Zaterdag te half zeven 's avonds zal de jonge priester op de grens van de gemeen te, nabij de Kooiweg, worden ingehaald en worden verwelkomd door burgemeester Smeets, waarna een feestelijke ontvangst volgt op het kerkplein. Hierna zal pater Veldt een plechtig lof leiden. Zondag te 9.15 zal Pater Veldt zijn eerste H. Mis opgedragen en te half een re- cipieert de Pater met zijn familie voor ge nodigden in zaal Roozendaal. De algeme ne receptie voor de inwoners vindt te half drie plaats. Een parochiale huldigings avond vindt tenslotte dinsdag plaats die eveneens gehouden wordt in zaal Roozen daal. Knarsetandend heeft IJmuiden weer de luilaknacht doorgemaakt. Maar de koop lui van de luilakmarkt hebben weer beste zaken gedaan. Het was drukker dan ooit. Vergeleken met vorig jaar was het een stuk lawaaieriger. Op de Orionweg boog zich vannacht een vierjarig knaapje ge huld in piama uit het raam. „Hou je koest, ik wil slapen!" riep het tot zijn vriendjes, die met rammelende bussen, toeters en ratels hun nachtelijke ronde maakten. Met omwalde ogen door gebrek aan slaap spoedde menigeen zich heden ochtend naar zijn dagelijks taak. Alleen de nachtploegen komen met luilak geen slaap tekort. De werksters in de winkel straten hadden het vanmorgen drukker dan gewoonlijk: de grote etalageruiten waren volgekald met (dikwijls niet onver dienstelijke) tekeningen en (soms minder vriendelijke) commentaren. De IJmuidense jeugd heeft vannacht niet kunnen nalaten baldadig te zijn. Een troep jongens stal uit de Rijnstraat een brom fiets en ging daarmee spelerijden. Later op de avond hoorde een agent de politie had veel extra mannen ingeschakeld voor de straatdienst dat' op een paadje bij het zwembad „de Heerenduinen'; een bromfiets werd gestart. Toen hij ging kijken vluchtten enkele jongens de bosjes in. De bromfiets bleek de eerder op de avond ontvreemde te zijn. Vannacht kon de' politie de spelerijders in de kraag grij pen. Stoelen van hotel Royal aan de Kenne- merlaan werden vannacht op de openbare weg aangetroffen. In dezelfde straat wer den echter ook planten en bloemen uit de bloembakken gerukt. In een andere IJmui dense straat hebben jongens een bakfiets tegen een vrachtauto gereden, waardoor schade ontstond. In de Kanaalstraat werd uit een tuin dertig meter tuinslang gesto len. Men had het met behulp van een mes bij de kraan afgesneden. DE DRIE IJMONDGEMEENTEN EN UITGEEST krijgen een gemeen schappelijke vleeskeuringsdienst. Dé keuringskringen Beverwijk, Heemskerk, Velsen en Uitgeest zullen tot één kring worden samengevoegd. Daartoe heeft het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Slachthuis IJmond" vrijdagmiddag besloten tijdens een bestuursvergadering in het Velsense raadhuis. Het bestuur heeft de heren J .H. Naafs, dierenarts en sinds 1937 directeur van het Bever- wijkse slachthuis, en de heer A. Weber, gemeente-econoom te Velsen, opdracht gegeven de plannen nader uit te werken. Na voltooiing zullen deze plannen de gemeenteraden ter goedkeuring worden voorgelegd. Vermoedelijk zal een en ander over vijf maanden zijn beslag hebben. In die tijd zal het „Slachthuis IJmond" zichzelf hebben geliquideerd en na toetreding van Uitgeest opnieuw hebben gevormd. Het bestuur van het „Slachthuis IJ mond" was van mening dat deze samen voeging een groter bestuur nodig maakt. Men acht het huidige algemene bestuur van vijf personen te gering. Dit bestuur zou uitgebreid moeten worden tot vijftien leden, waarvan enkele raadsleden van de betrokken gemeenten. Naast dit algemene bestuur zal een dagelijks bestuur van vijf leden in het leven worden geroepen. De voorzitter van het bestuur van het „Slachthuis IJmond" in nieuwe gedaante zal in het vervolg niet meer de burge meester van de grootste gemeente zijn, maar door het algemene bestuur worden gekozen. Men vindt dit democratischer. De heer Naafs zal het directeurschap van keuringsdienst en slachthuis op zich ne men. De leden van het bestuur uitten hun vol doening over het feit dat ook Uitgeest mee gaat doen en over de gemakkelijke wijze waarop men tot overeenstemming is kun- De sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rot terdam is bij het 7200 ton metende en gelse ss. „Trewarlas" aangekomen, dat, geladen met 5.000 ton stukgoed, gisteren strandde op een rif in de Perzische Golf. Nadat twee sleepboten uit Koeweit ver geefs getracht hadden het schip vlot te brengen, is aan Smit de berging opgedra gen. De „Schelde" is reeds begonnen met het uitzetten van bergingsankers en het lossen van de lading. Waarschijnlijk zal een Nederlandse kust vaarder gecharterd worden om de lading over te nemen. Het Engelse schip zit vrij hoog op het rif en heeft lekkage. nen komen, hoewel dit vooral van Bever wijk en Velsen offers vraagt. De Burgemeester H. Nielen van Heems kerk prees vooral Beverwijk dat van een sinds kort rendabel slachthuis afstand doet ten bate van de gehele IJmond. Eenstemming ook was men in zijn lof lof voor het conceptplan van de heren Naafs en Weber. Advertentie PARFUMERIEëN en BIJOUTERIEëN Een ongekend grote keus vindt u bij De Speciaalzaak voor IJmuiden Trompstr. 2 - 4 en 10. IJmuiden (O.). Tel. 4078 COLLECTE. De collecte van de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", heeft in Heems kerk 226,23 opgebracht. Deze geldinzame ling heeft nogal met wat tegenspoed te kampen gehad, maar mag desondanks toch geslaagd genoemd worden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zoetermeer J. van Rootse- laar te Delft. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Rijnsburg J. G. Meyer te Pernis. Beroepen te Vlaardingen P. Lok te IJmuiden. In Hilversum is de 37-jarige radio-tech nicus J. L. J. Luijnenburg, op de Naar- derweg met zijn gloednieuwe auto hij had deze eergisteren gekocht uit een bocht gevlogen en op de linkerweghelft te gen een hem tegemoet rijdende lesauto uit Bussum gebotst. De heer Luijnenburg was op slag dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. De naast hem zittende trom- petist van het Metropole-orkest, de heer Karei Roberti, werd met een gebroken been naar het Diakonessenhuis overge bracht. De in de leswagen zittende leerling, een inwoners van Bussum werd, na uit de wrakstukken van de auto te zijn bevrijd met een hersenschudding naar het r.-k. ziekenhuis in Hilversum overgebracht. De instructrice werd eveneens met een her senschudding daarheen vervoerd. In Loosdrecht is de 68-jarige heer W. van der Waay op de Oude Loosdrechtseweg om het leven gekomen. Toen hij met zijn bromfiets linksaf wilde slaan werd hij aan gereden door een auto. In Leeuwarden is de 3-jarige Ingrid van der Schaaf door een bus van de stadsdienst overreden. Het kind stak plotseling de straat over, vlak voor haar ouderlijk huis, toen de bus daar met matige snelheid pas seerde. Zij kreeg het rechterachterwiel over zich heen en was vrijwel op slag dood. Het bureau van Vreemdelingen verkeer in Amsterdam, dat dit Pinksterweekeinde een grote toeloop van vreemdelingen ver wachtte, beschikte over een extra emplo yé: drs. J. F. H. Wijsen, directeur-gene raal voor de middenstand en het toerisme, die te kennen had gegeven het leven van een V.V.V.-informateur eens van nabij te willen meemaken. De directeur-generaal wilde het werk op het gebied van het vreemdelingenverkeer aan de bron leren kennen. Toen hij on langs met de Amsterdamse V.V.V.-direc- teur hierover sprak, was deze gaarne be reid hem voor een middag in dienst te nemen. Gistermiddag is bij het instorten van het dak van een in aanbouw zijnd fa brieksgebouw van een metaalwarenfa- briek te Aardenburg, de 60jarige gehuwde arbeider A. Blomme uit Aardenburg om het leven gekomen. Zes arbeiders werkten aan de bouw van dit pand. Door het inzakken van een der muren kwam een deel van het dak naar beneden. Eén der twee arbeiders, die beneden bezig waren, kon nog juist opzij springen, maar de heer Blomme werd onder vallend puin bedolven. Dc vier arbeiders die op het dak werkten, kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. De voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal hebben vrijdagavond in het gebouw van de Tweede Kamer een afscheidsdiner aageboden aan de delegaties uit de Staten van Suriname en van de Nederlandse Antillen, die op uitnodigina van de Eerste en de Tweede Kamer een bezoek aan Nederland hebben gebracht, Met de delegatieleden zaten mede aan de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, de gouverneur van de Nederland se Antillen, de heer A. B. Speekenbrink de minister van Justitie van de Neder landse Antillen, de heer R. J. Isa, de Ne derlandse minister van Justitie, mr. A. C W. Beerman, en voorts de Kamerleden, die de Statenleden op hun reizen door Nederland hebben vergezeld. PINK BEKNELD GERAAKT Toen de chauffeur van een IJmuidens garagebedrijf in de garage een laadklep van een auto wilde openen, raakte de pink van de rechterhand tussen het scharnier bekneld. Het gevolg was dat het bovenste lid van de pink werd afgeknepen. Het offer werd in het Antoniusziekenhuis be handeld. Advertentie Verras Vader op Vaderdag met een GRIT zonnebril ZWUNDRECHTllf-GOUDAIJMUIDEN ZWUNDRECHTGOUDAIJMUIDEN In Dmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - Telefoon 5072 Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 4780 kisten, waarvan 1582 tong en tarbot, 7 heilbot, 965 schol, 60 schar 70 bot, 215 haring, 835 makreel, 195 schel vis, 280 wijting, 380 kabeljauw en gul, 6 leng, 20 wolf, 75 poon, 70 koolvis, 20 diver sen. Pryzen van vrydag Per kilo: heilbot ƒ2.60—1.80, grote tong 3.102.90, grootmiddel tong 2.70— 2.40, kleinmiddel tong 2.302.00, kleine tong 1 2.301.90, kleine tong 2 1.90 —f 1.60, tarbot i 2.30— f 1.80, zalm 6.50—4.90. Per 50 kilo: tarbot 2 114, tarbot 3 82, tarbot 4 8048, kleine schol 1 42— 41, kleine schol 2 388, bot 8, verse haring 21.5014, makreel 21.40 4.40, grote schelvis 38—32, grootmid del schelvis 4033, kleinmiddel schel vis 45—32, kleine schelvis 1 40—27, kleine schelvis 2 3627, wijting 40 18, grote gul 33—18, middel gul 23 18, kleine gul 2010.50, kleine wolf 25, poontjes 8, kleine koolvis zwart 2217, kleine koolvis wit 21, kleine rode poon 2 188. Per 125 kilo: grote kabeljauw 172— 62, grote koolvis wit 7267, grote koolvis zwart 70—60, grote leng 57— 46, grote wolf 6160. Besommingen van vrijdag RO 53 f 18.500, RO 2 f 5470, KW 10 6320, KW 126 f 8280, KW 156 7910, KW 155 f 7700, KW 104 f 4800, KW 109 f 3440 KW 63 f 6720, KW 93 7390, KW 58 5570. IJM 65 f 8770. IJM 66 8830, HD 125 7170, WR 51 'f 7620, WR 32 6830, VL 121 Willem 12.000. Aamvoer van zaterdag Twee trawlers, twee loggers en 65 kot ters zorgden zaterdag in IJmuiden voor een aanvoer van 4224 kisten vis, waarvan 140 schelvis, 80 wijting, 200 gul en kabel jauw, 45 koolvis. 170 haring, 255 kleine kisten haring, 539 makreel, 50 wolf, 1250 schol, 700 varia, 50 stuks stijve kabeljauw en 55.000 krlo'torig. KW 42 Nicoiaas Senior (23 mei): 40 wolf, 45 wijting; 100 schelvis, 85 gul en kabel jauw. 45 koolvis, 170 haring, 250 makreel en 100 stuks kabeljauw. KW 123 Robert William (23 mei): 5 wij ting, 30 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 250 makreel, en 120 stuks kabeljauw. KW 121 Brittenburg (25 mei): 255 kleine haring, 20 wijting, 10 schelvis, 50 makreel, 140 stuks kabeljauw. Prijzen van zaterdag Export: grote tong 33.10, groot tong en tong 1 22.10, slips 1.60— 1.70, grote, middel, zetschol en schol 1 middel tong 2.502.60, kleinmiddel 3237, grote regels kabeljauw 67— 80, kisten kleine regels kabeljauw 34 f 38, kisten grote kabeljauw 7885. kisten kleine kabeljauw 7378, witte koolvis 77. AVONDVIERDAAGSE. Voor de avondvierdaagse, die van dins dag 21 tot vrijdag 24 juni onder auspiciën van de N.HW.B. in de IJmond wordt ge houden, kan men zich opgeven bij de vol gende adressen: G. Krom, Creutzberglaan 37a, Beverwijk, tel. 3422: H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408. IJmuiden; H. G Scholts, Acacialaan 82, Beverwijk. Binnenland: grote gul 2125, middel gul 1718, torren 1615, zwarte koolvis 7172, koolvis 1 22, koolvis 2 16, lengen 49—54, grote schelvis 2535, grootmiddel schelvis 28 36, kleinmiddel schelvis f 2830, pennen 26—35, braad 23—36, wijting 27— 30, schol 2 28—32, schol 3 10—22, haring 1511, makreel 1711. Besommingen van zaterdag KW 42 f7300, KW 123 f7100, KW 26 f3780, KW 19 f3170, KW 108 f2880, IJM 29 f 1870, IJM 38 f3000, KW 30 f430, KW 164 f8510, KW 61 f470, KW 66 f3020. Haringvangsten KW 2—28, KW 5—4, KW 6—13, KW 7—9, KW 9—5, KW 25—44, KW 73—14, KW 138 1 thuisstomend, KW 147—11, KW 140—4, KW 170—1, KW 20—11, KW 41—2 thuis stomend, KW 74—2, KW 15—2, KW 97—4, KW 110—2, KW 22—2, KW 45—4, KW 18 5, KW 48—4, KW 67—5, KW 37—5, KW 9518, KW 130geen vangst thuisstomend, KW 151—3. Gemiddeld: SCH 14, KW 8 kantjes. Op zee Het was overal op zee mooi weer. Om de noord stond enkel een briesje. De vangsten waren overal slecht. Ze varieerden van 70 tot 120 manden haring, koolvis en schelvis per etmaal. De Emma Wilhelmina deed een trek van twee pakjes, de Brittenburg deed zijn laat ste trek met als resultaat twintig manden hoops en de Postboy ving veertig manden hoops in een trek. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 150 kilo tong en 10 tot 25 manden schol en gul per etmaal. De Job Gouda en de Albatros zijn naar zee vertrokken. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 8500 kilo tong, 250 kisten schar, schol -m wijting en 650 kantjes groene. Voor dinsdag Voor dinsdag komen de IJM 28 Amster dam en de VL 131 Petronella. Koninginneharing Bij de aanbieding van de koninginne haring is niet alleen het gezelschap aan wezig geweest, dat wij gisteren in onze krant opnoemden. Ook waren in het ge zelschap de echtgenote van schipper Jaap van der Plas van de KW 25 Wilhelmina en de schipper van de KW 23, die de haring aan land heeft gebracht, „jonge" Jaap van Beelen. Koninginneharing is de eerste haring, die volkomen rijp is. Tegenwoordig gaat het op de beurt, zodat dit jaar een Kat- wijks schip de eer te beurt mocht vallen. In Katwijk kan men nog sterke verhalen vertellen over vroeger, toen men in Vlaar dingen de eerste rijpe haring altijd net eerder had gekeurd dan de Katwijkse. „De hoofdcontroleur was altijd even weg, en als hij terug was, was de kans verkeken", vertellen ze in Katwijk over die tijd. Daar om zijn ze toen maar de eerste de beste haring, die werd aangevoerd naar de Koningin te gaan brengen. Maar nu de regeling waterdicht is, wacht men ook in Katwijk op de eerste rijpe haring. De keu ringsdienst zorgt daar trouwens ook wel voor. Want daar begon het mee, telkens weer. Of neen, eigen lijk niet. Het begon met in structies en formulieren we leven in 1960! Maar dan ging het er op los. Een be schaafd belletje, niet te luid, maar zeer beslist en dan maar wachten op een vrien delijk of onvriendelijk ge zicht, gewillige of onwillige reacties, verstandige of on wijze antwoorden, leuke of vervelende ervaringen. Die waren er allebei, doch veel minder dan ik verwachtte. Over het algemeen ging het allemaal erg gewoon toe; Haarlem liet zich tellen, rus tig en gedwee, kennelijk ge wend aan formulieren en aan ambtenaren, blij, dat ze dit maal niet van de Belastin gen kwamen en het dus geen geld kostte. Zo was het al thans in de wijk van kleine burgermensen, waar mij een straat was toegewezen. De eerste, die prompt ant woordde, was vaak de hond, nog voor die me gezien had. Nu houd ik van honden en dat weten ze. Zo kon het ge beuren, dat ik ongevraagd een onbezoldigd assistent meekreeg, die mij per se niet in de steek wilde laten. Som mige huisvrouwen en andere honden hadden daar wel iets op tegen en dat hield dan een beetje op. Aanhanke lijke allemanskatten waren eigenlijk nog lastiger van wege de haren en de nylons, als u begrijpt wat ik bedoel. Maar het moeilijkst wai-en toch wel de aanhalige duim- zuigertjes dit in verband met de goede verstandhou ding met de getelde moeders. Kinderen zijn bepaald dol op formulieren (dat belooft goeds voor de toekomst!) en op andersmans schrijfgerei. Soms vereiste het echt tact om een en ander uit de stevige greep van de kleu ters te redden voorzichtig natuurlijk èn om het kost bare materiaal èn ter wille van moeders goede humeur. Bij de overigens zeer in tensieve instructies ten Stad- huize had men vergeten ons voor te lichten over deze kinder- en huisdierproble men men verwachtte toch blijkbaar nog iets van het persoonlijk initiatief van ambtenaren. Maar alles went en de over het algemeen vriendelijke ontvangst der huisvrouwen was een prettige ervaring. Nauwelijks één man zal het geloven, maar ik dacht zo, dat onze Haarlemse vrouwen volgzamer en minder recal citrant zijn dan de mannen. Opmerkingen als: „Al weer formulieren waar dient al die rommel voor?", hoorde ik nimmer van de vele vrou wen die ik ontmoette, maar wel van enkele der weinige thuiszittende mannen. Zou thuiszitten slecht zijn voor een man? Het tellersbezoek was een afwisseling voor de vrouwen in het dagelijks bestaan. Als ik de formulieren met ge paste uitleg „Beleefd aanbe velend" had afgeleverd en door Mevrouw was wegge werkt, bleef zij graag met buurvrouw nog even deze gebeurtenis van de dag be spreken. Met of zonder com mentaar was er wel van mentaar (over degene die formulier bracht en haalde? Commentaar was er wel van buurvrouw over buurvrouw. Het is nu eenmaal gezellig tegen een vreemde eens wat natuurlijk gerechtvaardig de critiek te kunnen spuien en je weet nooit, of die vreemde, die in alle buurhuizen ook komt, niet wat loslaat! „Bent u dóar al geweest?" „Ja, mevrouw, aardige mensen, lijkt me" (neuswerk) „O, jah"....?. nou, mens, dan hebt U 't ge troffen, want nou afijn, laat ik me mond maar houen". Ze kenden me ec' t in de straat, ik hóórde er bij deze dagen, zoals de postbode en de bakker. En ik mocht overal binnenkomen boven dien zélfs als de televisie aanstond en gaan zitten en aanhoren, hoe het reilde en zeilde met eigen leven of dat van andere gezinsleden. Ik heb op vele stoelen ge zeten. gemakkelijke en onge makkelijke. old finish en kubistisch, moquette en riet, ontelbare kopjes thee en koffie moeten afslaan (de gevolgen van 10 kopjes thee!) en overal toch Iets ge proefd van leven en sfeer van de mensen in „mijn" straat. Ik kom er mogelijk nooit weer. maar het zal een aardige herinnering blijven. En ja, het was mooi weer dat is me herhaaldelijk ver zekerd door mijn klanten en, dat we het er zo mee ge troffen hadden (met het weer dan) en dat hebben we, zegt u zelf. Volgende bel, volgende hond: „Mevrouw, uw formu lieren, hebt ubentu Tachtig gevallen is net ge noeg.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7