Grote Prijs van Nederland I960 voor Australiër Jack Brabham Mej. H. Ruinen en Maris wonnen HLTC-toernooi enkelspelen in Scheidhauer, Bogaerdt, Beer en Thalhammer wonnen in Tubbergen Lekke band kostte favoriet Moss bijna twee ronden achterstand Haarlemmer gedood door uit de bocht gevlogen bolide HAUTE C0SFFURE Belgische coureur René Baeten verongelukt Donner blijft aan de leiding in Madrid HCK won softbaltoernooi Coureur ongedeerd, bezoeker gedood Swart en Vogelzang Record aantal spelers voor Wimbledon Korfbalploeg te sterk voor Engeland Nederlandse titels voor 11 Tennissers van bijzondere klasse ontbreken echter Dudok van Heel weer amateur-golfkampioen Spelpeil gaat omhoog Spannende internationale races DINSDAG 7 JUNI 196 0 Korfbal „We zouden graag alle rijders, die aan de training voor de Nederlandse Grote Prijs zullen deelnemen in de race zelf laten starten. Maar we kunnen het risico niet nemen. Uit veiligheidsoverwegingen moeten we het aantal coureurs beperken tot vijftien. Meer wagens in de baan is in Zandvoort beslist niet verantwoord". Aldus de heer J. H. van Haaren, sport- commissaris van de KNAC, tijdens de ver leden week donderdag gehouden perscon ferentie over de Grand Prix van Neder land. En hij voegde daaraan toe: „Enkele renstallen zijn het daar weliswaar niet mee eens, maar heus, we kunnen niet an ders. De training wordt nu ook voor het publiek bijzonder spannend. We hopen, dat er heel wat ménsen komen kij ken. Het wordt buitengewoond interes sant". Het organisatiecomité van de Neder landse Grand Prix besloot zaterdagmid dag echter plotseling, dat niet de vijftien snelste coureurs in de training tot de race zouden worden toegelaten, maar dat de snelste twintig van start zouden mogen gaan. Weliswaar trokken Reven tip w (Sca rab), Daigh (Scarab), Salvadori (Aston Martin) en Gregory (Cooper-Maserati) zich op het laatste moment terug, zodat er ten slotte zeventien coureurs van start gingen, maar niettemin waren dat er twee meer dan vooraf was bepaald. Het waarom werd niet duidelijk gemaakt. Ook in de perscommuniqués niet. Men moet dus slechts naar de reden gissen. Het kan dus zijn, dat het organisatieco mité in twee dagen tijds plotseling van mening is veranderd en meende, dat twin tig coureurs best tot de race konden wor den toegelaten zonder dat de veiligheid van de rijders en van de toeschou wers! in gevaar gebracht zou worden. Het kan óók zijn, dat een of meer ren stallen dreigden dit of het volgend jaar niet meer te komen wanneer deze maat regel van kracht bleef. Het kan óók zijn, dat men op de trainingsdagen meer (be talend!) publiek naar het circuit wilde lok ken en daarom willens en wetens ver keerde voorlichting gaf. Dit zijn slechts enkele veronderstelde mogelijkheden. Voor ons staat, slechts vast, dat het or ganisatiecomité zichzelf in een bijzonder vreemd daglicht heeft geplaatst door zo te handelen en vooral door geen uitleg van zaken te geven. Een flinke" baksteen was het.' Een baksteen, die in de zestiende ronde van de maandag in Zandvoort verreden Grote Prijs van Nederland een gat maakte in dé rechter voorband van de Lotus-Climax van favoriet Stirling Moss. En die baksteen was beslissend voor het verdere verloop van de race, want al inocHt"Mbs'stwee keer het ronderecord van Zand voort verbeteren en opklimmen van de tiende naar de vierde plaats, toch slaagde hij er niet in - kón" hij er 'trouwens niet in slagen - de Australiër Jack Brabham op Cooper met wie hij voor zijn pitstop in een heftig duel gewikkeld was, 'te béreikèn'. De' wereldkampioen van 1959, Brabham, werd zodoende onbedreigd eerste, maar het zou onredelijk zijn de winst van de Australiër 'alléén maar'toé te schrijven aan de pech van Moss. Want alleen al de manier waarop Brabham startte en Moss van de eerste positie verdrong heeft aangetoond, dat de Australiër heel wat in zijn mars heeft. Overigens kan deze GroJe Prijs van. Nederland .met recht een „slijtageslag" ge noemd worden. Van dc zeventien vertrokken „bolides" bereikten er namelijk slechts acht de eindstreep na 75 snel gedraaide ronden. De overige wagens moesten wegens technische onvolkomenheden uitvallen of raakten uit de baan. Zoals bijvoorbeeld de BRM van Dan Gurney, die door het.weigeren van de achterremmen met een snelheid van om en nabij de 200 km per uur de Tarzanbocht uitvloog. De onbestuurbaar ge worden wagen van de Amerikaan vloog na het rechte eind voor de tribunes als een projectiel door de afrastering van het circuit heen. De bolide vernielde de afrastering, een reclamemast en belandde in een kuil. Dan Gurney werd uit zjjn wagen geslingerd en de BRM kwam in een tweede kuil, waarin acht jongens zaten, tot stilstand. Een achttienjarige toeschouwer, Piet Alders uit Haarlem, werd door de wagen getroffen en moest met een schedelbasisfractuur, een gebroken been en inwendige kneuzingen naar het Marinehospitaal in Ovcrvecn worden overgebracht. Korte tijd later is hij daar overleden. De Grand Prix, waarvoor zeker 50.000 toeschouwers naar het circuit waren ge trokken begon al sensationeel. Stirling Moss, die met zijn Lotus de snelste trai- ningstijd had gemaakt en dus in de gun stigste positie mocht starten, liet zich na het vallen van de vlag verrassen door Brabham, die als eerste zijn wagen door de Tarzanbocht sleurde. Daarna volgden Innes Ireland en de verrassend naar vo ren gekomen Allan Stacey (beiden op Lo tus) en vervolgens kwam het gehele veld van nog eens dertien bolides met de Nederlander Godin de Beaufort als laatste in zijn 1500 cc Formule II-wagen. De kijkers kregen overigens niet eens de gelegenheid hun aandacht op de kop kaar verdwenen een aantal bolides uit de van het veld te richten, want achter el- strijd. Tandarts Tony Brooks was de eer ste. In de vierde ronde al gaf zijn Coo per er op de Hunzerug de brui van om dat zijn bestuurder iets te zorgeloos met de versnellingsbak was omgesprongen. In de achtste ronde vloog Bruce McLaren met zijn Cooper uit de Tarzanbocht. Ove rigens zonder een schrammetje op te lo pen. En in de tiende ronde gaf Chris Bris- tow (ook al weer op een Cooper) de strijd op omdat de motor verder dienst weiger de. Godin de Beaufort kreeg vervolgens zijn eerste ronde achterstand, maar dat zag vrijwel niemand omdat de Amerikaan Dan Gurney in diezelfde ronde bij de Tarzan bocht uit de baan vloog. Met zoals in de aanhef reeds gezegd met voor een der toeschouwers zo noodlottige gevolg. Gurney zelf kwam er met een onbeteke nend schaafwondje aan zijn hand af. De wedstrijd ging door. De winnaar van de Grote Prijs van Nederland 1959, Joa- kim Bonnier op BRM, was inmiddels met grote achterstand doorgekomen en ook Maurice Trintignant (op Cooper-Maserati) had technische moeilijkheden. Aan de kop was inmiddels weinig ver anderd. Brabham leidde met enkele me ters voorsprong op Moss en daarachter kwamen de rustig rijdende Lotussen van Ireland en Stacey. Juist zou Moss de aan val op de wereldkampioen inzetten toen die baksteen op zijn weg kwam. In de zestiende ronde stuurde hij zijn wagen naar de pits waar de monteurs op een dergelijk euvel kennelijk niet gere kend hadden. Ze hadden namelijk niet minder dan 2 minuten en 47 seconden no dig om een nieuw wiel op te zetten. Even voordat Brabham pechvogel Moss voor de tweede keer gedubbeld zou hebben stuur de de Engelsman zijn wagen weer in de baan en hij begon met bijna twee ronden achterstand aan een bijna hopeloze ach tervolging. In een fantastische opmars be reikte hij weliswaar de kopgroep, maar verder dan een vierde plaats kwam hij niet hoewel hij zijn uiterste best deed en in de 37-ste ronde het ronderecord verbe terde, dat hij in de laatste ronde boven dien nog scherper stelde. En na afloop bleek, dat deze prestatie hem toch nog aanzienlijke winst had op geleverd. Alle hooggeplaatste coureurs in de strijd om de wereldtitel moesten vroe ger of later de strijd staken zodat de drie punten, die de vierde plaats van Moss op leverde, ..zuivere winst" was. Van de ze ventien gestarte wagens bereikten er ten slotte met moeite acht de finish. En daarbij was de Nederlander De Beau fort, die zij het met zes ronden achter- ftand de race rustig uitreed. Brabham vestigde op zijn beurt toch ook nog een record door de 314.5 km. af te leggen in 2 uur 1 min. 47.2 sec. De officiële uitslag van de grote prijs van Nederland luidt: 1. Jack Brabham (Austr.) met Cooper- A utomobilisnte Climax de 75 ronden (314,5 km.) 2 uur 1 min. 47,2 sec. (gem. 154,929 km. per uur, nieuw record), 2. Innes Ireland (G B.) met Lotus 2.2.11.2 (154,422 km.-h). 3. Graham Hill (G.B.) met BRM 2.43,8 (153.745 km-u), 4. Stirling Moss (G.B.) met Lotus-Climax 2.2.44.9 (153.714 km-u), op een ronde: 5. Wolfgang von Trips (W.-Dld.) met Ferra- Dc uit de bocht gevlogen Amerikaan Dan Gurney wandelt na het ongeluk in gezelschap van zijn vrouw terug naar de pits. Van zijn bolide is niet veel over. ri, 6. R'chie Ginther (V.S.) met Ferrari op 5 ronden: 7. Henry Taylor (G.B.) met Cooper op 6 ronden: 8. Godin de Beau fort (Ned.) met Cooper F-II. De snelste ronde kwam op naam van Stirling Moss. De 75ste ronde legde hij af in 1 min. 33,8 sec. wat neerkomt op een gemiddel de van 160.925 km. per uur (nieuw Grand- Prix record). Na de Grote Prijzen van Argentinië, Monte Carlo en Nederland en de 500 mij lenrace van Indianapolis is de stand in de competitie om het wereldkampioen- Naar schatting 30.000 toeschouwers hebben maandag op het direhoek-circuit Albergcn - Vieringen - Tubbergen van vaak zeer spannende races kunnen genie ten; de eerste nationale wegraces van het seizoen. Bij één onderdeel was de spanning echter ver in die klasse, de 125 cc, leek het er een moment op dat een Nederlander met de hoogste eer zou gaan strijken. Dank zij een zeer snelle start namelijk had Cas Swart met zijn Ducati de eerste plaats bereikt, een plaats die hij gedurende vier ronden kon behouden, on danks de fanatieke aanvallen van de Duitse rijder Willy Scheidhauer, eveneens met Ducati. Schcidhauers motor bleek uit eindelijk echter veel sneller zodat de Duit ser zonder veel moeite zegevierde. Cas Swart eindigde als tweede en werd daar mee nationaal kampioen 1960. Verbitterde duels werden in de 500-cce klasse uitgevochten. Niet om de eerste plaats, die was onbetwist voor de Oosten rijker Laid Richter, een geslepen tacticus en scherp rijder. Alleen de Belg Bo gaerdt ging na vijf ronden de Oostem-ijker even bedreigen, maar toen bleek dat Rich ter zijn gas-handel aanzienlijk verder kon opendraaien dan de concurrentie. Boeien der was de strijd om de overige plaatsen. Eén der favorieten, de Canadees Frank Perris moest tijdens de eerste ronde al M otorsport opgeven, in de volgende ronden volgden de Britten Ferbrache en Tickle en de Belg Randhaxhe. Om de tweede plaats vochten ondertussen Bogaerdt. de Zweed Carlsson en de Brit West een duel uit, dat de Belg ten slotte met enkele seconden in zijn voordeel besliste. Onze landgenoot Joop Vogelzang kon nog juist aan een lap door de winnaar ont komen en werd Nederlands kampioen. Niet minder spannend was de strijd in de klasse der 350-cc hoewel het vlak voor de start hevig had geregend. Na een felle start van de Britse rijder Ferbrache, nam Thalhammer na de zesde ronde de lei ding over. De winnaar van het vorig jaar, Horst Kassner, viel reeds in de tweede ronde uit en de Canadees Frank Perris ver speelde door een schuiver alle kansen op de zege. Thalhammer en Ferbrache liepen steeds meer uit op de overige deelnemers en de Oostenrijker won ten slotte met een minimale voorsprong van 10 meter. Joop Vogelzang behaalde met zijn zesde plaats ook in deze klasse het kampioenschap van Nederland. Horst Kassner kon in de 250 cc-klasse schap der coureurs (formule 1-wagens): 1. Bruce McLaren (Nieuw Zeeland) 14 pnt. 2. Stirling Moss (G.B.) 11 pnt. 3. Jim Rathman (V.S.) en Jack Brabham (Austr.) beiden 8 pnt. 5. Innes Ireland (G.B.) 7 pnt. 6. Cliff Allison (G.B.) en Rodger Ward (V.S.) beiden 6 pnt. Als „ouverture" voor de Grand Prix wer den twee nationale sportwagenraces gere den. In tegenstelling met voorgaande ja ren hebben ze de toeschouwers nauwelijks kunnen boeien. In sterke mate gold dat voor de tweede wedstrijd, waarvoor veer tien rijders hadden ingeschreven doch slechts een achttal startte. In deze handi cap-race ging de zege naar Rob Slotema- kei', die een minuut na de eerste wagens was gestart. Met zijn snelle Hirondelle had hij zijn tegenstanders al halverwege de wedstrijd ingehaald. En toen was het voor de man uit Zandvoort, die het cir cuit kent als geen ander, een koud kunst je om zijn overwinning te consolideren. In de eerste sportwagenrace was de Ataf Porata van Deken de snelste. Hij leidde vrijwel van start tot finish. Van voor naar achter: Richter (Nor ton), Kassner (Norton) en Pawson AJStijdens de motorraces in Tub bergen. Het is een moment uit de 350 cc klasse. zijn succes van vorig jaar evenmin prolon geren. Zijn landgenoot Gunter Beer be schikte over een veel snellere machine en won onbedreigd. Kassner had zelfs de grootste moeite om zich de Oostenrijker Thallhammer van het lijf te houden. In deze klasse werd het kampioenschap van Nederland niet toegekend, omdat slechts twee Nederlandse rijders aan de start wa ren verschenen. Van hen verloor Leen Hoppezak bij de start al veel tijd. Ongelukkiger nog was Miel Robbe, die in een bocht onderuit ging en bij de val een enkel brak. Advertentie MOLENDÖK Dameskapptr PARFUMERIE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Telcf. 19706 Bus 3-4. De oud-wereldkampioen motocross, de Belg René Baeten, is zondag in een zie kenhuis in Sint Niklaaswaes in België overleden. Hij bezweek aan de verwon dingen, die hij opliep bij een val tijdens wedstrijden in Stekene. Baeten was 33 jaar. hij werd wereld kampioen motocross in 1958 en enkele malen kampioen van België. Het slachtof fer laat vrouw en twee kinderen achter. Schaken Zaterdag zijn in Madrid de afgebroken partijen uit de 9de, 10de en 11de ronde uitgespeeld. Onze landgenoot Donner ver sloeg de Italiaan Guistolizi. De uitslagen waren: O'Kelly (Belg.) Reilly (Ierl.) 10, Pomar (Sp.)Guistolizi (It.) 1—0, Pietzsch (O.Did)—Neikirch 1—0, GligoricHeidenfeld 10, WaltherLeh- mann remise, PanroseWalther 10, DonnerGuistolizi 10. De uitslagen van de partijen, die zon dag in de 12de ronde zijn gespeeld, luiden: Pietzsch (O.Dld)—O'Kelly (Belg) 1—0, Giustolisi (It.)—Reilly (Ierl.) 1—0, Gligo ric (J.sl.)Walther (Zwits.) 10. Portisch (Hong.)Donner (Ned.) remise, Penrose (G.B.)Pomar (Sp.) remise, Heidenfeld (Z.-Afr.)Pachman (Tsj.Sl.) remise. De partijen Lehman (W.-Dld.)Neikirch (Bug.) en Attard (Malta)Durao (Port.) werden afgebroken. De stand in de kop luidt thans: 1. Don ner 9V2 pnt, 2. Pomar en Gligoric beiden 812 pnt, 4. Portisch 3 pnt., 5. O'Kelly en Pachman beiden 7 V2 pnt. Softbal Op tweede pinksterdag heeft HHC haar jaarlijkse toernooi gehouden, waaraan ze ven teams deelnamen. In poule A waarin HHC, CILG en OG uitkwamen, werd CILG ('s Hertogenbosch) winnaar en in poule B trok HCK aan het langste eind met Pin guïns als tweede. In de finale won HCK met 12-8 van CILG. Door afschrijvingen van Rooswijk en Catchers moest de organiserende vereni ging HHC een noodoplossing zoeken, welke gevonden werd. In poule A speelden HHC, CILG en de vierde klasser OG een hele competitie en in poule B speelden HCK, Vodo, RCH en Pinguins een halve competitie. Het zuide lijke CILG voldeed weer aan de verwach tingen en schakelde OG en HHC uit voor de finale en in poule B werd HCK win naar met Pinguins op de tweede plaats. In de strijd om de derde en vierde plaats won Pinguins met 11-4 van HHC en in de finale klopte HCK CILG in de laatste slag beurt met 12-8. nadat de CILG-dames met 8-4 de leiding hadden. Gurney is uit de bocht gevlogen en I ongeluk veroorzaakt. De coureur kwam heeft in een duinpan een dodelijk er met een schrammetje af. Wedstrijdleider J. H. van Haaren hangt winnaar Jack Brabham de overwinnaars- krans om na diens zege in de Grote Prijs van Nederland I960. 6-3. Heren enkelspel: W. D. Maris versl. M. Dulac de Fugères met 6-3, 9-7. Da mes dubbelspel: mej H. Ruinen en mej D, Blaisse versl. Mej. J. Seven en mej. M. Weurman met 6-3, 6-3. Heren dubbel spel: I. F. Rinkel en E. Rhodius versl. W. D. Maris en J. v.d.Weg met 6-1, 3-6, 6-3. De belangstelling van spelers-zijde voor het jaarlijkse tennistoernooi te Wimbledon is nog even groot als in de tijd dat het professionalisme niet zo erg op de loer lag om alle talent weg te kopen. De se cretaris van de All-England Club, die het toernooi organiseert, kolonel Duncan Mac- auley, verklaarde dit zaterdag met trots. Hfj zei er echter niet bij of hij verwacht (lat ook de publieke belangstelling onver flauwd zal blijken te zijn. 296 speler, een record aantal, hebben ingeschreven voor het heren-enkelspel. In 't toernooi, dat 20 juni begint, zijn ech ter slechts 128 plaatsen, hetgeen betekent dat ongeveer 90 spelers zonder meer zul len worden afgewezen en 80 anderen in kwalificatie-ronden zullen moeten spelen. In totaal zijn 39 landen vertegenwoordigd. Spelers van bijzondere klasse ontbre ken. De favorieten voor de titel als opvol ger van Alex Olmedo zijn de Amerikaan Barry Mackay en de Australiër Neale Fraser. Maria Bueno van Brazilië is sterk favoriete voor de dames enkelspeltitel, die zij ook in 1959 won. Darlene Hard en Christine Truman zijn haar gevaarlijkste concurrenten. Rusland is vertegenwoor digd met twee dames en twee heren in de enkelspelen. De Hilversummer J. F. Dudok van Heel heeft voor de vierde keer het amateur golfkampioenschap van Nederland ver overd. De wedstrijden werden tijdens de pinksterdagen op de banen van de Am sterdamse Golfclub gehouden. In de finale won Dudok van Heel met 6 en 4 van zijn stadgenoot A. A. R. Roland Holst. Het Nederlands korfbalteam heeft zater dag op het terrein van de Weston Road School te Mitcham de achtste korfbalinter land tegen Engeland met 10-8 gewonnen. Reeds na zeven minuten nam Neder land de leiding door Jan Bes, na een ver- dedigingsfout van de Engelsen. Een mi nuut later bracht wederom Jan Bes met een goed schot de stand op 2-0. De En gelsman Apechard slaagde er na veertien minuten in het eerste Engelse tegenpunt te scoren. Even later bracht Karei van de Straten met een prachtig schot vanaf de zijkant van de korf de stand op 3-1. En kele minuten later verkleinde de beste Engelse speelster, mej. Dyer de Engelse achterstand tot 3-2. Na een korte periode van zeer goed spel van beide zijden, maakte Leen de Vries er 4-2 van. In de beginopstelling werd Van de Straten verrast door de Engelsman Sears, waardoor de score op 4-3 kwam. Hierna nam Nederland snel een 7-3 voor sprong door doelpunten van Jan Bes, mej. Worms enVan de Valk. Vlak voor de rust miste C. Pechard nog een strafworp voor Engeland. In de tweede helft speelden de Engelsen verrassend beter, hetgeen reeds na twee minuten door een doelpunt van A. Pechard tot uiting kwam. In een gelijkopgaande strijd, waarin de Engelsen veel pech had den met hun schoten, slaagde wederom mej. Dyer er in een doelpunt te scoren en de stand op 5-7 te brengen na gemiste strafworpen van De Vries en Hatley, bracht Sears voor Engeland de stand op 6-7. Nederland antwoordde hierop prompt met een doelpunt van Jan Bes. Enkele minuten later bracht Van de Straten de stand op 6-9. Door doelpunten van A. en C. Pechard kwam Engeland nog op 8-9. Doch in de laatste minuten van deze spannende wedstrijd maakte De Vries aan alle onzekerheid een einde (8-10). Het peil van het Engelse korfbal is sinds de laatste ontmoeting (1957) aanmerkelijk vooruit gegaan. Vooral het spel van mej. Dyer en Hatley viel zeer op. Het invitatietoernooi dat de vijfenzeven tigjarige Haarlemsche Lawn Tennis Club zaterdag en de beide pinksterdagen op haar banen aan de Spanjaardslaan heeft gehouden, is bijzonder goed geslaagd. Be halve gasten uit België, Duitsland en En geland zetten verscheidene nationale top- spelers en speelsters het toernooi luister bij. Er was veel tennis van klasse te zien en de toeschouwers konden mede door het fraaie weer volop van de wedstrijden ge nieten. Aan het begin hees de voorzitter van het district, de heer T. Rogmans, voor het eerst de districtsvlag. En aan het einde van deze drie tennisdagen reik te de voorzitter van de HLTC, mr. M. En schedé de prijzen uit. Behalve medailles van de provincie Noordholland en de ge meentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal was er een medaille van de Koningin. Deze kwam in handen van de winnares van het dames enkelspel, me juffrouw H. Ruinen. Willem Maris triom feerde in het herenenkelspel. T enniit Sommige deelnemers(sters) hebben het racket geruime tijd moeten hanteren voor zij in de finale kwamen. Het dames dubbel mejuffrouw Ruinen-mejuffrouw D. Blaisse bijvoorbeeld speelde gedurende het toer nooi 85 games. Willem Maris kwam tot 200 games en dat nadat hij zaterdagmid dag in Hilvei'sum drie partijen voor de competitie had gespeeld. De oud-HLTC'er E. Rhodius had een aandeel in maar liefst vijf dubbelspelen met als hoogtepunt het laatste, waarin hij samen met de eveneens voortreffelijk spe lende I. F. Rinkel de bekende dubbel Willem Maris-Hans van de Weg versloeg. Helaas kon het gemengd dubbelspel niet geheel worden afgewerkt, doordat het be gon te regenen en wat later de duister nis inviel. Van de finalepartij werd één set gespeeld. De HLTC-speelster Kea Ok- ker en Willem Maris wonnen deze set met 8-6 van het echtpaar Rinkel. De overige uitslagen van de finales wa ren: Dames enkelspel: mej. H. Ruinen versl. mej. M. Weurman met 4-6, 6-3,

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11