Drukke dagen voor zakenman en politieagent en bondig) Zuidenwind en iets warmer Bejaarde Hagenaar bij bezoek aan vriendin doodgestoken Voorzitter bepleit uitbreiding van het teeltareaal Dader en echtgenote in Amsterdam gepakt Nachtelijke ruzie met mes beslecht Zeven mensen bij het baden verdronken Vlaggetjesdag in Zoutkamp Beverwijker redt kind uit zee Jacks - Pantalons <j5rieven aan de redactie Kolonel Eekhout naar Nieuw-Guinea DINSDAG 7 JUNI 1960 2 Evangelisatie-landdag trók weer veel bezoekers Twee Nederlanders starten in Leidse ballonnenrace Twee grote boerderijen na blikseminslag uitgebrand Kabelbaan geopend op Wester bouwing Kerkelijk Nieuws PINKSTERDAGEN IN DE IJMOND Dr. J. G. de Beus nam afscheid in Moskou XcónstaNte' Kwaliteit :;,.w Bedrijfschap voor Bloembollenhandel Hagel dwong zweefvlieger tot noodlanding Int. Verbond Groothandel Bloemkwekerij produkten Bioscopen in Amsterdam te koop A. Golnot exposeert in „Arti et Amicitiae" Hubert Quispel naar Beiers Staatstheater FUNKE'S ROGGEBROOD In een woonhuis aan de Jacob Cats- straat 89 te Den Haag heeft zich eerste pinksterdag tegen middernacht een steek partij voorgedaan, waarvan de 67-jarige boekbinder P. C. .M, wonende in Den Haag, het slachtoffer is geworden. De boekbinder was in het genoemde huis op bezoek bij de 18-jarige gehuwde vrouw F. J. G.-K., toen met de 31-jarige echtgenoot van deze vrouw, de koopman G. N. G., een woordenwisseling ontstond die in een handgemeen ontaardde. De koopman werkte de boekbinder vervol gens krachtdadig twee trappen af, waar na hij op de begane grond (het is niet bekend of dit in of buiten de woning ge beurde) de bezoeker met een groot sla gersmes een steek in de rug gaf. Bloe dend en kreunend sleepte de bejaarde man zich nog enige meters voort, daarna zakte hij ineen en overleed enige ogen blikken later. Hoewel de politie onmiddel lijk werd gewaarschuwd, zagen de koop man en zijn jeugdige echtgenote tijdens de consternatie die direct na het gebeur de in deze volkrijke buurt ontstond kans, op de fiets te ontvluchten. Het tweetal is op tweede pinksterdag in Amsterdam aan gehouden en naar Den Haag gebracht. Het voorspel tot dit drama vond zon dagavond om half twaalf plaats. Op het Oranjeplein, niet ver van de Jacob Cats- straat, ontmoette de vrouw de boekbin der en nodigde hem uit, met haar mee naar huis te gaan. Daar aangekomen moet evenwel tussen de vrouw en haar bezoeker een woordenwisseling zijn ont staan, zo deelt de politie mee. Op een ogenblik schijnt de vrouw geroepen te hebben, dat haar bezoeker haar sloeg. De koopman, die in de nabijheid, gewapend met het mes, stond opgesteld, stormde op het hulpgeroep van zijn vrouw de kamer binnen en greep de boekbinder in de kraag. Aangezien zowel de man als de vrouw bij de politie te boek staat konden direct beider signalementen verspreid worden. De koopman heeft bekend, dat hij inder daad met 't mes gestoken had. Zijn vrouw, die eveneens in verzekerde bewaring is gesteld, zal medeplichtigheid ten laste worden gelegd. Het mes werd in beslag ge nomen. Steekpartij in Amsterdam De veertigjarige smid J. G. van E. uit IJsselstein heeft zaterdagavond zijn vroe gere vriendin, het 33-jarige kamermeisje T. H. enkele malen met een knipmes ge stoken. De vrouw kon na in het Weesper- pleinziekenhuis te zijn behandeld naar huis terugkeren. De man is gearresteerd wegens poging tot doodslag, subsidiair zware mishande ling. De smid heeft vroeger met mej. H. geleefd. Hij zocht haar nog geregeld op in haar woning aan de Weteringschans in Amsterdam. Toen hij zaterdag weer Een ruzie tussen twee kleurlingen is za terdagnacht in de Nieuwebrugsteeg in Am sterdam met het mes beslecht. Het slacht offer. de 30-jarige zeeman A. A. F. uit Curagao liep twee ernstige steekwonden in de maagstreek en zijn borst op. Hij is opgenomen in het binnengasthuis. De po litie heeft hem nog niet kunnen verhoren. Als vermoedelijke dader is gearresteerd de 32-jarige Surinamer J. L. Omtrent de oorzaak van de ruzie tast de politie nog in het duister. Zeven landgenoten zijn tijdens het afge lopen weekeinde of op tweede pinksterdag dag bij het zwemmen of baden verdron ken. Al deze ongelukken gebeurden in de binnenwateren; de zee heeft, mede dank zij de veelal scherpe controle van politie en reddingsbrigade op de baders, geen slachtoffers geeist. In het natuurbad Boekeloo bij Enschede verdronk de zevenjarige Sake A. Dijkstra, die in het ondiepe deel van het bad aan het spelen was en daarbij, zonder dat iemand het in de drukte merkte, onder water verdween. Toen een zwemmer het kind vond, waren de levensgeesten al ge weken. In Thorn is de 36-jarige P. van Mont- fort uit Linne bij het baden in een diepe kuil van een kanaal terecht gekomen en verdronken. De man was gehuwd. Hij kon niet zwemmen. In het ondiepe bad van het zwembad De IJzeren Man in Eindhoven vond een zwemster het lichaam van een jongen op de bodem van het bassin. Hulp mocht ook hier niet meer baten. Het slachtoffer was de achtjarige M. Hobbele uit Eindhoven. In het zeer gevaarlijke „Gat van Half weg" in de Biesbosch werd het echtpaar P. van Gennep uit Rotterdam door de trek van het water meegesleurd. Andere baders slaagden erin, de 25-jarige vrouw te redden. De eveneens 25-jarige man man verdronk voor men hem te hulp kon komen. Beide echtelieden konden niet zwemmen. In het Schiekanaal te Rotterdam is de zestienjarige leerling-banketbakker H. van der Ros aldaar bij het zwemmen met een groepje vrienden kopje onder gegaan en verdronken. Hij werd snel opgedoken, maar bleek toen reeds te zijn overleden. De 19-jarige J. Gerritsen uit Nijmegen is na een duik in het Maas- en Waalkanaal bij Walden niet meer boven gekomen. Zijn stoffelijk overschot is later opgedregd. Het is Tweede Pinksterdag erg druk geweest in Velserbeek, waar weer de jaarlijkse Evangelisatie-landdag werd gehouden. Er waren zoveel aanwezigen, dat lang niet ieder een plaatsje in de grote tent kon vinden, toen het in de loop van de morgen begon te regenen. Tot het einde toe hebben zeer velen aan dachtig geluisterd naar de boodschap, die gebracht werd door verschillende predi kanten onder het motto „Doorbraak van het nieuwe leven". Er werd niet alleen met grote aandacht geluisterd naar zan ger John Buurman en de Zingende Zus jes, de mensen zongen zelf ook uit volle borst. Ook voor de kinderen waren er sa menkomsten. kwam, constateerde hij dat mej. H. „in het leven was gegaan". Van E. heeft zich daarover bijzonder opgewonden. Er ont stond een vechtpartij in de kamer van de vrouw. Van E. greep plotseling een groot knipmes waarmee hij de vrouw enkele ste ken toediende. De vrouw verloor veel bloed, doch de aard van de verwondingen bleek later nog al mee te vallen. De definitieve aanmeldingen van de bal loncommandanten, die zullen deelnemen aan de internationale ballonwedstrijd om de Trophée du Ballon libre op zondag 12 juni in Leiden, zijn nu binnen. Uit Zwitserland komt de recordhouder Fred Dolder, een voormalig hotelhouder. Hij zal opstijgen met de splinternieuwe ballon „Albis". De jongste buitenlandse deelnemer is Albert v.d. Bemden. Hij zal te Leiden opstijgen voor zijn tweehon derdste vaart. Uit Zuid-Duitsland komt de ballonvaar der Alfred Eckert, die de vorige Trophee- strijd gewonnen heeft, hij zal natuurlijk zijn uiterste best doen de hoogste eer te kunnen wegdragen. Een van de merk waardigste deelnemers is de luchtvaart historicus Charles Dollfus. Hij is een dei- drie luchtvaarders ter wereld die zich er op kunnen beroemen, alle luchtvaartbre vetten te hebben behaald. Hij kan lucht schepen, motorvliegtuigen, zweefvliegtui gen en ballonnen besturen, hij maakte ve le parachutesprongen en heeft bovendien nog een kleine bibliotheek luchtvaartlec- tuur bijeen geschreven. Hij zal op 12 juni opstijgen met het kleinste ballonnetje (in houd 250 kubieke meter, een echt een-per- soons-hulkje) dat aan de race zal deelne men. Voor Nederland zullen deelnemen Nini Boesman, die zal starten in de nieuwe bal lon van de Haagse Ballon Club. en Koen Jansen. Vannacht werd tijdens hevig onweer door blikseminslag een eeuwenoude boer derij te Zweeloo in de as gelegd. De boer derij, waarin ook een café gevestigd was, werd bewoond door de landbouwer R. Rui nemans. Het gebouw, dat met een rieten dak gedekt was, brandde tot de grond toe af. Om zijn historische waarde werd on langs de boerderij door de gemeente Zweeloo aangekocht. In de stx-omende re gen hielpen buren de landbouwer met het in veiligheid brengen van enig vee, dat in de boerderij stond. De gehele inboedel ging echter verloren. De boerderij was verzekerd. Maandagavond om half zeven is door blikseminslag brand uitgebroken in de grote boerderij van de weduwe J. Berk- vens in het gehucht Dijk te Asten. Woon huis en schuren brandden tot de grond toe af. De brandweer van Asten was spoedig na het alarm, met groot ma terieel aanwezig doch de met stro bedek te boerderij brandde toen reeds over de gehele lengte. De boerderij ging geheel verloren, benevens landbouwmachines, gereedschappen en een groot deel van de inboedel. Het vee was in de weide. De boerderij was tegen brand verzekerd. Pinkstermaandag was het vlaggetjesdag in Zoutkamp, de garnalen-vissershaven aan de Lauwerszee. Na de vlootschouw, die in de binnenhaven werd gehouden, was het hoogtepunt van de feestelijkheden de ontvangst van de garnalenkoningin. Zij stelde vast, dat het er niet naar uitziet dat de wens van uitstel van de afsluiting van de Lauwerszee, zal worden vervuld. Zij wekte de vissers van Zoutkamp daarom op om het lot in eigen handen te nemen, voor dat de haven zal zijn afgesneden van de Waddenzee. Zij noemde als mogelijkheden het overschakelen naar de visserij met grote zeewaardige vaartuigen of omscho ling naar andere beroepen. Intussen stelde de garnalenkoningin vast, dat de bedrijfsresultaten van de Zout- kampse visserij het afgelopen jaar niet ongunstig zijn geweest eri dat men redelijk heeft kunnen investeren in verbeteringen van de vloot. Echolood is voor de meeste vissers geen luxe meer en lal van vaar tuigen zijn voorzien van nieuwe motoren. In zijn antwoordspeech beaamde de loco burgemeester, dat de bedrijfsresultaten niet ongunstig zijn geweest. Hij zei, dat het belangrijk was wanneer de jongeren de visserijschool bezoeken, omdat voor overschakeling naar grotere vaartuigen diploma's en een goede opleiding vereist worden. Intussen geloofde de loco-burge meester van Zoutkamp, dat de indijking van de Lauwerszee toch ook voor Zout kamp nieuwe mogelijkheden met. zich mee zou brengen, bijvoorbeeld de functie van verzorgingscentrum voor het nieuwe re creatiegebied dat gaat ontstaan. Bij de wedstrijd om het mooist gesierde schip van de garnalenvlootschouw is de eerste prijs gewonnen door de ZK. 22 van schipper G. Postema uit Zoutkamp. Hij verwierf hiermee de wisselbeker van B. en W. van Ulrum. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van de gemeente Renkum, mr. D. Matser van Bloois, de zweefkabelbaan op de uit spanning „De Westerbouwing" in Ooster beek in gebruik gesteld. De gemeenteraad van Renkum en vele genodigden maakten de eerste rit met de baan, die 500 meter lang en dertien meter hoog is. Een tochtje ermee duurt zeven minuten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken P. J. F. Lamens te Kamerik; te Wijk bij Heusden J. den Hoed te Tholen; te Spijkenisse M. G. L. den Boer te Chaam. Bedankt voor Veen J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Geref. Kerken Beroepen te Bowness-Montgomery (Al berta, Canada) (Chr. Ref. Church) C. Pad mos te Geesteren-Gelselaar; te Schiedam (vac. E. J. Oomkes) G. Heijerman te Nijver- dal. Geref. Kerken (Vrygcmaakt) Beroepen te Capelle aan de IJsel J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haamstede-Kerkverve J. H. Carlier te Zutphen en J. van Doorn te Tholen. Baptist? p. ,Gern.ep»>ten Beroepen te Almelo P. van der Werf, kand. te 's-Gravenhage. IJmuiden, de hele IJmond, heeft geprofiteerd van het zomerse weer tijdens de pinksterdagen. Als wij schrijven profiteren, dan bedoelen we ook dat de categorie zakenlieden weer uitstekende zaken heeft gedaan. Duizenden anderen hebben geprofiteerd van het heerlijke weer door zich op het strand bruin te laten bakken. Per fiets, bromfiets, auto (de parkeerplaatsen bij de Zuidpier waren stampvol) en per autobus kwamen de strand gangers naar IJmuiden. De exploitanten hadden mensen te weinig in dienst om cle dorstige klanten te bedienen. Elders in Velsen hebben de exploitanten van restaurants ook goed zaken gedaan. In natuurbad Velserend kon men op de pinksterdagen over de hoofden lopen. De badplaats Wijk aan Zee was volgeboekt. Zeer druk hebben ook de politieagenten het gehad. Velen begaven zich in zee en dat bete kende extra veel oplettendheid van de agenten, die stranddienst hadden en van de leden van de reddingbrigades. Per vlet voeren zij onder de kustlijn om een oogje in het water te houden. Er zijn immers altijd zwemmers die zich te ver in zee wa gen, niet beseffend welke gevaren hen be dreigen. De reddingboot „Neeltje Jacoba" van de KNZHRM te IJmuiden heeft zon dagavond twee uur tevergeefs gezocht naar enkele mensen die op twee luchtbed den zouden zijn afgedreven. De melding kwam bij de KNZHRM binnen omstreeks half tien zondagavond van de politie te Bloemendaal. Het bleek echter loos alarm te zijn. De reddingboot kwam om half twaalf weer binnen. De Velser politie heeft voor het eerst op het IJmuidense strand met zeer veel suc ces gebruik gemaakt van de mobilofoon installatie van de politieauto. Op het ei volle strand moest zondagmiddag ook een Amsterdamse familie verblijven. Deze moest in verband met een sterfgeval wor den opgeroepen. Met behulp van de mobi lofoon riep de politie, over het strand rij dend. steeds de naam van de familie op. Dit had succes. De agenten hebben het zeer druk gehad. Zij ontfermden zich over twee jonge meisjes, die bij Bloemendaal in alle drukte hun oudere zusje waren kwijt geraakt. De Velsense politie nam hen mee naar het bureau, waar de overgelukkige ouders hen later konden afhalen. De bekende zwemster Mary Kok zorgde Advertentie KOM MORGENMIDDAG eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie Gen. Cronjcstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 zondagmiddag voor een grote toeloop naar het strand. Zij was namelijk bezig aan een trainingstocht tussen Noordwijk aan Zee en IJmuiden. Kinderen leverden een veldslag om een handtekening van de po pulaire zwemster. De mannen van de IJmuider redding brigade hebben tijdens de beide pinkster dagen niet minder dan zestig personen, jong en oud, moeten verbinden wegens kleine verwondingen. Coloradokevers die meenden onopge merkt te blijven bleken verkeerd te heb ben gegokt. De honderden spelende kinde ren merkten de beestjes, die zo gevaarlijk zijn voor onze vaderlandse aardappelen stand, spoedig op. Ook in Wijk aan Zee spoelden coloradokevers aan. Maatregelen van overheidswege zijn reeds genomen. De kevertjes werden voornamelijk op Eerste Pinksterdag opgemerkt. Een verkeerschaos in de Velser tunnel ontstond zaterdagmiddag nadat een bestel auto was omgeslagen op het diepste punt van de tunnnelbuis. Waarschijnlijk als ge volg van een defect aan het linkerachter wiel, werd dit geblokkeerd, zodat de auto omsloeg. De bestuurder was juist op weg naar de fabriek om het euvel te laten ver helpen. De inzittenden kwamen er met schrammen en builen van af. Bestuurders van andere auto's hielpen de pechvogel weer overeind zetten. Op tweede pink sterdag botsten drie auto's tegen elkaar, één van de bestuurders nam de bocht naar links te ruim. Twee auto's werden zeer zwaar beschadigd. In Wijk aan Zee verkeerde een negen jarig jongetje in levensgevaar. Het kind was met enige andere jongetjes met een bal aan het spelen. De bal kwam echter wat ver in zee en dreef af. De jongen ging er achteraan, terwijl het afgaand water was. Hy kon niet meer terugkomen en riep luidkeels om hulp. Een Beverwyker, de heer J. H. B. Homan, die het geroep hoor de, begaf zich te water en redde het kind. Medische hulp was geboden. Het kind werd naar het Rode Kruis Ziekenhuis ge bracht. De redder bleek een oud-lid vafn de Wijk aan Zeeër reddingbrigade te zijn. De Nederlandse ambassadeur in de Sov jet-Unie dr. J. G. de Beus, is zondag in het Kremlin in afscheidsaudiëntie ontvangen door de president van de Sovjet-Unie, Leo nid Brezhnev. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. De Beus tot ambassadeur te Canberra (Australië). Nut van 't Algemeen. Het aantal de partementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, blijkens het over 1959 uitgebrachte jaarverslag, toegenomen tot 353. Het ledental steeg van 46.543 in april 1959 tot 47.088 in april 1960. De instellingen der nutsdepartementen vertonen een grote verscheidenheid: 126 spaarbanken, 177 kleuterscholen, 198 bibliotheken, 1 kunst kring, 1 blaasmuziekgezelschap, 32 lagere scholen, 1 bejaardensociëteit, 1 postzegel ruilbeurs, 1 badinrichting, 11 gymnastiek verenigingen, 3 begrafenisfondsen, 1 tehuis voor ongehuwden en een volksgaarkeuken. Eiland voor publiek. De voorzitter van het Plassenschap Loosdrecht en omstreken heeft het eerste eiland in de Loosdrechtse Plassen voor het publiek opengesteld. Het eiland is 300 meter lang en 25 meter breed. Het eilandenplan is een der grote objecten van het Plassenschap. Er zullen 16 eilanden in de plassen worden aangelegd die de golfwerking zullen tegengaan en grote recreatiemogelijkheden voor het publiek zullen bieden. Te duur verkocht. Een 52-jarige loon werker te Geldermalsen, is door de recht bank te Dordrecht veroordeeld tot 1.500 boete, omdat hij een boerderij met weiland en hooiland tegen een hogere prijs had verkocht dan de Grondkamer had goedge keurd. Kampeerboerderij afgebrand. Door on bekende oorzaak is de kampeerboerderij van de heer L. Bos te Boertange (gemeente Vlagtwedde) in brand geraakt. De brand weer kon niet voorkomen, dat de gehele boerderij met inboedel, waaronder twaalf kampeerbedden en een aantal landbouw werktuigen, verloren ging. Duizend agenten met rybewijs. Bij de Rotterdamse politie zijn thans duizend agenten met een rijbewijs. Het Rotterdamse politiekorps heeft zelf rij-instructeurs, die hun lessen reeds geven aan alle aspirant- agenten, die de eerste opleiding volgen. Ook oudere agenten kunnen rijlessen krij gen. Op deze manier hoopt men te be reiken, dat alle 1800 Rotterdamse politie mannen het rijbewijs-B krijgen. Advertentie w CABALLERO (Van onze redacteur voor bloembollencultuur) De voorzitter van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel, de heer W, F. van Dam, heeft tijdens de niet erg druk be zochte vergadering die dezer dagen in Treslong" in Hillegom gehouden werd, cijfers genoemd over de totale export in de periode van 1 juli tot en met 28 mei in 1959 en 1958. Er waren in het laatste jaar 129.269 uitvoermachtigingen afgege ven en er is 72 miljoen kilogram geëxpor teerd ter waarde van 229 miljoen gulden. De export stijgt ieder jaar en dit jaar wel zeer hard, namelijk met 25 miljoen gulden. Het is in exporteurskringen de laatste tijd de gewoonte om deze cijfers te ge bruiken als aanloop tot een bespreking van het te verwachten tekort aan bloem bollen in dit jaar. De verkoop in het bui tenland blijkt namelijk bevredigend te zijn en dus zal het gewas de doorslag moeten geven. Is het goed dan zal de export toch ook de laatste bollen nodig hebben. De heer Van Dam sprak er zijn verbazing over uit, dat de kwekers in hun verenigingen zo ageren tegen een flinke uitbreiding. Wel willen ze teeltbewijs bij- huren tegen zeer behoorlijke prijzen: hya cinten f 12, tulpen 6,50; en narcissen voor 3.50 per rijnlandse roede. Hoe kun nen zij dat doen als zij steeds maar be weren niet voldoende plantgoed te hebben? De heer Van Dam nam aan, dat dit alles geen speculatie was en stelde dat er bol len moeten komen. De conjunctuur is gunstig en er is veel interesse voor bloem bollen. Hij sprak verder als zijn mening uit, dat men van de kwekers toch mag verwachten, dat zij enig risico nemen. Ze hebben de laatste jaren zeer goed ver diend en moeten niet steeds blijven rede neren, dat een uitbreiding niet mogelijk is, hetzij doordat er een surplus is, of om dat er tekorten zijn. Het is nu zover, dat de exporteurs bollen in het buitenland moeten kopen om klanten te kunnen leve ren! „Als het zo doorgaat kunnen we wel een internationaal Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel gaan stichten," aldus de heer Van Dam, „Nederland moet mee kunnen blijven doen en straks niet gaan krimpen omdat het wordt overvleugeld door de cultuur van bloembollen in andere landen." Omdat de begroting op de agenda stond was er tevens ruimte voor algemene be schouwingen. Jaren geleden werden aan merkingen gemaakt op het feit, dat de Bond van Bloembollenhandelaren, het Be drijfschap en de advocatuur van de mrs. Theyse geheel met elkaar verweven wa ren. Dit jaar is deze netelige kwestie tot aller genoegen opgelost. De heer Van Dam dankte de heer v. d. Kolk, voorzitter van de Bond, voor zijn bemiddeling. Hij deed een beroep op de bestuursleden om nu zelf te constateren, dat de verhouding tus sen Bond en Bedrijfschap normaal is en dat er een goede samenwerking is, waar in het Bedrijfschap nog profiteert van de 60-jarige ervaring van de Bond. Er waren geen opmerkingen over de be groting, behalve dan de heer C. Ph. Fre- riks, die zijn gebruikelijke vraag stelde over de kosten van kantoor New York, die naar zijn mening knap hoog zijn. De heer J. Tegelaar was het hier niet mee eens en zou wel eens willen weten, wat de heer Freriks toch ieder jaar weer met die opmerking bedoelde. De gehele begroting werd zonder verde re discussies aangenomen. De zweefvlieger W. Adriaansen uit Huij- bergen werd zondagmiddag nadat hij van de vliegbasis Woensdrecht was opgestegen voor een zweefvlucht, gedwongen een noodlanding te maken, daar de weg naar het vliegveld door een onweersbui voor hem was afgesloten. Op circa 1000 meter hoogte werd zijn toestel door de hagel stenen bekogeld, zodat hij een geschikte landingsplaats moest zoeken. Op een in dustrieterrein onder Bergen op Zoom kwam hij veilig neer. Het toestel werd 's avonds gedemonteerd en naar het vlieg veld overgebracht. Het in 1959 opgerichte Internationale Verbond van de Groothandel in Bloem- kweker ij produkten houdt op 10 en 11 juni in Rotterdam zijn eerste gedelegeerden vergadering. Dit verbond omvat alle re presentatieve verenigingen in de Euro- marktlanden van im- en exporteurs en bin nenlandse groothandelaren in snijbloemen. Het stelt zich ten doel de bloemenafzet zowel binnen als buiten de Gemeenschap pelijke markt te bevorderen en de gemeen schappelijke belangen bij de Europese Executieve Commissie te Brussel te ver dedigen, zoveel mogelijk in samenwerking met de internationale organisatie van kwe kers en bloemisten. (Van onze Amsterdamse redacteur) Wie interesse heeft in het exploiteren van een bioscoop kan in Amsterdam keus maken uit twee theaters, die al sinds lan ge tijd te koop staan: „Edison" op de Elandsgracht en „Desmet" in de Planta ge Middenlaan. Als zich niet spoedig ko pers melden zullen de voorstellingen wor den gestaakt. Hiermede zou dan het aan tal Amsterdamse bioscooptheaters bene den de veertig dalen, ware het niet, dat er in de naaste toekomst in de tuinsteden twee bioscoopzalen worden geopend en een derde in vergevorderde staat van voorbereiding is. Overigens zijn in de af gelopen jaren al drie kleine, oude thea tertjes gesloten, omdat zij niet meer ren dabel waren. Het is duidelijk, dat de t.v. het bioscoopbedrijf zware slagen heeft toe gebracht en nog steeds toebrengt. De oude Amsterdamse buurttheatertjes wor stelen echter ook met het probleem van ontvolking van de buurten, althans wat de jongeren betreft. Een deel van de hoofd stedelijke bevolking heeft zich de afge lopen jaren van de volgepropte stadswo ningen verplaatst naar de tuinsteden in het westen. De oudjes bleven achter en schuiven 's avonds liever bij de t.v. dan dat zij de straat opgaan om een bioscoop- je te pikken. Op dit ogenblik is er in de verre tuinsteden, waar bijna 100.000 men sen wonen, nog geen enkele bioscoop. De directie van n.v. Hollandfilm, die daar gaat bouwen, verwacht er in ieder geval een goede toekomst te vinden. Zaterdag 18 juni opent de heer Jelle Troelstra in „Arti et Amicitiae" te Am sterdam een tentoonstelling van werken van A. J. G. Colnot. Deze expositie, die een overzicht biedt van zijn werk van 1920 tot heden, is tot 11 juli te bezichtigen. Het Beierse Staatstheater (Theater am Gartnerplatz) heeft de Nederlandse bas- bariton Hubert Quispel met ingang van 1 september 1960 geëngageerd. CCCCCOIOOOC<>MCCOOOCCCCO!X»OCOOOCOC>V»DOMOOOOCOCCOa»30 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE èXÖDCOOOOKJXOOOOXODOODCCCODOOCCOOOÏCCOOMOCOOCODCOMÓ (Verkort weergegeven) Twee vliegen in één klap. Indien er nu toch per se oorlogsschepen en soldaten naar Nieuw-Guinea moeten, zouden ze dan niet beter om de punt van Zuid-Amerika kunnen varen en dan in Chili voor een paar miljoen gulden goederen af kunnen geven? Goede Nederlandse spullen en eventueel tegen inkoopsprijs geleverd gratis door Nederlandse schepen gebracht, die zodoende zelfs niet langs Indonesië hoeven te gaan. EEN GEZIN. Advertentie èn voor uw gezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien tegen één dat ook uw dokter het eet Kolonel W. D. H. Eekhout, onder wiens bevel de brigade Nederlands-Nieuw-Guinea zal staan, is zaterdagavond per K.L.M- vliegtuig van Schiphol naar Biak vertrok ken. Met hem reist een kleine staf, bestaande uit een tiental officieren, .onderofficieren en soldaten, die de kolonel in Nieuw Gui nea zullen assisteren bij de voorbereidin- gen voor de ontvangst van de brigade. Dit contingent, bestaande uit beroeps- en dienstplichtige militairen, zal in augustus vertrekken. Eén van de tien reisgenoten van de kolonel is diens plaatsvervanger, luitenant-kolonel R. IJ. Boreel. Voor zijn vertrek vertelde kolonel Eek hout dat er hard wordt gewerkt aan de uitrusting van het contingent. Hij had in Korea ervaring opgedaan ten aanzien van de uitrusting van militairen in een warm klimaat. Voor de brigade die thans in Ne derland een speciale opleiding krijgt, is praktische kleding uitgezocht. Voorts heeft de kolonel zich beziggehouden met de keu ze van het materiaal, dat in de oerwouden van Nieuw Guinea nodig zal zijn. Het is niet kolonel Eekhouts eerste be zoek aan Nieuw Guinea. Eind 1945 en be gin 1946 is hij op het eiland betrokken geweest bij de opleiding van parachutisten. Op Java was hij commandant van de pa ratroepen. Hij heeft zijn voorzitterschap van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club noodgedwongen moeten neerleggen, want zijn verblijf op Nieuw Guinea is vast gesteld op drie jaar. Dat laatste geldt trouwens voor alle be roepsmilitairen van de brigade, die met hun gezin naar Nieuw-Guinea gaan. Zon der gezin moeten zij er 1 jaar blijven. De dienstplichtige militairen zullen een een jaar in de tropen moeten dienen. Op het ogenblik bevinden zich geen andere troepen op het eiland dan mariniers. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de pinksterdagen hebben zich belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling voltrokken. Het hoge- drukgebied, dat de mooi-' eer-periode in leidde, trok via het zuidelijk deel van de Oostzee naar Rusland weg. Een depres sie bij Ierland trok naar IJsland. Tegelij kertijd breidde een bij de Azoren tot ont wikkeling komend hogedrukgebied zich over Zuid-Frankrijk uit. Dit had tot ge volg, dat koele oceaanlucht tweede pink sterdag ons land begon binnen te stromen hetgeen met plaatselijk zeer zware on weersbuien gepaard ging. Vanmorgen bevond geheel Nederland zich in de koele lucht, waarin flinke opklarin gen voorkwamen. Over de oceaan koerst intussen een actieve depre ~ie in de rich ting van Ierland. Onder invloed van deze depressie zal de wind morgen krim pen naar zuidwest tot zuid en aanwakke ren. De temperaturen zullen daardoor weer iets hoger worden. Of een bij de de pressie behorende neerslagzone ons land zal kunnen bereiken is nog onzeker. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen buiten- en binnenland van gisteren Neerslag laatste 24 uur Woensdag 8 juni Zon op 4.21 uur, onder 20.57 uur. Maan op 19.28 uur, onder 3.57 uur. Maanstanden 9 juni 14.02 uur volle maan. 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 juni Hoog water 1.30 en 14.00 uur. Laag water 9.21 en 22.01 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Mallorca Lissabon onbewolkt wzw onbewolkt w onbewolkt w geheel bew wzw onbewolkt w regen w half bew. w onbewolkt zw o. S 2! 21 22 20 29 25 28 28 26 zwaar bew licht bew. onbewolkt mist zwaar bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. half bew. regen geheel bew onbewolkt onbewolkt regenbui zwaar bew onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew half bew. wnw 27 windst. 24 windst. 27 windst. 22 windst. 21 zzw 22 w 26 wzw 27 nw 26 windst. 22 windst. 19 nw 13 n z wzw wzw 24 27 28 26 windst. 27 windst. 27 windst. 25 wzw 26 verand. 19 windst. 28 n ono 29 ono 27 ono nnw 20 M 01 Sc 3 3 9 5 13 30 5 12 0 0 0 0 0 0 5 1 6 10 0 4 0,4 0 7 3 0 0 3 1 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2