MZeWOiNSPAG-TtP WERELDNIEUWS Voormalige SS-ers leefden zich uit in verbolgen Windsheim Oostenrijk bereidt zich voor op Kroesjtsjevs komst Westduitse snelheidsbeperking redde vele mensenlevens ZuIdUAfrika Rhee's ministers - op drie na - allen gearresteerd Tsjoe maant tot opstand tegen V.S. Powers sr. - „op verzoek" niet naar Rusland Drie kampeerders bij Helsinki vermoord ^Praatótoel 3 Ruim 500 granaten op Quemoy Nieuwe aardschokken op Chili, geen slachtoffers Engeland koopt Skybolt Katoenen pakje 90 4 /oor nu Half miljoen verdreven Duitsers demonstreerden Tegenstanders van Salazar in Portugal veroordeeld Ontvangst zal waardig maar niet overdreven zijn Critiek op Seebohms maatregelen moet verstommen Op de r J DINSDAG 7 JUNI 1960 „In Nederland bestaat het comité Zuid- Afrika". Aldus luidt het eerste punt van het reglement, waarop het Comité Zuid- Afrika is gebaseerd en dat doelstelling, middelen en samenstelling regelt. In zes summiere regels maakt dit reglement dui delijk, dat zich achter de zeer neutraal klinkende titel een soort strijdorganisatie verbergt, die in de bres wil staan voor de slachtoffers van de discriminatoire wet geving van de Zuidafrikaanse regering. „Verbergt" is een aanduiding die louter stilistisch moet worden verstaan, aangezien er bij dit comité, onder leiding van dr. J. J. Buskes en met bekende en gerespec teerde leden, geen sprake is van verborgen acties of verscholen intenties. Integendeel, het reglement zegt duidelijk en vierkant waar het op staat: men wil werken ten bate van de slachtoffers der rassenpolitiek in Zuid-Afrika en trachten op democratische wijze een einde te maken aan de aldaar geldende discriminatie en segregatie. Ofschoon deze doelstelling velen zeer sympathiek zal zijn en de gevoelens van een grote meerderheid in Nederland zal aanspreken, rijzen toch bedenkingen tegen enkele formuleringen in dit reglement. For muleringen die doen vrezen dat het belang van de gediscrimineerden en men mag niet twijfelen aan de heilige bedoeling van de initiatiefnemers om dit belang te dienen wellicht meer gekwetst dan bevorderd zal worden. Punt 1 van het tweede reglementsartikel luidt: onderhoud en verdediging van slacht offers der discriminatoire wetgeving van de Zuidafrikaanse regering. Punt 2: projecten die onderwijs en ontwikke ling van de gediscrimineerde bevolkings groepen beogen. Punt 3:projecten, die op democratische wijze een einde beogen te bewerkstelligen van discriminatie en segregatie in politiek-economisch en sociaal opzicht in de Unie van Zuid-Afrika. Wanneer de Zuidafrikaanse regering van dit reglement kennis neemt en er is geen reden om te veronderstellen dat dit niet zou gebeuren mag men niet verwachten dat zij deze doelstellingen van haar standpunt uit als geoorloofde acties zal zien. Men moet immers aannemen dat alle hulp, die de gekleurde bevolkingsgroepen van Zuid-Afrika van buitenaf ontvangen en accepteren, zal worden beschouwd als een direct tegen de regering gerichte activi teit. Niet alleen zal een doelstelling als onder dit tweede reglementsartikel is uit eengezet, alle praktische legale realisatie mogelijkheid missen, doch bovendien zal de verdenking van illegale activiteit er door worden aangewakkerd. Deze bedenkingen worden niet geopperd als gevolg van een gebrek aan begrip voor de ontrechting der gekleurde groepen in Zuid-Afrika, doch wel als gevolg van de overweging dat die ontrechting zal toe nemen door de achterdocht, die de Zuid afrikaanse regering zal opvatten tegen deze groepen, wanneer zij moet vrezen dat van het buitenland uit in de binnenlandse si tuatie wordt ingegrepen. Het Comité Zuid- Afrika zal moeilijk iets voor de negers kun nen doen, wanneer het niet op een of an dere manier vat krijgt op wat er in Zuid- Afrika gebeurt. Hoe wil het de slachtoffers der discriminatie verdedigen, onderhouden, ontwikkelen, onderwijzen, wanneer het zich buiten de grenzen der Unie houdt? En wat het binnen die grenzen zou ondernemen, zou illegaal zijn. Misschien kan het Comité in de nadere uitwerking van haar doelstellingen en mid delen een antwoord geven op deze beden kingen, doch zolang moeten wij aannemen dat men zich niet duidelijk de consequen ties voor ogen heeft gesteld van datgene, wat in het reglement onmiskenbaar wordt gesuggereerd. SEOEL (AFP-UPI) De Zuidkoreaan- se autoriteiten hebben, in het kader van hun actie tegen personen, die ervan wor den verdacht de resultaten van de jong ste Zuidkoreaanse presidentsverkiezingen te hebben vervalst, 76 nieuwe arrestaties laten verrichten. Onder de arrestanten be vinden zich tien oud-ministers, elf libera le afgevaardigden en verscheidene poli tiebeambten. Er zijn thans 29 vroegere ministers ge arresteerd. Tegen negen van hen zijn be schuldigingen uitgebracht, evenals tegen de dertien leden van de in haar geheel gearresteerde commissie voor de presi dentsverkiezingen van de liberale partij, de regeringspartij onder het bewind van ex-president Syngman Rhee. Slechts drie ex-ministers zijn tot nu toe vrijuit ge gaan. De Zuidkoreaanse politie heeft vorige week negen, uit Noord-Korea afkomstige, agenten gearresteerd, die nabij de haven Mokpo aan land waren gegaan. Veertien andere communistische agenten, die te zelfdertijd aan land gingen, wisten te ont snappen. Er wordt naar hen gezocht. De voorlopige regering van Zuid-Korea heeft de kustwacht opgedragen geen Ja panse vissers meer te arresteren die bin nen de omstreden „rhee line" een een zijdige uitbreiding van de territoriale wa teren vissen. De waarnemend presi dent, Hoe Tsjoeng, heeft de patrouilles van de kustwacht gelast de schepen bui ten de lijn te brengen, aldus is in Seoel vernomen. TOKIO (UPD Aan een banket, dat in Peking gegeven werd voor vertegenwoor digers van vakbonden uit 58 landen, die in de hoofdstad van communistisch China een congres houden, heeft premier Tsjoe En Lai maandagavond een lans gebroken voor een gevecht op leven en dood tegen wat hij het „imperialisme der Verenigde Staten" noemde, zo meldt het persbureau Nieuw-China. Tsjoe verklaarde, dat het imperialisme vernietigd kan worden. „De volkeren zelf moeten in opstand komen te gen het imperialisme. De vrede kan nooit worden verkregen door haar van het im perialisme af te bedelen". Tsjoe beschul digde de Verenigde Staten van „criminele handelingen" en verklaarde, dat de arbei ders en „progressieve mensheid" al hun energie moeten concentreren op het toe brengen van de nederlaag aan de krach ten van oorlog en agressie, aan welker hoofd het Amerikaanse imperialisme gaat. Volgens Tsjoe kunnen de imperialisten worden overwonnen. Hij zei, dat een pa triottische strijd is uitgebroken tegen het Amerikaanse imperialisme in Zuid-Korea, Turkije en Japan, welke landen scherp on der controle van het Amerikaanse impe rialisme stonden. In die strijd was vol gens Tsjoe de eenheid van het volk de be slissende factor. (UPI) De communes in de steden van communistisch China omvatten thans 60 percent van de totale stadsbevolking, of ongeveer 42 miljoen van de 70 miljoen zielen, aldus heeft de vice-premier en mi nister van Financiën Li Hsien-Nien zater dag medegedeeld. Met de vorming van stadscommunes werd aan het begin van dit jaar begon nen. De vorming van communes op het platteland was tegen het einde van 1958 reeds voltooid met uitzondering van Ti bet. Uit Li's verklaring zou kunnen worden geconcludeerd, dat nog slechts 28 miljoen Chinzen nog geen deel uitmaakt van com munes. Li sprak op een congres van Sta- chanov-arbeiders en culturele groepen in Peking. TAIPEH (UPI) Communistisch-Chine- se artillerie heeft zaterdag een hevig bombardement op het door de nationalis ten bezette eiland Quemoy uitgevoerd. In een half uur werden meer dan 500 insla gen geteld. Het was het zwaarste bombar dement van dit jaar. In nationalistische kringen houdt men rekening met de mogelijkheid van een aanval op Quemoy vóór het bezoek van Eisenhower aan Formosa, op 18 en 19 juni. SANTIAGO (Reuter-AFP) Zuid-Chili is maandagochtend opnieuw getroffen door een zware aardbeving, die echter geen slachtoffers heeft geëist doordat het geteisterde gebied zeer dun bevolkt is. Ook de schade is gering. Men vreest echter voor een nieuwe vloedgolf. Zoals bekend zijn door vloedgolven na de vorige aard bevingen in Chili veel mensenlevens in dit land en in Japan en Hawaii verloren ge gaan. Thans werd getroffen het gebied van Puerto Natales, ongeveer 2.200 km. ten zuiden van Santiago. Het valt buiten de streken die de vorige malen zijn geteis terd. Het ligt in het uiterste zuiden van Chili in de provincie Magellan, die een oppervlakte van 135.000 km. heeft en slechts 67.000 inwoners telt. De schokken werden te Moskou, Triëst, Buenos Aires, Massachusetts en Ohio ge registreerd. Intussen gaat men op grote schaal voort met de evacuatie van hét gebied van Val- divia, centrum van de vorige aardbevin gen. Het wordt bedreigd door het stijgen de water van het Rinihue-meer, dat door obstakels als gevolg van de aardschokken niet meer normaal kan wegvleoien. WASHINGTON (UPI) Engeland en de Verenigde Staten hebben maandag over eenstemming bereikt over de aankoop door Engeland van de „Skybolt", een in de lucht te lanceren ballistisch projectiel, zodra dit wapen in produktie is. De overeenstemming werd bereikt tij dens besprekingen tussen de Amerikaanse minister van Defensie, Thomas G. Gates jr., en de Britse minister van Defensie, Harold Watkinson. De Skybolt wordt een ballistisch projec tiel met een reikwijdte van duizend mijl, te lanceren vanaf bommenwerpers. Advertentie ijzer8terk, Sanfor. Opgestikte zakjes, ook op broekje Alleen geldig woensdag 8 juni a.s. Grote Markt 1 -7 (Van onze correspondent in Bonn) In de Zuidduitse stad Windsheim is het met pinksteren tot een incident gekomen tussen de bevolking en 1300 ex-SS-ers. De ex-nazi's, die zweren bij het roemruchte verleden van Hitier, brulden in een res taurant nazi-liedjes waarop de inwoners van Windsheim zich tot de politie wend den. Deze SS-bijeenkomst was, gelijk die van het vorig jaar te Hameln, georgani seerd door de HIAG. Deze „Hilfsgemein- schaft auf Gegenseitigkeit" is een organi satie van voormalige SS-ers d<e naar bui ten toe optreedt als helpster i het ver zamelen van gegevens voor de Duitsers die nog altijd hopen op de terugkeer van miljoenen in de oorlog verdwenen familie leden, hetzij militairen, hetzij burgers. In werkelijkheid, dat is het vorige jaar te Hameln, en dit jaar weer te Windsheim gebleken, is de HIAG een neo-nazi-organi- satie van ex-SS-ers die de oude „vriend schap" niet kunnen vergeten en waar schijnlijk op nieuwe successen hopen, ge legenheid geeft tot jaarlijkse bijeenkoms ten. De voormalige divisiecommandant, kolonel Franz Schreiber verklaarde dat de strijdende SS zich kan losmaken van de misdaden van de leiding der nazi-con centratiekampen. „Evenals alle Duitsers" hadden de strijdende SS-ers nas na de oor log van de concentratiekampen gehoord. Dit had hen met afschuw vervuld, aldus de oud-divisiecommandant. Veel minder extreem waren de bijeen komsten van de organisaties van uit voor malige Duitse gebieden gedreven Duit sers In München kwamen met pinksteren driehonderdduizend voormalige Sudeten duitsers bijeen, wier organisatie zo ver standig was in het voormalige concentra tie kamp Dachau een krans te leggen. Tweehonderdduizend voormalige inwoners van Pommeren vergaderden te Bochum. Bij deze beide bijeenkomsten werden de scherpe kantjes van de eis om te mogen terugkeren naar de thans door Polen, Tsjechen. Russen en Oostduitsers bezette en vroegere Duitse gebieden, afgeslepen door de tegenwoordigheid, en de rustige redevoeringen, van minister's uit Bonn. Provocerend Desondanks is de, zij het ook gematigde roep van deze machtige organisaties van verdreven Duitsers, geen schreeuw in de woestijn. Zij eisen gebieden terug die dank zij Hitler's terreur verloren gingen. Hun LISSABON (UPI) Een rechtbank in Lissabon heeft drie personen wegens het verspreiden van „subversieve propagan da" tegen het regime-Salazar veroordeeld van straffen variërend van anderhalf tot drie jaar gevangenis. Een verdachte werd vrijgesproken. Antonio Da Costa, een arbeider, werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf en ontzetting uit de burgerrech ten voor een periode van vijf jaar, Raul Lopes Martins, een smid, kreeg 26 maan den gevangenisstraf en ontzetting uit de burgerrechten voor een periode van vijf tien jaar. De derde verdachte, de stoker .Toao Alberto Raimundo, werd tot drie jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de burgerrechten voor vijftien jaar veroor deeld. De advocaat dr. Arnaldo Pereire de Oli- veira Mesquita werd vrijgesproken. Van onze correspondent in Wenen) Bij herhaling hebben Oostenrijkse staatslieden Kroesjtsjev uitgenodigd een officieel bezoek aan hun land te brengen en tenslotte werd dit aanbod aangenomen. De Russische minister-presi dent zal op 30 juni in Wenen aankomen en zeker vijf dagen, misschien zelfs een week in Oostenrijk blijven. Op het Ballhausplatz is men reeds bezig met de samenstelling van het programma, terwijl de politie de nodige veiligheidsmaatregelen neemt. Ofschoon Kroesjtsjev in het hotel Impe rial zijn intrek zal nemen, is het wel zeker dat hij ook in de Russische ambassade zal vertoeven, vooral om hier verklaringen voor de pers af te leggen. Voor alle zeker heid heeft de politie de huizen rondom de ambassade onder controle genomen om vast te stellen of er gevaarlijke elementen wonen. Er zijn reeds lijsten opgemaakt van lastige emigranten en anti-communis tische activisten, die voor de tijd van het bezoek op vakantie worden gestuurd. Het is in Wenen nog niet bekend of Nina Kroesjtsjeva haar man zal vergezellen. Wel heeft zij te kennen gegeven dat zij Wenen graag zou leren kennen. Wanneer ook zij komt, zal zij waarschijnlijk weer door haar kinderen worden begeleid. Kroesjtsjev zelf zal het de politie niet gemakkelijk maken en elke gelegenheid waarnemen om er uit te breken en con tacten met gewone mensen in winkels en fabrieken te leggen. Oostenrijk zal de Russische staatsman waardig ontvangen. De betrekkingen tus sen de twee landen zijn goed, maar ook niet meer dan dat. Oostenrijk zal niet aan dringen op betere voorwaarden bij de her stelbetalingen. De ontvangst zal beschei den zijn. niet alleen omdat Kroesjtsjev dit uitdrukkelijk wenst, maar vooral omdat deze houding het best past bij de positie van dit land. Op het programma staat ook een bezoek aan een aantal grote fabrieken en stuwdammen. Er is voor deze reis een aparte trein gereserveerd, waaraan enkele wagens voor de journalisten worden ge koppeld. Opmerkelijk is het bericht uit Moskou dat Kroesjtsjev niet van plan is om de grootste stuwdam in Kapran te bezichti gen, die Mikojan twee jaar geleden heeft bezocht. Men vraagt zich af of maarschalk Malinovski mee zal komen. Er zijn nog andere punten niet duidelijk, maar zeker is dat de Oostenrijkse bevolking met uitzondering van een handjevol communis ten niet nieuwsgierig is naar de extra voorstelling van Kroesjtsjev. Het zal hem grote moeite kosten evenveel mensen op de been te brengen als enkele weken ge leden de Sjah van Perzië. optreden dank zij de aanstaande ver kiezingen door alle politieke partijen te Bonn goedgekeurd heeft een onmisken baar provocei-end accent, omdat het ge paard gaat met de eis tot grenswijziging, en in negen van de tien gevallen over het hoofd ziet, dat de oorzaak van de vlucht de nazi-terreur in Oost en West was die miljoenen niet-Duitsers het leven heeft gekost. Daar evenwel een op de vier Westduit sers afkomstig is uit deze vroegere Duitse gebieden en de verkiezingen- naderen, waagt te Bonn niemand het te wijzen op het gevaar dat steekt in de eis der vluch telingenorganisaties die wel eens in slechter tijden dan thans zouden kun nen worden tot extreme bewegingen met provocerende fanatieke uitlatingen. De minister van Verkeer, Seebohm, een der voormannen van de „Sudetendeutsche Landsmannschaft", zei dat ..de Sudeten- duitsers het recht hebben in hun vader land te leven en te blijven". „Ons geweten en ons hart zijn achter ge bleven in het verloren vaderland en dit verlangen heeft ons vandaag hier in honderdduizenden bijeen gebracht". See bohm, zelf een Sudetenduitser, was tijdens de oorlog belast met het toezicht over de Tslechoslowaakse ijzer- en staalindustrie. POUND (Reuter-AFP) De reis die de vader van de boven de Sovjet-Unie neergeschoten Amerikaanse piloot Powers naar zijn zoon zou maken gaat niet door, aldus is meegedeeld door de heer Cury die Powers sr. zou vergezellen. Powers sr. heeft het dringende verzoek gekregen voorlopig niet te gaan. Op de vraag van een journalist of het verzoek van het de partement van Buitenlandse Zaken afkom stig is, zei Cury dat hij het niet wist en ook niet wilde weten. Een woordvoerder van het „State De partment" verklaarde zaterdagavond dat het ministerie bereid is om aan Powers sr. een paspoort te verstrekken zodra hij er om vraagt. De vraag of de tijd voor zijn reis naar de Sovjet-Unie gunstig is, is een kwestie die alleen de heer Powers en de Russische autoriteiten aangaat, al dus deze commentaar. Powers sr. heeft via een vriend van zijn zoon laten mede delen dat hij geen brieven van zijn zoon heeft ontvangen en dat er geen sprake van is dat deze hem zou hebben gevraagd niet naar de Sovjet-Unie te komen. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" zou Francis Gary Powers in brieven aan zijn vrouw en vader hebben geschreven, dat hij goed wordt behandeld en het goed maakt. Deze brieven zouden met de gewone post zijn verzonden. De Russische ambassade in Washington had Powers sr. vrijdag laten weten, dat hij zonder bezwaar een visum voor de Sovjet-Unie kon krijgen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Verkeer, ir. Seebohm heeft met pinksteren een klin kende zege op zijn critici behaald. Zijn proef om tijdens deze feestdagen, waarop „iedereen" er op uit zou gaan, de snel heid op de wegen te beperken had name lijk tot resultaat dat: ten eerste het ver keer desondanks tamelijk vloeiend voort gang vond, ten tweede het aantal onge lukken en daarmee het aantal doden en gewonden heel wat lager bleef dan in voor gaande jaren. Seebohm is om zijn proefneming, die hij van 15 tot en met 20 juni zal herhalen, in de pers zeker niet zachtzinnig aangepakt. De feiten hebben hem van vrijdagmorgen vroeg tot gisteravond laat gelijk gegeven. Op de gewone wegen „kropen" de auto's met een maximum snelheid van 80 kilo- mctei', op de zogenaamde Autobahnen met „maar 100 kilometer per uur" voort. Hon derden vakantiegangers die haast hadden, waren zo verstandig geweest reeds donder dag te vertrekken, toen konden zij nog met 120 kilometer over de autobahnen ra cen. De grote meerderheid en de vele buitenlanders onder wie talloze Nederland se automobilisten hebben het voor en tij dens pinksteren en ook nog vandaag kalm aan moeten doen. De Westduitse politie had geen halve maatregelen genomen om deze proef te doen slagen. Boven de Autobahnen vlogen enkele hefschroefvliegtuigen van 't West duitse leger. Het aantal ongelukken was dan ook veel minder dan met pinksteren 1959. toen per dag 25 tot 35 mensen het leven verloren bij verkeersongevallen. Een onmiskenbaar nadeel van Seebohm's maatregel was dat zich op de Autobahnen vlak voor grote steden als München, Stutt gart, Frankfort, Keulen, Düsseldorf en Hannover onafzienbare „autoslangen" vormden. De maximumsnelheid van 100 ki lometer had verhinderd dat de hardrijders het tempo „vloeiend" hadden gehouden. Het duurde in Keulen en Düsseldorf gis teravond dan ook uren voor men binnen was. Nedexdandse toei'isten die met pink- HELSINKI (UPI) Aan de oever van het Bodom-meer in de buurt van Helsinki werden zondagochtend in een tent de ont zielde lichamen van drie jeugdige kam peerders gevonden. Zij waren gedood door messteken. Een viei'de kampeei'der werd zwaar gewond. De slachtoffers zijn twee meisjes, van 15 en 16 jaar, en twee jon gens van 18. De vier jongelui zijn door de moordenaar kennelijk in hun slaap ovei'vallen. De mooi'denaar heeft de scheei-lijnen stuk gesneden en is toen in het wilde weg begonnen te steken naar het viertal, door het op de kampeerders gevallen tentdoek heen. De drie lijken ver toonden tal van steekwonden. Een der jon gens is er blijkbaar nog in geslaagd uit de tent te kruipen. Hij werd door de mooi-- denaar neei'geslagen met een of ander voorwerp. Deze jongen werd op het tent doek liggend gevonden. Hij is niet in le vensgevaar, maar nog te zwak om ver hoord te worden. Tachtig soldaten, tiental len politiemannen en vele anderen speu ren naar de dader, die zich misschien in de dichte bossen schuil houdt. Maandag zou op ongeveer 15 kilometer afstand van het toneel van de moord een man in met bloed bevlekte kleding zijn gezien. steren in Duitsland uit wai'en geweest en daai'bij zo onvex-standig waren op de te rugweg de. Autobahnen in plaats van de binnenwegen te gebi'uiken. moesten soms dan ook vele uren -wachtten voor zij de Nederlandse grens bereikten. Treinongeluk Bij Ingelheim aan de Rijn ontspoorde zaterdag de D-ti'ein Bazel-Dortmund. Acht pei'sonenwagens en een goederenwagon werden uit de rails geworpen. Daai'bij kwamen twee mensen om het leven en wei'den meer dan dertig andere gewond. Men neemt aan dat de hoge temperatuur de rails op abnormale wijze heeft doen uitzetten. In het dal van de Moezel werden op eerste en tweede pinksterdag nogal wat toeristen, onder wie Nederlanders, gedu peerd. Zij moesten vele kilometers om rijden omdat tijdens een hevige regenbui van de wijnbei'gen gi'ote stenen en veel modder op de weg werden gespoeld. Op sommige weggedeelten lag de modder 1,25 meter hoog. De jongens Wij horen, noodgedwongen door het meeste-stemmen-geldtin het moderne gezin, zeer vaak hoe de jongens van Luxemburg roepen en roepen door de avond en de vroege nacht. Het zijn bij kans alle Amerikaanse jongens of hunne Engelse imitatoren en zij zitten vol pijn. Dat is duidelijk. Zij lijden lelijk. Zij ker men het meestal uit bij een groots ge rucht van ondefinieerbare rombommélge- luiden op de achtergrond en een sterk gepringel van vele gitaarsnaren. Er is nimmer het geringste vleugje humor te ontdekken in de zang dezer rekels. Zij staan met gefronste wenkbrauwen voor de microfoons, dat is zeer duidelijk, en de haarlokken liggen daar weer zwaar over heen en al wiegend en wenkend, SCHREEUWEN zij het uit, de bengels. Zij lijden ami een opmerkelijk geestelijk zeer. Er is, in de vroege jaren der hedendaag se psychologie-mode een periode geweest dat iedereen elk ander betichtte van een „minderwaardigheidscomplex". Het was niet mooi om een minderwaardigheids complex te hebben. Dat was zelfs ronduit lillijk. Dat was iets waar je maar beter mee naar de zolder kon gaan en het daar uitzweten of zo iets, maar jongens met minderwaardigheidscomplexen, nou, dat waren maar enge slappe jannen. Op de een of andere manier echter is dat allemaal wat uitgesloten; het „minder waardigheidscomplex" doet ons niet veel meer. We zijn ermee vertrouwd geraakt als met een vervelend pijntje hier of daar. Als met een rare logé, die is blij ven zitten in het kleine kamertje en eerst veel weerstanden opriep maar nu ver- troiiwd is en bekend. Heel soms, als deze logé lastig wordt, worden wij nog wel eens even herinnerd aan zijn bestaan maar er bewegen zich tegenwoordig langs de voordeur zodanig vele en ingewikkelde, fraaivormige en weelderige complexen van de fijnste soort, dat wij aan die oude in het kleine kamertje nog maar weinig aandacht besteden. En nu ineens, zo ho ren wij (ook op ditzelfde ogenblik, ja) de knapen uit Luxemburg bij gitaorgetringel en het engelwijde zingen van enorme meisjeskoren die bovendien nog veelvou dig vermenigvuldigd zijn door middel van echokelder-effecten en geluidsdoublerin- gen van onaardse omvang, luide, zeer luide roepen wat voorheen zo bepaaldelijk ongepast was: n am el ij k dat zij ónder de minderwaardig heidscomplexen zitten. Zij zijn (zo zingen zij) nog zeer jong, teen-agers en zij mogen (derhalve?) nog niet aan trouwen denken of aan going-steady (vas te verkering) en iedereen vindt hen maar snotters en zo wenen zij des nachts vaak en spelen dan met de vriendschapsringen. Het zijn, kortom, jongens die het in elk opzicht belabberd hebben en op alle vlak ken gemeen worden tegengewerkt. Zij zijn dientengevolge echter niet opstandig. Zij zijn, zeer merkwaardig, alleen maar huilerig en jankerig in Luxemburg. Zij kermen het uit. Zij blaffen tegen de maan. Zij krimpen van zelfbeklag en van dat aloude vroeger zo verfoeide „min derwaardigheidscomplex". Zij huilen als de coyottes van hun vaderland en Elvis Presley is hun profeet en alle, alle, beste lezer, zijn zij buikrijk. Want één zo'n plaat met koren en gitaren wordt in de tien miljoenen exemplaren verkocht en dat zet mooie zoden aan de dijk. Hoe verkla ren wij dit? Aldus: de „gewone" jongen, (niét de individualist die zich ook „afwij kend" kleedt en gedraagt) die dan ook bepaald niet goed mag zingen (maar be reikbaar en gemakkelijk imiteerbaar) wordt het symbool van de jeugd, die (in USA!) een soort staat in de staat is gaan vormen met eigen zeden en eigen gewoon ten en eigen kleding. Zij, de bengels van Luxemburg, die bij ons klagen door de luidspreker, zij zijn de Helden van die nieuwe typische staat. Zoals Washington dat eens was, Lincoln en anderen. De Helden van de passiviteit en het minder waardigheidscomplex. De tijden verande ren. Of niet? Duif Gepiept. Twee leeuwinnen hebben in de Italiaanse stad Ascoli in Midden-Italië een noodtoestand vei'oorzaakt door za terdagavond tijdens een pauze uit een circus te ontsnappen. Luidsprekerauto's ï'eden door de straten en gaven de be volking de i'aad veilig in huis te blijven. De cix'cusdirecteur slaagde ei'in beide dieren weer te vangen, één werd 's nachts in de stad met een lasso en een net verschalkt, de ander bij een boei'derij ongeveer drie kilometer buiten Ascoli. Prinsheerlijk. Prins Norodom Sihanoek heeft blijkens het zondag in Cambodja over zijn politiek gehouden i-eferendum alle oppositie weggevaagd. Van de in tien van de zestien pi'ovincies 1.473.361 uitgebrachte stemmen, kx-egen deze oud- pi-emier en zijn „socialistische volks gemeenschap" er 1.383.982. Gedoe. Premier Nehi-oe van India heeft zatei'dag op een vergadering van zijn Congrespartij verklaard, dat de geeste lijke instelling van de communisten „verouderd en reactionair" is. Hoewel de beginselen en doelstellingen van het communisme en socialisme goed zijn. is al het gepraat over ideologie maar academisch gedoe, waaraan een hoog leraar zich kan overgeven, doch dat geen verband houdt met de huidige we reld, zo zei hij. Zelfde doel. Dr. Hewlett Johnson, „de ï'ode deken van Canterbui'y", heeft tijdens een t.v.-vx-aaggespx'ek maandagavond verklaard, dat de doelstellingen van communisme en christendom „precies dezelfde zijn". „Van het begin af heb ik de Russische revolutie, en de Chi nese x-evolutie. toegejuicht. Thans zie ik ze toenemen in kracht en, volgens mij, ook in christelijke levensovertui ging". Te veel. Ruim 30 pei'sonen, voor het gTootste deel vi'ouwen en kindex'en, lig gen in het ziekenhuis van Rieti in Ita lië als gevolg van het instox'ten van een houten brug over een bei'gstroom gistei-en. Vijfduizend gelovigen, die een door de bisschop van Rieti in de open lucht gecelebreerde mis hadden bijge woond wilden via een oude houten brug naar het heiligdom lopen en dat was te veel voor de brug. Hoger. Uit een door dr. A. Cax'lton Ernste- ne, vooi'zitter van de Amerikaanse ver eniging van hartspecialisten, opgesteld en gepubliceerd rapport blijkt dat re cente medische studiën hebben aange toond, dat het aantal sterfgevallen als gevolg van aandoeningen van de krans- slagader 'n hartziekte bij mannen van middelbare leeftijd, onder hen, die zware sigarettenrokei's zijn, vijftig tot 150 procent hoger ligt dan bij de niet- x'okers. Moeilijk. In Moskou zal binnenkort een bioscoop met zeven filmdoeken wor den geopend. Er zullen tegelijk zeven op elkaar afgestemde films worden vertoond. De bezoeker kan dan naar de scène kijken die hem het meest in teresseert. Een van deze filmgroepen gaat over ruimtevaart en kunstmanen, zo meldt het officiële Sovjet-pei'sbureau Tass. Onverzettelijk. In Rome is zondag een man van 47 jaar door een bijenzwerm gedood. Hij was in een boomgaard aan het werk en verplaatste met het oog op zijn wei'kzaamheden een paar bijenkor ven. Uit de laatste korf. die hij verzet- te kwamen de bijen woedend op hem afvliegen, waarop hij ook door de bijen uit de ander^ korven wei'd aangeval len. Hij is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Onverwacht. De 74-jarige dr. Velasco Ibarra is bij zondag gehouden verkie zingen pi-esident van de Zuidameri- kaanse x'epubliek Ecuador geworden. Hij was ï'eeds drie maal president, maar werd tweemaal afgezet. Zijn overwinning kwam onvei'wacht. Hij had tweemaal zoveel stemmen als zijn naas te mededinger. Gevochten. In Warschau is maandag be kend geworden, dat burgers voor de viei'de maal in weinig meer dan een maand zondag in botsing zijn geweest met politie in de stad Poznan. Het offi ciële Poolse persagentschap PAP sprak van „jonge nozems", die in verzet kwa men tegen de scheidsreehterli'ke beslis sing in de voetbalwedstrijd Polonia- Warschau tegen Poznan-I ech Toen de politie bij het voetbalveld aankwam om de orde te herstellen, viel het publiek haar aan met stenen en flesjes.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3