Spanning in Kongo over de kabinetsformatie Minder ongelukken in Engeland door de maximumsnelheid Parijse tandarts leidde dubbel leven tijdens de bezetting Wie zal koning Boudewijn aanwijzen als premier en wie als president? Russische basis op Cuba? Agenda voor Haarlem en de IJmond Troepenbewegingen in Angola en Rhodesia ■i Honderden slachtoffers van verkeer en water in West-Europa Eisenhowers golfpartijtje in Tokio gaat niet door NOG ZES WEKEN GELDIG Mr. D. U. Stikker had een onderhoud met Adenauer Poolse pers licht Krumey's doopceel 4 J'elsen-IJmuiden Beverwijk Juridisch rapport: Zuid-Afrika wordt een politiestaat Vakverbond en studenten beloven demonstraties Tot zeven jaar veroordeeld wegens oplichterijen Ook Pantsjen Lama op de vlucht naar India? DINSDAG 7 JUNI 1960 (Van onze correspondent in Brussel) Het bezoek aan Brussel van de presi dent van de Kongolese nationalistische Abako beweging Joseph Kasavoeboe en zijn audiëntie bij koning Boudewijn heb ben in de Belgische regeringskringen een zeer goede indruk gemaakt. De Kongole se leider heeft koning Boudewijn uitgeno digd door zijn hoge aanwezigheid de Kon golese onafhankelijkheidsplechtigheden op 30 juni te Leopoldstad luister bij te zetten. Koning Boudewijn heeft zijn antwoord nog in beraad gehouden, maar het is vrijwel zeker dat hij de invitatie van het „uit voerend Kongolees college" zal aanvaar den. Er was enige ongerustheid ont staan door de dreigende taal van Loe- moemba, de leider van de Nationaal Kon golese Beweging, maar het is duidelijk dat in Leopoldstad bij de gematigde partijen NEW YORK (Reuter, AFP, UPI) Vol gens het Amerikaanse weekblad „News week" zou het voornaamste doel van het bezoek, dat de Russische premier Kroesjt- sjev aan Cuba zal brengen, de inrichting van een Russische basis zijn. Volgens de Democratische senator Smathers zijn Rus sische geleerden en technici al bezig met de aanleg van een basis voor straalvlieg tuigen in Cuba, welke binnen een jaar voor operatie gereed zal zij.i. Hij voorspelde, dat op Cuba binnen twee jaar bases voor raketten zullen worden aangelegd, tenzij de huidige premier, dr. Fidel Castro, verdwijnt. Erkenning van Peking? De correspondent van de „New York Times" meldt uit Havana, dat de Cubaan se regering van plan is communistisch China te erkennen en een handelsakkoord met Peking te sluiten voor de levering van een half miljoen ton suiker. Voorts zouden de Cubaanse autoriteiten premier Tsjoe En Lai hebben uitgenodigd Cuba te bezoeken. Protest afgewezen Diplomaten uit de landen van Latijns Amerika maken zich ernstig bezorgd over de felle toon die Fidel Castro van Cuba aanslaat tegen de Verenigde Staten. De Cubaanse pers publiceert voortdurend artikelen over een op handen zijnde Ame rikaanse invasie van Cuba. De Cubaanse regering heeft een nota van de Verenigde Staten, waarin werd geprotesteerd tegen een lastercampagne tegen de regering in Washington door de vertegenwoordigers van Cuba, categorisch van de hand gewe zen. Concertgebouw: (tuinzaal) Vandaag 19.30 uur: leerlingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het ko ninkrijk der humor", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van u?" 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14. 19 en 21.15 uur: „Kop op kie zen op elkaar," alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Koningin Zenobia de ontembare", 14 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en woens dag 14, 15, 16, 19.30 20.30 en 21.30 uur: „Huwelijk prinses Margaret en Antony Armstrong Jones. Donderdag 20.15 uur: „Bengaalse lanciers," 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Der Czardas König", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30 19 en 21.15 uur: „Piraten- bloed," 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder," alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en woensdag 20 uur: „Rififi onder de vrouwen," 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Gods kleine akker," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraatl): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prenten van Daumier en Gavarni. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 18 juni dagelijks 9-17 uur: expositie van werken van Paula Geraedts. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van uitgaven, fo to's. brieven en bezittingen van Frederik van Eeden. DIVERSEN Terrein Haarlemmerhout: Tot 9 juni dagelijks 20 uur, woensdag tevens 14.30 uur: Circus Tony Boltini. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 3 juni). DINSDAG 7 JUNI Thalia, 20 uur: „Die Beine von Dolores". WOENSDAG 8 JUNI Thalia, 20 uur: „Die Beine von Dolores". Rex, 20 uur: „De verstrooide professor". Royal, 20 uur: Vakantiefilmavond. DINSDAG 7 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel". WOENSDAG 8 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ..Slaapkamergeheimpjes". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel". algemeen front wordt gevormd tegen Loe- moemba. De meeste der gematigde lei ders willen beletten dat de eerste Kongo lese regering door Loemoemba wordt ge presideerd. Het is thans de vraag of het bezoek van Kasavoeboe aan Brussel een bezoek dat klaarblijkelijk niet uitsluitend van pro- tocolaire aard was in verband staat met de Kongolese regeringsformatie. Zal ko ning Boudewijn, die de eerste Kongolese regering moet formeren, aan Kasavoeboe de kabinetsformatie opdragen? En zoekt Kasavoeboe, uit vrees voor de politieke demagogie van Loemoemba, eerder steun bij de gematigde Kongolese partijen? Gematigde kansen Volgens een eerste berekening kan een gematigde regeringscombinatie in het Kon golees parlement rekenen op de 22 zetels van de Nationaal Prog'ressistische Partij, de 8 zetels van de partij van de Kongo lese leider Kalondji, die heeft tegenge sproken dat hij zich naar Moskou zal be geven, en de 8 zetels van de Conakat, de partij van Katanga. De Abako van Kasavoeboe heeft 12 zetels, hetgeen in to taal 57 zetels zal betekenen voor een ge matigde coalitie. Kasavoeboe zal, wanneer hij een gematigde regering formeert, toe nadering moeten zoeken tot een zestal kleine partijen die ieder een tot vier ze tels hebben veroverd. Het is toch mogelijk in het nieuwe Kon golese parlement een regering samen te stellen die kan steunen op een meerderheid van gematigde partijen, aldus luidt thans de vrij verrassende conclusie der verkie zingen. In dat geval echter zal deze rege ring rekening moeten houden met de mach tige oppositie van Loeloemba die kan steu nen op ongeveer 58 zetels. Een doelmatige meerderheid in het Kongolese parlement is 75 zetels. Het wordt dus in ieder geval een gevecht tussen twee grote groepen om de zes of zeven kleinere partijen aan hun kant te krijgen. En de vraag rijst of Kasavoeboe erin zal slagen de leiding op zich te nemen van alle gematigde par tijen. Nationaal kabinet? In de jongste maanden lijkt Kasavoe boe zich van de extremistische leider Loemoemba te hebben verwijderd. Er is ook sprake van dat koning Boudewijn de vorming voorstelt van een nationale rege ring, waarin alle grote Kongolese leiders zitting zouden hebben. In dat geval is het niet uitgesloten dat Loemoemba premier wordt en Kasavoeboe president van de Kongolese republiek, terwijl de andere Kongolese leiders onder elkaar de minis- tersportefeuille's zouden gaan verdelen. Men verwacht dat de eerste zitting van de Kongolese Tweede Kamer morgen in Leopoldstad begint. Over een week zal de Senaat bijeen komen. Tot nu toe werden alle politieke onderhandelingen en de vor ming van de instellingen conform de re soluties van de eerste (politieke) Ronde tafelconferentie in Brussel tot stand ge bracht. Men verwacht de vorming van de Kongolese regering tegen 15 juni. Uittocht De toestand zou volgens de jongste be richten uit Leopoldstad rustiger zijn gewor den, maar de Belgen gaan voort met het sturen van hun vrouwen en kinderen naar België of naar de naburige Afrikaanse ko lonies. Naar schatting heeft een kwart van de blanke bevolking het land reeds verla ten. Loemoemba heeft zaterdag een beroep op alle Europeanen gedaan, niet na de onaf hankelijkheid te vertrekken. Hij deelde mede alle gekozen politici en stamhoof den te hebben verzocht te beloven ervoor te waken dat leven en bezit van de Euro peanen zullen worden beschermd. Tevens pleitte hij voor meer begrip tussen de ver schillende volksgroepen. LISSABON (Reuter) In Lissabon hebben zich maandag 800 man Portugese troepen ingescheept, met bestemming An gola in West-Afrika. Deze Portugese kolo nie grenst in het noorden aan Beligsch Kongo. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zullen ongeveer 500 manschappen van deze troepen worden gelegerd in Kapinda, aan de grens van Belgisch Kongo en tot taak hebben incidenten te voorkomen, als laatstgenoemd land eind dezer maand on afhankelijk zal worden. Er zullen ook Rhodesische troepen naar de grens met Kongo worden overgebracht met het oog op de aanstaande onafhanke lijkheid van dit gebied. De maatregel werd een „routine opleidingsmanoeuvre" ge noemd, waarvoor de datum het vorig jaar reeds was vastgesteld. Ingeval van onge regeldheden op 30 juni de Kongolese onafhankelijkheidsdag zou eerst de po litie worden ingezet en dan pas, indien no dig, militairen. GENEVE, (Reuter) Zuid-Afrika zal een politiestaat worden tenzij de huidi ge en voorgestelde maatregelen van de regering worden gewijzigd. Dit heeft de Britse jurist Frederick Elwyn Jones, een labour parlementslid, die namens de in ternationale commissie van juristen een onderzoek in Zuid-Afrika heeft ingesteld, op een persconferentie te Genève ver klaard. Indien de Zuidafrikaanse regering op de huidige weg voortgaat zullen alle niet- blanken ten slotte van vrijwel alle men senrechten en fundamentele vrijheden, zoals uiteengezet in de verklaring van de rechten van de mens der UNO, worden beroofd. Jones' verslag zal deel uitmaken van een algemeen rapport over Zuid-Afrika dat door de internationale commissie van juristen wordt voorbereid. Op 1 juni is een nieuwe moderne Rijn boot van de „Köln-Düsseldorf-Rhein- dampfschiffahrt", de „Europa", gedoopt in Mainzwaar het schip in acht maanden tijd is gebouivd. De Europa is 90 meter lang en 12 meter breed. Met zijn vier machines met een totaal vermogen van 1.700 pk. zal het schip boord. in tien dagen van Bazel naar Rotter dam. en terug kunnen varen. De „Europa beschikt o.m. over een zwem bad en telefoonverbindingen met de wal en kan meer dan tweehonderd passagiers x:ervoeren. Boven: Het ver trek voor de Maidentrip uit Mainz. Onder: Het moderne zwembad aan (Van onze correspondent in Londen) De eerste ernstige poging van de auto riteiten om verkeersongelukken tijdens feestdagen zoveel mogelijk te beperken heeft volgens de voorlopige cijfers succes opgeleverd. Met meer auto's dan ooit op de weg vielen er, voor zover thans be kend, .29 doden tegen 52 tijdens de vorige pinksterdagen. Toen waren er bijna een half miljoen auto's minder. Met pasen vielen er 87 doden. Vorig jaar werden tij dens de pinksterdagen meer dan vierdui zend personen bij verkeersongelukken ge wond. De cijfers voor de afgelopen dagen zijn nog niet beschikbaar maar- gehoopt wordt, dat zij een scherpe daling vertonen. De algemene indruk is dat het publiek ge hoor heeft gegeven aan de waarschuwing van de Britse transportminister Ernest Marples om zo voorzichtig mogelijk te rijden. De invoering van een 80 km. maxi male snelheid op de gevaarlijke hoofdwe gen is eveneens een succes geweest. Po litie oefende onder andere met radar scherpe controle uit. De minister heeft de automobilisten op het hart gedrukt, vooral geen alcohol te gebruiken zolang zij achter het stuur zit ten. Deze campagne zal waarschijnlijk met kracht worden voortgezet aangezien in het verleden een groot deel van de ongelukken veroorzaakt is door drank. Het feit dat de hittegolf maandag eindigde en het weer slechter werd leidde er toe dat de massale terugkeer van de automobilis ten naar de grote steden over de gehele dag was verspreid. Gisteravond stroomden er op de 25 hoofdwegen 35.000 auto's per uur Londen binnen, maar er waren nergens ernstige opstoppingen. Het blijkt dat de overvolle Britse wegen met de nodige voorzorgen veiliger gemaakt kunnen worden. Een van de zwakke punten is dat de regering over te weinig centrale bevoegdheden beschikt om maatregelen te kunnen nemen op het gebied van verkeersveiligheid. Anderzijds is Groot-Brittannië een streepje voor op vele andere landen omdat de beleefdheid in het verkeer evenals daarbuiten spreekwoordelijk is. In vakantietijd echter nemen de mensen, en vooral de jongeren het vaak niet zo nauw. Maar met goede leiding, zo als die op het ogenblik van de voortvarende verkeersminister uitgaat valt er met de voor zelfdiscipline zo ge voelige Britten heel wat te bereiken. Op de noodzaak van nieuwe autowegen wordt LONDEN (UPI) Niet in het minst door het fraaie weer, is in Europa de pinksterdrukte op de weg en in het trein verkeer overstelpend geweest. Helaas was het aantal slachtoffers weer groot. Enkele honderden mensen lieten het leven op de weg, verdronken of werden gedood tijdens onweer. Voor het ogenblik staat Engeland boven aan de dodenlijst, met een totaal van 60. De jongste telling in West-Duits- land is 40. Zweden meldde 23 en Oosten rijk 19 doden. De autoriteiten in Engeland en West-Duitsland zeggen, dat de doden cijfers in hun landen hoger waren ge weest als géén tijdelijke snelheidsbeper kingen waren ingevoerd. De verkeersopstoppingen waren gigan tisch, speciaal op de terugweg naar Lon den, Parijs en Westduitse steden. De voortkruipende files hadden een lengte van vele kilometers. Een woordvoerder van de Britse automobielclub verklaarde maandagavond dat tijdens pinksteren vier miljoen auto's op de weg waren in Enge land. Op een rij gezet, zouden die van Londen tot Johannesburg reiken. De Fran se politie schatte dat 300.000 auto's maan dagavond naar Parijs terugkeerden. De Franse spoorwegen lieten 120 extra-trei nen lopen. In Frankrijk verloren 39 personen het leven in verkeersongelukken en 23 ver dronken. gehamerd, wil het verkeer op den duur niet volkomen vastlopen. Het denkbeeld van eventueel door automobilisten te fi nancieren tolwegen in geval het teveel wordt voor de overheid, wint veld. TOKIO (UPI) De dreiging van de monstraties tegen Eisenhower tijdens diens aanstaande bezoek aan Japan, heeft geleid tot afgelasting van een van de hoogtepunten van zijn Japanse reis: een partij golf met premier Kisji. Ultra-linkse studentenorganisaties en het links ge oriënteerde vakverbond Sohio dat 3.500.000 arbeiders vertegenwoordigt hebben echter gedreigd ook op de golfbaan te demonstre ren als het partijtje zou doorgaan. Ken nelijk is nu beslist dat het grote golfter rein zich onvoldoende leent tot bescher ming door de politie. In plaats van naar dit terrein te gaan, zal Eisenhower een elektrische centrale in Tokio bezoeken. Vernomen wordt dat de rijtoer per open auto met keizer Hirohito van de internationale luchthaven van To kio naar het keizerlijk paleis op 19 juni en de toespraak die Eisenhower op 20 juni in de Rijksdag zou houden, misschien ook geen doorgang zullen vinden. „Gezicht redden" Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek zet Eisenhower zijn reis naar het Verre Oosten door, om zijn gezicht te redden, iets dat de Aziaten beter begrij pen dan de Amerikanen. Als de president de reis had afgelast, zou de schade voor het Amerikaanse prestige in het Oosten enorm zijn geweest en waarschijnlijk zou de regering Kisji in Japan gevallen zijn, aldus het Amerikaanse blad. Socialistische druk Op een spoedcongres, uitgeschreven ter- bespreking van middelen om premier Kis ji te dwingen voor 19 juni het parlement te ontbinden, hetgeen ratificatie van het nieuwe veiligheidsverdrag met de Ver enigde Staten onmogelijk zou maken, heeft de socialistische partij haar goedkeuring gehecht aan een plan om de uit 125 man bestaande socialistische fractie van de Tweede Kamer massaal ontslag te laten nemen. Het tijdstip daartoe werd aan het partij-bestuur overgelaten. Als de socialis ten vertrekken, is Kisji niet gehouden de Kamer te ontbinden en het verdrag op te zeggen, maar de socialisten hopen dat, wanneer zij aftreden, de druk der open bare mening Kisji zal dwingen tot toege ven. De socialisten hebben zich voorts een stemmig uitgesproken tegen Eisenhowrs bezoek aan Japan. Premier Kisji heeft echter reeds ver klaard, dat hij het massale ontslag zal opvangen door een serie tussentijdse ver kiezingen voor de opengevallen zetels. (Van onze correspondent in Parijs) „Er bestaat geen recht meer in dit land. Ik ben onschuldig". Dat waren de woor den, in wilde woede uitgeschreeuwd, waar mee de mondaine Parijse t .ndarts Pierre Robbes de uitspraak beantwoordde van de Parijse rechtbank, die hem tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld had. Ook een der grootste advocaten van de Parijs ba lie, mr. Maurice Gargon, had hem tijdens een pleidooi van twee uren niet schoon we ten te wassen van de verdenking, dat hij achttien jaar geleden, onder de Duitse be zetting, een dubbel leven geleid en een hoofdrol gespeeld had als opperhoofd van een gangsterbende die zich specialiseerde in het afpersen van miljoenen-bedragen ten koste van zwartehandelaren en ande re economische collaborateurs, die er zich de boze koppen over braken hoe ze tijdig hun miljoenenwinsten aan de wrekende gerechtigheid zouden kunnen onttrekken. Volgens de aanklacht, had Robbes dat probleem voor velen opgelost, doch niet tot hun voldoening. Robbes had zich van straatarme volks jongen tot tandarts opgewerkt en de dra gers van de grootste namen van „Tout Paris", van Maurice Chevalier tot Charles Trenet, kreeg hij geregeld onder handen. Zijn praktijk heeft wel een forse knauw gekregen toen de verhalen over zijn be weerde dubbelleven negen jaar geleden voor het eerst in de kranten verschenen, maar nu was de tandarts Robbes de finan ciële gevolgen van dat verlies aan repu tatie helemaal te boven gekomen, en hij kon de beroemdste en duurste ad vocaat van Frankrijk, mr. Maurice Gar- gon, lid van de Académie Frangaise, voor zijn verdediging in het vuur sturen. De transactie Een wasechte edelman wist in 1942 in de Parijse kringen waar de stapels ver gaarde bankbiljetten der Vichy-regering de hoogte van de Eiffeltoren naderden, te vertellen dat hij wel een middel had om al dat straks waardeloze geld tegen baar goud om te wisselen en zijn gretige hoor ders gaf hij dan fluisterende het adres waar ze zich 's avonds laat met hun ille gale rijkdommen vervoegen moesten. Ze werden daar in een fraai herenhuis in de dure buurt van Parijs, door een lieftallig kamerkatje ontvangen, dat de heren be zoekers verzocht in de salon nog even ge duld uit te willen oefenen. Even latei- maakte de gastheer, met staven goud die in werkelijkheid van koper waren dan in derdaad zijn opwachting, en of de heren hun bankbiljetten maar op tafel wilden leggen. Het zou gelijk oversteken worden. Op het ogenblik van de totstandkoming dezer obscure transactie plachten dan ech ter nog twee manspersonen te verschijnen, die zich uitgaven als politieinspecteurs en alle gelden in beslag namen. Jullie mogen nog blij zijn met de Fran se politie te maken te hebben. Van ons kunnen jullie voorlopig nog naar huis gaan._ De Gestapo zou andere metten met jullie maken". Waarop de zwarte broeders, aanzienlijk lichter geworden, met dé staart tussen de benen, het pand in volle draf verlieten. En een aanklacht bij de justitie laat je na zo'n avontuur natuurlijk ook liever acht- terwege. Pas na jaren kwamen ze mees tal trouwens tot het besef met imitatie politiemannen te doen gehad te hebben. De man De zaak kwam aan het licht en in de openbaarheid toen leden van de bende, die voor een ander gevalletje wa ren geknipt, tegenover de politie doorsloe gen omdat ze onderling nog een ander appeltje te schillen hadden. Het voornoem de kamerpoesje, dat ook in het nekvel gegrepen was, liet zich toen, in 1951, voor- het eerst de naam van Robbes ontvallen. Hij was, zo onthulde ze, de grote man op de achtergrond, de inspirator en or ganisator van deze nachtelijke séances, waarbij de zwarte miljoenen werden ge plukt en verdeeld. Hijzelf, de alom geres pecteerde „dentist" van „Tout-Paris" placht ieder der medewerkers zijn deel van de buit te geven, wanneer de avond of de nacht in zijn privé-appartement aan de boulevard Haussmann nog wat werd geprolongeerd. Vertelt Liliane Capra, zoals dit enige vrouwelijke lid van de „gang" heet, de waarheid? CALCUTTA (Reuter) Volgens het blad „Hindustan Standard", dat „onbe vestigde berichten" aanhaalt, is de Pants jen Lama, op een na de hoogsz geestelijke leider van Tibet, aan zijn Chinese wach ten te Lhasa ontsnapt en op weg naar India. Enige van zijn naaste medewerkers zouden bij hem zijn. In New Delhi zei men in officiële krin gen niets over de vlucht te weten. Waar nemers in de Indische hoofdstad staan uiters gereserveerd tegenover het bericht. Zoals bekend vluchtte de Dalai Lama, de eerste geestelijke leider, het vorige jaar naar India. Volgens berichten, die kortgeleden de ronde deden had de Pants jen Lama moeilijkheden met de Chinezen, maar was er geen aanwijzing, dat hij Ti bet zou verlaten. Hij is met Chinese steun voorzitter van een staatscommissie, die de in maart 1959 ontbonden plaatselijke Tibe taanse regering verving. De bankbiljetten oan duizend gul den, uitgave 1945. worden ongeldig Vóór 16 juli moe ten zij ter inwisse- '.ign bij de kanto ren van de Neder landse Bank wor den aangeboden Onze foto geef: zen afbeelding van de biljetten, die zijn gedateerd 7 mei 1945. Men heeft dus nog zes weken de tijd om lergelijke biljetten in te wisselen te- jen nieuwe. Haar compagnons in het boze hebben inderdaad bevestigd dat ze zo in het hólst van de nacht vaak bij monsieur Robbes over de vloer zijn gekomen. De vrouw En de lezing van Pierre Robbes zelve? „Cherchez la femme" (Zoek de vrouw): ziedaar volgens hem, de enige sleutel op het raadsel. Die vrouw is Liliane Capra, die in die dagen een zeer verleidelijke schoonheid was, waaraan tandarts Robbes zich met lijf en goed had verslingerd. Ja, Robbes geeft toe, hartstochtelijk op Liliane verliefd te zijn geweest, ofschoon hij wel wist dat ze er nogal vreemde vriendjes op nahield. Hij nam ze er bij op de koop, wijl de liefde blind is, en zo zijn die gure jongens dan ook nog wel eens bij hem op bezoek geweest. Later ging het mis tussen hem en Liliane. De tandarts maakte kennis met een steenrijke Amerikaanse, met wie hij nu getrouwd is. Uit jaloezie zou Liliane hem hebben wil len „ophangen". De rekening Enkele medeplichtigen van de tandarts bendeleider werden op vrije voeten gesteld na een veroordeling voor de tijd van hun voorarrest. Zijn voormalige vriendin, Lili ane Capra, die haar vroegere minnaar bij de politie had aangegeven, werd tot een gevangenisstraf van vier jaar veroordeeld. Zelfs de bescheiden hoop na zijn zeven jaar afzondering zijn bloeiende praktijk in de Parijse mondaine en artiestenkringen nog eens te zullen kunnen hervatten, is Robbes nauwelijks gelaten. Behalve tot de kosten van het proces werd hij namelijk ook nog veroordeeld zijn slachtoffers, die hij achttien jaar geleden zo virtuoos had opgelicht, in nieuwe francs schadeloos te stellen. Die miljoenen hoopt de fiscus in direct weer in handen te zullen krijgen, aangezien ze van zwarte smetten niet ge heel zuiver zijn. Tot de zijdelingse slachtoffers van de uitspraak behoort ook nog de jeugdige Nederlands-Belgische chansonnière Wilhel mine, die de laatste tijd, zoals we onlangs schreven, in Parijs enige opgang maakt en die ons vertelde dat ze juist onder be handeling van dokter Robbes was. Daar zeven jaren wachten onder die omstandig heden wel wat lang is, zal ook Wilhel- mine zich nu wel tot een andere tandarts moeten wenden. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is niet van plan zich door de kwetsende uitlatingen van de Russische minister-president Kroesjtsjev te laten verontrusten. In een onderhoud dat hij zaterdag met mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur bij de Noordatlantische Verdragsorganisa tie te Parijs had, liet de 84-jarige kanse lier duidelijk blijken, dat hij in een beste stemming verkeert. Mr. Stikker bezocht Adenauer in diens vakantie-oord Cadenab- bia in Noord-Italië, waar de kanselier de dag doorbrengt met wandelen en met het op virtuoze wijze beoefenen van het Ita liaanse kegelspel boccia. Mr. Stikker zei na afloop van het gesprek tegen Westduit se correspondenten, dat Adenauer Kroesjt- sjevs aanvallen op hem („Adenauer is on toerekenbaar en behoort in een dwang buis") met humor heeft geslikt. Evenmin hebben Kroesjtsjevs en Malinovski's drei gementen over Russische raket-aanvallen op Noorse, Westduitse, Pakistaanse, Turk se en andere bases, van waar Amerikaan se vliegtuigen spionagevluchten boven de Sovjet-Unie zouden maken, enige indruk op de bondskanselier gemaakt. Adenauer is dan ook niet van plan terug te keren voor zijn vakantie ten einde is. Hij blijft ten minste drie weken in Cadenabbia, want hij acht de politieke situatie in de wereld precies zo rustig of onrustig als een maand geleden. WARSCHAU (UPI) De Poolse pers heeft bijzonderheden gepubliceerd over het optreden van de vroegere kolonel van de S.S. Hermann Krumey, die enkele dagen geleden in West-Duitsland is gearres teerd Krumey was tijdens de oorlog chef van het bureau voor „herbevolking" in West Polen. In de jaren 1942-1943 werden 110.000 Polen uit hun woonsteden verdreven om plaats te maken voor Duitse boeren. Het plan de streek nieuwe inwoners van het „Herrenvolk" te geven ging niet door, maar van de 110.000 Polen keerden slechts weinigen uit dwangarbeid of de concen tratiekampen terug. Krumey zag er op toe dat 96 Tsjechoslo- waakse kinderen uit Lidice, wier ouders waren vermoord of gevangen genomen, naar het concentratiekamp Auschwitz wer den gezonden. De kinderen verbleven als vluchtelingen in de Poolse stad Lodz, in Krumey's ambtsgebied. Het dorp Lidice werd als represaille voor de aanslag op Himmler's plaatsvervanger Heidrich met de grond gelijk gemaakt. Volgens het Poolse persagentschap PAP. Liet Krumey op de oudejaarsavond van 1939 4.000 inwoners van Lodz zonder enige voorbereiding uit hun huis zetten. Zij moes ten hun woning enkele minuten na de aanzegging verlaten. Tot hen behoorde de verpleegster J. Makowska, die de rest van de oorlog doorbracht in een doorgangs kamp. dat werd ingericht op last van Kru mey. Van de 300.000 personen die kortere of langere tijd in dit kamp gevangen heb ben gezeten, zijn duizenden ten gevolge van mishandeling, honger en koude om het leven gekomen. Algemeen is de Poolse pers van oordeel dat de Westduitse autoriteiten geen ernst maken met de opsporing en berechting van oorlogsmisdadigers. Krumey zou slechts zijn gearresteerd vanwege de publiciteit die de arrestatie van Eichmann heeft ge kregen. Donderdag verklaarde de Poolse Commissie voor het onderzoek van oor logsmisdaden officieel dat de Westduitse autoriteiten hebben geweigerd gebruik te maken van bewijsmateriaal tegen oorlogs misdadigers dat Polen hun had aangebo den. Deze verklaring was bedoeld als ant woord op een bewering van de Westduitse minister van Justitie Schaffer. dat de ver volging van oorlogsmisdadigers wordt be moeilijkt door het feit dte bewijsmateriaal zich in Poolse of Tsjechoslowaakse handen bevindt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4