Koerswaarde tot nieuw hoogtepunt gestegen 5 Ontbreken van ondernemingen remt ontwikkeling Duitsers werken het kortst in West-Europa Indonesië herstelt het particulier initiatief De beurs Roeping en demonie van het koopmanschap Kapitaalsverhoging Unilever n.v. Hoogovens bij de grote omzetten Werkgevers ageren tegen verkorting werkweek Socialisme leidt naar de afgrond SCHEEPVAARTBERICHTEN Benson maakt wereldreis 11 De landbouw op Nieuw-Guinea Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Proces Delimij gaat door Staking op Cape Canaveral gedeeltelijk opgeheven Slechts 153.000 werklozen Interparlementaire Benelux-raad op 17 juni in Brussel Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan M M Stemrechtberoving van 560 negers in Bienville (V.S.) WOENSDAG 8 JUNI 196 0 De heer J. G. Rozenboom, directeur van Economische Zaken in Nederlands Nieuw- Guinea, heeft onlangs aan vertegenwoordigers van Nederlandse en plaatselijke dag bladen te Hollandia een uiteenzetting gegeven over het werk van zijn departement. Dit vraaggesprek, het eerste in een serie waarin de diensthoofden een toelichting geven op de begrotingshoofdstukken die op hun tak van dienst betrekking hebben, richtte zich in het bijzonder op de problemen waarmee de economische expansie in Nederlands Nieuw-Guinea te maken heeft. Vrij diep werd ingegaan op de werkzaam heden van de afdeling landbouw van de dienst van Economische Zaken. Deze dienst heeft nog steeds het op één na kleinste budget; slechts de dienst van Sociale Zaken heeft minder. De huidige uitbreiding van de landbouw- produktie in Ned. Nieuw Guinea geschiedt in een tempo van ruim 1000 ha per jaar. Over de periode 1961/1903 denkt men de jaarlijkse aanplant te kunnen opvoeren tot gemiddeld ruim 1800 ha per jaar. Hoe in drukwekkend een jaarlijkse aanplant van 1200 ha ook klinkt, bij dit tempo zal het toch nog ongeveer een halve eeuw duren, voordat een oppervlakte als de Noordoost polder in Nederland, in cultuur is ge bracht. De oppervlakte die op 1 januari 1960 reeds met klapper, nootmuskaat of cacao en koffie was beplant, was iets minder dan de oppervlakte van de Wie lingermeerpolder 17.054 ha. Naar de me ning van de heer Rozeboom ligt het knel punt van de landbouwkundige expansie in Nieuw Guinea in de hoeveelheid goede grond, het aantal mensen, en de interesse bij de bevolking voor de teelt van markt- gewassen. Zeer zeker niet in een tekort aan personeel bij de dienst van Econo mische Zaken. Een autochtone boer die heeft besloten om handelsgewassen te gaan telen, moet dit als het ware in zijn vrije tijd doen. De gebruikelijke verbouw van voedselgewas sen voor de dagelijkse voedselvoorziening van zijn gezin moet doorgang vinden. Het resultaat hiervan is dat een papoeagezin per jaar niet meer dan een kwart hectare in cultuur kan brengen. Het ontbreken van een ondernemingslandbouw in Ned. Nieuw Guinea heeft bovendien tot gevolg, dat de bevolking de mogelijkheid mist om via de westerse bedrijven de moderne landbouw in de praktijk te leren kennen. De snelle expansie van de bevolkingslandbouw in Australisch Nieuw Guinea mag dan ook voor een deel aan het voorbeeld van land bouwondernemingen worden toegeschre ven. In verband hiermee kwam de opzet van het landbouwplan in de Grimesekoli- vlakte ter sprake. Zoals bekend ligt het in de bedoeling om met financiële steun van de Euromarkt een gedeelte van deze vlakte droog te leggen voor de stichting van een gouvernementslandbouwbedrijf van 1250 ha, met daaromheen ongeveer 600 gezins bedrijven van gemiddeld 3 ha, voor de teelt van voedingsgewassen en cacao. Met opzet, aldus de heer Rozeboom, heeft men zich hier gericht naar een combinatie van grootbedrijf en gezinsbedrijf om de om standigheden voor een expansie van de bevolkingslandbouw zo gunstig mogelijk te maken. Beginnende veeteelt In de toelichting op de begroting staat dat in 1960 voor de veeteelt in Nieuw Gui nea geen grote ontwikkeling wordt ver wacht. De heer Rozeboom meende dat dit niet m'ag worden opgevat, als waren de prestaties van de afdeling veeteelt niet de moeite waard. Import van vee uit Azië is er niet in verband met het gevaar van de import van ziekten. Dit vooral op verzoek zan de Australische autoriteiten in Oost Nieuw-Guinea. Men is dus geheel aange wezen op het fokken van een eigen vee- Prof. Van Niftrik sprak op Groothandelsdag In het Instituut voor de Tropen in Am sterdam is vandaag de jaarlijkse groot handelsdag van het „Verbond van de Ne derlandse Groothandel" gehouden. In de ochtendvergadering werd na een wel komstwoord ven dr. ir. B. Bölger namens het bestuur van het tienjarige verbond een voordracht gehouden door prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar in de godgeleerd heid aan de Universiteit van Amsterdam over „De koopman, zie ver, en wroet om eeuwig goed". Prof. Van Niftrik betoogde, dat het even gemakkelijk is een lofzang op de koop man te zingen als hem met blaam te overladen. De mensen menen, dat er een „luchtje" aan de handel zit, en toch is onze wereld niet denkbaar zonder het koopmanschap. Er zal dus gesproken moe ten worden over de hoge roeping en over de demonie van het koopmanschap. Wat is het doel van het koopmanschap? zo vroeg prof. Van Niftrik zich af. Alleen rijk worden? De koopman heeft volgens spreker minstens de neiging zich te ont wikkeien tot een Uebermensch, een half god, die het vanzelfsprekend vindt, dat mensen en waarden worden geofferd voor het bereiken van zijn doel. Het koopman schap mag niet als doel op zichzelf wor den beschouwd. Het moet ondergeschikt zijn aan een meer omvattend geheel, aan een hoger doel. De koopman dient steeds weer gewaarschuwd te worden over de mogelijkheid, door op te gaan in het koop manschap, zijn menselijkheid te verliezen. Het koopmanschap moet steeds gezien worden als een dienst aan mensen. Wij moeten als mensen allen matiging be trachten en ons hoeden voor hybris, over moed. Vooral de koopman heeft deze waarschuwing nodig, zo besloot prof. Van Niftrik. Nieuw Perzisch-Sovjet handelsakkoord In Teheran is Zaterdag een nieuw handels akkoord tussen Perzië en de Sovjet-Unie onder- lekend. Het oude was dezer dagen afgelopen. In Perzische kringen verklaarde men dat de Russen bi.i de onderhandelingen over het nieuwe akkoord veel begrip voor de Perzische verlangens hebben getoond. Waarnemers wijzen erop dat de Russi sche houding aan de conferentietafel wel bijzon der afwijkt van de intense anti-Perzische propa ganda die de Sovjet-radio regelmatig uitzendt. Denemarken en Euratoom De Deense minister van Buitenlandse Zaken Krag heeft in antwoord op een vraag van het Deense blad Politiken gezegd dat Denemarken overweegt deel Ie nemen aan Euratoom. Volgens minister Krag zou dit moeten gebeuren in over leg met de zes landen die met Denemarken ver bonden zijn iri de Europese Vrijhandelsassociatie. stapel die tegen de tropen bestand is. Langzaam maar zeker neemt de betekenis van de veestapel toe, niet in de laatste plaatst als trekkracht in de landbouw. Bosbouw Betrekkelijk weinig aandacht is er tij dens dit persgesprek geschonken aan de werkzaamheden van de afdeling bosbouw, waarschijnlijk omdat de goede perspec tieven voor de houtexport al voldoende bekend geacht worden. Het aantal buiten landse aanvragen was al te groot om op te noemen, aldus de heer Rozeboom. Tot op heden is er nog maar één concessie ver leend en wel die op Palau bij Kaimana aan een Australische firma. In de concessie wordt niet altijd de be paling opgenomen dat de concessionaris verplicht is tot herbebossing. Wel wordt er voor gezorgd, dat de autochtone bevol- kling zo veel mogelijk in deze nieuwe vorm van bedrijvigheid wordt ingeschakeld. Tegen 17 juni is een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders van Unilever n.v. bijeengeroepen. Het enige agendapunt is een voorstel tot verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 730 miljoen tot 1.055 miljoen door het aantal 6 perc. cumulatief-preferente aan delen van 125.000 tot 200.000 en het aan tal gewone aandelen van 500.000 tot 750.000 te verhogen. Deze uitbreiding van het maatschappe lijk kapitaal heeft ten doel de gelegenheid te scheppen om eventueel nieuwe belan gen te verwerven tegen uitgifte van 6 per cent preferente en gewone aandelen, zon der dat de desbetreffende onderhandelin gen zouden moeten worden opgeschort, omdat vooraf formele maatregelen voor kapitaalsuitbreiding moeten worden 'ge nomen.'Het wordt niet verwacht, dat van de vergrote mogelijkheid tot plaatsing van aandelen in de naaste toekomst in be langrijke mate gebruik zal worden ge maakt. Thans zijn er van de 125.000 6 per cent preferente aandelen 117.365 stuks en van de 500.000 gewone aandelen 480.826 stuks geplaatst. Teneinde een mogelijk misverstand te vermijden deelt de n.v. Verenigde Deli- Maatschappij in Amsterdam aan het ANP mede, dat er geen sprake van is dat het in Bremen aanhangige proces door deze maatschappij is ingetrokken. In mei heeft, blijkens het C.B.S., de koerswaarde van de ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen een nieuw hoogtepunt bereikt op 28.238 miljoen. Eind april was de koerswaarde nog f 26.460 miljoen, zodat in mei de reële waarde der aandelen is toegenomen met 1.776 miljoen. Hiermee is de hoogste stand voor dit jaar bereikt. In 1959 bereikte de koerswaarde haar hoogtepunt in december op 26.968 miljoen. Trecies een jaar geleden, dus eind mei 1959, was de koerswaarde nog 23.530 miljoen. In mei blijken niet alle rubrieken tot de stijging van de koerswaarde te hebben bij gedragen. Zo is bijvoorbeeld de afdeling der cultures in koerswaarde gedaald van 178 miljoen tot 173 miljoen, die van mijnbouw en petroleum (excl. Koninklijke Olie) van 575 miljoen tot 565 miljoen, terwijl spoor- en tramwegen ongewijzigd zijn gebleven. De overige sectoren van de markt zijn echter over de gehele linie omhoog gegaan. Het meest uiteraard de internationale con cerns, waarvan de koerswaarde is toege nomen van 19.087 tot f 20.126 miljoen, waarmee voor de eerste maal de brug van 20 miljard is overschreden. In mei heeft Philips een hoofdrol ge speeld iian Jiet Damrak,,zp\ye} wat .betreft de grootste omzetten gerekend naar- de no- mihalë als- naar de •'•effectieve bedragen. Op basis van de nominale bedragen had Philips een omzet van 11,1 miljoen. Daar op volgde Unilever met f 7,3 miljoen, daar na komt Kon. Olie met f 4,7 miljoen en slotte A.K.U. met 3,5 miljoen. Hierin zijn opgenomen de omzetten van de voorbeurs, de nabeurs en de avondbeurs. Dit is niet het geval voor de hierna volgende aandelen van de lijst. Hierop neemt Hoogovens een eervolle vijfde plaats in met een nominale omzet van 3,3 miljoen, gevolgd door Ro- beco met 'f 1,7 miljoen, Philips cum. pref. met f 1,6 miljoen en Verenigd Bezit met 1,4 miljoen. Alle overige fondsen hadden een nominale omzet van minder dan 1 miljoen. Gerekend naar de effectieve bedragen stond Philips aan het hoofd met een omzet van f 107,5 miljoen. Unilever was tweede met 60,5 miljoen. Kon. Olie was derde met 33,6 miljoen. A.K.U. nam de vijfde plaats in het f 16,3 miljoen. In deze cijfers zijn opgenomen de omzetten van de voor beurs, de nabeurs en de avondbeurs. Op merkelijk is dat Hoogovens de vierde plaats op de ranglijst inneemt en zich dus hier mee steeds meer schaart temidden van de grote internationale concerns. Hoogovens had een effectieve omzet van f 21,1 mil joen. De overige fondsen op de lijst hadden een effectieve omzet beneden de 10 mil joen. SAN DIEGO, CALIFORNIë (UPI) Een dinsdagavond in San Diego gehouden vergadering van drie uur ter oplossing van de stakingsactie van Amerikaanse techni ci op de bases van Atlasprojectielen en de Convairfabrieken, is zonder resultaat afgebroken. Een nieuwe datum voor verdere bespre kingen is niet genoemd. Wel heeft de stakende „International Association of Machinists" gunstig beslist op het „urgente verzoek" van de com mandant van het centrum voor projectiel- proeven om het posten te beperken tot Convair. Het gevolg was dat in de loop van dinsdagochtend en Polaris van Lock heed kon worden gelanceerd voor een vlucht van 1.000 mijl boven de Atlantische Oceaam. Door het besluit van de vak bond, konden alle werkzaamheden op de basis worden hervat, behalve met door Convair gebouwde Atlas-projectielen. (Van onze correspondent in Bonn) Officieel werd gisteren in de Bondsrepubliek meegedeeld dat het aantal in geschreven werklozen in mei nog slechts 153.000 bedroeg. De laagste stand sedert de geldzuivering in 1949 en een bijna onvoorstelbaar laagtepunt als men denkt aan 1950 en 1951 toen er nog meer dan een miljoen werklozen waren. Tezelfder tijd is juist gisteren van werkgeverszijde een actie ingeluid tegen het vakbonds- streven tot verkorting van de werkweek in de Bondsrepubliek. Op de Westduitse arbeidsmarkt is een grote spanning waar te nemen: tegenover 153.000 werklozen (dat is 0,5 percent van het totaal aantal Westduitse werknemers) staan niet minder dan 448.000 open plaatsen. Deze spanning gaat gepaard met een zekere verzwakking van het toenemen van de produktie welke alleen op peil kan worden gehouden door steeds grotere in vesteringen. Desondanks wordt thans van de zijde van de D.G.B. (Deutsche Gewerk- schaftsbund, het algemeen socialistisch ge kleurde vakverbond) een poging gedaan de wei-kweek naar beneden te drukken: van 45 uur via 44 uur naar de vijfdaagse werk week van 40 uur. Van werkgeverszijde in de Bondsrepubliek is dit streven gisteren volstrekt onaanvaardbaar genoemd. Ver dere daling van de arbeidstijd zal volgens de werkgeversbonden onvermijdelijk lei den tot een daling van de produktie. In feite 41,8 uur De werkgevers wijzen voorts op de vol gende cijfers welke zij ontlenen aan een officieel rapport van het Internationale Arbeidsbureau te Genève: 1. Voor 15 miljoen werknemers in de Bondsrepubliek geldt officieel de 45-urige werkweek, maar zes miljoen van hen wer ken slechts 44 uur en tien miljoen anderen werken officieel vijf dagen in de week. In Zwitserland, Nederland, Italië en Luxem burg wordt echter in doorsnee 48 uur ge werkt, in Zweden 47 uur, in Engeland en België 45 uur, in Frankrijk 42 uur. 2. De Westduitse werknemer heeft buiten zijn vakantie en de zondagen 15 tot 18 extra vrije dagen per jaar; de Nederlandse werk nemer slechts 12; de Italiaan tien; de Luxemburger acht; de Zwitser en Engels man zes. 3. De Westduitse werknemer heeft in doorsnee tien tot dertien betaalde feest dagen. de Nederlander slechts zes. 4. Wanneer men verlof en feestdagen in uren in de werkweek verdisconteert, komt men voor de Westduitse arbeider tot een effectieve werkweek van 41,8 uur; in Frankrijk 43,1 uur; in Engeland 43,2 uur; in Nederland 45,4 tot 46 uur; in Zwitser land 45,1 tot 45,8 uur. Uiteraard zijn al deze getallen gemiddelden en geen abso lute cijfers. Tegenover deze argumenten zal de D.G.B. waarschijnlijk binnenkort andere eisen stellen, zo verwacht men te Bonn. Men zegt hier dat de bond zal omzwaaien van eisen betreffende verkorting van de weffeweek en meer vakantie naar eisen betreffende hogere lonen BRUSSEL (A.N.P.) De Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad zal op 17 juni in Brussel bijeenkomen. Op de agen da staan ondermeer de gemeenschappe lijke verslagen van de drie regeringen over de samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek, de culturele toe nadering en de eenmaking van het recht. Advertentie m SUPERWHII m R«gd ITA Het socialistische Indonesië is bezig het particuliere initiatief weer in ere te her stellen als tegenwicht tegen de wankelheid van de „geleide economie". Het verleg gen van het accent op de privé-onderne- mer is een resultaat van herhaalde waar schuwingen zowel geuit door socialistische als door anti-socialistische economen. Zij zijn van mening, dat de „weg naar het socialisme naar de afgrond leidt". Rege ringsambtenaren beschouwen de verande ring echter als „één stap achteruit om twee stappen vooruit te kunnen maken". Zij zien het eerder als een vertraging op de weg naar het socialisme dan als een rechtsomkeerd maken. De „geleide economie", die door presi dent Sukarno is ontworpen, heeft de par ticuliere ondernemers vrijwel uit alle sec toren van de economie weggedrukt en in hun plaats door de staat beheerde on dernemingen en coöperaties opgezet. Dit is geen succes gebleken, vanwege gebrek aan kapitaal, gebrek aan goede mensen voor de leidende posities en ook gebrek aan prikkeling tot hard werken. De pro duktie kwam vrijwel tot stilstand en het Aagtedijk 7 v. Bremen n. Antwerpen. Aalsdijk 7 355 m. n.n.o. Bermuda n. Tripoli. Aardi'jk 7 435 m. w. Azoren n. Havana. Abbedijk 7 v. Bremen n. Rotterdam. Abbekerk 7 v. San Fernando n. Masinloc. Abida 7 te Limhamn. Acmaea 13 in Suezkanaal verwacht n. Curacao. Adonis 8 v. Aruba n. Cumana. Agamemnon 7 te Savannah. Alamak 8 te Newcastle. Aliot.h pass. 7 Corsica n. Marseille. Alkmaar 7 200 m. n.o. Hollandia n. Singapore. Almkerk pass. 7 Kp. Guardafui n. Aden. Ammon 7 v. Willemstad n. Jacksonville. Amstellaan 7 400 m. n.o. Manilla n. Tarakan. Amyntas 7 te Antwerpen n. Amsterdam. Arendskerk 8 te Melbourne. Argos 7 in Bosporus n. Sicilië. Arkeldijk 7 te Suez v. Djibouti. Artemis 7 te Mobile verw. v. Kaapstad. Asmidiske 7 500 m. w. Scillys n. Amsterdam. Asterope 9 te Hoek van Holland verwacht. Attis 6 70 m. n.w. Grand Cayman n. La Guaira. Atys 7 170 m. w.z.w. Pt. Elisabeth n. Mena. 3ali 7 v. Makassar, 8 te Surabaja verwacht. Banggai 7 130 m. w. Kp. Guardafui n. Mogadiscio. Batu 7 CO m. n. Kp. St. Vincent n. Marseille. Bennekom 7 525 m. w.z.w. Ouessant n. Amsterd. Bosco 8 te Muscat v. Dubai. Eussum 7 te Los Angeles v. Aruba. Caltex Amsterdam 8 te Rastanura. Caltex Arnhem 7 108 m, n. Perim n. Perz. Golf. Caltex Delft 7 80 m. z. Cochin n. Bahrein. Caitex Eindhoven 7 70 m. w. Sabang n. Bahrein. Ca It. Gorinchem 7 te Brunsbüttelkoög n. Kopenh. Caltex Leiden 7 50 m. w.z.w. Aden n. Bahrein. Caltex Nederl. 7 280 m. z.z.w. Calcutta n. Perz. G. Caltex Pernis 7 63 m. w.z.w. Djeddah n. Abadan. Caltex Rotterdam 7 25 m. z.w. Aden n. Pernis. Calt. The Hague 7 375 m. o. Mogadiscio n. Bahrein. Camerounkust 7 te Freetown. Camitia 7 395 m. n. Fernando Noronha n. Durban. Casamanee 7 1G0 m. w.z.w. Lissabon n. Fecamp. Castor 6 50 m. n.o. Finisterre n. Tripoli. Celebes 7 50 m n.w. Lissabon n. Antwerpen. Charis 6 1e Dordrecht n. Hamburg. Cinulia 7 te Curacao verwacht v. Durban. Cities Service Valley Forge 7 ie Fort Said verw. C-lavella verm. 9 v. Lysekil n. Rotterdam. Cleodora 19 te Singapore verwacht. Coivtto 7 390 m. o. New York n. Gulfport. Congokust 7 65 m. w.n.w. Oporto n. Freetown. Cradle of Lib. 7 300 m. z.o. B. Mashur (bestem.). Crania 7 1000 m. o.n.o. Martinique n. Curacao. Dahomeykust 7 te Pointe Noire verwacht. Daphnis 6 1000 m. z.z.w. Fayal n. Paramaribo. Delft 7 900 m. z.w. Flores n. Bremen. Dinteldijk 7 te Antwerpen. Diogenes 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Diloma 12 te Rio de Janeiro verwacht. Dongedijk 7 520 m. w. Fayal n. Curacao. Dorestad 6 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Doris 8 te Ciudad Bolivar. Duivendrecht 7 te Huil. Eos pass. 7 Ouessant n. Antwerpen. Fsso Nederland 7 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Friesland SSM 7 v. Immingham n. Rotterdam. Gaasterland 7 v. Vlisingen te Antwerpen. Geeststar 7 terug te Rotterdam. Graveland 7 v. Las Palmas n. Recife. Groote Beer 7 300 m. o. New York n. South.ton. I-lathor 7 65 m. n.w. Malta n. Oram Hecuba 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Hee.lsum 8 te Akaba. Helena 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Helicon 7 te Amsterdam n. Curagao. Kera 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Hestia 7 te Georgetown. Hilversum 7 te Le Havre verw. v. Jacksonville. Iberia 7 30 m. z.w. Kp. Wrath n. Garston. Isis 8 v. Cristobal n. Curagao. Ittersum 7 260 m. w.z.w. Ushant n. Houston. Jacob Verolme 7 v. Balboa n. Quintero. Jagersfontein 7 230 m. w.z.w. P. Elisab. n. Kaapst. Tason 8 te Aux Cayes. Joseph Frering 7 te Monrovia. Kabylia 7 v. Bachaquero n. Curacao. Kalydon 7 145 m. z.w. Flores n. Landsend. Kamperdijk 7 600 m n.w. Azoren n. Antwerpen. Kara pass. 7 Gotland n. Rotterdam. Karachi 7 v. Port Said n. Napels. Karakorum 7 v. New York n. Houston. Karimata 6 v. Tawao n. Biak. Kasimbar 8 te Sorong verwacht. Kelletia verm. 8 v. Rotterdam n. Faslane. Kelüa 7 1200 m. z.w. Azoren n. Shellhaven. Kenia 7 te Fredericia. Kerkedijk 8 te Rotterdam. Kermia 7 te Abadan. Kertosono 8 te Port Said verwacht. Khasiella 11 te Lorenzo Marques verwacht. Kieldrecht 7 te Massawa verwacht. Korenia 11 te Buenos Aires verwacht. Korovina 7 100 m. n. Natal n. Curagao. Kosicia 7 540 m. o. Barbados n. Dakar. Krebsia 11 te Curagao verwacht. Kylix 12 te Santos verwacht. Laarderkerk 7 te Hamburg. I.arenberg 7 rede Takoradi. Leeuwarden 7 te Limon verw. v New Orleans. Leiderkerk pass. 7 Berlenga n. Port Said. Lekkerkerk 7 115 m. n.n.w. Perim n. Suez. Lelykerk 7 nog te Khorramshahr. Leopoldskerk 7 50 m. z. Lissabon n. Rotterdam. Leto 7 225 m. z. Suez n. Suez. Leuvekerk 7 v. Marseille n. Boulogne. Limburg 7 100 m. z.z.w. Kp. Race n. Halifax. Lissekerk 7 30 m. z.z.w. Southampton n. Hamburg. Loenerkerk 8 te Ummsaid. Lr.ppersum 7 te Hamilton verw. v. Antwerpen. Maas 7 70 m. w.n.w. Malta n. Alexandrië. Maashaven. 7 te Takoradi verwacht v. Abidjan. Maaslloyd 7 500 m. n.w. Christmas eil. m Balboa. Marnelloyd 7 200 m. z.o. Saigon n. Manilla. Maureen 7 300 m. o. Kp. Hatteras n. Panamacity. Meerdrecht 7 170 rn. n. Vitoria n. Hampton Roads. Memnon 7 v. Amsterdam n. Antwerpen. Mentor 7 32 rn. w. Gibraltar n. Antwerpen. Merseylloyd 7 300 m. z.z.o. Guardafui n. Djibouti. Merwede 7 135 rn. z.w. Abidjan n. Las Palmas. Mississippilloyd pass. 7 Aden n. Bombay. Mitra 7 te Stockholm n. Hamburg. Modjokerto 7 ten anker op Weser n. Bremen. Molenkerk 7 v. Port Said n. Marseille. Moordrecht 7 45 m. n.w. Bone n. Montreal. Muiderkerk 7 v. La Pallice n. Marseille. Mylady 9 te St. Malo verwacht. Naess Commander 7 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Naranio 14 te Rotterdam verwacht. Navicella 7 v. Santos. 9 te Rio Grande verwacht. Neder-Weser 7 50 m. n.w. K. Jask n. Philippijnen. Neverita 17 te Curagao verwacht. Nieuw Amsterdam 8 te Le Havre n. New York. Noordwijk 7 210 m. n. Dakar n. Monrovia. Notos 8 v. Rotterdam n. Lissabon. Nijkerk 7 170 m. z.z.w. Kp. Finisterre n. Antw. Orestes 7 te Barbados verwacht v. Funchal. Osiris 7 te Rotterdam v. Georgetown. Osscndrecht 7 450 m. o. Baltimore n. Baltimore. Ouwerkerk 7 v. Penang n. Port Swettenham. Papendrecht 7 130 m. n.n.w. Lissabon n. Wismar. Pericles 7 v. Pisco n. Callao. P. G. Thulin 8 te Cartagena. Philidora 9 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Philine 7 80 m. z.o. Jabalattair n. Gibraltar. Polyphemus 8 te Liverpool verwacht. Prins der Nederl. 3 v. Port of Spain n. Plymouth. Prins Fred. Hendrik 7 v. Rotterdam. 8 te Antw. Pr. Fred. Will. 7 100 m. n.n.o. Scillys n. Glasgow. Prins Joh. Willem Friso 7 760 m. w.n.w. Valencia naar Montreal. Pr. Will. George Frederik 7 110 m. z.w. Kp Race. naar Le Havre. Pi ins Willem II 7 v. Rotterdam, 8 te Antwerpen. Prinses Irene 7 te Montreal v. Le Havre. Provenierssingel 7 240 m. w.n.w. Pt. Said n. Aden. Pygmalion 6 130 m. n.n.o. Finisterre n. Malta. Radja 7 v. Genua n. Marseille. Randfontein 7 700 m. z.z.w. Ascension n. Kaapstad. Raki 8 te Balikpapan verwacht v. Sungeigerong. Kiouw 8 te Fremantle. Rondo 5 te Lorenzo Marques. Rossum 7 35 m. n.o. Dover n. Augusta. Rotte 7 v. Balboa n. Japan. Samarinda 7 te Suez. Sarangan 7 v. Cristobal n. Port of Spain. Sarpedon 8 te New York. Scheldelloyd 7 v. Jesselton n. Sandakan. Sehelpwijk 7 260 m. z. Maceio n. Buenos Aires. Schie 7 v. Alexandrië n. Beyrouth. Schielloyd 8 te Aden verwacht. Sigli 7 50 m. n.w. Hollandia n. Biak. Skadi pass. 7 Guernsey n. Huil. Soestdijk 6 v. Moreheadcity n. Norfolk. Sommelsdijk 7 345 m. w. Scillys n. New York. Stad Arnhem 7 v. Ceuta n. Palermo. Stad Delft 7 460 m. n.w. Azoren n. Norfolk. Stad Gouda 7 620 m. w.z.w. Valentia n. New York. Stad Haarlem 7 v.Rotterdam n. Genua. Stad Maassluis 7 110 m. z.z.w. Kp. Blanco naar IJmuiden. Stad Schiedam 7 v. Narvik n. Gent. Stad Utrecht 7 440 m. z.o. Kp. Race n. Hampt. R. Stanvac Djirak 7 te Belawan. Stanvac Lirik 7 v. Hongkong n. Singapore. Stanvac Rian 8 te Tandjong Ceban verwacht. Stanvac Selo 7 10 m. o. Saja n. Singapore. Steen wijk 7 40 m. z. St. Pierre n. Liverpool. Straat Banka 7 v. Surabaja n. Singapore. Straat Lombok 8 te Mauritius verwacht. Straat Singapore 8 te Mtwara verwacht. Sunetta 7 540 m. z.w. Azoren n. Curagao. Tabian 7 v. Amsterdam n. Bremen. Tamara 7 220 m. n.w Finisterre n. Pta. Cardon. Tamo 7 te Londen verwacht. Taria 7 te Bombay. Tawali 8 te Hongkong verwacht, alwaar gesloopt. Telamon 8 te Port of Spain. Tero 7 350 m. z.o. Aden n. Colombo. Texelstroom 8 v. Amsterdam n. Huil. Themis 7 475 m. n.n.o. Paramaribo n. Kiel. Thuredrecht 7 210 m. n.n.o. Madeira n. Le Spezia. Tibia 7 te Suez. Tjibantjet 8 te Mozambique verwacht. Tjiluwah 7 210 m. o. Hongkong n. Hongkong. Tjimanuk 7 te Durban verwacht v. Singapore. Tjinegara 7 te Hongkong. Tjitarum 7 v. Bluff n. Auckland. Togokust 7 v. Accra n. Winneba. Van der Hagen 8 te Accra. v. Linschoten 7 850 m. o.n.o. Maurit. n. Capetown. Van Neca 7 te Melbourne. Vasum 7 dw. Kp. Bougaroni n. Thameshaven. Vivipara 7 te Thameshaven verwacht. Vlieland 7 110 m. w. Flores n. Curagao. Vlist 7 510 m. n.n.o. Flores n. Rotterdam. Waal 7 te Amsterdam. Waingapoe 8 te Bahrein verwacht. Willem Ruys 7 560 m. n.w. Minicoy n. Colombo. Willemstad 7 te Amsterdam. Witmarsum 8 te New Orleans. Wonosari 8 te Singapore. I.lssel 7 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Zonnekerk 7 32 m. z.z.w. Las Palmas n. Kaapstad. Zonnewijk 7 750 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. distributieproces begon grote stagnatie te ondervinden. Dr. Mohammed Sadeli, een vooraanstaand socialistisch econoom, heeft de. volgende factoren opgenoemd, die vol gens hem obstakels zijn op Indonesië's weg naar het socialisme: Een onevenwichtige begroting, waarvan niet minder dan veertig percent bestemd is voor militaire uitgaven. Geen definitie ve regeringspolitiek op economisch en mo netair gebied maar wel een massa ver ordeningen, die soms met elkaar in strijd zijn. Particuliere ondernemers kunnen niet deelnemen aan de nationale economie met het gevolg dat zij zich maar hebben teruggetrokken. Gebrek aan politieke sta biliteit, terwijl elkaar bestrijdende politie ke partijen allemaal lippendienst bewijzen aan socialistische leuzen maar er niet naar leven en zich soms zelfs tegen het in praktijk brengen van socialistische be ginselen verzetten. Tenslotte zei dr. Sadeli, dat de socia listische idealen in Indonesië niet gedra gen worden door een sterke politieke or ganisatie, maar alleen door Sukarno's per soonlijke prestige. Maar daarin, aldus Sa deli, zijn alleen de negatieve elementen dui delijk, zoals anti-kapitalisme. anti-imperia- lisme, enz. „De positieve elementen zijn helemaal niet duidelijk. Wat betekenen eigenlijk begrippen als „wederzijdse sa menwerking" en „nationale persoonlijk heid"? Dat is alles te vaag om als lei draad te dienen". De Amerikaanse minister van Landbouw, E. T. Benson, heeft gisteren bekendge maakt, dat hy in augustus een wereldreis zal maken met het doel vergroting van de afzetmogelijkheid voor Amerikaanse land- bouwprodukten te bevorderen. Hy deelde op een persconferentie mede, dat hy een bezoek hoopte te brengen aan Nederland, België, Frankrijk, Israel, Pakistan, India, de Philippijnen en misschien ook aan Au stralië en Nieuw-Zeeland. Over het Europese deel van zijn reis zei hij, dat dit hem de gelegenheid zou geven uitdrukking te geven aan zijn verontrus ting en aan die van de nationale land- bouwcommissie en de Amerikaanse land- bouwleiders over de nieuwe landbouw politiek, welke voor het E.E.G.-gebied wordt ontworpen. Benson zei dat door deze politiek handelsbelemmeringen en beper kingen zouden ontstaan, die van drastische invloed zouden zijn op de export van Ame rikaanse granen, katoen, tabak, plantaar dige oliën, fruit en groente. De minister deelde mede te zullen trachten de land- bouwautoriteiten van de E.E.G.-landen er van te overtuigen, dat er behoefte bestaat aan vrijere wereldhandel en niet aan meer beperkte handel. KLEINE VAART Aömiralcngracht 5 Kiel gepass. n. Abö. Areas 7 5 m. n. Kp. Roca n. Rotterdam. Ardeas 6 v. Barcelona n. Tarragona. Atlas 6 v. Limassol n. Famagusta. Brouwersgracht 6 v. Gdansk n. Abö. Draco 7 50 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Flevo 7 v. Palermo n. Cartagena. Insp. Mellema 7 dw. Schiermonnikoog n. Cardiff. Joost 4 v. Abö n. Raumo. Julia Mary 4 te Newport. Kaap Falga 4 v. Rundvik te Amsterdam. Kaap St. Vincent 4 Kiel gepass. n. Ostrand. Manto 7 20 m. w. Cadiz n. Rotterdam. Mare Liberum 3 v. Bordeaux te Dakar. Phidias 6 te Amsterdam n. Rotterdam. Ponza 4 v. Amsterdam n. Delfzijl. SLEEPVAART Argus 4 te Rotterdam v. IJmuiden. Blankenburg 4 v. Almeria n. Port Said. Gele Zee 4 v. Rotterdam n. Noordzee. Zwarte Zee 27/5 v. Curagao n. Port Neches. WASHINGTON (UPI) Krachtens de nieuwe wet op de burgerlijke vrijheden heeft de Amerikaanse federale regering dinsdag een civiele procedure ingesteld bij het federale kantongerecht van Shreveport in Louisiana tegen de gemeente Bienville deze staat, waar volgens een officieel ge sanctioneerd „patroon van rassendiscri minatie" het stemrecht werd geschonden. In de eis worden plaatselijke groepen van blanke burgers en het stembureau be schuldigd van het onwettig verwijderen van 560 negers van de registers voor de verkiezingen van 1956. De regering verzoekt het hof te be schikken, dat zal worden voorkomen, dat negers van stemregisters worden verwij derd om fictieve redenen. Voorts wordt het hof uitgenodigd een functionaris te be noemen, die de stemrechten van negers in Bienville moet beschermen. INTERNATIONALS EN HOOGOVENS „WILLIG". Bij rustige handel zette het Damrak gis teren de zeer vaste stemming van de vorige week voor de internationale waarden ver der voort en werden nieuwe hoogtepunten bereikt voor Philips en Unilever. De „wil lige" tendentie loog er gisteren in de koers verschillen, vergeleken bij de vorige slot- koersen, zeker niet om. Philips veertig punten hoger op 1162. Unilever ruim vijftig punten beter op 978. AKU tien punten beter op 490. Kon. Olie lag zeer vast in de markt op publieke aankopen. De olie-aan delen boekten op 146.50, zes gulden winst vergeleken bij het vorig slot. Hoogovens zeer vast en op 710 vijfendertig punten hoger. Vrijdag bedroeg de omzet voor Philips nominaal 1.181.000 en voor de preferente aandelen Philips 190.000. De scheepvaartwaarden boekten koerswinsten van één tot drie punten. Van de leidende cultures lagen certificaten Deli goed in de markt op 178,50 176). Staatsfondsen kalm en doorelkaar aan de vaste kant. In de lokale sector waren Calvé in sympathie met Unilever zeer gevraagd. Vromen papier werd op 385 a 390 (391%) geadvi seerd. (ANP) Boeke Huidekoper van 150 op 151. Boom-Ruygrok van 162 op 164. Spaarne- stad van 482 op 483. VERHANDELDE FONDSEN. 3 juni 7 juni Totaal 451 452 Hoger 236 (52.4%) 299 (66%) Lager 116(25.7%) 81(18%) Gelijk 99(21.9%) 72(16%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U489—491 489 Kon. Olie147.50—148 148. Philips 1148—1159 1148 Unilever 980—988 980 Hoogovens 708714 gl 708 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U489—490 490 Kon. Petr148—148.60 148.20 Philips 1140—1148 1141 Unilever 985—990 982 Hoogovens 710—714 713 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 339% Ned. Handel Mij. 270 Rotterd. Bank 294 Twentsche 3ank. 270 A.K.U 490 Albert Heijn 475 Amstel Bier 423 Billiton Mij. II 360 Bols 588 Bührmann Papier 450 Deli-Mij 178.60 Dordtsche Olie 700% Fokker 400 570 Hoogenbosch Sch. 250 Hoogovens 710% H.V.A 156% 455 540 K.L.M 106.30 Kon. Ned. Zout 850 Kon. Olie 147.30 Midler Nat. Bezit 421 Nederl. Ford 425 Ned. Gist- en Sp. 358% Ned. Kabelfabr. 519 Philips Gem. Bez. 1152% Philips Pref 310 A'cfam Rubber. 116% Sikkens Groep. 650 Stokvis R.S 232% Thomassen Dr 780 b Unilever 975 Van Berkel's Pat. 290 Van Gelder Pap 275 Van der Heem 252 Ver. Machinefabr 220 Wessanen 291 Wilton Feijenoord 207 Zwanenberg-Org. 708 208.50 231.— Unitas 499.— Ver Bezit v. 1894 129.— HAL 139% K.N SM 184% N Scheepv. Unie 150% Ommeren v 277% Stoomv. TTij. Ned 166 Anaconda 53% Kennecott Copper 79% Aluminium Ltd... 31% Bethlehem Steel 48 U.S Steel 84% Republic Steel 65 American Motors 25*Vi, General Motors 45 Cities Service.... 42% Shell Oil 69% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WEER HOGER De Newyorkse beurs heeft gisteren een fikse stijging te zien gegeven die tekenen vertoonde van een vroegtijdige inzet van de verwachte zomer-opleving. Ook de om zet is belangrijk toegenomen. De kwali teitsfondsen staal, auto's en chemicaliën beten weer de spits af. Chrysler, Ford en General Motors stegen omstreeks 1 dol lar. Eastman Kodak ging met vier omhoog en Du Pont met 3. Voor spoorwegen werd de derde achtereenvolgende stijging ge noteerd. Norfolk en Western ging met een dollar omhoog. De omzet was 3.710.000 aandelen. Van de 1.252 fondsen die ver handeld werden waren 727 hoger en 318 lager. Het industriegemiddelde kwam van 636.92 op 645.58, dat van spoorwegen van 141.93 op 143.19 en dat van openbare nuts bedrijven van 89.55 op 89.69. (UPI) I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11