De Gaulle lijkt niet bij machte de stakingsgeesten te bezweren Wetsontwerp op afbetalings stelsel drastisch gewijzigd HET WEER Uitschakeling van parlement verscherpt controversen Bomarc-projectiel met atoomkop vloog in brand Verhoging van kijkgeld OPSTAND IN RESERVAAT IN ZUID-AFRIKA: 30 DODEN WOENSDAG 8 JUNI 1960 45e JAARGANG NUMMER 180 Afscheid van brigade Sancties voorgesteld tegen misbruiken door handelaars en colporteurs Veranderlijk Aan het strand In de krant van heden: Pantsjen Lama in Tibet Het woord is aan Schrik op bases in V.S. Razzia op Algerijnen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prinses Beatrix en Prins Albert van België waren gisteren de eregasten op het feest van de M-brigadiertjes in de grote jaarbeurshal in Utrecht, waar door 2200 medewerkenden het spel „De gelukkige wereld" werd opgevoerd. Bij hun vertrek werden de Prinses en de Prins toegejuicht door de jeugdige deelneemsters. Naast de Prinses de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. (Zie ook pag. 2) Vier ministers (Justitie, Financiën, Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk) en een staatssecretaris (Economische Zaken) heb ben thans bij de Tweede Kamer een gewij zigd wetsontwerp inzake het afbetalings- stelsel ingediend, waarbij in hoofdzaken het volgende bepaald is: 1. Verplichte inschrijving voor alle af betalingsleveranciers bij de Kamers van Koophandel; 2. Een vergunningenstelsel voor afbe talingsfinanciers en -colporteurs; 3. de mogelijkheid van sancties tegen die afbetalingsleveranciers die zich aan misbruiken, leidend tot ovcrkreditering van hun klantên, schuldig maken; 4. Instelling van een commissie van advies; 5. Een aantal gedragsregels, die bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten moeten worden nageleefd; 6. Huurkooptransacties van roerende goederen vallen alleen onder de wet als zij zijn aangegaan voor een periode van mini maal drie maanden; 7. Niet van toepassing is de wet op af betalingstransacties van goederen als kan toormachines, tandartsinstallaties e.d., die uitsluitend of in hoofdzaak voor de uit oefening van een zelfstandig beroep of be drijf gebruikt worden; 8. Het laten tekenen van blanco-huur koopcontracten of het onjuist doen invullen van het inlichtingenformulier kan gestraft worden met uitsluiting (vervallen verkla ring van de inschrijving bij de K. van K.). „Aanbetaling": 15 percent De ministers zijn van oordeel dat het percentage van de verplichte minimum- kassastorting („aanbetaling") voor con sumptiegoederen ongeveer 15 percent van de totale koopsom zal dienen te zijn. De vaststelling van dit percentage zal echter Advertentie SUÈDE DAMES- en HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een regenfront komt oceaanlucht naar onze kust, die morgen koel strandweer zal ver oorzaken. Zwaar, later wisse lend bewolkt met weinig of geen regen. Krachtige zuidwestelijke wind. Overdag 15-17 gr. G. Zee water 14 gr. C. Vooruitzichten: koel en wisselvallig strandweer. bij Algemene Maatregel van bestuur dienen te geschieden, nadat de Commissie van advies gehoord is. Regeling van de (maximale) l.Qoptijd van afbetalingstransacties zal nodig zijn indien blijkt, dat vele afbetalingsverplichtingen zo abnormaal lang voortduren dat het goed inmiddels reeds versleten is. Een verbod van looncessie komt de ministers niet wenselijk voor, omdat daar voor in de plaats dan het duurdere, voor de koper dus nadeliger loonbeslag in de plaats zou moeten komen. Vrijwillige kredietregistratie De bewindslieden menen voorts, dat de kredietregistratie door het bedrijfsleven zelf moet worden geregeld. Zij vertrouwen dat de gedacthe van de vrijwillige krediet registratie geleidelijk meer veld zal win nen. zoals dit bij voorbeeld ook in de V.S. en Duitsland gebeurd is. Postorder-bedrjjven In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp worden ook cijfers bekend gemaakt omtrent de omvang van de huur koopaffaire in ons land. Bij het C.B.S. zijn thans 95 huurkoopfinanciers bekend, die het overgrote deel van de afbetalingsmarkt beheersen. Het aantal bekende postorder bedrijven beloopt ongeveer 100 (waarbij inbegrepen de gemengde bedrijven), met een totale omzet in 1958 van f 75 mil joen. Ongeveer de helft van deze bedrijven valt in de sector textiel en woninginrich ting. Het percentage der omzet a contant is niet bekend. De verkoop-op-afbetaling door de postorderbedrijven is sinds 1957 met 56 percent gestegen. Minimum-kapitaal Nieuwe of korter dan vijf jaar bestaande financieringsmaatschappijen zullen een nader te bepalen minimum aan eigen be drijfskapitaal moeten hebben; de oudere bedrijven kunnen daarvan vrijgesteld wor den. Maatschappijen die langer dan een, maar nog geen vijf jaar hun bedrijf uit oefenen, krijgen nog drie jaar de tijd, aan deze minimum-kapitaalseis te voldoen. Geen colportage-verbod Een verbod van afbetalingscolportage vinden de ministers niet nodig. De sanctie regeling waarin het wetsontwerp voorziet, zal hier volgens hen voldoende mogelijk heden bicden om misbruiken tegen te gaan. Het voorstel van vele Kamerleden om bij de afbetalingscolportage een algemene vol macht van de ene echtgenoot aan de andere tot het aangaan van afbetalings transacties van onwaarde te doen zijn en in voorkomende gevallen een volmacht, die specifiek op de afbetalingstransactie in kwestie betrekking heeft, voor te schrijven, menen de ministers niet te moeten over nemen. De minister van Justitie geeft er de voorkeur aan met de recente wijziging van het huwelijksgoederenrecht eerst de nodige ervaring op te doen. De bewindslieden hebben tegen een per manente regeling van de kredietprijs het bezwaar, dat een maximumprijsregeling van blijvende aard verstarrend werkt en dat het bedrijfsleven geneigd is zich naar dit maximum te richten. De samenstelling van de commissie van advies zal zodanig zijn, dat daarin ook de sociale en economische belangen van de kredietnemers in voldoende mate tot hun recht komen. (Van. onze correspondent in Parijs) De moeilijkheden met de boeren, die ook een andere en diepere oorzaak had den, even niet meegerekend, heeft Frankrijk nu voor het eerst sedert de oprichting der vijfde republiek, ongeveer twee jaren geleden, met ernstige sociale tegen stellingen te kampen. De onaangename verrassingsstakingen bij de métro, de autobussen en de treinen duren in en rond Parijs onveranderlijk voort. Deze week echter zullen ook andere sectoren van het publieke leven worden lam gelegd. Voor vrijdag staat er een algemene staking der overheidsbedrijven op het programma, terwijl het personeel der posterijen al bekend heeft gemaakt dat het er het bijltje in de vorm van stempels en postzakken mogelijk ook nog wel wat langer dan een etmaal bij zou kunnen neerleggen. In de kranten ver schijnen naast de (positieve) agenda's van bioscopen, theaters, concerten en andere uithuizigheden, ook weer de (negatieve) agenda's van openbare diensten, waarop het publiek de volgende dag maar beter niet moet rekenen. De stakingsbeweging beperkt zich ove rigens niet tot de een miljoen driehonderd duizend leden van het gevarieerde Fran se ambtenarenkorps, want ook alle arbei ders der chemische industrieën hebben het werk neergelegd. Ze hebben een actie ingezet die eventueel veertien dagen zou kunnen duren en waardoor een belangrij ke sector van het nationale leven wordt verlamd. En morgen staken 639.000 me taalarbeiders. Dat de stakingsparolen in gespierde ter men zijn vervat, behoeft op zich nog niet zoveel ongerustheid te baren, want in dit soort proza wordt van nature een drei gende toon aangeslagen. Alarmerender is al de omstandigheid dat de campagne, die hand over hand toeneemt en de dreigen de zomer 1953, toen Frankrijk door een algemene staking van vele weken werd getroffen, in de herinnering begint te roe pen, eenparig gesteund wordt door de drie grote vakverbonden van communisten (C.G.T.), socialisten (F.O.) en rooms-ka- tholieken (C.F.T.C.). Ofschoon er, zodra men iets dieper dan de oppervlakte zoekt of woelt, bij iedere omvangrijkere sta king wel politieke motieven zijn te vin den, kan nu toch zeker niet worden ge zegd dat van deze actie de politiek de hoofdoorzaak vormt. Algemene ontevredenheid De huidige stakingsbeweging wortelt on getwijfeld in een algemene ontevredenheid van de arbeiders met hun huidig lot. Ver geleken met tien of meer jaren geleden, zijn ook de levensomstandigheden van de Franse arbeiders aanzienlijk verbeterd. Het laatste jaar is het algemene levens peil, volgens officiële cijfers, echter ge daald: terwijl de kosten met zes percent stegen, volgden de lonen slechts met vier percent. Ernstiger echter is dat de arbei ders, en niet ten onrechte, nu het sterke gevoel beginnen te krijgen dat zij opnieuw het kind van de nationaal-economische re kening zijn geworden. De economische ex pansie is inderdaad in bescheiden tempo hervat, waardoor die verlaging van het levenspeil voor de arbeiders nog pijnlij ker te verstouwen is. De algemene roep der vakcentrales is dan ook in de eerste plaats: loonsverhoging. Er zijn echter ook eisen, die uit ande re omstandigheden moeten worden ver klaard. De technische ontwikkeling en de automatisering nopen tot een omschake ling van velerlei bedrijven waarvan spe ciaal de niet-gespecialiseerde arbeiders het slachtoffer worden. Vooral bij de spoorwegen spreekt deze oorzaak een har tig woord mee. Zo eisen de vakverenigin gen van het lager spoorwegpersoneel dat zij door de directie gehoord zullen wor den bij interne reorganisatiemaatregelen die uit de automatisering kunnen voort vloeien. De hiërarchie in de salarisklas sen van het overheidspersoneel is een aan verwante steen des aanstoots. Van nature drijven de vakverenigingen naar verho ging der lagere lonen en dientengevolge naar kleinere verschillen met de hoge sa larisklassen. Consequentie: geleidelijke achteruitstelling van de financiële positie van het hogere technische kader in ver gelijking met de particuliere sectoren. Voor de spoorwegen, en andere overheids- ondernemingen, wordt het nu al voortdu rend moeilijker ingenieurs en andere tech nici in de topklasse aan te trekken, die in het particuliere bedrijf, waar de sala rissen vrij zijn, veel hoger kunnen wor den betaald. Algerijnse zorgen En ten slotte, om tóch een „politieke" bij-oorzaak te noemen, worden de ontevre denheid en de teleurstelling over het nieu we bewind nog verhoogd doordat het ein de van de Algerijnse oorlog, óók door de regering en De Gaulle zelf op de lange baan geschoven lijkt te zijn. Die Algerijnse oorlog, waarvan de eco nomische weerslag moeilijk verwaarloosd kan worden, doch op de rekening waar van nu zo langzamerhand alle nationale en individuele tegenslagen geschreven worden. Vooral ook in dat laatste opzicht wreekt zich nu het feit dat het parlement vrijwel is uitgeschakeld en dat de politie- Advertentie Voor de handel: N.V. v/h GEBR. PETERS N.Z. Voorburgwal 2, Amsterdam-C ke leiders daardoor hun stem nauwelijks meer in het openbaar verheffen kunnen. De afwezigheid van publieke discussies over onderwerpen, die in het brandpunt van de belangstelling staan, werkt onver mijdelijk onbegrip en overbodige tegen stellingen in de hand. Diezelfde omstan digheid dreigt trouwens ook een nadelige factor te worden bij het overleg tussen de staat, werkgevers en werknemers. Het parlement kan immers ook een functie van stootkussen uitoefenen, hetgeen nu in Frankrijk is uitgevallen. Arbeiders en vak verenigingen aan de ene, en de werkge vers en de staat aan de andere kant, ver tonen daardoor de neiging hun posities te verscherpen, terwijl aan beide zijden de angst toeneemt het gezicht te verliezen ten bate van een compromis, waarbij het al gemene belang niettemin slechts gebaat zou kunnen zijn. Al die overwegingen te zamen wettigen de vrees dat de stakings golven die thans in Frankrijk opdoemen misschien nog niet zo snel en gemakkelijk weer zullen wegebben. Tegen actie (Reuter-AFP) De regering heeft be sloten de 120 sluiswachters van Parijs, die sedert 48 uur in staking zijn, te gelasten het werk te hervatten omdat de bevoor rading van Parijs, die voor een groot deel van de scheepvaart afhankelijk is, door een lange staking in gevaar kan komen. Er zijn 29 employés can bus en métro in Parijs geschorst wegens hun aandeel in de afwisselende stakingen van korte duur die het vervoer in de hoofdstad ontwrich ten. Ook dinsdag zijn deze onverhoedse stakingen voortgezet op de ondergrondse verbinding Etoile-Nation en bij negen bus lijnen. Volgens de „New York Times" zou Mikhail A. Soeslov erin geslaagd zijn zijn invloed zo ver uit te breiden, dat hij soms de meerderheid met zich mee kan krijgen van het huidige presidium van het Centraal Comité van de Rus sische communistische partij. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland.2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Da a tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Agenda van IJmona en Haarlem 5 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee6 Kunst. 7 Feuilleton 9 Iloren en Zien9 Beeldverhalen 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's PEKING (AFP) Het officiële com munistische persbureau „Nieuw China" meldt uit de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, dat de Pantsjen Lama daar dinsdag de Chinese expeditie, die er onlangs in is ge slaagd de Everest te beklimmen, in audiëntie heeft ontvangen. Grillparzer: Mijn vriend, ik beoefen de moeilijke kunst, in deze tijd te< leven. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft dins dag bekendgemaakt dat om 15.15 uur (20.15 uur Nederlandse tijd) brand is uit gebroken in een lanceringsonderkomen van een onderscheppingsprojectiel van het type „Bomarc" op de luchtmachtbasis McGuire in de staat New Jersey. Het vuur was drie kwartier later geblust. Een kleine hoeveelheid radio-actief materiaal werd in het onmiddelijke gebied van het onderkomen verspreid, maar er is geen gevaar voor de gezondheid of een besmet tingsprobleem van betekenis, aldus het ministerie. Uit de verklaring blijkt, dat zich geen kernontploffing heeft voorgedaan. Het mi litaire personeel in het gebied werd uit voorzorg geëvacueerd, maan niemand kreeg letsel en er was ook geen stralings gevaar voor het publiek. In de bekendmaking werd verder ge zegd, dat strenge veiligheidsvoorschriften bestaan voor alle gevaarlijke wapens om de mogelijkheid van een kernontploffing bij een dergelijk ongeluk uit te sluiten. Een gebied met een straal van ongeveer twaalf km. rond de basis werd afgezet. Het eerste bericht, waardoor men werd opgeschrikt, was afkomstig van de politie. Een politiefunctionaris seinde over het te- lexnet het bericht: „een kernlading is ont ploft". Er heeft zich geen enkele ontploffing van welke soort ook voorgedaan. Zelfs de t.n.t. in het ontstekingsmechanisme van de kernlading vormde slechts een „vlammentoorts" zonder te ontploffen. Dit verklaarde een deskundige op kernge bied van het ministerie van defensie. De Bomarc is een projectiel, dat met een snelheid van drie maal die van het geluid vliegtuigen op grote hoogte kan onderscheppen. Het ziet eruit als een vlieg tuig met delta-vleugels en werd in decem ber jl op de basis McGuire geïnstalleerd. Nog een andere basis in de V.S. is met deze projectielen uitgerust. Toen de Bomarc werd geïnstalleerd verklaarde de luchtmacht, dat het projec tiel slechts in tijd van oorlog op de basis zou worden afgeschoten. BRUSSEL (ANP). De Belgische politie heeft in de vroege ochtenduren huiszoekin gen gedaan bij een 150-tal in Brussel en het Waalse gedeelte van het land wonende Algerijnen. Enige tientallen zijn voor een nadere ondervraging aangehouden. Formeel beschouwd staan op deze foto de allermooiste meisjes van Europa. Er zijn geen mooiere, want zij zijn gekozen tot de Missen hunner landen en gaan op 10 juni te Beiroet onder het mes van de jury, die de mooiste van Europa zal uitkiezen. De foto iverd ge nomen te Frankfurt, waar de Missen instapten om naar Beiroet te vliegen, nadat zij waren vereerd met geschen ken van bewonderaars en andere re clame-agenten. Misschien zijn er tóch wel ergens in Nederland en andere Europese landen nóg mooiere maar die weten dat dan niet. Staatsblad 201 bevat een besluit, waarbij is bepaald, dat de wet tot Wijziging van de Wet op het Kijkgeld in werking zal tre den met ingang van 1 juli 1960, De betref fende wet behelst de mogelijkheid, het kijkgeld te verhogen en op beperkte schafal vrijstelling te verlenen van betaling van kijkgeld. JOHANNESBURG (Reuter) Bij onge regeldheden in de negerreservaten in Pondoland, in het oostelijke deel van de Kaapprovincie, zijn de afgelopen weken twaalf gehuchten in de as gelegd. Volgens de „Johannesburg Star", die dit meldde, zijn politicversterkingen met pantserwa gens en hefschroefvliegtuigen naar het be trokken gebied overgebracht. Vele in heemsen zouden zijn aangehouden. Het In Durban verschijnende blad „Natal Mercu ry" meldt, dat er volgens onbevestigde berichten vijf inheemse politiemannen en een blanke zijn gedood en dat 25 stamle den om het leven zijn gekomen. Naar de correspondent van het blad te Port St. Johns in Pondoland meent te we ten, hebben bepaalde groepen negers be zwaar tegen de benoeming van onder- hoofden door de overheid, terwijl ook ver zet zou bestaan tegen het landbouwbeleid. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- afrikaanse minister van Vervoer, Schoe- man, heeft dinsdag verklaard, dat de Zuid afrikanen de buikriem zullen moeten aan halen, als de boycotactie naar aanleiding van de apartheidspolitiek wordt versterkt. Volgens de minister is er in vrijwel elk land van een dergelijke actie sprake. In lichte mate werd thans al het gevolg van deze acties gevoeld. „Als deze boycot ster ker wordt en meer steun krijgt, kan Zuid- Afrika economisch in een zeer slechte po sitie komen te verkeren", aldus minister Schoeman. Volgens de „Rand Daily Mail", een in Johannesburg verschijnend blad van de oppositie, wordt de Zuidafrikaanse in dustrie zwaar getroffen door de boycot van Zuidafrikaanse goederen in West-Indië. „De gehele Westindische markt is geslo ten voor de Zuidafrikaanse handel", aldus het blad. ,.De export van 15 industrieën is getroffen".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1