r Calve -"bip voor cL^xbi? el- leMce:r eten. Generaal Gursel zal mogelijk een politieke partij vormen GEMATIGDE KONGOLEZEN POGEN LOEMOEMBA TE DWARSBOMEN Eisenhower gaat wel naar Japan Afgesloten luchtruim 160 km van Nieuw-Guinea verwijderd Martin Bormann in Argentinië gedood? WERELDNIEUWS Van dag tot dag Pinkstervreugd Minister Strauss bekijkt Amerikaanse wapens Foto van dode Hitler in Sovjet-krant vervalst? f^Pr J Maak eir met Caivé 1 Verkiezingen pas in het volgend voorjaar? 1 000 BROEKEN Albert Kalondji schuift Joseph Ileo naar voren Proces tegen opponenten van Franco uitgesteld Japanse socialisten verzoeken uitstel Australisch blad vreest incidenten Joodse arts zou dodelijke injecties hebben gegeven Az raatótoel WOENSDAG 8 JUNI 1960 Het voorbije pinksterweekeinde, geze gend met redelijk uitgaansweer, heeft een navrant staaltje van overdrukte geleverd in het toch al overbevolkte westen des lands, waarbij menigeen de verzuchting zal hebben geslaakt: ben ik voor mijn genoegen uit of voor mijn verdriet? We hebben de dinsdag gehad om over die vraag na te denken en vandaag, woens dag, kunnen we weloverwogen conclusies trekken. Wie met Pinksteren aan de stran den, op het circuit of in de omgeving van deze zomerse attracties is geweest, zal zijn genoegen vergald weten door het lijf-aan-lijf en bumper-aan-bumper gedoe, dat ieder nieuw seizoen klemmender en onontkoombaarder wordt. Wij hebben in deze rubriek al eens meer een beroep gedaan op het gezonde ver stand om eindelijk eens in te zien, dat het geen zin meer heeft steeds grotere stromen vreemdelingen naar de Nederland se westkust te lokken. Het gezonde ver stand, dat natuurlijk zeer goed beseft hoe voordelig voor sommige takken van be drijvigheid deze overdrukte is, doch dat tegelijkertijd ontvankelijk dient te zijn voor het ontstellende feit dat voor de in woner van dit landsgedeelte een minieme bewegingsvrijheid overblijft. De toeneming onzer bevolking en de daarmee gepaard gaande overbelasting der recreatiegebie den, wegen en openbare gelegenheden be reiden onoverkomelijke problemen voor de naaste toekomst, In verband daarmee wordt ook nu al bijzonder duidelijk, met welk een schromelijk gebrek aan vooruit ziendheid ons wegennet is aangelegd. De verkeersrotonde bij Ouderijn, waar vier ontzaglijke verkeersstromen elkander ge lijkvloers kruisen, is een beschamend mo nument van benepenheid en gebrek aan verbeeldingskracht. Wanneer indertijd niet de kruidenierstaktiek hoogtij had gevierd, zou met veel minder kosten dan nu een ongelijkvloers kruispunt zijn geschapen, dat in deze tijd zou hebben gepast. En zulke monumenten van „zuinigheid die de wijsheid bedriegt" telt ons land vele; zij worden zelfs nog dagelijks gemaakt! In zekere zin heeft die onverstandige manier van doen ten aanzien van het vreemdelingenverkeer zowel als wat de wegenaanleg betreft hetzelfde uitgangs punt: zoveel mogelijk verdienen en zo min mogelijk vooruitkijken. De baten van deze kleine politiek komen aan een geringe minderheid van ons volk ten goede. Voor de grote meerderheid wordt het wonen en zich recreëren onmogelijk gemaakt, afge zien nog van de enorme gevaren die wor den geschapen en helemaal afgezien nog van het feit, dat zij extra uitgaven krijgt opgelegd om het „vreemdelingenwerk" te helpen financieren. Dit is een toestand die eindelijk wel eens onder het oog mag worden gezien, vooral ook omdat hij ieder jaar erger en absurder wordt. NEW YORK (UPI) De Westduitse mi nister van Defensie, Franz-Josef Strauss, is in de Verenigde Staten aangekomen voor een bezoek van twee weken aan ver schillende defensie-instellingen en fabrie ken. Hij wordt vergezeld door een aantal militaire functionarissen. Bij zijn aan komst verklaarde de minister het meest geïnteresseerd te zijn in elektronisch ma teriaal, antitankwapens en luchtdoelwa pens. In Washington zal hij besprekingen voeren met onder meer zijn Amerikaanse ambtgenoot Gates. Nog geen bestelling BONN fUPI). Strauss' ministerie heeft een persbericht, volgens hetwelk de West duitse regering in de Verenigde Staten „Polaris"-raketten zou hebben besteld, als „speculatief" van de hand gewezen. De woordvoerder van het ministerie verklaar de dal een dergelijke bestelling niet over wogen wordt en bovendien momenteel on mogelijk zou zijn omdat de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie dienaangaande nog geen principieel besluit heeft geno men. De Westduitse regering is niet van plan de NAVO een dergelijke beslissing op te dringen, aldus de woordvoerder. Advertentie Malse biefstuk, doperwtjes, patatesgeef daar eens Calvè Mayonaise bij! Mmm... zo'n ontdekking maakt Uw maaltijd dubbel-lekkerü LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een idee om Caivé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Caivé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En bovendien beloont Calvè elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw idee per briefkaart aan Caivé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingezonden en worden het eigendom van Caivé. ANKARA (AFP) Generaal Gursel, de nieuwe leider van Turkije, heeft verklaard dat hij zich „als het landsbelang zulks eist, aan het hoofd zal stellen van een politieke partij, die zich ten doel stelt de beginse len van de revolutie ten uitvoer te leg gen". Voor het ogenblik, zo zei hij, kan ik evenwel, als militair en staatshoofd, niet in de politiek gaan. Sedert enkele dagen doet in Ankara het gerucht de ronde dat militairen, die ont slag nemen uit het leger, wellicht een par tij van nationale eenheid zullen oprichten, die naast de vroegere Democratische rege ringspartij en de Republikeinse oppositie van Inönu gaat optreden. Intussen zullen de verkiezingen, die het nieuwe bewind in 't uitzicht heeft gesteld waarschijnlijk niet meer deze herfst kun nen worden gehouden. Gezien de moeilij ke verbindingen in de winter zou dit een uitstel tot het komende voorjaar beteke nen. Bijgevolg zou het militaire bestuur nog een tiental maanden moeten aanblij ven. Het opstellen van een nieuwe grondwet ondervindt vertraging door meningsver schillen over het aantal leden van het „Comité van nationale eenheid", dat in de overgangsperiode de wetgevende macht vormt. Sommige militairen zouden al wil len aftreden en naar hun kazerne willen terugkeren, omdat huns inziens hun taak is afgelopen. Honderdnegentig politieke gevangenen zijn van Ankara naar het eilandje Yassi Ade in de Zee van Marmora overgebracht. Advertentie Keuze uit meer dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem - Tel. 54679 LEOPOLDSTAD (UPI) In Belgisch Kongo is een campagne begonnen om de gematigde partijen te verenigen in een coalitie die zou kunnen verhinderen, dat de voortvarende radicaal Patrice Loc- moemba beslag legt op het premierschap in de eerste Kongolese regering, een functie die hij zich onlangs op een pers conferentie al zo goed als toeeigende. Het initiatief voor deze campagne is uitgegaan van Albert Kalondji, leider van de gema tigde vleugel van de Nationale Kongolese beweging. (Loemoemba leidt de extremis tische aanhang van deze beweging, een vleugel die een geheel zelfstandige partij is geworden.) Kalondji heeft een „oproep aan het Kon golese volk" uitgevaardigd, waarin hij acht gematigde partijen uitnodigt met hem „een nationale politieke coalitie te vormen, zonder welke wij niet met Loe moemba kunnen onderhandelen". „Geen enkele politieke groepering", aldus de op roep, „heeft een voldoende meerderheid verkregen om een homogene regering te vormen. Daarom is een coalitie noodzake lijk om een minimum aan stabiliteit te waarborgen bij onze geboorte als demo cratische natie". De coalitie zou kunnen beschikken over zestig van de 137 zetels in het Huis van Afgevaardigden. (Loemoemba's aanhan gers hebben 41 zetels.) In de oproep wor den geen namen genoemd van kandidaten voor het premierschap, maar het is be kend, dat Kalondji de gematigde 38-jarige Joseph Ileo zou willen voordragen als in formateur. Ileo was secretaris-penning meester van de oude Nationale Kongolese Beweging, die Loemoemba een jaar gele den uitstiet. Loemoemba stichtte hierop zijn eigen Nationale Kongolese Beweging. Ileo heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de Kongo na 1 juli behoefte heeft aan een „nationale unie"-regering. die kan terugvallen op ee grote meer derheid. Hij voegde eraan toe, dat het on mogelijk zal zijn te regeren zonden Loe moemba. „Misschien zouden enkele men sen in België daar wel de voorkeur aan geven", zei hij, „maar geloof me, het zou niet gaan". (Loemoemba zelf heeft op een persconferentie verklaard dat. een rege ring zonder hem geen twee maanden zou stand houden.) Loemoemba heeft maandag een nieuwe aanval gedaan op België en de bereidheid van de Belgen om Kongo inderdaad volle dig onafhankelijk te laten worden op 1 ju li in twijfel getrokken. De Belgen, aldus Loemoemba, hebben nagelaten ons het kader te verschaffen voor de vertegen woordiging in de UNO en in andere lan den. Bovendien zijn de staatsveiligheid, de politie, het leger en de administratie nog in Europese handen. Hij zei te beschikken over een plan om dit Europese kader bin nen drie inaanden te kunnen vervangen door Afrikanen. De vlucht uit Kongo van Europeanen, vooral vrouwen en kinderen, gaat onver minderd voort. Vele Belgen vertrekken per schip, via Frans Afrika en Portugees Angola. Voortdurend verdwijnen er met afgeladen auto's in de richting van Oegan da en Rhodesia. De meeste vertrekken- den zijn vrouwen en kinderen. De mannen die weggaan zijn vooral onderwijzers en ambtenaren. De blijvers zijn voornamelijk zakenlieden, die afwachten wat de onaf hankelijkheid zal brengen, en tienduizend zendelingen en missionarissen. Een Kongolese begrafenisondernemer in Leopoldstad verwacht goede zaken. Op gewekt zit hij in een krakende schommel stoel voor zijn winkel, die gevuld is met een uitgebreide collectie lijkkisten. Als er een blanke langs komt, zegt hij: „Ik heb er voor u ook een". Wie zijn in Peking? TOKIO (UPI) Het Chinese persagent schap Nieuw China heeft bericht dat pre mier Tsjoe En Lai maandag een ontmoe ting heeft gehad met politieke leiders uit het op 30 juni onafhankelijk wordende Belgisch Kongo. MADRID (UPI) Het proces tegen tien vooraanstaande tegenstanders van Franco beschuldigd van pogingen om illegale po litieke partijen te vormen en ondermijnen de propaganda te voeren, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Het proces had dinsdagmorgen moeten beginnen. Volgens een regeringswoordvoerder werd het uitge steld wegens ziekte van twee advocaten van de beklaagden. Naar van welingelich te zijde wordt vernomen is de echte re den echter, dat de openbare aanklager zich niet zeker voelt van zijn zaak. Het be treft de zaak tegen de oud-falanxleider Dionesio Ridruejo (bekend om zijn hefti ge critiek op Franco), Francisco Herrera Oria, de broer van de bisschop van Ma laga, professor dr. Enrique Tierno Galvan van de universiteit van Salamanca, een van Spanje's meest vooraanstaande ex perts op het gebied van politieke weten schappen, en anderen. Zij werden in 1957 gearresteerd, maar reeds snel weer vrijge- lagen na het storten van een borgsom. Te Ankara worden nog 29 politieke gevan genen vastgehouden, onder wie oud-presi dent Bayar, leden van het kabinet-Men- derès en enkele andere vooraanstaande figuren onder het afgezette regime. Bayar en Menderès zouden in gevangenschap op zeer slechte voet met elkaar zijn komen te staan. Generaal Djemal Gursel WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft naar aanleiding van vele vra gen die zijn gerezen, in een speciale ver klaring, gezegd dat er niet wordt gedacht aan wijziging van president Eisenhowers voorgenomen bezoek aan Tokio, van 19 tot 22 juni. Het is een beleefdheidsbezoek aan een grote zusterdemocratie en bedoeld ter versterking van de Amerikaans-Ja- Japanse vriendschap, aldus de verklaring. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, heeft in de Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken gezegd, dat de Amerikaanse regering er van over tuigd is dat de grote meerderheid van het Japanse volk vóór het verdrag is, dat slechts een defensief doel heeft. De Ver enigde Staten hebben volgens het nieuwe verdrag minder voorrechten dan onder het oude. Het nieuwe heeft een looptijd van tien jaai\ Herter zei dat uitstel van de ratificatie uit psychologisch oogpunt „ongelukkig" zou zijn. TOKIO (Reuter) De Japanse socia listische partij heeft een officieel verzoek bij de regering ingediend om het bezoek van Eisenhower te doen uitstellen. Eisen hower vertrekt zondag voor een reis naai de Philippijnen, Formosa, Okinawa, Ja pan en Korea. Op de dag van zijn aan komst in Japan wordt de ratificatie van het nieuwe veiligheidsverdrag automa tisch van kracht, tenzij de socialisten sla gen in hun streven de Rijksdag (parle ment) ontbonden te krijgen. (UPI) De fanatieke Japanse studen tenbeweging Zengakuren heeft te verstaan gegeven dat zij „met al haar macht" zal strijden tegen Eisenhowers bezoek DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heelt een vliegverbod uit gevaardigd boven een gebied van ongeveer 120.000 km2 in Oostelijk Indonesië. Dit ge bied grenst aan Nederlands Nieuw Gui nea. Het strekt zich uit van het eiland Morotai in het noorden tot de Aru en Tanimbar eilanden in het zuiden en om vat het grootste deel van de Molukken. De grens van het afgesloten gebied na dert Nederlands Nieuw Guinea tot op 160 km. en Australië tot op 320 km. In een bekendmaking van de Indonesi sche luchtmacht wordt gezegd, dat vluch ten in het afgesloten gebied, waarvoor zij geen toestemming heeft gegeven, verbo den zijn en dat tegen overtredingen stren ge maatregelen zouden worden genomen. De Indonesische luchtmacht heeft ook be kend gemaakt, dat zij overweegt, in het betrokken gebied permanente bases voor straaljagers in te richten. Naar „Antara" dinsdag meldde zou de regering van Birma in mei geen toestem ming hebben verleend voor landingen op haar gebied door Nederlandse militaire vliegtuigen met bestemming Nederlands Nieuw Guinea. De Australische regering heeft intussen LONDEN (UPI) De Britse geschied kundige Trevor-Roper heeft in de Londen- se Daily Express gezegd dat een foto van Adolf Hitler in een Russische krant „vals" is. De foto verscheen in de editie van 15 mei van de Kazakhstan Pravda die in Alma Ata verschijnt, en toonde het hoofd van een op Hitier lijkende man met een kogelgat in het voorhoofd. Trevor-Roper, auteur van „De laatste dagen van Hitier" en hoogleraar in Oxford, schrijft: „Ik ge loof dat deze foto vals is. Het bewijsma teriaal dat Hitiers lijk door de Russen werden opgegraven en geïdentificeerd voor 9 mei 1945, is overtuigend." Bij de foto van Hitler in het Russische blad was een artikel waarin een vraagge sprek voorkwam met een 'vroegere Russi sche legercommandant, Ilja Sijanov. Sija- nov had beweerd dat Hitier zichzelf dood schoot en dat zijn adjudanten vluchtten vóór uitvoering te geven aan Hitiers bevel dat zij zijn lijk met benzine moesten over gieten en in brand steken. FRANKFORT (UPI) De voormalige persoonlijke piloot van Hitier heeft gezegd dat de berichten als zou het lichaam van de Führer intact zijn gevonden, „niets dan een sprookje" zijn. Oud-generaal Hans Baur, zei dat de Russische foto „eert dui delijke vervalsing" was. Hitiers lijk werd verbrand nadat: hij zelfmoord pleegde, al dus Bauer. „Wij weten het omdat wij het zelf zagen branden, te zamen met dat van Eva Braun," zo voegde hij eraan toe. nog geen opheldering gekregen omtrent deze maatregel van de Indonesische rege ring. Het verbod treft weliswaar niet de dienstregeling van de Australische Lucht- luchtvaartmaatschappijcn toe zijn. lische regering wenst alle mogelijke in lichtingen teneinde te weten, waaraan de luchtvaartmaatschappijen aan toe zijn. MELBOURNE, (Reuter) „The He rald" in Melbourne schrijft in een hoofd artikel. dat Indonesië een te wijde strek king schijnt te hebben gegeven aan de aanvaarde soevereiniteitscode door te verklaren dat buitenlandse vliegtuigen niet langer mogen vliegen boven uitgebrei de zeegebieden om zijn eilanden. „Maar voor Australië is de vraag van internatio nale rechten minder belangrijk dan het risico, dat de verklaring zou kunnen lei den tot „incidenten" tussen Nederland en Indonesische strijdkrachten in het ge bied van Nieuw-Guinea. Een Nederlands vliegkampschip is nu onderweg om vliegtuigen af te leveren ter versterking van het garnizoen van Weste lijk Nieuw-Guinea. De Indonesische rege ring wilde dit als een uitdagende maat regel beschouwen. Terwijl de Nederlandse regering noch middelen noch de wens heeft Indonesië te bedreigen, is het moge lijk dat opstandige elementen in Oost- Indonesië de huidige gespannen toestand zouden kunnen uitbuiten door tot open rebellie tegen de autoriteiten in Djakarta over te gaan". „Dit zou explosieve kracht aan de In donesische kreten over de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea van Nederlandse overheersing kunnen geven". Het blad zegt, dat elke beraamde of toevallige botsing die verkeerd zou kun nen worden voorgesteld als Nederlandse „agressie" ernstige gevolgen zou kunnen hebben. CANBERRA (UPI) De Australische autoriteiten geloven, dat de Nederlanders geen ernstige gevolgen verwachten van hun besluit de defensie van West Nieuw- Guinea te versterken. Zij wezen erop, dat het Nederlandse fregat Piet Hein donderdag voor een be zoek van vijf dagen in Port Moresby wordt verwacht. Zij geloven daarom niet, dat het bezoek zou zijn gearrangeerd indien de Nederlandse autoriteiten ernstige ver wikkelingen met Indonesië hadden ver wacht. DJAKARTA (AFP-ANP) Een woord voerder van de Indonesische luchtmacht heeft verklaard dat het vliegverbod in Oost-Indonesië een rechtstreeks resultaat is van de „agressieve activiteit van de Nederlanders in het gebied van West-Iri- an". Hij zei, dat het verbod de Nederland se regering moet bewijzen, dat de Indo nesiërs tegenover „ernstige uitdagingen" niet werkloos zullen toezien. Functionaris sen van de luchtmacht gaven als toelich ting te kennen, dat de bekendmaking over het sluiten van het luchtgebied slechts wil herinneren aan de situatie, die sedert de afkondiging van de noodtoestand in het land twee jaar geleden bestaat. Zij zeiden, dat het alle vliegtuigen, uit gezonderd burgervliegtuigen van de „Ga- ruda", sedertdien verboden was boven Oost-Indonesië te vliegen uitgezonderd in geval van nood TEL AVIV (Reuter) Het Israëlische weekblad „Haolam Hazeh" meldt dat de vroegere nazi-leider Martin Bormann in april te Buenos Aires door een Joodse arts, die hem had herkend, met een aan tal injecties is gedood. Het in Tel Aviv verschijnende blad put dit bericht uit Jood se bronnen in Buenos Aires. Het lijk van Bormann is onder een valse naam, die niet kon worden onthuld, begraven, aldus het blad Er kon in Tel Aviv geen offi ciële bevestiging of tegenspraak van dit bericht worden verkregen. Volgens het bericht was Bormann er tien jaar geleden in geslaagd Argentinië te be reiken. In tegenstelling tot Eichmann had hij kans gezien voor de ineenstorting van Duitsland een groot fortuin naar Argenti nië over te maken en hij installeerde zich luxueus in een voorstad van Buenos Aires. Een Duitse dokter in de Argentijnse hoofd stad verloste hem door middel van een operatie van een litteken op zijn voorhoofd waaraan men hem kon herkennen. Alles ging goed tot Bormann in verband met hartklachten een dokter van Joodse afkomst raadpleegde. Deze dokter kreeg argwaan toen Bormann hem vertelde van de operatie die hij aan zijn voorhoofd had ondergaan. De arts vroeg advies aan een Joodse organisatie die van mening was dat de doodstraf die in het Neurenbergse proces over Bormann was geveld, moest worden uitgevoerd. De dokter begon toen Bormann injecties toe te dienen die hem na verloop van tijd doodden, en stelde daarna zelf de overlijdensakte op. Eichmann voor de keus „Joodse vrijwilligers," die Eichmann in Argentinië hebben gevangen genomen, zou den hem voor de keus hebben gesteld tus sen een executie ter plaatse en een be rechting in Israel. Dit is de uitleg, die waarnemers in Tel Aviv geven aan de Isrealische nota aan Argentinië. Echmann zou een etmaal de tijd hebben gekregen om een besluit te nemen. Gedurende die tijd werd hij streng bewaakt. (UPI) Een Iraelische functionaris heeft verteld dat Eichmann heeft ver klaard bereid te zijn tot het noemen van namen van de nazi's die met hen de ver antwoordelijkheid delen voor de moord op ongeveer zes miljoen Joden. De zeeman Aangelokt, maar tevens weerstreefd door de storm, worstelde ik door de straat jes van het kustdorp waar ik mij voor en kele dagen ophield. Bij iedere moeizame stap klonk het gedaver van de zee mij iets minder bewimpeld in de oren en ein delijk stond ik borst aan borst met het na tuurgeweld. De confrontatie was enigszins benauwend, althans voor mij, en ik hal veerde mijn mannenmoed door mij ter zij de van een vooruitspringend stukje muur te posteren, zodat de noordwester mijn evenwicht niet meer kon belagen. Ik merkte dat een krom, grijs mannetje deze schuilplaats reeds vóór mij had ont dekt. Met zijn schipperspet en zijn stomp je pijp ivas hij voor mij de belichaming van de oude visserman, een genus dat een der schilderachtige elementen van dit dorp vertegenwoordigde. Het duurde niet lang of ik had deze figuur, die ik tevens vereenzelvigde met de heldhaftige men senredders uit onze schoolversjes, in een gesprek verwikkeld. Hij bleek niets te heb ban van de stugge, eenzelvige zeebonk, maar ging grif op mijn avances in. Hij maakte de pittige opmerking dat het zwaar weer was, waartegenover ik de niet minder kruidige observatie stelde dat dit niets nieuws voor hem moest zijn. „Och, op mijn leeftijd.zei hij en ik beluisterde in deze verzuchting een we reld van stormachtige wederwaardighe den. Hij releveerde een orkaan uit het jaar 1906 of daaromtrent, toen tientallen Hol landse vissers de dood in de golven had den gevonden. En dan die andere keer, dat was een paar jaar later geweest nee, toch niet, dat was nog eerder en fin, die andere keer was er zo'n knaap van een vrachtboot ergens op de kust ge zet. Zonder dat ik dit alles thans nog schok kend kon vinden, trof het mij toch zoals het uit de mond kwam van die oude man met zijn pet en zijn pijpje. De bulderende zee kreeg voor mij, naast hem staande, zelfs een ander aspect, alsof ik ook jaren lang met de baren had geworsteld. Mijn metgezel werd mij hoe langer hoe sympathieker, zozeer dat ik hem uitno digde voor een dronk in het naburige kroegje. Met de wind en de zee in onze rug zakten wij af en betraden het nog niet door de tand van de moderne tijd aange- knaagdeetablissement. Toen wij beiden aan een tafeltje waren gezeten en koffie hadden besteld, welde mij het verzoek naar de lippen, iets over zijn eigen avonturen als zeeman te mogen vernemen. De bejaarde keek mij met op getrokken wenkbrauwen aan en schudde zijn hoofd. „Zeeman?" herhaalde hij verwonderd het zojuist door mij gesproken woord. „Ik ben geen zeeman geweest!" Ik viel van een verhevenheid neer en vroeg hem wat hij dan wel was geweest. „Matrassenmaker, meneer!" zei hij trouwhartig. „En ik heb altijd het beste materiaal verwerkt!" M. Mok Advertentie In de rij. De directie van de Londense dierentuin heeft meegedeeld, dat de pe likaan Percy heeft geprobeerd te ont snappen door zich onder de bezoekers te mengen. Hij wipte over de afraste ring en schaarde zich onder de bezoe kers van de tuin, die hun beurt af wachten voor 't tourniquet om op straat te komen. Hem werd echter de door gang geweigerd. Tegenpool. Een 30-jarige Poolse visser heeft drie van zijn kameraden in de slaapkwartieren van hun kotter opge sloten toen het schip op de Oostzee voer. Hij bracht het vaartuig naar Bornholm (Denemarken) waar hij polsitiek asiel vroeg. Rook. Als gevolg van sterke rookontwik keling bij een brand in een tunnel van de ondergrondse spoorweg van New York moesten dinsdag 127 passagiers in een ziekenhuis worden opgenomen. Een veel groter aantal is op straat behan deld. Elf treinen met in totaal 3.000 passagiers hadden een oponthoud van ux'en. De brand was men in anderhalf uur meester. Maatstaf. Ruim 200 deskundigen uit 28 landen, alsmede vertegenwoordigers van de wetenschappelijke commissie van de UNO, de C.E.R.N., Euratoom en de O.E.E.S. zijn op 't hoofdkantoor van het Internationale Atoombureau in We nen een conferentie begonnen waarop zij van gedachten zullen wisselen over de methoden voor meting van atoom straling. Woningbouw. De voorzitter van de Rus sische commissie voor bouwkwesties, Koetsjerenko, heeft dinsdag op een bouwconferentie in het Kremlin mee gedeeld, dat er in de Sovjet-Unie jaar lijks meer flatwoningen worden ge bouwd dan in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland. Zweden, Nederland, België, en Zwitserland samen. Machtsvertoon. De federale regering van Noord-Rhodesia is voornemens geza menlijke manoevures van leger en luchtmacht te houden aan de grens met Belgisch Kongo tegen 't einde van deze maand. Belgisch Kongo wordt op 30 juni onafhankelijk. In mei deelden leger- autoriteiten in Noord-Rhodesia mee, dat legereenheden naar het grensgebied werden overgebracht voor „routine training". Maar vandaag werd verno men, dat onder deze eenheden Venom- straaljagers met raketten en Canberra- bommenwerpers zijn. Ter harte nemen. In een rapport, dat maandag is gepubliceerd door de Ame rikaanse „Hartassociatiëis gezegd, dat het veelvuldig roken van sigaret ten kan bijdragen tot ontwikkeling van hartziekten. Volgens het rapport was het percentage mannen van middelbare leeftijd, gestorven aan ziekten van het hart, 50 tot 150 percent hoger onder zware sigarettenrokers dan onder niet- rokers. Nog maar niet. Het congres van de Zweedse sociaal-democratische partij, die in Zweden aan het bewind is, heeft dinsdag besloten nog geen besluit te ne men over de vraag of Zweden kern wapens moet afschaffen. Het besluit is uitgesteld tot het volgende congres, dat in 1964 zal worden gehouden. Spinnetjes. Dr. I. Harpaz, lector aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem, heeft een spinnetje ter grootte van eentiende milimeter kunnen identifice ren als de oorzaak van de gestadige achteruitgang in de laatste jaren van de wijnoogst in het Israëlische Jordaan- dal. Deze spinnetjes bleken de knoppen der wijnranken kapot te vreten. Uit de dienst. Het laatste Britse slagschip, dat nog in dienst was, de 44.500 ton metende „Vanguard", is dinsdag uit de dienst genomen. Het in 1946 gebouwde schip, dat meer dan 100 miljoen gulden heeft gekost, zal worden gesloopt. De Vanguard was sedert 1956 het drijven de hoofdkwartier van de reserve-vloot. Pool. De Poolse minister van Buitenland se Zaken, Adam Rapacki. is in Kopen hagen aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen aan Denemar ken. Rapacki zal tijdens dit bezoek een Deens-Pools cultureel akkoord tekenen en besprekingen voeren met zijn Deen se ambtgenoot. Jens Otto Krag, die vor- rig jaar Polen heeft bezocht. Ook zal de Poolse minister door koning Frederik IX worden ontvangen. Een op drie. Denemarken telt thans een televisie-ontvanger per drie gezinnen ofwel per tien inwoners. Teruggekomen. Het Amerikaanse Afrika- comité heeft maandagavond bericht, dat het ministerie van Buitenlandse Za ken is teruggekomen op een besluit om geen visum te verlenen aan Oliver Tambo, ondervoorzitter van het Zuid- afrikaanse nationale congres. Het co mité hoopt thans Tambo te kunnen be wegen alsnog zijn reis van vier weken door de Verenigde Staten te maken en spreekbeurten te vervullen. I i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3