P. Hoekstra speurde vijftien jaar naar illegale viervoeters VSV-ers hebben nog een kansje zij het een wel heel klein Cunard Line heeft rijke historie Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS De „hondenmepper" van Velsen gaarde in één jaar f25.000 Agenda voor IJmond en Haarlem Selectiewedstrijd van de jeugd VERLICHTING 5 V elsen-IJ muiden Beverwijk Haarlem Irissenwisselbeker definitief voor gebroeders Opgelder Alle FOURNITUREN BRANDWIJK Fotokring groeit Ernstig ongeval in Bakkum Bosnia vangt 26 vissen bij wedstrijd „Velsen' Belastingcontroleur trok immer aan langste eind Ons wekelijks visrecept 66 Erkend installateur P.E.N. WOENSDAG 8 JUNI 196 0 DE CUNARD WHITE STAR LINE kan zich er nog altijd op beroemen in het bezit te zijn van 's werelds grootste schepen: de „Queen Elizabeth" en de „Queen Mary". Het is een maatschappij die de viering van het honderdjarig bestaan reeds lang is gepasseerd. Eigenlijk is dat niet juist want de Cunard White Star Line voert die naam sedert 1934 toen de Cunard zich verenigde met de White Star. Van beide maat schappijen is de Cunard de oudste. Zij dateert van 1839 en werd opgericht door de heren Samuel Cunard, David Mclver en George Burns. De dienst van Liverpool en Halifax-Boston vice versa werd begonnen met de in 1840 gebouwde, 1100 ton metende, houten raderboot „Britannia". Weldra volgden er nog drie zusterschepen waardoor de afvaarten regelmatiger konden geschieden. Als u uw hond aan de lijn uitlaat zal er wel eens een man u en uw viervoeter in het voorbijgaan wat wantrouwend bekijken. Soms gaat deze wantrouwende man zijns weegs. Het kan ook zijn dat hij op zijn schreden terugkeert en een kaart uit zijn binnenzak haalt als u wat schichtig hebt omgekeken. Tien tegen een dat het de „hondenmepper" is. Uit uw omzien heeft hij een kwaad geweten menen te mogen opmaken. Iemand die op tijd zijn hondenbelasting betaalt, hoeft niet schuw om te kijken naar een wantrouwende man, heeft hij gedacht. U bent doorzien. U bent er bij. Betalen. De antecedenten van uw hond worden nauwkeurig nagegaan. Valse namen opgeven, hard weglopen, vechten, het zfel allemaal niets mogen baten. Nogmaals, er zal betaald moeten worden, wil u uw trouwe blaffer niet kwijtraken. De houten schepen zijn geleidelijk ver vangen: het eerste ijzeren stoomschip van de maatschappij, „Persia" genaamd, werd in 1856 in dienst gesteld. Op 26 januari ver trok het schip voor de eerste reis van Liverpool naar New York. Enige jaren daarvoor had de Cunard Line een felle concurrentiestrijd te voeren met een Ame rikaanse maatschappij, welke echter in 1857 werd opgeheven. De laatste raderboot is de „Scotia" ge weest, die in 1862 in bedrijf kwam. Dit schip brak alle records door de afstand tussen Liverpool en New York af te leggen in 8 dagen en 22 uur. Werden de houten schepen vervangen door de ijzeren raderstoomboten, die wer den op hun beurt opgevolgd door de schroefstoomschepen. De „Servia" was het eerste schroefstoomschip van de Cunard Line, dat in 1881 gereed kwam. In de jaren die daarop volgden kwamen enige nieuwe schepen in dienst die reeds een snelheid van 20 mijl konden ontwikkelen en aan het eind van de negentiende eeuw beschikte men al over twee schepen die 22 mijl haal den, de „Lucania" en de „Campania". Aan het begin van de twintigste eeuw nam de vernieuwing van de vloot een aan vang maar tegelijk ondervond de maat schappij weer hinder van concurrentie. Dit keer waren het niet alleen de Amerikanen, ook de Duitse scheepvaartmaatschappijen begonnen een krachtiger positie in te nemen. De Cunard Line kon de concurren tiestrijd slechts voortzetten met behulp van een lening van de Britse regering en een jaarlijkse subsidie. Zo werden twee grote schepen gebouwd: de „Lusitania" en de „Mauretania". Zij verschenen in 1907 op de Oceaan. Daarna werden nog verschei dene schepen in de vaart gebracht. Ge durende de eerste wereldoorlog bewees de maatschappij de Britse regering onschat bare diensten; bijna alle schepen waren door de admiraliteit overgenomen en voe ren als hulpkruiser, troepentransportschip of hospitaalschip. Vijftien schepen gingen door vijandelijke actie verloren, waaronder de prachtige „Lusitania". Na de eerste wereldoorlog moest de vloot weer worden aangevuld waartoe een nieuw bouwpro gramma werd ontworpen, dat voorzag in de bouw van vijf schepen van 20.000 ton, zes van 14.000 en één van 13.000 ton. De laatste schepen hiervan werden in 1925 in de vaart gebracht. Tot dit bouwprogramma behoorde ook de „Scythia" waarvan de foto hiernaast is WOENSDAG 8 JUNI Thalia, 20 uur: „Die Beine von Dolores". Rex, 20 uur: „De verstrooide professor". Royal, 20 uur: Vakantiefilmavond. DONDERDAG 9 JUNI Thalia, 20 uur: „Port-Fino, het paradijs der liefde". Rex, 20 uur: „De verstrooide professor". Marktplein, 20 uur: Circus Boltini. WOENSDAG 8 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Men sen in het hotel". DONDERDAG 9 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Men sen in het hotel". Kennemer Theater, geen voorstelling. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het koninkrijk dei- humor", alle leeftijden. Fra'ns Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur. „Mag ik deze dans van u?" 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Kop op kiezen op elkaar," alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag, 19 en 21.15 uur: „Koningin Zenobia de ontembare", 14 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 19.30, 20.30 en 21.30 uur: „Huwelijk prinses Margaret en Antony Armstrong Jones. Donderdag 20.15 uur: „Bengaalse lanciers", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Der Czardas König", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Piratenbloed" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder," alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Rififi onder de vrouwen," 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Gods kleine akker," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prenten van Daumier en Gavarni. Galerie Uittcnhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 18 juni dagelijks 9-17 uur: expositie van werken van Paula Geraedts. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van uitgaven, fo to's, brieven en bezittingen van Frederik van Eeden. DIVERSEN Terrein Haarlemmerhout: Vandaag 20 uur, Circus Toni Boltini. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 3 juni). afgedrukt. Bij Vickers in Barrow gebouwd kwam het schip in 1921 in de vaart. De eerste reis ving aan op 20 augustus van Liverpool naar New York. Deze „Scythia" meet 19.730 reg. ton bruto en is 183,18 me ter lang. Dit bijna 40 jaar oude passagiers schip is de tweede onder die naam. Zijn voorganger kwam op 1 mei van het jaar 1875 in bedrijf en heeft dienst gedaan tot september 1898. Tenslotte is het schip een jaar later bij Italië aan zijn einde gekomen. Arie van der Veer De dinsdagavond in Het Centrum te Be verwijk gehouden irissenavond van de Tuinbouwstudieclub is voor de organi serende vereniging een groot succes ge worden. Wethouder W. Vessies heeft de wisselbeker van de gemeente Beverwijk nu definitief uitgereikt aan de gebroeders Op gelder daar deze hem driemaal achtereen wonnen. Na de uitslag van de jury, die bestond uit de heren J. Seignette in Limmen, C. Hom mes in Heiloo en C. Passchier in Noord- wijk, heeft wethouder Vessies in een korte toespraak er op gewezen dat ondanks de industrialisatie de cultuur in deze streek nog levend is. Het is nog altijd een streven van het gemeentebestuur van Beverwijk om een actieve groep kwekers in zijn ge meente te behouden. Wethouder Vessies gaf hierna de beker aan de heer Opgelder. De heer B. J. Hilbers gaf de wisselbeker van de bloemenveiling het Centrum aan de heer A. Priester jr., die winnaar in de kleine groepen werd. De uitslagen waren: Grote groepen: 1. Gebroeders Opgelder 24)4 p.; 2. D. van Buggenum. Hillegom 23 p.; 3, B. Broeze 23 p.; 4. P. Nijssen en Zn., Santpoort, 22 p.; 5. Gebroeders Winter, Heemskerk. 17 punten. Kleine groepen: 1. A. Priester 23 p.; 2. Gebroeders Pletting 22 p.; 3. C. Jansen 17 p. Bindwerk: D. van der Zwaan 21 p. Mooiste iris: Hollands Glorie van D. van Buggenum. In aansluiting hierop heeft de heer F. Limburg, directeur van de keuringsdienst, een inleiding over actuele vraagstukken in de irissencultuur gehouden. Een gedach- tenwisseling over de irissencultuur en haar brandende vraagstukken vormden het slot van deze interessante avond. 'Advertentie voor de THUISNAAISTER KENNEMERLAAN 155 De fotokring „Heemskerk" is in minder dan een jaar uitgegoeid van twintig tot vijfendertig leden. In het jeugdgebouw aan de C. Huygensstraat werd de jaar vergadering gehouden, waarvoor een gro te belangstelling bestond. De leden der vereniging zijn thans in twee klassen verdeeld: gevorderden en beginners. Laatstgenoemden zijn gesplitst in werk groepen van vijf personen onder leiding van een gevorderde. Ook financieel maakt de fotokring het goed. Er was een batig saldo van 154.30. In de plaats van de heer D. Janse die zich als bestuurslid niet herkiesbaar stelde, werd de heer H. Eike lenboom benoemd. De uitslag van de onderlinge competitie is als volgt: 1. D. Janse 1341/a pnt; 2. A. Antonijssen 126 Va3. T.Klomp. Het nieu we seizoen zal een aanvang nemen op 21 september. Er staan weer onderlinge wed strijden en lezingen op het programma. Tot. besluit van deze bijeenkomst werden de leden in de gelegenheid gesteld een col lectie foto's uit Polen te bewonderen. GOEDE PRIJS VOOR PEULEN. Op de veiling van Ons Belang te Castri- cum kwamen vandaag de eerste peulen aan de veiling. Zij werden verkocht voor zeer goede prijzen, namelijk tot 1,30 per kilo. Ook bloemkool gaf een goede notering te zien maar daarentegen waren de aardbeien weer in prijs gedaald. Ze brachten nog 65 cent per doosje op. Postelein bleef evenals bospeen nog hoog genoteerd en ook de komkommers zakten nog niet veel in prijs. De noteringen van dinsdag 7 juni waren: bospeen 30 ct„ sla 48 et., komkommers 31 50 ct„ postelein 40 ct„ aardbeien 5265 ct„ bloemkool 42 ct„ spinazie 13 ct„ peulen 110130 ct„ rabarber 15 ct Op de Primaireweg te Bakkum is dins dagavond bij een ongeval de motorrijder W. uit Amsterdam ernstig gewond. W. kwam van de richting Amsterdam en ging naar zijn vakantieadres, het kam peerterrein aan de Zeeweg te Bakkum. Ter hoogte van de treintunnel werd W. op de Primaire weg gesneden door een onbekend gebleven vrachtwagenbestuur der. W. geraakte hierdoor in de kant van de weg en kwam zo ongelukkig terecht dat hij een arm- en schouderfractuur opliep. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De politie, die meent een spoor van de vrachtwagenbestuurder te hebben gevon den, heeft het onderzoek voortgezet. Teneinde te komen tot de samenstelling van een voorlopig Velsens Jeugdelftal, dat vrijdag op het hoofdveld van Schoonenberg tegen de zaterdagmiddagploeg „IJmuiden" een oefenwedstrijd speelt en een definitief elftal, dat in de Sportweek de strijd aan bindt tegen het junioren-elftal van „Vo- lendam", werd gisteravond een selectie wedstrijd gespeeld tussen een blauw en een oranje elftal. 3eide ploegen konden niet in hun oorspronkelijke samenstelling in het veld komen. Zo ontbraken bij Oranje Huider (Kinheim) en Cleeren (Stormvogels) en bij Blauw Kramer (IEV). Voor de rust domineerden de blauwen. Hun voorhoede toonde meer stootkracht, maar een doelpunt bleef voorlopig uit, door dat Plug (Stormvogels) en Van den Pieterman (Velsen) moeilijk te passeren waren en de kleine Velsen-backs Meyer en Bol, vinnig van zich afbeten. Tenslotte moest doelman Louwman (Kinheim) echter zwichten voor een schot van Fris (VVB), nadat deze speler daarvoor al eens tegen de paal had geschoten. Nog vóór de rust voegde Zwart (IJmuiden) na handig indi vidueel werk er een tweede doelpunt aan toe. Oranje kwam in deze eerste helft niet tot een doelpunt, waartoe eenmaal een snelle reactie van doelman Stuy (VSV) het zijne bijdroeg na een vinnig schot van Boekhout (Waterloo). Na de rust was de Oranjeploeg enigs zins gewijzigd en onder leiding van Van den Pieterman en mede door toedoen van Weber (Velsen) ging er nu meer stoot kracht van de voorhoede uit. Alleen het schieten bleef te wensen laten. De aan vallen van Blauw sorteerden dan ook meer effect. Nadat hij doelman Louwman uit positie had gespeeld, scoorde Zwart num mer drie (30). Toen pas kon Weber voor Oranje de eer redden (31). Door onbe suisd schieten lieten Van den Pieterman en Böhm (Velsen) de kans voorbijgaan om de achterstand nog meer te verkleinen. Vlak voor het einde zorgde Verwoerd (IJmuiden) voor een 41 voorsprong voor de blauwen. VIJFTIEN JAAR LANG HEBBEN hon denbezitters in Velsen op de kaart, hun onder de neus gehouden, naast het ge vreesde woord „belasting controleur" de naam P. Hoekstra kunnen lezen. Eind ap ril is de heer Hoekstra met pensioen ge gaan. Hij zou nog wel eens de straat op willen om onderduikende honden op te sporen. Hoewel ambteloos verveelt hij zich geen moment. Hij helpt zijn vrouw met de huishouding, verzorgt de kippen of gaat wandelen. Een paar dagen geleden heeft hij een visacte gehaald. Zijn gezondheid laat de laatste jaren wat te wensen over. Het is hem niet aan te zien. De heer Hoekstra is een geboren Fries. Dus een stijfkop. Met „babbels" hoeft u bij hem niet aan te komen. De stroper ook niet, die eens met een grote hond uit het duin kwam,. Is die hond van u? vroeg de hondenmepper. Nee meneer, antwoord de de stroper, het beest loopt al de hele dag achter me aan. Dan loop ik maar eens een tijdje achter u aan, zei de heer Hoekstra. Zo gezegd, zo gedaan. De stro per ging huiswaarts, achtervolgd door de hondenmepper. Bij zijn huis gekomen ging de stroper niet normaal zijn voor deur in, maar hij liep achterom door een poortje een name steegje in. De hardnek kige Hoekstra bleef hem volgen. In het steegje draaide de stroper zich om (het was een brede, grote kerel met „zukke" handen). Nou Piet jong, hou je schrap. Dat wordt, vechten, dacht de heer Hoek stra. Inwendig sidderend blikte hij echter de stroper onbevreesd in de ogen. Deze gaf toen toch zijn adres maar op. DE HEER HOEKSTRA heeft veel baan tjes gehad. Als jongen van elfjaar werkte hij al in de werkplaats van een goud- en zilversmid. In de zomer ging hij met kof fers goud- en zilverwerk de boer op. Die waren verzot op kostbare voorwerpen. Op het laatst was het echter niet alleen meer goud wat er blonk. Doublé bracht de klad in het vak. In 1913, toen hij achttien was, zei Piet Hoekstra het goudsmedenvak vaarwel. Hij kwam in dienst van een likeurstoker. De hele dag vulde hij flessen met lekkere (sterke) drankjes. In 1914 trouwde hij. Op een maandag van dat jaar nam hij zijn ontslag bij de likeurstokerij. De dinsdag daarop had hij alweer een andere baan, bij een olieslagerij. Daar hield hij het een halfjaar uit. Toen moest hij in dienst. Drieeneenhalfjaar lang. Na zijn diensttijd maakte Piet Hoekstra een halfjaar lang deel uit van de gemeen tereiniging van Sneek. Niet zo prettig met dat ouderwetse tonnensysteem, zegt hij. Hij had er spoedig genoeg van en zocht de olieslagerij weer op. Die ging over de kop en Piet kwam op straat te staan. Hij solliciteerde naar de functie van machinist bij de gasfabriek en werd aangenomen. Piet Hoekstra hield echter van verande ring en werd na een tijdje in de zelfde functie aangesteld bij een tabaksfabi-iek in Sneek. Veertien jaar bleef hij, ineens honkvast geworden daar werken. daarbij de achterdocht van de hondenmep per op. Braaf gaf hij naam en adres op. Bij controle op het raadhuis bleken naam en adres vals te zijn. De man ontging zijn noodlot niet. Op zekere dag trof de heer Hoekstra hem aan bij het post kantoor en klampte hem aan. Wat heb ik met jou te maken? vroeg de man. Met jou niks, met je hond, was het antwoord. Hoe is je naam en hoe luidt je adres. Gaat je niks aan, sprak de man en wilde doorgaan. Ik zal er het beste van zien te maken, dacht de hondenmepper en be reidde zich reeds voor op een handge- meen. Maar hebben zal ik, je, vader. Hij plaatste zijn fiets voor het rijwiel van de ander en voegde hem toen: mee naar het bureau of je naam en adres. Dat hielp. De gedachte aan het hoofdbureau van po litie joeg de man schrik aan. Die kleine is gevaarlijker dan ik dacht, overwoog hij. Het zal het beste zijn dat ik hem de ge wenste inlichtingen maar verstrek. Aldus geschiedde. Soms ziet de heer Hoekstra de man nog wel eens langs zijn huis aan de Engel- mundusstraat komen met een hond aan de lijn. Sportieve verliezers DE VERHOGING VAN DE tarieven van de hondenbelasting heeft het werk voor de heer Hoekstra wel eens wat moeilijk gemaakt. Velen die niet zonder hun hond konden waren soms niet in staat het be drag op tafel te léggen. Tegenstrubbelin- gen en een grote mond bleven dan niet uit. Maar met tact en overreding zijn alle ge schillen opgelost. Blijvende moeilijkheden waren er nooit. De Velsenaar bleek over het algemeen sportief als hij gesnapt was. Dat de heer Hoekstra de wet op de hon denbelasting niet had gemaakt begreep hij wel en eveneens dat het de heer Hoek stra's werk was de overtreders op te sporen. Men nam zijn nederlaag de dik wijls kon er zelfs een kop koffie of een sigaartje voor de hondenmepper af. Om kopen was er nooit bij. Zo komt het dat de heer Hoekstra zijn werk soms met tegenzin, maar veel vaker met plezier heeft gedaan. Hij ontmoet nog wel eens voormalige slachtoffers. Verreweg de meesten groeten hem. Wat kan een voetbal toch wonderlijk rollen! Schreven we in ons blad van 2 juni naar aanleiding van het verloop van de wedstrijd VSV—DFC nog maar een feit is het, dat de punten terecht kwamen bij de club met de sterkste verdediging en de voorhoede, die met een aanvalsleider als Farenhorst en een tacticus als Van Dolder, zo al niet doorlopend, dan toch in ieder geval meer dan de aanval van DFC voor openingen wist te zorgen", vijf dagen later klopte datzelfde DFC de VSV- ers met cijfers namelijk 50 die aan duidelijkheid niets te wensen over laten en die onze bewering omtrent de sterke VSV-verdediging en de openingen makende roodwitte voorhoede wel in een heel bedenkelijk daglicht stellen. In eén opzicht echter bleven we gelijk krijgen, namelijk ten opzichte van onze mening omtrent de Dordtse linksbinnen De Kreek. In ons verslag over de wedstrijd VSVDFC toch schreven we over deze speler: „In de Dordtse voorhoede was feite lijk alleen linksbinnen De Kreek gevaar lijk". Welnu, deze Dortenaar nam in de wedstrijd van maandag niet minder dan vier van de vijf DFC-doelpunten voor zijn rekening! Ondanks VSV's zware nederlaag is de deur naar de ere-divisie voor de roodwit- ten echter nog niet definitief in het slot gevallen. Ze staat nog op een kiertje, hoe wel we er direct aan willen toevoegen, dat het maar een heel klein kiertje is. Om te beginnen moeten de VSV'ers de twee hun nog restende wedstrijden uit tegen NOAD en thuis tegen Vitesse beide winnen. Dat dit een zware opgave is, be hoeft voor de insiders zeker geen nader betoog. Zouden Spaans en zijn mannen er echter inderdaad in slagen deze krachttoer te verrichten, dan zouden ze daarmee hun puntentaantal brengen op zes. Nu zou dit hun nog niet baten, wanneer Vitesse zondag a.s. van DFC won, want dan zouden de Arnhemmers op 7 punten kunnen bogen en dus voor de VSV'ers on bereikbaar zijn. Een tweede voorwaarde, waaraan voldaan zal moeten worden, is Kabeljauwfilets (gefileerde gulletjes) zijn momenteel erg goedkoop. Stoof de kabeljauw eens met kaassaus volgens het onderstaande recept van het voorlichtings bureau voor de voeding, afdeling vis, het is heerlijk. Men heeft nodig een pond filet, zout, boter of margarine, citroensap, bloem, 50 gram geraspte kaas. De vis wassen en zouten. Wat boter of margarine en een scheutje water in een vuurvaste schotel doen. De vis er in leg gen en besprenkelen met citroensap. De schotel sluiten en het geheel in het mid den van een matig warme oven ongeveer 30 minuten verwarmen. De vis er uit ha len en warm houden. Het vocht binden met aangemengde bloem en een deel van de geraspte kaas er doorheen roeren. De saus over de vis schenken en het geheel bestrooien met nog wat geraspte kaas. Bij dit gerecht kan men spinazie en aardap pelpuree geven. ALS MEN EEN HOND HEEFT en geen belasting wil betalen kan men niet genoeg op zijn hoede zijn. Daar kan een honden eigenaresse uit Santpoort over meepraten. Zij stond eens in een rij voor een winkel met een lief jong hondje op haar arm. Naast haar stond een kleine man, die ver tederd met zijn heldere grijsgroene oog jes het diertje bekeek. Een lief beestje mevrouw, zei de man. Ja, een lief hond je beaamde mevrouw. U betaalt toch zeker geen belasting op dat dier, veronderstelde de man. Natuurlijk niet, hoe komt u daar nou bij, zei mevrouw. Niet zo best, ver klaarde de man en maakte de bekende greep naar zijn binnenzak. P. Hoekstra, belasting controleur, las mevrouw Een van de zoons van de heer Hoekstra (de voormalige hondenmepper is nu ruim 45 jaar getrouwd en heeft drie zoons en twee dochters, allen getrouwd en wonend in Velsen) kioam op een dag thuis met een hondje. Gekregen van Japie's moeder, riep hij blij. Waar woont de moeder van Japie, vroeg zijn vader. Daar en daar zei de jongen. Hun hond heeft een tijdje geleden vier jonkies gekregen en nu mocht ik er een hebben. O ja? was vaders commentaar. Even later aanvaardde hij de tocht naar het huis met de jonge hondjes. Hoe bent u dat te roeten gekomen? vroeg men hem. De heer Hoekstra lachte, eens en schreef de volgende ochtend drie nieu we hondjes in de registers. Er was ook eens een politieagent die zei: Als ik belasting moet betalen schiet ik mijn hond dood. Gelukkig heeft hij deze flinke woorden nooit in daden omgezet. Betaald heeft hij wel. De hondenmep.per trekt altijd aan het langste e'ind. dus dat Vitesse tegen DFC gelijk speelt. In dat geval zou op 12 juni de stand als volgt zijn: Vitesse 6 punten, NOAD en DFC 5 punten en VSV 4 punten. De zondag daarop komen tegenover el kaar te staan VSV en Vitesse, alsmede DFC en NOAD. Een overwinning van VSV op Vitesse en een gelijk spel tussen de beide andere pretendenten zou van alle vier be trokken clubs het puntenaantal op zes brengen met als gevolg nog langer zweet voetbal. We geven toe, dat de kans, dat alles zo „volgens plan" zal verlopen, als hierboven geschetst, niet zo heel groot is, maar we zeiden toch reeds dat een voetbal soms wonderlijk kan rollen! BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: M. M. Th. de Bloois—Ver ver, dr„ Orionweg 44, IJmuiden. A. Kerk- hoff—Plant, d„ Homburgstraat 28, IJmui den. A. van den Brinkvan den Hout, z„ Lange Nieuwstraat 369, IJmuiden. H. de BoerHiemstra, d„ Van Wassenaerstraat 53, IJmuiden-Oost. B. D. StamDobbe laar, z„ Vareniusstraat 21, IJmuiden. A. M. Th. van de Kampde Jongh, d„ Brede- roodseweg 61. Santpoort. J. A. ter Metz Munnik. z„ Cederstraat 13, IJmuiden-Oost. M. A. E. KrulHartung, z„ Pres. Kruger- straat 62, IJmuiden. A. M. van der Wijden van Roode, z.. Planetenweg 54, IJmui den. R. PrinsTip, d„ Edisonsti-aat 13, IJmuiden. T. van der Lugtvan Manen, d„ Dirk Hartoghstraat 72, IJmuiden. Chr. M. WaasdorpCorbée, d„ Bloemendaalse- straatweg 36, IJmuiden. M. M. Sikkelerus Tamis, d„ Voltastraat 10, IJmuiden. OVERLEDEN: B. L. de Vries, 61 jr., we duwnaar van B. Dijkstra, Wijk aan Zeeër- weg 184, IJmuiden. F. J. Stuurman. 62 jr.. echtgenoot van T. Jonker, Hoofdstraat 160, Santpoort. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Bele van Halslavik; Willemstad. Plymouth: Yuhomaru, Suez; Provodino, Archangel; Bolishav Beirut, Port Said; Oranjeborg, Kotka; Germa, Mant.yluo- to; Pajala. Lulea, erts voor Hoogovens; G.iende- fjell, Norfolk, kolen voor Hoogovens; Artillero, Hamburg; Am.vntas, Lissabon. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Milo van Swansea, coils voor Hoogovens: Zapadnaja Dvina, Archangel, hout voor Zaandam; Waal, Hamburg; Dido, La Pallice; Beppie, Sarpsborg, zout laden IJmuiden: Conder de Figols, Calais. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Fiona naar Sarpsborg, zout van IJmuiden; Aptity, Londen; Berolina, Onega; Antha. Kopenhagen; Tabian, Bremen; Con ie M, Brunszbüttel: Tof ten, Dover; Driebergen, Hamburg: Memnon, Hamburg: Eli sabeth Roorda, Rotterdam: Brinda, Londen: Clan- gula, Rotterdam: Amstelstroom, Leith; Alpha, Delfzijl: Elsa. DeL'i'jl,.ledig Zaandam: Corstream, Rotterdam, ledig Hoogovens; Eemstroom, Kirke- ness: Heringsdorf, Rostock. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Bullfinch naar Londen; Rijnstroom, Londen; Texelstroom, Huil; Kaldfonn, Mcna Al Alhmadi; Sochi, Ar changel. (Indten achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Tweede pinksterdag heeft de hengel sportvereniging „Velsen" het nieuwe vis- seizoen ingezet met de eerste wedstrijd in de competitie om de „Schillingwissel- beker". Bij windstilte en de eerste uren met een aangenaam zonnetje werd er door de 23 deelnemers zeer prettig gehengeld. Latei- ontstond in het Noordzeekanaal door het spuien een hinderlijke stroom, zodat de vangst aanmerkelijk verminderde. Totaal werden er in deze wedstrijd 105 bovenmaatse vissen verschalkt, waarvan de heer R. Bosma er 26 voor zijn rekening nam. De verdere uitslag is: A-klasse: 2. A. v. Vliet 13 stuks 22 pnt, 3. A. E. Jensen 13 stuks 22 pnt, 4. S. Schenk 12 stuks 20 pnt, 5. C. Meerhof 10 stuks 18 pnt, 6. A. Post 9 stuks 16 pnt, 7. A. Schouten 8 stuks 14 pnt, 8. P. Wennis 8 stuks 14 pnt, 9. P. Post- ma 8 stuks 14 pnt, 10. H. v. Deijck 7 stuks 12 pnt, 11. Ph. Krab 6 stuks 10 pnt. 12. H. Bruinenberg 6 stuks 10 pnt, 13. C. Ooms 5 stuks 8 pnt, 14. G. Schilling 4 stuks 6 pnt, 15. I. Groeneveld 4 stuks 6 pnt, 16. J. Noortman 3 stuks 5 pnt, 17. M. Overdorp 2 stuks 4 pnt. B-klasse: 1. J. Walters 7 stuks 12 pnt, 2. H. v. Roon 6 stuks 10 pnt. 3. B. J. Boer 4 stuks 6 pnt, 4. H. Aarden burg 3 stuks 5 pnt, 5. L. v. Wieringen 1 stuks 3 pnt. De heren A. Schouten en H. Bruinen berg verschalkten elk een voorn van 24 cm, zodat zij voorlopig de leiding hebben in de strijd om de fraaie W. M. L. Bleeker- prijzen. Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Damaa Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 LERAREN VOOR FELISENUM Het College van Curatoren heeft voor het tijdvak 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1961 ter benoeming in tijde lijke dienst aan het gymnasium „Felise- num" te Velsen voorgedragen: de heer K. J. Venneker voor het vak muziek en de heer drs A. Lambo voor het vak Duits, Hagelbui bracht uitkomst ZIJN HART TROK NAAR het westen. De tabaksfabriekmachinist reisde met vrouw en kinderen naar Santpoort. Korte tijd werkte hij daar in de filantropische inrichting „De Lichthoeve". Het was mid den in de crisistijd dat de heer Hoekstra daar ontslag vroeg. Riskant, want de baan tjes lagen niet voor het opscheppen. Een forse hagelbui bracht uitkomst. Hagelste nen als duiveneieren verbrijzelden de rui ten van Santpoortse kassen. Eén van de gedupeerden, Hoenderdos, ontbood de heer Hoekstra op zijn kantoor. Kan je ruiten zetten? vroeg hij de werkloze. Proberen, antwoordde deze. Hij werd aan het glas- snijden gezet. Er waren kassen met dui zend ruiten. Er was dus wel even werk aan de winkel. Er kwam een moment dat er genoeg glas gesneden was. Piet Hoek stra had weer eens niets te doen. Gelukkig werd bij de ijsfabriek van de weduwe Groen een machinist gevraagd. Drie re flectanten waren er. Twee gediplomeerde machinisten en een man met veel ervaring als machinist, maar zonder diploma. Deze laatste, ja, de heer Hoekstra, kreeg de baan. Wederom hield hij het veertien jaar uit. Tot 1944. Bij de bunkerbouw in IJmuiden konden de Duitsers in dat jaar best mensen ge bruiken. Ook Piet Hoekstra. Deze had er weinig zin in. Hij meldde zich ziek, maag klachten. Hij kon echter niet blijven simu leren. Op het politiebureau was de plaats van boodschappenjongen vakant. De heer Hoekstra rolde er in. Een mooi baantje voor een getrouwd man met vijf kinde ren, zegt hij. Na de oorlog had men hem niet meer nodig. Men wilde hem echter niet zo maar op straat zetten. De gemeen te wist wel raad met hem. Zo trad de heer Hoekstra in 1945 in gemeentelijke dienst, als koerier. Na korte tijd viel er een vakature bij de afdeling hondenbelas ting. De heer Hoekstra werd controleur hondenbelasting. Hij deed het goed. Toen hij kwam bracht de hondenbelasting drie tot vierduizend gulden in het gemeentelij ke laatje. Spoedig liep dit bedrag op tot tien a twaalfduizend gulden. 1958 was met 25.000 gulden, ongeveer drieduizend hon den de heer Hoekstra's topjaar. Het school geld heeft hij ook nog samen met ande ren een poosje „gedaan." Er was nog eens een gevalletje met een man, die grote handen had.. De man liep eens met zijn hond te wandelen en wekte i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5