Exposities in het Stedelijk Museum te Amsterdam Brief van Prinses Wilhelmina aan deelnemers der kerkdagen Spanning op de arbeidsmarkt wordt steeds groter Mgr. J. P. Huibers legt ambt van bisschop van Haarlem neer Eén dode, vijf gewonden Nederlands Ballet terug uit Spanje Meisje gedood door vallende tak Zevenjarig meisje viel in Heemsteedse haven Langere levertijden Straaljager neergestort, piloot omgekomen Kabinet zag films 7 Kerkelijk Nieuws Verkeerd verkeer Leerlingen van Haarlems Muziek Instituut V er dronken oorbereiding van de Haarlemse kerkdag gereed Verf met gemak en van Ceta Bever N oordholland Opvolger wordt mgr. Van Dodewaard Roofoverval en 17 inbraken opgehelderd WOENSDAG 8 JUNI 1960 Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Capelle aan de IJsel J. Rijns- veld te Bunschoten-Spakenburg. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Muntendam J. Bouritius te Tweede Exloërmond. VAN DE DEZE DAGEN in het Stedelijk Museum te Amsterdam te bezichtigen ex posities is die van het werk van de Bel gische schilder Jan Brusselmans (1884- 1952) de belangrijkste. Brusselmans was al uitstekend vertegenwoordigd op een jaren geleden in dit museum gehouden tentoonstelling van Belgische schilders. Thans ziet men iets van zijn impressionis tische begin, waarin de schilder al op ste vigheid uit was en het gemakkelijk char meren zeker geen eigenschap van hem was. Brusselmans is een niet direct in nemend schilder. Dat bleek ook nu weer. Ik keek toch weer even op tegen zijn har de waarheden. Maar even, want al gauw dwingt Bruselmans ons de herinnering aan andere genoten zaken op zij te zetten voor de duur van een bezoek aan deze expositie en vast zullen zijn waarheden zich in onze geest ook verankeren. Wat een voorbeeld, deze kunstenaar! Hij mag tot de expressionisten van zijn tijd gerekend worden, maar als bij geen an dere zal zijn werk over die tijd ook weer heenreiken omdat hij een realist is en te gelijk omdat de meer abstracte waarden vorm en kleur zo'n sterke rol spelen en dat nergens volgens een bepaalde mode. Voorzover handschrift stemmingen kan verraden zou Brusselmans dat handschrift wegwerken. Zijn motieven worden tot te kens; maar dan tot voor ieder verstaan bare tekens Want hij moge volgens de Belgische schrijver over kunst Léon De- gand graag bekennen dat het onderwerp slechts voorwendsel is, het onderwerp blijf er en dat keihard. Aanleiding tot een schilderij van een vrouw op een zolder kamer is toch een ontroering geweest. Bij langer beschouwen van een dergelijk werk komt die ontroering op ons terug, maar dan zonder dat er van sentimentaliteit sprake is. Brusselmans leert ons de din gen nuchter accepteren, leert ons nuchter de dingen genieten. Deze expositie duurt tot 20 juni. Belangrijk is natuurlijk ook de tentoon stelling van sculptuur, reliëfs, gouaches, tekeningen en tapijten van Hans Arp, een de moderne kunst. Over Arps bedoe- van de moderne kunst. Over Arps bedoe lingen kan men zijn geschriften raadple gen. Hij schreef onder meer: „Wij willen de natuur niet kopiëren. Wij willen niet reproduceren, wij willen produceren. Wij willen produceren als een plant die een vrucht voortbrengt en niet reproduceren." Ik moet bekennen dat ik het meest ge raakt wordt door Arps vruchten, die een vergelijk met de vruchten van de natuur oproepen, en dat de sensuele vormen daar van me wat griezelig voorkomen. Een week langer, tot 20 juni, zijn hier ook plastieken te zien van de mij nader aan het hart liggende Nederlander Carel Visser: geen vruchten maar werkelijke verbeeldingen, van wat de natuur ons te zeggen kan hebben, en tekens, gedachten symboliserend. Belangrijk wordt door sommigen geacht de Italiaan Pinot-Gallizio, doctor in de scheikunde, apotheker, toneelspeler, arche oloog; ook was hij schipper, partizaan, ge meenteraadslid, opperhoofd van 1.200.000 zigeuners, lid van de internationale bewe ging voor een Bauhaus voor de Verbeel ding, leider van het Experimenteel Labo ratorium, een „anti-didactisch instituut voor vrij kunstonderzoek", onderzoeker naar een „industriële schilderkunst", schil der van het „hol van de tegen-materie" (450 kg verf op 200 m2), dat voor drie kwart gebruikt wordt. Dit alles vertelt ons het Stedelijk Museum. Een en ander van Pinot-Gallizio wordt tot 20 juni in het museum vertoond. Mijn nieuwsgierigheid vond geen bevrediging. In de Nieuwe Vleugel exposeren weer (tot 20 juni ook) twee verenigingen: de Amsterdamse Katholieke Werkgemeen schap en Stuwing. Stuwing blijkt niet on belangrijk vernieuwd te zijn en door de van de hiervoor exposerende Keerkring ontwikkeling in het werk van enige leden nog iets meer overeenkomst met laatstge noemde vereniging gekregen te hebben. Ook hier veel verf en die moet betaald worden, gezien de prijzen van een en an der. Mode is duur, blijkbaar ook bij het navolgen. Mij beviel dat waarin het minst Op de Spoorlaan te Tilburg is de 65-ja- rige landbouwer A. P. Eesterman door on bekende oorzaak met zijn bromfiets geval len. Hij was op slag dood. Op de Haarlemmerweg in Amsterdam zijn gistermiddag drie auto's met elkaar in botsing gekomen. Oorzaak was, dat de tot nu toe onbekend gebleven bestuurder van een personenauto, komende uit de Abraham Kuyperlaan, met een bocht linksaf de Haarlemmerweg naar Haar lem opreed, zonder voorrang te geven aan een uit die richting komende bestelwagen. De chauffeur van de bestelwagen week, om een aanrijding te voorkomen, naar links uit en reed tegen een uit Amster dam naderende personenauto, die op zijn beurt tegen een derde wagen botste. De 54-jarige bestuurder van de bestelauto, G. Vugt, en een tweede inzittende, de 17-ja- rige A. Schmitz, beiden uit Amsterdam, werden met wonden aan hoofd, armen en benen, naar een ziekenhuis vervoerd. De bestuurders van de twee andere auto's kre gen geen letsel. Alle drie de wagens wer den zwaar beschadigd. De politie zoekt nu de automobilist, die oorzaak was van deze drievoudige botsing. De 25-jarige dochter van de Philippijn- se ambassadeur in Nederland, mej. Rosita Olivaris Roxas, is dinsdagavond om onge veer halfnegen met haar auto in de ge meente Linschoten omgeslagen. Zij reed met een snelheid van ongeveer 100 kilo meter in de richting Den Haag en schrok van een auto, die van een parkeerstrook de rijbaan opreed, waardoor zij te snel haar stuur omgooide en de auto omsloeg. De wagen werd vrijwel geheel vernield. De bestuurster werd met inwendige kneu zingen naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Een mede-inzittende heer bleef ongedeerd. Een jong echtpaar uit Breda, dat op huwelijksreis was, is in Genua met diver se verwondingen in een ziekenhuis opgeno men. Doordat hun scooter slipte, reden zij een sloot in, waarbij zij enige kwetsuren opliepen. of niet werd nagevolgd: tekeningen van G. Sluyter, portretten van Bauwknecht, 'n stilleven met koffiepot van Willy Noor- dam, werk van Stekelenburg en gekke te keningen van Willy Visser Hagenbeek, die dan even te vergelijken zijn met die van Langeweg. De expositie van de A.K.W. is aantrekkelijk door de aanwezigheid van werk van de laatste tijd vaker in deze kolommen genoemde beeldhouwers als Paul Grégoire, Nic Jonk, Auke en Rense Hettema, de Haarlemmer Th. Mulder, en tot nu toe minder bekende collega's als H. D. Janzen en J. Jorna. Bob Buys Leerlingen van de pianoleraar H. Las- schuit openden dinsdagavond de honderd- negenenzestigste muziekschooluitvoering van Haarlems Muziekinstituut. Dapper bonden zij daarbij de strijd aan met de moeilijkheden, die zelfs in de voor hen ge kozen elementaire stukjes verborgen waren, maar die zich niettemin als concrete werke lijkheden aandienden. De confrontatie daarmede is ongetwijfeld voor de pianis tische vorming van deze leerlingetjes nuttig geweest. Pianoleerlingen van mejuffrouw W. Doornebosch, die de eerste technische hindernissen al met succes „genomen" had den, konden al weer meer eisende muziek van Carroll en Beethoven ten gehore bren gen, waarbij een goede toonvorming van betekenis kon worden. Aantrekkelijk was het spel van een trio, gevormd door leerlingen uit de ensemble klasse van mejuffrouw L. Lepiet, dat twee mooie stukken van Friedrich Bach tot uit voering bracht. En hierna kwam een meisje met de voordracht van het Scherzo in Bes van Franz Schubert het bewijs leveren, dat zij voor haar pianistische scholing bij de lerares, mejuffrouw I. Bosch in goede han den is. Wat een vioolleerlinge van de heer J. Vierveyzer presteerde bij de vertolking van drie delen uit een sonate van Johann Mattheson was zeer prijzenswaardig en zeker veelbelovend. Aan een vaardig be geleidend pianoleerlinge van de school had de jeugdige violiste een belangrijke steun. Het beroemde pianiostukje „Traumerei" van Robert Schumann heeft al velerlei be werkingen moeten ondergaan. Op deze avond hoorde men de fraaie, verstilde me lodie spelen door een klarinet-leerlinge, die haar zo moeilijk te beheersen instrument al verdienstelijk tot klinken kon brengen. De techniek hiervoor had zij te danken aan de lessen van de klarinetleraar, de heer A. Strikkers. Van dezelfde leraar had een jongeman het. bespelen van de sopraan saxofoon geleerd, wat hij aantoonde met een goed klinkende voordracht van een fragment uit een opera van Auber. De blaasinstrumenten waren verder ver tegenwoordigd door de trompet, evenmin eenvoudig bespeelbaar. Onder leiding van hun leraar Nico Hoogewerf jr. zullen de twee leerlingen, die zich nu met muziek van Haydn, Tenaglia en Krieger al vaak verdienstelijk lieten horen, de „trompet moeilijkheden" wel onder de knie krijgen. Vier vergevorderde pianoleerlingen van mejuffrouw Lepiet besloten de solo-voor- drachtenreeks. Met de vertolking van mu ziek van Debussy (Chair de lune en de tweede Arabesque), Mozarts mooie Rondo in a en het gevoelige „Vervlogen dagen" van Eduard Grieg gaven deze leerlingen vaak opmerkelijk beheerste en ook muzi kale vertolkingen, die ook van hun pianis tische vorming het beste doen verwachten. Het jeugdorkest onder leiding van de heer R. Stoffer besloot de avond met een bijzonder geslaagde uitvoering van een „Concertinetto" van Hans P. Keuning, een prachtig voorbeeld van voortreffelijke jeugdorkestmuziek. P. Zwaanswijk Na een succesvolle tournee naar Barce lona is het Nederlands Ballet dinsdagavond op Schiphol weer in ons land teruggekeerd. Gedurende een maand heeft het ballet in totaal tweeëntwintig voorstellingen gege ven in het Gran Teatro del Liceo, een van de grootste schouwburgen van Europa. De uitvoeringen geschiedden in het kader van het grote opera- en balletfestival, dat ieder jaar te Barcelona wordt gehouden. Ruim 45.000 mensen hebben de voorstel lingen bijgewoond. Zakelijk leider Indra Kamadjojo en directrice Sonia Gaskell vertelden, na hun aankomst zeer tevreden te zijn over het succes. Het repertoire bestond uit. een twintigtal balletten, waar onder „Suite en blanc", „Gisèle", en „Graduation ball", welke alle afwisselend werden uitgevoerd. Een aantal bekende buitenlandse solisten, onder wie Yvette Chauviré en Swedlava Beriossova van het Londense Ballet, zijn verschillende keren als gast opgetreden. Stilleven met rode kruik (1938) van Jean Brusselmans Gisteravond werd in de voortuin van een huis aan de Da Costastraat in Arn hem een boom geveld. Een vallende, juist afgezaagde tak trof de 13-jarige Wiïhel- mina Brouwer, die in de Vondellaan woon de, zo ongelukkig dat het meisje vrijwel op slag werd gedood. Het zevenjarig meisje Netteke Douwes uit de Landzichtlaan fe Heemstede is maandagmiddag tegen halfzes met een autoped in de haven te Heemstede geval len. Een vriendinnejte waarschuwde per- soneel op het nabijgelegen terrein van Openbare Werken. De leerling-timmer man Radema begaf zich te water en bracht het meisje op het droge. De politie kwam met een zuurstofappa raat ter plaatse en een lid van de e.h.b.o. paste kunstmatige ademhaling toe echter zonder resultaat. Bij het zwemmen in de zanderij nabij de Ruigenoek in de gemeente Noordwijker- hout zijn de 20-jarige H. Hulzebos uit Gul pen en de 16-jarige J. H. Muijzers uit Wijlre verdronken. De jongens logeerden bij kennissen in Noordwijkerhout. Zij kon den niet zwemmen. Gistermiddag miste de binnenschipper A. Brusse, die met zijn schip „Spes" in de Leuvehaven te Rotterdam lag, zijn drie jarig zoontje, dat in het gangboord had gespeeld. Hij ging dreggen en bracht eni ge uren later het ontzielde lichaampje bo ven water. In de Nieuwe Maas te Rotterdam is de 35-jarige classificeerder B. Peters uit Rot terdam verdronken. Hij voelde zich niet zo goed toen hij met werkzaamheden op een zeeschip bezig was. Hij kreeg toestem ming naar huis te gaan. Toen hij wilde overstappen op een langszij liggend werk- schip viel hij in de rivier. Twee colle ga's sprongen hem na. Eén van hen wist P. te grijpen maar hij moest loslaten om dat hijzelf in moeilijkheden kwam. P. ver dween in de diepte. In Bolnes is de 18-jarige A. P. Louter met zijn fiets te water gereden en ver dronken. In Tietjerk (Fr.) is de 15-jarige Pieter Bakker verdronken. Hij reed met een hooi- machine op een stuk land, maar doordat hij dicht bij de slootkant kwam, kantelde de machine. De jonge viel in de sloot en kreeg de machine op zich. De vader die het ongeluk zag gebeuren haalde een tractor en trok de machine uit het water, waarna men de jongen op het droge kon brengen. De dood was toen reeds inge treden. In het water langs de Veenendaalkade in Den Haag is een 51-jarige melkbezorger verdronken. Vermoedelijk is de man ter wijl hij langs de walkant liep, door een duizeling bevangen. Prinses Wilhelmina heeft een open brief gericht aan allen, die dit jaar in ons land op Kerkdagen bijeenkomen en daarmee ook aan de deelnemers aan de oecumeni sche kerkdag, die het komende weekeinde in Haarlem (in de Doopsgezinde Kerk, in gang Frankestraat 24) wordt gehouden. De brief luidt als volgt: „Ik wens u een gezegende samenkomst toe; met veel belangstelling hoop ik ken nis te nemen van uw besprekingen en van de slotsommen, waartoe gij gekomen zijt. Na onze gebedsdag die een gebeds dag was voor allen, die in Christus gelo ven waarop wij God vroegen: „ver enig allen, die Christus belijden tot de éénheid gelijk Hij die wil en stel hen tot een licht, dat de wereld de weg wijst naai de ware vrede op aarde", hebben wij die onze eenheid in Christus beleefd en onze verbroedering met alle rassen en mensen. Ik twijfel niet of gij zult het als uw roeping beschouwen, zowel op die eenheid als op die verbondenheid van mens tot mens over onze gehele aardbol voort te bouwen. Reeds reiken de jongeren over de mu ren van verdeeldheid elkander de hand en met hen ook vele ouderen. In onze tijd met zijn vele en ingewikkel de vraagstukken lijkt een terugkeer tot het oorspronkelijke, een beginnen bij het Be gin de aangewezen weg. Ik las eens een woord, dat mij daarna nimmer losliet: „wij moeten persoonlijk tot Christus gaan". Wij moeten dit doen zoals wij zijn, zonder geestelijke opsmuk en met onze fouten en ons schuldbesef en Hem leren kennen en met Hem omgaan, zoals Hij is. (Niet zoals wij gaarne zouden willen dat Hij is.) Want Christus zoals Hij werkelijk is, is God, zoals God werkelijk is. „Wie Mij gezien heeft, heeft de Va der gezien". Dit is geen beeldspraak, maar een onomstotelijk feit, de Waar heid. Christus zoals H ij is kunnen wij al len ervaren, als wij ons open stellen voor Hem. Dan groeit gelijk een mosterdzaad je ons vertrouwen in Hem. tot dit ver trouwen alle zorgen, bekommernis en ver driet overschaduwt. Waar gij gaat of staat midden in het leven van iedere dag: doe de zon die u innerlijk verlicht schijnen voor de men sen. Vaak maken mensen elkaar verwijten; Christus doet dit nooit. Hij roept ons toe: „zondig niet meer, neem uw kruis op en volg Mij". Door ons open te stellen voor Hem ont staat gebedsleven, een levensgemeenschap met Hem. Zijn liefde tot ons wekt weder liefde tot Hem. Uit deze beide putten wij de kracht voor het pogen, iedere dag op nieuw, om zo te leven en zo te handelen gelijk Hij het ons voorhoudt. Wij danken God, dat wij allen, van de kleine kinderen tot de oudsten van ons, het Leven in Christus grijpen kunnen. Prinses Wilhelmina Het Loo, mei 1960" Advertentie Griekse luchtlijn. Een DC-6B van de Griekse luchtvaartmaatschappij „Olympic Airways" is op Schiphol aangekomen. Daarmee is de luchtlijn Athene-Amsterdam van deze maatschappij geopend. Op de nieuwe lijn zal drie maal per week een vlucht worden uitgevoerd. In het in het begin van dit jaar uitgegeven voorlopige programma waarvan wij reeds een uitvoerig overzicht gaven, zijn een paar wijzigingen gekomen. Na het refe raat van dr. Van Zoest over „De kerk in onze samenleving", dat zaterdagmiddag om kwart over drie aan de orde komt (de opening geschiedt om halfdrie) wordt des avonds de lezing over de gemeente in het Nieuwe Testament niet gehouden door de baptistenpredikant ds. J. van Dam, maar door drs. J. Reiling, rector van het Baptisten Theologisch Seminarium in Bilt- hoven. Zondagmiddag spreekt niet ds. Symanovski over de boodschap van de kerk door de daad, maar de predikant arbeider ds. J. Ris uit Zwijndrecht. Omdat ds. Van Biemen en mej. ds. W. H. Buijs verhinderd waren de gesprekslei ders te instrueren is dit geschied door ds. J. van der Wiel, predikant bij het Dia- conessenhuis te Haarlem en zijn echtgeno te. Daarmee is de voorbereiding van de Kerkdag zo goed als voltooid. Het aantal deelnemers is naar wij vernamen kleiner dan anders, doordat in Velsen deze keer een afzonderlijke Kerkdag is gehouden. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in aansluiting op de reeds eerder gepubliceerde cijfers van de stand van de werkloosheid een over zichtje uitgegeven waarin gezegd wordt dat de spanning op de arbeidsmarkt toe neemt. Gedurende de maand mei daalde het aantal werkloze mannen met rond 9.000 tot 28.577, terwijl de bezetting op de aanvullende werken met bijna 3.500 terugliep tot 5.941. De geregistreerde ar beidsreserve verminderde daardoor met 12.000 tot 34.518, zo wordt geconstateerd. De oorzaak van deze verminderde werk loosheid is voornamelijk het gevolg van het voortschrijdend seizoen, waardoor met name de werkloosheid van landarbeiders, bouwvakarbeiders, horeca- en verkeers- personeel en losse arbeiders terugliep. Zo dat het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreser ve met 4000 daalde tot 44.000 terwijl bo vendien de vraag naar arbeidskrachten, zowel mannen als vrouwen aanzienlijk toe nam. In de metaalnijverheid wordt het tekort aan arbeidskrachten, zowel geschoolde als ongeschoolde, steeds groter. In verschil lende bedrijven worden lange levertijden bedongen als gevolg van personeelstekor ten. In de schoenindustrie en in de wollen- stoffenindustrie heerst in een aantal be drijven in Noord-Brabant de laatste maan den enige slapte, welke door werktijdver korting wordt opgevangen. Door de alge meen toenemende bedrijvigheid vermeer dert ook de werkgelegenehid voor handels- en kantoorpersoneel. Vooral de vraag naar kantoorbedienden steeg belangrijk. De aanzienlijke stijging van de vraag naar mannelijke arbeidskrachten, vooral in de bouwnijverheid, de houtverwerkende industrie, de metaalnijverheid en de sec tor kantoorpersoneel, had voor 70 percent betrekking op jeugdigen, in afwachting reeds van het einde van het schooljaar, wanneer een aantal leerlingen na het be halen van het einddiploma, de scholen gaat verlaten. De werkloosheid van vrou wen nam in mei verder af onder invloed van het seizoen, terwijl de vraag belang rijk toenam. Ook hier deed het naderend einde van het schooljaar de vraag naar jeugdige arbeidskrachten toenemen, met name naar meisjes voor de kledingindus trie, naar winkelpersoneel en naar admi nistratieve krachten. De geregistreerde arbeidsreserve daal de in alle gebieden, doch het sterkste in de noordelijke provincies (landbouw) en in Noord- en Zuid-Holland (horeca, visserij en landbouw). Ook in Zeeland was de da ling belangrijk. In Noord-Brabant en Zee land neemt de pendel naar Zuid-Holland voortdurend toe, zowel van mannen als van vrouwen, terwijl anderzijds door Noordbrabantse bedrijven (conserven- en vleeswarenindustrie) Belgische sezoenar- beiders worden aangetrokken. Ook de situatie op de arbeidsmarkt in de provincie Noordholland is gespannen. De tendens volgt die van de landelijke lijn. Met het oog op deze gespannen arbeids situatie worden pogingen aangewend om Italiaanse arbeidskrachten aan te trekken. Het ligt in de bedoeling ongeveer twee duizend Italianen in ons land te werk te stellen en het is opmerkelijk dat het aantal aanvragen dit aantal verre over treft. De geregistreerde arbeidsreserve, uitge drukt in percentages van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking, bedraagt voor Noordholland 0.8, tegenover een lan delijk gemiddelde van 1.3 percent. Noord holland neemt met de provincies Utrecht en Limburg de tweede plaats in. Zuid- Holland heeft een nóg gunstiger percen tage, namelijk 0.7. Boven het landelijk ge middelde komen Overijsel (1.6), Zeeland (3.1), Friesland (3.9), Groningen (4.5) en Drente (6.8). In Noordholland is de geregistreerde arbeidsreserve (werklozen plus diegenen, die op aanvullende werken werkzaam zijn) teruggelopen van 9.768 in april 1959, via 7.125 in mei 1959 en 4.887 in april 1960 tot 3.671 in mei 1960. Opmerkelijk hierbij is dat de aanvullende werken in Noordhol land zijn stopgezet met uitzondering van een tiental hoofdarbeiders en enig nazorg- werk voor sportvelden. De lijn van de geregistreerde arbeids reserve snijdt thans die van 1957, zodat verwacht mag worden dat in de naaste toekomst een zelfde mate van overspan ning zal optreden als in het topjaar 1956. Een verschil is slechts, dat thans nog niet zoveel minder geschikte arbeidskrachten zijn ingeschakeld als vier jaar geleden. Het aantal openstaande aanvragen neemt namelijk eveneens hand over hand toe. Van 5.612 in april 1959 via 6.007 in mei 1959 en 9.441 in april 1960 tot 10.109 thans. Wat de diverse takken van nijverheid betreft spreken de cijfers het sterkst bij de bouwnijverheid en metaal. Bij de bouw nijverheid bestond in mei een vraag van 1.360 en een aanbod van 146, bij de metaal waren deze cijfers respectievelijk 3.202 en 151. Veel van de aanvragen hier lopen vooruit op de toevloed van jongens, die binnenkort van de technische scholen komen. Eenzelfde beeld doet zich voor in de sector kantoorpersoneel, waar het aanbod 219 en de vraag 1.236 bedraagt. Men vraagt hoofdzakelijk jonge krachten, onder wie vooral ook jongens en meisjes, die van de diverse scholen komen. Bij de landbouwbedrijven was het aan bod 31 en de vraag 302. Hier was zowel de vraag als het aanbod sterk geslonken. Alle arbeidskrachten konden in het voorjaar ingeschakeld worden voor het opeenzetten van bieten en het bestrijden van onkruid. Men heeft hiervoor zelfs 300 Friese en 100 Groningse arbeidskrachten aangetrokken. Een deel hiervan is weer teruggevloeid, maar de rest hoopt men te kunnen aanhou den tot de vroege aardappelcampagne in De Streek. Tenslotte nog iets over de cijfers van het gewest Haarlem (Haarlem en Zandvoort). Hier is de geregistreerde arbeidsreserve in alle sectoren vrijwel geheel verdwenen. Ook hier spelen seizoenfactoren en het aanhouden van de gunstige conjunctuur een rol. Omstreeks kwart over negen vanochtend is nabij Hoogezand een straaljager neer gestort. Het was een RF 84 F „Thunder- flash"-fotoverkenningsvIiegtuig van de vliegbasis Deelen. De piloot is om het leven gekomen. Om drie minuten over negen zondde piloot noodseinen uit, die op de vliegbasis Leeuwarden werden opgevangen. De be stuurder meldde rookontwikkeling in de stuurhut en verlies van brandstof. On middellijk steeg van Leeuwarden een Hun- ter-straaljager op om een onderzoek in te stellen. De bestuurder van de Hunter zag om kwart over negen 'het inmiddels neer gestorte fotoverkenningsvliegtuig in een weiland bij Slochteren, ongeveer 5 kilo meter ten noorden van Hoogezand. Het stoffelijk overschot van de piloot is aangetroffen in de omgeving van het wrak van het toestel. Volgens de Luchtmacht voorlichtingsdienst heeft hij geprobeerd een noodlanding te maken. Hij is daarin echter niet geslaagd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft wegens zijn hoge leeftijd aan de Paus met ingang van 27 juni ontslag gevraagd uit zijn ambt. Het is de bedoeling van mgr. Huibers, na het verkrijgen van zijn emeritaat, zijn intrek te nemen in huize Bosbeek te Heemstede, waar de Zusters van de Voorzienigheid een klooster hebben. De datum en plaats van het afscheid van mgr. Huibers zullen nog nader bekend gemaakt worden. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, die coadjutor met recht van op volging is, zal mgr. Huibers als bisschop van Haarlem opvolgen. Mgr. Huibers, die op 15 november 1875 te Amsterdam geboren is, waar zijn vader hoofdopzichter bij een bouwonderneming was, werd op 15 augustus 1899 tot priester gewijd. Op 15 september van dat jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Moordrecht en drie jaar later tot kapelaan van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaartparochie te Leiden. Op 21 september 1903 volgde zijn benoeming Mgr. J. P. Huibers tot professor aan het seminarie Hageveld, waar hij ruim twaalf jaar zijn krachten heeft gegeven aan de opvoeding en vor ming van de jonge geestelijkheid van het bisdom Haarlem. Op 7 mei 1916 werd pro fessor Huibers benoemd tot kapelaan van de parochie van de H.H. Nicolaas en Bar bara te Amsterdam, met als taak de op richting van een nieuwe parochie in Slo ten. Na van 20 oktober 1917 tot 1 augustus 1928 pastoor te zijn geweest in de nieuwe parochie werd hij benoemd tot deken van het dekenaat Hoorn en pastoor aldaar. Na het overlijden van mgr. Aengenent in 1935 werd mgr. Huibers op 16 december 1935 benoemd tot bisschop van Haarlem. Op 11 februari 1936 werd hij geconsacreerd. Hij is ere-kanunnik van het kathedrale ka pittel te Gent en assistent-bisschop bij de pauselijke troon sedert 1948. Enige jaren geleden zijn de grenzen van het bisdom Haarlem gewijzigd en het bis dom Rotterdam werd gesticht. Door de last der jaren was mgr. Huibers in 1958 genoodzaakt de Paus om een coadjutor te vragen. Eind 1958 werd als zodanig met het recht van opvolging benoemd mgr. dr. Van Dodewaard. Vorig jaar vierde mgr. Huibers zijn dia manten priesterschap en bij die gelegen heid zijn hem bedragen aangeboden, welke hij bestemd heeft voor de restauratie van de seminaries in het bijzonder van het groot-seminarie in Warmond. Mgr. Van Dodewaard werd op 7 juni 1913 in Arnhem geboren en op 11 juni 1938 door mgr. Huibers tot priester gewijd. Op 19 juli van dit jaar vertrok hij naar Rome om zijn studie in de bijbelwetenschappen voort te zetten. Door de oorlog keerde hij in 1940 naar ons land terug en op 30 decem ber 1941 werd hij benoemd tot hoogleraar aan het theologicum te Warmond. Na de oorlog vervolgde prof. Van Dodewaard zijn studie in Rome, waar hij begin 1948 cum laure promoveerde tot doctor in de bijbel wetenschap. Hij bleef hoogleraar te War mond totdat hij in juli 1958 benoemd werd tot coadjutor van mgr. Huibers. Na zijn wijding op 9 september 1958 vestigde hij zich in Heemstede Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard Een ruim twee jaar geleden gepleegde roofoverval op de destijds op het terrein van het openluchttheater in Arnhem wo nende boer W. Lodewijks is thans opgehel derd door de aanhouding van een 26-jarige en een 23-jarige man, beiden uit Arnhem. Hun viel bij de overval 3.000 in handen. Een van hen was wegens een roofoverval op twee andere bejaarde landbouwers in de omgeving van Arnhem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Bij hun aanhouding hebben beiden niet alleen de roofoverval op boer Lodewijks bekend, maar tevens toegegeven zich te hebben schuldig gemaakt aan zeventien inbraken in Arnhem, onder meer in het kantoor van een aannemingsbedrijf. Zij forceerden daar een brandkast en namen 19.000 mee. In een gisteren gehouden kabinetszitting zijn de vraagstukken rondom het Nieuw- Guineabeleid besproken. Na afloop van de vergadering werden voor de ministers enkele nieuwe filmpjes over Nieuw-Guinea vertoond. Staatssecretaris mr. Th. H. Bot zorgde voor deskundig commentaar.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7