Horen en zien voor CO-TV wil tweede televisie net gaan verzorgen Haarlemse patrouille brengt bezoek aan Schotland Hond bemoedert twee welpen cHoe is het ontstaan?^ PANDA EN DE LIJFWACHTERS MliillliilBilliSI CBS-steun voor tweede Westduits t.v.-programma Vreemde dingen. in het kaboiiterdorp 9 mi AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Lachen en vergeten Prix Italia Advertentie De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Premier Macmillan brengt een bezoek aan Noorwegen Coöperatieve televisievereniging T elevisie-studiebeurzen Gouden jubileum padvinders Juwelen van Sophia Loren naar Rotterdam gebracht? Britse racisten ageren tegen een huwelijk Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Dreigbrief geschreven; twee maanden celstraf Dit woord: VASTEN WOENSDAG 8 JUNI 1960 10. .,Nee, nee!" schreeuwde Palmer. „Je rekent te veel, veel te veel! En bo vendien ben ik nog niet buiten gevaar!" Hij schreeuwde zó hard, dal zelfs de dove Jut hem goed kon verstaan. Maar ook de griezelige rovers, die in het huis wa ren gedrongen, konden hem horen. Ramen werden geopend en hun akelige, bleke ge zichten staarden hen aan. „Kom mee!" riep Panda. „In de auto! Vlug!". Het was op het nippertje, ivant de griezels kwamen al naar buiten, toen Panda de auto startte en met een vaartje xvegreed. „Ziezo", zei Jut, terwijl hij de miljonair opnieuw zijn nota voorhield. „Nu bent u buiten gevaar, dus nu moet u betalen". Palmer keek broedend voor zich zonder te antwoorden. „U moet betalen!" herhaalde Jut. „Ik heb het eerlijk verdiend! Verstaat u me niet?" De miljonair schudde het hoofd, zijn geldzak tegen zich aandrukkend. „Wat een dove kwartel!" zei Jut geërgerd. En, zijn mond vlak bij het oor van de miljo nair brengend, brulde hij uit alle macht: „U moet me een tientje betalen! Een tientje!!" „Ik kan u niet verstaan", brom de Palmer. „Ik versta hem heel goed", merkte Panda op. „O ja?" snauwde Pal mer. „Betaal JIJ hem dan dut tientje!" Over de hoofdfilm van dinsdagavond zullen de meningen wel niét. verdeeld zijn. Een genoeglijke ontspanningsfilm, spelend tussen de coulissen van een show, met een listige intrige. „Lach en vergeet" luidt de titel en dat gaat helemaal op voor deze lichte komedie die men op zijn gemak sa voureert en dan weer vrolijk van zich af zet. In het voorprogramma draaide een Frans werkje over de chansonnière Mick Micheyl, wier stem de voornaamste attrac tie van een reeks goed bedachte maar ook wel eens opzettelijk geënsceneerde tafreel- tjes uitmaakte. Bij het journaal misten we het portret van de vrijdag uit Heiloo ont snapte psychopaat, wiens beeltenis wel in het politieblad is verschenen, maar op het scherm blijkbaar nog niet mocht worden geëtaleerd Beeldschermer Voor de Prix Italia 1960 heeft Dick Steenkamp het hoorspel „De reconstructie" geschreven, terwijl Gabri de Wagt op zich genomen heeft een documentaire „De men selijke stem" te maken. Heinz Lachman zal voor de Prix Italia 1961 een muziekwerk op tekst componeren en Bert. Garthoff zal zijn documentaire „De stilte" voor dit doel omwerken. 'De Britse commerciële televisie heeft een advertentie uitgezonden, waarin een beloning van 200.000 gulden werd uitge loofd voor anwijzingen die leiden tot het terugvinden van de juwelen van de Ita liaanse filmactrice Sophia Loren. De juwe len hebben een waarde van ongeveer twee miljoen gulden. De advertentie, die tien seconden was te zien, kostte 1.125 gulden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 3.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muziek. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV 14.00 Gram. 14.25 Lichte muz. 15.00 Metropolc-ork. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspec tief, praatje. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Biaasork. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 23.00 Avondoverdenking. 23.15 Or gelmuziek. 23.45 Gram.'23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de walen het schip, praatje. 11.15 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Jazzmuz. 12.50 Uit het be drijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Medcd. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Trombone en piano. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Milit. ork. 18.45 Journ. 19.00 Orgel en zang. 19.30 Dansmuz. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sport- p.'aatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Capriccio, opera. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Zang en gitaar. 23.00 Sportact. 23.10 Gram. BRUSSEL. 324 m. 23.5524.00 Nieuws. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Vlaamse muziek. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Fluit en clavecimbcl. 16.30 Omr.orkest. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Hoorsp. 21.00 Strijkkwart. 21.30 Cmr.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Jeugdprogramma. NTS: 17.30 Int. jeugdjournaal. 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Disneyfilm. 21.15 Voordr. 21.40 Kunstrubriek. 22.05 Avondwijding. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag. 20.30 Docum. reportage. 21.00 TV-spel. OSLO (Reuter) De Britse minister president,Macmillan, is voor een officieel bezoek van vier dagen aan Noorwegen te Oslo aangekomen. Macmillan zal met Noorse leiders be sprekingen voeren. Zijn bezoek is een tegenbezoek voor het bezoek dat de Noorse premier Gerhardsen in 1958 aan Londen heeft gebracht. Op het vliegveld was ter verwelkoming ook de Russische ambassadeur Sergei Gri- banov aanwezig. Zijn aanwezigheid was een verrassing voor iedereen. Een woord voerder van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat hij niet was uitgenodigd. De Britse premier keek ernstig toen hij Gribaniv de hand drukte, maar deze zei iets in het Engels waarop Macmillan lachte. (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam is op 30 mei de stichting „CO-TV" opgericht, die streeft naar een zo spoedig mogelijke verwezenlijking van een coöperatieve televisievereniging. „CO- TV" stelt zich ten doel om onafhankelijk van het bestaande omroepbestel een volledig tweede Nederlandse televisieprogramma te verzorgen over een tweede net. De exploi tatie hiervan zal geschieden uit reclame-inkomsten. Of „CO-TV" ooit als coöperatieve televisievereniging zal worden opgericht hangt af van de televisiebezitters zelve die worden uitgenodigd zich als begunstiger op te geven van de stichting „CO-TV" en zich daardoor uit te spreken als voorstander van het tweede televisieprogramma dat door de coöperatieve vereniging zal worden verzogd. Hiertoe wordt een eenmalige bijdage gevraagd van f 1. Later zal iedere begunstiger in de gelegenheid worden gesteld financieel in „CO-TV" deel te nemen tot een bedrag van maximaal 1000 gulden. De initiatiefnemers van „CO-TV" zijn de heren Pieter de Ruwe hoofdredacteur van het Weekblad TV, G. J. van den Brink, reclameadviseur, L. B. E. Thung. officier Koninklijke Marine, Dick de Vilder en Wim lbo, televisiedeskundigen. Het blijkt onmogelijk, zo zeggen zij, dat een tweede televisieprogramma uit de kijkgelden wordt gefinancierd. Omdat men dus zijn toevlucht moet zoeken tot reclame (waar mee de regering zich in principe reeds be reid heeft getoond) achten zij het wenselijk dat de exploitatie van die reclame-zender in handen komt van de kijkers zelf mid dels de „CO-TV". Het plan omvat onder meer de volgende punten: 1. Het kapitaal wordt bijeen gebracht door de leden der vereniging; 2. ieder lid mag niet meer dan 1000 gulden inleggen, zodat „CO-TV" niet in handen van slechts enkele op winst bejag uitzijnde mensen kan komen; 3. slechts tien percent van de zendtijd wordt verkocht aan adverteerders die geen in vloed mogen uitoefenen op de inhoud van de overige programma's; 4. de winst uit reclame-inkomsten moet aan de televisie zelf en aan de kijkers ten goede komen; het grootste deel zal aan de verbetering van de programma's worden besteed. Aan hen, die in het kapitaal hebben bijgedra gen, zal nooit meer dan 8 percent per jaar op hun aandeel worden uitgekeerd; 5. „CO- TV" zal de levensovertuigingen en -be schouwingen van het Nederlandse volk in al zijn schakeringen tot uitdrukking laten komen; 6. het bestuur van „CO-TV" wordt van onderaf gecontroleerd door een uit de leden gekozen ledenraad en van bovenaf door een raad van toezicht waarin ver tegenwoordigers van de overheid naast te goeder naam en faam bekend staande des kundigen zitting hebben. Daar de vereniging een coöperatieve vorm heeft dienen de winstgerechtigde leden het bedrag waarmee zij deelnemen op ieder gewenst moment te kunnen terug vorderen, Daarom wil het bestuur tegen over de kapitaal-deelneming een groot ga rantiefonds stellen. „CO-TV" wil dit ga rantiefonds kweken in de overgangsfase tot 1963 in welk jaar een tweede televisie net technisch mogelijk zal zijn. Zij wil dit doen door in het bestaande televisie-pro gramma een beperkt aantal minuten als reclame-zendtijd te exploiteren. Hierbij wordt gedacht aan een minimale toewijzing van tweemaal drie minuten per avond ge plaatst vóór en na het N.T.S.-journaal. In 1963 zou „CO-TV" dan geheel op eigen wieken kunnen drijven en zelfs gebruik kunnen maken van eigen studio's en tech nische outillage. De heer De Ruwe wees er op dat andere gegadigden voor televisiezendmachtiging zich baseren op de wenselijkheid reclame via televisie te maken; „CO-TV" streeft echter slechts naar een tweede televisie net en wil slechts reclame om dit net, dat velen wensen maar dat nimmer, uit- de kijkgelden kan worden betaald, financieel mogelijk te maken. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Y. Scholten heeft bekendgemaakt dat het vraagstuk van studiebeurzen ten behoeve van de televisie door de overheid, en de verhou ding tussen de NTS en de overheid nog in studie is. Om deze reden is aan de artiest Wim lbo nog geen studiebeurs verleend voor een reis langs de Westeuropese radio- en televisiestations. In de Westdultse hoofdstad werd giste ren duidelijker dan ooit dat de machtige Amerikaanse televisie maatschappij Co lumbia Broadcasting System betrokken zal zijn bij het tweede Westduitse televi sieprogramma. Nadat reeds enkele weken geleden Freies Fernsehen G.M.B.H. te Frankfort over samenwerking met de C.B.S. had gesproken, verklaarden de Ame rikanen gisteravond zelf dat een overeen komst is gesloten, volgens welke de grote ervaring op technisch en organisatorisch gebied van de C.B.S. volledig ten deel zul len vallen van Freies Fernsehen. Door deze combinatie wordt de kans van Freies Fernsehen op het tweede program ma groter dan ooit. De Amerikaans-Duit se combinatie rekent erop dat het vol gend jaar ongeveer een miljoen televisie kijkers direct door haar zullen kunnen worden bereikt en dat dit aantal binnen vijf a zes jaar zal oplopen tot zes a acht miljoen (tans 4 miljoen). In de komende weken zal echter in de Bondsdag de felle strijd gestreden moe ten worden om dit programma. Men ge looft algemeen dat de regering-Adenauer binnenkort de licentie voor het commerci ële gedeelte van het programma aan Frei es Fernsehen zal geven. Daarmee zal even wel nog geen klaarheid geschapen zijn over het beheer van dit tweede program ma. De regering te Bonn wenst een over koepelende organisatie, die het oppertoe zicht krijgt ook over de programma's maar de deelstaten, die in West-Duitsland radio en televisie in handen hebben, voe len daar niets voor. En tot vlak voor het dezer dagen in het parlement te Bonn beginnende debat hierover staat men vrij scherp tegenover elkaar. Freies Fernsehen, voortgekomen uit een studiegenootschap over radio en televisie, heeft een vakkundige staf: de voormalige P.T.T.-staatssecretaris prof. dr. Gladen- beck en de ex-perschef Schmidt vormen de directie. Naast hen staan onder andere een radiovakman uit Stuttgart en Ernst Bornemann, die in Engeland, Amerika, en Canada op televisiegebied zijn sporen heeft verdiend. Men verwacht dat Freies Fernsehen reeds op 1 juli aanstaande te München met de produktie van een reeks programma-onderdelen - voorraad voor de toekomst - zal beginnen en dat de maat schappij begin 1961 op volle toeren het tweede programma zal kunnen starten, voorlopig met dertig uur in de week. De jaarlijkse patrouille-wedstrijden van de Nederlandse Padvinders Vereniging, die telkens met Pinksteren in Ommen wor den gehouden, zijn ditmaal gewonnen door de Sperwer-patrouille uit Haarlem, beho rende tot de Elfregi-groep van de Duin- zwervers. Van de ongeveer vijftig deelne mende patrouilles verwierven de Sperwers 485 van de te behalen 685 punten. Verle den jaar bezette de Sperwer-patrouille de tweede plaats. Tot hun niet geringe verrassing werd de zegevierende padvinders bij de uitrei king van het wisselschild meegedeeld, dat de Nederlandse Padvinders ter gelegen heid van het gouden jubileum een extra prijs beschikbaar heefhgesteld. En wel een reisje naar Schotland, voor het bij wonen van het internationale kamp voor patrouille-verkenners, dat half juli zal wor den gehouden. Deze Sperwer-patrouille, bestaat uit Tom Hamikyr (patrouille-lei- der), Henk Hoogheid, Jan Willem Groenen- daal, Erny van der Schriek, Nico Koers en Hans Termeer. Demonstraties De viering van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Padvinders (N.P.V.) zal zaterdagmiddag 11 juni worden voort gezet met een aantal demonstraties van de activiteiten in het spel van verkennen door verkenners. Men komt daarvoor bij een op het terrein in Den Hout aan de Wagenweg tegenover garage „Den Hout". Ook worden op die diensten bewezen aan de gemeenschap. Leden van de N.P. V. en verkenners van de Katholieke Jeugd beweging zullen honderd schooltuintjes va zieke kinderen in orde maken, gaan vijf honderd zieken en mindervaliden een be zoek brengen en bezoeken tien kinder- en band zal een mars door Haarlem maken en voor de avonduren staat een bijeen komst in de tuinzaal van het Concertge bouw voor bejaarden en minder validen op het programma. Padvinders werken mee en na de pauze zal de film „Ridders zonder harnas", welke zich in de omge ving van Bloemendaal en Santpoort af speelt, vertoond worden. Op zaterdag 18 juni wordt een rimboe- jacht op de Vinkenbaan in de duinen van de Amsterdamse waterleiding te Aerden- SAIDA, een der Berber-leeuwinnen van het circus Toni Boltini, dat tot en met van daag in de Haarlemmerhout staat, heeft geen hoge opvattingen van het moeder schap. Zodra heeft zij enkele welpen ter wereld gebracht, of het is met de moeder liefde gedaan. Zij keert haar kroost radi caal de staart toe en de welpen zijn over geleverd, nu jawel niet aan de hei denen, maar dan toch aan een hond die haar taak wil overnemen. Wordt zo'n moederhond niet tijdig gevonden, dan helpt er voor de leeuwtjes geen moeder tjelief meer aan en gaan ze dood. Voor de beide welpen die dinsdagmor gen vroeg de levende have van het circus kwamen uitbreiden, arriveerde de hulp op het nippertje. Het heeft acht uur geduurd vóór een geschikte teef de plaats van Saida innam. Die teef is Les van de familie Dasia uit de Coornhertstraat 32. Ze had zelf acht jongen op de wereld gebracht, van wie er een bij haar mocht blijven. De groentenman, die bij deze Haarlemse fa milie komt, is ook leverancier van het cir cus. Hij zorgde er voor dat Les daar haar nieuwe moederrol kon gaan vervullen. Haar hondebaby ging mee naar het circus en liet zich het gezelschap van de beide welpen welgevallen. Het moederhart van Les ging onmiddel lijk voor de leeuwtjes open. Zij ligt nu met haar troetelkinderen in een mand in de circuswagen van mevrouw Althoff. Deze heeft eerst de welpen zo goed en kwaad als het ging in leven weten te houden met de fles. Tot Les kwam, die de verstoten leeuwtjes zoogt alsof het hondjes zijn. De leeuwebabies, die niet zoveel groter zijn dan het jonge hondje, voelen zich bij hun nieuwe mama zeer op hun gemak. hout gehouden. Welpen van de N.P.V. en van de V.K.J.B. spelen een „wereldjam- boeree". Dit spel wordt deze middag in alle districten van ons land gespeeld, die middag naar Dordrecht, waar een na tionaal bandconcours wordt gehouden. Zondag 19 juni om halfvier wordt in de Grote Kerk te Haarlem een dankdienst gehoóden, waarin ds. J. W. G. van der Ree zal voorgaan. Scotland Yard heeft laten doorscheme ren dat een vrouw misschien betrokken is bij de recente diefstal van juwelen ter waarde van 2 miljoen gulden van de Ita liaanse filmster Sophia Loren. Een woord voerder van de Yard zei dat hij niet het bericht wilde ontkennen dat wordt gezocht naar een blonde jonge vrouw die regelma tig in gezelschap is gezien van een beken de juwelendief. Geloofd wordt dat de vrouw de juwelen misschien vervoerd heeft voor de dief, misschien naar het continent. De politie onderzoekt tevens de verkla ring van een gevangene dat hij aan de diefstal zou hebben deelgenomen als hij niet gearresteerd was i.v.m. een andere zaak. Samuel Balcombe, directeur van de ver zekeringsfirma die de zaak behandelt, zei dat de gevangene ook de naam van de man heeft genoemd die achter de juwelen roof zit. De gevangene heeft beweerd dat de juwelen naar Rotterdam zijn gebracht en hij heeft de naam genoemd van de man die misschien de heler is. LONDEN (UPI) Ongeveer 30 aanhan gers van Sir Oswald Mosley, de vroegere leider der Britse fascisten, hebben dins dagavond gedemonstreerd tegen de Ame rikaanse neger Sammy Davis jr., een kleinkunstenaar, die van plan is te trou wen met de Zweedse actrice May Britt. Davis,34, heeft maandag samen met May Britt, die 24 is, bekend gemaakt dat zij van plan zijn in september met elkaar te trouwen. Toen Davies gisteravond de nachtclub waar hij was opgetreden verliet,werd hij door leden van de Britse unie-bewe ging, welke zich tot taak stelt „Engeland blank te houden" opgewacht met voor hem beledigende spandoeken. Toen Davis in een door een chauffeur bestuurde auto wegreed, werd hij gevolgd door een ge luidswagen, waaruit het zelfde slag leuzen klonk als die op de spandoeken. 1213. Kabouter Ponko had nog maar net op tijd het gevaar ontdektHij liet z'n gereedschap vallen en nam de benen, vóór de naderende man hem gezien had. Ponko zag even verderop een grote steen; met 'n vaart schoot hij daarheen. Het ding was groot genoeg voor hem om zich er achter te verschuilen, en dat deed hij dan ook gauw. Hij hijgde nog van de schrik en van het harde lopen, maar nu zat hij veiilg 20) Omdat dat net iets voor de rechter was, dacht Cayce; de rechter had het huwelijk niet geannuleerd, zoals hij voorgaf, eenvoudig omdat er ergens binnen in dat geslepen brein van hem een plan was gerijpt om ééns op de een of andere manier gebruik te maken van het feit. Waarschijnlijk wist de rechter zelf niet precies hoe en onder welke omstandigheden hij er ge bruik van zou kunnen maken; het was alleen zijn in stinct om vechtmateriaal te verzamelen. Maar de she riff kwam met een ander antwoord. „Natuurlijk wist de rechter dat Dodie mettertijd een rijk meisje zou zijn," zei hij mét een verontschuldigende blik op Dodie. „De rechter zou er geen bezwaar tegen hebben gehad al dat geld in de familie te krijgen." Dodie zei, nogal koeltjes, dat de sheriff daar mis schien gelijk in had. „Ik heb daar ook aan gedacht. Ik kon geen andere reden bedenken. Iemand die hem niet iedere dag meemaakte kan zich niet voorstellen wat voor een man de rechter was. Hij sloeg Cayce niet, toen hij nog een jongen was. Cayce was goed gekleed en gevoed, hij had een onderdak en werd naar school gestuurd. Er was nooit iets waar je hem op aan kon vallen, maar toch was hij wreed en haatte hij Cayce." „Waarom?" vroeg Luke. „Om dezelfde reden. Hij wilde geld hebben en hij wilde Blanchaard hebben," zei Dodie bedaard. John beaamde onverwachts: „Ze heeft gelijk, Luke. Voor het oog van de wereld was de rechter een goed burger. Maar in werkelijkheid maakte hij Blanche het leven tot een hel en heeft hij Cayce het huis uitge dreven." De sheriff wreef andermaal bedachtzaam zijn neus. „De rechter scheen met Roddy wél te kunnen op schieten. Natuurlijk is Roddy hier gebleven, veronder stel ik tenminste, omdat zijn moeder het wilde, maar ik heb altijd gedacht dat het ook was omdat de rechter hem nodig had om cp de onderneming te helpen." Dodie zei: „Roddy weet niets van de onderneming af en het interesseert hem nog minder". „Misschien," zei Luke. „Maar hij zou geen belang hebben bij de dood van de rechter. Integendeel, als Roddy hier wilde wonen, had hij er alle belang bij dat de rechter zou blijven leven. Tenzijhij iets te erven had!" Met verbazingwekkende snelheid was hij hun aller gedachten een sprong vóór geweest. John zei: „Heeft de rechter geld nagelaten? Ja natuurlijk, hij moet wel wat hebben nagelaten en waarschijnlijk gaat dat naar Roddy." „Ik heb nog niet kunnen uitvinden of de rechter een testament heeft gemaakt of niet. Juffrouw Blanche weet het niet en Roddy zegt dat hij het ook niet weet. Als hij geen testament achtergelaten heeft, is juffrouw Blanche zijn naaste bloedverwante. En natuurlijk zou Roddy indirect ook zijn erfgenaam zijn. Waax bet om draait is óf en hoeveel de rechter had na te laten." Hij wendde zich tot Cayce: „Waarom denk je dat de rechter je gevraagd heeft te komen, Cayce?" „Dat heb ik u al verteld. Ik dacht om over de zaken te praten. Maar hij vroeg me alleen hier een paar dagen te blijven." Dodie zei: „Ik geloof dat ik u moet vertellen, sheriff, dat de rechter zowat een week geleden een vreemde ervaring heeft gehad. Het was voordat Cayce kwam." „Wat was dat dan?" „Hij was op het meer in de lichte skiff, aan het vissen. Ouwe Stinkerd dat is die krokodil die al heel lang in het meer is viel plotseling de boot aan en wierp hern ondersteboven. De rechter kon niet zwemmen, hij heeft nooit kunnen zwemmen. Boven dien had hij last van zijn hart. Hij schreeuwde en spartelde wat rond, totdat Roddy hem hoorde en hem uit het water haalde." Weer viel er een stilte. Toen zie de sheriff: „Dat is merkwaardig. Krokodillen vallen meestal zo'n boot niet aan." Dodie zei langzaam: „Ik geloof dat het de boot niet was. Ziet u, toen ze de boot later op de avond aan land hadden, heb ik ernaar gekeken en toen zag ik dat er een plank, of liever een dunne lat, rechtop aan het achtereind van de boot was gespijkerd, zodat het ene eind onder water stak. Tot ongeveer een decimeter onder water was hij versplinterd. Zelfs Ouwe Stinkerd zou op de reuk van bloed afkomen De sheriff sprong op. „Goeie hemel, kind, je wilt toch niet zeggen dat iemand stukken vlees aan die lat had vastgemaakt, in de hoop dat de krokodil de boot zou omgooien en dat de rechter zou verdrinken of een hart aanval krijgen?" Hij ging weer zitten en staarde Dodie aan. „Dat zou moord zijn!" Dodie zei: „Gisteren is hij vermoord!" „Vermoedde de rechter iets?" vroeg Cayce. „Ik denk het wel," zei Dodie. „Ik in ieder geval wél. Daarom heb ik die boot bekeken. Het was niets voor Ouwe Stinkerd. En weet u, krokodillen bijten niet. Ze rukken voesel af en nemen het mee om het een tijd te begraven. Veronderstel dat Ouwe Stinkerd op de boot afgezwommen is en aan die lat heeft gerukt. Het is een erg lichte boot, hij is omgeslagen. Je kon op je vingers natellen hoe dat zou gebeuren." Het was waar, iedereen die in dat meren-district was opgegroeid, wist het. De sheriff vroeg bezorgd: „Heb je daar met iemand over gesproken, Dodie?" „Nee, er was niemand met wie ik erover kon spre ken, behalve mijn vader en ik wilde hem niet zenuw achtig maken. Maar ik geloof dat de rechter het wist, dat hij bang was en daarom Cayce heeft gevraagd te komen. Eén ding is zeker, hij wist dat Cayce in New York was, en wie ook die lat aangebracht had, Cayce ixi geen geval. En nog iets: Hij hield niet van Cayce, hij haatte hem, maar hij vertrouwde hem. Ik denk dat hij bescherming wilde hebben." „Och lieve hemeltje," zei Luke, „was ik maar wa termeloenen blijven kweken!" Misschien had Dodie gelijk, dacht Cayce. Zeker zou dat een verklaring zijn voor die vluchtige ogenblikken van oprechtheid die hij tot tweemaal toe had opge merkt gedurende zijn gesprek met de rechter. Hij zei langzaam: „De rechter heeft nooit van me gehouden Luke, maar als hij bang was, is het mogelijk dat hij me heeft laten komen. Hij vroeg me inderdaad om te blijven, maar hij maakte me tevens duidelijk dat het niet zijn bedoeling was dat ik hier zou ko men wonen." „Heeft hij enige toespeling gemaakt op een poging tot moord?" „Nee. Hij zou me nooit in vertrouwen genomen heb ben. Hij zou me nooit ronduit gevraagd hebben te blij ven omdat hij hulp nodig had." „Misschien niet," zei Luke weifelend. „Het bevalt me niet, Dodie. Ben je er zekr van, dat het zo gebreud is?" Dodie knikte. „Heb je het zien gebeuren, Dodie?" vroeg John. „Nee. Het gebeurde omstreeks zonsondergang. Roddy heeft hem eruit gehaald en thuisgebracht en later de boot binnengehaald. Hij kwam die avond bij ons en verteld 't mij. Midge was in Tampa en vader had een van zijn slechte dagen en was in zijn kamer. Toen Roddy weg was bedacht ik hoe vreemd het was en dus nam ik een staaflantaarn en ging naar de pier om te kijken. Ik denk niet dat Roddy ooit die ver splinterde lat heeft gezien of dat hij er iets van ge weten heeft. Maar ik denk dat de rechter het wél wist." „Dat schakelt Roddy uit. Hij zou zoiets niet in elkaar zetten en als het gelukt was, de rechter eruit halen, om hem dan, negen dagen later dood te schieten," zei John. „Je weet nooit waar een mens toe in staat is," viel de sheriff uit. Hij keek John een ogenblik scherp aan: „Hoe weet jij dat het negen dagen geleden ge beurd is?" „Ik heb het gezien tenminste ik zat op de veranda en hoorde de rechter gillen. Ik rende naar mijn aan legplaats. Roddy was er toen al en hielp de rechter naar huis. Ik wist het niet, van die krokodil. Ik dacht dat de rechter uitgegleden was en een onvrijwillige duik genomen had Zeg Luke, heb je al iemand gevonden die het revol verschot gehoord heeft?" „Zie je, ik heb daar een theorie over." John leunde voorover in zijn stoel. „Als de bommenwerpers boven je hoofd zijn, kun je niets horen en (Wordt vervolgd) Het gerechtshof te Amsterdam heeft in beroep een 34-jarige lasser, zonder vaste woonplaats, wegens het per brief met openlijke geweldpleging bedreigen van de directeuren van een Amsterdams assuran- tiebedrijf, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank had hem tot zes maanden, waarvan vier voorwaar delijk, veroordeeld. De man had verschil van mening met de directeuren over de uitkering van brandverzekeringspenningen. Tegenover de politie had de lasser bekend, maar voor rechtbank en hof ontkend een dreig brief te hebben geschreven. De inhoud daarvan luidde ongeveer als volgt: „U stuurt een der beste oud-strijders ten gronde. Nu, vijftien maanden na de brand weigert u nog steeds aan uw verplichtin gen te voldoen. Betaal vóór 1 oktober, an ders bent u vogelvrij. Nu worden u, heren, door ons aangepakt volgens de methode van het eigen snelrecht. Hoogachtend: veertien oud-commando's. De twee directeuren van de assurantie firma verklaarden zich door de brief be dreigd te hebben gevoeld. De eigenlijke betekenis van het werk woord vasten is: zich in acht nemen en ook: vasthouden. Er is verwantschap met het bijvoeglijk naamwoord vast. Waarschijnlijk is het woord evenals het woord kerk uit het Gotisch in het West-Germaans overgenomen. In het Middelnederlands luidde het vastine met het accent op de eerste lettergreep, in tegenstelling tot een woord als woestine dat het accent op de i had en daardoor nu woestijn luidt. Een merkwaardige samenstelling is vastenavond, dat vaak vastelavond wordt uitgesproken. Hetzelfde ziet men in woorden als schrikkeljaar, werkeldag en in vroeger tijd: drinkelbier, schortel doek en nog andere. De verklaring is dat de verbindingsklinker e die gevaar liep te verdwijnen, als reactie juist werd ^verzwaard tot - el. j

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9