Pleidooi voor tariefsverlaging loon- en inkomstenbelasting De beurs Dubbele druk op uitgekeerde winst n.v.'s verzachten Emissie Daalderop Loonsverhogingen zijn zeer wel draagbaar gezien produktiviteit Prijsniveau stabiel dankzij verlagingen Conferentie te Parijs is begonnen SCHEEPVAARTBERICHTEN Blijdenstein 7 (onv.) 13 JAARREDE VOORZITTER PROT. CHR. WERKGEVERS Nog deze zomer ratificatie Benelux-verdrag MINISTER DE PO US De „zes" en de „zeven" DE WEEKSTAAT Grote deviezenaanwas Circulatie ingekrompen droomtrico DONDERDAG 9 JUNI 1960 In zij" jaarrede, getiteld „De welvaart als gave en opgave", heeft de voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn., in de vandaag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden algemene vergadering van het Verbond onder meer aandacht gewijd aan de belastingpolitiek. Hü pleitte in het bijzonder voor verlaging van het tarief van de loon- en in komstenbelasting alsmede een verzachting van de dubbele druk op de uitgekeerde winsten van naamloze vennootschappen. Behalve op deze twee, wees hij op nog andere verlangens op fiscaal gebied, zoals de fiscale winstbepaling, het aanmerkelijk belang, het bonusaandeel, en de belastingheffing van de gehuwde vrouw. Hij hoopte dat hiervoor een regeling zal kunnen worden gevonden, die het bedrijfsleven „meer bevrediging schenkt dan de huidige". De heer Borst was zich ei-van bewust jat de genoemde voorzieningen veel geld kosten, maar hij meende dat de budget taire ruimte daarvoor thans aanwezig is. Hij voegde hieraan toe: „Voor zover die ruimte niet groot genoeg is om in vol doende mate iets aan cleze punten te doen, ben ik van mening, dat er geen bezwaar tegen bestaat een en ander ge deeltelijk ten laste van de indirecte be lastingen te brengen". Het zijn in ons land immers, zo be toogde de verbondsvoorzitter, met name de directe belastingen die zeer zwaar zijn, en een verschuiving in de druk van de directe naar de indirecte belastingen acht te de heer Borst naast een verlaging van de totale druk „alleszins wenselijk". Hij was voorts van oordeel dat een minder zware belasting van de inkomsten uit arbeid en besparing en een zwaardere be lasting van de consumptie goed aansloot bij het bezitvormingsklimaat dat wordt nagestreefd, en bij de fiscale verhoudin gen in verschillende andere landen van de Europese Economische Gemeenschap. Wat nog de hierboven gememoreerde verzachting van de dubbele druk betreft, releveerde hij het rapport van het Katho liek Verbönd van Werkgevers waarin wordt voorgesteld de winsten van alle on dernemingen te belasten met een bedrijfs belasting, die verrekenbaar is met de in komstenbelasting die de aandeelhouder over de uitgekeerde winsten moet betalen. De heer Borst geloofde „dat deze hoofd gedachte van het rapport ten volle onze instemming kan hebben." Loonpolitiek geen frase De (nieuwe) loonpolitiek kwam ook ter sprake. De verbondsvoorzitter concludeer de dat de grotere vrijheid „geen frase" is gebleken, en dat vanuit het oogpunt van de vrijheid van bedrijfstak en onder neming de ingeslagen weg „positief" is te waarderen. Voor de toekomst bepleitte hij een verder evolueren langs de eenmaal ingeslagen paden, met evenwel in één op zicht reeds terstond een „accentverleg ging." Het laatste hield verband met de structuur van ons economisch bestel. De krapte op de arbeidsmarkt die hiermee samenhangt, leidt ertoe, aldus de heer Borst, dat de mogelijkheden van de dif ferentiatie beperkt blijven, „Beperkter dan wij aanvankelijk misschien hadden ge dacht". Het gevaar bestaat dat sterke be drijfstakken voorop gaan en dat vervol gens in bedrijfstakken met een geringe of in het geheel geen stijging van de pro- duktiviteit een zelfde (fikse) loonsverho ging wordt gegeven, op welke wijze van de macro-economische norm (geen grote re loonsverhoging dan de stijging van de produktiviteit toestaat) niets terecht komt. Het is dan ook duidelijk geworden, dat de coördinatie niet alleen een zaak is voor de zwakke bedrijfstakken achteraf, maar ook een voor de stex-ke bedrijfstakken vooraf, en in het toekomstige loonbeleid zal dus zo betoogde de heer Borst bij de toetsing in sterkere mate moeten worden gelet op het effect van de loons verhoging op de nationale economie. „De coöi-dinatie vooraf verdient daarbij specia le aandacht en wel naarmate de span ning op de arbeidsmarkt groter is." Alleen op deze wijze, concludeerde hij, kan worden voorkomen dat de stijging van de loonvoet groter is dan de stijging van de produktiviteit. Dat bij zo'n beleid de macro-economische mogelijkheden als in dicatie voor de loonsverhoging, die ge- Op 20 juni zal bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v. de inschrijving open staan op de reeds aangekondigde emissie van 1125 gewone aandelen B van 1.000 a pari in de n.v. Koninklijke Me- taalwarenfabrieken v.h. J. N. Daalderop en Zonen in Tiel. Deze nieuwe aandelen delen voor de helft in de resultaten over 1960 en ten volle in die over volgende jaren. Het bezit van twee oude gewone aandelen A en-of B geeft bij inschrijving recht op toewijzing van één nieuw gewoon aandeel B. De claimhandel begint op 10 juni. De startingsdatum is 4 juli. Officiële notering alsmede te zijner tijd dooreenleverbaax-- heid met de reeds uitstaande aandelen zal worden aangevraagd. Zoals bekend, keei-de het bedrijf over 1959 een onverandei-d dividend van 10 per cent uit. De expansie van zaken en de noodzakelijke investeringen stellen grote eisen aan de financiering. De voox*uitzich- ten op korte termijn zijn gunstig. De eer ste zestien weken in 1960 gaven een om zetstijging van betekenis te zien. Ver wacht wordt dat in 1960 de omzet van 1957 zal worden overtroffen. In 1960 en 1961 kan gerekend worden op een volle dige bezetting van het produktie-apparaat De dix-ectie ziet daarom de toekomst met vertrouwen tegemoet en vei*wacht over 1960 een zelfde dividendpercentage als over 1959 te kunnen voorstellen. Naar wij vex-nemen, wox-dt er op het departement van Buitenlandse Zaken naar gestx-eefd omstreeks de volgende week de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Be- nelux-verdrag te kunnen indienen. middeld mogelijk is, als uitgangspunt niet buiten beschouwing kunnen blijven, acht te hij duidelijk. De heer Borst onderstreepte dat wan neer het ernst is met de inflatiebestrij- ding medewerking aan een continuering van het huidige prijsbeleid noodzakelijk is. Prijsdalingen vormen in het geheel van de doeleinden die met het loon- en prijs beleid wox-den beoogd, een onmisbaar ele ment. Volgens de heer Borst was in de eerste fase van het gewijzigde beleid het element van prijsverlaging enigermate in cidenteel aan de regels voor de loon- en prijspolitiek toegevoegd. In de toekomst, zie hij, „zal het op een aanvaardbare en praktische wijze daarin moeten worden in gepast". Sprekende over de beloning van de on dernemingsleiding (in het geheel van de onderneming een betrekkelijk onbelangrij ke factor, maar psychologisch van groot gewicht), stelde de heer Borst voorop dat de buitenstaander de beloningen van com missarissen en directeuren „onmogelijk kan beoordelen omdat hem te enen male het inzicht ontbreekt in de betekenis en de waarde die de bijdragen van deze men sen voor de onderneming hebben". Ander zijds moet worden ex-kend, zo vervolgde hij, dat er bepaalde grenzen zijn die voor al met het oog op de verhoudingen in de onderneming „niet straffeloos kunnen worden overschreden". Afremming diepte-investeringen betreurd In het algemeen genomen stemt de eco nomische situatie tot dankbaarheid en vol doening, aldus de voorzitter. Een reden voor bezorgdheid zag hij in de situatie op de arbeidsmarkt. Niet omdat men niet aan de slag zou kunnen komen, maar zo zei de heer Borst de bezorgdheid vloeit hieruit voort „dat de tot nu toe geplande en in uitvoering zijnde investe ringen slechts in bedrijf kunnen worden gesteld ten koste van (hinderlijke) span ningen op de arbeidsmarkt. Van dit ge zichtspunt uit bezien, diende z.i. de re cente maatregel van de regering tot be- pering van de investeringsfaciliteiten met begrip tegemoet te worden getreden. Het is alleen maar te betreuren, zei de heer Borst, dat daardoor ook investeringen die er juist toe kunnen bijdragen de gesigna leerde spanningen op te vangen, de diepte investeringen, eveneens worden afgeremd. In de rede, die minister De Pous vanmorgen heeft gehouden tydens de jaarvergade ring van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland, heeft de bewindsman een nadere precisering gegeven van zijn visie op het loon- en prijs beleid, mede in verband met de opmerkingen, die van werkgeverszijde over de prak tijk van de gedifferentieerde loonvorming zijn gemaakt. De minister stelde, dat de centraal geleide loonpolitiek het vraagstuk van de prijsstijging als gevolg van de economische vooruitgang niet hééft kunnen oplossen. In de periode 1953-1958 stegen de kosten van levensonderhoud met ruim 3 percent per jaar. Een ongereglementeerde en ongecoördineerde vrije loonpolitiek, zo ging de minister verder, kan dit vraagstuk al evenmin oplossen, omdat dan het zo gevreesde haasje-over-effect zou ontstaan, waarbij de Ionen in de verschillende bedrijfstakken zich aan elkaar optrekken en daardoor al evenzeer prijsstijgingen worden uitgelokt. De heer De Pous was dan ook van me ning dat de uiteindelijke oplossing van het vraagstuk ligt in de gecoördineerde gedif ferentieerde loonpolitiek. Goede aansluiting Ingaand op het critish geluid ten aan zien van de spelregels der nieuwe loon politiek zei de minister: „Inderdaad zal men in meerdere gevallen de voorgeno men loonsverhoging achteraf gemotiveerd hebben, doch deze motivering werd toch door verschillende instanties critisch be zien, zodat ik niet geloof dat er grote af wijkingen van de werkelijkheid zijn opge treden. Het komt mij voor, dat het pa troon van de gedifferentieerde verbetering in lonen en arbeidsvoorwaarden zeer wel aansluit bij de spreiding van de produkti- viteitsontwikkeling in onze volkshuishou ding". Hiermede is niet gezegd, dat de spelre gel van de produktiviteitsgroei voor de toekomst zonder enige modificaties moet worden gehandhaafd. Spreker had er be grip voor dat een consequente en continue toepassing van de produktiviteitsregel op den duur bepaalde nadelen met zich kan brengen. Daarbij doelde hij in het bijzon der op het ontstaan van de sterke differen tiaties, die het evenwicht tussen de ver schillende sectoren van de arbeidsmarkt zouden aantasten en die bovendien een grote achterstand voor sommige groepen zouden doen ontstaan. Stabiliteit handhaven Alvorens nader in te gaan op een zekere coördinatie in dit verband, wijdde de mi nister nog een enkel woord aan de uit komsten van de gedifferentieerde loonvox-- ming zoals deze tot nu toe is gevoerd en wel speciaal met betrekking tot de ar beidstijdverkorting. Wanneer men bedenkt, dat de stijging van de produktie per ar beider in de industrie in 1958 en 1959 ten opzichte van het voorafgaande jaar resp 2,6 en 8,5 percent bedroeg en deze zich in het eerste kwartaal van 1960 ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1959 op een niveau van ongeveer 111 a 112 pet bewoog, dat kan men concluderen, zonder ook maar op enigerlei wijze de zwaarte Vandaag beginnen in Parijs besprekin gen tussen de zes landen van de E.E.G. en de zeven staten die de Europese Vrij handelszone vormen. Deze besprekingen worden gevoerd in het kader van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwex-king). Voorzitter is de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken mr. J. M. A. H. Luns. De be sprekingen zullen twee dagen duren. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Brussel werd er op gewezen dat „de zes" een hecht front vormen, maar dat „de ze ven" hun politiek nauwelijks hebben ge coördineerd. Men is in Brussel, de „voor lopige hoofdstad van (klein) Eux-opa", dan ook sceptisch gestemd ten aanzien van het resultaat der besprekingen. Verklaring van Maudlïng De Britse regering is bereid toetreding van Groot-Brittannië tot Euratoom en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) te bestuderen als die toetreding het grotere vraagstuk van de betrekkingen tussen de zes van de Europe se Economische Gemeenschap en de zeven van de Europese Vrijhandelsassociatie nader tot een oplossing zou brengen, zo heeft Reginald Maudling, de Britse minis ter van Handel, woensdag in Ottawa ver klaard. van de loonoperatie 1959-1961 te willen geringschatten, dat deze op zodanige wij ze door onze economie kan worden ver werkt, dat uit dien hoofde een doorbreking van de stabiliteit van het prijsniveau niet gerechtvaardigd zou mogen worden geoor deeld. Prijsverlaging niet incidenteel Met bijzonder veel waardering zei de minister te hebben kennis genomen van de uitspraak van de voorzitter van de Christelijke Werkgevex-sorganisatie dat de prijsverlagingen in het geheel van het loon- en prijsbeleid een onmisbaar element vormen. De opvatting, dat de politiek van prijsverlaging enigermate incidenteel aan de regels van de loon- en prijspolitiek is toegevoegd, achtte hij echter niet juist. De heer De Pous herinnerde eraan dat in de algemene aanwijzing voor het College van Rijksbemiddelaars betreffende meer diffe rentiatie in de arbeidsvoorwaarden van 31 juli van het vorig jaar, onder punt 5, de beginseluitspraak werd vastgelegd, dat een produktiviteitsstijging, die boven de in het kader der gedifferentieerde loonpo litiek aanvaarde loonsverhoging uitging voor de binnenlandse markt tot een prijs daling zou moeten leiden. Sedert de gedifferentieerde loonpolitiek concrete toepassing heeft gevonden, is systematisch aan de hand van de voor stellen en de produktiviteitsberekeningen met de betrokken sectoren van het be drijfsleven over de in dit verband moge lijke prijsverlagingen overleg gepleegd. Dit beleid op de algemene prijsontwikke ling heeft er in niet onbelangrijke mate toe bijgedragen, dat het prijsniveau als geheel in deze periode tot dusver zo sta biel is gebleven. Nauwere integratie In het algemeen wilde spreker nog op merken, dat een verdere verlegging van het zwaartepunt van de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven, zoals van verschillende kanten is bepleit, ge paard dient te gaan met een nauwere in tegratie van die beleidsonderdelen der economische politiek, die hierbij ten nauw ste betrokken zijn. Hij dacht hierbij met name aan het door de overheid te voeren loonbeleid, dat zich in deze gedachtengang zou kunnen beperken tot het toezicht op de loonontwikkeling in enkele strategische sectoren, het prijsbeleid en het kartelbe- leid. Eerder in zijn rede, bij een bespreking van de maatregelen die de regering kan nemen in verband met de conjuctuurbe- weging, kondigde minister De Pous aan, dat door de Nederlandse Bank een rege ling wordt uitgewerkt, waarbij uitzetting van kredieten door banken in de particu- liere sector aan bepaalde grenzen zal worden gebonden. Aagtedijk 9 te Antwerpen. Aagtekerk 8 v. Port Sudan n. Suez. Abbedijk 8 te Rotterdam. Abida 9 et Helsingborg. Achilles 9 te Amsterdam. Acila 24 in Panamakanaal verwacht n. Curagao. Adonis 8 v. Oranjestad n. Lumana. Aegis 8 v. Georgetown n. Tampa. Agamemnon 8 v. Charleston n. Norfolk. Alamak 8 te Newcastle v. Brisbane. Alchiba 8 te Santos venvacht. Algol 8 v. Aden n. Adelaide. Almkerk 8 te Aden. Amerskerk 8 v. Freemantle n. Adelaide: Ammon 7 v. Curasao n. Jacksonville. Ampenan 8 te Akaba verwacht v. Suez. Amstellaan 8 250 m. n.o. Manilla n. Tarakan. Amstelland 8 v. Amsterdam n. Bremen. Andijk 8 680 m. z.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Angolakust 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Annenkerk 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Appingedijk 8 v. Mobile n. Tampa. Arendskerk 8 te Melbourne verwacht. Argos 8 45 m. o.n.o. Athene n. Messina. Arkeldijk 8 v. Port Said n. Halifax. Arnedijk 8 v. Rotterdam n. Bremen. Asmidiske 8 210 m. n.w. Landsend n. Amsterdam. Asterope 8 170 m. w. Landsend n. Amsterdam. Attis 7 43 m. z.o. Kingston n. La Guaira. Atys 8 150 m. z.z.w. Durban n. Mena. Baarn 9 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Bali 8 te Surabaja verwacht v. Makassar. Banda 8 v. Calcutta n. Penang. Bantam 9 te Halifax. Blitar 9 v. Gdynia n. Amsterdam. Caltex Arnhem 8 150 m. o. Aden n. Perz. Golf. Calt. Delft 8 0 m. w.z.w. Mangalore n. Rastanura. Caltex Delfzijl 8 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 8 410 m. o. Ceylon n. Bahrein. Caltex Rotterdam 8 200 m. n.w. Perim n. Per nis. Caltex The Hague 8 10 m. z.w. Kp. Guardafui n. Bahrein. Caltex Utrecht 8 v. Bahrein n. Kurnell. Camerounkust 8 270 m. n.w. Freetown n. A'dam. Camitia 22 te Durban verwacht. Casamancc 8 20 m. w. Kp. Finisterre n. Fecamp. Castor 8 70 m. w. Gibraltar n. Tripoli. Cinulia 7 te Curasao. Cities Serv. Valley Forge 8 v. Suez n. B. Mashur. Clavella verm. 9 v. Lysekil n. Rotterdam. Colytto 8 400 m. z.o. Philadelphia n. Gulfport. Congokust 8 330 m. w. Gibraltar n. Freetown. Cradle of Lib. 9 v. Band. Mashur n. Philadelphia. Crania 12 te Curasao verwacht. Dahomeykust 8 v. Pointe Noire, 9 te Matadi. De Eerens 8 v. Assab n. Masawah. Delft 8 600 m. z.o. Flores n. Bremen. Dido 8 te Amsterdam n. Odense. Diloma 12 te Rio de Janeiro verwacht. Dinteldijk 8 te Rotterdam. Diogenes 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Dordrecht 9 v. Philadelphia n. Rio de Janeiro. Doris 8 te Ciudad Bilivia v. Port of Spain. Duivendrecht 8 v. Hull n. New York. Eos 9 te Antwerpen. Forest Hill 9 v. Thames n. Punta Cardon. Fravizo 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Friesland KRL 8 te Los Angeles. Friesland SSM verm. 9 v. Rotterdam n. Tyne. Garoet 9 te Genua v. Marseille. Geeststar 8 v. Rotterdam en terug, proeftocht. Gemma 8 te Norfolk. Giessenkerk 8 t. a. in buitenhaven v. Hongkong. Hathor 8 40 m. o.n.o. Kp. Bougaronie n. Oran. Hecuba 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Hector 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Heemskerk 9 te Marseille. Helena 8 te Amsterdam. Hera 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Hilversum 9 te Le Havre. Holendrecht 11 te Rio de Janeiro verwacht. Hoogkerk 8 80 m. n. Okinawa n. Yokohama. Iberia 9 te Garston. Isis 8 v. Cristobal n. Curasao. Ivoorkust 8 v. Douala n. Lagos. Ittersum 8 355 m. w. Finisterre n. Houston. Japara 9 te Mombasa verwacht v. Tanga. Jason 8 te Aux Caves verwacht. Java 8 v. Suez n. Aden. Kabylia 8 te Curasao. Kalydon 8 170 m. n.n.o. Fayal n. Landsend. Kara 9 bij Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Karachi 8 35 m. z. Kreta n. Napels. Karsik 8 330 m. o.z.o. Beira n. Penang. Keizerswaard 8 v Punta Cardon n. Buenos Aires. Kelletia 9 v. Rotterdam n. Glasgow. Kellia 14 ter hoogte Landsend verwacht. Kenia verm. 9 v. Fredericia n. Rotterdam. Kennemerland 9 v. Salvador n. Amsterdam. Khasiella 11 te Lorenzo Marques verwacht. Kieldrecht 8 v. Massawah n. Suez. Kopionella 9 v. Spezia n. Suezkanaal. Korendijk 8 te Philadelphia. Koren ia 11 te Buenos Aires verwacht. Korovina 13 te Curasao verwacht. Kosicia 12 te Dakar verwacht. Krebsia 11 te Curasao verwacht. Kryptos 9 te Rotterdam. Kylix 12 te Santos verwacht. Laertes 8 v. Kingston n. New York. Landak 8 v. Penang n. Kantang. Langkoeas 9 te Semarang verwacht. Leeuwarden 8 v. Puerto Limon n. Guayaquil. Lekhaven 9 te Rotterdam. Lekkerkerk 8 180 m. z.o. Port Sudan n. Port Said. Lelykerk 9 v. Khorramshahr te Basrah verwacht. Lemsterkerk 8 v. Damman n. Rastanura. Leopoldskerk 8 100 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Leuvekerk 8 40 m. n.w. Majorca n. Boulogne. Liberty Bell 8 v. Amuaybay n. Rio de Janeiro. Lissekerk 8 15 m w.n.w. Den Helder n. Hamburg. Loenerkerk 8 te Ummsaid. Loosdrecht verm. 11 v. Rio de Jan. n. Baltimora. Maas 8 180 m. o.z.o. Malta n. Alexandrië. Mariekerk 8 v. Genua n. Port Said. Marnelloyd 8 420 m. z.w. Manilla n. Manilla. Maron 7 v. Bachaquero n. Baltimore. Meerdrecht 22 te Newport News verwacht. Memnon 8 te Antwerpen n. Rotterdam. Mentor 8 25 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Minos 8 v. Kotka n. Helsinki. Mississippilloyd 11 te Bombay verwacht v. Suez. Mitra verin. 8 v. Stockholm n. Rotterdam. Modjokerto 8 te Bremen. Molenkerk 8 30 m. z. Kreta n. Marseille. Moordrecht 8 64 m. n.n.o. Oran n. Montreal. Mijdrecht 9 te Las Palmas verwacht. Muiderkerk 8 100 m. n.o. Finisterer n. Marseille. Musilloyd 9 te Penang verwacht. Naess Comm. 8 60 m. z.z.o. The Brothers n. Mena. Naess Lion 8 60 m. w. Singapore n. Hakodate. Naess Tiger 9 te New York. Naranio 13 te Rotterdam verwacht. Navicella 9 te Rio Grande verwacht v. Santos. Neder-Weser 8 190 m. z.o. Ras Al Hadd n. Singap. Nestor 8 v. Puerto Cabello n. Port of Spain. Neverita 17 t.e Curacao verwacht. Nieuw Amsterdam 8 v. Le Havre n. Southampton. Noordwijk 8 165 m. z.w. Dakar n. Monrovia. Notos 8 v. Rotterdam n. Lissabon. Ni|kerk 8 150 m. z.z.w Ouessant n. Antwerpen. Oostkerk 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Oranjefontein 8 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje Nassau 8 v. Madeira n. Barbados. Oranjestad 9 te Paramaribo. Orestes 8 v. Barbados n. Point Fortin. Osiris 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Ossendrecht 8 te Baltimore verwacht v. Gjykia. Papendrecht 8 135 m. n.n.o. Kp. Finist. n. Wlsmar. Parkhaven 8 te Rottterdam. Peperkust 9 v. Le Havre n. Amsterdam. Pericles 9 te Chimbote. P. G. Thulin 8 te Cartagena verw. v. Newport N. Philidora 9 bij Hoek van Holland verwacht. Philine 8 110 m. o. Port Sudan n. Gibraltar. Polydorus 8 v. Glasgow n. Liverpool. Prins Alexander 8 v. Napels n. Livorno. Prins der Nederl. 8 v. Port of Spain n. Plymouth. Prins Fred Hendrik 8 te Antwerpen v. R'dam. Prins Willem II 8 v. Antwerpen n. Bremen. Prins Willem V 9 te Quebec. Prins Willem George Frederik 8 150 m. n.o. Kp. Race naar Le Havre. Radja 9 te Barcelona. Rempang 8 v. Beira n. Dar Es Salaam. Reza Shah The Great 8 215 m. w. Kreta n. Banias. Riouw 8 te Fremantle v. Adelaide. Rosum 8 75 m. n.o. Ushant n. Augusta. Rotti 9 v. Khorramshahr te Abadan. Rijnkerk 8 v. Bremen n. Hamburg. Samarinda 9 v. Port Said n. Lissabon. Sarpedon 8 te New York. Schielloyd 8 te Aden. Skadi 8 te Huil. Sliedrecht 8 v. Port Socony n. Covenas. Soestdijk 9 te New York. Sc.Jon 8 53 0m. w. Azoren n. Curacao. Sommelsdijk 8 620 m. w. Scillys n. New York. Stad Alkmaar 8 v. Dakar n. Bremen. Stad Amsterdam 9 v. Ferrol n. Rotterdam. Stad Arnhem 8 40 m. o.z.o. K. Degata n. Palermo Stad Breda 8 v. Rotterdam n. Vittoria. Stad Delft 8 530 m. n.w. Azoren n. Hampton Rds Stad Dordrecht 8 v. Lübeck n. Oulu. Stad Haarlem pass. 8 Dungeness n. Savona. Stad Leiden 8 515 m. w.n.w. Walv.baai n. Durban Stad Maassluis 8 390 m. z.z.w. L. Palm n. IJmuid Stad Utrecht 8 245 m. w. Kp. Race n. Hampton R Stan vac Adventure 8 180 m. w.n.w. Kp. Cambodja naar Sungeigerong. Stanvac Sumba 8 v. Sungeigerong n. Buatan. Statue of Liberty 8 600 m. w. Azoren n. Pt. Said Steenwijk 8 150 m. o. Kp. Race n. Liverpool. Stentor 8 v. Georgetown n. Wageningen. Straat Bali 9 te Kobe verwacht. Straat Singapore 8 v. Mtwara n. Capetown. Straat Torres 9 te Manilla verwacht. Sumatra 8 v. Basrah n. Rastanura. Sunetta 8 840 m. z.w. Azoren n. Curacao. Tabian 8 te Bremen. Tamara 8 320 m. w. Kp Finist. n. Pto. Cardon. Teiresias 8 v. Penang n. Trincomalee. Telamon 8 te Port of Spain verwacht. Thuredrecht 8 130 m. w. Kp. Spartel n. La Spezia Tibia 8 v. Port Said n. Rotterdam. Tjiliwong 9 te Hongkong verwacht. Togokust 9 te Lagos verwacht. Triton 8 v. Tampa, 10 te Mobile verwacht. Van der Hagen 8 te Accra verwacht. Van Neck 8 v. Melbourne n. Sydney. Vasum 12 te Cory ton (Thames) verwacht. Vivipara 9 v. Thameshaven te Amsterdam verw Waal 8 te Amsterdam n. Rotterdam. Waibalong 5 v. Hongkong n. Bangkok. Westertoren 8 v. Fao n. Suez. Witmarsum 8 te N. Orleans verw. v. Brownsville Woensdrecht 8 v. Paulsboro n. Puerto La Cruz. I.Jssel 8 v. Puerto Cabello n. Aruba. Zonnckerk 8 360 m. n. Dakar n. Kaapstad. Zonnewijk 8 500 m. z.w. Landsend n. Amsterdam Zuiderkruis 8 te Aden. KLEINE VAART Alcetas 8 te Cadiz n. Gibraltar. Areas 8 55 m. z.w. Oporto n. Amsterdam. Ardeas 7 v. Tarragona n. Palnia de Mallorca. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 6 juni geeft de stand weer na een pe riode waarin een maandultimo en een stor ting op een staatslening vielen. Deze laat ste betrof een bedrag van 300 miljoen, maar de schatkist had daartegenover ook aanzienlijke verplichtingen. Op de eerste juni verviel ruim 100 miljoen aan vlot tende schuld en moest circa 16 miljoen worden betaald wegens rente en aflossing op gevestigde schuld. Mede door inmiddels binnengekomen belastingbedragen steeg het saldo van de schatkist van 304 mil joen tot 526 miljoen. Na de ultimo is de chartale circulatie weer aanzienlijk ingekrompen. Van een recordhoogte van 4.627 miljoen daalde deze tot 4.541 miljoen ondanks het feit, dat door de Pinksteren grote bedi-agen in omloop bleven, welke eerst in de loop van deze week zullen terugkeren. Een grote mutatie heeft plaats gevonden in de goud- en deviezenvoorraad. Deze steeg met 108 miljoen van 5.178 miljoen tot 5.286 miljoen. De oorzaak hiervan ligt in het terugtrekken van in het buitenland (Amerika) uitgezette middelen. De Neder landsche Bank heeft van deze grote ver meerdering van deviezen gebruik gemaakt om deviezen in goud om te zetten en wel tot een bedrag van 134 miljoen. Hierdoor is de goudvoorraad van 4.403 miljoen ge stegen tot 4.537 miljoen. Door deze terug trekking van deviezen en de inkrimping van de circulatie is uiteindelijk het saldo van de banken bij de Nederlandsche Bank met slechts 21 miljoen gedaald van 441 miljoen tot ƒ420 miljoen. Dit saldo ligt onder het geschatte verplichte kasreserve- gemiddelde. Hierdoor bleven de banken zich op de geldmarkt afzijdig houden, waardoor deze nogal gespannen was. Men verwacht dat deze spanning met een ver dere terugkeer van de bankbiljetten snel zal afnemen. Na het treffen van interne voorzieningen heeft Blydenstein en Co n.v. in Enschede over 1959 een exploitatiewinst gemaakt van 1.977.800 (v.j. f 1.899.251). Het resul taat van de overeenkomst met H. Willink en Co. n.v. is hierin verwerkt. Voor af schrijvingen wordt f 1.101.959 (f977.487) in mindering gebracht. Voorts wordt f 200.000 (onv.) bestemd voor extra afschrijvingen aan de reserve gedoteerd f 100.000 (onv.). Aan de reserve voor belastingen en diverse doeleinden wordt toegevoegd en voor tan tièmes uitgetrokken .f223.641 (270.564). Voorgesteld wordt zeven percent dividend (onv.). 1959 is voor de textielindustrie volgens de directie een jaar van herstel geweest. Door de droge zomer was de gang van za ken in de regenkledingsector echter me rendeels slecht. De max-ktsituatie van de ruwe katoen vertoonde een stijgende ten dentie. Het komende katoen jaar zal waar schijnlijk zowel een stijging van de Ame rikaanse produktie als van de exoten (niet-Amerikaanse katoenvax-iëteiten) te zien geven. Advertentie Dit is CROCUS, steelt elk kinderhart. Voor 3-11 jaar van 4.20 tot 7.35 PLEIN 1945 MARKTPLEIN 29 Atlas 7 v. Famagusta n. Tel Aviv. Eljo 5 te Antwerpen v. Engels Kanaal. Elsa 8 v. Amsterdam n. Delfzijl. Flevo 7 v. Palermo n. Cartagena. Inspect. Mellema 8 Dungeness gepass. n. Cardiff Manto 7 v. Cadiz n. Rotterdam. Midas 8 te Amsterdam n. Hamburg. Plato 7 v. Tunis n. Malta. Strabo 7 v. Bilbao n. Leixoes. SLEEPVAART Blankenburg 6 50 m. o.n.o. Algiers n. Port Said Clyde 6 300 m. w.n.w. Wake n. Nagasaki. Elbe 7 geankerd rede Calcutta. Friesland 7 v. IJmuiden te Rotterdam. Hudson 5 te Suez. Loire 6 60 rn. n.o. Tunis n. Sfax. Maas 7 v. Maassluis n. Dover. Noordholland 3 te Hongkong. Oceaan en Humber 7 25 m. z.z.w. Plymouth. Oostzee 6 65 m. o.z.o. Cartagena (Spanje) n. Antw Poolzee 5 360 m z.w. Dakar n. Montevideo. Schelde 7 m.s. Treworlas vlotgesl. in Perz. Golf Thames 6 180 m. n. Doreh (N. Guinea) n. H'kong Titan 7 130 m. n.w. Lissabon n. Holland. Tyne 6 300 m. z.z.w. Rio de Jan. n. Buenos Aires Utrecht 7 240 m. z.w. Marcus eiland n. Hongkong Advertentie PHILIPS IN REACTIE Aan de hausse van de aandelen Philips is gisteren een einde gekomen. De elektro- waarden werden bij de opening verhandeld op 1125, tegen gisteren als slotprijs 11521/2 percent. Het buitenland liet later verstek gaan en de koers daalde tot 1112. Door vraag van de arbitrage steeg de koers tot 1118. Unilever, die in Wall Street wederom sterk gevraagd was, verliet de markt op 973. A.K.U. een puntje lager op 488. Kon. Olie boekte op 148,20 circa een gulden winst. Voor Hoogovens bestond goede vraag, eerst werd 717 gedaan daarna 709 (71054). In de scheepvaartsector was het zeer rustig. De koersverschillen waren van geen betekenis. In de cultuurafdeling was de tendentie voor A'dam Rubber aan de lage kant en was circa drie punten lager. Staats fondsen vast bij geringe omzetten. 4J4 percent obligaties 1960 gemeente Amersfoort werden voor de eerste notering geadviseerd op 97 percent. Claims Bouw stoffen Braat werden voor de eerste ver- handeldag op 740 geadviseerd neerkomen de op 248 percent voor de nieuwe aandelen. (ANP). Boeke Huidekoper van 151 op 151 Figée van 185 op 185)4. Spaarnestad van 483 op 485b. VERHANDELDE FONDSEN. Totaal Hoger Lager Gelijk 7 juni 452 299 (66%) 81 (18%) 72 (16%) 8 juni 446 207 (46.4%) 152 (34.1%) 87 (19.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot 488—495 gl 494 Kon. Olie 147.50—148.50 148.50 Philips 1125—1157 1157 Unilever .- 973—992 990 Hoogovens 710—735 733 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 495—501 gl 499 Kon. Petr. .- 149—149.50 gl 149.— Philips 1159—1164 1159 Unilever 986—994 987 Hoogovens .-. 735—753 gl 750 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 339 Ned. Handel Mij. 272 Rotterd. Bank 294 Twentsche Bank. 270 A.K.U 488K Albert Heijn 475 Amstel Bier 445 Billiton Mij. II 365 Bols 584% Bührmann Papier 455 Deli-Mij 180.50 Dordtsche Olie 710 Fokker 400 Heineken's 575 Hoogenbosch Sch. 250 Hoogovens 711 H.V.A. 157 440 545 K.L.M 108. Kon. Ned. Zout 870 Kon. Olie 148.30 Muller Nat. Bezit 420 Nederl. Ford 430 Ned. Gist- en Sp. 355 Ned. Kabelfabr... 519 Philips Gem. Bez. 1122 Philips Pref 305 A'dam Rubber. 114 Sikkens Groep 660 Stokvis R.S 235 Thomassen Dr. 794 Unilever 973% Van Berkel's Pat. 292 Van Gelder Pap 2753A Van der Heem 263 Ver. Machinefabr. 219 Wessanen 295 Wilton Feijenoord 207 Zwanenberg-Org. 714 Interunie 209.— 231.50 493 Ver. Bezit v. 1894 129.50 H.A.L 138^ K.N.S.M 184 K N. Scheepv. Unie 149% Ommeren v 144 Stoomv. T.lij. Ned 167 Anaconda 53% Kennecott Copper 80 X Aluminium Ltd... 32 Bethlehem Steel.. 485* U.S Steel 85% Republic Steel 645* American Motors 25»V,e Genera] Motoi-s.. 46 Cities Service 43 Shell Oil 71 Va Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Verdere stijging De beurs van New York toonde gisteren een duidelijk hei'stel, waarbij spoorwegen het tempo aangaven. Het was de vijfde achtereenvolgende dag dat de slotkoersen hoger lagen. Sinds donderdagmiddag zijn de aandelen die ter beurze zijn genoteerd ongeveer 10 miljard dollar gestegen. Kort na de opening was het koersverloop on regelmatig, maar reeds na een uur werd een stijging merkbaar.. Industriële waar den bereikten het hoogste peil sinds ja nuari. Eastman Kodak boekte een winst van 5 dollar, Texaco 1 en General Electric lYz. In totaal werden 3.800.000 aandelen verhandeld. Van de 1.233 verhandelde waarden sloten 669 hoger en 347 lager. Het industriegemiddelde kwam van 645,58 op 650.35. dat van spoorwegen van 143,19 op 145,96, dat van openbare nuts bedrijven van 82,82 op 82,78. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13