Argentinië eist Eichmann binnen een week terug Kongo dreigt uiteen te vallen in provincies HET WEER Staatsgreep van Nasution? éue morris ibeforeijouêuij! Verbazing over berechting in Israel geuit in ongemeen felle nota Zuid-Afrika overweegt luchtbrug naar Kongo Vuurzee in Amsterdam-N. verwoest verenigings gebouwen Argentinië reageert niet op uitleveringsverzoek De Gaulle zwicht Abako vormt regering in Leopoldstad en ook elders doemt separatisme op Nederland gekozen in bestuur van ILO niet voor staking Boer stak dorpsgenoot met hooivork dood Werktijdverkorting bij Fokker Chief Whip op kders tip! In de krant van heden: Opklaringen en buien Aan het strand Het woord is aan LAATSTE NIEUWS Zitstaking op spoorlijn Evenmin dreigt hij met eventuele sancties Lotto-winnaar verkwistte een half miljoen in 2 jaar! Hebt U dit artikel gemist? Jammer! DONDERDAG 9 JUNI 1960 45e JAARGANG NUMMER 181 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. if 1 -ms JF m "ffibfft ha >|L Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. ff 1 j|f§f|) 1 Jfll Êp^ lj| m, fl j| 1 J li i Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JfL Jia sJL JL JIL JL JL JL i& franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gno-rekening IJmmder Courant na.129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT "(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 BUENOS AIRES (Reuter/AFP) De Argentijnse regering heeft in een nota aan Israel geëist dat de nazi-oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann nog deze week naar Argentinië wordt teruggebracht. Als Eich mann niet wordt teruggezonden zal de kwestie voor de UNO worden gebracht, aldus de Argentijnse nota. De Argentijn se ambassadeur in Tel Aviv is door zijn regering naar Buenos Aires ontboden. Ar gentinië zou overwegen de ambassadeur niet meer naar zijn standplaats te doen terugkeren. De Israëlische ambassadeur zou in zijn onderhoud met de Argentijn se minister van Buitenlandse Zaken Ta- boada uiting hebben gegeven aan zijn vu rige hoop dat. ongeacht welke beslissing de twee regeringen zouden nemen, de be staande goede betrekkingen tussen Argen tinië en Israël onveranderd zouden blij ven. Donderslag „Reuter" meldt uit Tel Aviv dat de Ar- gentijse eis tot terugzending van Eichmann voor Israel als een dondersalg aan de po litieke hemel kwam. Israëlische waarne mers achten de toorn der Argentijnse re gering om hetgeen er met de beruchte oorlogsmisdadiger Eichmann is geschied „onbegrijpelijk". Zij verwachten dat de Israëlische regering de Argentijnse eis zal verwerpen. De Argentijnse regering verwerpt de of ficiële Israëlische verklaring waarin werd gezegd dat Eichmann Argentinië vrijwil lig had verlaten om in Israel terecht te staan. In de Argentijnse nota wordt ge zegd dat het Israëlische antwoord „uit drukkingen bevat, die niet gebruikelijk zijn in het diplomatieke verkeer tussen twee bevriende landen". Als voorbeeld hiervan wordt de zinsnede genoemd, waar in wordt gezegd dat zich talrijke gewezen nationaal-socialisten in Argentinië bevin den. „De Israëlische regering heeft een schending. De ontvoering van Eichmann teit goedgekeurd en zij heeft zich solidair verklaard met de bedrijvers van deze schending. De ontvoering van Eichamann door Israëliërs is een daad die kenmer- kenmerkend was voor een bewind, dat in ternationaal algemeen werd veroordeeld. Toen de Israëlische regering of haar agen ten bevonden, dat Eichmann in Argentinië verbleef, 'had zij wettige middelen moeten gebruiken om zijn arrestatie door de Ar gentijnse gerechtelijke autoriteiten te ver krijgen", aldus de nota. De Argentijnse regering eist bestraffing van de „verant woordelijken, namelijk de agenten van de Israëlische geheime dienst, die de Argen tijnse soevereiniteit hebben geschonden". De Argentijnse regering, spreekt er ver der haar verbazing over uit dat de Israë lische autoriteiten een misdadiger als Eichmann, die zich aan rassenmoord moord heeft schuldig gemaakt", in Israel wil laten berechten. Zij vestigt de aan dacht van de Israëlische autoriteiten op de door Israel ondertekende internationale overeenkomst, waarin is bepaald dat de berechting slechts kan geschieden voor een rechtbank van de staat, op welks gebied de rassenmoord werd gepleegd, of door een internationaal gerechtshof. De Argentijnse regering keurt in haar pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland ...I, 2, 4, 5 Buitenlands nieuws1, '3, 5 De Kleine Wereld3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Uit stad en omgeving7, 9 Kennemer Kruimels9 Feuilleton 1.1 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Kunst 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en voorna melijk in het binnenland enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen een koele weste lijke luchtstroom met opklarin gen. Plaatselijk nog een bui. Krachtige, later matige westen wind. Overdag 15-17 gr. C. Zee water: 14 gr. C. Vooruitzichten: tot zondag nog koel strandweer met zonnige perioden. Oscar Wilde: Menig vrouwéhart, dat een intieme sa lon had moeten zijn, wordt een druk. restaurant. TWEKA BIKINI'S nota de door de Jodenvervolgers onder de nazi's begane misdaden op de scherpst mogelijke wijze af en zij uit haar goed keuring over de houding, die de Joden tegenover Eichmann hebben aangenomen. „Israël dient echter zijn verplicntingen tegenover een bevriende staat na te ko men en deze bestaan onder meer uit het eerbiedigen van de soevereiniteit van deze staat". De Argentijnse regering eist dan „voldoening" voor de Israëlische daad, al dus de nota. (UPI) Het Argentijnse blad Noticias Graficas heeft meegedeeld dat volgens een onderzoek van het ministerie van Luchtvaart in Buenos Aires Eichmann door Israëlische agenten werd weggevoerd in een vliegtuig dat een valse bestemming opgaf. De piloot van het toestel zou de luchtvaartautoriteiten een bestemming binnen Argentinië hebben opgegeven. Vol gens hardnekkige berichten zou Eich mann overgebracht zijn naar Recife in Brazilië en daar zijn overgestapt op het toestel van El-Al dat de Israëlische dele gatie naar de onafhankelijkheidsviering in Argentinië had gebracht. Wie anders? DETROIT (UPI) De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, heeft te Detroit in de Ameri kaanse staat Michigan, waar zij een groep van 600 mensen toesprak, verklaard dat niemand er recht op heeft critiek te leveren op de wijze waarop Eichmann gearresteerd is en berecht zal worden voor de moord op ongeveer zes miljoen Joden. „Vijftien jaar lang heeft deze waanzinni ge op aarde rondgezworven, ik weet niet in hoeveel landen of onder hoeveel schuil namen. Niemand anders in de gehele wereld had voldoende belangstelling om uit te zoeken of Eichmann dood was of leefde". JOHANNESBURG (UPI) Voor het eerst sinds op 9 april een aanslag op hem werd gepleegd, zit premier Verwoerd van Zuid-Afrika vandaag een vergadering voor van zijn kabinet. In regeringskringen en dagbladen is gespeculeerd dat het be langrijkste onderwerp op de agenda het vraagstuk is of een „luchtbrug" moet worden ingesteld voor Belgen uit Kongo, die de kolonie willen verlaten vóór deze op 30 juni onafhankelijk wordt. Volgens waarnemers zou de unie twee problemen oplossen door hulp te verlenen aan blanke vluchtelingen uit Belgisch Kon go en uit Kenya. In de eerste plaats zou de blanke bevolking van Zuid-Afrika ver sterkt worden. De oppositie heeft herhaal delijk geklaagd dat onder nationalistisch bewind van de regering Verwoerd de im migratie naar Zuid-Afrika geleidelijk is teruggelopen. In de tweede plaats zou de openbare mening getoond worden, dat ve le blanken in andere delen van het zwarte continent apartheid zien als de enige ge zonde politiek. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een felle brand heeft woensdagmiddag in Amsterdam-Noord een complex houten verenigingsgebouwen in de as gelegd en daarmee 16 verenigingen en clubs van hun vergaderplaats beroofd. Uren achtereen ging een groot deel van het noordelijk stadsdeel schuil achter een dichte rook. De brandweer streed een hopeloze strijd, on danks de twintig stralen die met slangen en kanonnen op het vuur werden gericht. Amsterdam-Noord heeft een nijpend ge brek aan verenigingsgebouwen. Het hou ten complex, dat zich over een lengte van ruim 100 meter aan het Hagedoornplein en langs de Laanweg uitstrekte bestond SINGAPORE, (UPI). - In Singa- pore circuleren onbevestigde geruch ten, dat het Indonesische leger de macht heeft gegrepen en dat president Sukarno is gearresteerd. Geruchten over een arrestatie van Su karno hebben hedenochtend ook gecircu leerd op de Amsterdamse beurs. Makelaars zeiden, dat als gevolg van deze geruchten de positie van Indonesische aandelen, die geruime tijd zwak is ge weest, sterker was geworden. Datzelfde aldus deze zegslieden, gold ook voor de rubbermarkt in Singapore. Tijdens de massale demonstraties in Japan tegen het Amerikaans-Japans beveiligingsverdrag, het aanstaande bezoek Van president Eisenhower en het aanblijven van de regering-Kxsji, werd het verkeer in het gehele land enige tijd lam gelegd. Deze foto werd gemaakt op het Mitaka-station te Tokio waar de stakers op de spoorlijn gingen zitten om de treinen het rijden te beletten. BAMBERG (Reuter) De Argentijnse regering heeft nog steeds niet geantwoord op een Westduits verzoek om uitlevering van dr. Karl Klingenfuss, een vroegere functionaris van het nazi-ministerie van Buitenlandse Zaken, die verdacht woi-dt van moord op Joden, zo heeft de open bare aanklager van Bamberg verklaard. 1-Iet verzoek is reeds enige jaren geleden gedaan. Klingenfuss heeft kort na de oor log kans gezien Duitsland te verlaten en hij woont nu in Argentinië. Tijdens een proces tegen een vroegere nazi-functiona ris, een zekere Franz Rademacher, in 1952 zijn beschuldigingen aan het adres van Klingenfuss geuit. Rademacher werd bij dit proces wegens medeplichtigheid aan de moord op 1.300 Servische Joden tijdens de oorlog tot drie jaar en vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De openbare aanklager ging te gen dit vonnis in beroep, doch Radema cher, die hangende dit beroep op vrije voe ten werd gelaten, verdween. Men gelooft dat hij ook naar Zuid-Amerika is getrokken. uit barakken die werden gebruikt door het Leger des Heils, padvindersgroepen, de Katholieke Jeugdbeweging, bejaardenso ciëteiten, accordeonclubs, en wandel-wor stel- en boxclubs. Omstreeks kwart voor één zagen enkele voetgangers rook en vuur in een der zaaltjes van het Leger des Heils. Zij drongen naar binnen, maai de dichte rook maakte het onmogelijk iets van de inventaris te redden. Ook de brandweer kon weinig uitrichten. Het vuur vrat snel door de zaaltjes heen en de vlammen joegen meters ver boven de da ken uit. Van de inventaris der zaaltjes en de be zittingen van de verenigingen kon vrijwel niets worden gered. Slechts de K.A.J. slaagde er in de kostbare instrumenten van de drumband in veiligheid te brengen. Het Leger des Heils heeft drie orgels bij de brand verloren. De schade aan vereni- ginseigendommen loopt in de tienduizen den guldens. Het gebouwencomplex was eigendom van de gemeente. LEOPOLDSTAD (Reuter) - De Aba- ko-partij van Joseph Kasavoeboe, een belangrijke minderheidsgroep in Kongo, heeft de vorming van „een eigen provin ciale regering in een federaal Kongo" in het gebied van Leopoldstad bekendge maakt. In een communiqué, getekend door de secretaris-generaal der Antoine Kingotolo, en een groep Xbako- afgevaardigclen, die een minderheid in de plaatselijke provinciale staten vormen, vordt verklaard dat „bepaalde politieke partijen" de integriteit van het gebied in gevaar brengen waardoor de vorming van de plaatselijke regering noodzakelijk werd. Waarnemers zijn van mening dat deze ontwikkeling het gehele land aan de voor avond van de onafhankelijkheid in een po litieke anarchie dreigt te storten. In po litieke kringen ziet men haar tevens als een poging om te verhinderen dat Patrice Loemoemba, de leider van de Kongole se Nationale Beweging, aan de macht komt. Diens partij bleek bij de jongste verkiezingen de grootste aanhang te heb ben. Loemoemba is dan ook favoriet voor het premierschap nadat Kongo op 30 ju ni onafhankelijk is geworden. Een woordvoerder van het Belgische be stuur zei naar aanleiding van het com muniqué der Abako: „Dit is een nieuw voorbeeld dat de Kongolezen niet de func tie van een minderheid in een democra tisch parlement begrijpen." Elders in Kongo dreigen twee andere partijen die bij de plaatselijke verkiezin gen zijn verslagen, politieke ontbinding te veroorzaken door de stichting van twee el kaar beconcurrerende staten in hun ge bieden. In de centrale provincie Kasai heeft de partij van Albert Kalordji ge dreigd met de stichting van een afzonder lijke Baloeba-staat indien zij niet de taak krijgt een provinciale regering te vor men. De partij heeft 21 zetels in de plaat selijke staten en de Kongolese Nationale Beweging 17. In de provincie Equateur in Noord-Kon- go spreken stamleden die bij de provin ciale verkiezingen zijn verslagen, even eens over afscheiding. In Elizabethstad, de hoofdstad van de provincie Katanga, verliet de minder heidspartij de eerste vergadering van de provinciale Staten. Een wet moest worden gewijzigd ter vermindering van het quo rum waardoor de Staten weer konden bij eenkomen. De tweede vergadering eindig de voortijdig onder tumult en de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Alleen in de provincie Oriëntale schijnt het rustig te zijn. Hier beschikt de partij van Loemoemba over meer dan negentig percent van de zetels in de Staten. voor de vorming van een regering en 3. Of de koning een uitnodiging ter bijwo ning van de onafhankelijkheidsviering moet aanvaarden, met het oog op de anti- Belgische gevoelens welke sommige poli tieke leiders tijdens de verkiezingscam pagnes hebben aangewakkerd. Kasavoeboe, bekend als de „vader der onafhankelijkheid" leek tot voor kort het meest in aanmerking voor het premier schap te komen, totdat bleek dat Loe moemba de meeste stemmen kreeg. De Abako is een krachtig voorstandster van een federale opbouw van de staat waar bij de provinciale staten maximale be voegdheden krijgen. Loemoemba wenst echter een krachtig centraal gezag met hemzelf aan het roer. De Abako wordt gesteund door achthon derdduizend Bakonga stamleden die in de meerderheid zijn in de westelijke punt van Kongo waar de enige zeehaven van het land is. BRUSSEL (ANP) „De toestand in Kongo wijzigt zich van uur tot uur en alles staat in het teken van de vorming van de eerste regering. Er heerst echter volmaak te rust, ook in die gebieden waar zich de laatste tijd de meeste incidenten hebben voorgedaan", aldus minister Ganshof van der Meersch, bij zijn aankomst in Brussel. Het zou in de bedoeling liggen, dat de mi nister reeds zaterdag of zondag naar Kon go zal terugkeren. Nederland is woensdag te Genève geko zen om de komende drie jaar zitting te hebben in het bestuur van de Internatio nale Arbeidsorganisatie (I.L.O.). Onder de overige negen gekozen landen bevond zich Denemarken. Behalve de tien gekozen regeringsverte genwoordigers telt het bestuur ook tien permanente regeringsleden, die de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Canada, Japan, Italië, In dia en China vertegenwoordigen. Voorts hebben tien vertegenwoordigers van werk geversorganisaties en tien afgevaardigden van werknemersbonden zitting in het be stuur. Hun ambtsperiode is drie jaar. Advertentie PARIJS (Reuter/A.F.P./U.P.I.) De Franse regering heeft donderdag de loon eisen van de arbeiders in de staatsbedrij ven besproken. In een communiqué wor den geen onmiddellijke concessies aange kondigd, maar er wordt ook niet over sancties gesproken. De regering heeft zich wel bereid ver klaard binnenkort de loonplannen voor 1961 voor de genationalisserde bedrijven bekend te maken. Verder is de regering bereid te praten over een aanpassing van de ambtenarensalarissen bij die van de genationaliseerde industrieën, voor zover dat vernigbaar is met de beschikbare mid delen. De regering houdt vast aan haar in februari genomen beslissing de ambte naren dit jaar een salaris verhoging van vijf percent in etappen toe te kennen. De organisaties van de 1.300.000 ambte naren dit jaar een salarisverhoging van niqué was uitgegeven verklaard, dat de stakingsoproep voor morgen van kracht blijft. De korte stakingen bij diverse staatsbedrijven duren intussen voort. Ook donderdag waren alle lijnen van de Pa- rijse ondergrondse, en op een na alle au tobusdiensten in Parijs, door de staking verlamd en er ontstond een grote verwar ring in de spitsuren. Woensdagavond viel de radio tussen 19.00 en 24.00 uur af en toe uit. De vakbonden hebben fel gepro testeerd tegen de schorsing van 68 man van de Parijse bus en métro ,die hebben deelgenomen aan een korte stakingsactie. De (communistische) C. G. T. heeft de roomskatholieke C. F. T. C. en de so cialistische Force Ouvrière voorgesteld een gezamenlijke actie te voeren tegen deze „aanslag op het stakingsrecht." In de buurtschap Drogteropslagen onder de Drentse gemeente Zuidwolde heeft gis termiddag een landbouwer in een aanval van woede zijn buurman, de 57-jarige boer Roelof Dross, met een hooivork in de borst gestoken, tengevolge waarvan deze ter plaatse overleed. De dader, de 55-jarige H. Sch., die in de buurtschap gunstig bekend staat, is later in zijn wo ning gearresteerd. Hij was na zijn daad weggelopen zonder te vermoeden dat hij zijn slachtoffer dodelijk verwond had. Tussen de beide mannen, die al sinds jaren een wrok tegen elkaar koesterden, was woensdag tegen het middaguur een hevige twist ontstaan over een geldkwestie. Sch., die achter het huis van zijn buurman aan het hooien was, wond zich tijdens de ze ruzie hevig op en stootte de ander op een gegeven ogenblik met de hooivork, die hij in zijn hand had, in het lichaam. Gisteravond heeft de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust op het lichaam van de ver- slagene sectie verricht, waarbij bleek dat een der tanden van de hooivork het hart doorboord had. Sch, vader van dertien kin deren, zal vandaag voor de officier van Justitie in Assen geleid worden. Advertentie Advertentie De n.v. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker en haar nevenbedrij- ven gaan met ingang van 20 juni de werk tijd verkorten. Op het ogenblik wordt in de Fokkerbedrijven 48 uur gewerkt. Men gaat nu de ene week 49 en de andere week 45 uur werken, hetgeen neerkomt op een gemiddelde arbeidsduur van 47 uur. De werknemers krijgen zodoende een maal in de veertien dagen een zaterdag vrij. Na januari wil men overgaan op de 45-urige werkweek, zodat het personeel dan elke zaterdag vrij zal hebben. Naar Brussel De Belgische minister Van der Meersch die speciaal met Kongolese zaken is be last, is naar Brussel vertrokken. Naar verwachting zal hij daar spreken over: 1. de wijze waarop verhinderd kan wor den dat Kongo politiek uiteenvalt en op onafhankelijkheidsdag zonder regering is. 2. Wie koning Boudewijn moet uitnodigen 20 STUKS F t-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1