NU MET (2$) VOORDEEL Goede prestaties van militairen worden extra beloond Ï1ENSEN Diensttijden van 80 tot 90 uur per week zijn „normaal" Fluorzouten in drinkwater kunnen tandbederf voorkomen Fa. B. ENGELENBERG Agitatie tegen rentmeester is werk van beperkte groep en Alphenaar Het weer blijft wisselvallig Bad-, Strand- en Vakantiekleding GRETHA DE BRUIJN DONDERDAG 9 JUNI 1960 Gereglementeerd beloningssysteem reeds als proef bij legerkorps RUIT-HEMDEN natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Adjudant veroordeeld wegens oplichting Brandende wagen met stro stagneerde het verkeer MARECHAUSSEES ONTEVREDEN Negenennegentig percent van de bevolking heeft een slecht gebit Straaljagerpiloot omgekomen Drie boerderijen in Waspik afgebrand Herstel in Oostzaan gaat te traag OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN KROONDOMEIN DEMENTEERT: Tien hectare heide bij Apeldoorn verbrand Twintigjarig meisje in Den Helder zoek n P Om het moreel van de troepen te ver hogen is de legerleiding voornemens voor militairen van alle categorieën en rangen een beloningssysteem in te voeren. Voor bijzondere inspanningen en prestaties kun nen militairen worden beloond. De waar dering van de prestaties kan op verschil lende manieren tot uitdrukking worden ge bracht. variërend van een verklaring van waardering tot het toekennen van extra verlof en het verstrekken van een waar debon. Met het gereglementeerde belonings systeem wordt reeds sedert enkele maan den een proef genomen bij de tot het eerste legerkorps behorende vierde divi sie. Aan het systeem ligt de gedachte ten grondslag, de militairen voortaan niet slechts te straffen indien zij in hun diens ten te kort zijn geschoten, maar hen ook te belonen, indien zij daarin bijzondere prestaties hebben geleverd. Individueel pasten enkele legerchefs in het verleden reeds beloningen toe. Er werden bijvoor beeld buitengewone verloven toegekend bij het volbrengen van de vierdaagse wandel marsen, bevorderingen werden gegeven naar aanleiding van het optreden van mi litairen bij hulpverleningen aan de bur gerbevolking bij brand of andere noodsi tuaties. Een algemener voorbeeld vormde het extra Kerst- en Nieuwjaarsverlof, dat de chef van de generale staf de laatste keer toekende voor de bijzondere prestaties die in het Franse legerkamp La Courtine waren geleverd. De kolonel van de Generale Staf J. C. E. Haex kan de geestelijke vader van het systeem worden genoemd. Het beloningssysteem wordt indien de proef slaagt, gereglementeerd. Het regle ment krijgstucht zal dienovereenkomstig worden aangevuld met bepalingen, waarin Advertentie een grote kollektie ruiten in diverse dessins en kleuren Jongensmaten v.a. 5.— Herenmaten v.a. 7.90 JEANS-SPORTHEMDEN een sterk werkhemd in KHAKI - GRIJS BLEU v.a. 7.90 Voor een grote keus Een 40-jarige beroeps-adjudant-onder- officier uit Dordrecht heeft voor de krijgs raad in Den Haag terecht gestaan omdat hij van april 1955 tot januari 1960 het rijk voor 7.000.- heeft opgelicht met valse soldijlij sten. Hij bekende. De auditeur militair vorderde een gevangenisstraf van een jaar. waarvan zes maanden voor waardelijk en ontslag uit de militaire dienst. De vrouw van de adjudant was er al tijd bang voor dat haar man aan de drank zou raken. Daarom moest de on derofficier zijn gehele salaris aan haar afdragen. Hij kreeg een gulden zakgeld per week. Het geld dat de adjudant zich toeeigende gebruikte hij om twee of drie keer per maand per taxi van Dordrecht naar Rotterdam te rijden om vertier te zoeken in café's. De adjudant heeft een uitstekende staat van dienst en stond zeer goed aangeschre ven. De verdediger, kapitein W. G. Tibben, zei dat de beklaagde een man is, die behoefte heeft aan kameraadschap en me deleven. Zijn vrouw had een abnormale angst dat haar man op het slechte pad zou geraken. Daarom had de adjudant compensatie gezocht. Kapitein Tibben vond het een raadsel dat de valse soldijlijsten zo lang zijn geaccepteerd. De fraude had bij enige controle onmiddellijk ontdekt kunnen worden. De verdediger meende dat er hier geen sprake was van oplich ting, maar van valsheid in geschrifte en vroeg vrijspraak voor de tenlastegelegde oplichting. Mocht de krijgsraad de oplich ting bewezen achten, dan vroeg hij een geringere gevangenisstraf en geen ont slag uit de militaire dienst. De krijgsraad veroordeelde de adjudant tot een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk en ontslag uit de militaire dienst. Advertentie SPORTMAGAZIJN TwUnderslaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 100'/o SERVICE Uw auto parkeert u voor de deur het beloningssysteem wordt vastgelegd. De prestaties van de militair zullen per man worden beoordeeld en aangetekend op een speciaal daarvoor dienende lijst, die met een eventuele straflijst aan het dossier van de militair wordt toegevoegd. Bij de proef, die thans wordt genomen bij de vierde divisie, kan de waardering tot uitdrukking worden gebracht door het toekennen van een verklaring van waar dering, het vrijstellen van corvee- of wachtdiensten, het geven van toestemming om eerder met verlof te vertrekken of la ter van een weekeinde terug te keren, het toekennen van maximaal twee dagen buitengewoon verlof of de uitreiking van een waardebon van maximaal vijftien gul den dan wel een combinatie van beide, het toekennen van maximaal drie dagen buitengewoon verlof, het toekennen van drie dagen verlof en een waardebon van 25 gulden en het toekennen van buiten gewoon verlof voor een tijd die de divi siecommandant bepaalt met de toekenning van een divisie-aandenken met bij behorend diploma. Er mogen geen beloningen in geld wor den gegeven. De administrateurs van de onderdelen moeten er voor zorgen, dat de waardebonnen worden besteed op de wij ze, die de militair aangeeft, mits hij deze bonnen niet aanwendt voor genots- of ver- maaksmiddelen. Op de rijksweg Aardenburg-Oostburg is de aanhangwagen van een Belgische vrachtauto, geladen met pakken stro, in brand geraakt en in vlammen opgegaan. Door de hitte en de rookontwikkeling werd het verkeer op deze weg, die de verbin ding vormt tussen België en de veerboot te Breskens, geruime tijd gestremd. De rijksverkeerspolitie, die de in de richting Breskens rijdende wagen inhaal de, ontdekte de brand en liet het voertuig, toebehorende aan een Belgische maat schappij, die geregeld stro-vervoer naar Nederland verzorgt, stoppen. Het gelukte de trekker van de brandende aanhangwa gen los te maken, waardoor de auto kon worden behouden. De brandweerkorpsen van Aardenburg en Oostburg namen aan het blussingswerk deel, doch konden niet voorkomen, dat de aanhangwagen met het stro geheel verloren ging. Advertentie In de woensdag in Eindhoven begonnen tweedaagse algemene vergadering van de marechaussee-vereniging (marechaussees beneden de rang van officier) heeft de voorzitter, adjudant-onderofficier F. H. Schoenmakers uit Breda, een aantal grie ven naar voren gebracht, die in de vereni ging leven. Een reeks van feiten, zo ver klaarde hij, is er de oorzaak van, dat de stemming onder de leden bepaald ongun stig wordt beïnvloed. Het grote personeelstekort is een chro nisch verschijnsel geworden. Een vrjje da'g per tien dagen is voor het personeel het hoogste wat tot nu toe kon worden bereikt. Vrye zaterdagmiddagen zijn bij de divisies eveneens onbekend. Wat het salarisvraagstuk betreft, be staat nog steeds de achterstand van drie percent van 1 april 1958. De voorzitter meende evenwel te mogen verwachten dat, te rekenen van 1 januari 1960, een toeslag op het salaris zal worden ver leend tot een bedrag van tenminste drie percent. Mevrouw Patricia Vanderbilt, geschei den echtgenote van de miljonair Cor nells Vanderbilt jr., heeft haar toe stemming gegeven voor het huwelijk van haar achttienjarige dochter Na nette met sergeant Wiley M. Locamy van het Amerikaanse leger. Nanette belegerden. ontmoette de 23-jarige militair, tijdens een vakantie in Cannes. Zij volgde hem naar het Duitse stadje Bitburg, waar een vriend van haar minnaar onderdak bood. Foto: Wiley en Nanette, die er oorzaak van waren, dat vijftig journa listen en persfotografen het Eifelstadje De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft het door de Gezondheids raad uitgebrachte rapport over „voorko ming van tandbederf met fluoride" thans voor publikatie vrijgegeven, opdat de opi nievorming over dit vraagstuk op gang kan komen. Op grond van de gegevens die in dit rapport zijn neergelegd, is men tot de volgende conclusies gekomen: 1. De toevoeging van fluoride aan het drinkwater in een concentratie van 1,0-1,2 mg per liter zal een zeer belangrijke da ling in het tandbederf tot gevolg heb ben. 2. De genoemde concentratie is als on schadelijk voor de gezondheid te beschou wen. 3. De kosten van de fluortoevoeging zijn gering in vergelijking tot de kosten van de tandheelkundige behandeling. 4. Er moeten voldoende waarborgen ge schapen worden om de fluoridering zo ex act mogelijk te kunnen voeren. De beslissing of men tot fluoridering wil overgaan moet volgens de genoemde com missie door elke gemeente afzonderlijk ge nomen worden. Maar daar 99 percent van de bevolking met caries (tandbederf) te kampen heeft is een dergelijke preventie van het grootste belang. De kosten zouden ongeveer drie miljoen gulden per jaar bedragen of wel een gul den per jaar per wateraansluiting, een ge ring bedrag, wanneer men bedenkt, dat jaarlijks alleen al door ziekenfondsen en schooltandartsdiensten naar schatting 60 miljoen gulden wordt uitgegeven, waarbij nog tenminste 15 miljoen gulden komt voor particuliere behandelingen. In 1945 is in Amerika en in Canada aan het drinkwater van drie gemeenten fluori de toegevoegd tot een concentratie van 1 mg. per liter. Deze studies hebben het bewijs geleverd, dat het effect van kunst matig gefluorideerd water gelijk is aan het reeds lang bekende effect van het natuurlijk fluoride in het water. Hoe wel men principieel van geen enkele stof ook niet van algemeen gebruikte voedings middelen, de onschadelijkheid kan bewij zen, leveren de door het onderzoek ver schafte gegevens argumenten op die er op wijzen dat waterfluoridering (ongeveer 1 mg fluoride per liter) geen enkel ge vaar oplevert. Voor geen andere totnutoe ingevoerde maatregel voor de volksgezond heid bestonden er ten tijde van de invoe ring zovele gegevens omtrent de onscha delijkheid als voor de waterfluoridering nu reeds het geval zou zijn. Thans reeds is komen vast te staan dat kinderen die van hun geboorte af gefluori deerd water gebruikt hebben, gemiddeld 40 a 60 pet minder tandbederf vertonen, dan hun leeftijdgenoten die fluorarm wa ter gebruiken. De uitvoering van de fluo ridering van leidingwater brengt geen bij zondere moeilijkheden met zich mee. Ge- eist 2al moeten worden dat de fluoridecon centratie in het water slechts tussen nau we grenzen mag variëren (bv tussen 1,0 en 1,2 mg. per liter). Aan de daarvoor benodigde technische apparatuur zullen hoge eisen moeten worden gesteld. Het fluoridegehalte van het water zal regel matig moeten worden gecontroleerd. De omgekomen piloot van de gisteren bij Hoogezand verongelukte straaljager is de 21-jarige beroepssergant-vlieger A. A. Fikkert van de vliegbasis Deelen, afkom stig uit Almelo. Hij was ongehuwd. Te Waspik heeft een brand, die door nog onbekende oorzaak is ontstaan, in de as gelegd. De brand ontstond in de boerderij van de familie A. Kamp in de Benden-Kerkstraat. Het vuur sloeg over naar de boerderijen van de families Zeil- mans en Wouters, -> De brandweren van Tilburg en Kapelle konden niet verhoe den, dat de drie brandende gebouwen met inventaris geheel verloren gingen. Voorts bepleitte hü een aanmerkelijke verhoging van de thans geldende bezoldi ging. Als reden hiervoor voerde hij onder andere aan, dat de diensttijden tachtig tot negentig uur per week bedra'gen, met uit schieters ver daarboven voor vele leden van de marechaussee. Wij wenden een salariëring naar rang en diensttijd, dus niet naar leeftijd, aldus de voorzitter, die in zijn rede voorts het verlangen naar voren bracht naar een goede regeling bij eventuële overgang van personeel der marechaussee naar gemeen te- of rijkspolitie, waarbij rekening wordt gehouden met het aantal dienstjaren als marechaussee, hetgeen op het ogenblik niet het geval is. Ook de verplichte huisvesting in oude dienstwoningen tegen een in ver gelijking met niet-dienstwoningen veel te hoge huur noemde de heer Schoenmakers een situatie, waarover grote ontstemming heerst. De vergadering werd onder anderen bij gewoond door brigade-generaal O. A. Kaub, commandant van het wapen der Koninklijke Marechaussee, de heer G. Jor- dens. vertegenwoordiger van de secretaris generaal van het ministerie van Defensie en door een deputatie van de Belgische zusterorganisatie. Nieuw oud uniform Brigade-generaal Kaub deelde na de openingsrede mede. dat op 20 juni de aan besteding plaats heeft van het vervaardi gen der (nieuwe) blauwe uniformen naar vooroorlogs model en dat deze voor het einde van het jaar gereed zullen zijn. Tele grammen van trouw werden gezonden aan de Koningin en Prinses Beatrix, schuts vrouw van het wapen. (Van onze 'Amsterdamse redacteur) Waar ligt de oorzaak van de klachten van de bewoners van Tuindorp-Oostzaan die nog immer zuchten onder de gevol gen van de watersnood in junuari jl? De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich als gevolg van een aantal adressen en brieven woensdag vrijwel de gehele avond met deze vraag beziggehouden. Een concreet antwoord is er niet uitgekomen of het moest het standpunt van de wet houder van Volkshuisvesting zijn, die met nadruk betoogde dat ambtenaren en tech nischc diensten naar beste weten en kun nen hebben gehandeld, maar dat zich vele tegenvallers en vaak onuitsprekelijke moeilijkheden bij het herstelwerk hebben voorgedaan. Op 15 mei jl. was slechts 50 pet. van het timmerwerk gereed, 20 pet. van de woningen was voor de eerste maal in de grondverf. 5 pet. voor de tweede maal en slechts 1,5 pet. was met glansverf afge schilderd. "Was dit uitsluitend een gevolg van de vochtigheid in de huizen? „Neen", riepen de communistische raadsleden. „Verant woordelijk voor deze trage gang van za ken zijn de fabrikanten en aannemers die niet wilden meewerken aan een vlot herstel van het dorp, tenzij er extra aan te verdienen was". Zij eisten van B. en W. een opgave van de annemers die des tijds offerte was gevraagd maar die het hebben laten afweten. Onsympathieke uitlating Of moet men de oorzaak zoeken bij de werklieden? De in het Tuindorp werkzame schilders hebben in hun adres gevraagd met B. en W. te mogen praten over een snellere wijze van werken (en over betere betaling). De K.V.P.-fractievoorzitter wond zich op over een onsympathieke ali nea in dat schrijven, die luidde: „Bij het samenstellen van eventuele tarieven moe ten de schilders worden betrokken, mede omdat de kwaliteit en het tempo in be langrijke mate daarvan afhankelijk is" Zij stellen de kwalite„it van het werk dus afhankelijk van het tarief dat zij krijgen „Waar mensen werken, blijkt dat nie mand volmaakt is", was het woord van de wethouder, die deze minder-volmaakte lieden had aangetroffen bij aannemers en ook bij werklieden en zelfs bij de klagen de Tuindorpers. Men is geneigd, nogal gauw te klagen als er een deur ietwat kromtrekt of de verf niet feilloos is aan- gebi-acht, maar gelden dergelijke klachten niet voor iedere woning die men kritisch beschouwt, zelfs in de nieuwbouw? aldus de wethouder. Het debat heeft althans aan B. en W. de verzekering ontlokt dat eind juli alle woon- en slaapkamers van de be nedenverdiepingen der 1800 woningen her steld zullen zijn. Keukens en gangen ko men daarna aan de beurt. Advertentie Doolstraat 39 - Haariem - Tel. 15232 STAALBORSTELS SCHRABBERS (Van onze Haagse redacteur) „Ten hoogste tien van de 375 pachters in het rentambt Hulst hebben zich achter de petitie van tien geestelijken uit Ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen tegen de benoe ming van de heer K. J. A. baron Collot d'Escury tot rentmeester gesteld. De over grote meerderheid heeft zich daarentegen te zijnen gunste uitgesproken. Dat neemt niet weg, dat de zaak terdege onderzocht is. De Koningin heeft haar beslissing de benoeming van de heer Collot d'Escu ry jr. gaat 1 juli in dus pas na rijp beraad genomen. Van „aanvechtbare me thodes". een aantijging die het persoonlijk beleid van de Koningin raakt, kan dus in het geheel niet worden gesproken." Dit verklaarde ons de- administrateur van het Kroondomein, jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, in een gesprek over de achtergronden van de petitie van de negen pastoors en een dominee uit een aantal dorpen in Oost Zeeuws-Vlaande ren (zie onze edities van 2 juni), waarin scherpe kritiek werd geleverd op het be leid van de familie Collot d'Escury uit Kloosterzande, die al jaren het rentmees terschap van het Kroondomein in die om geving uitoefent. Jhr. Van Tets zei voorts: ..De voornamelijk bij de kleine pachters levende wrok tegen de rentmeester in feite is veeleer baron Collot d'Escury sr. dan zijn zoon in het geding kan ten dele verklaard worden uit moeilijkheden, welke zich in de vooroorlogse crisisjaren hebben voorgedaan, zonder dat dit wil zeggen dat er toen door de rentmeester fouten zijn gemaakt, die de agitatie van thans zouden rechtvaardigen. Ook de te genwoordige landhonger brengt met zich, dat er wel eens door de rentmeester be slissingen moeten worden genomen die velen teleurstellen en slechts een enkeling bevredigen. Het verzet van de geestelij ken concentreert zich in feite bij de pas toor van Ossenisse, die waarschijnlijk per soonlijke motieven laat meespelen. De an dere ondertekenaars van de petitie ver wijzen meestal naar hem, voor zover ze zich, wanneer hun naar feiten wordt ge vraagd, niet op hun ambtsgeheim beroe pen. De meeste geestelijken hebben trou wens geen pachters van het Kroondomein in hun parochie." „Het is juist, dat de scheidende rent meester, H. A. A. baron Collot d'Escury een vooraanstaande figuur is in het maat schappelijk leven van de streek. Maar in de vele functies welke hij bekleedt, werd hij bijna steeds gekozen door anderen dan de pachters van het Kroondomein. Het verwijt dat hij zijn pachters beïnvloedde om een vooraanstaande positie te verwer ven gaat dus niet op. Overigens moet de omstandigheid, dat iemand op tal van plaatsen van bestuurlijke en representatie ve bekwaamheden blijk geeft, voor een rentmeester veeleer een aanbeveling ge noemd worden. Het zwakke punt in de petitie van de geestelijken is trouwens, dat zij zich een oordeel aanmatigen over agrarische vraagstukken. Onbevooroor deelde waarnemers zijn het er over eens, dat de wegen en de ontwatering in het Kroondomein de beste zijn van geheel Oost Zeeuws-Vlaanderen. De kritiek op het achterwege blijven van een ruilverka veling is al evenmin gegrond. Daar wordt hard aan gewerkt, maar insiders weten wel, dat dat een zaak van lange adem is." Overigens beschouwt het Kroondomein de zaak thans als afgedaan, evenals een deel van degenen die aanvankelijk het ooi- hebben geleend aan de opponenten van baron Collot d'Escury. Sylvain Poons. In het volgende seizoen zal de acteur Sylvain Poons deel uitmaken van de toneelgroep „Puck". Gepakt. Een 20-jarige ijzervlechter uit Dordrecht is gearresteerd omdat hij er van verdacht wordt de laatste maanden in Zwijndrecht verschillende vrouwen en meisjes te hebben lastig gevallen. De man maakte er een gewoonte van om 's avonds in huiskamers te gluren. Zag hij, dat er een vrouw of meisje alleen thuis was, dan belde hij aan en vroeg hij de fietspomp ter leen. Daarna vroeg hij om een beetje drinken. Zodoende slaagde hij er wel eens in om tot de keuken toegelaten te worden, Hij trachtte dan handtastelijk te worden. De man heeft bovendien op straat meisjes lastig gevallen. Schadeloosstelling. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak ge daan in het geschil tussen de minister van Defensie en een voormalige majoor der infanterie (thans luitenant-kolonel) uit Harderwijk. Deze had van het rijk een schadeloosstelling geëist van 15.000, we gens het niet doorgaan van zijn uitzending naar Suriname. De Centrale Raad, die het recht op schadeloosstelling erkende, be paalde dat aan de betrokkene een schade vergoeding van 8.000,dient te worden uitbetaald. Pornografie. Wegens het in voorraad hebben in een uitleenbibliotheek van por nografische boeken heeft de rechtbank te Arnhem twee Nijmeegse bibliotheekhou ders veroordeeld tot respectievelijk 100 en 150 boete en tot onttrekking van de lectuur aan de openbaarheid. Het betreft hier het derde deel van het boek „Bob en Daphne". Meisje terecht. Het 18-jarige Amster damse meisje Augusta R. Grigoleit, dat sedert 7 mei spoorloos was, is door de Duit se politie in een Amerikaans legerkamp, waar zij als serveerster dienst deed, aan gehouden. P. P. Paul overleden. In Den Haag is overleden de Haagse oud-commissaris van politie de heer P. P. Paul. Hij was 63 jaar. In 1958 verliet de heer Paul, na veertig jaar bij het Haagse korps te hebben ge diend, de politie. Van 1936 tot 1951 was hij met de leiding van de verkeerspolitie be last. Zowel nationaal als internationaal heeft hij als verkeersdeskundige naam ge maakt. Wegaanleg aanbesteed. De rijkswater staat in Arnhem heeft aanbesteed het aan leggen van een gedeelte van rijksweg 26, tussen Waardenburg en Hedel met bij komende werken. De laagste inschrijving was die van de firma J. Heymans te Ros malen met 2.395.000. Hoogste inschrijver was het aannemingsbedrijf A. Maas in Sneek met f 4.460.000. In een gedeelte van de Loenermark bij Apeldoorn heeft een brand gewoed waar door ruim tien hectaren hei- en vliegden nen verloren zijn gegaan. Door de straffe wind ontstond een enorme rookontwikke ling, waardoor de brandweerlieden aan vankelijk weinig overzicht over de bran dende heidemasse kreeg. Een vliegtuig van de vliegbasis Deelen bewees daarom goe de diensten. Aan de bestrijding van de brand namen deel de brandweren van Apeldoorn en Arnhem en die van daartus sen gelegen plaatsen, voorts enkele tank wagens van de vliegbasis Deelen en eni ge bosbrandweergroepen. Na ruim dria uur arbeid was men het vuur meester. Dinsdag 7 juni is het 20-jarige meisje Bep Dirksen, wonende te Kesteren en tijdelijk verblijvende in Den Helder,, om kwart over drie uit het pleeggezin vertrok ken. Zij wilde enkele brieven posten en daarna gaan wandelen. Zij was woensdag middag om vijf uur nog niet teruggekeerd. Daar het meisje zwaarmoedig is wordt een ongeluk niet uitgesloten geacht De politie in Den Helder verzoekt inlichtingen. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds gisteren is in heel West-Europa de barometer sterk gedaald. Dit hing samen met de aanwezigheid van een depressie, die van Ierland naar Schotland trok en die nu op weg is naar Zuid-Scandinavië. Het koufront van deze depressie lag de afgelopen nacht boven de Noordzee vrij wel stil, maar vanochtend vroeg begon het zich weer in oostelijke richting te bewegen, voorafgegaan door een regen zone. De meeste regen, 8 tot 10 mm, werd vanochtend afgetapt in het gebied tussen Terschelling en Den Helder. Nabij het ten westen van Ierland gele gen weerschip kwam vanmorgen een klei ne storing tot ontwikkeling. Deze beweegt in de richting van Normandië en zal ten zuiden van ons land passeren. De ermee samenhangende regen zal ons daarom niet kunnen bereiken. Wel zijn er mogen plaat selijk buien te verwachten, omdat de lucht waarin we ons bevinden enigszins onsta biel is. In het temperatuurverloop komt niet ve verandering. WEERRAPPORTEN Vrijdag 10 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.58 uur. Maan op 21.44 uur, onder 5.38 uur. Maanstanden 9 juni 14.02 uur volle maan. 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 juni Hoog water 3.05 en 15.35 uur. Laag water 11.10 en 23.34 uur. Vrijdag 10 juni Hoog water 3.53 en 16.22 uur. Laag water 11.59 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen KA no buiten-- en binnenland QO c van gisteren. o.S a t a Neerslag laatste 24 uur 4) B 5c 2 Den Helder motregen wzw 20 12 Ypenburg motregen wzw 21 5 Vlissingen regenbui wzw 20 2 Eelde regen z 23 1 De Bilt regen zzw 21 2 Twente regen zzw 23 3 Eindhoven regen zw 23 3 Zd-Limburg regen z 22 4 Helsinki licht bew. w 25 0 Stockholm licht bew. wzw 23 1 Oslo regen zzo 24 2 Kopenhagen geheel bew z 19 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 17 4 Londen half bew. zw 17 4 Amsterdam regen zw 22 4 Brussel regen zzw 21 6 Luxemburg zwaar bew. zzw 24 0 Parijs regen zzw 22 10 Bordeaux motregen zzw 23 0,2 Grenoble zwaar bew windst. 25 0 Nice onbewolkt w 24 0 Berlijn half bew. zo 24 0 Frankfort half bew. z 25 2 München half bew. wzw 23 28 Zürich zwaar bew. z 24 0,3 Genève zwaar bew. zzw 26 10 Locarno regen ono 23 18 Wenen zwaar bew. zo 25 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 28 6 Belgrado onbewolkt windst. 28 1 Athene onbewolkt windst. Rome licht bew. windst. 30 0 Ajaccio zwaar bew windst. 26 0 Madrid zwaar bew windst. 25 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 1 Lissabon licht bew. n

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2