Wereldnieuws r Heksenketel in Japan tijdens het bezoek van Eisenhower Erhards politieke ster rijst snel in West-Duitsland DE HEMEL 0 Van dag tot dag Goede kans Russische visites in Bonn afgezegd DONDERDAG 9 JUNI 1960 j Nixon is nog niet van Rockefeller af Gouverneur daagt hem uit tot verklaring Washington gelooft dat de president de storm met ontwapenende vrijmoedigheid kan trotseren Raketmotor van X-15 uit elkaar gesprongen Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf In 1961 krijgt hij zijn laatste kans naast Adenauer (Op de ^PrciCitótozl De thans op gang komende irritatie van het Argentijnse prestige in de kwestie van Eichmann's arrestatie belooft een interes sante probleemstelling te scheppen, die misschien nog wel iets goeds kan uitwer ken. Argentinië kan het niet over zijn kant laten gaan dat een individu, dat in dit land burgerrechtelijke veiligheid genoot, door een politiële instantie van een ander land (Israel) wordt weggevoerd zonder voorkennis en medewerking van de Argen tijnse regering. Hoe precies de arrestatie en wegvoering van Eichmann Joden moordenaar nummer 1 in hun werk zijn gegaan, is niet duidelijk. Het element van dwang, geweld of zware beïnvloeding lijkt wel aanwezig te zijn geweest en de „vrije wil" van Eichmann kan als dubieus worden beschouwd, waarbij allerlei nuan ces mogelijk zijn. Afgezien daarvan echter is de situatie zo, dat in ieder geval niet de zuiver legale weg van uitlevering is gevolgd. Hoezeer men zich kan verheugen over het succes van de Israëlische speur ders, moet men in formele en algemene zin natuurlijk bezwaar hebben tegen der gelijke ontvoeringsmethoden. Het recht kan tenslotte geen object van marchande ren zijn, ook al is er toevallig een zaak aan de oi-de die tot algemene subjectivi teit zou doen neigen. Als het recht altijd en overal moet ze gevieren, dan moet men echter niet be ginnen met deze huidige stand van zaken, doch met een vroegere en meer elemen taire. Namelijk met de berechting van oor logsmisdadigers van de eerste dag na de wapenstilstand af. Als Argentinië formele en niet te ont kennen bezwaren heeft tegen de actie der Israëliërs, dan hebben de Joden oudere, belangrijker en fundamenteler bezwaren over de wijze, waarop sommige landen de vluchtende ratten van het zinkende Duitse schip hebben gered en een nest verschaft. Die wederzijdse onbevredigdheid kan in geen enkel ander milieu dan dat der Ver enigde Naties in een bevrediging worden omgezet. Het als dreigement bedoeld voor nemen van Argentinië om de kwestie bij de UNO aanhangig te maken, kan daarom als een mogelijkheid tot regeling van de hele aangelegenheid worden beschouwd, tenzij dit land bij zijn merkwaardige sym pathie voor gevluchte moordenaars blijft en geen medewerking zou willen verlenen aan een herstel van nog steeds voortdu ren onrecht, dat de Israëliërs in arren moede tot hun illegale actie heeft gedwon- gen. (Van onze correspondent in de V.S.) Nelson Rockefeller, de Republikeinse gouverneur van de staat New York, schijnt toch nog de hoop niet opgegeven te hebben om president van de Verenigde Staten te worden. Bij de jaarwisseling had hij te kennen gegeven geen campagne te zullen voeren, daar de Republikeinse par tijleiders vastbesloten schenen Nixon de kandidatuur te geven, maar het fiasco van de topconferentie deed de papieren van Eisenhower en diens paladijn, Nixon, wel wat dalen. Woensdagochtend kwam Rocke feller op eigen verzoek op het Witte Huis ontbijten. Na afloop liet hij niet veel los, maar na naar New York teruggevlogen te zijn, legde hij daar een verklaring af, die men moet beschouwen als een uitdaging aan Nixon en als critiek op het defensie beleid van de huidige regering. Rockefel ler heeft het kennelijk correct gevonden Eisenhower tevoren van deze actie op de hoogte te brengen. Populair gezegd kwam Rockefellers ver klaring hierop neer, dat de Republikeinen op de conventie een kat in de zak gaan kopen indien er geen verandering komt in Nixons houding. Nixon heeft namelijk ver klaard, dat hij zich pas over een eigen programma zal gaan uitspreken nadat de Republikeinse conventie hem kandidaat gesteld heeft voor het presidentschap. Te verwachten valt, dat Nixon toch wel enige bezwaren zal hebben tegen het beleid, maar vooral tegen bepaalde figuren van de regering waarvan hij zelf thans deel uitmaakt. Maar het is te begrijpen, dat Nixon geen opinie wil uitspreken, die af wijkt van het regeringsbeleid zolang hij zelf geen kandidaat is. Dat maakt een sportieve indruk en heeft bovendien het voordeel, dat Nixon alle controversen zou kunnen vermijden vóórdat hij de kandida tuur in de wacht heeft gesleept. Deze situatie gaf Rockefeller echter de gelegenheid met enig recht te beweren: „Wij lopen de kans een kandidaat te kie zen, wiens opvattingen wij niet kennen" Hij verlangde daarom dat Nixon zich zou uit spreken over verschillende belangrijke problemen. Indien Nixon zulks zal doen is het. mogelijk, dat tussen hem en Rocke feller een meningsverschil aan de dag zal treden over het defensiebeleid. Rockefeller is namelijk van mening dat Amerika ach ter is met, de raketbewapening, kwetsbaar is in de vliegbases en veel te optimistisch over het Polaris-wapen. Op nieuwjaarsdag kon Nixon menen van Rockefellers concurrentie bevrijd te zijn, maar thans, vijf maanden later, blijkt de mededinger die scheen uitgevallen, nog steeds in de running. Dat Nixons kansen echter beter zijn .dan de zijne heeft Rocke feller zelf opnieuw toegegeven. GRAND RAPIDS. MICHIGAN (AFP) Senator John Kennedy, die Massachusetts in de Amerikaanse Senaat vertegenwoor digt, heeft woensdag op een persconferen tie te Grand Rapids, in Michigan, ver klaard, dat hij er thans „zeker" van is door de democratische partii kandidaat te zullen worden gesteld voor het president schap der V.S. WASHINGTON (UPI) Wanneer pre sident Eisenhower op 19 juni in Tokio aan komt op zijn reis door vier oosterse lan den, komt hij midden in een verwoed poli tiek gevecht over het Japans-Amerikaanse militaire verdrag en de Amerikaanse mili taire bases in Japan. In Washington vraagt men zich af, hoe dat bezoek zal aflopen. Eisenhower's persoonlijke charme heeft op andere wereldreizen bewezen taalbarrières te kunnen doorbreken en cul turele en ideologische afgronden te kunnen overbruggen. Zal dat ook gelukken in Ja pan? Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gelooft men van wel en Eisenhower heeft voor zijn staatsbe zoek aan Tokio nieuwe steun in het Con gres gevonden. Verscheid-ne senatroen, onder wie enkele Democraten, adviseer den gunstig na een verklaring te hebben aangehoord van minister Herter. Toch zal de Amerikaanse president, die zo dikwijls het symbool is geweest van „de kruistocht voor de vrede" en van de Amerikaanse gulheid tegenover het buiten land, in Japan allereerst beschouwd wor den als de kampioen van de regering- Kisji. Premier Kisji heeft op het ogenblik een storm te trotseren vanwege het door hem ondertekende veiligheidsverdrag met Amerika, dat alle linkse elementen en „neutralisten" met afschuw heeft vervuld. De Japanse regering heeft tienduizend vertrouwde leden van de democratisch- liberale partij opgeroepen om de vijftien duizend man politie die Eisenhower in To kio zullen beschermen te assisteren. Een neo-fascis.tische organisatie, de „Groot Ja pan patriottische partij", heeft aangekon digd met tweeduizend man te zullen „op treden" tegen linkse demonstranten. Het 3,5 miljoen leden tellende vakverbond So- hyo heeft massale demonstraties tegen de komst van Eisenhower aangekondigd. De studentenvereniging Zengakuren heeft me degedeeld dat zestigduizend studenten bij het vliegveld tegen Eisenhower en het nieuwe defensieverdrag zullen betogen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat het bij de aankomst van Eisenhower tot bloe dige botsingen tussen links en rechts zal komen, te meer daar de partij van pre mier Kisji zeshonderdduizend pro-Eisen- hower demonstranten wil mobiliseren. Eisenhower zal de handigheid van een koorddanser moeten hebben in deze poli tieke arena en ervoor moeten zorgen, dat geen enk'el gebaar en geen enkel woord kan worden uitgelegd als inmenging in de binnenlandse zaken van Japan. Zelfs de oude diplomatieke algemeenheden zoals „deelgenootschap", „vriendschap", „vei ligheid" en „weerstand tegen het commu nisme" zullen een politieke bijklank heb ben in de geladen sfeer van de Japanse hoofdstad. In feite is de westelijke terminologie van de koude oorlog, nooit bijzonder populair geweest in Japan, zelfs niet in kalmer tij den. Weinig Japanners zien zich als bond genoten van Amerika of gebruiken termen als „de vrije wereld". De meesten, zowel conservatieven als die van links, willen van de koude oorlog part noch deel. Daarom is het niet waarschijnlijk, dat Eisenhower in Japan veel indruk zal kun nen maken met de gebruikelijke aanspo ring tot de „vrije wereld" om samen te staan in het aangezicht van de groeiende dreiging van het communisme. Dergelijke woorden zullen wel eensgezind worden aamvaard in de Philippijnen, op Formosa en in Zuid-Korea, maar niet in Japan. Bovendien zal Eisenhower zich overal onder zwaar politiegeleide moeten bewe gen vanwege de mogelijkheid van geweld dadige betogingen. Dat zal veel afdoen aan dit feestelijk bezoek, dat samenvalt met de honderdste vei'jaardag van de Amerikaans-Japanse diplomatieke betrek kingen. De president kan betogingen en een cri- tische pers verwachten en daarbij doet het weinig ter zake, dat de betogers wellicht slechts een minderheid vertegenwoordi gen. In Japan verwerpen intellectuelen en politieke commentatoren de Westerse mo tie van „de meerderheid heeft gelijk". Er wordt dikwijls afgegeven op „de tirannie van de meerderheid" waardoor omstreden maatregelen er in het parlement worden doorgejaagd „louter en alleen dankzij een stemmenmeerderheid". EDWARDS, CALIFORNIë (UPI) Ame- rika's experimentele ruimtevaartuig X-15 is woensdagavond tijdens een test van het voortstuwingsorgaan uit elkaar gespron gen. Testpiloot Scott Crossfield zat aan de stuurinrichting, maar werd niet gewond. Advertentie De Westduitse minister van Economische Zaken en vice-bondskanselier professor dr. Ludwig Erhard is naar de Noorditali- aanse stad Cadenabbia vertrokken waar hij bondskanselier Adenauer in diens va kantieoord zal opzoeken. Aan dit plotse linge bezoek wordt te Bonn bijzondere waarde gehecht. Het zou betekenen dat Erhard's politieke ster opnieuw snel aan het rijzen is. Precies een jaar geleden ontketende Adenauer in zijn partij, de C.D.U., een zware crisis. Teruggekeerd van een va kantie in Cadenabbia deelde hij mee toch maar niet, zoals oorspronkelijk aangekon digd, te zullen kandideren voor het ambt als opvolger van professor Heuss. Die cri sis is en de C.D.U. en Adenauer snel te boven gekomen, maar tussen Erhard wien het kanselierschap na Adenauers verkiezing tot president en aftreden als kanselier in de schoot zou worden gewor pen en Adenauer ontstond een uiterma te koele verhouding. Een dergelijke slechte verhouding tus sen de twee belangrijkste stemmentrek- kers van de C.D.U. kan de regeringspar tij zich op het ogenblik niet meer ver oorloven. Het geldt nu, waar de sociaal democraten met de attractieve Willy Brandt bij de verkiezingen in 1961 serieus kandideren voor het kanselierschap om alle hens aan dek te brengen. Daartoe die nen Adenauer en Erhard „hand in hand" de aanstaande verkiezingsveldslag in te gaan, en daartoe dient ook de eenvoudi ge kiezer geen twijfel meer te hebben wie Adenauer zal opvolgen. Vandaar dat Adenauer en Erhard die in de Bondsrepubliek wegens zijn sociaal- economische successen nog altijd een gro te populariteit bezit samen de C.D.U. zullen aanvoeren, te meer daar de ster van Erhard in de partij zelf de laatste maanden blijkt te zijn gestegen. Niet voor niets liet Adenauer de afgelopen weken dan ook door Erhard in het openbaar me nige officiële verplichting vervullen opdat het grote publiek maar zou zien welk ijzer de C.D.U., buiten de kanselier zelf, in het vuur heeft Het gesprek tussen Adenauer en Erhard te Cadenabbia is het eerste onder vier ogen tussen beide mannen sedert maan den. De C.D.U. staat nu eenmaal voor een sterk teruglopende populariteit. Dat is gebleken tijdens de laatste verkiezin gen in Beieren en in Baden-Württemberg, waar de socialisten beide malen flinke winst boekten. Ondanks het feit dat Aden auer nog altijd door „het volk" vereerd wordt en zijn aanzien door het mislukken van de topconferentie in Parijs gestegen is. De rijzende ster van Erhard toont een bijzonder aspect van de Westduitse poli tiek. Een jaar geleden gold Erhard na zijn nederlaag tegen Adenauer als de man die politiek gezien „dood" was. Thans is hij als gelijke van Adenauer op het C.D.U.- schild geheven. Thans biedt de C.D.U. Erhard aan het kiezersvolk als de flinke man die het stuur van het schip van staat in de handen kan nemen voor het geval de thans 84-jarige Adenauer iets zou over komen. Maar: wint de C.D.U. de verkiezingen in 1961 en wordt Adenauer dan weer kan selier en staat Erhard dan opnieuw op de tweede plaats als vice-kanselier, dan zal laatstgenoemde spoedig daarna, zo zegt men te Bonn, onvermijdelijk het veld moe ten ruimen voor jongere krachten. Want dan zal zeker een man als de minister van Defensie Strauss omhoog dringen of worden gedrongen. Strauss, die en qua leeftijd (hij is 45 jaar) en qua politiek temperament, de gelijke geacht wordt van de S.P.D.-troef Willy Brandt, de nacht merrie van de C.D.U (Van onze correspondent in Bonn) De Russische onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Orlov, heeft gisteren geen privé-bezoek gebracht aan de Russische ambassadeur te Bonn, Smirnov. In de Westduitse hoofdstad was dit bezoek door de Russen vrij plotseling aangekondigd. Dinsdag zeiden zij dat het „misschien in de nabjje toekomst zal plaatshebben". Orlov heeft met vice-premier Kosygin onlangs Argentinië bezocht Zij lieten eni ge dagen geleden weten dat zij Bonn zou den bezoeken. Tezelfdertijd schreef de Russische minister Mikojan in een Duits blad dat de Russisch-Duitse handelsbe trekkingen verbeterd moesten worden. Dat artikel werd dinsdag overgenomen door de Moskouse „Economische Gazet" „Hoogst toevallig" verscheen ook de West duitse ambassadeur te Moskou Kroll te Bonn. Eerst liet Kosygin het afweten, toen verdween Kroll. ijlings weer naar Moskou en thans gaat ook Orlov's reis niet door. Het is te Bonn niet duidelijk geworden wat Mikojan en Orlov precies op het oog hadden. Van een verruiming van de han del kan geen sprake zijn: de Bondsrepu bliek kan. slechts zoveel goederen uit Rus land invoeren als de Westduitse impor teurs kunnen afzetten dat is in dit door goederen overstroomde land gering. Politiek gezien zou de poging van Orlov om Bonn, zelfs maar op handelsgebied, van het westen' los te weken op een échec moeten uitlopen. Er zijn dan ook. vele Westduitse waarnemers te Bonn die Or lov's afzegging zonder spijt hebben verno men. Onderzoek. De democratische senator Harrison Williams uit de staat New Jersey heeft aangedrongen op een diep gaand onderzoek naar de oorzaak van de brand en de explosie in de opstel- lingsplaats van een „Bomarc"-lucht- doelraket met een kernwapen. Als een trauma is mij het beeld van massabetogingen uit mijn jeugd bijgebleven: een in variable uniformen uit gedoste menigte, onder de gloeiende stralen van een zon dagmiddagzon samengepakt op een uitvoerig grasveld, met boven de hoofden loom wap perende vlaggen en heen en weer schommelende vaandels, gegroepeerd rondom een po dium. De mannen hadden hun zakdoeken om hun hals ge bonden vanwege de aftappen de hitte en de vrouwen was ten zich net eau de cologne. Daartussen stonden de kinde ren dreinerig van het ene been op het andere te hangen, tot zij neerzegen in het verkoe lende gras. En op het podium een zwart heer met pandjesjas, gebarend en galmend en naar de wol ken wijzend, die vermoeid door het blauw zeulden. Er waren verkreukelde spandoe ken bij en diepzinnige spreu ken op stroken bordpapier, die door kinderen moesten wor den omhooggehouden. Er wa ren bordjes aan staken bij iedere groep, waarop cijfers en welluidende namen waren geschilderd: groep 1, St. Tar- cisius; groep 10, O.L. Vrouw van Zeven Smarten; groep 23, Ontspanning na Arbeid; groep 47, Jonge Vrouwen Congrega tie; groep 78, Dames van de Missienaaikring. Er waren veel witte jurken en donker blauwe plooirokken en baret ten. Padvinders drentelden gewichtig rond en wezen vak ken aan, waarin groepen moesten worden opgesloten tussen kalklijnen. Er waren vendelzwaaiers in vreemde dos, met middeleeuwse pluim hoeden boven een gestreept colbertjasje. En fanfarekorp sen met lange mannen erin die onooglijke dwarsfluiten bliezen, en kleine jongens met te grote uniformpetten die zware koperen bassen torsten. Er was een bonte menigte in duizenderlei verscheidenheid, doch met één doel: de Leuze. De Leuze stond dreigend en verheven boven het podium op een verguld fond geschil derd, imponerend in zijn on begrijpelijkheid. Want soms was zij in het Latijn gehou den, wat niemand lezen kon, soms in het Nederlands, doch altijd in woorden die niemand begreep. En op het podium galmden mannen in het zwart die Leu ze uit in iedere volzin, die uit de luidsprekers kwam. „Het stemt tot grote verheu genis, dat gij allen hier te zamen zi.jt gekomen op deze schone zondag, onder de koe pel van het blauwe zwerk, in Gods zonnige natuur, om te getuigen van uw eensgezind heid en kracht, van uw saam horigheid en ijver, van uw vastberadenheid en uw geloof in onze goede zaak. Om te ge tuigen, ja, waarlijk om te ge tuigen, van uw bezielende trouw door dik en dun, van uw toewijding aan uw over heden, van uw blijdschap zou ik bijna willen zeggen ahum humhum van uw blijd schap om te mogen getuigen met zovelen en de buitenwe reld te tonen wie gij zijt, wat gij zijt, hoe gij zijt. waar gij staat, waar gij gaat, wat gij wilt, wat gij zult, in één woord: met de zegen des he mels in vereende krachten naar de toekomst te marche ren als één man naast elkaar te staan ahum, humhum en bidden wij nu de hemel dat het ons gegeven zal blijven onze beste krachten te mogen geven voor datgene wat ons allen voor ogen staat: (en dan volgde de Leuze). De kinderen slurpten limo nade en vielen in een warme zenuwslaap, de moeders sop ten met eau de cologne en de mannen trokken hun jasjes uit. De padvinders vormden onverklaarbare afzettingen en de fanfares speelden hymnen, die de menigte meezong in verlate maat, zodat het leek alsof de akoestiek niet deug de. Maar de akoestiek van de hemelkoepel deugt altijd, wanneer hij goed gebruikt wordt. Een bezwete, roodge- bakken menigte zingt echter altijd traag, omdat zij geen haast heeft met. het lied uit te krijgen en weet dat de fan fare zwijgend op haar wach ten zal aan de eindstreep. Zo werd de hemel bestormd om zijn zegen te geven aan de goede zaak. De hemel zou een hart van steen moeten hebben als hij zijn welwillende mede werking zou weigeren bij zo veel aandrang doch met het klimmen der jaren ben ik mij toch bewust geworden van een beklemming en een twijfel ten aanzien van de doeltref fendheid dezer massale sme kingen. Het is namelijk gaandeweg tot mij doorgedrongen, dat er door die grote zilte menigten op de grasvelden nooit echt tot de hemel gesmeekt werd. Zij aten ijsjes, transpireerden, snauwden hun kinderen af, sliepen >f bliezen valse noten. Misschien waren de zwarte mannen op de katheders de enigen die smeekten doch zij smeekten enkel om beluis terd te worden, om geprezen te worden vanwege hun woordkeus en zinsbouw of om hun talent tot het vergaren van zoveel mensen onder zul ke zinloze argumenten. Deze massale betogingen werden opgezet met de duide lijke bedoeling de hemel een genoegen te bereiden en in een gunstige stemming te brengen, teneinde meer kans op inwil liging 'an bepaalde wensen te hebben. Doch ik vraag mij ernstig af, of die hemel zo'n exceptioneel genoegen heeft geschept in de aanblik van die kleverige menigten, waarvan de leden hun best deden er zo onestetisch mogelijk uit te zien. Zou de hemel ontroerd gezegd hebben: „Zoiets kun nen wij niet over onze kant laten gaan daar moeten wij iets aan doen. Laten wij maar eens noteren welke organisa ties daar bijeengeplakt staan en zorgen dat zij een extra toevloed van werklustige le den krijgen"? Of: „Die man spreekt zo mooi, dat wij onze oorspronkelijke plannen enigs zins zullen moeten wijzigen en de loop der gebeurtenissen een kleinigheid zullen ombui gen. teneinde hem zijn zin te geven." De hemel is, naar het mij lijkt, toch niet een wispeltu rige en behaagzieke oude man, die zich zo graag eens laat op wrijven en dan zijn spelletje goedgunstig verandert ten gunste van de opwrijvers? Was het werkelijk een trots genoegen voor de hemel, zo veel mensen onder één bord papieren wens bijeen te zien? Of zou die hemel wellicht al die mannen, vrouwen en kin deren onder de wapperende vaandels apart hebben bezien met één oog dicht, om te oor delen over de vraag wat hun deel van het leven zou zijn? Er is, meen ik, een kleine doch sterke waarheid, die de organisatoren van gewijde be togingen over het hoofd zien: namelijk deze, dat men voor het oog van de hemel nooit mensen aan elkander kan plakken tot een imposant ge heel, doch dat zij altijd, in eenzaamheid of in massa, en kelingen blijven en apart worden bezien. En is het eigenlijk niet een gebrek aan respect voor de intelligentie van de hemel, hem te vragen dingen te doen in zijn eigen belang? Het is alsof de orga nisatoren van hemelbestor mende congressen en manifes taties tot zichzelf gezegd heb ben: „Wij zullen zoveel men sen bijeenbrengen als de he mel nog nooit gezien heeft en zoveel stemmen tegelijk laten klinken, met muziek en al, dat de hemel van schrik ja zegt ->p alles wat wij vragen." En zij weten niet, hoeveel miljarden die hemel al bijeen gezien heeft van het begin der tijden en hoeveel mil jarden stemmen al geklonken hebben en iedere seconde klinken en. hoeveel vrome wensen worden geuit, die de hemel in alle eeuwigheid reeds heeft vooruitgezien en ge schapen. Zij weten evenmin, hoe al die miljarden altijd, door hun hele leven heen, alleen en senzaam zijn gebleven met be trekking tot de hemel. Als de hemel een ijdel en beïnvloed baar mens was, zouden wij hem niet ontactischer kunnen benaderen dan zoals wij doen: met indrukwekkende grootheden van ons eigen maaksel, samengeraapte men sengroepen en kopermuziek. Wij benaderen hem alsof wij dingen weten en wensen waar aan hij nooit gedacht heeft: wij vragen hem zoals wij een kindse oude van dagen zacht jes herinneren aan mogelijk heden die hij heeft vergeten. Wij stichten organisaties en groeperingen met statuten en reglementen op deze of gene grondslag en bieden het pak ket onzer spitsvondigheden met een fier glimlachje aan de hemel aan: ziedaar, zó moet het en geef er nu maar snel uw zegen aan. Het is niet zo erg dat wij het zelf hebben moeten doen, maar nu ook geen tegenwerpingen meer. En op de maat der fanfares stijgt onze compacte eigen waan van bordpapier omhoog en men zou daarboven wel stokkedoof moeten zijn om niet per omgaand de vrucht bare zegen terug te zenden. Zo zijn veel schone zondag middagen verknoeid op een doelloos grasveld, terwijl de koele bossen en klaterende waterstromen lokten. De he mel moge weten, dat ik pre sent was bij al die vragers rondom de katheder, die vroe gen op de maat en eenstem mig riepen wat zij wilden. Doch wellicht had diezelfde hemel mij beter kunnen zien als een eenzaam stipje aan de wijde groene oever van de beek, terwijl in het glinsteren de water hij en ik ons samen spiegelden.... De volkstuintjes Het was voor mij altijd één van de at tracties van het treinreisje naar Amster dam. Vlak voor we het Amstelstation na derden, ging ik rechts in de rijrichting op de uitkijk zitten want daar kwamen we erla.ngs, langs het volkstuintjescomplex. Huisjes, hekjes, vijvertjes, zonnewijzers, tuintjes. Het was haast een symbool. De drang naar het strikt eigene, persoonlijke van de, in zijn leefruimte beknotte, stads mens, die geklemd zit tussen de muren van zijn eenvormige etage aan de eenvor mige straat in zijn eenvormige stadswijk. Op het 20 bij 10 metende lapje grond even builen het Amstelstation kon en mocht hij zich onderscheiden van de kudde. Alle dro men die hij ooit had, alle wensen naar een omgeving anders dan die in de Derde Pieter Pot-Dwarsstraat 136H 3X bellen, wist hij op vaak aandoenlijke wijze te comprimeren op dat kleine brokje aarde. Hij maakte er een bloemenhof van, vol- viooltjes, gladiolen en muurbloemen, met paadjes ertussen en ergens een kabouter die een kruiwagentjes vol oostindische kersen voortkruide zonder ooit een stap verder te komen, en aan het eind, als be kroning: het Huisje. Een met zorg en ge voel in elkaar geknutseld droomhuis. Dro men. Ieder huisje, ieder tuintje sprak ervan. Sommigen spraken de taal van de weidse droom: 't kleine houten huisje kreeg tran sen en een windwijzer en een klokkestoel- tje op het dak. Sommigen waren de vorm gegeven droom van het moderne bunga- lowideaal: laag, breed en naar verhou ding, grote tot de vloer reikende ramen met een iets hellend dak erboven. Daar lag een grasveldje voor, omzoomd door een zacht glooiende border. Anderen had den de hang naar het knusse, het roman tische. Dan werd het een prieelachtig bouwsel, met wingerd begroeid en een pun tig dakje erop en daar werd de illusie voltooid door een wit groen geschilderde duiventil en een taxishaagje. Er waren de boerderijtjes, met hartvormig uitgesneden luiken, een regenton opzij en een, uit twee delen bestaande voordeur. Daar hoorde een bedje sla bij, drie vruchtbomen, het rij tje brutale rabarber planten en de muis- kolven. Ieder hoog boven de hermetisch afgesloten aarde levend en om andere dun naar mensen, asfalt en benzinelucht vechtend stadsbewoner voelde zich op zijn perceeltje onder de rook van het Amstel station, de grootgrondbezitter, de landeige- verkleinde schaal. En nu worden al deze naar. En was dat ook, zij het op sterk droomweréldjes vernietigd. Ze moeten weg. Waarom? Ik weet het niet. Ik zit alleen maar eens per maand achter het treinraampje en zie nu, eind mei, de des tructie in volle gang. De grootste .helft van de bouwwerkjes is al afgebroken. Wat fundamenten is al wat rest. De aarde, de tuinen, daar waar eens de floxen bloei den en de goudsbloemen, weelden van kleur, geur en vrijheid, trotse symbolen van het andere leven van de mens uit de Derde Piet Pot-Dwarsstraat, is woest en ledig. Rommelige hopen van opgeworpen zand, uitgerukte pollen en ontwortelde boompjes. Het lijkt of er moedwillig ruw te werk is gegaan bij de ontruiming. Rancune? Men fluistert in de trein dat er flats zullen komenEen kleine, lief devol gebouwde en zorgzaam onderhouden wereld wordt weggevaagd en zal plaats maken voor een andere van rationele, on persoonlijke, fantasieloze kuddeverblijven. Het is een gevoelloze, wrede, maar waar schijnlijk noodzakelijke ruil. Cri Stellweg Het mag. Gedelegeerden van westelijke patroonsbonden hebben vandaag op de 44ste internationale arbeidsconferentie in Genève zonder verzet een besluit van de raad van beroep aangenomen, waar in werd bepaald dat communistische gedelegeerden in de technische com missies mogen worden benoemd. De beslissing van de raad was definitief en schijnt een einde te hebben gemaakt aan de eeuwige strijdvraag in Wester se kring of communisten van de com missies deel kunnen uitmaken. Meisje. Te Sirnitz in Karinthië (Oosten rijk) is een meisje van twaalf jaar moe der geworden. Haar kind, een jongetje, woog drie kilogram. De vader is 18 jaar. Spionnen. In Praag is woensdag officieel bekendgemaakt, dat in Tsjechoslowakije drie agenten van de Amerikaanse ge heime dienst, die voorzien waren van valse identiteitspapieren, zijn gearres teerd. Robot aan bed. Volgens een Britse medi cus zal het in de toekomst mogelijk wor den, dat elektronische breinen de taak van een huisdokter overnemen voor wat betreft het stellen van gewone diagno ses. Een huisdokter stelt een diagnose vast aan de hand van wat hij zich her innert uit zijn medische opleiding en zijn tekstboeken, aldus deze medicus, maar deze boekenwijsheid kan volgens hem ook opgestapeld worden in een elektro nisch brein, dat daaruit dan ook een diagnose zou kunnen samenstellen. Terug. In de Noordzweedse ertsstad Kiru- na is de winter teruggekeerd. De tem peratuur daalde er woensdag tot het nul punt en des avonds laat lag de stad on der een sneeuwdek. Bluffer. Robert Schneider, de kampioen bluffer van de laatste jaren, die zich met allerlei valse papieren en titels wist op te werken tot hoofd van de psycho logische dienst van het Westduitse leger, is het afgelopen weekeinde ontslagen uit de gevangenis van Aken. Hij had twee derde uitgezeten van de straf van drie jaar en tien maanden, waartoe hij in 1958 werd veroordeeld wegens het ver valsen van documenten, die hem het recht gaven zich doctor in de psycholo gie. psychiatrie en medicijnen te noe men. Beschuldiging. De rooms-katholieke pries ter pater Maksvmilian Waskiewicz is voor de rechtbank in Warschau be schuldigd van „inbreuk op de gewe tensvrijheid" De priester uit het dorp Koerdwanowo nabij Warschau zou mo rele druk hebben geoefend op kinderen, die zondag niet naar de kerk gingen. In ziin preken zou de priester lasterlijke en obscene woorden hebben gebruikt ten aanzien van een onderwijzeres, die niet in god geloofde.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3