Immigratie van Italiaanse arbeiders nog niet zeker Het A.N.P. bestaat op 1 juli vijfentwintig jaar Handelaren verzinnen foefjes om aanbetaling te ontduiken Problemen van I Jmond en Zuid Kennemerland onder de loep Nieuwe IJselmeerpolder zal in 1968 droog zijn NZH vraagt twintig chauffeurs Acht doden in het verkeer Te dure kappers Maximale geldingsduur voorschriften één jaar 4 Kerkelijk Nieuws Duits schip aan de grond Generaal-majoor b.d. A. Pereira overleden Examens Blinde moeder naar zoon in Australië Ontwer p-prijzenwet Ook prijzen diensten van vrije beroepen Socialistische Kamerleden in Haarlem Raads- en statenleden vroegen vooral aandacht voor planologische ontwikkeling DONDERDAG 9 JUNI 1960 Vele handelaren in radio's, televisietoestellen, koelkasten, gasfornuizen, was machines, bromfietsen en andere artikelen verzinnen een methode om te ontkomen aan de wettelijk voorgeschreven eerste betaling by aankoop van in de meeste gevallen 15 percent. Zelfs bona fide winkeliers bezwijken dikwijls onder de aan drang die de klant op hen uitoefent om deze aanbetaling maar te „vergeten" met als stok achter de deur dat zy anders naar de concurrent gaan die wel genegen is de wettelijke voorschriften te ontduiken. Er zijn ook mensen die hun handelaar verontwaardigd vragen of die flauwe kul ook voor hen geldt, terwijl ze toch al zulke oude klanten zijn. De Haarlemse economische politierechter mr. J. P. Petersen gaf de directeur van het Haarlemse filiaal van een grote muziekinstrumenten- en radio- handel toe dat de handelaren in een moeilijk parket zitten, maar ja, de wettelijke regeling kan nu eenmaal niet worden ontdoken. Hij veroordeelde de firma tot drie boeten van elk 200, waarvan steeds de helft voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. De officier van Justitie mr. J. Wiarda had voor elk der drie overtredingen honderd gulden meer geëist en eveneens de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De methode van deze firma was nogal simpel. De directie opende voor haar fi liaalhouders een rekening-courant van 5.000. Maakten klanten bezwaar tegen het voldoen van de aanbetaling, geen nood de filiaalhouder leende uit het bedrag van de rekening-courant even het vereiste be drag. De klant tekende hiervoor een schuldbekentenis en behalve de huurkoop termijnen betaalde hij in gedeelten de ge leende eerste betaling af. De directeur zei in deze methode geen kwaad te zien. Of de klant het nu van een kredietbank, van familie of kennissen of van ons leent, daar is toch principieel geen verschil in, meende hij. „Is het nu echt niet doenlijk zaken te doen, terwijl men zich aan de wettelijke voorschriften houdt, ondanks de concur rentie?" vroeg de politierechte!-. „Iedereen doet het immers," zei ver dachte. De officier van Justitie sprak van een camouflagehandeling. Het feit dat hetzelf de bedrijf dat de artikelen levert, het geld voor de aanbetaling leent, is in strijd met de strekking van de wet. Dit is geen reë le lening, maar een lening op papier. Het bedrag wordt meteen verrekend met de termijnen. De officier zei dat niet streng genoeg kan worden opgetreden tegen dit soort ont duikingen, ook al doet iedereen het. Tegen een vennootschap onder firma die in wasmachines, gasfornuizen en der gelijke handelt, luidde de eis twee keer 300. De politierechter veroordeelde de firma tot twee keer ƒ200, maar zij loopt de kans dat tevens het voorwaardelijke deel wordt ten uitvoer gelegd van een geldboete die de firma vorig jaar heeft gekregen, eveneens wegens overtreding van de afbetalingsbeschikking. De firma stond terecht omdat zij een wasmachine en een gasfornuis had ver kocht en niet de vereiste aanbetaling had bedongen. De firmant die de vennoot schap ter zitting kwam vertegenwoordi gen toonde de politierechter een krant, waarin advertenties stonden van handela ren die artikelen aanboden „zonder voor uitbetaling". Mr. Petersen zei dat dit waarschijnlijk wel een foefje was. „Die mensen worden zo gek gemaakt, edelachtbare. We hebben klanten die al tien jaar bij ons komen en nu dreigen dat ze naar een ander gaan," zei de fir mant. Hij vertelde verder dat de zaak zich na de boete van vorig jaar meer op de ver koop a contant heeft toegelegd. Niet alleen Volgens het thans geldende werkplan zal de dijk van Zuidelijk Flevoland in de zo mer van 1967 worden gesloten. Het droog vallen van de polder kan in het voorjaar van 1968 verwacht worden. Dit zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van het Zuider- zeefonds. Als deze polder is drooggevallen zal voor waterbouwkundige werken ongeveer 185 miljoen zijn besteed. De daarvoor be nodigde jaarlijkse bedragen zullen gelei delijk toenemen van ongeveer 18 miljoen in 1960 tot ongeveer 30 miljoen in 1966. In 1967 kan weer met een lager bedrag wor den volstaan. Op grond van de tijd die nog voor de hydrologische studies ter bepaling van de breedte, vorm en inrichting der randme ren nodig is, is het niet waarschijnlijk dat met een vei-snelde aanleg van de be dijking de voltooiing daarvan met meer dan één jaar zou kunnen worden ver vroegd. Daarvoor zouden in de jaren 1962 tot en met 1965 extra bedragen van 6 a 7 miljoen moeten worden besteed. De minister zegt, dat door de indijking van Zuidelijk Flevoland in het zuidweste lijke deel van het IJselmeer bij stormach tige wind met noordelijke richtingen wa terstanden kunnen optreden, die enkele decimeters hoger zijn dan tot dusverre. De aan deze verhogingen verbonden be zwaren kunnen afdoende worden tegenge gaan door aanleg van de dijk Enkhuizen- Lelystad. In de nieuwe polder zal Dronten de voor naamste plaats worden. Zonder afbreuk te mogen doen aan de centrale functie, die aan Lelystad in het geheel der zuidelijke IJselmeerpolders is toegedacht, zal Dron ten het centrum voor de specifieke met de landbouw samenhangende belangen wor den. De in Dronten te bouwen woningen zul len voor ongeveer 80 pet. arbeiderswonin gen en overigens middenstandswoningen zijn. Voorts komen er scholen, een me disch centrum, enige winkelpanden en een gebouw voor maatschappelijk verkeer. Ncd. Ilerv. Kerk Bedankt voor Genemuiden P. de Jong te Kootwijkerbroek. Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (5de pred.pl.) met bepaalde opdracht voor arbeid onder de Vrijz. Herv. P. E. C. Blom te Veendam. Bedankt voor 's-Gravenhage (2de pred.- pl.) wijkgem. 31) P. J. de Geeter te Hil versum. Aangenomen naar Rotterdam (vac. W. L. Tukker) N. Kleermaker te Nunspeet. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Haamstede-Kerkwerve J. van Doorn te Tholen. Vrye Evang. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid P. J. Mietes te Amsterdam-Centrum. had de zaak vorig jaar een winst van 5.000 gederfd, maar het was ook nodig geweest het bedrijf te reorganiseren. In totaal had dit de firma 37.000 gekost, welk bedrag tegen zeven percent moest worden gefinancierd, aldus vertelde de firmant. Hij voegde er aan toe dat het voortbestaan van de zaak die sinds 1932 bestaat en waar inclusief het personeel zes gezinnen van leven, wordt bedreigd. De officier van Justitie zei dat de fir ma de verkoop op afbetaling desnoods maar geheel moet staken als deze niet op wettelijke basis kan geschieden. (Van onze Haagse redacteur) Zowel van Nederlandse als van Italiaanse zijde wordt op het ogen blik de grootste terughoudendheid betracht over de voorbereiding van de immigratie van Italiaanse arbeiders in Nederland. Er bestaat over dat plan, hoewel het in principe door de Italiaanse regering wordt toegejuicht, nog geen volkomen overeenstemming tussen beide landen, met name niet over de duur van de contracten, waar onder de Italiaanse arbeiders zullen worden geworven. Morgen wordt hierover een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken en van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Een vergadering met de drie vakcentra- len staat eveneens voor de deur. De vak- centralen staan niet afwijzend tegenover de voorgenomen immigratie, die mede wordt beschouwd als een verwezenlijking van een der punten van het E.E.G.-ver- drag, namelijk de vrije vestiging binnen de Europese gemeenschap Met name het N.V.V. staat op het standpunt, dat de voor een jaar gecontracteerde Italiaanse arbeiders na het verstrijken van die ter mijn de gelegenheid moet worden gebo den, zich blijvend in Nederland te vesti gen. Het is niet de bedoeling dat werkgevers, op zoek naar personeel, zich op eigen houtje op dit terrein zullen begeven. De werving en immigratie zal centraal ge schieden door het Rijksarbeidsbureau, dat waarschijnlijk in Italië een verzamelpunt zal vestigen en in Nederland een opvang centrum. Het zouden vooral arbeiders uit de me taalsector zijn, die voor immigratie in aanmerking komen. Maar ook de vervoer bedrijven hebben reeds belangstelling ge toond. Zo heeft de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij n.v. te Haarlem een eerste verzoek ingediend voor de toe wijzing van twintig Italiaanse chauffeurs. De N.Z.H. is een van de busbedrijven in het westen des lands die zich veel moeite en kosten moeten getroosten om hun personeel op peil te houden. De wo- Het Duitse schip „Adolf Hennecke" is donderdagochtend vroeg op een rif van een eiland tussen de Orkaden en de Shet- lands-eilanden aan de grond gelopen. Het schip, dat snel water maakt, heeft om on verwijlde sleepboothulp verzocht. Een red dingboot heeft het Duitse schip bereikt. De Adolf Hennecke, een treiler, is later op de ochtend naar Longhope op de Or kaden gesleept. De bemanning is onge deerd. ningnood vormt daarbij de grootste hin derpaal. In het eerste kwartaal van dit jaar bijvoorbeeld werden achtentwintig chauffeurs uit andere provincies aangeno men, maar drieëntwintig anderen verlie ten de onderneming weer, omdat zij te lang op een huis moesten wachten. Voor de Italiaanse chauffeurs geldt dat pro bleem niet, omdat uitsluitend ongehuwden zullen worden aangetrokken, voor wie men pension-adressen heeft. De vervanging van de tramlijnen in Zuid-Holland door bus lijnen, waarmee in oktober een begin wordt gemaakt, dwingt ook al tot een spoedige oplossing van het chauffeursprobleem. (A.N.P.) De Amsterdamse werkgevers hebben tot nu toe ongeveer 500 aanvragen ingediend voor Italiaanse arbeiders. Eind juni vertrekt, als tijdig overeenstemming met de Italiaanse regering bereikt wordt, een wervingsploeg naar Italië (onder lei ding van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Dordrecht). De ploeg, waartoe enkele doktoren behoren, neemt in het Italiaans gestelde contracten mee en zal in principe 2000 ongehuwde ax-bei- ders in de leeftijd van 23 tot 35 jaar voor ons land mogen contracteren. Na een kortstondige ziekte is in Den Haag op 57-jarige leeftijd plotseling over leden generaal-majoor b.d. A. J. A. Perei ra, laatstelijk commandant van de derde divisie. Hij diende de eerste twee jaren bij een infanterie-veldbataljon op Java, waarna hij werd overgeplaatst naar Atjeh, waar hij bij het korps marechaussee diende. Later werd hij belast met het commando over een militaire post in de Molukken. In .1937 vertrok hij naar Nederland. In 1939 werd hij ingedeeld bij het zuidfront van de vesting Holland. Na de capitulatie kwam hij in krijgsge vangenschap in Duitsland. Na de oorlog keerde hij als majoor terug naar Neder- lands-Indië, waar hij het territoriale com mando ovre Borneo overnam van de Australiërs. Kort daarna werd hij overge plaatst naar Java, waar hij optrad als chef der staf X-brigade, die gestationeerd was in Oost-Java. In mei 1947 werd hij benoemd tot sous-chef van de generale staf op het algemeen hoofdkwartier in Ba tavia in de rang van luitenant-kolonel van de generale staf. In 1948 volgde zijn be vordering tot kolonel. Na de souvereiniteitsoverdracht werd hij aangewezen als hoofd van de Neder landse militaire missie in Indonesië voor de afdelingen landmacht, luchtmacht en marine. In september 1953 keerde hij te rug naar Nederland. Op 1 november 1955 werd hij bevorderd tot generaal-majoor bij het wapen der infanterie en benoemd tot commandant van de derde divisie. Met ingang van 1 juli 1958 kreeg hij op zijn ver zoek eervol ontslag uit de militaire dienst. Den Haag. Voor de staatsexamens heilgymna stiek en massage is geslaagd mej. I. van Huijstee. Haarlem. Op de werf van J. Smit te Kinderdijk heeft mevrouw Young, echtgenote van de ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Nederland, de zeesleepboot „Mississippi" te water gelaten. Deze zeesleepboot wordt gebouwd voor reke ning van L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst te Rotterdam. De sleepboot is ruim 53 meter lang en heeft een diepgang van 4,50 meter. De machine-installatie bestaat uit tivee dieselmotoren, welke een vermogen ontwikkelen van totaal 3250 pk. De motoren kunnen zowel afzonderlijk als tezamen op de schroefas worden ge schakeld. Beide machines en de koppe lingen kunnen door één man op afstand worden bediend. Indien snel manoeu vreren gewenst is, kan één motor voor uit draaien, terwijl de andere achteruit draait. Aangezien de trommels van de sleeplier onafhankelijk van elkaar ge bruikt kunnen worden, is het mogelijk met twee slepen tegelijk te manoeu vreren. Behalve aan een bemanning van 24 personen kan het schip plaats bieden aan 12 runners. De „Mississippi" zal in september in dienst worden gesteld. Hedenmorgen is een mijnwerkersbus, welke met grote snelheid een flauwe bocht nam in de Spoorstraat te Heerlen, geslipt en tegen een andere mijnwerkersbus ge botst welke uit tegenovergestelde richting kwam. De eerste bus werd naar de kant van de weg geslingerd en kwam tegen een boom tot stilstand, nadat de boom gedeel telijk de bus was binnengedrongen. Zes mijnwerkers die op deze plaats zaten, werden zwaar gewond overgebracht naar het Heerlense ziekenhuis waar twee van hen zijn overleden. Het waren de 54-jarige F. Karo en de 43-jarige H. Smeets, beiden uit Nieuwenhagen. Van de andere inzitten den van beide bussen werden 25 niet ern stig gewond. De 25-jarige G. Kooiman uit Monniken dam is 's nachts te Purmer overreden door een personenauto. Hij werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar hij is over- den. Vermoedelijk is hij met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Om een nade rende auto op het ongeluk opmerkzaam te maken, schenen enige omstanders met een bromfietslamp in de richting van die auto. De chauffeur werd hierdoor verblind en reed naar de kant van de weg met als gevolg, dat hij over het slachtoffer heenreed. In Den Haag is de 28-jarige loodgieter op de Hoefkade in botsing gekomen met een motorfiets. Hij werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. In een ziekenhuis te Doetinchem zijn kort na elkaar overleden de heer en mevrouw Westerveld uit Varsseveld. Enige dagen geleden botste de auto van het echtpaar door onbekende oox'zaak tegen een boom, waarbij beide inzittenden ernstig gewond werden. Vermoedelijk was de heer Wes terveld, die de wagen bestuurde onwel ge worden. Hij was 67 jaar, zijn vrouw 62. In België is de zestienjarige Nederland se jongen Roland van Masterijt uit Leiden bij een auto-ongeluk op een weg bij Na men om het leven gekomen. Op de Nieuweweg te Kortezwaag is de driejarige Freddy de Vries door een per sonenauto aangereden toen hij plotseling achter een langs de weg staande motor bakfiets de straat overstak. Het knaapje, dat een achttal meters door de auto werd meegesleurd, overleed kort na het ongeluk. De controledienst van het ministerie van Economische Zaken heeft geconsta teerd, dat verschillende kapperszaken de tarieven hebben verhoogd. In enkele geval len werden tariefverhogingen vastgesteld van tien tot vijftien cent. Minister De Pous heeft naar aanleiding daarvan een onderhoud gehad met verte genwoordigers van de Nederlandse kap persbonden. De bewindsman heeft de bondsvertegenwoordigers verzocht, er bij de betrokken leden op aan te dringen, de tariefverhogingen ongedaan te maken, daar deze, gezien het prijsbeleid van de regering, niet kunnen worden toegestaan. Proces-verbaal is tegen de te dure kap pers niet opgemaakt. Er is voor het kap- persbedrijf geen prijzenbeschikking. Dankzij spaarfonds De 56-jarige mevrouw Margje Karstens- De Boer uit Amsterdam, die na de emi gratie naar Australië van haar zoon door heimwee suikerziekte heeft gekregen en als gevolg daarvan haar gezichtsvermo gen heeft verloren, zal zondag van Schip hol vertrekken voor een verblijf van enige weken bij haar zoon. De behandelende artsen hebben dit bezoek wenselijk geacht. Het spaarfonds „Wij Komen" heeft deze reis mogelijk gemaakt. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het ontwerp prijzenwet heeft de regering, ter tegemoet koming aan de wens van een aantal Ka merleden nog uitdrukkelijker in de tekst van de wet de gedachte tot uitdrukking gebracht, dat de bevoegdheid tot het tref fen van prijsmaatregelen slechts moet worden gebruikt wanneer dit in het alge meen belang noodzakelijk is te achten. Naar aanleiding van de door vele Ka merleden uitgesproken voorkeur voor een constructie, volgens welke de minister al vorens de wet toe te passen, advies zou moeten vragen aan bijvoorbeeld de S.E.R. of aan een commissie ex artikel 43 van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, wordt opgemerkt, dat een dergelijke adviespro cedure de slagvaardigheid van het beleid zodanig zou aantasten, dat de in het wets ontwerp neergelegde bevoegdheden wel haast zinloos zouden worden. De ministers zijn van mening, dat de in het wetsontwerp neergelegde bevoegd heden als zodanig het E.E.G.-verdrag niet raken. Slechts met betrekking tot maatre gelen, die op grond van die bevoegdheden eventueel getroffen worden, kunnen zich raakpunten met het verdrag voordoen. Er laten zich gevallen denken, waarin in ver band met de doelstellingen van het E.E.G.- verdrag, toepassing van de prijzenwet dienstig kan zijn. De bewindslieden zijn na hernieuwde overweging van de vraag of prijsvoor- schriften al dan niet een begrensde wer kingsduur moeten hebben, tot de slotsom gekomen, dat de complicaties verbonden aan een beperking van de werkingsduur niet van doorslaggevende aard zijn. Der halve is in een bij de Memorie van Ant woord gevoegde nota van wijzigingen een bepaling opgenomen door welke de maxi male geldingsduur van prijsvoorschriften op een jaar wordt bepaald. De bewindslieden hebben het wenselijk geoordeeld alsnog in het wetsontwerp be palingen op te nemen ingevolge welke het mogelijk zal zijn op de gronden, vermeld in artikel 5 van de wet administratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie, bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven beroep in te stellen tegen besluiten inzake ontheffingen van een krachtens de prijzenwet vastgesteld beschikking. Opneming in de wet van de verplichting, dat de overheid, behoudens dringende om standigheden, met het betrokken bedrijfs leven overleg moet plegen alvorens een prijsmaatregel uit te vaardigen wordt overbodig en onwenselijk geacht. Naar aan leiding van een gedane suggestie zullen bij de publikatie in de staatscourant de prijs- beschikkingen vergezeld gaan van een mi nisteriële toelichting. De bewindslieden zijn van mening, dat ook de prijzen van dien sten in vrije beroepen onder de werkings sfeer van de prijzenwet dienen te vallen. Aan het einde van de eerste dag van hun driedaags werkbezoek aan IJmond, Zuid-Kennemerland en Amsterdam heb ben dertig leden van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer woensdagavond in de Statenzaal van het provinciaal bestuur te Haarlem aan dachtig geluisterd naar wat hun partijge- noten-raads- en statenleden uit deze streek in bestuurlijk opzicht op hun hart hebben. De Kamerleden hebben bij deze gelegen heid veel meer geluisterd dan gesproken. Afgezien van het slotwoord van de waar nemend fractievoorzitter, de heer J. M. Willems, voerde alleen de deskundige op het gebied van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, de heer J. Bommer, het woord. Hij deed de toezegging, dat de Kamerfractie over de nota over het rijks beleid inzake de ruimtelijke ordening, wel ke voor de derde dinsdag in september wordt verwacht, en over het wetsontwerp tot samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk met een representatieve groep partijgenoten uit deze streek over leg wil plegen alvorens een definitief standpunt in te nemen. De heer Bommer voegde eraan toe, dat hij steeds voor sa menvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot één grote IJmondgemeen- te was geweest, maar dat dat volgens hem niet betekent, dat, nu een dergelijke opzet niet te verwezenlijken is, men dus genoe gen moet nemen met de samenvoeging van twee gemeenten. Overigens bleek uit dit antwoord wel, Op 1 juli zal het een kwart eeuw ge leden zijn dat het Algemeen Nederlands Persbureau werd opgericht. De letters A.N.P. zijn sindsdien voor het krantenle zend publiek en de radioluisteraars een begrip geworden. In een vergadering in mei 1934 van de Vereeniging van Dag bladdirecteuren deed de heer H. H. J. van de Pol, die toen directeur-hoofdredacteur van de Delftsche Courant was, de sugges tie een nationaal persbureau te stichten. Op 11 december van hetzelfde jaar bracht een daartoe ingestelde commissie reeds rapport uit. Het moet voor deze commis sie, waarvan wijlen de heer R. W. P. Peereboom, directeur-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, voorzitter was een grote voldoening zijn geweest, dat haar bijzonder uitvoerig rapport unaniem werd aanvaard door een buitengewone algeme ne ledenvergadering. Een half jaar later, op 1 juli 1935, kon het Algemeen Neder lands Persbureau reeds met zijn werk zaamheden beginnen. De heer H. H. J. van de Pol werd belast met de leiding. Onder zijn leiding heeft het zich technisch en redactioneel gunstig kunnen ontwikke len. Dank zij de medewerking van de Nederlandse P.T.T. kreeg het A.N.P. al spoedig de beschikking over enige telex- netten, waarmede het als eerste grote in stelling in Nederland verbonden werd met de landelijk verschijnende en de provin ciale en stedelijke kranten. Het werd in ternationaal erkend door toelating tot de Agences Alliées, een organisatie van 26 nieuwsagentschappen. Het verlies van de onafhankelijkheid van het A.N.P., kort na de bezetting, was een zware slag. Het vrije nieuws moest voortaan komen uit de zenders van de bondgenoten van Nederland in den vreem de. In augustus 1940 begon het overleg tus sen wijlen J. C. E. baron van Lynden, destijds reeds contactman van de heren die later het college van vertrouwensman-, nen zouden vormen en de heer Van de Pol over de technische voorbereiding van de herleving van het nationale persbureau, onmiddellijk na de bevrijding. Daartoe werd overleg gepleegd met de toenmalige directeur-generaal van de P.T.T., dr. M. H. Damme. Achter het hoofdkantoor van het A.N.P. in Den Haag werd in een ge bouw van de P.T.T. een installatie ge bouwd, waarmee het mogelijk was de diensten van het in handen van de Duit sers zijnde A.N.P. binnen enkele seconden uit te schakelen. De telexlijnen konden worden overgezet naar een tijdelijk kan toor van een herrezen vrij A.N.P., ge reed gemaakt in een ander gebouw van de P.T.T. aan de overkant van de straat, waar radiotoestellen waren ondergebracht, overnachtingsgelegenheid was geschapen, een telexkamer was ingericht en waar een telefoonaansluiting was gemaakt, die gelegenheid gaf op het geheime telefoon net van de P.T.T. met het hele land te telefoneren. In de eerste dagen van fe bruari 1941 waren deze geheime techni sche installaties en het kantoor voor P.T.T.-A.N.P. gereed, wachtende.op de bevrijding. Intussen begonnen de vertrouwelingen van de Duitse bezetters in het A.N.P. zich steeds weer te bemoeien met de redactie. Betrouwbare Nederlandse krachten wer den weggewerkt. Beledigende berichten over het Oranjehuis slipten door. De heer Van de Pol heeft nog een dienstorder ont worpen, waarin verboden werd enig be richt in de dienst over het Huis van Oran je op te nemen, noch in gunstige noch in ongunstige zin, maar de afkondiging er van werd door Duitse invloed verboden. De heer Van de Pol schreef hierover eni ge openhartige brieven aan het rijkscom missariaat en in mei 1941 noopte dit de raad van het beheer van de stichting A.N.P. hem zijn ontslag te verlenen, dat in september inging. Sindsdien hield de heer Van de Pol zich bezig met de voor bereiding van de wederoprichting van het onafhankelijk bedrijf. Dat gebeurde na de bevrijding. Er was veel te doen op organisatorisch, financieel en technisch gebied. Opgericht werd een eigen foto-bedrijf, dat thans algemeen be kend is als A.N.P.-foto, en tevens een clichéfabriek. Bijkantoren van het A.N.P. werden ingesteld in de overige rijksdelen in Willemstad (Nederlandse Antillen) en Paramaribo (Suriname) welke per draad loze telex worden bediend met Nederlands en wereldnieuws, dat weer op een binnen lands telexnet aan de bladen en de radio in de Antillen en Suriname wordt doorge geven. De heer Van de Pol heeft steeds ge ijverd voor de invoering van de modern ste machines op het gebied van de ver strekking van nieuws. Zo is door zijn toedoen, met medewerking van de raad van beheer, in Nederland het eerst in grote getale in gebruik genomen een ma chine, waarmede elektronisch-mechanisch een cliché voor krantendruk kan worden gemaakt, een vinding van dr. Rudolf Hell uit Kiel, die het A.N.P. ook heeft voor zien van een draadloos of per draad te bedienen machine, waarmede foto's in kor te tijd kunnen worden overgebracht. Het A.N.P. beschikt sedert jaren over een te lefoonnet, waarop dagelijks vele foto's aan tientallen bladen per draad worden over gebracht De raad van beheer en de directie van het A.N.P. hebben thans in studie een ont werp van nieuwe transmissiemiddelen voor de overbrenging van het geschreven en het fotonieuws via telefoonlijnen met een snelle facsimile-zender, die de nieuws- stof vijf maal zo snel zal overbrengen naar de kranten als de telex. De foto overbrenging zal automatisch per draad geschieden, zodat een gedroogde en ge glansde foto aan de ontvangstzijde uit de machine komt, zonder dat een menselijke hand zich ermede heeft beziggehouden.. dat de ruimtelijke ordening (streek- en uitbreidingsplannen) en de gemeentelijke indeling de steeds weerkerende punten vormden in de korte speeches van de meeste raads- en statenleden. Het statenlid de heer J. Harmsen uit Velsen had daar bij zijn inleidende ana lyse trouwens al op gewezen en ook op de tegenstrevende factoren waarmee men te maken heeft, zoals de nota van de direc teur van de Handels- en haveninrichtin gen van Amsterdam, die de gehele zuid zijde van het Noordzeekanaal tot Amster dams havengebied wil verklaren. Ten aan zien van IJmond-noord wees de heer Harm sen op het gevaar van een sterk éénzijdige ontwikkeling van dat woongebied, dat sterk het stempel van een arbeiderswijk van één industrie zal dragen. Het Haarlemse raadslid mr. G. van den Bergh vroeg een financieel statuut voor Haarlem als centrumgemeente omdat de stad anders zijn veelzijdige verzorgende functie voor de streek niet goed kan ver vullen, wethouder De Boer uit Velsen klaagde over het gebrek aan coördinatie tussen de departementen wanneer het om de ruimtelijke ordening gaat en deelde en passant een steekje op Haarlem uit, dat „een Technische Hogeschool had ontwor pen op andermans gebied". Intussen bleek het raadslid Joore uit de Haarlem mermeer het later met zijn Haarlemse collega Voskuilen eens, die betoogd Tiad dat een vestiging van een Technische Hoge school een kwestie van nationaal belang is, waarbij de gemeenten over hun eigen grenzen heen moesten kunnen kijken. Me vrouw H. van der Meulen-Houwer uit Heemstede vroeg aandacht voor het be houd van de landgoederen Eikenrode, Den- neheuvel en Hertenduin nu de Hartekamp reeds verloren is gegaan en voor het vraagstuk van de bejaardenverzorging. De heer R. Verbeek uit Velsen wees erop, dat het niet toekennen van bouwvolume voor broodnodige projecten als een nieuw raadhuis en een gemeentelijk administra tiegebouw voor Velsen de dood in de pot betekent, de heer Voskuilen uit Haarlem maakte dezelfde opmerking met betrek king tot de bouw van scholen en sport accommodatie. Zorg om de mens Uit de betogen van de raadsleden en wethouders uit Beverwijk en Heemskerk sprak een grote bezorgdheid over de „leefbaarheid" van de toekomstige „staal stad", vooral wat betreft de recx-eatie van de Hoogovenarbeiders met hun continu- arbeid. Ook werd aandacht gevraagd voor het probleem van de jongere generatie van noordelijke IJmondbewoners voor zo ver die niet door de Hoogovens kunnen worden opgenomen. Een doeltreffende dif- fei'entatie in opleidingsmogelijkheden dient daarom te worden nagestreefd. Het was ongetwijfeld met het oog op dit soort opmerkingen dat de waarnemend fractievoorzitter de heer Willems in zijn slotwoord ervan gewaagde, dat de zorg om de mens ook op deze informele bij eenkomst uitgangspunt en doel bleek te zijn van het socialistische beleid. vandaag zijn de Kamerleden in Amster dam te gast.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4