Turkse officieren terug in kazerne? Hun bedoelingen zijn wel goed maar de verleiding is sterk Lonen bouwvak losmaken van prijsontwikkeling Ontwapening kan pas na wereldrevolutie Protest van 352 geestelijken in Spanje tegen regime-Franco yAUXHALL HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. Eerste oecumenische jeugdconferentie Gehele dorpsbevolking vluchtte naar N.-Guinea Massale hulde aan het leger in Istanboel Nieuwe CAO met alleen minimumlonen DONDERDAG 9 JUNI 1960 Legerlegende Meer macht Geweld bij onteigeningen in India, dertien doden Veertig deelnemers uit communistische landen Zeilkano's uit Indonesië Toegelaten omdat zij autochtoonwaren 1'MXT WERKHOVEN VAN „ST. JOSEPH Grootscheepse evacuatie uit bedreigd Valdivia De ongeregeldheden in Pondoland mxafiex a,um,n,um v. DUBVENBODEN Arrestatie na moord op kampeerders in Finland Spaans minister officieel in Londen uitgenodigd Russische conditie voor gezamenlijk onderzoek ondergrondse explosies Chinese visie: 24.90 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ANKARA, juni. Door de grijze straten van Ankara marcheren jongens in khaki-uniformen met witte petten: als zij langs komen applaudisseert het publiek en er zijn vrouwen die zich tranen van ontroering uit de ogen wissen. De bijval geldt niet hun sober militair vertoon, zij worden bejubeld omdat zij de kadetten zijn, die 27 mei, toen de zon over Ankara opging, vrijheidsliederen zingend door de straten trokken en in de lucht schoten ten teken dat de „putsch" tegen Men- dères begonnen was. Nu marcheren zij stralend van trots, zij het enigszins uit de pas, naar hun kazerne: zij hadden de ereplaats bij het enorme mausoleum waar Kemal Ataturk, de vader van het moderne Turkije, rust boven op de Anatolische hoogvlakte. Tezamen met duizenden officieren vergaten zij daar even het mili taire protocol, toen Turkije's nieuwe zaakwaarnemer, generaal Gursel, een krans legde aan Ataturks voeten en in het gouden boek schreef: „Grote Ata (vader) indien gij ons aanvaardt en erin toestemt dat wij uw voetsporen volgen, zal dit onze grootste trots zijn". Zij zongen er het Turkse volkslied dat het schalde tussen de schrale bergen en terwijl dikke tranen biggelden over het granieten gezicht van Gursel, juichten zij hem toe: „Ya Ya Y'a Cha-Cha-Cha Gemal Pasja", een kreet die niets met de populaire Zuidamerikaanse dans van doen heeft, gewoon „Hij leve lang" betekent. Het was een indrukwekkend ogenblik en de massa legde er al z\jn ontroering in: het geliefde Turkse leger had de cor rupte politici verjaagd, zal nu even orde op zaken stellen en daarna de weg vrij maken voor een echte democratie. Het geliefde leger, althans de twintig officie ren van het „Comité van nationale een heid", regeert vandaag inderdaad. Het voorlopige zakenkabinet is verantwoor ding schuldig aan het Comité, de leden van het Comité zitten als staatssecretaris sen op de belangrijkste ministeries om te waken dat niet van de doelstellingen der revolutie wordt afgeweken. Gedurende de overgangsperiode tot aan de volgende verkiezingen is dat geen abnorma'le pro- eedure. Maar hoe lang zal die overgangs periode duren? Generaal Gursel lijkt oprecht, wanneer hij zegt, dat over enkele maanden, als de nieuwe grondwet er is, verkiezingen zul len worden gehouden en dat de militairen dan naar hun kazernes zullen terug ke ren. Maar een Franse journalist zei dat het even moeilijk is politiserende militai ren weer in hun kazernes te krijgen, als tandpasta in de tube terug te persen. En de werkelijke beslissing zal misschien minder bij generaal Gursel liggen, die pas op het laatste ogenblik aan het hoofd van de staatsgreep werd geplaatst, als bij de twee officieren, die haar voorbereidden en leidden: de slanke kolonel Turkesh en de ronde generaal Madenogloe. Twee na men om te onthouden. De eerste, een in tense denker in uniform, heeft het brein, de tweede is een joviale maar efficiënte man van de daad. Turkesh heeft al doen weten dat hij Inönu's Republikeinen net zo weinig achting toedraagt als de De mocraten van Menderès en dat hij ver kiezingen over drie maanden veel te vroeg vindt. Achter de romantiek, waarmee men sinds kort de Turkse staatsgreep en sinds lang het Turkse leger heeft omringd, gaan een paar feiten schuil, die te denken ge ven. Dat Turkse leger, dat een kwart van het staatsbudget opsoupeert (een half mil joen man, steeds onder de wapens bij volledige mobilisatie twee miljoen man) is overigens niet de efficiënte steunpilaar van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, die zestig Russische divisies de pas zou kunnen versperren, waarvoor sommi gen het aanzien. Economen achten het vooral een object van werkverschaffing voor de analfabetische boerenzoons van het Anatolische platteland, waar tachtig percent van de bevolking zich moeizaam, langs de grens van het bestaansminumum voortsleept. Militaire deskundigen zeggen tactisch, dat als het Turkse leger wat kleiner was, het veel beter geënkadreerd en moderner uitgerust zou kunnen worden. Alleen aan de moed- of aan de vechtlust van de Trukse soldaat twijfelt niemand, de kaalgeschoren „Mehmetchik", die twee kwartjes per maand soldij krijgt, branden voornamelijk dertien Turks-Russische oor logen in de ziel. En daarom staat hij bij Kars en Erzurum in een voddig uniform en in continu-alarmtoestand een been naar voren en de vinger aan de trekker aan de grens. Achter hem een onvoorstel baar arm land, waar mensen in lemen hutten en in holen in de grond leven en alleen het goiLddraad op de officierspetten enige glans aan 't leven verleent, voor hem kolchozen en rokende fabrieksschoorstenen en Russische-luidsprekers, die hem. de gan se dag Tsjaikovsky èn Katsjatoerian in de oren blazen. Zo de ironie van dit beeld alle Westeuropese bezoekers aan dit grens gebied al even doet slikken, de „Mehmet chik'' blijft er even onvervaard bereid om de vrije wereld te verdedigen als de vijf duizend Turkse soldaten in Korea die 717 doden en 2100 gewonden offerden. De karig betaalde officieren van dit le- maar ger hebben nu gebroken met de door Pruisische officieren bij hen gevestigde tradities van onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan staatsgezag en militaire hiërarchie. Zij hebben niet alleen het cen trale staatsgezag aan zich getrokken, maar ook de posten van provinciale gouverneurs en plaatselijke gezaghebbers bezet. TTll L - rV v' ^^■—8 - wÊÊÊÊmËËÊmÊm mm® m S,l. X' - Advertentie VICTOR - VELOX - CRESTA vanaf 7.450, AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem Zij krijgen daar meer macht en meer geld dan eertijds, zaken die in dit deel van de wereld zelfs de integerste en on- zelfzuchtigste officier kunnen corrumpe ren. De militaire hiërarchie raakt door broken: majoors van het Comité geven orders aan generaals, er groeit naijver tussen deelnemers en niet-deelnemers aan de „putsch", het promotie-schema komt in de war, er is een aantal schorsingen gevallen. Republikeinse politici wekken nieuwe ambities bij de militairen. Uit de zorvuldige gesteriliseerde atmosfeer van de gehoorzame neutraliteit is het Turkse officierskorps verzeild geraakt in de rijke bacteriologische flora van de po litiek. De vraag blijft nu of het vrijwillig in de sterilisator zal terugkeren of dat het zal proberen zelf de politieke sfeer radi caal van bacillen te zuiveren. Een aantal tekenen wijst op het laatste: de griezel verhalen van tot veevoer verwerkte studen ten, de grootscheepse arrestatie van De mocratische afgevaardigden en functiona rissen (zelfs de aanvankelijk losgelaten nieuwe Democratische leider Sidki Yircali is weer opgepakt) zijn sprekende voor beelden van naïeve zuiveringswoede van overkordate militairen. Zij zeggen bij Men- dères thuis onder in een kast een koran te hebben aangetroffen met de schoenen van de ex-premier erop. Het wachten is nu op pornografische onthullingen. Al zouden de officieren van de nieuwe junta zelf oprecht geloven, dat zij straks zullen terug treden, het blijft waarschijn lijk dat zij in de komende maanden steeds meer redenen zullen vinden dat tijdstip uit te stellen. De heimelijke zucht naar meer macht, geld en aanzien laat zich gemakkelijk rationalisteren tot de wens om de heilige revolutie te waarborgen en met een sterk en deskundig gezag de staats- Dit zijn de kadetten van het Turkse legerdie de ontbrekende schakel bleken tussen intellectuelen en mili tairen, die genoeg hadden van het Mendères-regime. Hun zwijgende protestmars werd het uiterlijk teken, dat de keten gesloten was. Wanneer zij nu door Ankara marcheren, ap plaudisseren de mannen en vegen ae vrouwen zich de tranen uit de ogen. zaken te ordenen. Ook Naguib en Nasser wilden aanvankelijk slechts gedurende een overgangsperiode regeren. Zelfs als het Turkse leger de teugels weer uit han den geeft, zal het, met de revolutie in het geheugen, een volgende regering blij vend in de nek ademen. Het loopt met dat alles de kwade kans zichzelf als enig in teger en onpartijdig staatsinstrument in Turkije te vernietigen en uiteindelijk ook de- enige kiem voor een toekomstige echte democratie, het handjevol jonge intellec tuelen, te verstikken. Hun goede bedoelin gen ten spijt zijn de officieren met hun verouderd nationalisme en „Kemalisme (in feite de herinnering aan Ataturk, die zij voor een ideologie verslijten) evenmin tegen de wereklijke eisen van deze tijd opgewassen als de „Mehmetchik" aan de grens, die niet de vrije wereld tegen de communistische, maar domweg Tur kije tegen Rusland staat te verdedigen. AMBALA, Pendsjaab, India (AFP) Enkele boeren uit het dorp Mohangar nabij Ambala in de Pendsjaab. in India, gelegen, weigerden gehoor te geven aan een rechterlijk bevel tot verlating van een stuk land. Een functionaris van het nabij gelegen Ambala begaf zich daarop, vergezeld door politie, naar het dorp om de boeren met geweld van het land te verwijderen. Deze verzetten zich echter, waarop de gezags drager de politie gelastte het vuur te ope nen. Dit geschiedde, hetgeen tot de dood van dertien dorpelingen, onder wie vier vrouwen, leidde. Een dertigtal personen, onder wie enkele kinderen werd gewond. GENèVE (Reuter) Van 13 tot 24 juli wordt in Lausanne de eerste oecumenische jeugdconferentie in Europa gehouden on der auspiciën van de jeugd-afdeling van de Wereldraad van Kerken in samenwer king met Europese nationale oecumeni sche jeugdraden. Er worden een 1.650 jon ge mensen van gemiddeld 21 jaar oud en een honderdtal jeugdleiders verwacht. Men zal van gedachten wisselen over ma nieren om tot eenheid van de kerken te komen. Volgens voorlopige opgaven zullen er uit Nederland 65 deelnemers aanwezig zijn. Uit Oosteuropese landen verwacht men in totaal een veertig deelnemers van wie vijftien uit de Sovjet-Unie. Verder komen er 160 deelnemers uit de Verenigde Sta ten, 19 uit Canada en een honderd uit Australië, Azië, Afrika en Latijns Ameri ka. De conferentie van Lausanne zal de eer ste zijn van een serie regionale jeugdcon- ferenties. Er staan dergelijke bijeenkoms ten op het program voor 1961 in Noord- Amerika, 1962 in Latijns Amerika en la ter in Azië en Afrika. Naar de kroniekschrijver over Nieuw- Guinea van het maandblad „Oost en west" bericht, zijn er in de afgelopen weken 188 vluchtelingen, de hele bevol king van het dorp Pantjoran op het Indo nesische eiland Bisa, met 22 zeewaar dige zeilkano's in Nieuw-Guinea aan gekomen. Zij zijn door de Nederlandse autoriteiten toegelaten omdat zij allen ge boortig zijn van Nieuw Guinea. Het eiland Bisa behoort tot de Obi- groep, welke deel uitmaakt van de Moluk- ken en midden boven de twee eilanden Ambon en Boeroe. Economische moei lijkheden, welke nog zijn verergerd door de maatregelen tegen deChinese kleinhandelaren, zijn de reden geweest voor hun gezamenlijke overtocht. De dorpsgemeenschap had tevoren, vertegen woordigers naer Nieuw-Guinea gezonden om poolshoogte te nemen omtrent de mo gelijkheden van een terugkeer en om de reeds genoemde reden „maakte het gou vernement tegen de voorgenomen binnen komst geen bezwaar". Het Rode Kruis heeft onmiddellijk levensmiddelen, kle ding en medicamenten gezonden en de vluchtelingen zijn thans weer naar hun vroegere woongebieden overgebracht. Volgens dit bericht komen er ook herhaal delijk prauwen met Indonesische vluch telingen naar Nieuw-Guinea, maar deze krijgen geen asyl omdat zij nooit tot de autochtone bevolking hebben behoord. Bo vendien vreest het gouvernement met hen het paard van Troye binnen te halen. De kroniekschrijver dringt er in zijn bericht op aan, het Internationale Rode Kruis hulp te vragen ten aanzien van deze vluchtelingen, die „herhaaldelijk met. tientallen prauwen tegelijk" binnen komen, en wie door de marine tot aan de territoriale grens weer uitgeleide pleegt te worden gedaan nadat zij van voedsel, melk, tabak en sigaretten zijn voorzien. Turkije's officieren maken zich op om een week na hun staatsgreep bij het. graf van Ataturk, de geslaagde „putsch" te vieren. Zij commanderen het grootste, moedigste, maar minst ontwikkelde leger van de Noord atlantische Verdragsorganisatie. 'Wt i ISTANBOEL (AFP/UPI) Naar schat ting driehonderdduizend geestdriftige Tur ken hebben woensdag deelgenomen aan twee monsterbijeenkomsten in Istanboel, georganiseerd door de jeugd en het leger, om hun goedkeuring te betuigen aan het optreden der militairen op 27 mei. Honderden tanks, met bloemen en vlag gen versierd, leerlingen van militaire scho len, kadetten van de marine en studenten, op vrachtauto's gezeten, trokken verschei dene uren door de voornaamste straten. Men kon portretten van de leider van het nieuwe bewind, generaal Gursel, zien en spandoeken met de woorden Leger, wij zijn je dankbaar en „Ons leger is ons geloof". Alle sprekers, die luid werden toege juicht, wezen op het aandeel van de jeugd in de ontwikkelingen welke tot de val van de regering-Mendères leidden. „De jeugd is de inspiratiebron van het leger geweest", zei onder meer de nieuwe mi nister van Defensie, generaal Odzilek. Jonge mannen en meisjes, op tanks en pantserwagens gezeten, zongen vaderlands lievende liederen die door de menigte werden overgenomen. In de lucht dreef een reusachige ballon met het portret van Ataturk, de grondvester van het moderne Turkije. De voorzitter van de Katholieke Bouw vakarbeidersbond St. Joseph, de heer H. Werkhoven, heeft op de gisteren in En schedé gehouden bondsraadsvergadering de loonpolitiek tot onderwerp van zijn ope ningsrede gemaakt. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van de loon politiek en zei, dat de bouwvakarbeiders erin geslaagd zijn, tot een verbetering van de arbeidsvoorwaarden te komen. De bouwcapaciteit, zo zei hij, wordt in hoge mate bepaald door de omvang, sa menstelling en kwaliteit van het arbeids- bestand. Slechts via de loonvorming kan, naar zijn oordeel, daadwerkelijk invloed uitgeoefend worden op deze omvang, sa menstelling en kwaliteit. Een loonbeleid waarvan in deze richting geen stimulans uitgaat is, naar zijn mening, funest voor de bouwnijverheid en derhalve ook voor de welvaartsontwikkeling. Hij zei het on juist te achten een loonsverhoging voor de bouwvakarbeiders te laten afhangen van de ontwikkeling van de bouwkosten. Wij hebben, zo zei de heer Werkhoven, alle begrip voor de noodzaak, deze. bouwkosten op een verantwoord peil te houden doch men zoeke daarvoor naar de geëigende middelen. Indien men werkelijk een loons verhoging in de bouwnijverheid laat af hangen van de prijsontwikkeling spant men, aldus de heer Werkhoven, het paard achter de wagen. Het achterblijven van de lonen in de bouwnijverheid bij die in andere bedrijfstakken betekent, naar de mening van de heer Werkhoven, een ver dere afbraak van de bouwcapaciteit met als gevolg dat tegenover een stijgende vraag een afnemende produktie-capaciteit komt te staan. Aan de bouwnijverheid zal de armslag gegeven dienen te worden welke haar tijdens de geleide loonpolitiek onthouden is en welke zij ook tijdens de eerste fase van de vrijere loonpolitiek in onvoldoende mate heeft gekregen, zo zei hij. Advertentie SANTIAGO (UPI) In het door aardbe vingen geteisterde en door overstromingen bedreigde Valdivia in Zuid-Chili is woens dag een begin gemaakt met de grootste landverhuizing, die Zuid-Amerika ooit in vredestijd heeft meegemaakt. 'Met vlieg tuigen, schepen en vrachtwagens uit zes verschillende landen worden de 35.000 in woners van de stad overgebracht naar het noorden, weg uit de gevarenzone van het Rinihue-meer en de rivier de San Pedro, waar het water stijgt met ruim een halve meter per dag. Tegen twaalf uur in de middag waren twaalf wijken van de stad ontruimd. Tegen de avond hoopte men de evacuatie voor zeventig procent voltooid te hebben, dit ondanks de zware regen val. Lange rijen vrachtwagens zochten moeizaam een weg langs de door de aard beving gescheurde wegen. Helikopters, voor het grootste deel Amerikaanse, zorg den voor een luchtbrug naar hoger gele gen gebieden. Een kruiser ging met 600 vrouwen en kinderen op weg naar Valpa raiso. Een twintigtal schepen van aller lei formaat lag in de haven te wachten om ook aan de evacuatie deel te nemen. DURBAN (UPI) Negen Afrikanen zijn maandag gedood bij een botsing met de politie in het district Flagstaff, in het reservaat Pondoland, ongeveer 160 km van Durban, zo is in Durban vernomen. Twaalf Afrikanen werden gewond, maar volgens inheemse bewoners van het ge bied werden er 15 gedood en 24 gewond. De inheemsen zeiden, dat meer doden en gewonden waarschijnlijk door de overle venden mee naar huis waren genomen. Het gevecht ontstond toen een menigte Afrikanen, gewapend met kapmessen, een Europese handelspost in Lhabati over- len. Een grote groep zwaarbewapende politiemannen, die gesteund werd door een helikopter, kwam in actie en er volg de een man tegen man gevecht, aldus de politie. Jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 HELSINKI (UPI) Een man, die door twee getuigen gesignaleerd is in de on middellijke nabijheid van de plaats aan het strand van Espoo, waar drie jeugdige vakantiegangers zijn vermoord, is van daag door de Finse politie gearresteerd Hij gaf een valse naam op maar bood geen verzet. Twee getuigen hebben deze man Pauli Kustaa Luoma, zondag in met bloed besmeurde kleding gezien, dichtbij de tent waar de drie jonge mensen dood en een vierde zwaargewond waren aagetroffen. De 18-jarige Nils Gustavsson, die vele messteken had opgelopen en wonden van een slagwapen, kan nog steeds niet ver hoord worden omdat zijn toestand nog ge vaarlijk is. De meisjes Maili Bjoerklund (16 jaar) en Anja Maeki (15 jaar), en de 18-jarige jongeman Seppo Boisman, wer den dichtbij hun vernielde tent dood aan getroffen. LONDEN (Reuter) De Spaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Don Fer nando Maria Castiella y Maiz. zal van 11 tot 13 juli Londen bezoeken als gast van de Britse regering. Het doel van het be zoek is het verbeteren van de betrekkin gen. Het is het eerste officiële bezoek van een Spaanse minister van Buitenlandse Zaken aan Groot-Brittannië sinds het aan de macht komen van Franco. GENEVE (Reuter) De Sovjet-afge vaardigde naar de Geneefse conferentie inzake staking van de proeven met kern wapens, Tsarapkin, heeft v oensdag ver klaard dat de Sovjet-Unie volkomen bereid is, nadat een verdrag betreffende staking van genoemde proeven zal zijn getekend onder auspiciën van de centrale organisa tie van toezicht deel te nemen aan een gezamenlijk onderzoek op i.et gebied van ondergrondse ontploffingen. De Sovjet- Unie zou echter alleen meedoen om te ver zekeren, dat de proeven niet voor mili taire doeleinden worden gebruikt. Met het oog hierp hadden de Russen onder meer gevraagd, elk tot ontploffing te brengen apparaat te mogen onderzoeken. De Ame rikanen hadden, volgens Tsarapkin, dit verzoek evenwel van de hand gewezen. Een aanpassing van de bouwcapaciteit aan de vraag kan, naar het oordeel van de heer Werkhoven, bereikt worden door in de C.A.O. slechts minimum lonen over een te komen en aan de werkgevers de vrijheid te laten daar bovenuit te gaan. De heer werkhoven zei zich ervan bewust te zijn dat men van verschillende zijden met enig wantrouwen deze suggestie tege moet zal treden, omdat men vreest voor een stijging van de bouwprijzen welke er eventueel uit kunnen voort vloeien. De bouwnijverheid zal, het, alsdus de heer Werkhoven, zeker tot haar taak moeten rekenen alles in het werk stellen om de produktiviteit op de voeren. Het gedrag gedrag van de opdrachtgevers en over heid is in deze echter minstens zo belang rijk als de activiteiten van werkgevers en werknemers, zo zei de heer Werkhoven tenslotte. PEKING (Reuter) Lioe Tsjang Sjeng, lid van het centrale comité der Chinese communistische partij, heeft woensdag te Peking op een bijeenkomst van de alge mene raad van het door de communisten overheerste wereldvakverbond, waarvan hij vice-president is, verklaard, dat het ondenkbaar is dat de „imperialisten" de door premier Kroesjtsjev voorgestelde al gemene en volledige ontwapening zullen aanvaarden. „Alleen wanneer de socialis tische revolutie in de gehele wereld over wint kan er een wereld vrij van oorlog, een wereld zonder wapens bestaan". Hij zei, dat het van sommige mensen een illusie is te menen, dat volledige ont wapening tot stand kan worden gebracht zolang het imperialisme nog bestaat. Evenmin is het oorlogsgevaar in die pe riode geweken. Het doel van de indiening van het ont wapeningsvoorstel der Sovjet-Unie is de mensen in de gehele wereld aan te sporen tot vereniging en verzet tegen de imperia listische plannen voor oorlogsvoorberei ding en de agressieve en oorlogszuchtige aard van het imperialisme te ontmaske ren, zodat een geïsoleerd imperialistisch blok niet licht een oorlog durft te ontke tenen, aldus Lioe Tsjang Sjeng. Waarnemers zeggen verschillen in ac cent tussen de redevoeringen van de Chi nese en de andere communistische afge vaardigden op de conferentie van het vak verbond te hebben opgemerkt wanneer er gesproken werd over ontwapening, vreed zame samenleving, ontspanning in de in ternationale betrekkingen en de betrekkin gen tussen Oost en West in het algemeen, ofschoon er geen aanwijzingen zijn voor een openlijke tegenstelling tussen de Chi nezen en de andere afgevaardigden. De Italiaan Luciano Romagnoli riep dinsdag op tot verzet tegen het standpunt van sommigen, dat de Sovjet-Unie te naïef is en dat de Sovjet-politiek van ver mindering der internationale spanning een compromis met het imperialisme be tekent. Hij waarschuwde tegen „simplisti sche conclusies" en het gevaar van „avon- turistische besluiten en verkeerde maat regelen" door onderschatting van de kracht van de „vijand". De zondag begonnen conferentie wordt bijgewoond door 120 afgevaardigen uit 58 landen. SYDNEY (UPI) Premier Nash van Nieuw Zeeland heeft verklaard, dat geen algemene ontwapeningsovereenkomst tot stand zou kunnen komen zonder deel neming van communistisch China. De Nieuwzeelandse regering is van mening, dat China erkenning moet krijgen en de verantwoordelijkheden moet aanvaarden van elke ontwapeningsovereenkomst. Ook zou communistisch China de soevereiniteit moeten krijgen over de nationalistische eilandjes Quemoy en Matsoe, maar de soevereiniteit van Formosa moeten eer biedigen. Advertentie voor HEREN en JONGENS yevlochten banden naturel KRUISWEG 50 HAARLEM MADRID (AFP) Volgens berichten uit goede bron in San Sebastian (Noord- Spanje) hebben 352 Baskische geestelijken in een brief aan hun bisschoppen van San Sebastian, Bilbao, Vitoria en Pampelune geprotesteerd tegen het huidige Spaanse regime. De vrijheid, een van de heilig ste rechten, die de staat moet erkennen en eerbiedigen, bestaat sedert 24 jaar niet meer in Spanje, aldus de brief. De Spaanse leiders „hebben zelfs de wortels van de openbare mening uitgeroeid". De brief begint volgens afschriften die in oppositiekringen worden verspreid, met een uitspraak vao de twee jaar geleden overleden kardinaal Saliege van Toulouse, dat „berusten in onrechtvaardigheid, zon der er tegen te protesteren en te strijden, een mens noch een christen waardig is". De ondertekenaars verklaren dat het hun plicht is „aanslagen die, bij vergissing of uit kwaadwilligheid, kunnen worden ge pleegd op de natuurlijke rechten van de menselijke persoon, aan de kaak te stel len". Zij zeggen de brief aan hun bis schoppen te hebben gezonden om hun een der diepe oorzaken uiteen te zetten „van de kloof die van dag tot dag groter wordt tussen hen en de zielen, die hun zijn toevertrouwd", aldus deze berichten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5