Een circusfaniilie van formaat 5 de Boltini's De fam. Brouwers uit IJmuiden rooit het wel in Australië UNCO L0ENDERSL00T Mogelijkheden voor prettige vakantie worden steeds groter Havenberichten J. v. Burgel en D. Wijker op 23 juni in 't goud PATENT super convector «O.- Goede voorlichting trekt 9 Wil niet meer terug naar Nederland Sla doorgedraaid Vierhonderd jaar kustbakens Velsens Zakennieuws DONDERDAG 9 JUNI 1960 DE FAMILIE W. BROUWERS DOET HET BEST in Australië. In 1952 vertrok de familie Brouwers uit IJmuiden, waar zij woonde in de Zanderstraat, naar Australië. Daar zouden zijn zeven kinderen meer kansen hebben, meende de heer Brouwers. Zijn voorspelling is uitgekomen. De 23-jarige Gerard en de 21-jarige Wim zijn nu mede-eigenaren van een bloeiend loodgietersbedrijf. Zij begonnen dit bedrijf in Brisbane in 1958. Zij hebben twee vrachtauto's en zeer behoorlijk materiaal. Twee van hun broers staan ook op de salarislijst, Arnold (19) en Henk (16). Zij zijn leerling-loodgieters. Henk werkt in zijn vrije tijd in een kruidenierswinkel dicht bij huis. Hij heeft zodoende al bijna drieduizend gulden kunnen sparen. Niet gek voor een zestienjarige. De heer Brouwer vestigde zich in Au stralië als voorman van een filiaal van een Utrechtse firma, waarbij hij in Nederland werkzaam was. Driehonderd woningen heeft deze onderneming al in Brisbane gebouwd. In één van deze huizen woont de familie Brouwers. Net als de heer Brouwers bleven de meeste Nederlandse employees in Australië nadat hun contract was afgelopen. Het besluit van de Brou wers om in Australië te blijven leverde dit werelddeel 29 nieuwe burgers op. De oudste zoon, John, is ketelmaker. Hij was al in Nederland getrouwd met Anna Maria Uytendaal uit Santpoort. Zij hebben nu vier kinderen. Een van de dochters, Sjaan (32) trouw de, ook in Nederland, met de heer W. Klein uit Eindhoven. Deze is aannemer van schil- derswerk in Brisbane. Het echtpaar Klein heeft eveneens vier kinderen. Nellie, 27, trouwde in Australië met een jongen van „thuis", Gerard de Ruyter uit IJmuiden. De heer De Ruyter kwam een jaar na de Brouwers naar Australië. Twee kinderen hebben zij thans. Net als zijn zwager is de heer De Ruyter loodgieter. Gerard Brouwers is verloofd met de 19- jarige Wilhelmina Vlieg uit Heerhugo- waard. (Haar achternaam is afgeleid van Vliegendehond en op zijn Engels afgekort). Gerard heeft grond gekocht. Hij is van plan een nieuw huis te bouwen. Wim huw de met een Australische onderwijzeres. Hij heeft zijn eigen (dure) huis gebouwd. Ar nolds trots is zijn eigen auto. Geen kliekvorming De heer Brouwers zou nooit meer naar Nederland terug willen. Er zijn natuurlijk fouten gemaakt in Australië. Maar hij vindt toch dat hij in Australië veel beter af is dan in IJmuiden. Hij zegt: „We hebben een domme zet gedaan door eerst alleen maar met Hollanders om te gaan. Een van de ergste dingen, die je in Australië kun nen overkomen is in een groep van een be paalde nationaliteit te leven waarin je de Engelse taal niet. leert. Leer die taal zo spoedig mogelijk. Dat is het belangrijkste. We hebben onze tol moeten betalen. Twee keer in de week, gedurende twee jaar heeft de hele familie Engelse les moeten nemen. Ik heb zelf later nog een schriftelijke cur sus Engels gevolgd. Bijna iedereen leeft in Australië in een alleenstaand huis, omringd door een tuin. De meeste huizen hebben een voortuin van meer dan vijftien meter breedte. In grote delen van Australië, ook in Brisbane, hoef je 's winters niet te stoken. En je ook niet dik in te pakken als je de straat op gaat. Als je je voorbereidt op hardwerken kan je een hoop overhouden. Je kan zonder meer Het was woensdag voor de veiling Ken- nemerland te Beverwijk een slechte dag want een heel groot deel van de aange voerde sla draaide door. Op deze dag kwamen 4000 kisten met een inhoud van 80.000 kroppen sla op de mestvaalt te recht. Men zit op het ogenblik op het hoogte punt van de aanvoer van de vroege zaai- sla, niet alleen .in de streek Kennemer- land maar over het gehele land. Alles moet in het binnenland blijven waardoor de prijzen naar beneden gingen en op het laatst een groot deel van dè aanvoer niet geplaatst kon worden. Daar de sla ook niet gebruikt wordt voor conservendoel- einden, moet deze bladgroente vernietigd worden. Advertentie Wilt u zuinig stoken Gaat u dan een „UNCO" kopen De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmteverspreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is prettig te regelen. G. Tupker kampioen van Fotokring Velsen De Fotokring Velsen heeft weer een ge slaagd seizoen achter de rug. Er zijn vijf wedstrijdavonden gehouden, waarop har de strijd is gevoerd om de jaarprijs van de vereniging. Was vorig jaar J. Stam de eerste na een nek-aan-nekstrijd met ri vaal Van Rijn, dit jaar is de heer C. Tup ker de gelukkige, op de voet gevolgd dooi de heren Kwakkel en Stam. De heer Tup ker behaalde met zijn zeven beste foto's 15U/2 punt, de heer Kwakkel 146,/2 punt, de heer Stam 141V2 punt. De heer Tupker had verreweg de groot ste produktie. 1-Iij leverde veertien foto's in. cle heer Kwakkel elf. Dat een derge lijke produktie voordelen heeft, omdat men eerder een paar mislukkingen kan lijden, bewijst de uitslag wel. Er zijn dit jaar twee leden van de fotokring gepromo veerd, namelijk mevrouw Oderkerk en de heer Boomhower. Er waren tien medail les, namelijk voor mevrouw Oderkerk (twee stuks)' en de heren De Boer, Bothof (tweemaal), Van Rijn, Spruit, Stam, Tup ker en Oderkerk. PERSONALIA. De heer H. J. W. Koelman, commies A ter gemeentesecretarie te Heemskerk, is met ingang van 1 augustus benoemd tot hoofdcommies, chef afdeling bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken in de gemeente Alphen aan de Rijn. Dit heengaan van de heer Koelman betekent niet alleen voor de gemeente een gevoe lig verlies, maar ook voor het Heems kerks gemengde zangkoor waarvan hij voorzitter is. een eigen zaakje beginnen. Het hindert niet wat. Restricties zijn er wat dat betreft niet. Mijn kinderen rooien het ook wel in hun nieuwe vaderland. Veel beter dan als we in Nederland waren gebleven. Zij verdie nen veel door hard te werken en veel uren te maken. Hier in Australië kan dat". Al dus deze geslaagde emigrant. Maar laten we niet generaliseren: Wat voor de een geldt, hoeft niet voor de ander te gelden. Als men wil emigreren zal men zich toch eerst wel degelijk moeten realiseren wat men gaat doen. En niet alleen kijken naar het resultaat van de heer Brouwers maar ook naar dat van falende anderen. Niet iedereen is in Australië beter af dan hier. En aan dat vele uren maken zitten meer kanten dan alleen het geld verdienen. Het is weer vakantietijd. Hoewel het hoogseizoen nog moet komen zijn er toch al heel wat mensen met vakantie. De anderen zijn bezig met cle laatste voor bereidingen, of ze moeten ook daar nog aan beginnen. Er zijn er nu eenmaal altijd velen die pas op het laatste moment kunnen beslissen hoe ze het dit jaar eens zullen doen. Dat nemen van een beslissing is tegenwoordig nog veel moei lijker dan vroeger. Er zijn veel meer mogelijkheden gekomen, behalve de benen wagen, de fiets, bromfiets, scooter of auto zijn er nog de bus, de trein en zelfs het vliegtuig, dat steeds meer populariteit krijgt. En natuurlijk hpt schip, dat juist op Nederlanders wel grote aantrekkingskracht zal uitoefenen. Het is dan ook begrijpelijk, dat er steeds grotere belangstelling komt voor voorlich tingsavonden, waar de aarzelende vakan tieganger op de hoogte wordt gesteld van de verschillende mogelijkheden. Al zal men op zulke avonden ook altijd vele mensen aantreffen, die er uitsluitend komen, om dat ze weten mooie films te zullen zien, waarin het element der blijde herkenning een grote rol speelt. Ook in Royal te IJmuiden was het woensdagavond weer stampvol, toen daar het reis- en passagebureau n.v. Verenigde Scheepsagenturen en het pasasgebureau Anthony Veder en Co een reis-voorlich- tingsavond verzorgde. De kijkers vielen meteen al met de neus in de boter, toen er een kostelijke Duitse film werd vertoond „Sommer, Wasser und Wald". Een symfonie van het prachtige Duitse vakantieland, vol variatie en poë tische opnamen. Het Hohner-accordeon- orkest onder leiding van Rudolf Würthner leverde met zijn spel een prachtige muzi kale bijdrage tot deze film. De kijkers kre gen nog veel meer moois voorgeschoteld: ze zagen een film over het eiland Jersey, een voorlichtingsfilmpje van de BOAC over de juiste bagage voor een vliegtocht en een indrukwekkende film over de ste den rond de Grote Meren in de Verenigde Staten en Canada. En dan was er natuurlijk veel wetens waardigs te beluisteren, voor de pauze uit de mond van de heer P. J. Bakker, na de pauze uit die van de heer W. P. J. Mudde. Vliegreizen De inleiders besteedden ditmaal veel aandacht aan vliegreizen, die steeds meer in de mode komen. Ze zijn korter en geven daardoor meer tijd voor de eigenlijke va kantie. Twee jaar geleden was vliegen alleen nog weggelegd voor de beter ge situeerde, maar de reisbureaus hebben de ervaring dat dit nu al veranderd is. Er zijn „inclusive tours", waarbij alle kosten bij de vliegreis zijn inbegrepen, die goedkoper zijn dan een retourvlucht met een lijn- vjfegtuig. Enige voorbeelden: een retour met een lijnvliegtuig naar Majorca kost 462, een vijftiendaagse vakantiereis met volledig pension komt maar op f 399; naar Jersey kan men acht dagen met vakantie voor 300. Ook Sardinië komt nu in zwang voor vliegreizen. Jersey is een ideaal vakantie-oord. Het klimaat is er sub-tropisch, het eiland is bezaaid met palmbomen. Men kan het eiland tamelijk snel doorkruisen, maar toch biedt het zoveel variatie, dat men er nooit uitgekeken raakt. En 's avonds is er overvloedig vermaak. Op de film kon men ook genieten van het grote carnaval met zijn bloemengevecht. Bootreizen Bootreizen hebben weer hun eigen bekoring. Men kan reizen maken met passagiersschepen of vrachtschepen met passagiersaccommodatie. Een pas sagiersschap kan beschouwd worden als een eerste klasse hotel, een vracht schip als een klein en intiem familie pension. Het laatste type schip is na tuurlijk iets langzamer, omdat de ladioa voor gaat. Behalve deze toch altijd nog minder ge bruikelijke manieren om vakantie te hou den zijn er de trein- en busreizen. Met een bus kan het al heel goedkoop. Voor een goede honderd gulden kan men al acht dagen naar Duitsland. De belangstelling voor deze manier van reizen groeit dan ook met het jaar. Kon men enkele jaren geleden nog spre ken over de slechte ondernemingen en kwamen dus vreemde gevallen voor, nu is dit leed geleden, aldus de heer Bakker. De slechte ondernemingen zijn er alle uit- geconcurreerd, en de overgblevenen bieden elkaar slag op het gebied van de service. Men kan tegenwoordig tegen redelijke prijzen naar Valkenburg, Moskou of Ma drid. Bij alle goede reisbureaus kan men over vloedige inlichtingen krijgen over de meest aantrekkelijke manier van met vakantie gaan. Want tegenwoordig is er voor ieders smaak wel een vakantiereis, die zal vol doen. Avonden, als de gisteren gegevene, dragen er toe bij, dat ieder ook werkelijk de goede reis uitkiest. Gisteren bestond de bébakening van de Deense kust vierhonderd jaar. Er is een speciale postzegel uitgegeven, terwijl ook een boek is verschenen over de geschiede nis van de Deense kustbakens. Toen koning Frederik II vier eeuwen ge leden de oprichting van de eerste vuurba- kens proclameerde werd er een bakenbe lasting ingesteld voor de schepen die door Oresund voeren. Het eerste baken ging branden in het voorjaar van 1561. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Peregrine van Dagenham; Midas, Rotterdam: Trewellard, Rotterdam: Lean S. Gdynia, bijlegger IJmuiden; Kaunas. Novorossisk; Helena, Antwerpen; Hen- ning Oldemdorff, Antwerpen; Egbert Wagenborg, Londen; Myronieh, Archangel; Energi, Nijland; Haskerland, Grangemouth; Camroux 3, Ipswich, laden Staalhaven IJmuiden; Zaanstroom. Lon den; Euryades, Port Said: Gré. Londen, oud pa pier Wormerveer; Charles Eckelmann, Corifre- ville; Draco, Rotterdam; Acgir, Lulea; Angola- kust, Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Twee Gebroeders van Rotterdam: Achilles, Antwerpen; Tjerk Hiddes. Londen; Hohenlinden, Karlsborg; Diogenes, Rotterdam; Tamarlta, Puerto Cordon. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Lies naar Malmö; Triton. Londen, walsmateriaal van IJ muiden; Camroux 2. Newcastle, kunstmest van IJmuiden; Bertha Kienas, Londen; IJsselborg, Sarpsborg, zout uit IJbunker; Kuurtanes. Köping, ledig Velsen: Pearl, Gdynia: Hallis Kalkavon, Antwerpen; Oranjefontein, Bremen: Lean S. Sable de Colonnes: Beppie. Sarpsborg, zout uit IJbun ker; Roelf Buisman, Kolding; Kaap Falga, Delf zijl; Alexis, Bremerhaven, ledig van Velsen; Pe regrine Harlingen; Rokin, Mantyluoto: Amstel- land. Brake; Ivan Pavlov, Leningrad; Ostanfors, Antwerpen: Gerd. Londen; Lizard, Londen; Her- ro. Antwerpen; Hilda Wesch. Hamburg; Elva, Antwerpen; Nautic, Emden, ledig van Velsen; Belgia, Antwerpen; Fravizo, Antwerpen; Trito, Rotterdam: Wexford, Boston, stijfsel van Koog aan de Zaan: Phidias. Rotterdam; Pajala, Oxelo- sund, ledig Hoogovens. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Pohorje naar Bremen: Freshfield, Antwerpen: Milo. Swan sea, walsmateriaal; Thaletas, Rotterdam; Ooster- diep, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Twee jarigen in circus Bol- tini. Vandaag viert de klei ne Peter Hendriks, de een jarige zoon van spreekstal- meester Hendriks en Trudy Boltini zijn eerste verjaar dag. En morgen is Kitty Boltini, de vrouw van die rentemmer Buby Althoff aan de beurt. Boltini is in IJmuiden gearriveerd. De circuswagens zijn weer om de grote tent gezet, de artiesten maken zich al klaar voor de grote premiere. Vanavond zullen de trom petten schallen. Spreekstalmeester Hendriks zal de ver schillende nummers aankondigen en het „hooggeachte publiek" zal applaudisseren. Het zal vol bewondering kijken naar de artiesten, buitenlanders met klinkende namen, die de mensen in Nederland van hun kunnen laten genieten. Maar het zal ook moeten beseffen dat dit een zuiver Nederlands circus is. Gegrondvest door de echte Nederlandse jongens Boltini. Drijvende gehouden dooi de Nederlandse jongens Boltini. Die het echter nooit zouden kunnen als ze ook niet door de vrouwen werden geholpen. Waarvan er ook vele Boltini's zijn. Vader Boltini is er enkele jaren niet bij geweest. Hij had rust nodig. Maar nu maakt hij weer elke voorstel ling mee en met hetzelfde enthousiasme, waarmee hij graag Duitse quark van kar nemelk maakt, volgt hij elk optreden. Al houdt hij eigen- ijk diep in zijn hart meer van variété dan van circus. Hij is ook uit het variété voortge komen. Maar hij was boven dien kampioen van Neder land in het boksen en het ge wichtheffen. De man, die de leiding oeeft bij het opzetten van de tent is ook al familie. Zij het aangetrouwd. Ome Piet Rins- ven is getrouwd met een ïuster van Tony Boltini. Hij s uit het variété afkomstig. £ijri ouders reisden het land af en Piet ging mee, van zijn eerste levensdag af. Nu is hij tentmeester. Hij brult „zak ken, halen", en ziet kans door een goede organisatie de tent altijd snel neer te zetten of af le breken. Deze man, die het bij relletjes ook altijd wel even opknapt, kan haarfijn vertellen, hoe het komt, dat bij hem de tent nog nooit is omgewaaid. „Ik zet de lijnen vast aan de wagens" zegt hij. „Die kunnen verreden wor den om de lijnen bij regen vaster te spannen. En de wind schuift ze niet weg". Hij is ook baas over de brandploeg. Deze beschikt^ over eigen uniformen, en is altijd paraat voor het geval ïr iets mocht gebeuren. Overal tref je in het wagenpark van Boltini leden van de familie aan. Zo was het ook dinsdag in Haarlem, toen de meesten in Utrecht voor de M-brigadiertjes speelden. In de wagen van dompteur Buby Althoff zat ïijn vrouw, Kitty Boltini, die door velen „kindje" wordt genoemd, wat ze zelf overi gens helemaal niet leuk vindt. Ze keek naar de tele visie, en genoot er zicht baar van. „Als mijn man er is, kan het niet" zegt deze vrouw, die Althoff leerde kennen, toen hij bij Boltini kwam en haar daar de kne pen van het dompteursvak bijbracht. „Hij is altijd gespannen, dat brengt zijn vak mee. Hij kan nooit stilzitten en dan moet ik ook wel wat doen. Ja, ik heb zelf vroeger ook met beren gewerkt en ook voor jockey gespeeld. Maar. nu vind ik het genoeg dat mijn man werkt. Ik heb ook de zorg voor de kinderen, de in Zweden geboren Al berto en de in Boven-Baie- rén geboren Medi". Ze vertelt over het zenuw slopende werk van echtge noot Buby, die zijn snor dit maal heeft afgeschoren. „Ik vind het eigenlijk met snor mooier, maar dit staat hem toch beslist jeugdiger. Ja, Buby heeft een hard leven, want het blijft altijd riskant. Hij heeft zeventien littekens, wist u dat? En weet u nog van die reis in Zweden? Toen werden we in Lapland in de steek gelaten. We hebben geheel Zweden door getrokken en moesten over al openluchtvoorstellingen geven om voer voor de die ren te kunnen kopen. Maar we hebben het gered en eigenlijk was het toch een gezellige tijd". Bij de levende have van het circus is ook de beer, die verleden jaar dieren parkdirecteur Put uit Apel doorn heeft gedood. Althoff werkt er graag mee, omdat hij fel is. „Een beer is veel sterker dan een leeuw" ver telt hij, „als ze vechten, wint de beer het altijd". Als Buby in de arena is, is zijn vrouw ook altijd dichtbij. Want zij wijst plaatsen aan en verkoopt programma's. En bij de ingang zal men onge twijfeld Jan Boltini vinden, de broer van Tony, niet te verwarren met broer Johnny, die de concurrent van Tony is. Jan zwaait de scepter over de elektriciteit, en hij is altijd bij de kaartenverkoop te /inden. In de kassa zit tante Marie, de. vrouw van Oom Piet. Ja, die familieleden vindt u over al. Zo is de vrouw van de entertainer", de heer Hen driks, Trudy Boltini, ook weer een zusje van de baas. Haar dochter Ria is met haar twaalf jaar al een goede coorddanseres. De jongste is Peter, die vandaag een jaar wordt. Het was dinsdag na het Utrechtse avontuur een hele invasie in de wagen van Trudy Hendriks-Boltini. Ria raakte niet uitgepraat over het feest, waarbij de grote hoeveelheden cola en choco mel, die ze had gehad, toch wel de hoofdzaak vormden. Maar ook prinses Beatrix. „O, moeder, wat is ze knap" zeiden de artiesten in de dop maar. „Ze kreeg zo maar een leeuwtje en dat krabde haar hele jurk kapot. Maar ze was zo eenvoudig. Ze is erg lief." En Ria had ook nog nooit zulke mooie muziek bij het koorddansen gehad, van de Ramblers nota bene. Er zijn nog veel meer familieleden. Zoals Tony Boltini zelf. Bobby Althoff's moeder is er ook altijd. Ze is samen met haar zoon ge komen. Ze heeft indertijd een val van een paard ge maakt, en toen kon ze niet meer optreden. Nu waakt ze over de dieren van haar zoon. Ze is er dag en nacht bij, en ze is in deze dagen niet weg te slaan bij de pas geboren leeuwtjes, die dinsdag ter wereld kwa men. Al zijn er tegenwoor dig altijd wel enkele dieren weg. Want fotografen hu ren ze om klanten in een heldhaftige pose te ver eeuwigen. En ook vele winkels willen wel eens een leeuw in de etalage. Het schijnt zeer lucratief te zijn. En zo is er ook oma Bol tini. Een beminnelijke da me, die zich echter beslist geen knollen voor citroenen laat verkopen. „Pas op voor die krantenmensen" zegt ze tegen haar kinderen. „Ze schrijven alles op, en als het in de krant staat heb ben jullie er spijt van". En zoals u ziet, lezers, het staat in de krant. Op 30 april 1909 werd in Velsen een grote optocht ge houden. Prinses Juliana was geboren. In de stoet liep een jong meisje mee, dat vrolijk met een zakdoek zwaaide. Joost van Burgel stond het langs de kant van de straat aan te zien. Hij zocht een meisje om 's avonds feest mee te vieren. Maar hij zat zonder een cent. Dan maar mijn vroegere meisje vragen, dacht hij, dan is dat niet zo erg. Hij liep naar het meisje met de zakdoek toe, Dieuwertje heette zij, en trok aan de zakdoek, 's Avonds vierde hij feest en nog vele avonden daarna. Nooit meer verlieten zij elkaar. Op 23 juni zijn Joost van Burgel en Dieuwertje van Burgel—Wijker vijftig jaar getrouwd. Zeven kinderen, een dochter en zes zoons, waarvan vijf zoons nog in leven, hebben zij gekregen. Een zoon woont in Australië, een andere is voor enige tijd voor goed uit dit land terug gekeerd. Het echtpaar, zij is zeven tig en hij eenenzeventig jaar, leeft nu rustig in het huis Tuinderstraat 13 in IJmui- den-Oost. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Mevrouw Van Burgel doet de huishouding, de heer Van Burgel verzorgt zijn tuintje en zijn tien kippen. Mevrouw Van Burgel is in Velsen geboren, over de pont. Joost van Burgel zag het levenslicht in De Werken bij Sleeuwijk, een Brabantse nederzetting, met een burge meester op klompen. De heer Van Burgel kwam naar IJmuiden toen hij tien jaar was. Hij was nog geen twaalf jaar toen hij ging werken in een haringtonnenfabriek. Als machinist. Hij verspeelde drie vingerkootjes met dit werk. Bij de papierfabriek in Velsen-Noord ging hij toen houtboten lossen. Als zestien jarige wilde hij naar zee. Zo gezegd zo gedaan. Een half jaar voer Joost van Burgel als kolentremmer op een stoomtrawler. Vervolgens was hij stoker op bagger machines in de monding van het Noordzeekanaal. In 1914 kwam hij, eveneens als sto ker, bij de Rijkscentrale op het Sluiseiland. De eerste wereldoorlog brak uit. De heer Van Burgel moest in dienst als landstormen Na de oorlog, hij was 28 jaar, vond hij werk bij het PEN. Eerst in de centrale en, toen die werd stilgelegd, in Bloemen- daal bij de transformatoren- dienst. In die tijd kwamen ook de hoogovens op. Ook Joost van Burgel trok naai de staalfabrieken en werkte daar acht jaar lang. Inmid dels was een nieuwe PEN- centrale gebouwd. De heer Van Burgel trad weer in dienst van het PEN. In 1954 werd hij met 32 dienstjaren als machinist eerste klas ge pensioneerd. Hij huilde die dag en voelde zich volkomen overbodig. Geen werk meer en een afscheid van al zijn goede kameraden van het PEN. De overgang is wat stroef geweest, maar nu heeft de heer Van Burgel het weer best naar zijn zin. Hij heeft zijn handen vol aan zijn tuintje en zijn kippen, 's och tends en 's middags. Als het drie uur is, zegt opa Van Burgel: „Kom jongens, ik heb genoeg. Tijd voor de thee". Zijn vrouw helpen bij het huishouden? „Van de wal in de sloot zeker!" Zij doet het liever alleen. Beiden zijn Sinds enkele dagen is IJ muiden weer een garage rijker. Vlak bij de Lange Nieuwstraat, in de Schelde- straat, is het fraaie nieuwe bedrijfspand van de heer G. van Dongen opgetrokken. Zo krijgt de Lange Nieuw straat met omgeving toch langzaam steeds meer allure. Al zal er nog veel moeten ge beuren voor de hoofdstraat van IJmuiden is zoals men dat in zijn hoofd heeft gehad. Want wel zal straks het nieuwe wegdek gereed zijn, maar daarmee zijn de kale plekken de wereld nog niet uit. Het centrale kantoren gebouw mag nog niet worden gebouwd, en tijdens de laat ste raadsvergadering is wel duidelijk naar voren ge komen, dat het niet meevalt om bouwers te vinden voor de overige lege plekken. Maar de heer Van Dongen heeft het in elk geval goed voor elkaar. Dat geldt ook voor de opening, die vol gloed was. De IJmuider Har monie marcheerde door het gebouw, en er waren enkele toespraken. De heer H. M. S. van Vreeningen sprak na mens Gulf-Oil, welke maat schappij wel pas in de laatste tien jaar in Nederland actief is, maar toch tweede staat op de wereldranglijst. De archi tect. de heer K. de Boer, had het over de moeilijkheden die er waren geweest, al zorgde hij voor een optimistisch slot en de heer W. v. d. Wel van de Bovag legde de nadruk op het snel stijgende autover keer, dat de vraag naar ga rages steeds doet toenemen. Het doorknippen van een lint door Willemijntje van Don gen (5 jaar) en het oplaten van surprise-ballons be tekenden de officiële opening. erg dankbaar voor hun kin deren, die zo goed voor hen zijn. Zij denken nog wel eens terug aan de eerste jaren van hun huwelijk toen zij het erg arm hadden, maar zeer ge lukkig waren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9