Nicnittier £W..pittig Rusland verkoopt weer goud r Per Saldo spaar de nieuwe sportplaatjes Geruchten over herwaardering van Westduitse mark Nederlands-Russische handel is sterk toegenomen Weinig kans op vergelijk tussen „zes" en „zeven" De beurs ■n Coördinatie SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 10 JUNI I960 13 Goud- en deviezenvoorraad groter dan bankbiljettenomloop Wellicht om in het Westen graan aan te kopen Wellicht emissie Simon de Wit Scheepvaartberichten Emissie Leeuwarder Papierfabriek a pari Curagaosche Handelmij. onv. div. (10 DE CONFERENTIE DER 21 Fokker zal emitteren Italiaans-Tunesisch olieproject v Er is een duidelijke overspanning op vele Westeuropese arbeidsmarkten te consta teren. Vooral in West-Duitsland is deze van een gevaarlijke hoogte en in verband daarmee werd de vorige week het dis conto met een vol percent tot vijf percent verhoogd. Een discontoverhoging maakt het krediet duurder en kan dus de inves teringsactiviteit afremmen. Het lijkt er echter niet op, dat de jongste maatregel van de Bundesbank veel succes heeft, want de Westduitse beurzen hebben zich tot dus ver niets van deze ingreep aangetrokken. In Nederland heeft de regering overi gens zonder daarbij enige reden op te geven onlangs de investeringsaftrek verlaagd, een maatregel die eveneens gericht was op het tegengaan van overspanning. Grotere bedrijven trekken zich bij de uitvoering van hun expansieplannen van deze belas tingmaatregelen praktisch niets aan en de betekenis van de genomen stappen moet conjunctureel dan ook niet als overdreven groot worden beschouwd. In feite blijft er niet veel meer van over dan een soort waarschuwing en een aan maning aan het bedrijfsleven om het wat kalmer aan te doen, maar een dergelijk be roep op vrijwillige beperking is juist uit concurrentie-overwegingen meestal „roe pen in de woestijn". Wil men werkelijk iets bereiken, dan is kennelijk een com plex van maatregelen nodig op monetair, fiscaal en economisch terrein. Daartoe be staat thans echter nog geen dringende noodzaak, noch hier te lande, noch in West- Duitsland. Wanneer zij echter genomen moeten worden dan zou dit misschien in onderling overleg kunnen geschieden. Een voorbeeld van het ontbreken van dit overleg, nu echter in Atlantisch verband bood ons deze week de discontoverlaging in de Verenigde Staten met een half per cent. Daar laat men de teugels dus vieren, terwijl in Europa juist nodig is dat ze worden aangetrokken. Een der gevolgen van deze tegengestelde politiek is dat de tegoeden die de Europese en ook de Nederlandse banken in Amerika aan houden naar Europa terug zullen vloeien, waardoor de geldruimte hier nog groter zal worden. Dit kan de spanning op de ar beidsmarkt alleen maar vergroten. Advertentie SAMSON™" (Van onze correspondent in Bonn) Over een herwaardering van de Duitse mark circuleren sedert de vorige week ge nomen strenge maatregelen van de West duitse centrale bank, de Bundesbank, op het ogenblik geruchten zowel in als bui ten de Bondsrepubliek. De monetaire si tuatie van West-Duitsland geeft volgens bepaalde commentators alle redenen om tot een revalorisatie over te gaan. Tegen- Rusland is weer begonnen goud in Europa te verkopen, zo wordt uit gezaghebbende bron vernomen. De hoeveelheden goud, die na een lange onderbreking in de Russische goudzendingen worden verkocht, zijn volgens deze berichten aanzienlijk. Blijkbaar wil Rusland hiermee buitenlandse valuta verkrijgen om aankopen te doen in de niet- communistische wereld. Deskundigen zien een verband tussen deze goudverkoop en de steeds talrijker wordende berichten,, dat Rusjand met economische problemen te kampen heeft, vooral op het gebied van de landbouw. De vooruitzichten voor de oogst van dit jaar zouden namelijk slecht zijn. Volgens sommige berichten is Rusland bezig het terrein voor te bereiden voor graanaankopen in Amerika en Canada. Volgens berichten die te Londen zijn ontvangen is het ambitieuze plan van Kroesjtsjev om Rusland economisch ster ker te maken dan de Verenigde Staten enigszins vastgelopen. Bovenal schijnt Kroesjtsjev's opzet om de onontgonnen ge bieden van de republiek Kazakstan tot de tweede korenschuur van Rusland te maken (na de Oekaïne) op ernstige moeilijkheden te zijn gestuit. Men weet in ieder geval, dat zware zandstormen Kazakstan hebben getroffen en zich hebben verbreid over de zuidelijke Oekraïne. Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Joegoslavië. Ook de vooruitzichten voor de Oekraïen se graanoogst tot dusver de „brood- mand" van de Sovjet-Unie zijn slecht voor dit jaar. Kazakstan heeft verleden jaar onder droogte geleden en nieiiwe moeilijkheden dit jaar zouden volgens des kundigen ernstige gevolgen hebben. Kroesjtsjev's persoonlijke prestige, vol gens de deskundigen, hangt in hoge mate af van het al dan niet slagen van het pro ject Kazakstan. Dat gebied kon slechts driekwart van de geraamde oogst voor 1959 opbrengen en slechts twee vijfde van het land is in de herfst beploegd. Rusland's eigen behoeften lopen waar schijnlijk geen gevaar maar het Kremlin Simon de Wit n.v. in Zaandam staat voor zeer grote investeringen. Er wordt daarbij door directie en comissarissen een beleid gevoerd gericht op een rede lijk evenwicht tussen eigen en vreemd kapitaal. Gezien het tempo der investe ringen is het zeker niet uitgesloten dat het bedrijf binnenkort met een emissie moet komen, aldus heeft de president commissaris, prof. mr. H.J. Hellema, in de gisteren gehouden jaarvergadering verklaard. Van Neck 10 te Sydney. Van Riemsdijk 10 te Hongkong verwacht. Van Waerwijck 9 v. Accra n. Kaapstad. Vasum 9 50 m. o. Kp. St. Vine. n. Thameshaven. Vivipara 9 te Amsterdam. Vlist 9 210 m. w. Landsend n. Rotterdam. W A. Jones 9 950 m. w.z.w. Monrovia n. Ph.delph. V/aikelo 10.te Kismayu. Waingapoe 9 v. Bahrein n. Mukalla. Waterland 10 te Montevideo. Waterman 9 140 m. o. Galapagos n. Wellington. Westerdam 9 4.10 m. o. Kp. Race n. New York. Westertoren 9 95 m. n.o. Bahrein n. Suez. Willem Barendsz 9 v. Rotterdam te Amsterdam Willem Ruys 9 v. Colombo n. Singapore. Willemstad 9 v. Amsterdam, 10 te Hamburg. Wonogiri 9 te Bilbao. IJsse! 9 v. Aruba n. Kingston. Zaanland 9 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Zeeland verm. 11 v. Rotterdam n. Port Said. Zonnekerk 9 40 m. z.z.o. Dakar n. Kaapstad. Zonnewijk 9 290 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Znidcrkerk 9 v. Amsterdam n. Lissab./Z.-Afrika. Zuiderkruis 9 v. Aden n. Fremantle. KLEINE VAART Admiralengracht 9 te Helsinki. Alcetas 9 150 m. o. Gibraltar n. Carthagena. Ank T 7 te Kristinehamn v. Zaandam. Aideas 3 v. Palma n. Valencia. Atlas 8 te Tel Aviv n. Haita. Bab T 8 v. Karskaer n. Mantyluoto. Elsa 8 te Delfzijl v. Amsterdam. Flevo 9 dw. Noordhinder n. Bridgewater. Joost 8 v. Raumo n. Zaandam. Kaap Falga 8 v. Amsterdam n. Delfzijl. Kaap St. Vincent 8 v. Ostrand n. Alholmen. Marianne 9 te Kp. Grisnez n. Rotterdam. f.'etta 6 te Genua v. Sevilla. Phidias 9 te Rotterdam n. Malta. Plato 9 20 m. z.w. Malta n. Sfax. Ponza 9 op Westereems n. Karskaer. Schippersdracht 8 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Tbaletas 9 te Rotterdam n. Napels. Tilly 8 v. Vastervas n. Zanadam. Westerdok 6 te Kingslynn v. Rotterdam. heeft aanzienlijke leveranties beloofd aan de andere communistische landen en voor al aan Azië. Dat zou verklaren, waarom Rusland, naast een intensieve campagne om machines en olie in het westen af te zetten, nu ook goud verkoopt om met de opbrengst in harde valuta graan te kopen. Rusland heeft meer dan voldoende goud om zijn behoefte te financieren. Rusland evenaart zelfs Zuid-Afrika als goudprodu cent, maar de Russische goudverkoop, die de laatste weken aanzienlijk is verhoogd, doet de prijzen zakken. Dat blijkt wel uit de goudprijs in Parijs, die als gevolg van de Russische zendingen verleden week tot het laagste peil van dit jaar is gedaald. Naar wij vernemen is de publicatie van het prospectus, inzake de uitgifte van nom. 990.000.- gewone aandelen in de n.v. Leeuwarder Papierwarenfabriek. voor de helft gerechtigd tot het dividend over 1960, tot de koers van 100 pet., in de loop van de volgende week te ver wachten. De inschrijving zal worden open gesteld voor de houders van claims van de uitstaande gewone aandelen, in dier voege dat nom. 1.000 uitstaand kapitaal recht geeft op toewijzing van nom. 500 nieuw aandeel. De resultaten tot 16 april van dit jaar (4-wekelijkse perioden) ver tonen ten opzichte van de overeenkomsti ge periode van het boekjaar 1959 een lichte vooruitgang. De Curacaosche Handelmaatschappij n.v. in Amsterdam stelt over het boekjaar 1959 een onveranderd dividend van 10 percent j in contanten voor. over een bankbiljettenomloop ter waarde van 18 miljard mark staan twintig mil jard mark reserves aan goud en devie zen. Het zonderlinge van de vorige week ge nomen maatregelen is dat dit deviezendi- rigisme niet voortvloeit uit een tekort aan goud en deviezen maar uit een overvloed. De export van de Bondsrepubliek breidt zich zo uit, dat de handels- en betalings balans steeds grotere overschotten ver toont. De geldsomloop in de Bondsrepu bliek stijgt, omdat de Westduitse expor teurs hun verdiensten uit het buitenland in eigen land invoeren. Gevolgen van herwaardering De centrale bank te Frankfort is het tot dusver steeds gelukt door kredietres tricties zoveel geld uit de markt te nemen (in totaal bedragen de van de banken bij de Bundesbank verplicht gestorte reserves thans twaalf miljard mark), dat de over schotten van de buitenlandse handel kon den worden opgevangen. Maar nu zal er geen enkele extra mogelijkheid meer zijn met dergelijke restricties nog succes te hebben. Vandaar dat er thans diverse stemmen in en buiten de Bondsrepubliek opgaan die zeggen dat Bonn nu maar eens moet afstappen van de vaste wisselkoer sen en moet overgaan tot een herwaar dering van de D-mark; Dan, aldus deze commentators, worden de Westduitse ex portgoederen voor het buitenland duurder, zal de Westduitse export dus afgeremd worden en zal de binnenlandse markt een groter goederenaanbod krijgen met daar aan gepaard dalende prijzenom nog te zwijgen van het feit dat Duitsland dan in het buitenland met zijn dure D-mark goedkoper kan inkopen. Aagtedijk 9 t.c Antwerpen v. Bremen. Aagtekerk 9 140 m. n. Port Sudan n. Suez. Aalsdijk 9 775t m. w. Azoren n. Tripoll. Aardijk 9 538 m. n.o. Bermuda n. Havana. Abida 10 v. Helsingborg n. Rotterdam. Achilles 9 te Amsterdam n. Madeira. Acila 24 in Panamakanaal verwacht n. Curasao. Acmaea 13 in Suezkanaal verwacht n. Turku. Adonis 10 te Puerto Cabello. Alblasserdijk 9 v. Brownsville n. Galveston. Alhena 10 te Montevideo. Alioth 8 v. Marseille n. New York. Alkmaar 9 300 m. n.o. N.p. Celebes n. Singapore. Almkerk 9 v. Aden n. Suez. Alnati 9 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alphard 9 ten anker Takoradi. Alwaki 9 v. Boulogne n. Antwerpen. Amerskerk 9 125 m. z.o. Kp. Leeuwin n. Adelaide. Amstelhoek 9 op St. Lawrence n. Beyrouth. Amstellaan 9 610 m. n.o. Tarakan n. Tarakan. Amstelland 9 te Brake. Amstelmeer 9 620 m. w.z.w. Ouessant n. R'dam. Amstelmolen 9 v. Calcutta n. Madras. Andijk 9 290 m. z.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Annenkerk 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Avgos 9 100 m. n.w. Matapan n. Messina. - Arkeldijk 9 140 m. n.w. Alexandrië n. Halifax. Arnedijk 9 te Bremen. Asmidiske pass. 9 Portlandbill n. Amsterdam. Asterope 10 te Amsterdam. Attis 8 220 m. n.w. Aruba n. La Guaira. Atys 21 te Mena Al Ahmadi verwacht. Ba'arn 9 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Bantam 9 v. Halifax n. Boston. Batu 9 te Marseille. Bengkalis pas. 9 Mlnicoy n. Penang. Bennekom 8 210 m. w.z.w. Scillys n. Amsterdam. Billiton 9 780 m. z.o. Tokio n. Keelung. Blitar 9 v. Gdynia n. Rotterdam. Caltex Amsterdam 10 te Basrah. Caltex Arnhem pass. 9 Ras Fartak n. Perz. Golf. Caltex Delft 9 250 m. z.w. Bombay n. Rastanura. Caltex Delfzijl 10 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Gorinchem 9 te Kopenhagen. Caltex Leiden 9 150 m. o.n.o. Fartak n. Bahrein. Caltex Nederland 9 250 m. n.o. Ceylon n. Perz. G. Caltex Pernis 9 60 m. w. Zwaden n. Abadan. Caltex The Hague 9 165 m. z. Socotra n. Bahrein. Calt. Utrecht 9 120 m. w. Little Quoin n. Kurnell. Csmerounkust 9 75 m. n. Dakar n. Amsterdam. Camitia 9 335 m. z.o. St. Paulsrock n. Durban. Casamance 9 200 m. n.n.w. Kp. Finist. n. Fecamp. Castor 9 50 m. z.o. Kp. Degata n. Tripoli. Celebs 9 40 m. z.z.w. Wight n. Antwerpen. Cinulia 7 te Curacao. Cities-Service Valley Forge pass. 9 Daedalusreef naar Bandar Mashur. Clavella 9 v. Lvsekil n. Rotterdam. Cleodora 19 te Singapore verwacht. Concepcion 10 te Antwerpen verw. v. Simrishamn. Congokust 9 200 m. n.o. Las Palmas n. Freetown. Cradle of Liberty 9 v. B. Mashur n. Philadelphia. Crania 12 te Curacao verwacht. Dahomeykust 9 te Matadi verwacht. Dalerdijk 10 v. Los Angeles n. San Francisco. Daphnis 8 850 m. n.o. Martinique n. Paramaribo. Delft 9 300 m. z.w. Flores n. Bremen. Diloma 13 te Rio de Janeiro verwacht. Diogenes 9 te Amsterdam n. Curacao. (Van onze Haagse redacteur De woensdag uit Moskou teruggekeerde ambassadeur dr. J. G. de Beus heeft donderdagmiddag op het departement van Buitenlandse Zaken rapport uitgebracht over zijn bemoeiingen ter voorbereiding van eventuele handelsbesprekingen tussen de Benelux en de Sovjet-Unie. Tot nu toe stelde de Russische regering zich op het standpunt, dat zij met de Benelux niet kon spreken omdat het unieverdrag nog niet geratificeerd, is. Nederland en België stellen zich op het standpunt, dat het Benelux- protocol van 1953 het gezamenlijk optreden in handelsbesprekingen vooruitlopende op de ratificatie voorschrijft. Nu die ratificatie, naar het zich Iaat aanzien, spoedig een feit zal zijn, wil men in Moskou krachtig op het sluiten van een handelsverdrag aandringen. „Overigens is het merkwaardig, dat het Nederlands-Russische handelsverkeer on danks het ontbreken van een verdrag sterk is toegenomen. Maar het is inder daad wel zo, dat wij meer van de Rus sen hebben gekocht dan zij van ons. Het transitoverkeer maakt voor de betalings balans echter veel goed. Er is trouwens goede hoop, dat de door de Russische handelsmissie dit voorjaar gelegde contac ten voor de Nederlandse industrie resul- (Van onze correspondent in Parijs) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. Luns heeft gisteren in Hotel Majestic te Parijs, waar vroeger de Unesco huisde, opnieuw de voorzittersha mer gehanteerd ten overstaan van depu taties van twintig landen plus de Execu tieve Commissie van de Euromarkt, in de hoop nu eindelijk een oplossing voor dc tegenstellingen tussen „zes" en „zeven" te kunnen bewerkstelligen. Minister Luns kon gisteren de gedelegeerden in ieder geval al een nieuw document presenteren dat woensdag door de „zes" van Klein Europa in Parijs was uitgedokterd. Het stuk doet een verzoenend geluid horen door ook het kamp der zeven, waarvan Engeland het centrum vormt, te verzoeken lijsten op te maken voor arti kelen, die voor herziening der douaneta rieven in aanmerking zouden kunnen ko men. Twee wegen zouden hier kunnen wor den verkend: ofwel de zes zouden hun on derlinge tariefsverlagingen uitbreiden over landen van de zeven, ofwel er zou tot een algehele verlaging van twintig percent voor alle achttien O.E.E.S.-landen plus Amerika en Canada besloten moeten wor den. Daarenboven is men nu op zoek naar modaliteiten om andere concrete obstakels bij het goederenverkeer tussen zes en ze ven uit de weg te kunnen ruimen. Veel definitiefs wist men ondertussen in dit ver band gisteravond in het Majestic Hotel ons niet mee te delen. PARIJS, (U.P.I.) Een werkgroep van experts gaat dadelijk beginnen aan een onderzoek van de moeilijkheden die op 1 juli ontstaan, als Euromarkt en Europese vrijhandelsassociatie hun eigen tariefre ducties in werking stellen. De werkgroep zal werken in Parijs en Genève en heeft tol. taak gekregen aanbevelingen op te stel len voor de eerstvolgende vergadering van de algemene overeenkomst betreffende handel en tarieven (G.A.T.T.), in septem ber in Genève. Parijs (Reuter) Volgens kringen,die in nauw contact staan met de commissie, voor handelsvraagstukken, is er in dit sta dium weinig kans, dat de zes van de E.E.G. bereid zullen worden gevonden tot besprekingen over uitbreiding of wij ziging van deze Gemeenschap. De commis sie voor handelsvraagstukken zal in stand worden gehouden om dit vraagstuk van een grotere associatie van de Europese landen nader te bestuderen en aan de zij de van de E.V.A. wordt het als een kleine overwinning beschouwd, dat de zes hier mee hebben ingestemd. taten zullen opleveren, Rusland is geïnte resseerd in industriële uitrusting, vooral ten behoeve van de chemische industrie". Gecompliceerd De ambassadeur is het helemaal eens met hen die menen, dat de Sovjetmaat schappij te veelvormig en gecompliceerd is om deze uit een simpele zwart-wit te genstelling te kunnen benaderen. Datzelf de geldt ook voor de verhouding tot de satellietstaten, die veel minder marionet ten van het Kremlin zijn dan in het wes ten wel eens wordt gedacht. Het bespelen van dat instrument eist een fijn gevoel voor de verhoudingen en een soepele geest. Daar komt nog bij, dat de Russische bevolking in de omgang bijzonder prettig is en, hoewel overtuigd van de voortref felijkheid van het eigen politieke stelsel, buitengewoon belangstellend is in, om niet te zeggen reikhalzend uitkijkt naar de westerse levensstijl en die gaarne over neemt. Dat is een trek die met het toe nemen van de welvaart in de Sovjet-Unie merkbaar aan kracht wint. Vriendelijk afscheid Nederland is politiek gesproken voor de Sovjet-Unie nauwelijks interessant, gezien de ondubbelzinnige houding van de rege ring De „co-existentie" van Nederland en de Sovjet-Unie speelt zich dan ook voor namelijk in het commerciële en culturele vlak af. Wat dat betreft heeft ambassadeur De Beus niet slecht geboerd: De K.L.M. kon een lijn op de Russische hoofdstad openen, een honderdtal Nederlandse gezin nen kon repatriëren, de handel ontwikkel de zich niet ongunstig, zoals hierboven reeds werd gezegd. Binnenkort zullen drie vooraanstaande Russische journalisten op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land brengen. De Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker zal binnen afzienbare tijd met een emissie komen. Dit mag worden geconcludeerd uit het antwoord, dat van bestuurszijde in de-gisteren gehouden al gemene vergadering werd gegeven op een desbetreffende vraag van een aandeelhou der. Over 1959 zal daarom geen stockdivi dend worden uitgekeerd. Dongedijk 9 700 m. n.o. Porto Rico n. Curagao. Dordrecht 9 v. Philadelphia n. Rio de Janeiro. Dorestad 8 145 m. n. Trinidad. Duivendrecht pas. 9 Dungeness n. New York. Eenhoorn 9 v. Kopenhagen n. Holbach. Eos 10 te Rotterdam. Esso Rotterdam 9 te Rastanura verwacht. Forest Hill 9 v. Thames n. Cardon. Friesland SSM 9 v. Rotterdam n. Tyne. Gaasterland 9 v. Rio Grande n. Itajai. Gabonkust 9 v. Pointe Noire n. Sisabella. Geroet 9 te Genua verwacht v. Marseille. Gooiland 9 v. Buenos Aires n. Ilheus. Graveland pass. 9 Kp. Verdische eil. n. Recife. Hathor 9 te Oran. Hector 9 te Hamburg. Hecuba 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Heemskerk 9 te Marseille verwacht. Hersilia 9 900 m. n.o. Puerto Rico n. St. Thomas. Hilversum 9 te Le Havre v. Jacksonville. Holendrecht 9 180 m. o. Ilheus n. Rio de Janeiro. Houtman 9 420 m. w. Kp. Maria v. Diemen naar Auckland. Hydra 9 730 m. z.w. Azoren n. Bremen. Isis 9 200 m. o.n.o. Cristobal n. Curagao. Ivoorkust 10 te Lagos. Jac. Verolme 9 120 m. n.w. Guayaquil n. Quintero. Jason 9 v. Port Au Prince n. Gonaives. Joseph Frering 9 v. Monrovia. Kaap Hoorn 9 te Curagao verw. v. Amsterdam. Kabylia 9 v. Curagao n. Punta Cardon. Kalinga 19 in Kielerkanaal verw. n. Nynashamn. Kalydon 9 500 m. w. Finisterre n. Landsend. Kamperdijk 9 540 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kara 10 v. Rotterdam n. Algiers. Karachi 10 te Napels verwacht v. Port Said. Karimun 9 te Antwerpen verw. v. Amsterdam. Kelletia 10 te Bary verwacht. Kellia 9 220 m. z.w. Azoren n. Shellhaven. Kenia 9 v. Fredericia n. Rotterdam. Kennemerland 9 v. Salvador n. Amsterdam. Kerkedijk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Kermia 9 v. Abadan n. Lorenzo Marques. Kertosono pas. 10 Port Sudan n. Aden. Khasiella 11 te Lorenzo Marques verwacht. Kieldrecht 9 v. Massawa n. Suez. Kinderdijk 10 v. Rotterdam n. Bremen. Koningswaard 9 v. Amsterdam n. Curagao. Kopionella 9 v. Spezia n. Bandar Mashur. Korendijk 9 v. Philadelphia n. Baltimore. Korenia 11 te Buenos Aires verwacht. Korovina 9 270 m. n. Belem n. Curagao. Kosicia 12 te Dakar verwacht. Krebsia 10 te Curagao verwacht. Kryptos 9 te Rotterdam Kylix 12 te Santos verwacht. Laarderkerk 9 v. Hamburg n. Londen. - Leersum 10 t.e Abidjan. Lekkerkerk 9 150 m. n.n.o. Pt. Sudan n. Pt. Said. Leopoldskerk 9 120 m. n.n.o. Finisterre n. R'dam. Leto 9 v. Port Said n. Rotterdam. Leuvekerk 9 150 m. o.n.o. Gibraltar n. Boulogne. Limburg 9 te Portland. Lissekerk 9 te Hamburg verwacht v. Port Said. Maasdam 9 v. New York n. Cobh. Mariekerk pass. 9 Messina n. Port Said. Meerdrecht 9 60 m. z.o. Recife n. Hampton Roads. Memnon 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Mentor 9 43 m. n.n.o. Finisterer n. Antwerpen. Merseylloyd 9 v. Djibouti n. Suez. Merwelloyd 9 v. Tandjong Mani n. Bangkok. Minos 9 v. Helsinki n. Amsterdam. Mississippilloyd 9 750 m w.z.w. Bomb. n. Bombay. Mitra 9 v. Stockholm n. Rotterdam. Mohamed Reza Shah 9 v. Port Said n. Engeland. Molenkerk pass. 10 Sardinië, 11 te Marseille verw. Montferland 9 te Buenos Aires verwacht. Moordrecht 9 85 m. w. Gibraltar n. Montreal. Muiderkerk 9 30 m. z. Lissabon n. Marseille. Musilloyd 9 v. Penang n. Port Swettenham. My lady 9 te St. Malo. Naess Commander 9 00 m. o. Port Sudan n. Mena. Naess Lion 9 90 m. n.o. Singapore n. Hakodate. Naess Tiger 9 te New York verw. v. Pto. La Cruz. Nanusa pass. 9 Bijgkalis n. Singapore. Naranio 13 te Rotterdam verwacht. Navicella 9 te Rio Grande verwacht. Nestor 10 te Port of Spain. Neverita 17 te Curagao verwacht. Nias 9 140 m. n. Azoren n. Marseille. Noordwijk 9 60 m. z.w. Freetown n. Monrovia. Notos 9 10 m. n.w. Casquets n. Lissabon. Nijkerk 9 te Antwerpen. Oranje 9 te Melbourne. Oranjefontein 9 te Bremen. Oranje Nass. 9 450 m. w.z.w. Madeira n. Barbados. Oranjestad 9 te Paramaribo verwacht. Orestes 9 te Point Fortin. Osiris 9 te Amsterdam v. Rotterdam. Overijsel 9 te Djibouti. Papendrecht pass. 9 Ouessant n. Wismar. Peperkust 10 te Amsterdam. Pericles 9 v. Huacho te Chimbote verwacht. Philidora 9 te Rotterdam verwacht. Philine 10 te Suez verwacht. Pieter S 10 te Rotterdam. Prins Alexander 10 v. Livorno n. Genua. Prins Fred. Hendrik 9 v. Antwerpen n. Hamburg. Prins Willem V 9 v. Quebec n. Le Havre. Prinses Irene 9 v. Montreal n. Toronto. Pr. d. Nederl. 9 325 m. n.o. Barbados n. Plymouth. Pr. Willem II 9 50 m. o.z.o. Tuskarrock n. Bremen. Provenierssingel pass. 9 Suez n. Aden. Pygmalion 8 120 m. w. Gibraltar n. Malta. Radja 9 te Barcelona verwacht v. Marseille. Randfontein 9 350 m n.n.w. Kaapst. n. Kaapstad. Reza Shah The Great 10 te Buenos Aires. Roggeveen 9 v. Bangkok n. Singapore. Rossum 9 180 m. n.o. Finisterre n. Augusta. Rotti 10 te Basrah. Ruys 9 v. Singapore n. Hongkong. Rijnkerk 9 te Hamburg. Salatiga 9 v. Massila n. Kohsichang. Saloum 8 v. Dakar n. Bordeaux. Sarangan 10 te Port of Spain. Schelp wijk 9 130 m. o.z.o. Rio de Jan. n. B. Aires. Schie 9 te Tripoli. Schiedijk 9 v. New York n. Boston. Senegalkust 9 150 m. z.w. Lagos n. Takoradi. Soestdijk 9 te New York verwacht v. Norfolk. Sommelsdijk 9 700 m. n. Azoren n. New York. Stad Amsterdam 9 v. El Ferrol n. Rotterdam. Stad Arnhem 9 40 m. n. Algiers n. Palermo. Stad Breda 9 dw. Beachyhead n. Las Palmas. Stad Delft 9 467 m. z.o. Kp. Race n. Hampton R. Stad Dordrecht 9 80 m. n.o. Bornholm n. Oulou. Stad Gouda 9 660 m. o. Kp. Race n. New York. Stad Haarlem 9 60 m. w. Cherbourg n. Genua. Stad Leiden 9 350 m. w. Walvisbaai n. Durban. Stad Schiedam 9 120 m. n.n.o. Stadlandt n. Gent. Stad Utrecht 9 240 m. z.o. Halifax n. Hampton R. Stanvac Pendopo 9 te Tandjong Uban. Slanvac Riau 8 te Tandjong Uban verwacht. Stanvac Selo 9 7 m. z.o. Tand. Longa n. Sungeig. Stanvac Sunda 9 v. Sungeigerong n. Saigon. Stanvac Talangakar 9 120 m. z.o. Bangkok (best.). Statendam 9 200 m. w. Scillys n. Southampton. Statue of Lib. 9 200 m. w.n.w. Azoren n. Pt. Said. Steenwijk 9 400 m. o.n.o. St. John n. Liverpool. Stentor 10 te Wageningen. Straal Clement 9 780 m. n.w. eiland Amsterdam naar Fremantle. Straat Johore 9 220 m. n.w. Fremantle n. Suraba.ia. Straat Lombok 9 v. Mauritius n. Port Elisabeth. Sunetta 14 te Trinidad verwacht. Tabian 9 v. Bremen, 10 te Hamburg. Tawali 10 te Hongkong verwacht. Tawara 9 300 m. n.w. Azoren n. Puerto Miranta. Teiresias pass. 9 Sabang n. Trincomalee. Thuredrecht 9 30 m. o.n.o. K. Dagata n La Spezia. Tiba 9 v. Bahia n. Las Palmas. Tibia 9 85 m. n.n.w. Alexandrië n. Rotterdam. Tjibantjet 9 te Beira. Tjikampek 10 te Rio de Janeiro. Tjiluwah 9 te Hongkong. Tjimanuk 9 v. Durban n. Kaapstad. Tjipondok 9 te Nagoya. Tjitarum 9 200 m. z.o. Auckland n. Auckland. Tjiwangi pass. 9 eiland Bawean n. Singapore. Towa 9 te Buenos Aires. Tweelingen 9 v. Rotterdam n. Vigo. Utrecht 9 640 m. o. Newfoundland n. Toronto. De Italiaanse staatsoliemaatschappij E.N.I, heeft, naar uit gewoonlijk betrouw bare bron te Parijs wordt vernomen, met de regering van Tunesië een overeenkomst gesloten, die voorziet in gezamenlijke olie exploraties en het gezamenlijk raffineren en distribueren van aardolie. Onder de overeenkomst zal er een olieraffinaderij worden gebouwd te Skhira aan de Golf van Gabes, waar de buisleiding van het olieveld van Edjele haar eindpunt heeft. Door deze buisleiding zal volgens de be staande plannen jaarlijks een miljoen ton ruwe olie worden vervoerd. De helft van de produktie der raffinaderij zal door Tu nesië worden afgenomen en de andere helft zal worden geëxporteerd. De raffina derij zal worden geëxploiteerd door een gemengde Italiaans-Tunesische maatschap pij, waarvan Tunesië de helft van het aandelenkapitaal zal bezitten. Tunesië zal echter 75 percent van de winsten ontvan gen, aldus het blad. KRACHTIG HERSTEL De internationale waarden gaven gisteren bij de opening een zeer krachtig herstel te zien, speciaal voor aandelen Philips. De handel was rustig. Philips gaf een zeer kracthig herstel te zien en haalde de 1150. Unilever verliet op circa 976 de markt. AKU zeer vast tot willig bij een prijs van 503 (488X). Ook in dit fonds waren buiten landse kooporders aanwezig. Kon. Olie zette de vaste tendentie verder voort op 149.30, plus een gulden. Hoogovens „wil lig" bijeen opening op 744, tegen een vorig slot van 711. Gedurende de verdere beurs- duur daalde dit fonds tot 738. Scheepvaar ten kalm met koerswinsten van een tot drie punten. Voor de leidende cultures be stond meer belangstelling. A'dam Rubber noteerde op 121 circa zeven punten hoger. Certificaten Deli fluctueerden van 186 tot f 181 en verlieten de markt op 183, tegen een vorig slotpeil van 180,10. HVA drie punten hoger op 160. In de staatsfond senafdeling noteerde de nieuwste lening voor de eerste maal de parikoers. In de lokale sector werden de bieraandelen we derom hoger geadviseerd, evenals aan delen Daalderop. Ngombezi werd op 240 ex 15 percent dividend geadviseerd tegen gisteren 2505-4 cum. (ANP) Boeke Huidekoper van 15154 op 151, Figée van 185)4 op 187, Spaarnestad van 485 b op 490 b. VERHANDELDE FONDSEN. 8 juni 9 juni Totaal 446 462 Hoger 207 (46.4%) 272(58.8%) Lager 152 (34.1%) 93 (20.2%) Gelijk 87(19.5%) 97(21.0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U503—498 498 Kon. Olie150 gl—148 148. Philips 1151—1140 1140 Unilever 978)4—966 966 Hoogovens 741—750 gl 743 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U497—500 498 Kon. Petr147—147.50 ƒ146.70 Philips 1125—1138 gl 1121)4 Unilever 961 gb—968 961 Hoogovens 733740 gl 729 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 338 Ned. Handel Mij. 272 K Rotterd. Bank 294 Twentsche Bank. 268 A.K.U 504/4 Albert Heijn 457 Amstel Bier 445 Billiton Mij. II 366 Bols 585 Bührmann Papier 465 Deli-Mij 182.50 Dordtsche Olie 71354 425 Heineken's 585 b Hoogenbosch Sch. 250 Hoogovens 745 y. H.V.A 160-H 442 555 K.L.M 108.50 Kon. Ned. Zout 898 Kon. Olie 149.70 Müller Nat. Bezit 422 Nederl. Ford 434 )4 Ned. Gist- en Sp. 358 Ned. Kabelfabr.. 528 Philips Gem. Bez. 114954 Philips Pref 305 A'dam Rubber 118K Sikkens Groep 670 Stokvis R.S 242 Thomassen Dr. 810 Unilever 9765-4 Van Berkei's Pat 292 Van Gelder Pap 280 Van der Heem 262)4 Ver. Machinefabr 218 Wessanen 2975-4 Wilton Feijenoord 204 Zwanenberg-Org. 720 Tnterunie 210.— Robeco 233.— Unitas 495.— Ver Bezit v. 1894 131.50 H.A.L 138 14 K.NSM 18454 N. Scheepv. Unie 150 Ommeren v 2761-4 Stoomv. TTij. Ned 168 Anaconda 53'4 Kennecott CoDoer 815-4 Aluminium Ltd 32 Rpfhlehem Steel 48 <4 U S Steel 85'-4 Republic Steel 65 American Motors 3d 64 General Motors 4674 Cities Service 43 H Shell Oil 71K Gedane noteringen. 'Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: ENIGE WINST NEMING. De Newyorkse effectenbeurs sloot over het algemeen hoger, hoewel enige winst neming was ontstaan die vele gemaakte koerswinsten verlaagde of deed verdwij nen en in sommige vallen verliezen deed ontstaan. Spoorwegen lagen aanvankelijk vast, later wat onregelmatiger in de markt. New York Centra en Illinois Central ver loren beide ongeveer 1 dollar. Chesapeake and Ohio won omstreeks 1 dollar. Het beursvolume was 3.820.000 stukken. Van in totaal 1218 verhandelde fondsen, sloten er 505 hoger en 507 lager. Het industriegemid delde kwam van 650.35 op 656.42, dat van spoorwegen van 145.06 op 145.51 en dat van openbare nutsbedrijven van 90.29 op 82.'i7.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13