1 Eindelijk een Fransman winnaar in de Ronde van Italië: Anquetil Amateurtitel sprint na zeer groot machtsvertoon voor De Graaf Drentse wegrenner Nydam onttroonde Van der Lans Bill Bradley weer op eerste plaats Twaalf renners voor de Tour de France Charly Gaul niet in de Tour de France Padovan de snelste in laatste etappe Tweede optreden van de Franse import Moutonnet Engelse cricketers op 175 voor 3 Negende SLS-rit is gestart Hillary sceptisch over „Yeti" 15 NEDERLANDSE BAANKAMPIOENSCHAPPEN Ronde Groot-Brittannië De kampioenen Geldermans en Niesten bij de geselecteerden Van der Wint bij DOS op de transferlijst Enschede contracteert Duitse B-speler Cyprioten voetbalden: 20 gewonden WWA 1 l/a/rs;/ De eerste testmatch Demonstraties bij testmatch Winnaars crickettoernooi voor scholieren bekend 50 CENT _A^ B C D E F G H 1 _J_ K L M N O P Q R S jr U V W IJ z speel elke week n 110.000; A B D E F G H 1 JL K L M N 0 P _Q_ s jr U V W IJ z Blommaert de sterkste in rit van De Kampioen Mislukte comeback van Brit Oliver Eerste prijs in KNVB- toto definitief naar Smilde Opnieuw bokser overleden aan gevolgen van k.o. Nederlandse dames wonnen verrassend van Hongarije Ook zonetoernooi in Madrid krijgt een verlengstuk VRIJDAG 10 JUNI 1960 De 20-,jarige Rotterdamse hbs'er Aad de Graaf legde donderdagavond in het Olym pisch stadion in Amsterdam het eerste van de twee examens, die hem deze maand kwellen, met goed gevolg af. Met groot machtsvertoon onttroonde de Rotterdammer in het nationaal sprintkampioenschap der amateurs titelhouder Mees Gerritsen, die hem een jaar geleden in een weken durende titelstrijd, omdat De Graaf enkele malen in de beslissende rit ten val kwam, naar de tweede plaats had verwezen. Een zeer belangrijke zege voor De Graaf, want het is zo goed als zeker, dat aan dit kampioen schap tevens retourtjes naar de wereldkampioenschappen in Leipzig en de Olympische Spelen in Rome verbonden zijn. Maar over veertien dagen precies zal De Graaf een voor zjjn toekomst nog belangrijker test moeten ondergaan: het mondeling examen als besluit van zjjn hbs-tijd. De Graaf had drie ritten nodig om zich van de rood-wit-blauwe kampioenstrui te verzekeren. De eerste rit echter zal niet officieel in de annalen van de wielersport geboekstaafd worden, want bij het in gaan van het laatste rechte eind, week Gerritsen van zijn lijn af en versperde De Graaf de weg onderdoor. Volgens de reglementen had men Gerritsen, die het eerst over de eindstreep was gegaan, kun nen distanciëren, maar zo ver gingen de W ielrennen wedstrijdcommissarissen niet. Zij lieten het tweetal overrijden en nu liet De Graaf geen twijfel bestaan. Hij ving de aanval van de Amsterdammer bij de 200 meter lijn op en klopte Gerritsen op pure snel heid met drie lengten. En zo ging het ook in de volgende rit, alleen bedroeg het verschil op de meet toen slechts een leng te in het nadeel van Gerritsen. In de strijd om de derde plaats zege vierde Van der Touw in drie ritten over Marinus Paul. In de beslissende rit raak te Paul op het laatste rechte eind in vol le spurt uit balans, maar kon zich geluk kig overeind houden. Het kostte hem ech ter de derde prijs. De 24-jarige Drentse wegrenner Henk Nijdam schaarde zich in twee fantastische ritten onder de sterkste amateurachtervol gers ter wereld. Op van Peter Post ge leende baanspullen onttroonde de stoere kweker uit Eelderwolde in de finale van het nationale amateurachtervolgingskam- pioenschap titelhouder Piet van der Lans met ruim 50 meter verschil. Nijdam won deze finale in 5 min. 7.6 sec., een tijd die gezien de ongunstige weersomstan digheden op hoog internationaal niveau staat. Bovendien had Nijdam eerder op de avond een zeer zware rit tegen Oudkerk achter de rug, waarin de nieuwe kam pioen een tijd van 5 min. 7.4 sec. had laten afdrukken. Nederland heeft in Nij dam, Van der Lans en Oudkerk, die te gen Nijdam 5.08.0 noteerde, drie geduch te troeven voor de individuele achtervol ging in Leipzig en de ploegenstrijd in Ro me. Zes ronden lang kampten Van der Lans en Nijdam in de finale om een me ter winst. Toen brak de tegenstand van de titelhouder, die in een ronde zeker 20 meter verloor en een geslagen man was. Bij de profs prolongeerde Peter Post zijn titel zonder veel moeite. Zowel Piet Steenvoorden in de halve eindstrijd als Daan de Groot in de finale hadden wei nig in te brengen tegen de Amsterdam mer, die tegen Daan de Groot de beste tijd (6.34) van dit kampioenschap ver wezenlijkte. Derde werd Bas Maliepaard, die in de halve finales niet opgewassen bleek tegen de eindspurt van Daan de Groot. De Amsterdamse advocatenzoon Martin Wierstra onderstreepte in de stayersfina le zijn uitstekende vorm van de laatste weken. In een bekeken race reed Wier stra, die met oud-wereldkampioen der amateurstayers Arie van Houwelingen de strijd achter de grote motoren volkomen beheerste, onbedreigd naar zijn tweede De Engelsman Alan Ramsbottom heeft donderdag de vierde etappe van de Ronde van Groot-Brittannië gewonnen in 5 uur 2 min. 15 sec. De rit ging van Scarborough naar Nottingham over 162 km. Tweede werd de Zweed Owe Adamsson in dezelfde tijd als de winnaar en derde Ramsbottons landgenoot Bill Holmes in 5.02.20. In de algemene rangschikking kreeg Bill Bradley, die vorig jaar de ronde won, zijn eerste plaats terug. De bestgeplaatste Ne derlander in deze rit was Lex van Kreu ningen, die de vierde plaats bezette met een achterstand van 37 seconden op de win naar. René Lotz werd ex aequo dertigste. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Bill Bradley (Engeland) 19.14.32; 2. Holmes (Engeland) 19.21.25; 3. Hinds (Engeland) 19.26.05; 4. Lotz (Ned.) 19.33.30; 22. Van Kreuingen (Ned.) 19.50.14. kampioenstitel. Achter Van Houwelingen, die een fraaie tweede plaats bevocht, werd titelhouder Koch met een achterstand van een ronde derde vlak voor Woutje Wagt- mans. De overige drie, Stakenburg, oud-we reldkampioen Jan Pronk, die een misluk te poging tot een come-back deed, en Braat waren in dit kampioenschap slechts figuranten en eindigden op vele ronden. De strijd was eigenlijk al na vijftig ki lometer beslist. Toen verdrong Wierstra, die meer dan 20 km. op de loer had ge legen, Van Houwelingen van de kop. De Sassenheimer had in de eerste fase van de strijd het zware werk opgeknapt. Na 25 km. attaqueerde hij Koch, die van kop was vertrokken met succes. De Utrechter kreeg tegelijkertijd moeilijkheden met zijn motor, maar kon toch tijdig van gangma ker verwisselen. Toen hij echter na 38 km. weer achter zijn eigen gangmaker kwam, raakte Koch een ronde achter. Na 44 km. werd ook Wagtmans door Van Houwelingen gelapt. Braat, Stakenburg en Jan Pronk kwamen toen al niet meer in het stuk voor. Nadat hij door Wierstra naar de tweede plaats was verwezen, lanceerde Van Hou welingen nog vele aanvallen op de leider, die zonder veel moeite zijn grootste concurrent op afstand hield. De baankampioenen 1960, van links naar rechts: Peter Post (achtervolging professionals), Aad de Graaf (sprint amateurs) en Nijdam (achtervolging amateurs). De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft, in overleg met ploegleider Klaas Buchly, twaalf ren ners geselecteerd voor de Ronde van Frankrijk. Het zal van diverse omstandig heden afhangen, welke acht renners op 26 juni in Rijssel zullen starten. De twaalf geselecteerden zijn: Martin van den Borgh (Koningsbosch), Piet Damen (Lieshout), Dick Enthoven (Grote IJpolder), Wim van Est (Breda), Ab Geldermans (Be verwijk), Jo de Haan (Klaaswaal), Jaap Kersten (Siebengewald), Coen Niesten (Be verwijk), Piet Rentmeester (Ierseke), Jo de Roo (Schore), Michel Stolker (Breda) en Wout Wagtmans (Breda). Binnen enkele dagen zal de beslissing over de definitieve ploeg worden genomen. De Luxemburger Charly Gaul heeft don derdagavond, na zijn arts te hebben ge raadpleegd, besloten niet in de Ronde van Frankrijk te zullen starten. Gaul acht zich fysiek op het ogenblik niet sterk genoeg om een zware etappewedstrijd als de Tour de France is te rijden. Het Franse sportblad l'Equipe, dat Gauls beslissing bekend maakte, voegt hieraan toe: „Charly Gaul heeft er lang over nagedacht, voor hij deze beslissing nam, maar hieraan is niet vreemd de moeilijkheid om een sterke en tevens hechte ploeg rondom hem te vormen" Op de ere-lqst van de Ronde van Italië prijkt thans eindelijk een Fransman: Jac ques Anquetil, die nu slaagde na het vo rige jaar de overwinning op het laatste moment te hebben moeten laten aan Char ly Gaul. Hetzelfde was in 1955 Géminiani overkomen en in 1957 Louison Bobet. Ook nu hing Anquetils zege aan een zqden draadje en vooral Nencini scheen een ge vaarlijke concurrent. Scheen, want na de zware bergetappe van de voor-laatste dag was het consigne „op de plaats, rust" en met vlag en wimpel reed Anquetil naar de eindoverwinning. Zelfs de pech, die de Fransman tot tweemaal toe had in de vorm van een lekke band, liet zijn concur renten Ijskoud. Ze waren moe gestreden. In een massale eindsprint viel de beslis sing voor de ere-plaatsen van de laatste etape. Padovan was de snelste. Anquetil heeft de roze leiderstrui in zijn bezit ge had van de vierde tot de zesde en van de zeventiende tot en met de laatste etappe. Daartussen, van de zevende tot en met de zestiende etappe, voerde de Belg Hoeve- naers het algemeen klassement aan. De uitslag van de 23ste en laatste etappe van de Ronde van Italië (Bormoio-Milaan) luidt: 1. Padovan (It.) 225 km in 5 uur 48 min. 38 sec', (gem. 38.722 km p. uur); 2. Van Looy (Belg.); 3. Nencini (It.); 4. Liviero (It.); 5. Benedetti (It.); 6. Poblet (Sp.); 7. Darrigade (Fr.); 8. Wim van Est (Ned.); 9. Daems (Belg.); 10. Conti (It.); 21. Anquetil (Fr.); 22. ex aequo alle overige renners, onder wie ook de Nederlander Michel Sto ker, behalve de Zwitser Rügg (6.11.12). Voor allen werd dezelfde tijd genoteerd als voor de etappewinnaar Padovan: 5.48.38. Het eindklassement luidt: 1. Jacques An quetil (Fr.) 3481 km in 94 uur 3 min. 54 sec. (gem. 37.006 km per uur): 2. Gastone Nencini (It.) op 28 sec.; 3. Charly Gaul (Lux.) op 3 min. 51 sec.; 4. Massignan (It.) op 4.06; 5. Hoevenaers (Belg.) op 5.53; 6. Carlesi (It.) op 8.28; 7. Parnbianco (It.) op 8.32; 8. Ronchini (It.) op 9.28; 9. Delberghe (Fr.) op 12.29; 10. Coietto (It.) op 13.10; 11. Van Looy (Belg.) op 14.55: 12. Adriaens- sens (Belg.) op 19.32; 13. Zamboni (It.) op 28.15; 14. Junkerman (Did.) op 30.01; 15. Brugnami (It.) op 30.22. De plaatsingen van de Nederlanders in het eindklassement zijn: 33. Wim van Est. op 1 uur 1 min. 36 sec.; 53. Michel Stolker op 1.31.44. Voetbal Jan van der Wint, die in het begin van het seizoen, toen Frans de Munck door een conflict met het bestuur was uitge schakeld, het doel van DOS verdedigde, zal door de Utrechtse eredivisie club op de transferlijst worden geplaatst. Men zal de oud-doelman van Enschede en tevens vroegere reserve keeper van het Nederlands elftal alle medewerking verlenen voor een vlotte transfer. Ook Gerrit Voges, die indertijd van En schede was overgenomen, zal waarschijn lijk op de transferlijst komen. Sportclub Enschede heeft gisteravond ra de oefenwedstrijd tegen Preuszen Münster gecontracteerd de 23-jarige Duitse B- speler Pfeiffer van FC Köln. De kleedkamers werden in brand gesto ken, flessen en stenen vlogen over en weer, stoelen werden kapot geslagen en de tribune werd bijna afgebroken: dat was het beeld bij een wedstrijd om het voetbal kampioenschap van Cyprus. Twintig toe schouwers moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen, vuurwerk werd als strijd middel gebruikt en zelfs zou er gescnoten zijn. De oorzaak? Als zo vaak, een deel van het publiek was het niet eens met enkele arbitrale beslissingen Koersen op Duindigt In het internationale nummer, dat zater dagmiddag op Duindigt wordt gegeven, doet de Franse import Moutonnet zijn tweede optreden. Zijn debuut viel niet mee en ondervond nog al moeilijkheden met de vrij nauwe bochten op deze baan. Hoewel Geersen ongetwijfeld hiervoor naar een op lossing heeft gezocht is het niet te ver wachten, dat hij met vlag en wimpel zal winnen. Meer vertrouwen geniet Quartus Spencer, die na zijn reeks uitstekende pres taties in de afgelopen winter zijn zomer- debuut maakt. Stal Voordouw (Moutonnet, Vivant Hollandia) op de tweede en Sorento op de derde plaats. Hoewel Walkure soms tegenvalt is in de autostartkoers van deze snelle merrie toch een zege te verwachten, daar Van H en Wirna O lang niet aan haar normale snel heid kunnen komen. Outsider is Wilma Dear, die indien gereden door Jan Kruithof zelfs nog een goede kans heeft. Jan van Dooyeweerd kan zijn tweede zege boeken met Ybert D, die als voorbeeld van trouw zijn stalgenoot Ybe van Papen- hoef en Woudsnip S wel kan slaan. Indien IJssel haar laatste verrichting heifxaalt kam'zij haar tweede zege. boeken, vóór Yankee Erebus en Yellowbird. Het openingsnummer kan een prooi worden voor Yellow Rose, doch niet eerder dan na harde strijd met de keuze Geersen (Y Sun shine en Young Faune). Outsider is Yon Brewer. Bij de tweejarigen wederom enige debu tanten. Daar Van Dooyeweerd zijn jonge paarden steeds goed voorbereidt is het niet uitgesloten dat hij Zus v. Spencer direct al ter overwinning voert en de verwachte overwinning van ZH Hollandia in de weg zal staan. Outsider is Zephyr Magowan. In de ren voor tweejarigen gaat de voor keur naar Sorella, die al wat heeft laten zien, gevolgd door de keuze v. d. Kraats (Sir Ronald, Expectation). Advertentie FALCON ES® mantels en jassen \CE2-® s 1 internationaal gekeurd internationaal geprezen iihlllllllllMiMnMIMIII B Cricket Op de eerste dag van de eerste testmatch tegen Zuid-Afrika in Edgbaston heeft Engeland, dat voor de zesde achtereen volgende maal in een testmatch de toss won, met een score van 175 voor 3 ge noegen moeten nemen. Tussen de buien door, die de pitch een levendig karakter ga ven, werd traag gebat en alleen Ted Dexter deed een poging het tempo wat op te voe ren. Voor zijn 52, inclusief acht vieren en zessen, had hij 2V2 uur nodig. Aanvoerder Colin Cowdrey stelde hevig teleur. Hij scoorde slechts 3 runs. Het to taal was toen pas 19. Neil Adcock en Geoff Griffen zorgden voor de succesvolle Zuid afrikaanse aanval. „Gelijkheid voor alle Afrikanen" en „houdt de politiek uit de sport" stond er te lezen op de spandoeken voor het Edg baston-cricketveld bij Manchester waar donderdag de eerste testmatch tussen Engeland en Zuid Afrika is begonnen. De Zuidafrikaanse cricketers werden opgewacht door een veertigtal personen die gewapend met spandoeken, een stille demonstratie hielden tegen de apartheids politiek van de Zuidafrikaanse regering Reeds vroeg in de morgen hadden de be togers hun plaatsen voor het veld ingeno men. Zij zijn van plan zaterdag de druktste dag van de wedstrijd terug te komen. Een woordvoerder verklaarde nog dat het niet in de bedoeling ligt toeschou wers die de wedstrijd willen bijwonen las tig te vallen. Wel, zo zei de woordvoerder nog, zal aan de bezoekers gevraagd wor den een bijdrage te geven voor de „chris telijke hulpactie en het ondersteunings fond voor de familieleden van de 17.000 personen die in Zuid-Afrika gevangen worden gehouden." Tot besluit van het schoiencrickettoer nooi kon de voorzitter van de HCE. de heer A. W. Roggeband, in restaurant Brinkmann in Haarlem Se prijzen uitrei ken. Voor de kampioenen der ouderen aan Gymnasium en Lourens Coster Lyceum betreffende de jongeren aan Coornhert Lyceum en Chr. MULO (B'daal). De heer M. J. van der Eb gaf aan de hand van een fiïrn en kleurendia's één uiteenzeiting':cver het cricketspel. Begunstig door goed weer was in drie dagen tijd weer een programma van bijna twintig wedstrijden afgewerkt op de ter reinen van BMHC, Haarlem „en Rood Wit; uit technische overwegingen werd liet veld van CVHW dit keer niet ingeschakeld Promotor P. Maas kan tevreden zijn over het verloop der wedstrijden. Het volgend jaar zal het toernooi voor scholieren uit Haarlem èn omstreken wor den georganiseerd in het kader van net gouden feest van de Haarlemscne Cricket Bond. Advertentie (IN WAARDEBONNEN) DIT MOET U DOEN: Kruij per Rolot 6 letters aan Uw Rolot (geplakt op een briefkaart) moet uiterlijk a.s. dinsdag, 18.00 uur in het bezit zijn van: ROLOT, Amsterdam U mag twee Rolots op een briefkaart plakken, mits u voor iedere Rolot 50 cent extra frankeert (twee Rolots dus f I.-) Wilt u meer dan twee Rolots inzenden, dan mag u de Rolot overtekenen op een briefkaart. Ook zijn KANT-EN-KLAAR ROLOTS verkrijg baar bij de ROLOT-AGENTEN. Wekelijks trekt notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam, de zes winnende letters. De eerste week ontvangt de inzen der met de 6 goede letters f 10.000.- in waardebonnen. Meer goe de inzenders verdelen de pot. Bij geen winnaar blijft de pot staan. Goedgek. door ce Min. v. /use. onder Nr. L.O. 5701136/488 d.d. 11/5160. Opbrengst t.b.v. De Ned. Ver. voor Mootsch. Werk Humanitas, A'dom. Uitslag en nieuwe ROLOT a.s. vrijdag in die blad. Te laat bin nengekomen ROLOTS blijven geldig voor de volgende trekking.- KRUIS NU UW ROLOT AAN IJ tl 50 CENT Motorsport In de vierde rit van de donderdagavond competitie, die door „De Kampioen" uit Haarlem in het „Van der Aartsportpark" werd gereden, heeft Wil Blommaert zich onbetwist de sterkste getoond. Al meteen na de start was hij met Bert Ruijs en Cees Jansen in het offensief gegaan en arri veerde tenslotte alleen aan de finish. Zijn voorsprong bedroeg daar 500 meter op een groepje van drie renners, waarvan Ruijs enigszins verassend de sprint om de twee de plaats won. De uitslag luidde: 1. W. Blommaert, de 45 kilometer in 1 uur 7 min. en 18 sec.; 2. A. Ruijs, 3. H. Peters, 4. R. Hendriks, 5. J. v. d. Horst, 6. B. Walters, 7. A. Deinum. Uitslag C-klasse: 1. Philippo, 2. Rama kers, 3. Handgraaf, 4. Schenk, 5. Van dei- Pol, 6. Nijssen, 7. R. Wagner, 8. W. Wag ner 2, 9. W. Wagner 1, 10. Appeldoorn. De comeback van de wereldkampioen in de zijspanklasse in de jaren 1949, '50, '51 en '53, de Brit Oliver, is mislukt. Na een pe riode van vijf jaar wilde de Engelsman tijdens de TT van het eiland Man probe ren zijn plaats tussen de beste rijders ter wereld weer in te nemen. Bij de training voor de tweede rit om het wereldkampioenschap (op 13, 15 en 17 juni) raakte Oliver echter met zijn zij- spanpassagier Dibben van de weg en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij bleek bij de val een gebroken rugwervel te hebben opgelopen. Hoewel het zich zeer slecht was soms minder dan 30 meter draaiden de ren ners bij de training nog een vrij hoog ge middelde. Het snelst was de Zwitserse combinatie Camathias/Fiston met een ge middelde snelheid van 123,710 km/uur. VOETBAL. Ter gelegenheid van de opening van een conferentie over de ver houding kerk en sport, hebben twee elf tallen van Noorse en Deense predikanten dezer dagen in Larvik een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd tegen elkaar ge speeld. De Deense geestelijken bleken zich beter te hebben voorbereid en wonnen met 20. De heer J. Holst uit Smilde, die zich zondagavond als enige deelnemer met 15 punten in de KNVB-toto meldde, heeft geen concurrentie gekregen. Ook donder dagmiddag, toen de controle sloot, was hij nog de enige met het maximum aantal pun ten. Hij verdient hierdoor 69.760. Voor de tweede prijs van 34.880 meld den zich 29 deelnemers met 14 punten. Voor de derde prijs'even groot als de tweede 430 deelnemers met 13 punten. Twee van hen behaalden dit aantal punten in twee kolommen. Boksen Voor de tweede maal in dit jaar is in de Verenigde Staten een bokser overleden aan de gevolgen van een knock-out. Dit maal was het de 20-jarige Tommy Pa- checo (Porto-Rico) die maandagavond j.l. bewusteloos uit de ring was gedragen nadat hij enkele seconden voor het einde van zijn gevecht tegen Benny Gorden was uitgeslagen. Men slaagde er in de kleedkamer niet in, Pacheco bij te brengen. Hij werd on middellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar hij een hersen-operatie onderging', die anderhalf uur duurde. Pacheco over leed donderdagmorgen zonder weer bij kennis te zijn gekomen. Hij laat een vrouw en een zoontje achter. Basketbal Het Nederlandse dames-ba'sketballteam heeft donderdag in het toernooi om het Europees kampioenschap voor een kleine verrassing gezorgd door Hongarije te ver slaan. Onze landgenoten dankten de over winning voor een groot deel aan hun en thousiasme, want qua techniek waren de Hongaarse dames sterker. Tot de twaalfde minuut van de eerste helft ging de strijd gelijk op. Daarna nam Nederland het initiatief hetgeen resulteer de in een 2421 voox-sprong bij de rust. In het begin van de tweede helft was Neder land duidelijk sterker. De voorsprong groeide tot zeven punten, maar Hongai-ije vocht terug en bi-acht het verschil weer tot een punt terug. De slotfase was echter voor de Nederlandse dames, die tenslotte nog een duidelijke zege behaalden. Topscorers voor Nederland waren Els de Groot (13 punten) Lenie Remijer-Van der Velde (9 pnt.), Els van der Heijden (8 pnt.) en Lenie van Beek (7 pnt.). De wedstrijd ItaliëBelgië, eveneens voor het troosttoernooi, leverde een zege op voor Italië (49-37). De uitslagen van de finalegroep (le tot en met 6e plaats) waren: Polen-Roemenië 50-45 (28-24): Bulgarije-Joegoslavië 47-45 (25-22); Rusland-Tsjechoslowakije 58-56 (30-28). Schaken De uitslagen van de partijen gespeeld in het vijftiende en tevens laatste ronde van het eerste FIDE-zonetoernooi in Madrid luiden: Pomar-Pachman x-emise, Donner- Gligoric remise, O'Kelly-Lehmann remise, Neikirch-Heidenfeld 1-0, Wather-Attard remise Penrose-Reilly 1-0, Portisch-Durao 1-0, Pietzsch-Guistolizo afgebr. De voorlopige eindstand luidt: 1 ex aequo: Pomar (Sp.), Donner (Ned.), Gligo- ric (J.slav.) en Portisch (Hong.); allen IOV2 punt; 5. Lehmann (W.Dld.) en O'Kelly (Belg.) beiden 9>/2 pnt.; 7. Penrose (G.B.) 9 pnt.; 8. Pachman (Tsjech.) 8V2 pnt.; 9. Pietzsch (O.Did.) 7'/2 pnt. en 1 afgebroken partij; 10. Neikirch (Buig.) V/e pnt.; 11. Giustolizi (It.) 7 pnt en 1 afgebr. partij; 12. Walther (Zwits.) 6V2 pnt.; 13. Heidenfeld (Z.Afr.) 4Va pnt.; 14. Durao (Port.) en At- tard Malta) beiden 3 pnt.; 16 Reilly (Ier land) IV2 pnt. Evenals het derde zonetoernooi, dat in mei in Boedapest is gehouden, en waarin Nederland vertegenwoordigd was door Van Scheltinga, krijgt het eerste zonetoer nooi een verlengstuk. Eindigde in Boeda pest de Hongaar Barcza alleen op de eer ste plaats met IOV2 pnt., gevolgd door het viertal Van Scheltinga, Bilek, Bertok en Matanovic, dat om de twee overige be schikbare plaatsen in het interzonale toer nooi moet strijden, in Madi-id eindigden vier spelers, onder wie de Nedexdander Donner, met IOV2 punt op de eerste plaats. Ook hier zal in een extra-vierkamp moeten worden uitgemaakt, wie naar het interzo nale toernooi zullen overgaan en wie als enige moet afvallen. Automobilisme Met een ongebreideld enthousiasme zijn ze donderdagavond vertrokken van de Scheveningse boulevard, de 270 equipes die deelnemen aan de 9de Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen rit van de R.A.C. West. Der traditie getrouw begon de rit met een behendigheidsproef, die ondanks het nogal gure weer door vele honderden oeschouwers werd bijgewoond. Direct na de proef, die tot grote vreugde van de toeschouwers met gierende banden en pie pende remmen werd afgelegd, hebben de rijders koers gezet naar Valkenburg. In tegenstelling tot voox-gaande jaren had den de rijdei-s opvallend weinig moeite met de proef. Al bleek ook nu wel, dat het in 't enerverende spel-rond-de-tonne- tjes wel eens heel moeilijk is om de ach teruit of de eerste versnelling te vinden. Ook waren er weer van die pechvogels, die hun wagen juist een centimeter te vroeg tot stilstand brachten. Wat het zeggen wil, 270 equipes in de wedstrijd te hebben, realiseert men zich pas, wanneer men bedenkt, dat toen R.A.C.-West voox-zitter Ton Zwikstra rond half tien als laatste equipe de Pox-sche super van Van der Linden en Kamschuur voor de klassementspi'oef startte, de eer ste wagen dat was de Volkswagen van de gebr. De Wilde uit Alkmaar in de omgeving van Valkenbux-g al aan de ge meenschappelijke route was begonnen. Die gemeenschappelijke route gaat door de Ai-dennen naar Luxembui'g. Na een korte x-ustpauze wordt, vroeg in de morgen, aan de terugtocht begonnen. Vrijdag in de avond worden de equipes op de Scheve ningse boulevard terug verwacht. Sir Edmund Hillary, de veroveraar van de Mount Everest, heeft een expeditie ge- organiseei'd om o.a. jacht te maken op de „verschrikkelijke sneeuwman". Het voornaamste doel is echter vast te stel len hoe de x-eacties zijn van het menselijk lichaam bij leven op zeer grote hoogten. Sir Edmund vex-klaai'de persoonlijk scep tisch te zijn ten aanzien van het bestaan van de „Yeti" (sneeuwman), waarvan voetafdrukken in het Himalaya-gebergte zouden zijn gezien. De expeditie, die op 3 september uit Katmandoe zal verti-ekken voor een tocht van meer dan 270 km., is samengesteld uit zeven Nieuwzeelanders, vijf Amerika nen, vijf Britten, 20 Sherpa's en 630 dra gers. De expeditie wordt gefinancierd door de „American field enterprises education corpox-ation". Hillary zei dat er 12 camex-a's in het dal aan de westelijke zijde van de Eve rest zullen worden opgesteld, voorzien van flitslampen en struikeldraden. Wanneer iets of iemand met de draden in aanx-aking komt zullen de camera's in wex-king komen. Ingeval de expeditie een Yeti tegenkomt zal uit een 202 kaliber ge weer met een injectiespuit, 4 gevuld met een verdovend middel, op hem geschoten worden. Hillary deelde verder mede dat zes fj'siologen aangeboden hebben de win ter door te brengen in de Himalaya op een hoogte van 19.700 voet (6.566 meter) om hun lichamelijke x'eacties te obsex-ve- ren. De gx-ootste hoogte waar thans men sen leven is 18.000 voet (6.000 metex-) in het Andes gebergte. Het dei-de doel van de expeditie is de beklimming van de 9.000 meter hoge Makaloe zonder gebruik van zuurstofappax-aten. De Makaloe is reeds beklommen door een Franse expeditie, met gebi-uikmaking van zuurstofappara ten. GOLF. Er is een prijs van 4.000 pond sterling (42.400 gulden) ingesteld voor een hole-in-one" op het van 21 tot 23 juli te houden golftoernooi in Selsdown Park in Surrey.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15