Frans ambtenarendom trotseert De Gaulle met 24-uurs staking Eisenhowers perschef in het nauw bij Tokio presidential billboard Vage toezeggingen hadden geen enkel effect „Staatsgreep-gerucht is bedoeld om tweedracht te zaaien" HET WEER Geen rijksgeld voor IJ tunnel Patisserie DEKKERS Gerard van Praag van Praag BROEKEN Reisredacteur naar Japan Vandaag geen KLM- diensten op Parijs Edelhoul - Parketvloeren Mozaïek Parket Helikopter moest Hagerty ontzetten en in veiligheid brengen Automatiek J. N. TROMP VRIJDAG 10 JUNI 1960 45e JAARGANG NUMMER 182 HAZENBERG In de krant van heden: INDONESISCH MINISTER: Koel weer Aan het strand Minister geeft de voorkeur aan de Coentunnel 'ejore you vtuj! SUÈDE DAMES- en HERENJASJES Om mede te nemen ROOMBOTER Dark horse de onbekende Het woord is aan De Prins morgen naar Soestdijk terug KALFSVLEESCROQUETTEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije w mmm*. 'wmmmsm. WmMMÊMÈÊÊm wint vkmm&vm' *MT tm max m - ('A f;.? >/w V rKj? Wï '-/t Ai*««rjlCAU,Y'$0 «O WtTTÉRS PU** 8 Humsfnr Naar de behandelende geneesheren he denmorgen mededeelden is de temperatuur van Prins Bernhard normaal gebleven. Verwacht mag worden dat hij morgen ochtend het ziekenhuis zal mogen ver laten om naar Soestdijk terug te keren. Advertentie Onze rijmactie is ten einde Wii danken de talloze inzenders voor hun vaak bijzonder originele riimpjes. Als grote verrassing kunnen alle niet- bekroonde inzenders a.s. zaterdag als troostprijs in onze winkel gratis een fijn HAZELNOOTTAARTJE afhalen. Legitimatie meenemen. Originele LIMBURGSE VLA's 1.— en 2.75 pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenland-s nieuws 1, 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Uitgaan in Haarlem4 Film4 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Agenda van IJmond en Haarlem 9 Medische vei-zorging 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Garcia de Leon11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Zie ook onze advertentie elders in dit blad Advertentie De bekende lONGENS-O VERHEMDEN in effen moderne kleuren nu weer volop verkrijgbaar. Kenriemerlaan lOOrlOÓ Tel. 5501 PLEIN 1945 no. 58 - TEL De campagne voor de presidentsver kiezingen in de Verenigde Staten, be gint op gang te komen. In New York zijn de aanplakbiljetten met de kandi daten in de straten verschenen, waarbij de onbekende wordt voorgesteld door een paard („dark horse"). Van links naar rechts in alfabetische volgorde: senator Humphrey (inmiddels uitge vallen), senator Johnson uit Texas, senator Kennedy (Democraten), het „dark horse", de Republikeinse Nixon en Rockefeller en tenslotte de Demo craten Stevenson en senator Syming ton. Onze reisredacteur W. L. Brugsma vertrekt volgende week naar Japan met het oog op de storm die daar, mar aanleiding van het beveiligings verdrag met de Verenigde Staten, is opgestoken tegen de liberaal-democra tische regering van premier Kisji. De heer Brugsma zal in Tokio zijn als de demonstraties met de aankomst van Eisenhower op 19 juni, naar ver wachting een hoogtepunt zullen be reiken. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk beleeft vandaag de ern stigste staking sedert generaal De Gaulle twee jaar geleden aan de macht kwam. De produktiviteit in Frankrijk is vandaag niet zeer groot geweest. Om te beginnen hadden een slordige anderhalf miljoen ambtenaren en arbeiders der genationali seerde bedrijven het werk in treffende eensgezindheid neergelegd, maar ook vele andere takken van officiële of semi- officiële activiteit hebben vandaag stil gelegen uit solidariteit met de stakers of omdat redelijkerwijs mocht worden ver wacht dat alles toch wel in het honderd zou lopen. Zo werd gisteravond al bekendgemaakt dat de twee grote Parijse vlieghavens Le Bourget en Orly vandaag weinig of geen bedrijvigheid te zien zouden geven. Alle DJAKARTA (UPI) Via radio-Indo- nesië heeft minister van voorlichting Ma- ladi verklaard, dat de geruchten welke donderdag in Amsterdam en Singapore de ronde deden, dat het leger de president gearresteerd had en de macht had over genomen, het werk waren va'n „zekere subsersieve groepen". Hij zeide dat deze berichten van a tot z leugens waren en dat ze, naast hun provocerend karakter, zeke re doeleinden dienden. „Er bestaat op het ogenblik stevige «-'.•n- heid tussen de president en de regering en alle strijdkrachten", aldus de minister. Hij zeide, dat het de inlichtingendienst al enige tijd bekend was dat zekere subver sieve groepen zich veel moeite geven ge ruchten tegen de Indonesische republiek te verspreiden. Hij identificeerde deze sub versieve groepen niet. Hij zeide, dat zulke geruchten al in een groot aantal landen de ronde hadden gedaan vóór president Soe- karno op 4 juni van zijn wereldreis was teruggekeerd. Verwacht wordt dat Soe- karno vandaag zijn taak als president zal hervatten. Tijdens de tournee van Soe- karno heeft premier Djuanda als premier Opklaringen en nog slechts hiel en daar een bui. Zwakke tot ma tige wind tussen noordwest en zuidwest. Koudere nacht. Mor gen ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Volledige weerrapportcn op pagina twee. Rug van hoge luchtdruk brengt zaterdag koel, maar redelijk strandweer met flinke opklarin gen. Matige wind tussen west en zuidwest. In de middag 16 a 17 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: een depressie ten westen van Ierland trekt naar de Noordzee, waardoor na zaterdagavond weer enige regen wordt verwacht. Verwachting tot morgenavond: gefungeerd. Maladi zeide, dat het grootse welkom dat Soekarno zaterdag is bereid, bewijst dat er aan de zijde van de instan ties, die de wet moeten handhaven, grote loyaliteit jegens het staatshoofd en disci pline bestaan. Ook merkte hij op dat de leiders der strijdkrachten herhaaldelijk instemming met het politiek manifest van Soekarno hebben betuigd. „Door de verspreiding van deze berich ten precies van de plek waar sedert enige tijd acties zijn gelanceerd om een zenuw oorlog te ontketenen, en speciaal door het zenden van oorlogsschepen en militaire versterkingen naar West-Irian, kan ge makkelijk worden begrepen wat de we zenlijke bedoeling is van de verspreiding van zulke valse en provocerende berich ten. Voor de zoveelste maal moeten wij de realiteit onder ogen zien, dat subversieve pogingen om tweedracht te zaaien tussen de president, de regering en de strijd krachten in het bijzonder en tussen ons m het algemeen, nog steeds intensief worden ondernomen door de vijanden van de re publiek Indonesia", aldus Maladi. Hij drong er bij de burgers op aan waakzamer en eensgezinder te zijn in hun pogingen handelingen te vermijden welke „onze eenheid zouden kunnen verzwakken". Dat zou „in het belang van de veiligheid van de natie" zijn. De woordvoerder van buitenlandse za ken, Harsono, noemde de geruchten over omverwerping van de x-egering „volkomen ongefundeerd". Generaal Nasution, staf chef van het leger en minister van Defen sie, de man, die de coup zou hebben be raamd, had donderdag en ontmoeting met Sukarno. Djuanda na'ar Rusland (AFP) De Indonesische premier, ir. Djuanda, heeft donderdag bekendgemaakt dat hij op uitnodiging van de Russische regering een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie zal brengen. Tijdens zijn bezoek, dat op 26 juni begint en ongeveer een maand zal duren, zal hij economische ont wikkelingsprojecten bestuderen. MANILLA (Reuter) Indonesië heeft de Philippjjnen verzocht niet toe te staan, dat Nederlandse schepen en vliegtuigen, op weg naar Westelijk Nieuw-Guine», in Manilla brandstof innemen, zo heeft de Indonesische zaakgelastigde in Manilla. Hardojo, donderdag meegedeeld. Functionarissen van het ministerie zei den te vei-wachten, dat de Philippijnen hun neutraliteit in het geschil over Wes telijk NieuwGuinea zullen handhaven. grote internationale luchtvaartmaatschap pijen hadden, met de K.L.M., gisteren al besloten Parijs vanaf middernacht links te laten liggen en passagiers en vrachten in Brussel te laden en te lossen. De lijst van overheidslichamen die het lieten afweten en welke de laatste weken een vaste ru briek in de Franse kranten is geworden, besloeg gisteren een hele kolom. Geen tele foon, geen postbestelling of -lichting, geen vuilnisdiensten, maar ook geen belasting, geen scholen en geen douane. Gas en elek trisch licht zouden normaal functioneren maar, tenzij voor een zeer dringende ope ratie, behoefde men geen aanspraak op een bed in een hospitaal te maken. De begrafe nissen werden ook weer een etmaal uit gesteld en op de Parijse métro, de bussen, de „banlieue"-treinen had men sinds weken al afgeleerd zijn horloge gelijk te zetten. De stakingsgolven lijken dus eerder op vloed dan op eb te zijn ingesteld en een kwalijk voorteken was gisteren ook nog dat de stakingsparolen in de metaalindus- trie in het hele land voor zestig en zeven tig percent gevolgd werden. Dinsdag had de regering nog een vaag gebaar gedaan om met beloften van salarisherziening op ver dere tei-mijn de stakers weer in het gai'eel te bx-engen. De vakverenigingsleiders had den er echter geen oren naar gehad. We kennen de toezeggingen van de regeringen. Zij doen ons denken, zo zeiden zij, aan het bekende box-dje in de etalage van een dorpsbax-bier: morgen scheren we gratis. Strijdlustig Ook langs autoritaire weg is het de re gering totdusver niet gelukt indruk op haar eigen ambtenax-en of op de arbeiders te maken. Een negentigtal chauffeui's en con- ducteui-s van de Parijse autobussen werd onder beschuldiging van illegale agitatie deze week op staande voet op straat gezet. Dat ontslag lijkt de verontwaardiging en de strijdlust echter eerder nog te hebben aangewakkerd. Een verzoek van een socialistisch Kamer lid de x-egering over haar sociale politiek te mogen interpelleren werd gisteren door de Kamex-voorzitter afgewezen. Volgende week kan over dit onderwerp echter een debat in het parlement tegemoet worden gezien, waarbij premier Michel Debré de regeringspolitiek zelf zal komen vex-dedi- gen. Het ziet er alles bijeen echter niet naar uit dat beide partijen elkaar weer spoedig in de armen zullen vallen, nu de teex-ling gewox-pen schijnt te zijn. (Reutex-) Behalve de Parijse gemeente diensten waren de scholen en univex-siteiten Gistermiddag is het Bolshoi-ballet op Schiphol gearriveerd. De foto toont de jonge ballerina Nina Timofeva. gesloten, want ook de leraren en profes soren nemen aan de staking deel. De sluis wachters en havenarbeiders van Duin- kex-ken zijn donderdag, te middernacht, eveneens voor 24 uur in staking gegaan. De veerdienst over Het Kanaal zal hierdoor verti-aging ondervinden of geheel gestaakt moeten worden. De Fx-anse luchtvaart maatschappij „Air France" heeft medege deeld dat voor een zestal internationale vluchten gebruik zal wox-den gemaakt van het ten zuidoosten van Pax-ijs gelegen vlieg veld van Bx-étigny, dat normaal wordt ge bruikt voor proefvluchten. Bij helder weer zullen mogelijk enkele vliegtuigen, ondanks de staking van het vliegveldpex-soneel, van Orly kunnen opstijgen. Men had verwacht dat de vakbonden der spoorwegarbeiders sympathiestakingen zouden houden. Tot nu toe zijn hiervoor echter nog geen instructies gegeven. De (onafhankelijke) machinistenbond deelde mede dat zijn leden niet zullen staken. Men verwacht echter wel op bepaalde provin ciale trajecten plotselinge stakingen van het spoox-wegpei-soneel. De Fx-anse ovex-heidsdienaren in Algerije hielden een sympathiestaking van twee uur. Met het oog op de staking in Frankrijk van hedenmorgen acht uur tot zater- dagmox-gen acht uur zijn er wijzigin gen gebi-acht in de dienstregeling van de K.L.M.-vliegtuigen op Parijs en via Frankrijk. Zo zal b.v. gedurende deze pe riode de lijn Amstex-dam-Luxemburg-Ni- ce-Madrid niet worden geleid via Nice, maar via Milaan. In de genoemde periode zal geen vlieg tuig van de K.L.M. uit Parijs of naar Pax-ijs vertx-ekken. Naar wij vernemen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, tijdens het jongste ge sprek met burgemeester Van Hall van Amsterdam duidelijk te verstaan ge geven, dat hij niet alleen voorstander is van een voorrang van de Coentunnel boven de IJtunnel, maar ook dat hij de financiering door het rijk uitsluitend op de Coentunnel wil richten. Als de hoofd stad de bouw van de IJtunnel wil voort zetten, dan zou dit zonder rijksbijdrage en dus uit eigen middelen van de stad Amsterdam moeten geschieden. Tijdens dit onderhoud heeft mr. Van Iiall het belangrijke argument aangevoex-d, dat Amstei-dam niet beschikt over toevoer wegen van de plaats waar de Coentunnel moet komen naar de stad, tex-wijl het wegenplan in het oosten van de stad al sinds jai-en wordt aangepast aan de aan sluiting met de IJtunnel. Dit argument is voor de minister aan leiding geweest zijn definitieve beslissing nog enkele weken op te schorten. Over wogen wordt het aanleggen van toevoer wegen voor de Coentunnel te doen ge schieden mot rijkssteun. Amstex-dam, dat bij dit overleg dus een bittex-e pil te slikken heeft gekregen, hoopt, dat de gx-ote be zwaren, die aan een doox-bx-aak van de Haarlemmerstraat kleven, de minister als nog zullen doen besluiten de IJtunnel voor rang te verlenen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT. (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 op uw weekend uitstapjes bieden wij u de grootste sortering: o.a.: Gember stukjes, Gember koeken, Gevulde koeken, Kano's, Amandelgebakjes, Amandel schollen, Utrechtse sprits- stukken, Zandschelpen, Zandjes. Uitsluitend roomboter en amandelspijs. CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 TOKIO (UPI) Een helikopter van de Amerikaanse marine heeft vanmorgen de perschef van het Witte Huis James Hager- ty en de Amerikaanse ambassadeur in Japan Douglas MacArthur moeten ont zetten toen hun auto op het vliegveld van Tokio door honderden fanatieke demon stranten omsingeld werd. Hagerty werd opgewacht door MacArthur. Beiden haast ten zich in een grote zwarte limousine en reden weg. De auto haalde de uitgang van het vliegveld echter niet. Verscheidene honderden demonstranten en studenten omsingelden de wagen en schreeuwden tegen Eisenhower gerichte leuzen. „Ga naar huis Hagerty", riepen zij, „Wij willen Eisenhower niet hier". De helikopter, een van de acht die boven het vliegveld cii-kelden, daalde tot boven de groep demonstranten. Deze, voorname lijk bestaande uit linkse studenten en ar beiders, beukten op de wagen los. Het zag er een ogenblik naar uit dat zij Hagex-ty en MacArthur uit de wagen zouden slepen. De kleine politiemacht die aanwezig was, De links-georiënteex-de studentenvereni ging Zengakuren wil een lawaai-campagne beginnen om te verhinderen dat Eisen hower gedurende zijn verblijf in Tokio een oog dichtdoet. Hagerty is het px-oefkonijn voor groepen studenten die zich van trom petten, bazuinen, trommels en andere la- waai-producerende instrumenten zullen voorzien. Intussen hebben de autoriteiten die met de openbare veiligheid in Japan zijn belast, premier Kisji de verzekering gegeven dat maatregelen zijn genomen tegen „de slechtst denkbare situatie" tijdens Eisen- howers aanwezigheid in Japan. Premier Kisji heeft in een televisietoe spraak medegedeeld dat de regex-ing de vei ligheid van Eisenhower „garandeert". Het bezoek is volgens Kisji geen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Ja pan en dient niet, zoals de oppositie be toogt, om het gezag van de x-egering te ver sterken. Hij deed een beroep op de bevol king zich te onthouden van anti-Ameri kaanse demonstraties en de president waardig te vex-welkomen. Advertentie ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout. Kan op alle ondervloeren worden aangebracht. Diverse, fraaie, warme houtsoorten. Redelijk in prijs. Vraagt inlichtingen a. d. Showroom EDELHOUTVLOEREN Zijlstraat 96 Telefoon 20540 Advertentie ONS SUCCES Josef Einander: Als twee van uw vrienden elkander niet mogen, is er verraad tussen u en een van hen. kon niets uitrichten omdat het aantal agen ten verre in de minderheid was in verge lijking met de- betogers. Hagerty's auto bleef meer dan een uur belegerd. De perschef kwam in Tokio om details te bespreken voor het verblijf van Eisen hower in Japan dat 19 juni begint. Met de demonstratie wilden de anti-Amerikaanse elementen bewijzen wat Eisenhower te wachten staat. Premier Kisji heeft Eisen hower volledige bescherming toegezegd, maar in het geval van Hagerty bleven de veiligheidsmaatregelen beneden elk peil. Op het dak Nachtbrakers De politie had Hagerty en MacArthur ijlings in de gereedstaande limousine ge werkt. De politie was door een vechtpartij, kort voor Hagerty's aankomst, zo over haar toeren heen, dat zij de perschef en de ambassadeur bijna door de menigte naar de auto sleurde. De limousine trok snel op maar kwam niet verder dan de uitgang van het vliegveld. Daar stonden naar schatting tweeduizend demonstranten die verder rijden beletten. Zij sloegen de ramen in, en dansten op het dak en wier pen af en toe stenen naar de overvliegende helikopters. De betogers riepen door de raampjes van de limousine bedreigingen naar Hagerty en hielden borden met leuzen vrijwel onder zijn neus. Een betoger die probeerde door het po- litiekordon heen te breken, kreeg een klap met de gummistok op het voorhoofd, die zijn bril vernielde en een gapende wond achterliet. IJlings ontboden politieverster- kingen van duizend man maakten tenslotte ruimte rondom de auto. De helikopter bracht Hagerty en MacArthur naar een Amerikaanse militaire basis in het centrum van Tokio. Hagerty weigerde met verslaggevers te spreken toen hij op zijn bestemming aan kwam. „Ik zal later genoeg te zeggen heb ben", zo liet hij zich ontvallen. Zijn gezicht was rood aangelopen en hij was zichtbaar geïrriteerd. Hij stapte in een auto en ver trok naar de Amerikaanse ambassade, waar hij aanvankelijk rechtstx-eeks vanaf het vliegveld naar toe zou zijn gereden. Bij de ambassade hadden demonstranten rode vlaggen bij zich. Zij zongen revolutionaire liederen. Aan weerskanten van de weg die buiten het vliegveld naar de stad leidt, stonden vijftienduizend demonstranten met borden waax-op anti-Amerikaanse leuzen. Daar tussen door dx-oegen pro-Amerikaanse be togers spandoeken met welkomstwoox-den voor Hagerty en Eisenhower. De tegen standers droegen spandoeken met leuzen als „We '11 dike Ike", „We dislike Ike", „Neem je bases en je U-2's mee terug naar de States" en „Go home American". De regisseur van de film „La dolce vita", de Italiaan Frederico Fellini, is donderdagavond op Schiphol aange komen voor het bijwonen van de Ne derlandse première van zijn film. Op de Amsterdamse luchthaven zat zijn echtgenote, de actrice Guilietta Masina op hem te wachten. Even voordat de regisseur uit het vliegtuig uit Mün- chen was gestapt, arriveerde zij met een toestel uit Rome. Fellini vertelde, dat hij in Duitsland zijn film had gesynchroniseerd in de Duitse taal. Een meesterwerk kon hij „La dolce vita" niet noemen. „Men verwacht al tijd, dat de volgende film beter zal worden", zo zei hij. Wat die volgende film zou zijn, wist de regisseur zelf nog niet. Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1