m Katoen Imprimé Sï§ S3 Naaimachine kopen M. STRIJLAND Kort en bondig Morgen wat meer zon Morgen ontsteekt Amsterdam de zomerse feestverlichting Urbach's Stoffenhais Australië wil dit jaar weer 10.000 Nederlanders aantrekken Bakkum verontwaardigd over dodelijk ongeval Antilliaanse ministers in ons land Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Wijsmuller-runner in Sassi overleden Noord-Holland naar schip in nood Subsidie van veehouders vergt 75 miljoen meer Soldaten die maaltijd weigerden, „gecorri geerd" Eis van twaalf jaar tegen 20-jarige zeeman die „Tijger-Annie" doodde Prof. Thurlings geeft standpunt opnieuw Gemeenten worden bestuurd door Haagse ambtenaren Bezoek van premier Ben Goerion Weer een aanranding in Limburg II 1 31 VRIJDAG 10 JUNI 1960 2 SCHIJNWERPERS OP STEDESCHOON Kosten: 80 mille VAKANTIE-AANBIEDING „Meest-geslaagde van alle immigrantengroepen'''' NAAR SCHAAP LOPEN Mr. J. van Grevenstein nam afscheid van Emigratiedienst 1000 BROEKEN Verpleegster opende brieven van patiënten KANTOOR MACHINES MEUBELEN ARTIKELEN De landbouw en de EEG Toestand van Edith Piaf is verslechterd Klacht van burgemeester: Visserijmuseum in Vlaardingen GOED VACANTIE-WEER! Kerkelijk Nieuws Van morgen, 11 juni tot en met 25 sep tember zullen de meest pittoreske punten in de Amsterdamse binnenstad weer in een feestelijke verlichting prijken. Dan zul len ruim 350 grachtenhuizen, de bloemen schepen in de Singel en enkele brugbogen stralen in een zee van strijk- en ander licht. Daarvoor heeft evenals in voorgaan de jaren de Amsterdamse stadsillumina- tiecommissie gezorgd. Zij heeft ongeveer 80.000 gulden besteed aan deze zomerse attractie, die aan de toeristen zal worden gepresenteerd onder het motto „in het licht der schijnwerpers herleeft het ver leden". Dit is ook de titel van een fol der die de stadsilluminatiecommissie heeft samengesteld in samenwerking met de commissie Heemkennis en het Gemeente lijk bureau voorlichting en representatie. De folder (in vier talen verkrijgbaar in de rondvaartboten en bij de V.V.V.) geeft behalve een overzicht van de illu minatie ook historische gegevens over de verlichte objecten. De feestelijke verlichting is voorname lijk aangebracht langs de routes van de rondvaartboten. Een groot aantal huizen aan de Keizersgracht, Herengracht, Leid- segra'cht, Amstel, Staalkade, 's Graveland- se Veer en Oude Zijds Voorburgwal, zul len worden bestraald met strijklicht, even als de gevelrijen aan de Prins Hendrikka de van de Foelistraat tot het Damrak. De bloemenscheepjes in de Singel en enkele brugbogen in de Keizersgracht, Reguliers gracht en Amstel zullen worden verlicht Advertentie 90 cm breed, leuke frisse dessins, ideaal voor uw vakantie. Normale prijs 3.95 - 4.75 NU 1.50-1.95-2.95 Gen. Cronjéstraat 39 Haarlem Telefoon 56880 CANBERRA (U.P.I.) De 120.000 Ne derlanders die sinds de oorlog naar Aus tralië zijn gekomen, hebben zich de meest geslaagde immigrantengroep uit de na oorlogse periode getoond. Het is dan ook te verwachten, dat het huidige immigra tiecontingent van 10.000 per jaar in het fiscale jaar 1960-61 gehandhaafd zal wor den en dat de emigratie-overeenkomst tus sen Nederland en Australië, die op 31 maart 1961 afloopt, voor vijf jaar verlengd zal worden. Dit heeft de Australische mi nister voor de immigratie, Alexander Dow ner, donderdag verklaard, na twee dagen van besprekingen met de Nederlandse commissaris, dr. B. W. Haveman. Dr. Haveman zei,dat hij tijdens zijn verblijf in Australië tot de conclusie is gekomen.dat de omstandigheden en snelle ontwikkeling in dit land ideale voorwaar den scheppen voor Nederlandse immi granten. Hij heeft besprekingen gevoerd over de mogelijkheden om in Nederland meer propaganda te maken voor Austra lië. Aan de orde kwam ook het huisves tingsplan, in het kader waarvan tot dusver 1.710 huizen voor Nederlandse immigran ten gebouwd werden met steun van de Nederlandse regering, Australische banken en het Amerikaanse Fonds voor ontwikke lingskredieten. Dr. Haveman deelde mee, dat Nederland spoedig nieuwe fondsen voor dit plan beschikbaar zal stellen. Met de kredieten van Australische banken erbij zullen dan in de eerstvolgende achttien maanden 2,6 miljoen Australische ponden beschikbaar komen voor Nederlandse bouwmaatschappijen. Er is nu ook een overeenkomst bereikt over uitbreiding van een plan voor het aanmoedigen van de emigratie van jonge Nederlandse boeren naar Australië. Dr. Haveman zal voor zijn vertrek uit Australië op 21 juni nog een ï-eeks be sprekingen hebben met minister Downer. Minister: „Beveiliging niet urgent Op een bijeenkomst tot oprichting van een parochieel oudercomité in zaal Borst te Bakkum is algemene verontwaardiging tot uiting gekomen over het ongeval dat deze week heeft plaatsgevonden bij de spoorwegovergang aan de Brakersweg. Ondanks alle pogingen van het gemeen tebestuur is deze overgang, waar reeds eerder slachtoffers vielen, nog steeds on bewaakt. Men besloot daarom een adhesiebetui ging aan het gemeentebestuur te zenden die vergezeld zal gaan van de handteke ningen van de ouders. Hierin zal het ge meentebestuur worden verzocht nogmaals alles in het werk te stellen om tot spoe dige beveiliging te komen. Dezer dagen had het gemeentebestuur van de N.S. op een dergelijk verzoek be richt ontvangen dat een beveiliging aldaar niet urgent was. B. en W. hebben nu da delijk na het ongeval aan de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram ge zonden waarin deze van het gebeurde op de hoogte is gesteld. Uit de bijeenkomst kwamen stemmen op om zolang de huidige situatie voort duurt ter beveiliging van de schoolkinde ren een burgelijke wachtdienst in het le ven te roepen. Hieraan is nog geen gevolg gegeven. met op een z.g. prikkabel gemonteerde lampjes. Ook de pantsoenen van het Leid- sebosje, Weteringcircuit en Frederiksplein zullen er sprookjesachtig uitzien. Voorts zal ook de molen „De Gooyer" aan de Fu- nenkade in strijklicht baden. Gisteravond zijn de 7200 lichtpunten, waaronder 500 schijnwerpers, beproefd. Van morgen af zullen 83 klokken er voor zorgen dat de feestelijke verlichting elke avond bij zonsondergang automatisch wordt ingeschakeld en op het middernach telijke uur wordt uitgeschakeld. Twee Antilliaanse ministers, de heer C. D. Kroon van Economische Zaken en Sociale Zaken en de heer J. E. Yrausquin van Financiën, zijn gisteren uit Willem stad op Schiphol aangekomen. „Wij zijn naar Nederland gekomen", al dus zeiden de beide ministers na hun aan komst op het vliegveld, „om met de mi nisters Luns en De Pous overleg te ple gen over de aansluiting van de Nederland se Antillen bij de Europese Economische Gemeenschap." Volgende week wordt deze kwestie door delegaties van de zes E.E.G.-landen in Brussel onder ogen gezien. De beide An tilliaanse ministers hopen daarbij aanwe zig te zijn. Naar bekend is er een aantal problemen, waarvoor eerst een oplossing gevonden moet worden, alvorens de An tillen lid van de E.E.G. zullen kunnen worden. „Voor ons is de aansluiting bij de E.E.G. van groot economisch belang", vertelde minister Kroon. „Wij zouden verzekerd zijn van een groot afzetgebied voor onze produkten, zoals olie. Anderzijds is het ons onmogelijk onder precies dezelfde voor waarde als de Europese landen lid te wor den. Wij kunnen onmogelijk ons buitenta rief verhogen. Dat er moeilijkheden met Frankrijk wa ren over de aansluiting van de Antillen bij de E.E.G.. spraken de ministers tegen. „Men mag het zo zeker niet noemen," zeiden zij. Aan de directeur van de Nederlandse Emigratiedienst, mr. J. A. U. M. van Gre venstein, is eervol ontslag verleend. Mr. Van Grevenstein is benoemd tot lid van de Nederlandse permanente vertegenwoor diging bij de E.E.G. en Euratoom te Brus sel. De waarnemend voorzitter van het emigratiebestuur, de heer T. Cnossen, zei in een afscheidsbijeenkomst dat mr. Van Grevenstein in zijn functie sinds 1953 voor treffelijk heeft samengewerkt met de maatschappelijke en kerkelijke organisa ties op emigratiegebied. Namens- de samenwerkende .maatschap pelijke en kerkelijke emigratie-organisa ties bracht de heer G. W. Kampschoër dank voor het werk van mr. Van Greven stein. Dit deed ook dr. E. O. baron van Boetzelaer, chef directie algemene zaken van het departement van Buitenlandse Zaken. Namens de attachés van de immigratie landen in Den Haag sprak de Zuidafri- kaanse attaché, de heer E. van Zijl Hof- meyr, die de scheidende directeur prees om zijn grote kennis van de immigratie landen. Advertentie BEVERWIJK - HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem Tel. 12921 Akkoord over werkclassificatie en personeelsbeoordeling De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken is bij een geweest. De minister van Binnenland se Zaken, mr. E. H. Toxopeus, woonde de vergadering bij. Overeenstemming werd bereikt over een voorstel der regering tot verplichtstelling van methodische perso neelsbeoordeling van het rijkspersoneel. Eveneens werd gunstig geadviseerd over het ontwerp van een algemene maatregel van bestuur tot definitieve regeling van de werkclassificatie voor de werklieden in de rijksdienst. Slechts werd een voorbe houd gemaakt ten aanzien van de pun- tengroeperingen, verbonden aan de loon- groepen zeven en acht, terwijl voorts in dit verband -werd aangedrongen op een spoedige- behandeling van het vraagstuk van de gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid. Tenslotte werd overeenstemming bereikt over ée'n voorstel tot verhoging der ta riefspercentages van vijentwintig tot drie- endertigeenderde.percent, en een voorstel tot wijziging van het systeem van „merit rating" voor de werklieden, onder voorbe houd van nader overleg omtrent het vast te stellen beoordelingsvoorschrift en de procedure bij beroep tegen een uitgebrach te beoordeling. Geen overeenstemming werd bereikt over een vóorstèl der regèrihg tot verhoging van het maximum-percentage „merit ra ting". van acht tot .twaalf percent, welk percentage, naar het oordeel der centrales van overheidspersoneel, diende te worden gesteld op vijftien percent. Dit verschil van inzicht heeft slechts betekenis voor diegenen, onder het rijkspersoneel die wor den beoordeeld als „uitmuntend" en aan wie, naar de bedoeling der regering, een percentage zal worden toegekend van twaalf percent, welk percentage ook zal worden toegekend aan diegenen die als „zeer goed" zijn beoordeeld. Advertentie Keuze uit meer dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem - Tel. 54679 Aan boord van de IJmuidense sleepbo ten van N.V. Bureau Wijsmuller waren donderdag alle vlaggen halfstok gehesen. De kapitein van de sleepboot Zeeland, die onder de Westkust van Afrika voer, had namelijk moeten melden, dat één van de opvarenden, de30-jarige ongehuwde run ner A. Lap uit Utrecht, in het ziekenhuis te Sassi, een haven ten zuiden van Casa blanca, na een korte ziekte was overleden. Op medisch advies via het kuststation Scheveningen-Radio heeft de Zeeland ge tracht de patient, die een beentje had in geslikt en die daarvan pas na enige dagen ernstige hinder ondervond, zo snel moge lijk naar land te brengen. Helaas waren geen passagiersschepen met een dokter aan boord in de buurt. Dinsdag kwam de Zeeland in Sassi aan, maar operatief in grijpen mocht niet meer baten. Het stof felijk overschot zal waarschijnlijk naar Nederland worden overgebracht. De politierechter te Dordrecht heeft de 64-jarige verpleegster W. M., wonende in Rotterdam, veroordeeld tot een principië le boete van 1.- subs. 1 dag omdat zij in een bejaardentehuis in Strijen brieven van patiënten had opengemaakt. Zij had dit gedaan, zoals zij de politierechter ver telde, omdat er brieven waren binnenge komen, waarin stemming werd gemaakt tegen de directrice van het tehuis, die haar pleegdochter is. Zij had de rust in het tehuis willen hei-stellen door daar een stokje voor te steken. De officier noemde het een „merkwaardig delict, dat juridisch niet tot de gemakke lijkste behoort." Hij eiste voor „bescha diging van andermans goed" een boete van ƒ.20 subsidiair 4 dagen. De raadsman, mr. H.G.C.L. Polak, concludeerde op ju ridische ronden tot vrijspraak. Hij was van mening, dat er in dit geval geen spra ke van „beschadiging van andermans goed" kon zijn. De politierechter was het daar min of meer mee eens. Aan de ande re kant vond hij, dat strafoplegging moest volgen. Hij volstond echter met het opleggen van een principiële boete. Woensdag is er bij de zeesleepvaart- en bergingsmaatschappij N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden bericht ontvangen van de zeesleepboot Noord-Holland, dat men S.O.S.-seinen heeft opgevangen van het 33172 ton grote Britse vrachtschip Shun Lee. Het vrachtschip, dat in 1920 werd ge bouwd en eigendom is van de Jebshun Shipping Company te Hongkong, is op een rif, het Pratas Reef, 260 mijl ten zuid oosten van Hongkong in de Zuidchinese Zee gelopen. De Noord-Holland, die op 3 juni juist in Hongkong na een 10.000 mijl lange sleep reis het vliegdekschip Nehenta Bay uit Boston had afgeleverd, heeft koers gezet naar de S.O.S.-positie, om eventueel hulp te verlenen. In het gebied van de Zuid chinese Zee heersen sinds enkele dagen zware wervelstormen. De Noord-Holland kan donderdag ter plaatse zijn. IJMUIDEN (ANP) Van de zeesleper „Noordholland", die bij de „Shun Lee" ligt, is bericht ontvangen, dat van de 54 op varenden van het Britse schip, dat op het Pratas Reef vastzit, 28 opvarenden de red dingboot aan stuurboordzijde hebben ge streken. Zij zijn er in geslaagd in een zuid-westelijke wind met windkracht 6 aan land te komen op Pratas Island. Van de 26 opvarenden, die nog aan boord waren en waarbij zich de kapitein bevindt, is één man verdronken. De andere reddingboot is onklaar geraakt. De zeesleper „Noordhol land" en het Nederlandse vrachtschip „Tji- bodas" van de K.J.C.P.L. zijn sinds donder dagmiddag in de nabijheid van de „Shun Lee" en hoopten vrijdagmorgen bij dag licht assistentie te verlenen. Voorts heeft een Chinees vliegtuig zes vlotten uitge gooid, waarvan er twee door de bemanning van de „Shun Lee" zijn opgepikt. De „Shun Lee" is geladen met ijzererts. Op de begroting van het Landbouw-ega- lisatiefonds voor 1960 is 200 miljoen gul den uitgetrokken voor uitkeringen aan veehouders tengevolge van de gegaran deerde basismelkprijs. Volgens de jong ste raming (per 1 april) zal deze produ centensubsidie met ongeveer 75 miljoen moeten worden verhoogd. Dit houdt ver band met de gedaalde zuivelprijzen op de wereldmarkt. In zijn toelichting op .de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds wees mini ster Marijnen er reeds op, dat hij slechts zou kunnen uitkomen met 200 miljoen bij gunstige afzetmogelijkheden in de zui velsector. Uitdrukkelijk stelde hij vast, dat, indien de zuivelsituatie zich in ongun stige zin zou ontwikkelen, de 200 miljoen niet mocht worden gezien als een maxi mum. De raming der inkomsten en uitgaven van het Landbouw-egalisatiefonds wordt elk kwartaal herzien. De raming per 1 april zal binnenkort aan de Tweede Ka mer worden toegezonden. Bij een onderzoek naar het incident in de Nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag, waar militairen vorige week donderdag de avondmaaltijd hebben geweigerd, is geble ken. dat in enkele opzichten onbevredigen de toestanden waren ontstaan. De hiervoor aansprakelijke functionarissen zijn ter ver antwoording geroepen. Anderzijds zijn die militairen, die hun weliswaar gerecht vaardigde grieven op een onder de mili taire verhoudingen onjuiste wijze tot ui ting hebben gebracht, daarvoor gecorri geerd, aldus wordt meegedeeld door de legervoorlkxhti ngsdiaaat. Een gevangenisstraf van twaaüf jaar en terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank geëist tegen een 20- jarige zeeman uit Rotterdam, wie ten laste was gelegd dat hij op 11 februari een 28- jarige vrouw, die op Katendrecht bekend stond als „Tijger-Annie", van het leven had beroofd. De verdachte bekende maar zei niet de bedoeling te hebben gehad de vrouw te doden. Op de avond van de tiende febru ari had hij een aantal bars en café's bezocht en zeven of acht glazen cognac gedronken, 's Nachts om twee uur had hij zich per taxi naar Katendrecht laten rijden. Daar ontmoette hij in een bar „Tijger-Annie". Verdachte had niet gemerkt, dat de vrouw beschonken was. Het tweetal ging met een taxi naar een hotel in de Witte de Withstraat, dat de verdachte kende, om dat hij er een week tevoren met een an dere juffrouw had vertoefd. Op de hotel kamer kregen zij onenigheid, die er vol gens verdachte tenslotte op uitdraaide, dat hij een zich om haar hals bevindende nylonkous zou hebben aangehaald. Uitvoe rig ging de rechtbank in op de vraag of de vrouw zelf de kous, bij wijze van uit daging, om haar hals had gedaan of dat de verdachte dit op zijn geweten zou heb ben. De verdachte zei de kous te hebben aangehaald om haar angst in te boeze men. Toen hij de kous losliet bewoog zij niet meer. Eerst had hij gedacht dat zij simuleerde, maar later werd hem duide lijk, dat zij was overleden. Hij heeft het hotel ongezien verlaten en is naar huis gegaan, waar hij later werd aangehouden. Hij ontkende aanvankelijk iets van de dood van de vrouw te weten, maar op 27 april bekende hij. De verdediger, mr. L. G. Eijkman, zei dat men te maken had met een verdwaas de en dwaze jongen, in verschillende op zichten nog een kind, die soms volwas sen wil doen. Hij zag de verdachte als een verwaarloosde jongen, die het leven niet aankon, maar met wie nog veel te beginnen is. Pleiter wilde hem ter beschik king van de regering gesteld zien. Mr. Eijkman achtte voorts doodslag noch zwa re mishandeling, de dood tengevolge heb bende, bewezen. De jongen heeft niet ge weten, dat zijn handeling levensgevaarlijk of zelfs dodelijk kon zijn. Van opzet is dus geen sprake, aldus de verdediger. De zeeman stond ook nog terecht omdat hij in een flatgebouw begin februari 800.- en 300.- zou hebben gestolen. Hij was reeds twee maal veroordeeld en had een proeftijd tot februari 1962 Voor deze diefstallen eiste de officier een jaar gevan genisstraf. Op 22 juni zal de rechtbank uit spraak doen. Advertentie SCHOTERWEG 5—7 HAARLEM - TELEFOON 60114 Prof. dr. T. L. M. Thurlings, hoogleraar in de Staathuishoudkunde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, hield als gemeld tijdens de 25ste landbouwweek een rede over de landbouw en de EEG. Ter voorkoming van misverstand formuleert hij zijn standpunt in deze en de strekking van zijn betoog nog eens als volgt: Om politieke en economische redenen is Nederland voorstander van economische integratie van Europa. Nederland kon niet buiten de EEG blijven, maar heeft toch een sterke voorkeur voor een groter Europa. Nederland kon er niet in berusten, dat de landbouw buiten de EEG zou blijven, zo min het er in kan toestaan, dat de land bouw buiten een versnelling van de EEG zou blijven, zulke wegens het grote aandeel dat de landbouw in de Nederlandse export inneemt. Gewaakt moet echter worden tegen overijlde bewerkstelliging van een produ centenniveau samenhangend Europees prijsniveau voor granen. Van essentiële be tekenis voor de Nederlandse veredelende landbouw is namelijk het voortbestaan van een EEG-voedergraanimport, omdat aldus Nederland het lage prijsgebied van West-Europa kan blijven. Onzeker is waar het toekomstige graan prijsniveau komt te liggen. Optrekken van het Franse pi-ijsniveau zou gemakkelijk leiden tot een aanbodsvergroting, die de EEG zelfgenoegzaam maakt. Gezien het Duitse verzet tegen lage graanprijzen moet gebruik van 't middel van areaaltoeslagen in hoge prijsgebieden ernstig worden over wogen. Deze toeslagen zouden kunnen ver dwijnen met het slagen van de structuur politiek. Het opdrijven van de prijs in de tot dusverre lage prijsgebieden en daar mede het stimuleren van de graanproduk" tie, zou er mee kunnen worden vermeden. De toestand van Edith Piaf, die lijdt aan een kwaal, die zich einde mei 1958 voor het eerst in ernstige mate manifes teerde, is slechter. De zangeres be vond zich toen de kwaal zich openbaarde te Stockholm. Zij moest met spoed in het ziekenhuis worden opgenomen en onder ging een operatie wegens een maagzweer. In februari daaraan volgend, te New York, stortte Edith Piaf tijdens een op treden in en werd wederom naar het zie kenhuis gebracht. Na bloedtransfusie en twee operaties in één maand herstelde zij, tot verbazing van de geneesheren, snel. Maar einde 1959 moest zij tot twee maal toe een tournee op het Franse plat teland onderbreken. Men liet haar een slaapkuur ondergaan.maar aan het einde daarvan, begin dit jaar. bleek zij aan geelzucht te lijden. Na de rustkuur die Edith Piaf vervolgens heeft, doorgemaakt wordt haar toestand thans door de dok ters als ernstig beschouwd. In de rede waarmee hij de vergadering van de vereniging van burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen „Groen van Prinsterer" te Zeist heeft ge opend, sprak de voorzitter de heer J. C. Haspels, burgemeester van Bussum onder andere over het weieens voorko mend bedanken van raadsleden en het hunnerzijds dan tevens weigeren hun taak voorlopig te blijven vervullen. Dat is aldus de voorzitter in strijd met de Gemeentewet en met de ambtseed. Gaat het om de benoeming of de terugkeer van een burgemeester dan doen zulke raads leden te kort aan het recht van de Kroon. Voorts moest het de heer Haspels van het hart dat de vervulling van burgemees tersvacatures in vele gevallen wel zeer lang duurt. „Wij gaan voort," zo besloot de voor zitter zijn rede „te strijden voor een goed ingericht op democratische wijze samen gesteld gedecentraliseerd bestuur. Afhan kelijkheid van hogere organen, zoals thans zo sterk het geval is, leidt er vanzelf toe, zonder dat men daarvan de ambtenaren van rijk en provincie een verwijt kan ma ken, dat de bestuurder in vele gevallen wordt vervangen door de ambtenaar. Centralisme, zoals wij dat op allerlei wij ze ervaren, betekent concentratie van macht bij de minister, die dermate bezet is, dat zijn ambtenaren tot bestuurders worden," aldus de heer Haspels. De gemeenteraad van Vlaardingen heetf met 22 stemmen voor en 9 stemmen tegen besloten een 18de-eeuws woonhuis aan de Westhavenkade aan te kopen en dit in te richten als een nationaal visserijmuseum. (Van onze Haagse redacteur) Thans zijn de details bekend gemaakt van het niet-officiële bezoek, dat de Is raëlische premier David Ben Goerion de ze maand als gast van de Nederlandse regering aan ons land brengt. De Israë lische staatsman maakt een reis door een aantal Westeuropese landen en wordt daarbij door zijn echtgenote en een zijner dochters vergezeld. David Ben Goerion komt woensdagmorgen 22 juni om tien uur per trein uit Brussel in Den Haag aan. Na een kort protocolair bezoek aan de vice-minister-president begeeft het ge zelschap zich naar Soestdijk, waar de Ko ningin een lunch aanbiedt. In de middag maakt de heer Ben Goex-ion een vlucht over de Deltawerken, terwijl zijn vrouw een bezoek aan de Hoge Veluwe brengt, 's Avonds biedt de Nederlandse regering in het Scheveningse KuiTiaus een diner aan. De volgende dag brengt de Isi'aelische ministei'-president eerst een kórt bezoek aan minister Luns, waarna hij naar Am sterdam vertrekt. Daar woi-dt hij ontvan gen in de synagoge van de Portugees- Joodse gemeente. In het middaguur houdt hij een receptie in het Cai-ltonhotel en na de lunch keert hij terug naar Den Haag om daar van vier tot zes uur de Joodse studenten en scholieren te ontvan gen. Mevrouw Ben Goerion brengt die dag een bezoek aan de Floriade. Tenslotte biedt de Israëlische premier op zijn beurt in kasteel Oud-Wassenaar de Nederland se regering een diner aan. Vrijdagmor gen vertrekken de gasten van Schiphol, waar Ben Goerion eei-st de pers zal ont vangen, weer naar hun land. Advertentie Natuurlijk, dat wensen we u van harte toe. Maar neem voor alle zekerheid een BigBen mee. Door de speci ale pluvex)-sluiting nu nóg beter beschermend Geen in regenen meer! Geen tocht of vocht onder jas of mantel bij het fietsen. Prijzen van 6.90-7.90 - 9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. met pluvëD - patentsluiting. Consumentenforum. In het Goffert- stadion in Nijmegen wordt op 14 juni een landdag gehouden van de Ned. Coöpera tieve Vrouwenbond. Men vei-wacht 23.000 deelnemei-s. Er zal op cfeze bijeenkomst een consumentenforum worden gehouden, waarin zitting hebben het Tweede-Kamer lid mej mr. Th. F. Lemaire (P.v.d.A.) en de heren J. Bekkering, mr F. H. van Rij en L. Beumer. Onderzoeker gecerd. Het Noorse pool- instituut (Noi-sk Polarinstitut) te Oslo heeft onlangs twee nieuwe topografische kaarten gepubliceerd van het eiland Jan Mayen. Bij de naamgeving heeft men tussen Kaap Traill en Kaap Wien een „Branderpynten" vernoemd naar de oud-hbs-leraar Jan Brander te Vlissingen, als waardering voor diens publikaties over Jan Mayeneiland. De zaak-Fontefjn. De commissie voor de vei-zoekschriften uit de Eerste Kamer heeft een tweede nader verslag uitgebracht over het nu 25 jaar oude verzoekschrift van de heer A. H. F. Fontijn uit Amster dam, die een schadeloosstelling verlangt in verband met zijn afkeuring voor dienst bij de Koninklijke Marine. De commissie blijft van mening, dat men niet verder zal kun nen gaan dan het door de heer Fonteijn van de hand gewezen aanbod van de mi nister van Defensie, „bij wijze van wel willend gebaar", een bedrag van 2400, uit te keren. Dit aanbod is op 22 augustus van het vorige jaar door de heer Fonteijn van de hand gewezen. Onderscheiding. Dr. G. J. F. M. Bar, dii'ecteur-generaal van de St. Maartens kliniek voor debiele kinderen, bij Nijme gen, is door de Paus onderscheiden met de benoeming tot ridder in de orde van Gre- gorius, op grond van zijn vele verdiensten voor de verpleging van de debiele jeugd. Om dezelfde reden wei-d dr. Bar onlangs benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Gladde banden. De rechtbank te Gro ningen heeft een 66-jarige directeur van een exportslachtérxj uit Assen veroordeeld tot 150 gulden boete. Hij werd ervan be schuldigd een chauffeur te hebben laten rijden in een bestelwagen, waarvan beide achterbanden waren afgesleten. Op 11 fe bruari 1958 is de chauffeur met deze auto geslipt, tegen een boom gebotst en om het leven gekomen. Watervervuiling. Er heerst bij de be woners van de streek, welke door de Slin- gebeek in het Groenlose wordt doorkruist vooral bij de landbouwbevolking gro te ontstemming over de ernstige vervui ling van het water van de Slingebeek. Het gitzwarte water verspreidt een ondraag lijke stank in de omgeving, welke tot in de woningen doordringt. Herhaalde acties bij bevoegde instanties hebben nog niet tot enig positief resultaat geleid. Veertig jaar. Op 7 juni 1920 gingen drie agenten van het Rotterdamse politie korps sui-veilleren op twee motorfietsen en één met zijspancombinatie. Zij waren de eerste motoragenten in Nederland. De drie pioniers zijn thans gepensioneei'd, maar hebben deze week het jubileumfeest van de Rotterdamse motorbrigade meege maakt, die nu 200 pei-soneelsleden telt en het beheer heeft over 125 auto's, 38 moto ren met zijspan en 13 solomotoren. E. Huysman overleden. Tijdens een vergadering van het hoogheerm-aadschap Delfland is plotseling overleden de waar nemend hoogheemraad E. Huysman uit Pijnacker. De heer Huysman was 76 jaar. In Maastricht is, naar pas thans door de politie aldaar is meegedeeld, op eerste Pinksterdag aangifte gedaan van een aan randing op de zaterdagavond voor Pink steren. De dader, een 18-jarige leerling- reclameschilder H. M„ die in een opvoe dingsgesticht te Cadier verblijft en die met pinksterverlof was gezonden, is in de ou derlijke woning aangehouden. De jongen had het meisje, de 18-jarige E. M., ontmoet in een café, waarna hij haar uitnodigde voor een rit per bromfiets. Even over de Belgische grens randde hij het meisje aan, waarna hij haar naar Maastricht terug bracht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen P. N. Ribbers te Noordscheschut. Tweetal te Rotterdam-Charlois J. P. van de Boom- gaard te Thesinge en A. H. Schippers te Hillegom. Tweetal te Zeist G. J. Buys te Papendrecht en W. F. Laman te Hamilton (Ontaria, Canada). Bij de Azoren ligt een gebied van ho- gedruk, terwijl boven het zeegebied tussen Schotland en Zuid-Noorwegen een depres sie wordt aangetroffen. Tussen beide druk- systemen in, die ook in de hogere atmos ferische lagen duidelijk aanwezig zijn en die nauwelijks van plaats veranderen, is boven 3000 meter hoogte een krachtige westelijke stroming ontstaan. In deze stro ming bewoog het afgelopen etmaal een kleine storing mee, die vanochtend West- Frankrijk bereikte en in het gebied ten westen en zuidwesten van Parijs langdu rig regen veroorzaakte. Om de op de Noordzee gelegen depres sie stroomt onstabiele polaire lucht. Hierin kwamen vanochtend ook in ons land enkele onweersbuien tot ontwikkeling. Bij Ierland is een zwakke rug van ho- gedruk aangekomen. Deze beweegt in oos telijke richting. Daai-om is morgen in ons land de kans op buien niet groot en ko men er bovendien meer opklaringen. De rug wordt echter gevolgd door een in diep te toenemende depressie, die morgenmid dag de bewolking weer kan doen toenemen WEERRAPPORTEN Zaterdag 11 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 22.37 uur, onder 6.43 uur. Maanstanden 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 juni Hoog water 3.53 en 16.22 uur. Laag water 11.59 en uur. Zaterdag 11 juni Hoog water 4.40 en 17.10 uur. Laag water 0.23 en 12.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen M bulten- en binnenland g van gisteren. d if I Neerslag laatste 24 uur 2 gS Den Helder zwaar bew. wzw 16 Ypenburg regenbui z 18 0.1 Vlissingen halt oew. zw 17 0 Eelde zwaar bew zzw 20 3 De Bilt geheel bew zw 18 0 Twente geheel bew zzw 17 8 Eindhoven /.waar bew zw 20 1 Zd-Limburg regen z 19 6 Stockholm geheel bew zw 22 1 Oslo zwaar bew zzw 15 5 Kopenhagen onbewolkt zw 19 1 Aberdeen regenbui wnw 16 5 Londen regen windst. 18 4 Amsterdam regenbui zw 19 0,5 Brussel zwaar bew zzw 19 2 Luxemburg regen w 15 8 Parijs regen zzw 20 8 Bordeaux geheel bew.wzw 20 7 Grenoble mist windst. 23 8 Nice zwaar bew nnw 24 0 Berlijn onbewolkt wzw 28 0 Frankfort regen zzw 23 0,1 München regen zw 24 7 Zürich geheel bew wzw 21 3 Genève zwaar bew wzw 22 5 Wenen regen w 26 0.1 Innsbruck regen windst 24 2 Athene licht bew windst 33 Rome onbewolkt windst. 0 Ajaccio half bew. no 27 0 Madrid licht bew windst. 28 0 Lissabon zwaar bew. nnw 24 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2